Forum.Gniezno.com.pl
Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego

Inwestycyjne Gniezno - Dworzec kolejowy w Gnieźnie

revolta - Pią Maj 25, 2007 15:08
Temat postu: Dworzec kolejowy w Gnieźnie
DWORZEC KOLEJOWY W GNIEŹNIE

Pierwszy dworzec kolejowy w Gnieźnie powstał w 1875 roku.

Od czasu generalnej przebudowy w latach 60-tych XX wieku [spowodowany złym stanem technicznym] budynek dworca przeszedł dwie modernizacje. Pierwsza, którą przeprowadzono w latach 80 XX wieku, obejmowała głównie modernizacje przejścia podziemnego i nawierzchni peronów. Druga modernizacja w 1996 roku miała znacznie większy zakres - zmodernizowano dwie wiaty peronowe, zainstalowano system informacji wizualnej, całkowicie zmodernizowano poczekalnie i pomieszczenia handlowe, zainstalowano nowe ławki na peronach, odświeżono elewacje wewnętrzna i zewnętrzną budynku.

PKP Nieruchomości - właściciel dworca - zamierza przeprowadzić remonty kilku dworców i stacji kolejowych w Wielkopolsce. Część obiektów być może zostanie przekazana samorządom lokalnym. Spółka nie ujawnia jak na razie swoich planów wobec dworca w Gnieźnie.
Obecnie dworzec kolejowy jak i jego otoczenie nie są dobrą wizytówka miasta. Nie gwarantują również sprawnej i wygodnej obsługi podróżnych. Dworzec ten jest jednak w znacznie lepszym stanie niż większość tego typu obiektów w Polsce. Z tego powodu poważniejsza modernizacja może ominąć Gniezno...

Dworzec w Gnieźnie - 2006

Jaka powinna być przyszłość dworca?
Powinno go przejąć miasto czy powinien pozostać własnością PKP? Jedna i druga opcja nie gwarantuje inwestycji, przebudowy czy nawet bieżących remontów. Miasto ma setki innych problemów a PKP setki innych stacji...
Budynek dworca powinien zachować swój obecny wygląd, powrócić do stanu sprzed przebudowy czy odwrotnie - zostać maksymalnie unowocześnionym? A może zupełnie nowy, nowoczesny i funkcjonalny dworzec - centrum komunikacji kolejowej i autobusowej?
Co zrobić żeby ożywić dworzec? Potrzeba większej ilości połączeń oraz przywrócenia tych zlikwidowanych w kierunku Poznania, Bydgoszczy, Jarocina i Nakła. Może Gnieźnieńska Kolej Dojazdowa powinna wjeżdżać na peron trzeci [lub nowy 4] dworca normalnotorowego? Istnieje taka możliwość, stosowano już takie rozwiązanie którego pamiątką jest zamurowany przejazd pod wiaduktem na Warszawskiej:

Jak wiemy, obecny budynek dworca nie jest konstrukcja całkowicie nową.
Żeby ocenić możliwość powrotu budynku do oryginalnego stanu sprzed przebudowy należy przede wszystkim określić, jaka część budynku przetrwała do obecnych czasów.
Na podstawie zdjęć z rożnych okresów funkcjonowania dworca w Gnieźnie [1956 – 2007] wykonałem analizę proporcji wielkości charakteryzujących poprzedni i obecny budynek. Współczesny dworzec jest w większej części nowym budynkiem, który powstał w latach 60-tych XX wieku na bazie fundamentów i niektórych elementów konstrukcji starego obiektu pochodzącego z końca XIX wieku. Zakładając ze nowy budynek jest usadowiony na fundamentach starego obiektu, wykonałem prosty schemat porównawczy konstrukcji obu obiektów:
[kolor szary - otwory okienne i drzwiowe]

Patrząc na rysunki łatwo zauważyć ze od wejścia głównego aż do końca hali poczekalni nie ma [prawdopodobnie poza fundamentami] żadnych pozostałości budynku z końca XIX wieku.
Hol kasowy i cześć kondygnacji ponad nim jest już nowa konstrukcja. Dowodem na to są: położenie ścian budynku, betonowe elementy konstrukcji, przeszklona ściana parteru.
Jedynym oryginalnym fragmentem wydaje się być piętrowa część od ściany z kasami biletowymi do zachodniego końca obiektu. Również ta część przeszła gruntowna przebudowe, co wyraźnie widać po układzie otworów okiennych i odmiennej konstrukcji dachu.

Powrót do stanu sprzed przebudowy nie jest realny a obecny budynek nie jest zbyt ładny.

Jak według Was powinien wyglądać dworzec w przyszłości, kto powinien nim zarządzać, co należy zmienić?
Zapraszam do rozmowy!

/foto & graf - revolta/

silmarill - Pią Maj 25, 2007 18:25

Ogólnie możemy przyjąć, że dworzec w Gnieźnie nie jest najgorszy....co oczywiście nie znaczy, iż przydała by mu się "lekka" odnowa.

Nie widzę sensu tworzenia peronu czwartego skoro te trzy, które są w chwili obecnej w zupełności wystarczają do obsługi wszystkich pociągów przejeźdzających przez Gniezno. Pomysł z doprowadzeniem linii wąskotorowej do peronów gnieźnieńskiej stacji jest bardzo dobry, chociaż pewnie się wiąże ze stworzeniem właśnie peronu czwartego?! Moim priorytetem dotyczącym dworca jest zrobienie czegoś z przejściem podziemnym bo jego stan pozostawia wiele do życzenia! Przede wszystkim podłogę powinny stanowić jakieś antypoślizgowe kafelki, dobrze zmywające się i w ogóle(tak jak w Grudziądzu)....oczywiście zainstalowanie kamer pozwoliło by na całodobowe kontrolowanie przejścia podziemnego co by wpłynęło zapewne na zmniejszenie wandalizmu. Odnowa elewacji samego pomieszczenia dworca też by się przydała, chociaż nie jest znowu, aż tak bardzo tragiczna. Jeśli chodzi natomiast o infrastrukturę torową postulowałbym od władz PKP o usunięcie kilku torów od strony Velux-u bo i tak nie są one do niczego potrzebne. To samo się tyczy niszczejących wagonów na tychże torach. Z tego co wiem to władze państwowe przychyliły się do ponownej modernizacja linii Poznań-Gdańsk przez Gniezno, Bydgoszcz do roku 2012 także może coś wtedy się zmieni?! Pożyjemy, zobaczymy :mruga:

Patryk - Sob Maj 26, 2007 12:11

podobno stacje na zachodzie (niemcy, francja, austria) są idealne (nie wiem - nie widziałem)

jednak nawet najlepiej wykonany dworzec bedzie fatalny jesli nie będzie się dbac o niego.
Smród od meneli, obsluga tragiczna, zimno zimą, zniszczenia wszystkiego.

najpierw musi zmienic się zachowanie ludzi i opieka nad obiektem pozniej mozna mówic o zmianach.

Koniu - Sob Maj 26, 2007 16:50

Nie bedę tu opisal o oczywistych sptrawch jak brudne perony, klaustrofobiczny tunel, ktory nie dość, że brudny to jeszcze tchnie nie pewnością czy się z niego wyjdzie...

ale ja o czym innym, wschobecny bałagan mnie poraża, jeżeli można nawet uznać, ze sam hole jest w miare ciakawy, to mnostwo jest jakiś poprzyklejanych karteczek do szyb, ogłoszen, ktorre wygldaja fatalnie a przede wszystkim nieprofesjponalnie.

do tego reklamy na dworcu, ktore niby daja zarobic tak naprawde sprzeca caly budynek.

Wg mnie poprawy wymaga administaracja całym budynkiem.
Nie twierdze i nie zarzucam ludzią tam pracujacym brak kopetnecji bo pewnie zmagaja sie z brakiaem finansów, ale czystość i porzadek to jest co czego wymaga ten budynek

Diabel-tasmanski - Sob Maj 26, 2007 22:01

Nieporawdą jest, że dworce na zachodzie są idelne. Napewno nie wszystkie. Kiedyś przejechałem pół Europy pociągiem z chyba ośmioma przesiadkami... Na szczęście jak już utknąłem to w nienajgorszym. Jednak jeśli chodzi o kolej to urzekło nie to czego w Polsce brakuje - ludzka życzliwość. Kazdy dosłownie chętny do pomocy. Potrafią, jak mówi znana reklama, zanienić horror na sielankę :)
skorpione - Nie Maj 27, 2007 09:18

Patryk napisał/a:

Monitoring i służba ochrony z prawdziwego zdarzenia (mandaty itp.) będzie czysto i pachnąco.

kapusta - Nie Maj 27, 2007 20:40

skorpione napisał/a:
Patryk napisał/a:

Monitoring i służba ochrony z prawdziwego zdarzenia (mandaty itp.) będzie czysto i pachnąco.

nież żyje błoga naiwność. co da monitoring? że będzie wiadomo jacy menele siedzą zimą w poczekalni? i jak wyegzekwujesz mandat od bezdomnego menela ? zimą, kiedy są najbardziej śmierdzący nie za bardzo można ich wyrzucić na dwór kiedy są minusowe temperatury. to trzeba załatwic w inny sposób. dobrze będzie jak przejścia podziemne wyremontują, meneli nie będzie w poczekalni ( z dworca się ich nie pozbędziemy) i będzie czysto i ciepło zimą

Diabel-tasmanski - Nie Maj 27, 2007 21:37

kapusta napisał/a:
z dworca się ich nie pozbędziemy

Jest na to sposób i można to wyegzekwować. ALe jest potrzebna konsekwencja.

A kto pamięta czasy kiedy obowiazywały bliety peronowe ?? TO był dopiero ewenement :)

kapusta - Nie Maj 27, 2007 22:05

niby można ale jak jest zima to zaraz będzie lament, że na dworze zamarzną a do noclegownii nie pójdą bo pijanych nie przyjmują. probemem dworca w Gnieźnie jest jego wielkość. 3-4 żuli i śmierdzi cały dworzec. zresztą jedyne co może spotkać dworzec w nadchodzącym okresie to odnowienie jego obecnej bryły, ale zawsze będzie tam bylejak i ponuro.
p.s. jestem ciekaw kiedy zniknie z elewacji mapa starego powiatu gnieźnieńskiego?

Diabel-tasmanski - Nie Maj 27, 2007 22:07

kapusta napisał/a:
do noclegownii nie pójdą bo pijanych nie przyjmują.

Czyj to problem ??

kapusta - Nie Maj 27, 2007 22:30

mam ostatnio kontakt z takimi ludźmi więc to pytanie jest chyba retoryczne. to długi temat i moę sporo napisać. menel z dworca co ma zapaść po pijakiu jest zbierany przez ratownictwo medyczne i ma pełne badania z tomografem włącznie bo nie wiedzą co mu jest. normalnie powinno się ich wyrzucać z dworca, ale nikt nie chce tego zrobić, żeby mieć czyste ręce jak któryś po pijaku zamarznie. i dalej będzie śmierdzieć na polskich dworcach.
p.s. polecam kędzierzyn-koźle, wrocław, katowice (w tej kolejności). wtedy nasz dworzec wyda wam się całkiem przyzwoity

Diabel-tasmanski - Nie Maj 27, 2007 22:39

To ja odpowiem. TO nie problem nasz ani PKP. TO problem tych meneli oraz noclegowni. Ni emożemy być w nieskończoność terroryzowani. Potrzeba działania.
kapusta - Nie Maj 27, 2007 23:00

to problem PKP, bo to kolej musi podjąc decyzje o wyrzuceniu meneli z dworca. noclegownie nie mają nic do powiedzenia w tej sprawie. ja też wolałbym aby polskie dworce były dla pasażerów a nie dla śmierdzących, zawszonych i pijanych meneli
Diabel-tasmanski - Nie Maj 27, 2007 23:03

Nie, nie... Pomału. To, że noclegownie nie przyjmująpijanych to problem noclegowni i meneli.... PKP ma problem bo tamci mają problem - tylko takie myślenie pozwoli nam pozbyć się problemu
kapusta - Nie Maj 27, 2007 23:07

noclegownie mają swoje przepisy i menel ma wybór gdzie chce nocować. jest mu zimno, ale woli walnąć winko i spać na dworcu. to tak jak z pracą. nie jest problemem pracodawcy, że nie chce pijanego pracownika. sprawę meneli musi rozwiązać właściciel obiektu.
Diabel-tasmanski - Nie Maj 27, 2007 23:19

No właśnie !!
Garścik - Nie Maj 27, 2007 23:26

wiem cos na ten temat, bo codziennie praktycznie jezdze do POznania, widzialem wiele sytuacji , ale zachowanie Panow w żoltych kamizelkach jest KARYGODNE. ZAMIAST wyrzucac menelow, to bawia sie w spisywanie ludzi przechodzacych przez tory ... ;/
kapusta - Nie Maj 27, 2007 23:26

czyli to pkp musi ich wywalić. ale komu przeszkadzają menele w poczekalni? oni nie siedzą w tym smrodzie, a nie widzą powodu, żeby narobić sobie smrodu jak któryś z wyrzuconych zamarznie
MikołajDorożała - Pon Cze 18, 2007 17:56

Z tym naszym dworcem nie est jeszcze tak źle, zgadzam się z przedmówcami ;]
Widzieliście dworzec w Szczecinie? Nie dość, że tragiczny, to jescze toaleta 2,50zl!!!

Tak zupełnie serio, to najważniejszą rzeczą jest przede wszystkim dalsza modernizacja linii kolejowych i docelowa wymiana taboru! i jeszcze raz taboru!
Korzystam często z uslug PKP (Poz-Gno) i godzia, to zdecydowanie za dlugo!! Po remoncie ma być 45 min ( posp. 30 min).... :peace:

aniolek - Pon Cze 18, 2007 20:09

chyba jescze gorszy dworzec jest we Wrocławiu... aż przchodzą ciarki po plecach jak sie czeka na pociąg... no a zgadzam sie że po jakiejkolwiek odbudowie i unowoczesnieniu dworca pkp/pks w Gnieźnie trzeba dbac o to zeby nie trzeba bylo robic renowacji:) a co do "meneli" mysle ze dopoki nie sa szkodliwi dla społeczenstwa podrozujacego,,, nie ma potzreby sie nimi przejmowac:) A nie ma sie co oszukiwac, oni sa na kazdym dworcu PKP PKS. :mruga:
kapusta - Pon Cze 18, 2007 20:12

najgorszy jest Kędzierzyn Koźle. bo w Katowicach poprawiło się znacznie na dworcu
revolta - Czw Lip 19, 2007 07:03

To jest tylko praca dyplomowa pewnego studenta, ale zobaczcie co mozna zrobic z Dworca Kolejowego w niewiele wiekszym od Gniezna miescie:)

PROJEKT DWORCA PKP / PKS

Ten budynek jest po prostu piekny! Jak wyobraze sobie cos takiego w Gnieznie z nowoczesnymi peronami i hala nad nimi, z wielopoziomowym parkingiem i domem towarowym przy Dworcowej to juz chce odwiedzic to miejsce:)

PS. Nienawidze [tak jak wiekszosc] tandetnych budyneczkow udajacych zabytki czy kamienice. Uwazam ze rowniez gnieznienskie Srodmiescie powinno byc nowoczesna dzielnica z prawdziwym dworcem, domami towarowymi, szerokimi ulicami itd.
Tzw Stare Miasto to tylko katedra i jej okolice z rynkiem. Reszta powinna stac sie prawdziwym srodmiesciem ciagnacym sie az do Grunwaldu. I piekny dworzec w srodku:) Trzeba miec marzenia i je realizowac!!!

revolta - Wto Sie 07, 2007 13:42

Na peronach 1 i 2 naprawiane sa krawedzie peronowe, inwestycja ciagnie sie juz od ponad roku. Niestety prawdopodobnie to tylko zabieg kosmetyczny i nawierzchnia peronow nie bedzie wymieniona / podniesiona do poziomu 96 cm [z okolo 30 cm obecnie].
FaFik - Czw Sie 09, 2007 15:07

Z krzesła spadłem jak zobaczyłem ten projekt, po prostu piękny ciekawe czy studenci Politechniki Poznańskiej (lub jakiejś innej) projektowali Gniezniński dworzec, może dałoby radę namierzyć taki projekt?
revolta - Czw Sie 09, 2007 15:40

FaFik napisał/a:
Z krzesła spadłem jak zobaczyłem ten projekt, po prostu piękny ciekawe czy studenci Politechniki Poznańskiej (lub jakiejś innej) projektowali Gniezniński dworzec, może dałoby radę namierzyć taki projekt?
Ja mialem dokladnie to samo :yes:
Z postow tamtego forum wynika, ze wladze Wloclawka powaznie zainteresowaly sie projektem tego studenta. Czy projekt doczeka sie realizacji tego chyba jeszcze nikt nie wie. Ja zycze Wloclawkowi szybkich decyzji i realizacji.

Wskazany projekt jest dowodem na potrzebe tworzenia w naszych miastach nowoczesnej architektury. Prawde mowiac meczy mnie juz to nasladowanie i udawanie starej zabudowy.
Mamy XXI wiek! Nie chcemy chyba pozostawic po sobie przyszlym pokoleniom tandetnych paskud ktorych beda sie wstydzic i szybko zburza!

Miasta musza byc budowane z mysla o przyszlosci z maksymalnym wykorzystaniem dostepnych technologii i rozwiazan. Jak widac, nowoczesne i imponujace obiekty nie musza miec 300 metrow wysokosci! Dobra i nowoczesna architektura tworzy nowoczesne i otwarte miasto. Tandetne i udawane zabytki przygnebiaja.

Dworzec jest brama miasta, czesto jego wizytowka i obiektem pierwszego kontaktu. Zamiast zastanawiac sie jak do bloku z holem kasowym doczepic [udajace stare] gipsowe gzymsy trzeba powaznie rozwazyc budowe nowego i nowoczesnego dworca. Miasto powinno rozpoczac ten proces od poszukania powaznego inwestora ktory zbuduje dworzec i na nowo cala ulice Dworcowa. Ten teren jest niezwykle atrakcyjny - centrum komunikacyjne, dom towarowy, hotel, biura, parkingi wielopoziomowe itp. Teraz straszy nie tylko dworzec ale i cala dziadoska zabudowa okolicy.

revolta - Pon Lis 26, 2007 11:29

Cytat:
Kolej na nowy dworzec!
Poznań na Euro 2012 ma mieć nowy dworzec kolejowy. Jak ujawnili w piątek przedstawiciele PKP, obiekt stanie w miejscu obecnie istniejącego, który zostanie rozebrany. Nowy dworzec zajmie 11 hektarów.
Na jego terenie, oprócz centrum obsługi pasażera, ma zostać wybudowany przystanek wydłużonej trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Będą też: galeria handlowa, sala konferencyjna, hotel, parking oraz przystanki dla autobusów międzymiastowych.
Prace mają się rozpocząć w 2009 roku. Z istniejących obiektów pozostaną jedynie dworce: letni oraz zabytkowy zachodni. Oba mają zostać odrestaurowane. Prace będą prowadzone etapami. Dworzec Główny będzie działał do samego końca i zostanie rozebrany jako ostatni.
W najbliższym czasie PKP ogłoszą konkurs na koncepcję architektoniczną nowego dworca i przetarg na inwestora. Przedsięwzięcie nie ma związku z tak zwanymi "wolnymi torami". W tej sprawie kolej nadal rozmawia z miastem.
Nowy dworzec powstanie na terenie, który niemal w całości należy do kolei. Nieruchomość jest obszarem zamkniętym i nie potrzeba dla niej miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego, dlatego inwestycja może się rozpocząć w każdej chwili. Na razie nie szacowano jej kosztów.
Do 2012 roku kolei chce zmodernizować 80 dworców w Wielkopolsce i lubuskiem. Prace będą prowadzone przede wszystkim w tych obiektach, z których będą korzystać piłkarscy kibice w 2012 roku.

Radio Merkury Poznan

monter - Pon Lis 26, 2007 14:31

MikołajDorożała napisał/a:
Widzieliście dworzec w Szczecinie? Nie dość, że tragiczny, to jescze toaleta 2,50zl!!!
A byłeś w Krakowie?Tam to dopiero ...
Aliena - Pon Lis 26, 2007 14:48

revolta napisał/a:
Do 2012 roku kolei chce zmodernizować 80 dworców w Wielkopolsce i lubuskiem. Prace będą prowadzone przede wszystkim w tych obiektach, z których będą korzystać piłkarscy kibice w 2012 roku.

Czy jest jakaś szansa, że gnieźnieński dworzec znajdzie się wśród tych 80 dworców, które zostaną zmodernizowane?

jarek19790 - Pon Lis 26, 2007 14:54

A co z dworcem w Gnieźnie? Kiedy zapadną wreszcie jakieś sensowne decyzje? Z tym problemem boryka się, co prawda, wiele miast: Toruń, Inowrocław, Bydgoszcz, ale nas najbardziej interesuje rozwiązanie kwestii w naszym mieście. Dysponuje ktoś jakąś wiedzą na ten temat.
revolta - Pon Lis 26, 2007 15:07

Aliena napisał/a:
revolta napisał/a:

Czy jest jakaś szansa, że gnieźnieński dworzec znajdzie się wśród tych 80 dworców, które zostaną zmodernizowane?
Odpowiem inaczej - chyba pojawila sie szansa. Problem jest inny - jezeli stacja w Gnieznie bedzie modernizowana to w jakim zakresie? Od tego bedzie zalezal wizerunek dworca i miasta przez kilka nastepnych dziesiecioleci.
jarek19790 - Pon Lis 26, 2007 15:10

Jeśli mówimy o modernizacji, to mamy na myśli gruntowną zmianę oblicza dworca. W przeciwnym wypadku będzie to tylko kosmetyka, z jaką w ostatnich latach wielokrotnie mieliśmy do czynienia.
revolta - Wto Gru 18, 2007 15:53

Niedawno korzystalem z gnieznienskiego dworca. Frontowe drzwi byly zwiazane drutem bo chyba urwal sie zawias - wstyd :no:
whasuuup - Wto Gru 18, 2007 16:33

oj tam...jeszcze jeden działa....ten do góry :)
tak już jest od tygodnia...widocznie kwestia naprawy musi nabrać mocy urzędowej :)

revolta - Sro Gru 19, 2007 08:39

whasuuup napisał/a:
oj tam...jeszcze jeden działa....ten do góry :)
tak już jest od tygodnia...widocznie kwestia naprawy musi nabrać mocy urzędowej :)
Gorny zawias pewnie dziala ale drzwi sa i tak zwiazane drutem, dobrze ze obok sa drugie :)
whasuuup - Sro Gru 19, 2007 11:16

a patrz to jednak coś się zmieniło.. bo jak ja byłem to one wisiały na tym górnym zawiasie tak że na upartego można było przez nie przejść :)
revolta - Sro Gru 19, 2007 11:33

whasuuup napisał/a:
a patrz to jednak coś się zmieniło.. bo jak ja byłem to one wisiały na tym górnym zawiasie tak że na upartego można było przez nie przejść :)
I to bardzo duzo sie zmienilo - zwiazali uchwyty zamknietych drzwi zwyklym druciskiem. Jak ktos chce wyjsc z bydynku i nie wie o tym "ulepszeniu" to po szarpnieciu drzwi wesolo przechylaja sie w strone zdezorientowanego delikwenta. Mam nadzieje ze zdaza to naprawic zanim peknie gorny zawias i te urocze wrota do miasta nie zrobia komus krzywdy :no:
emigrant - Czw Gru 27, 2007 17:33

revolta napisał/a:
Mam nadzieje ze zdaza to naprawic zanim peknie gorny zawias i te urocze wrota do miasta nie zrobia komus krzywdy

Swoją drogą skandal, jak PKP podchodzi do ogólnego zarządzania majątkiem w kraju. Miasto prowadziło już kiedyś rozmowy o wykupieniu niektórych gruntów, które byłyby atrakcyjnie inwestycyjnie, jak chociażby tereny przeładowni, za skupem złomu na Chrobrego. PKP mówi 'nie' i zrywa rozmowy. Jakiś czas temu podjęto uchwałę w zarządzie PKP by wyburzyć wszystkie opuszczone budynki kolejowe należące do spółki przy odcinku Frankfurt nad Odrą-Poznań-Warszawa. Wystarczałoby odsprzedać co niektóre powiatom za sensowną cenę (wiadomo w jakim stanie jest większość budynków). Jak oni chcą tu myśleć o rozwoju kolei, ważne by Polska na Euro wyglądała zza okien ładnie i pięknie (czemu nie zaprzeczam ;] )...

revolta - Czw Gru 27, 2007 22:10

PKP sa hamulcem rozwoju... kolei :no:
PS. Drzwi podobno naprawiono :ok:

kapusta - Czw Gru 27, 2007 22:38

naprawione.
whasuuup - Pią Gru 28, 2007 09:57

naprawione. ale trzasnąć nadal się nimi nie da :)
revolta - Pią Gru 28, 2007 10:28

whasuuup napisał/a:
naprawione. ale trzasnąć nadal się nimi nie da :)
Mozna trzasnac, dla chcacego nic trudnego :ups:
emigrant - Pią Gru 28, 2007 10:44

whasuuup napisał/a:
ale trzasnąć nadal się nimi nie da

revolta napisał/a:
Mozna trzasnac, dla chcacego nic trudnego

Nikogo nie uczono, że drzwiami się nie trzaska? :nonono:

PKP powinno postąpić tak jak zrobiono w Niemczech, większość dworców sprzedano, do Deutsche Bahn należą tylko kasy biletowe i poczekalnie, reszta to prywatni właściciele, którzy otworzyli swoje sklepy. Dworce są zadbane, czyste, nie śmierdzi a i świeże owoce można kupić na drogę w sklepie spożywczym (na terenie dworca!). Ale to zachód...

revolta - Pią Gru 28, 2007 16:27

emigrant napisał/a:
Nikogo nie uczono, że drzwiami się nie trzaska?
Oczywiscie masz racje ale widzialem kiedys osobnika ktory trznasnal tymi drzwiami :no:
emigrant napisał/a:
PKP powinno postąpić tak jak zrobiono w Niemczech, większość dworców sprzedano, do Deutsche Bahn należą tylko kasy biletowe i poczekalnie, reszta to prywatni właściciele, którzy otworzyli swoje sklepy. Dworce są zadbane, czyste, nie śmierdzi a i świeże owoce można kupić na drogę w sklepie spożywczym (na terenie dworca!). Ale to zachód...
Na podobnej zasadzie bedzie funkcjonowal nowy dworzec Poznan Glowny ktory niebawem zaczna budowac za obecnie istniejacym, planowanym do wyburzenia dworcem. Poza nowymi peronami, tunelami, holem i kasami powstanie tam hotel, centrum konferencyjne i centrum handlowe z wielopoziomowym parkingiem. Inwestycje ktora ma byc gotowa przed 2012 rokiem sfinansuje spolka prywatnych inwestorow z PKP.
Stacja PKP w Pobiedziskach tez nalezy juz do samorzadu - trwa remont elewacji i wnetrza budynku ktory czesciowo bedzie pelnil funkcje komercyjne.
Uwazam ze dla Gniezna najlepszym rozwiazaniem bylaby budowa zupelnie nowego dworca polaczona z inwestycjami wzdluz ulicy Dworcowej i Pocztowej. W Gnieznie powinien powstac zintegrowany dworzec PKP i PKS z centrum handlowym i powierzchnia biurowa.

emigrant - Pią Gru 28, 2007 22:26

revolta napisał/a:
Uwazam ze dla Gniezna najlepszym rozwiazaniem bylaby budowa zupelnie nowego dworca polaczona z inwestycjami wzdluz ulicy Dworcowej i Pocztowej. W Gnieznie powinien powstac zintegrowany dworzec PKP i PKS z centrum handlowym i powierzchnia biurowa.

W Gnieźnie problemem jest już uporządkowanie okolicy dworca a co dopiero jego wykupienie :ups:
Jakiś czas temu była interpelacja by usunąć chociaż szpecące kioski (na prawo patrząc w kierunku dworca) i uporządkować sam teren. Odpowiedź prezydenta była jednoznaczna - jest to teren PKP i nic nie można zrobić. Oczywiście PKP na tym zarabia a miasto cierpi. Dworzec jaki jest taki jest, wychodzimy z niego i widzimy postój taksówek, sznur samochodów przepychający się po wąskiej ulicy, kolorowe 'budy' i dworzec PKS mający wiele do powiedzenia ze swojego wyglądu. Budynek obwieszony reklamami, chodnik nierówny, schody miejscami powykruszane.
Ehh... :whoeva:

revolta - Sob Gru 29, 2007 12:19

emigrant napisał/a:

Jakiś czas temu była interpelacja by usunąć chociaż szpecące kioski (na prawo patrząc w kierunku dworca) i uporządkować sam teren. Odpowiedź prezydenta była jednoznaczna - jest to teren PKP i nic nie można zrobić. Oczywiście PKP na tym zarabia a miasto cierpi.
Te oblesne budy "wlaza" na polowe chodnika, powinny byc usuniete!
becia - Pon Gru 31, 2007 10:58

A taki był kiedyś piękny nasz dworzec kolejowy

:buja:

Myślę sobie, że najlepiej byłoby gdyby można przywrócić mu dawny wygląd - stanowiłby wtedy piękną wizytówkę miasta - a tak - tylko szpeci i odstrasza.

Z resztą w Gnieźnie jest wiele miejsc, którym brakuje dawnego czaru - np. park miejski, choć uprzątnięty z grubsza nie jest już tak zachwycający jak niegdyś...

No cóż, ale to tylko marzenia, które pewnie nigdy się nie spełnią - bo dworzec należy do PKP a na nich nie ma co liczyć - jak nie zobaczą w czymś możliwości czerpania jakiegokolwiek zysku to z pewnością się za to nie wezmą;
na park zaś pewnie jak zwykle zabraknie pieniędzy w miejskiej kasie...

Nexx - Sro Sty 02, 2008 21:34

No Beatko jak zobaczyłem tą pocztówkę to aż zakląłem jak coś tak ładnego można było zeszpecić :[

Jak dla mnie na dworzec PKP powinno się po prostu sprzątać i w okolicach przyjazdu pociągów wszystkie kasy powinny być otwarte a w okienku informacyjnym zawsze ktoś powinien siedzieć.
Wiadomo ze fajnie jest sobie napisać żeby wybudowali nowy peron etc. świetna sprawą było by przywrócenie dworcowi i parkowi dawnego wyglądu. Bądźmy jednak realistami... na wszystko trzeba mamony, a mamona nie rośnie na drzewach. Szczerze wątpię ze w ciągu najbliższych kilku lat PKP zacznie jakiś większy projekt dot. dworca w Naszym mieście.

kapusta - Sro Sty 02, 2008 21:43

mam taką w Gnieźnie
emigrant - Sro Sty 02, 2008 22:41

becia napisał/a:
A taki był kiedyś piękny nasz dworzec kolejowy http://www.galeria.gniezn...tniejace/19.jpg

Był, przetrwał wojnę ale nie przeżył zamysłów socrealistycznych w latach 70, a szkoda.

Może kiedy skończą remont magistrali na węźle poznańskim to wezmą się za te mniejsze stacje...? :whoeva:

revolta - Czw Sty 03, 2008 09:47

emigrant napisał/a:
Był, przetrwał wojnę ale nie przeżył zamysłów socrealistycznych w latach 70, a szkoda.
Byl calkowicie zrujnowany i zbyt maly do obslugi miasta wielkosci Gniezna. Co prawda obecny jest niewiele wiekszy ale nie chcielibyscie chyba powrotu do stacyjki podobnej do tej w Pobiedziskach ;)
Nexx napisał/a:
Bądźmy jednak realistami... na wszystko trzeba mamony, a mamona nie rośnie na drzewach. Szczerze wątpię ze w ciągu najbliższych kilku lat PKP zacznie jakiś większy projekt dot. dworca w Naszym mieście.
Nie musi tego budowac PKP. Miasto powinno sie dogadac z PKP PLK i przejac tereny wzdluz Dworcowej, Pocztowej i Konikowa, przebudowac uklad ulic i stworzyc warunki dla inwestorow. Moze tam powstac nowoczesny zintegrowany dworzec PKP/PKS/MPK oraz zespol obiektow handlowych, biurowych, hotelowych i mieszkaniowych. Ponad nowymi peronami mogloby powstac duze centrum handlowe z parkingiem a budynek frontowy bylby jednoczesnie wejsciem do tego centrum i duzym holem dworcowym z poczekalnia.
whasuuup - Czw Sty 03, 2008 12:58

i jeszcze schronisko dla bezdomnych...ale takie w którym będzie można pić :)
revolta - Czw Sty 03, 2008 13:49

whasuuup napisał/a:
i jeszcze schronisko dla bezdomnych...ale takie w którym będzie można pić :)
To z tylu, za dworcem ;] Najlepiej w tych opuszczonych budynkach popmiedzy trzema mostami :ups:
Nexx - Czw Sty 03, 2008 15:44

Co do tych budynków, wczoraj chciałem je wieczorem isc sfotografowac (zauwazylem je w koncu jadac pociagiem) ale kolega mi to bardzo odradzal tlumaczac mi ze jest to miejsce schadzek ludzi ktorzy zazywaja niezbyt legalne substancje.

Najlepszym moim zdaniem pomyslem na poprawe wizerunku miasta jest postawienie atrap wysokich biurowcow przy torach ;)

revolta - Czw Sty 03, 2008 16:08

Nexx napisał/a:
Co do tych budynków, wczoraj chciałem je wieczorem isc sfotografowac (zauwazylem je w koncu jadac pociagiem) ale kolega mi to bardzo odradzal tlumaczac mi ze jest to miejsce schadzek ludzi ktorzy zazywaja niezbyt legalne substancje.
W listopadzie zrobilem tam dosc duzo zdjec, jak znajde czas to zapodam je w watku "Gniezno - miasto warte poznania".
PS. Chodzac po tej okolicy mozna odniesc wrazenie, ze jest to wysypisko "gumek" :ups:
Strzykawek i woreczkow z klejem jak na Kustodii tam nie widzialem.
Sadze ze nie jest tam tak zle, szczegolnie zima.

emigrant - Czw Sty 03, 2008 20:10

Nexx napisał/a:
revolta napisał/a:
W listopadzie zrobilem tam dosc duzo zdjec, jak znajde czas to zapodam je w watku "Gniezno - miasto warte poznania".
PS. Chodzac po tej okolicy mozna odniesc wrazenie, ze jest to wysypisko "gumek"
Strzykawek i woreczkow z klejem jak na Kustodii tam nie widzialem.
Sadze ze nie jest tam tak zle, szczegolnie zima.

Byłem tam niespełna tydzień temu, zrobiłem trochę zdjęć, jednak słońce o tej porze świeci pod ostrym kątem i niestety były problemy ze znalezieniem dobrze naświetlonego miejsca od strony północnej. Żadnych strzykawek i tym podobnych nie widziałem, duży budynek, który jest widoczny z ulicy między mostami ma zamurowane okna do pierwszego piętra, ale w budynku zabezpieczenia ruchu nie widziałem nic tak strasznego jak tutaj jest pisane :yes: Poza tym porobiłem trochę zdjęć samych wagonów. Może kiedyś zarzucę :))

damix55 - Wto Lut 05, 2008 04:21

moim zdaniem rada miasta powinna zając sie tym "bałaganem" wokół dworca i podjąć wspólne kroki z pkp na zagospodarowanie tego terenu i stworzyć tam również nowoczesny przystanek MPK
emigrant - Wto Lut 05, 2008 09:40

Cytat:
podjąć wspólne kroki z pkp na zagospodarowanie tego terenu i stworzyć tam również nowoczesny przystanek MPK

Z PKP nie można iść na współpracę. Próby były, nie chcieli nawet odstąpić budynku dla ośrodka dla bezdomnych ale w końcu ulegli. W PKP rządzą niepoważni ludzie, którzy wszędzie liczą na pieniądze nawet za sprzedanie jakiejkolwiek ruiny. Jeżeli by coś się udało w tej sprawie w Gnieźnie to można powiedzieć, że stał cię oczekiwany cud. :yes:

damix55 - Wto Lut 05, 2008 12:27

Mod Info:
[
Tak mógłby wyglądać zmodernizowany dworzec PKP, MPK, Gpks
obrazów nie da sie obejżeć ale zapraszam na te strony
http://img149.imageshack....n1lz3.png[/img] ]

Posty zostały wydzielone do tematu : "Jak zamieszczać obrazy na forum?" .
/kaszi

ponk - Sro Lut 06, 2008 18:32

damix55 napisał/a:
stworzyć tam również nowoczesny przystanek MPK

moim zdaniem to niezły pomysł... coś trzeba zrobić z tym terenem bo wychodząc z dworca pierwsze wrażenie jakie się odnosi jest straszne... moim zdaniem powinno byc to nawet wazniejsze niż nowa wizualizacja Rynku...
pzdr.

kabzik - Pon Lut 11, 2008 22:01

w pkp jest poprostu za duzo osob na gorze. sama kolej niepotrzebnie utrzymuej 40% urzedasow. pomysly jak trzepna to tylko sie dziwic.

a co do peronu. misie zaczyna podobac. gdzie nie jade to wszedzie tak ladnie, czysto, schludnie... a tutaj.. ruina :) piekna ruina =]

revolta - Wto Lut 12, 2008 10:09

Jezeli nie ma innych koncepcji to powinni chociaz usunac te oblesne budy wlazace na chodnik na rogu Dworcowej. Jezeli tak ma wygladac komercjalizacja terenow PKP to ja wysiadam :palacz:
elvis - Wto Kwi 08, 2008 10:35

W tej formie dworzec to skansen. Czas na zmiany.
revolta - Wto Kwi 08, 2008 11:28

Jak jeszcze przesiadalem sie w Gnieznie z pociagu do samochodu jadac z/do Bydgoszczy to przywital mnie kiedys taki oto widok...
Po wyjsciu z pociagu Baltyk przebrnalem przez zalany i smierdzacy wilgocia tunel, obszedlem peronem budynek dworca bo zbyt dobrze wiem jak smierdzi tam zima w srodku. Wychodzac na ulice zobaczylem cos takiego - na kiosku ktory moglby byc reliktem PRLu widnieje napis "Witamy w Gnieznie". Na ladzie tegoz kiosku stal wystawiony starodawny magnetofon z ktorego zapodawano glosne i drazniace disco polo - slychac to bylo jeszcze na Lecha, byla to mniej wiecej godzina 21:30. Obok kiosku stalo kilku zakapiorow pijacych najtansze nalewki i debatowali o radosciach zycia z obsluga tego kiosku. Na dodatek za chwile przejechal obok dworca rozlatujacy sie archaiczny AutosanH9 gnieznienskiego MPK z fragmentami jakiejs dawno zapomnianej reklamy na nadwoziu.
Pomijajac to wszystko przywitala mnie potezna kaluza na caly chodnik i pol jedzdni ktora mozna bylo ominac tylko srodkiem ulicy.
Dworzec - brama miasta.
Jaka brama takie miasto...

revolta - Czw Kwi 17, 2008 14:39

Cytat:
Dworzec na dobrym torze
Michał Sitarek, Express Bydgoski
Miasto podpisało porozumienie z PKP w sprawie zagospodarowania terenów

Dworzec PKP czekają zmiany. Miejscy urbaniści zaczynają wspólnie z kolejarzami prace studialne nad zagospodarowaniem terenów w rejonie ulicy Zygmunta Augusta.

Do tej pory żaden poważny inwestor nie zainteresował się okolicą dworca Bydgoszcz Główna. Zmienić może to tak zwana „umowa ramowa”.

- Wcześniej podpisaliśmy już porozumienia z innymi samorządami - mówi członek zarządu PKP SA, Paweł Olczyk. - Nie uciekamy od problemów kolejowych. One istnieją przecież w mieście, towarzyszą im najczęściej tereny, których właścicielem są samorządy. W Bydgoszczy mamy wiele do zrobienia. Oprócz zmian na dworcu chcemy też wprowadzić zmiany w ramach układu peronowego i budynków na peronach, zagospodarować teren wzdłuż ul. Artyleryjskiej oraz dworce Bydgoszcz Leśna i Bydgoszcz Wschód - dodaje.

Ze strony miasta za przygotowanie koncepcji będą odpowiadały między innymi wydział administracji budowlanej i Miejska Pracownia Urbanistyczna.

- Sądzę, że zainteresowanie potencjalnych inwestorów będzie duże, bo przez dworce przewijają się tysiące osób. Z naszej strony deklarujemy zorganizowanie przestrzeni. Będzie to między innymi związane z planami zlokalizowania pętli tramwajowej dla nowego połączenia z centrum oraz rewitalizacją ulicy Dworcowej - mówi prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.

Data zakończenia projektu nie jest znana. Na razie padła jedynie deklaracja, że prace studialne mają zakończyć się do końca roku. Według urbanistów, impulsem do zmian będzie prawdopodobnie budowa linii tramwajowej. Wymusi to nową organizację ruchu na terenach wokół dworca. Pozwoli też na likwidację dotychczasowej pętli autobusowej. Uwolni jednocześnie tereny pod nowe rozwiązania komunikacyjne i komercyjne budynki.

Miasto stara się też namówić do współpracy Pesę. Na razie firma nie jest zainteresowana wizją przeprowadzki do Bydgoskiego Parku Przemysłowego. Jednak niewykluczone, że w przyszłości rosnąca wartość terenów może skłonić ją do zmiany. Miasto widziałoby także w pobliżu dworzec autobusowy. Umowa ramowa ma również pozwolić na łatwiejszy wykup terenów kolejowych pod inwestycje. Będzie to miało istotne znaczenie w przypadku rozbudowy trasy W-Z o drugą jezdnię.

zofia Nałkowska - Czw Kwi 17, 2008 19:58

[quote="revolta"]
Cytat:
Dworzec na dobrym torze
Michał Sitarek, Express Bydgoski
Miasto podpisało porozumienie z PKP w sprawie zagospodarowania terenów

[b]Dworzec PKP czekają zmiany. Miejscy urbaniści zaczynają wspólnie z kolejarzami prace studialne nad zagospodarowaniem terenów

Oczom nie wierzyłam, bo myślałam,że to o nas,że w amerykańskim tempie odzew w sprawie dworca a tu... Bydgoszcz. Ale jest z czego brać przykład.

revolta - Czw Kwi 17, 2008 21:18

To przyklad na to, ze inne miasta maja juz konkretne plany i umowy z PKP.
Rowniez w Poznaniu, tylko ze u nas powstanie zupelnie nowy dworzec i kilka innych obiektow powiazanych z dworcem.

emigrant - Pią Wrz 12, 2008 17:10

Dziś zauważyłem, że jedna z bud stojąca przy dworcu i serwująca fastfoody, zaanektowała teren układając przed przyczepką kostkę brukową. Robi się coraz większe dziadostwo. Czy nie wiadomo może jak rozwija się sprawa zrobienia czegokolwiek z tym terenem albo na jakim etapie stanęła? Przecież to woła o pomstę...
damix55 - Nie Wrz 14, 2008 17:31

Nic nie słychać nawet niepamiętam kiedy radni poruszyli ten temat widocznie mają ważniejsze żeczy
emigrant - Nie Wrz 14, 2008 19:14

damix55 napisał/a:
żeczy

W wieku 15 lat to wstyd!

Problem leży nie tylko w rękach radnych, którym brakuje zapału w tej sprawie ale także przede wszystkim PKP.

damix55 - Nie Wrz 14, 2008 21:21

porównajmy nasz dworzec do dworca we Wrześni tam chociaz przejścia podziemne i ich zadaszenia sa w dobrym stanie , budynek dworca od zewnątrz też , przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na złe połączenie pomiędzy Wrześnią a Gnieznem ( za mało połączeń)
ctr - Pią Wrz 19, 2008 18:35

wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd!!!
może by takj paluchami pokazać odpowiedzialnych za nicość na gnieźnieńskim dworcu...

Estera - Pią Wrz 19, 2008 21:01

ctr napisał/a:
wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd!!!
Tyle wstydu jest w Gnieźnie,że jeden więcej na dworcu już nie robi większej różnicy.Stał się on (ten wstyd) tak powszedni,że duma jest obcym stanem.
emigrant - Pią Wrz 19, 2008 21:43

ctr napisał/a:
może by takj paluchami pokazać odpowiedzialnych za nicość na gnieźnieńskim dworcu...

Wskaż, skoro jesteś taki pewny siebie :)

Spróbowałeś kiedyś przekonać kogoś w PKP do swojej racji? Widzisz już teraz odpowiedzialnego? =]

lodolamacz - Sob Wrz 20, 2008 10:17

emigrant napisał/a:
ctr napisał/a:

Wskaż, skoro jesteś taki pewny siebie :)

Spróbowałeś kiedyś przekonać kogoś w PKP do swojej racji? Widzisz już teraz odpowiedzialnego? =]
Oczywiście sprawa prawnie jest prosta!
Choć to obiekt we władaniu PKP, to również władze miasta i starostwa, mają prawo i instrumenty, żeby wymóc na właścicielu należytą troskę o to mienie. Tym bardziej, że to obiekt publiczny.
Tylko trzeba chcieć działać!

Więc pierwszym odpowiedzialnym jest prezydent miasta, a drugim starosta ! W ogóle nie reagując - Popełniają grzech zaniechania !

Estera - Sob Wrz 20, 2008 10:21

lodolamacz napisał/a:
mają prawo i instrumenty, żeby wymóc na właścicielu należytą troskę o to mienie. Tym bardziej, że to obiekt publiczny.

Taką samą broń ma Inspektor Nadzoru Budowlanego w stosunku do każdego właściciela, którego obiekty są szpecące, nieremontowane itp. I co? Mało w tym temacie sie niestety egzekwuje.

revolta - Pią Paź 24, 2008 13:11

Tak jak pisalem juz kiedys, gnieznienski dworzec chociaz syfny, i tak nie jest jeszcze taki zly. Mozna nawet powiedziec, ze jest w pewnym sensie calkiem porzadny.
Potwierdza to raport NIKu...
LINK

aniulka - Sob Paź 25, 2008 21:05

revolta napisał/a:
gnieznienski dworzec chociaz syfny, i tak nie jest jeszcze taki zly. Mozna nawet powiedziec, ze jest w pewnym sensie calkiem porzadny.

Ogólnie tak można powiedzieć. Prawdą jednak jest to, że w "chłodniejsze dni" przyjemniej jest marznąc na dworze.
Trzeba zaznaczyć również, że jednak wjazd do Gniezna, czy od strony Bydgoszczy czy Poznania, jest także całkiem przyzwoity. Dla przykładu podam "wizytówkę" Trójmiasta - czyli przejazd przez dzielnicę Orunia... Kto to widział, wie o czym mówię.

Dodam jeszcze, ze nie tylko sam budynek dworca PKP świadczy o Gnieźnie, ale także Panie Kasjerki czy Pani z Informacji. Czy ktoś przypadkiem wie jaką karę tam odsiadują?? :mruga:

revolta - Sob Paź 25, 2008 21:26

aniulka napisał/a:
Dla przykładu podam "wizytówkę" Trójmiasta - czyli przejazd przez dzielnicę Orunia...
Nie tylko przez Orunie - caly Gdansk z wyjatkiem Starego Mista i nowszych osiedli wlasciwie tak wyglada - baraki i szopy, rudery i opuszczone hale. Granica Sopotu i przede wszystkim Gdyni jest granica ladu i porzadku, w pewnym sensie granica cywilizacyjna... Gdansk jest zdewastowany i zrujnowany, niestety...
aniulka napisał/a:
Pani z Informacji
Informacja jest czynna kilka godzin dziennie, pozniej zeby otrzymac informacje trzeba stac w kolejce do czasami jedynej czynnej kasy lub zasuwac na peron do dyzurnego ruchu - dziwne...
aniulka napisał/a:
Prawdą jednak jest to, że w "chłodniejsze dni" przyjemniej jest marznąc na dworze
Niestety zimowa zmora gnieznienskiego dworca sa koczujacy w poblizu wejscia bezdomni. Czasami chowaja sie za szafami bagazowymi... :/

Pozytywne jest to, ze chyba wymalowali tunel - przejezdzajac widzialem z okna pociagu jak cos tam robili.

wuja - Sro Gru 10, 2008 08:12

POPATRZCIE jakie piękne mogą być dworce kolejowe!
A nasz tak spieprzyli!

elvis - Sro Gru 10, 2008 08:18

Revolta z Gadńskiem masz racje. O Oruni spiewa Kazik.Wyglada jakby wczoraj była wojna.
Ale trasa Poznań _Bydgoszcz i rudery na Świetokrzyskiej też nie sa zachęcajace.

Diabel-tasmanski - Sro Gru 10, 2008 10:38

E tam. Ale nasz to prawdziwy polski gierek a nie jakieś pruskie czy austro-węgierskie wydumane kształty ;)

A tak poważnie. Znowu jesteśmy z tyłu. Proszę bardzo niemal identyczny dworzec jak my w przeszłości mieli ostrowianie. Niemal identyczny jak my mają dziś. Poznań i Ostró przerabia dworce. Gniezno czeka http://ww6.tvp.pl/780,20081208842090.strona

tonik17 - Pon Gru 15, 2008 22:20

Dosyc niedawno mialem przyjemnosc sluchac wykladu burmistrza miasta Chojnice. Nie powiem bo z czlowieka jest dobry gospodarz, ale ktos z audytorium zadal pytanie o dworzec kolejowy - jak miasto ma zamiar uporac sie z tym problemem. Otoz burmistrz przedstawil ciekawa alternatywe, mianowicie miasto byloby swego rodzaju "opiekunem" dworca kolejowego, zarządca a budynek i tak nalezalby do PKP. Calosc mozna porownac do publicznego zarzadzania nieruchomoscia. Wtedy jesli miasto ma pieniadze, moze poczynic szerokie prace nad budynkiem. Wiadomo do tego dochodza jakiej obopolne zobowiazania itp
Diabel-tasmanski - Pon Gru 15, 2008 22:43

No proszę jest i u nas szansa :)

http://www.gniezno.home.p...name=1229073048

damix55 - Wto Gru 16, 2008 08:20

Bardzo dobrze że zaczęli działać tylko jak najszybciej niech wtoczą słowa w życie
emigrant - Wto Gru 16, 2008 08:33

tonik17 napisał/a:
Calosc mozna porownac do publicznego zarzadzania nieruchomoscia. Wtedy jesli miasto ma pieniadze, moze poczynic szerokie prace nad budynkiem.

Jeżeli ma pieniądze - może, a jeżeli ich nie ma?

tonik17 - Wto Gru 16, 2008 10:19

Wtedy niestety musimy zadowolic sie obecnym dworcem lub czekac na zapalonego goscia, ktory bedzie prywatnym inwestorem a zarazem sponsorem - czytaj nigdy w zyciu. Tak wiec musimy liczyc na miasto albo dobra chec PKP
Andrzej - Wto Gru 16, 2008 10:29

emigrant napisał/a:
tonik17 napisał/a:
Calosc mozna porownac do publicznego zarzadzania nieruchomoscia. Wtedy jesli miasto ma pieniadze, moze poczynic szerokie prace nad budynkiem.

Nie jestem pewien czy gmina może inwestowac w nieruchomości nie będące jej własnością...

FaFik - Wto Gru 16, 2008 18:01

Nazwał bym to kosmetykom, a nie kompleksowym rozwiązaniem kwesti dworca PKP i PKS w Gnieźnie.
emigrant - Wto Gru 16, 2008 18:19

To, jak zarządzany jest PKP wystarczy zobaczyć spacerując wzdłuż Dworcowej - od mostu aż do starej bocznicy handlowej, oraz po terenach wolnych torów. Widać same budy, baraki pozamieniane na klub, sklep meblowy, jakieś hurtownie w walących się budynkach, złomowisko. Jedynym pozytywnym akcentem jest Dom Pomocy "Przystań", który w dzierżawie zmienił ruinę w zadbany budynek. Peron 1a zarastający, bocznice opuszczone wieki temu, jeden z tzw. "trzech mostów" w ogóle nie ma nic do noszenia, bo nad nim rosną tylko chwasty, opuszczony budynek koło jednego z nich także był obiektem zainteresowań - ale PKP powiedziało nie. Zamurowali okna i koniec. PKP nie zarządza, tylko doprowadza do destrukcji i stagnacji. Mentalność w zarządzie rodem z komuny. Także wśród niektórych kolejarzy, którzy na widok aparatu fotograficznego nadal alergicznie reagują.
tonik17 - Wto Gru 16, 2008 18:50

Andrzej napisał/a:
emigrant napisał/a:
tonik17 napisał/a:

Nie jestem pewien czy gmina może inwestowac w nieruchomości nie będące jej własnością...

Tutaj nie mowimy o wlasnosci... Miasto staje sie dzierzawca budynku ale PKP nadal jest glownym wlascicielem - cos jak wynajem. Nie wiem ile to jest zgodne z prawem i czy w ogole takowe istnieje ale jesli PKP nie chce ani sprzedac ani nie posiada funduszy na remont to miasto wydzierzawia obiekt i w porozumieniu z PKP inicjuje postep renowacyjny. Moim zdaniem jest to bardziej bezpieczny sposob dla obu stron niz niepotrzebne farfocle z przetargami, kruczkami prawnymi itd

Antek - Nie Sty 04, 2009 23:50

Ale tu nie ma co restaurowac-odnawiac. Tu trzeba zburzyc to wszystko i postawic od nowa.Nowoczesny budynek w ktorym bedzie centrum handlowe z restauracjami i sklepami.
A propos Chojnic...
To nie dalej jak przedwczoraj ogladalem w TVP3 informacje i Wągrowiec ruszyl z szynobusami do Poznania.Co ciekawe autobusy z okolicznych wiosek dowoża ludzi pod sam dworzec.A plan kursowania autobusow jest zgrany tak ze pasazerowie spokojnie beda mogli zdazyc na szynobus.
U nas to chyba kwestia marzeń.A Wągrowiec nam ucieka...

emigrant - Pon Sty 05, 2009 00:22

Z Wągrowcem kwestia jest taka, że koleje dostały kasę na remont całej linii od Poznań Wschód aż do Gołańczy, tak, że trasa będzie przystosowana do szlakowej 160/h, choć żaden pociąg tam tyle chyba nie osiągnie.
Druga sprawa, że po oddaniu pociągów pospiesznych dla InterCity, Przewozy Regionalne zaczęły wymyślać nowe bezpośrednie połączenia. Zapewne szynobus do Wągrowca jest jednym z tych elementów, na których będą się opierać finanse spółki i będzie im zależeć na pasażerach (sic!).

Co do dworca w Gnieźnie, to nie jest źle ale nie jest i dobrze. Jakiś czas temu miałem okazję czekać na peronie i przez okno było widać kuchnię dworcowej knajpy. Nie wiem gdzie jest w takich chwilach Sanepid.

Marzy mi się budynek, który by swoją masywnością skutecznie by zasłonił całe torowisko od strony "mniejszego" parku przy Kościuszki. Można by wtedy zintegrować całość jako centrum komunikacji regionalnej z dworcem PKP i PKS a obok znajdowałby się kompleks handlowy i restauracyjny. Kawałek dalej duży parking... :buja:

damix55 - Pon Sty 05, 2009 15:39

Przydała by się też nowoczesna pętla autobusowa tuz pod samym dworcem z dodatkową linią D na trasie Dworzec> tysiąclecie > Winiary (Chrobrego, Łubieńskiego , Wyszyńskiego) kursująca w dni robocze co godzinę a w pozostałe co dwie godziny
Antek - Wto Sty 06, 2009 01:25

emigrant napisał/a:
Przewozy Regionalne zaczęły wymyślać nowe bezpośrednie połączenia.

Czyli moznaby wyskoczyc z naszym Kłeckiem i Rejowcem. ;)
emigrant napisał/a:
Zapewne szynobus do Wągrowca jest jednym z tych elementów, na których będą się opierać finanse spółki i będzie im zależeć na pasażerach (sic!).

Mozna ?? Mozna jak widać. :)
emigrant napisał/a:
Jakiś czas temu miałem okazję czekać na peronie i przez okno było widać kuchnię dworcowej knajpy. Nie wiem gdzie jest w takich chwilach Sanepid.

Ja wiem... Siedzi cicho i nie chce wywolywac wojny... :D
emigrant napisał/a:
Marzy mi się budynek, który by swoją masywnością skutecznie by zasłonił całe torowisko od strony "mniejszego" parku przy Kościuszki. Można by wtedy zintegrować całość jako centrum komunikacji regionalnej z dworcem PKP i PKS a obok znajdowałby się kompleks handlowy i restauracyjny. Kawałek dalej duży parking... :buja:

Mnie podobnie.Tyle ze zrobiłbym z tego wielkie centrum rozrywkowo-handlowe.
Nawet z parkingiem podziemnym. :)

emigrant - Wto Sty 06, 2009 07:14

Antek napisał/a:
Czyli moznaby wyskoczyc z naszym Kłeckiem i Rejowcem.

Można ale póki co, nie opłaca się :no:

revolta - Wto Sty 06, 2009 08:42

Z pewnoscia oplacaloby sie, gdyby Gniezno pelnilo powazniejsza role gospodarcza - wtedy ludzie z tych terenow zamiast do Poznania samochodami byc moze jezdziliby do Gniezna bana.
Mlodziez szkolna nie zapelni pociagow a mieszkancy Wagrowaca czy Skokow nie maja po co jezdzic do Gniezna.
Samo Klecko jest po prostu za male zeby uruchamiac tam polaczenie kolejowe - to miasteczko ma tylko 2,7 tys mieszkancow a mieszkancy gminy nie beda jezdzic pociagiem z powodu sporej odleglosci do najblizszej stacji.

Antek - Wto Sty 06, 2009 14:50

revolta napisał/a:
Mlodziez szkolna nie zapelni pociagow

Chyba revolta nie widziales rannych autobusów z tamtych rejonów. :)
revolta napisał/a:
Z pewnoscia oplacaloby sie, gdyby Gniezno pelnilo powazniejsza role gospodarcza - wtedy ludzie z tych terenow zamiast do Poznania samochodami byc moze jezdziliby do Gniezna bana.

Dojeżdżają tak czy siak.Bo z Gniezna jest więcej połączeń niz z Kłecka. :)
Wiem bo mam duzo znajomych w tamtych rejonach. :)
A dojeżdżają PKS-em codziennie. :)
Nie wspomne o połączeniu jakims sensownym z Września. :)

revolta - Wto Sty 06, 2009 15:45

Z PKSem jest troche inaczej niz z koleja - ludzie na wioskach i w malych miejscowosciach mieszkaja na ogol w poblizu drog a linie kolejowe przewaznie sa znacznie oddalone od zabudowan, przystanki autobusowe sa wszedzie tam gdzie sa domy a stacji kolejowych jest niewiele - wniosek - ludzie maja blizej na autobus niz na pociag.
Nie oplaca sie wg mnie uruchamiac polaczenia do samego Klecka.

Polaczenie mialoby sens, gdyby pociagi jezdzily na trasie Wagrowiec - Gniezno - Wrzesnia, oraz Naklo n/N - Gniezno - Wrzesnia lub Poznan. Pasazerom z tych rejonow oplacaloby sie nawet dojechac na stacje samochodem lub autobusem oraz przesiasc sie na pociag ktory dowozilby ich do wiekszej stacji wezlowej/przesiadkowej - Gniezna, Poznania lub Wrzesni.

Antek - Wto Sty 06, 2009 16:31

revolta napisał/a:
Polaczenie mialoby sens, gdyby pociagi jezdzily na trasie Wagrowiec - Gniezno - Wrzesnia, oraz Naklo n/N - Gniezno - Wrzesnia lub Poznan.

Oto mi własnie chodzilo tylko nie za bardzo wiedziałem jak to połączyć. :)
Wracając do dworca. :)
Potrzebna by byla wtedy przebudowa nie tylko Gnieźnieńskiego,ale rowniez na wioskach.
Co by to wygladalo na cywilizowane miejsca. :)

damix55 - Wto Sty 06, 2009 16:49

takie połączanie z Nakła do Poznania przez Gniezno było by dobrym tylko że musiał by jechać pewnie skład z piętrusami bo do Poznania z Gniezna jest duża frekwencja tylko czy opłacało by się puszczać spalinówe z Nakła do Poznania, chyba że na odcinku Gniezno-Poznań miałby dołączonego piętrusa . Bardziej opłacalne było by puszczenie szynobusu z Nakła do Jarocina bo na trasie Gniezno - Jarocin frekwencja nie jest duża w godzinach szczytu (jeden kurs ) zapełnia się 90% kibla.
Antek - Wto Sty 06, 2009 17:17

damix55 napisał/a:
Bardziej opłacalne było by puszczenie szynobusu z Nakła do Jarocina bo na trasie Gniezno - Jarocin frekwencja nie jest duża w godzinach szczytu (jeden kurs ) zapełnia się 90% kibla.

No o tym piszemy. :)

damix55 - Wto Sty 06, 2009 17:22

Trzeba by napisać do urzędu województwa bo to ono zarządza PKP Przewozy Regionalne w naszym województwie oraz Kujawsko- pomorskie ( za Janowcem )
emigrant - Wto Sty 06, 2009 17:39

damix55 napisał/a:
Bardziej opłacalne było by puszczenie szynobusu z Nakła do Jarocina bo na trasie Gniezno - Jarocin frekwencja nie jest duża w godzinach szczytu (jeden kurs ) zapełnia się 90% kibla.

To opłacalne jest czy nie skoro frekwencja nie jest duża? No i jak ta frekwencja nie jest duża skoro zapełnia się 90% jednostki? ;)

kaszi - Wto Sty 06, 2009 18:04

damix55 napisał/a:
zapełnia się 90% kibla.
A to już na tory nie leci? ;]
Diabel-tasmanski - Wto Sty 06, 2009 18:06

kaszi napisał/a:
A to już na tory nie leci? ;]

Leci ale nie na stacji ;]

emigrant - Wto Sty 06, 2009 18:35

kaszi napisał/a:
A to już na tory nie leci?

A czy Ty Kaszi wiesz co to jest kibel? :D Nic nie sugeruję... ;)

kaszi - Wto Sty 06, 2009 19:32

Już napisałeś ;)
mily888 - Wto Sty 06, 2009 22:51

Według mnie dobrze byłoby zmodernizowac nasz dworzec. Jeśli euro sie odbedzie to transport pociągami bedzie jednym z wazniejszych, mozna by chociaz troche odnowic dworce, np pobudowac nowe (proste) chodniki, odnowic dachy, no i pomalowac tunel bo tam smierdzi :nonono: :)
emigrant - Wto Sty 06, 2009 22:54

mily888 napisał/a:
pomalowac tunel bo tam smierdzi

Nie wiedziałem, że poprzez pomalowanie tunelu można uzyskać coś więcej poza aspektem wizualnym :)
Swoją drogą, dawno Ciebie na dworcu nie było, skoro nie widziałeś odmalowanych przejść podziemnych =]

revolta - Wto Sty 06, 2009 22:55

mily888 napisał/a:
no i pomalowac tunel bo tam smierdzi
Jesienia tunel i wejsca do tunelu calkiem ladnie pomalowano. Wymieniono tez na nowe uszkodzone kasetony informacyjne ;)
elvis - Pon Lut 09, 2009 12:52

Rozbicie tematu nic nie zmieni. Kto , jak zobaczy zasyfiony dworzec bedzie chciał coś zwiedzać. Chyba , ze Muzeum specjalnej troski. :ups:
Kiedy racjonalizm zawita w G???

Post przeniesiony z tematu "Czy Gniezno stanie się centrum turystyki kolejowej?"

zofia Nałkowska - Pon Lut 09, 2009 13:18

elvis napisał/a:
Chyba , ze Muzeum specjalnej troski.
Przepraszam, czy masz coś do "specjalnej troski" w potocznym i przyjętym zwyczajowo znaczeniu tego słowa?
Diabel-tasmanski - Sro Lut 11, 2009 19:38

Proszę... gnieźnieński dworzec nie znalazł się na liście 10 najbrzydszych dworców w Polsce w rankingu Wirtualnej Polski.

http://turystyka.wp.pl/gi...ia_zdjecie.html

teraz trzeba to tylko przekuć w sukces :)

elvis - Pią Lut 13, 2009 11:03

Bo nikt nie wysłał zdjęcia z Gniezna. Zresztą kogo obchodzi G.???
emigrant - Pią Lut 13, 2009 11:29

elvis napisał/a:
Bo nikt nie wysłał zdjęcia z Gniezna

Może dlatego, że w Gnieźnie nie jest tak źle? :) Proponuję pobyt nocny na dworcu w Toruniu albo Inowrocławiu. Azja.

Grzegorz - Wto Wrz 15, 2009 21:50

Wygląda na to, że awantura o "bajzel" na dworcu przyniosła skutek:
http://www.tv.gniezno.pl/...zy_dworzec.html

emigrant - Wto Wrz 15, 2009 22:00

Skutek taki, że coś odremontują, coś nowego postawią i będzie ok... a co z bezdomnymi? Nadal będą tolerowani jako lokatorzy? Generalnie to stan dworca nie jest taki zły, ale to właśnie z powodu bezdomnych dworzec czasem zajeżdża... :|

Mam nadzieję jednak, że do tego czasu jakoś to zostanie rozwiązane...

FaFik - Czw Paź 15, 2009 18:15

Zobaczmy jak to się robi w Pobiedziskach gazeta.pl
Andrzej - Pon Lis 16, 2009 19:02

http://gniezno.eu/strona3...4501&Itemid=110

Oby był to pierwszy krok, za którym pójdą kolejne, konkretne już działania.

Diabel-tasmanski - Pon Lis 16, 2009 20:38

Ważny krok w stronę porządkowania miasta. Ciekawe co z lokomtywownią?
zofia Nałkowska - Pon Lis 16, 2009 20:39

Andrzej napisał/a:
Myślę,że to najlepsza informacja o przyszłych inwestycjach dla miasta.
30 ha to naprawdę niezły teren dla nowoczesnej wizji urbanistycznej.Rozmach i nakład finansowy na pewno na parę ładnych lat. Nie można zmarnować szansy połączenia tzw. centrum z dalszą częścią miasta i rozwiązania przy okazji spraw komunikacyjnych.

revolta - Wto Lis 17, 2009 10:18

zofia Nałkowska napisał/a:
Andrzej napisał/a:
Myślę,że to najlepsza informacja o przyszłych inwestycjach dla miasta.
30 ha to naprawdę niezły teren dla nowoczesnej wizji urbanistycznej.Rozmach i nakład finansowy na pewno na parę ładnych lat. Nie można zmarnować szansy połączenia tzw. centrum z dalszą częścią miasta i rozwiązania przy okazji spraw komunikacyjnych.

Czyli mozna powiedziec, ze spelnia sie najgorszy scenariusz - ulegnie niemal calkowitej likwidacji wezel kolejowy w Gnieznie, pozostanie w zasadzie tylko osobowy przystanek kolejowy na linii Poznan-Inowroclaw...

Co do wykorzystania terenow PKP - boje sie, ze w obecnie Gniezno stac tylko na prowizorke i dziadostwo. NAjlepiej by bylo, gdyby sprzedali te tereny inwestorom z poza Gniezna i nie zdusili potencjalu tych terenow wiejskimi planami zagospodarowania przestrzennego. Bo zamiast atrakcyjnego zagospodarowanai jednych z najbardziej eksponowanych miejsc miasta moze powstac po prostu wiocha. Wiocha jak na Jeziornej, Pstrowskiego i Kawiarach.

Tereny te nalezy oczywiscie wykorzystac komuniakcyjnie - jest to niepowtarzalna okazja do budowy nowych drog ktore moglyby odciazyc te, ktorymi juz teraz trudno przejechac godzinach szczytu.

zofia Nałkowska - Wto Lis 17, 2009 10:21

revolta napisał/a:
Czyli mozna powiedziec, ze spelnia sie najgorszy scenariusz - ulegnie niemal calkowitej likwidacji wezel kolejowy w Gnieznie, pozostanie w zasadzie tylko osobowy przystanek kolejowy na linii Poznan-Inowroclaw...
Revolta, wszystko zależy od potrzeb oraz od wizji docelowej. Mam nadzieję,że miasto nie zmarnuje szansy na coś naprawdę niepowtarzalnego i nowoczesnego.
revolta - Wto Lis 17, 2009 11:21

Mam nadzieję,że miasto nie zmarnuje szansy na coś naprawdę niepowtarzalnego i nowoczesnego.
Obecny samorzad i prawdopodobnie rowniez nastepny - bedacy kontynuacja obecnego - nie zrobia nic dobrego. Nie wierze w to.

Likwidacja dworca i wezla kolejowego w Gnieznie jest nie tylko nastepstwem rozkladu PKP ale takze rozkladu gospodarczego miasta. Nie ma zadnych nowych inwestycji, istniejace firmy ograniczaja produkcje lub ledwo dzialaja - takie miasto nie potrzebuje transportu kolejowego. Do przetoczenia cystern w kierunku Rejowca wystarczy jeden tor manewrowy, zeby pociagi towarowe mialy gdzie poczekac na zmiane swiatla - wystarcza jeden lub dwa tory postojowe. Do tego tory przy peronach i przejazdowe. Zakladu Taboru juz nie ma, nie ma juz zadnych bocznic poza rampa na Winiarach. Na ponad 50 pociagow osobowych przejezdzajacych w ciagu doby przez Gniezno tylko 4 lub 6 zaczyna kurs w Gnieznie.
Przystanek "Gniezno".

lodolamacz - Wto Lis 17, 2009 16:07

revolta napisał/a:

Likwidacja dworca i wezla kolejowego w Gnieznie jest nie tylko nastepstwem rozkladu PKP ale takze rozkladu gospodarczego miasta. Nie ma zadnych nowych inwestycji, istniejace firmy ograniczaja produkcje lub ledwo dzialaja - takie miasto nie potrzebuje transportu kolejowego.
Dzisiaj, tak naprawdę, transport kolejowy jest potrzebny jedynie do przewozu kopalin i towarów o dużych gabarytach ( np. samochody). Wszystko inne jeźdZi drogami w TIR -ach od bram zakładów produkcyjnych, do bram hurtowni, czy handlu detalicznego.
I żaden rozkład PKP, czy rozkład gospodarczy niewiele tutaj mają do rzeczy.

revolta - Wto Lis 17, 2009 19:55

Czesciowo masz racje, jednak to z winy PKP nie warto przewozic towarow koleja a z winy samorzadu Gniezna miasto nie wykorzystalo potencjalu dosc duzego wezla kolejowego do rozwoju gospodarki i przemyslu. Przemysl, chociaz nie tak intensywnie jak kiedys, nadal korzysta z kolei a fakt ze nie w Gnieznie to juz inna sprawa. Gnieznienskie biedne manufaktury wytwarzaja po kilka palet niskoprzetworzonych produktow na dobe wiec masowy transport nie jest potrzebny, zanika nawet ten samochodowy - to oczywiste...
Tanie wino do zabki mozna dowiesc żukiem.

UM na swojej stronie, w tej pseudoofercie inwestycyjnej, powinien wykreslic dla terenow na Kawiarach mozliwosc budowy bocznicy kolejowej i znaczenie polozenia przy linii kolejowej. Bez torow manewrowych, rozrzadowych i postojowych zadna bocznica w Gnieznie juz nigdy nie powstanie.

PS. Nie jest potrzebny transport bo nie ma gospodarki, nie sa tez potrzebni mieszkancy, Gniezno to miasto w ktorym niebawem nic i nikogo normalnego juz nie bedzie...

Zsamot - Sro Lis 18, 2009 07:23

Z tym transportem kolejowym to nie tak: przypomnij sobie, że stanęły całe kompleksy do przeładunku tirów na tory, a nie było woli politycznej , by to wesprzeć. Moim zdaniem to "zasługa" lobby paliwowo- drogowego. Bowiem to obłęd, że niemal całkowicie zniknął średni "fracht" kolejowy, do tego Poczta Polska zrezygnowała z usług PKP. Zatem to naprawdę koszmar, że błędy popełnione wyżej stanowczo mocniej oddziaływują niżej.
revolta - Sro Lis 18, 2009 08:46

Robiac audit w jednej z wiekszych firm w Warszawie zapytalem o transport surowcow i produktow gotowych. Pozniej juz prywatnie zainteresowalem sie, dlaczego nie korzystaja z bocznicy. Odpowiedz byla prosta - PKP uniemozliwia lub utrudnia to na rozne sposoby.
Ceny sa wyzsze niz w transporcie drogowym, umowy na przetaczanei wagonow i korzystanie z lokomotyw PKP juz na szlaku nie sa mozliwe do zaakceptowania, terminy odbioru lub przekazania wagonow sa uzaleznione od dobrej woli PKP. Sumujac - czas transportu koleja jest nawet o kilka dni dluzszy niz ciezarowka, jest drogi i skomplikowany. Czasami mozna zaliczyc jakas duza kare za niewielkie odstepstwa od umowy a samo PKP moze praktycznie zrobic prawie wszystko z powierzonym towarem i trudno cokolwiek od nich egzekwowac.

Poza tym - kto dal prawo zarzadowi PKP do likwidacji i dewastacji majatku Narodowego - infrastruktury kolejowej kraju?
Jezeli np zbankrutuje Autostrada Wielkopolska to zwina asfalt i zamkna A2? Gdy zbankrutuje jakas gmina [jest taka mozliwosc] to rozbiora ulice, przystanki i chodniki?

Zsamot - Sro Lis 18, 2009 08:49

Bo PKP nadal nie działa jak firma nastawiona na zysk, powyłączanie kolejnych spółek i ładne slogany to wszystko. Do tego roszczenia związków i niechęć polityków do diametralnych zmian- czytaj: urentownienia całości.
revolta - Sro Lis 18, 2009 08:54

Coraz czesciej nawet hurtownie wegla wola wynajac firme z ciezarowkami niz korzystac z uslug PKP.
Zsamot - Sro Lis 18, 2009 09:01

I tak postępuje uzależnienie od ropy i degradacja dróg polskich...
Diabel-tasmanski - Sro Lis 18, 2009 09:01

Zsamot napisał/a:
Bo PKP nadal nie działa jak firma nastawiona na zysk, powyłączanie kolejnych spółek i ładne slogany to wszystko. Do tego roszczenia związków i niechęć polityków do diametralnych zmian- czytaj: urentownienia całości.

Właśnie otwiera się furtka dla przewoźników z innych krajów. Więc może się to zmienić...

Zsamot - Sro Lis 18, 2009 09:02

Też na to liczę, ale widząc jak weszła konkurencja Poczty to mam wielkie wątpliwości...
tomaszgrzybek - Czw Lis 26, 2009 19:03

Panowie i Panie...

Ja mam inną wizję, dworca PKP. Mówicie tu o planach, że są już oznaki, że coś się już ruszyło etc... Wybaczcie, ale osobiście uważam, że to gra pozorów. No chyba, że jak tu "stoim" zrzucimy się po dychę to może coś ruszy.
Moja koncepcja na dworzec PKP Gniezno. Zrównać z ziemią, postawić na peronach wiaty "a'la" jak w Fałkowie lub bardziej wypasione jak Poznań Garbary. Wszystko.

... i zabrać się do roboty np. zrobić coś z węzłem Kościuszki-Wrzesińska-Dalkowska. Opracować jakąś koncepcję rozwoju miasta (urbanistyczną, gospodarczą, kulturalną). A nie, że gdzie spojrzeć tam barbarzyństwo, niekompetencja i prowizorka.

revolta - Pią Lis 27, 2009 12:05

W tej chwili stacja Gniezno to juz w zasadzie tylko przystanek osobowy na linii Poznan-Inowroclaw.
Teoretycznie mozna naprawde zburzyc caly dworzec, rozebrac prawie wszystkie tory wraz z niepotrzebnym z peronem trzecim [moze go zastapic uzywany sporadycznie peron pierwszy], przykryc to wszystko wiata siegajaca na peron I i II, postawic prosty pawilon z mini poczekalnia i niewielkim holem automatycznej obslugi - cztery biletomaty + dwa stanowiska informacyjne. Pociagi moze zapowiadac automat a kilkunastoma zwrotnicami mozna sterowac zdalnie z Wrzesni lub Poznania.

Boli tylko jedno...
Dworzec kolejowy, cala ta infrastruktura - byly tworzone przez cale pokolenia gnieznian i nie tylko. Teraz to wszystko jest niszczone w imie jakiegos abstrakcyjnego "rachunku ekonomicznego" i byc moze naprawde pozostawimy po sobie "miasta pawilonow" przyszlym pokoleniom...
To samo mozna napisac o MPK...
Nasze pokolenia pozostawia po sobie trwaly slad w rzeczywistosci, albo raczej trwala rane. To sa przemiany na miare naszej epoki...

muzyczne g-no - Czw Gru 03, 2009 22:44
Temat postu: Kasy zamknięte wieczorem i w nocy!
Od 1 grudnia 2009 kasy biletowe na dworcu PKP w Gnieźnie są czynne tylko w godz od 5 do 21. ( w godzinach zamknięcia kasy sprzedaż biletów w pociągach - ale tu ważna rzecz- bez możliwości zakupu biletu na pociągi dwóch lub więcej przewoźników!) W związku z tym nasza stacja przestała pełnić funkcję całodobowej odprawy podróżnych. mało tego prawdopodobnie od nowego roku dworzec będzie całkowicie zamykany w godz 22-4.
Diabel-tasmanski - Czw Gru 03, 2009 23:03

Czyli stajemy się komunikacyjna prowincją...
Zsamot - Pią Gru 04, 2009 00:22

Całe szczęście, że już nie dojeżdżam na studia do Katowic, łaziłbym chyba z plecakiem po rynku...
tomaszgrzybek - Pon Gru 07, 2009 10:54

Diabel-tasmanski napisał/a:
Czyli stajemy się komunikacyjna prowincją...

Naturalna kolej[i] rzeczy... Raczej nie to, że prowincja, czy zaścianek, ale jak już gdzieś pisałem po prostu dziadostwo. Mając 70 tys. mieszkańców...

Nie lubię powoływać się na to źródło ale tak jakoś szybko i pod ręką...
cyctat za ...
pl.wikipedia.org napisał/a:
Powierzchnia miasta obejmuje 41 km2, co daje gęstość zaludnienia równą 1718 osób na 1 km2. Miasto pod względem powierzchni zajmuje 74. lokatę, a pod względem liczby ludności 29. miejsce.

Na nic Nas nie stać, nic się nie robi, a największym wydarzeniem w ciągu tego roku było postawienie fioletowego słonia reklamującego Poznańskie ZOO. Osobiście bolą mnie dwie rzeczy, które zmaterializowały się w ciągu tego roku, dywanik bitumiczny wokół Wenecji i lokalizacja Kaufland. Czas na premię po 50 000 tyś PLN. Nich mają, niech żyją, nich dzielą, niech rządzą ...

Nie-Gnieźnianin

Andrzej - Pon Gru 07, 2009 18:58

Posty nijak nie związane z dwoorcem zostały przeniesione do właściwego tematu. Szukajcie, a znajdziecie... ;) /Andrzej
emigrant - Pon Gru 07, 2009 21:25

Większość miast wielkości Gniezna i i tych trochę większych będzie przechodzić na ten system. Oczywiście nie zgadzam się z tym, bowiem raz, że to niewygodne a dwa, że konduktorzy lubią naliczać sobie marżę. Niemniej, sytuacja nie zmieni się, dopóki dworce same na siebie nie zaczną zarabiać. Wtedy sytuacja mogłaby się odmienić, no ale o czym my mówimy... o państwie w państwie :no:
Diabel-tasmanski - Pon Gru 07, 2009 21:59

emigrant napisał/a:
ale o czym my mówimy... o państwie w państwie

No niestety... I to jest problem reformy pańtwa w ogóle. Takich państewek całes tdo..

Jak sie rozleci to trzeba będzie zbudować od nowa. I moze wtedy...

newager - Pon Gru 07, 2009 23:34

Witam wszystkich. Od dłuższego czasu śledzę forum, ale dopiero teraz zdecydowałem się zabrać głos w dyskusjach.

emigrant napisał/a:
Większość miast wielkości Gniezna i i tych trochę większych będzie przechodzić na ten system.
Co przez to rozumiesz? http://ww6.tvp.pl/15965,20091204946731.strona (od 10 minuty) Kalisz i Ostrów myślą dlugofalowo.
emigrant napisał/a:
konduktorzy lubią naliczać sobie marżę
Gdy nie ma kasy, lub jest ona zamknięta, to opłata nie jest naliczana.

Ale to, że Gniezno staje się prowincją prowincji nie podlega dyskusji :(

emigrant - Pon Gru 07, 2009 23:44

newager napisał/a:
Co przez to rozumiesz?

Zwyczajnie - albo dworzec kolejowy będzie generował zyski na swoje utrzymanie i estetykę albo będzie po prostu nędznym budynkiem kolejowym, jakich pełno stoi przy szlakach w całej Polsce.

Poza tym, nie porównujmy Kalisza i Ostrowa, miast, między które w jakiś sposób ze sobą współpracują, leżących 30 km od siebie i mających dość dogodne połączenia komunikacyjne. Dochodzi do tego także aspekt projektowanej trasy tzw. polskiego TGV, mającego mieć swoje rozgałęzienie z Warszawy do Wrocławia i Poznania właśnie w Kaliszu. Gdyby kolej wynaleziono dzisiaj, to Gniezno byłoby niewielką stacją kolejową. To za komuny pobudowano ogromne połacie torowisk, które zarastają obecnie szczeciną. To, że parowozownię pobudowano w Gnieźnie nie ma wielkiego znaczenia, każde miasto z węzłem takową miało. Dworzec mógłby zmienić swój wygląd i wizytówkę, sprawić, że stacja nie będzie tylko zwykłym przystankiem ale faktycznie w jakimś tam sensie będzie pełniła funkcję generującą życie w tej części miasta. Miasto by chciało, jakieś kroki już poczyniono, ale nie od razu Rzym zbudowano. Rzym jednak powstał od zera, a my tu mamy tak jak już pisałem: państwo w państwie i... nikomu nic do tego :ups:

Diabel-tasmanski - Wto Gru 08, 2009 09:03

emigrant napisał/a:
Poza tym, nie porównujmy Kalisza i Ostrowa, miast, między które w jakiś sposób ze sobą współpracują, leżących 30 km od siebie i mających dość dogodne połączenia komunikacyjne.

hmmm Gniezno - Września ma podobną odległość a połączenia kolejowe zamierają... Poznań niewiele więcej i do tego jest to częśc dość ważnego odcinak krajowego... I co? I nic... Wszystko to jest wypadkowa nieudolnej polityki władz samorządowych, które przez ostatnie lata zepchnęły Gniezno do roli prowincji i co gorsza w przeciwieństwie do miast, które zostały podane tutaj za wzór, a które mają ambicje rozwoju, Gniezno takowych nie ma. TO jest najsmutniejsze. Ale jest to także wina nieudolnych rządów na szczeblu krajowym - wspierających rozwój metropolii oraz utrzymujących przez życiu państewka w państwie jak PKP.

emigrant napisał/a:
Gdyby kolej wynaleziono dzisiaj, to Gniezno byłoby niewielką stacją kolejową.

Dokłądnie tak z powodów, któe podałem wyżej.

emigrant napisał/a:
To, że parowozownię pobudowano w Gnieźnie nie ma wielkiego znaczenia, każde miasto z węzłem takową miało.

Nie do końca. Były parowozownie tzw. główne i w Gnieźnie także takowe były.

emigrant napisał/a:
Dworzec mógłby zmienić swój wygląd i wizytówkę, sprawić, że stacja nie będzie tylko zwykłym przystankiem ale faktycznie w jakimś tam sensie będzie pełniła funkcję generującą życie w tej części miasta. Miasto by chciało, jakieś kroki już poczyniono, ale nie od razu Rzym zbudowano. Rzym jednak powstał od zera, a my tu mamy tak jak już pisałem: państwo w państwie i... nikomu nic do tego

Niby tak. Ale jest jeszcze jeden problem z tym związany. Dlaczego właściwie miasto ma utrzymywać dworzec?

Ech gdzie te czasy kiedy można było zobaczyć zawiadowcę z lizakiem dającego sygnał odjazdu...

A jeszcze mi się coś przypomniało na kanwie tej dyskusji. Otóż o sytuacji gnieźnieńskiej kolei opowiadał mi dwa lata temu mój znajomy - długoletni pracownik tejże instytucji. Powiedział mi wówczas ze głównym hamulcowym rozwoju kolei w Gnieźnie był zawsze... Poznań. Dziękuję za uwagę...

newager - Wto Gru 08, 2009 10:50

emigrant napisał/a:
nie porównujmy Kalisza i Ostrowa, miast, między które w jakiś sposób ze sobą współpracują
Problem w tym, że Gniezno z nikim nie współpracuje (albo nikt nie chce z Gnieznem współpracować). Ja stwierdził Diabeł:
Wszystko to jest wypadkowa nieudolnej polityki władz samorządowych, które przez ostatnie lata zepchnęły Gniezno do roli prowincji i co gorsza w przeciwieństwie do miast, które zostały podane tutaj za wzór, a które mają ambicje rozwoju, Gniezno takowych nie ma.

tomaszgrzybek - Wto Gru 08, 2009 14:18

Niby tak. Ale jest jeszcze jeden problem z tym związany. Dlaczego właściwie miasto ma utrzymywać dworzec?

Nie użył bym słowa "utrzymywać", ale zadbać i wesprzeć pkp (jakąś tam spółkę) dla samego "WIZERUNKU MIASTA".

BTW jakie przyłącze robią do budynku dworca gaz?

Diabel-tasmanski - Wto Gru 08, 2009 15:19

tomaszgrzybek napisał/a:
ie użył bym słowa "utrzymywać", ale zadbać i wesprzeć pkp

No właśnie. Za jakiego tytułu wesprzeć PKP? Przecież to firma nastawiaona na zysk. Mozę z tytułu wizerunku miasta wesprzeć sklepikarzy na przykłąd i odmalować im witryny?

tomaszgrzybek - Wto Gru 08, 2009 18:30

tomaszgrzybek napisał/a:
ie użył bym słowa "utrzymywać", ale zadbać i wesprzeć pkp

No właśnie. Za jakiego tytułu wesprzeć PKP? Przecież to firma nastawiaona na zysk. Mozę z tytułu wizerunku miasta wesprzeć sklepikarzy na przykłąd i odmalować im witryny?

Demagog z Pana Panie Diabeł ;)

OBOK TOPICU
:) Tak dokładnie tak !! ! Ale w innej perspektywie. Mówię tu o "halach" i "targowiskach". Zorganizować przyzwoite warunki handlu.

Co do dworca. Dlaczego wesprzeć...? Powód jest jeden, prędzej czy później dworzec jako nieruchomość wejdzie we władanie Gminy (i tak to wsparcie powinno być realizowane - skrót). Czy za złotówkę czy za 1 mln złotówek to inna sprawa.

Sam wspominałeś o zaścianku nieprawdaż ? Nie wszyscy do Gniezna wjeżdżają samochodem. Wiele osób korzysta z PKP. I co... i w pysk dostają :) Jak Cię widzą tak Cię piszą. I ciekawe ktosię czerwieni. Dyrektor ds nieruchomości w PKP w klimatyzowanym biurze w W-wie lub P-niu czy ja jadąc z "Krzyżakami" komentującymi szalety gnieźnieńskie i zabójcze drzwi wahadłowe na dworcu ...

newager - Wto Gru 08, 2009 19:04

tomaszgrzybek napisał/a:
Dyrektor ds nieruchomości w PKP w klimatyzowanym biurze w W-wie lub P-niu czy ja jadąc z "Krzyżakami" komentującymi szalety gnieźnieńskie i zabójcze drzwi wahadłowe na dworcu ...
A propos drzwi - widziałem zasuwy. Ciekawe czy to cokolwiek da. Szyby przynajmniej raz w miesiącu są wybijane, więc jeśli ktoś będzie chciał wejść, to i tak to zrobi.
Diabel-tasmanski - Wto Gru 08, 2009 20:53

tomaszgrzybek napisał/a:
Tak dokładnie tak ! Ale w innej perspektywie. Mówię tu o "halach" i "targowiskach". Zorganizować przyzwoite warunki handlu.

Targowisko jest własnością miasta. Miasta ma stworzyć warunki aby odpłatnie udostępniać tym kupcom teren. Jeśli w ten sam sposób odpłatnie rozliczy się z PKP to zgoda!

tomaszgrzybek napisał/a:
Co do dworca. Dlaczego wesprzeć...? Powód jest jeden, prędzej czy później dworzec jako nieruchomość wejdzie we władanie Gminy (i tak to wsparcie powinno być realizowane - skrót). Czy za złotówkę czy za 1 mln złotówek to inna sprawa.

Wejdzie bo?

Diabel-tasmanski - Wto Gru 08, 2009 23:48

I tak cekawostka:

http://biznes.onet.pl/ost...82,1,news-detal

A szczególnie to:

Cytat:
Za korzystanie symboli PKP spółka płaciła opłatę licencyjną, która wynosiła ok. 7 mln zł rocznie.

Antek - Sro Gru 09, 2009 17:17

Ja widze tutaj szanse na to by dworzec tetnil zyciem. :)
Moze połaczenie z Kłeckiem,Rejowcem,Kiszkowem itd.
Tylko ze teraz samorzady musialyby sie wlaczyc pełna para w ten projekt. :)

emigrant - Sro Gru 09, 2009 17:28

Antek napisał/a:

Nieopłacalne, jeśli torowisko nie zostanie wyremontowane gruntownie, a na to się nie zanosi. Prędkość szlakowa waha się między 30 a 50 km/h, do tego dochodzi czasami spora odległość do dworca z powyższych miejscowości. Jak jednak pokazuje codzienność, kiedy dobrze się lobbuje projekty - można wiele osiągnąć. W tym przypadku chodzi mi o podobną linię z Poznań Wschód w kierunku Gołańczy, która jest w gruntownej modernizacji i pociągi będą tam mogły osiągać szlakową nawet 120. Jeżeli powstaną w końcu koleje regionalne, szansa jest duża. Ale mając takich przedstawicieli na Wiejskiej, jakich mamy teraz, to nie ma co liczyć...

Jadąc w zeszłym roku pociągiem na tej linii, zacząłem żałować, że nie jest wykorzystywana w ruchu turystycznym. Jest o wiele ładniejsza od tej, po której jeździ pociąg parowy z Poznania do Wolsztyna. Poza tym, charakterystyczny stukot kół, jałowa prędkość i krajobraz sprawia, że można cofnąć się kilkadziesiąt lat wstecz.

newager - Sro Gru 09, 2009 17:36

emigrant napisał/a:
Antek napisał/a:

Nieopłacalne, jeśli torowisko nie zostanie wyremontowane gruntownie,
Bez torów to i Salomon pociągiem nie pojedzie. Co do jego rentowności nie byłbym takim pesymistą. Pół mojej szkoły dojeżdżało z tamtych rejonów i strasznie narzekali na PKSy. Zwłaszcza na cenę i jakość tych połączeń. Woleliby dojechać kilka kilometrów na PKP niż tłuc się po 2 godziny w starym autosanie. Oczywiście dla mniejszych miejscowości PKSy pozostaną jedynym środkiem lokomocji.
Antek - Sro Gru 09, 2009 17:42

emigrant napisał/a:
Nieopłacalne, jeśli torowisko nie zostanie wyremontowane gruntownie, a na to się nie zanosi.

No wlasnie... Tez dlatego czas aby samorzady wreszcie rzucily rekawice autobusom PKS i innym prywaciarzom. ;)
Bo jest naprawde o co walczyc. :) Niezla kasa do podniesienia. :)
emigrant napisał/a:
o tego dochodzi czasami spora odległość do dworca z powyższych miejscowości.

Do przystankow PKS tez trzeba dojsc. :) A jednak ludzie jezdza.Tu nie chodzi chyba tyle o odleglosc co o brak innej alternatywy. :)
emigrant napisał/a:
Jak jednak pokazuje codzienność, kiedy dobrze się lobbuje projekty - można wiele osiągnąć.

Nic dodac nic ujac. :)
emigrant napisał/a:
W tym przypadku chodzi mi o podobną linię z Poznań Wschód w kierunku Gołańczy, która jest w gruntownej modernizacji i pociągi będą tam mogły osiągać szlakową nawet 120

Tyle ze Poznan akurat stac na to.A u nas wystarczyloby zeby gminy sie zrzucily i pewnie wszystko by powoli ruszylo. :)
emigrant napisał/a:
Jeżeli powstaną w końcu koleje regionalne, szansa jest duża.

No wlasnie na to trzeba wlasnie liczyc. :)
A do tego czasu nie mozna pozwolic na zamkniecie dworca w Gnieznie.
Trzeba go wykupic od PKP i zmodernizowac tak by tetnil zyciem. :)
W Anglii dworce ktore widzialem w wiekszych miastach to sa centra handlowe a na srodku holu stoja kasy biletowe i duze ekrany wisza z rozkladem jazdy pociagow.
emigrant napisał/a:
Ale mając takich przedstawicieli na Wiejskiej, jakich mamy teraz, to nie ma co liczyć...

No to trzeba isc na wybory. :)
Mamy pana Arndta w partii rzadzacej. :) O ile sie nie myle zastepuje Chlebowskiego. ;)

emigrant - Sro Gru 09, 2009 17:45

Właśnie słabe połączenia PKS są szansą na rentowność tej linii, kursy jednak musiałyby się odbywać kilka razy w ciągu dnia. Przykładowo po dwa razy w każdą porę dnia. Nie będzie szans na to, dopóki sytuacja w PKP będzie taka jaka jest. Znowu gdzieś słyszałem o rozmowach nad kolejami reginalnymi. Takie samo jak rok, dwa, trzy i pięć lat temu... :no:
szczypi - Sro Gru 09, 2009 20:05

taka mała ciekawostka koszt remontu 1 km torowiska to 2,5 miliona zł więc moim zdaniem ta linia do Kłecka długo nie doczeka się remontu.
newager - Sro Gru 09, 2009 20:07

emigrant napisał/a:
kursy jednak musiałyby się odbywać kilka razy w ciągu dnia.
Przy jednym torze przez Gniezno może jednak to być trudne. Rozkład jazdy musiałby być bardzo dopracowany.
Diabel-tasmanski - Sro Gru 09, 2009 20:09

newager napisał/a:
Przy jednym torze przez Gniezno może jednak to być trudne.

E tam na każdej stacji rozjazd jest. Nic trudnego :)

newager - Sro Gru 09, 2009 20:11

szczypi napisał/a:
taka mała ciekawostka koszt remontu 1 km torowiska to 2,5 miliona zł
Nie wiem jak to wygląda od strony prawnej, ale województwo da część, powiat da część, gminy dadzą część i w kilka lat jest to do zrobienia. Potrzeba na to jednak dobrej woli, bo to rozwoj dla całego regionu.

http://www.lwowekslaski.n...p?m=open&id=500

Można? Można.

Antek - Sro Gru 09, 2009 20:47

szczypi napisał/a:
taka mała ciekawostka koszt remontu 1 km torowiska to 2,5 miliona zł więc moim zdaniem ta linia do Kłecka długo nie doczeka się remontu.

Ale przeciez samo Gniezno nie ma tego remontowac. ;)
Przeciez na tym wszyscy moga skorzystac. :)
Moze Starostwo cos dorzuci na remont zamiast lozyc na pseudo specow od marketingu. ;)
Poza tym zblizaja sie wybory...

newager - Sro Gru 09, 2009 20:49

Antek napisał/a:
No to trzeba lobbować :D
Diabel-tasmanski - Sro Gru 09, 2009 21:00

newager napisał/a:
Antek napisał/a:

No to trzeba lobbować

Mam ostatnio wrażenie ze nasi lokalni politycy zatracili zmysł polityczny do cna...

emigrant - Sro Gru 09, 2009 21:41

E tam na każdej stacji rozjazd jest. Nic trudnego

W żadnej miejscowości aż do Rejowca tory dodatkowe w całości się nie ostały. Dodatkowe koszta remontu.
newager napisał/a:
Nie wiem jak to wygląda od strony prawnej, ale województwo da część, powiat da część, gminy dadzą część i w kilka lat jest to do zrobienia.
Antek napisał/a:
Moze Starostwo cos dorzuci na remont zamiast lozyc na pseudo specow od marketingu.

Ile ma dorzucić? Tak na dobrą sprawę 10-20 milionów? :) Nie ma ważniejszych wydatków? Od tego są inne źródła. Czytajcie tablice zamieszczone w okolicach węzła poznańskiego.

newager - Sro Gru 09, 2009 21:53

emigrant napisał/a:
Ile ma dorzucić? Tak na dobrą sprawę 10-20 milionów? Nie ma ważniejszych wydatków? Od tego są inne źródła.
Przecież napisałem, że nie wiem jak to wygląda od strony prawnej. Są jeszcze fundusze Unijne i pewnei parę innych programów. Ale jest jeden problem - TRZEBA CHCIEĆ. Nic samo się nie zrobi. A w ogóle co to jet 20 milionów dla samorządów (liczba mnoga) i rządu? Wojewoda też może się dołożyć. Nie twierdzę, że jest to do zrobienia 2012. W koniec świata tez nie wierzę, więc 2013 i lata następne też nastąpią i ludzie będą potrzebować transportu. Zamiast rozdawać bombki na Rynku trzeba się zabrac za poważne sprawy. Założenie osadnicze jest takie, że miasta powiatowe mają być centrami kulturalno-społeczno-administracyjnymi powiatu. A póki co, poza tym, że Gniezno to jeden wielki supermarket z fabryką okien w tle nic z tym współnego nie ma.
revolta - Sro Gru 09, 2009 23:45

Powiedział mi wówczas ze głównym hamulcowym rozwoju kolei w Gnieźnie był zawsze... Poznań. Dziękuję za uwagę...
Hmmm... To dlaczego Stacje Rejonowa przeniesiono z Gniezna do Wrzesni? Dlaczego Wrzesnia pozostala dosc waznym wezlem kolejowym a Gniezno szeregowym przystankiem jak Pobiedziska czy Trzemeszno?

Nie oszukujmy sie - kalectwo Gniezna skutkuje coraz szybsza i bardziej widoczna utrata znaczenia tego miasta na rzecz rozwoju i wzrostu znaczenia Konina oraz Wrzesni.
Naprawde niewiele brakuje zeby Wrzesnia zajela miejsce Gniezna jako osrodka dominujacego na wschod od Poznania w jego bezposrednim zasiegu. Rowniez roznica ilosciowa miedzy tymi miastami jest niewielka - 40 tys mieszkancow to tylko dwa wieksze osiedla. Gniezno traci mieszkancow - gdyby odjac tych ktorzy sa jeszcze zameldowani ale juz dawno nie mieszkaja w Gnieznie [po co?], byc moze jest Was juz tylko 50 tys...
Wrzesnia ma 30 tys [miasto] i 45 tys [gmina].

Podziekujcie za wszystko swoim radnym-turystom z elektoratem zblizonym do przecietnej ilosci znajomych na Naszej Klasie, za coraz szybsza degradacje Waszego miasta.
Gniezno staje sie zwykla zapadla dziura o ktorej jak sie mowi to zle lub bardzo zle.
Gniezno staje sie wysmiewanym w calym regionie [i nie tylko] osrodkiem znanym glownie z przekretow, biedy, cwaniactwa, pijactwa, jest tez znane jest jako przekleta miescina emerytow, kosciolow, prowincjonalnych ukladzikow i slamsow.
Wladze nad Gnieznem sprawuje od chyba 20 lat duch Kononowicza...

Za pare miesiecy znowu nudne wybory samorzadowe...
"Nazywam się Kononowicz Krzysztof. Bardzo proszę kandydować na mnie. Nie będzie niczego..."

Antek napisał/a:
Ja widze tutaj szanse na to by dworzec tetnil zyciem.
Tylko ze teraz samorzady musialyby sie wlaczyc pełna para w ten projekt.
Teoretycznie tak. Jednak jest to niemozliwe.
Wymienione miejscowosci sa bardzo male - lacznie kilka tysiecy ludzi. Stacje, przynajmniej w poblizu samego Gniezna, sa polozone dosc daleko od zabudowan ktore leza przy drogach obslugiwanych liniami autobusowymi.
W poblizu Gniezna nie ma miejscowosci ktore moglyby generowac wiekszy ruch pasazerski a z miejscowosci polozonych dalej niewielu ludzi ma po co dojezdzac do Gniezna. Ta linie uratowal tylko remont stacji Poznan Wschod i baza paliwowa - linia byla juz formalnie zlikwidowana.

Diabel-tasmanski - Sro Gru 09, 2009 23:47

revolta napisał/a:
To dlaczego Stacje Rejonowa przeniesiono z Gniezna do Wrzesni?

A czy to się wyklucza?

revolta - Czw Gru 10, 2009 00:05

^^^^ Raczej tak. Jest jakas wieksza roznica dla Poznaniakow miedzy stacja w Gnieznie i Wrzesni?
Jedyna zauwazalna roznica jest to, ze w Poznaniu chyba zupelnie nie akceptuje sie Gniezna oraz przede wszystkim ludzi dojezdzajacych z Gniezna do pracy. Gniezno to miasto 10-tej kategorii do ktorego wstyd sie przyznac ze lezy tak blisko Poznania.
To nie jest moje zdanie, ale zauwazam takie rzeczy nawet w swoim otoczeniu, gdzie tez pracuje kilka osob z Gniezna.

Diabel-tasmanski - Czw Gru 10, 2009 00:09

revolta napisał/a:
Jest jakas wieksza roznica dla Poznaniakow miedzy stacja w Gnieznie i Wrzesni?

Jest. Poza tą któą wymeniłeś oczywiscie :)

revolta - Czw Gru 10, 2009 00:12

Chyba tylko taka, ze przez Wrzesnie jezdza wazniejsze pociagi - do Warszawy. Poznaniacy na ogol nie maja po co jezdzic w kierunku Bydgoszczy czy jakiegos Inowłocławka. Pociagi Baltyk i Pomorzanin woza glownie mieszkancow Kujaw i Pomorza do pracy i na studia. Ja jestem jednym z wyjatkow ;)
Diabel-tasmanski - Czw Gru 10, 2009 00:15

Revolta :) Poza twoimi bardzo krytycznymi wizjami wobec Gniezna jest jeszcze jedna której zaprzeczyć się nie da. Rywalizacja pomiędzy Gnieznem a Poznaiem była zawsze i nie d asię temu zparzeczyć. Ma ona głębokie kulturowe i historyczne podłoże. I już. Od wczesnego średniowiecza są to dwa organizmy miejskie znajdujące się zbyt blisko siebei zważywszy na status jaki miały. Przenosi sie to do dziś na wszystkie dziedziny życia. Także kolej...

A znaczna część śmietanki poznańskiej wynosi sie z miasta aby zamieszkać blisko Gniezna - w LPK

revolta - Czw Gru 10, 2009 00:30

Rywalizacja pomiędzy Gnieznem a Poznaiem była zawsze i nie d asię temu zparzeczyć.
Poznan nie ma juz o co rywalizowac z Gnieznem, od kilkuset lat. Poznan rywalizuje z Wroclawiem o dominacje w zachodniej czesci kraju.
To nie ta liga - Gniezno nie potrafi nawet rywalizowac z Wrzesnia, Zninem i Wagrowcem.
Tu chodzi o cos innego - przecietny Poznaniak zarabia netto ~1500 pln a teoretycznie moglby wiecej gdyby nie Gnieznianie ktorzy sa sklonni nawet za tyle codziennie dojezdzac 50 km.
Jest kilka duzych firm ktore lepiej placa jednak dane GUS sa dla Poznania niepokojace - mamy drugi w kraju po Warszawie PKB na osobe ale pod wzgledem wynagrodzen wypadamy slabo nawet w porownaniu z duzo mniejszymi miastami.

Od wczesnego średniowiecza są to dwa organizmy miejskie znajdujące się zbyt blisko siebei zważywszy na status jaki miały
Nie chce negowac znaczenia Gniezna w sredniowieczu, ale nawet tysiac lat temu Gniezno nie mialo zadnych szans w stosunku do Poznania. Mialo na to wplyw wiele czynnikow ktore ostatecznie wplynely na okreslona pozycje Poznania w kraju.

A znaczna część śmietanki poznańskiej wynosi sie z miasta aby zamieszkać blisko Gniezna - w LPK
Po pierwsze - co to jest LPK?
Po drugie - z Poznania wyprowadzaja sie glownie najbiedniejsi - wyrzucani z kamienic i innych mieszkan lokatorskich/czynszowych nie maja szans na zakup spekulacyjnie drogich mieszkan na rynku komercyjnym wiec wykupuja budynki na wioskach i domki na dzialkach rekreacyjnych kilkadziesiat kilometrow od centrum miasta zeby tylko miec gdzie mieszkac.
Gorzkie Pole pod Pobiedziskami jest idealnym przykladem... Tysiace Poznaniakow zamieszkuje tez altanki na ogrodkach dziakowych. Z takimi wyplatami i ich relacja do cen nieruchomosci ocieramy sie o kartonowo-blaszane apartamentowce Ameryki Lacinskiej.
Polska to prawdopodobnie jedyny kraj w "cywilizowanej" czesci swiata, w ktorym praktycznie nie istnieje lub nie ma zadnego znaczenia budownictwo spoldzielcze, komunalne itp. Polowa Polakow zyje na granicy lub ponizej tzw "minimum socjalnego" ktore tak naprawde jest granica wegetacji. Wielu powyzej tej granicy tez na nic nie stac.

Co do tych bogatych - jest ich niewielu ale skupiaja coraz wiekszy majatek w swoich zasobach. Skupuja mieszkania, dzialki, domy...

Neofeudalizm - jedyny taki system i kraj w Europie...

PS. Juz sie domyslilem co to za skrot :)
A tak powaznie - okolica tego jeziora dzisiaj nie ma zadnego znaczenia ale w przyszlosci "Lednica" moze stac sie nastepca Powidza i Skorzecina gdy te juz wyschna do konca...

Diabel-tasmanski - Czw Gru 10, 2009 08:27

revolta napisał/a:
Poznan nie ma juz o co rywalizowac z Gnieznem, od kilkuset lat.
A jednak to robi. Pewnie ze gospodarczo nie ma już o co. Ale hstorycznie i wizerunkowo to robi. I ma o co. I tak jak wspomniałęm przenosi się na wiele dziedzin życia. Cżłowiek który mi o tym powioedział jest bardzo wysoki w hierarchii i jest bardzo poważnym cżłowiekiem. Nie wymyśłił sobie tego.

revolta napisał/a:
nawet tysiac lat temu Gniezno nie mialo zadnych szans w stosunku do Poznania. Mialo na to wplyw wiele czynnikow ktore ostatecznie wplynely na okreslona pozycje Poznania w kraju.

TO nie ten temat więc odpuszczę sobie polemikę na ten temat - powiem tylko tyle, że jesteś w błędzie :)

revolta napisał/a:
co to jest LPK?

Lednicki Park Krajobrazowy :)

[quote="revolta"]z Poznania wyprowadzaja sie glownie najbiedniejsi - wyrzucani z kamienic i innych mieszkan lokatorskich/czynszowych nie maja szans na zakup spekulacyjnie drogich mieszkan na rynku komercyjnym wiec wykupuja budynki na wioskach i domki na dzialkach rekreacyjnych kilkadziesiat kilometrow od centrum miasta zeby tylko miec gdzie mieszkac.
Gorzkie Pole pod Pobiedziskami jest idealnym przykladem... Tysiace Poznaniakow zamieszkuje tez altanki na ogrodkach dziakowych. [/quote

Revoloto! Znowu się mylisz :) Proponuję pojechać i zobaczyć. Albo zapytać :)

muzyczne g-no - Sob Gru 12, 2009 11:16
Temat postu: Znaczna podwyżka cen biletów PR!!!
Od niedzieli 13 grudnia za bilet normalny do Poznania pociągieem REGIO (dawniej osobowym ,51 km) zapłacimy 11 zł ( o 1 zł więcej ) Bilet na poc. INTERREGIO będzie kosztował 13 zł ( dawniej 11 zł). Bilety kolejowe od nowego rozkładu jazdy drożeją od 10 do nawet 27 procent!!!
newager - Sob Gru 12, 2009 12:22

Ale na dłuższych trasach (np. Poznań - Bydgoszcz) mają być tańsze. Choć w naszym przypadku to żadne pocieszenie.
newager - Sob Gru 12, 2009 22:04

Byłem dziś na dworcu i widziałem nowy rozkład. Żal.pl, jak mawia moja młodsza siostra. Niektóre godziny z kosmosu wzięte. Pomorzania przesunęli o godzinę na mniej więcej 9.54. Czyli jeśli osobowy nawali, to dusza. A pani w kasie Inter City na moje pytanie odnośnie rozkładu odesłała mnie do zamkniętej kasy Przewozów Regionalnych :/
damix55 - Nie Gru 13, 2009 19:36

Wg mnie bardzo dobrze, że dworzec będzie zamykany na noc, to samo tyczy się kas. Nie opłaca się, żeby przewoźnik utrzymywał przez całą dobę kasy biletowe skoro po 23 nie ma pociągów REGIO, są zaledwie dwa czy trzy TLK
Poza tym łatwiej będzie utrzymać czystość na dworcu, no i może w końcu pozbędziemy się bezdomnych. Nie czarujmy się ale utrzymanie tak dużego obiektu kosztuje, więc po co ma być otwarty całą noc dla kilkunastu podróżnych i bezdomnych- rachunek ekonomiczny :)

Jeżeli bilet na interREGIO rzeczywiście kosztuje 13zł, to nie jest to już konkurencja dla TLK, który na tej trasie również kosztuje 13zł.
Ceny na poc. REGIO poszły w górę, ale komfort podróży niestety nie idzie z tym w parę.
Wychodzi na to,m że lepiej dopłacić 2zł więcej i dojechać/ przyjechać do/z Poznania 10-12/ 15 minut szybciej no i w wagonach przedziałowych

revolta - Pon Gru 14, 2009 00:18

A jednak to robi. Pewnie ze gospodarczo nie ma już o co. Ale hstorycznie i wizerunkowo to robi. I ma o co. I tak jak wspomniałęm przenosi się na wiele dziedzin życia. Cżłowiek który mi o tym powioedział jest bardzo wysoki w hierarchii i jest bardzo poważnym cżłowiekiem. Nie wymyśłił sobie tego.
Podobne uwagi dotyczace osrodkow wojewodzkich maja w innych regionach kraju. Wine za lokalne niepowodzenia najlatwiej zrzucic na "krwiozercze" miasto wojewodzkie ktore "okrada" mniejsze miejscowosci itp. Mniej wiecej w ten sam sposob pisza na lokalnych forach w Kaliszu, Koszalinie i we Wloclawku. Z calym szacunkiem do mieszkancow tych miast, ale tam zawsze byla bieda i zacofanie ekonomiczne. Nigdy nie potrafili poprawnie zarzadzac swoimi miastami a pelna bledow reforma samorzadowa stala sie lekarstwem na wszelkie kompleksy i wewnetrzne bledy.
W zasadzie to samo mozna napisac o Gnieznie.
Czy bylo kiedys stolica czy nie - malo kogo wspolczesnie to obchodzi.
Gniezno zzeraja wewnetrzne uklady, prywatne interesy i zasieg widzenia do konca wlasnego nosa.
Sami nie dbacie o status swojego miasta, wybieracie ciagle tych samych ludzi do samorzadu i liczycie na cud lub pomoc z zewnatrz. Nie potrafiliscie wyksztalcic i zatrzymac zadnych elit politycznych i ekonomicznych a reprezentujacy Was poslowie z senatorem to tylko nieznane nikomu nazwiska na listach sejmowych i senackich.
Kogo w Gnieznie interesowalo ze likwidowano lokalne oddzialy Urzedu Celnego, Urzedu Statystycznego, wlaczano Gniezno do abstrakcyjnego z polozenia Gniezna subregionu koninskiego? Kogo w Gnieznie interesowal upadek przemyslu i calej gospodarki lokalnej? No i w koncu kogo w samym Gnieznie interesowala likwidacja kilku kolejowych zakladow zlokalizowanych w Gnieznie, kolejnych polaczen i zamykanie linii kolejowych?

Gniezno znika z mapy Polski a na mapie Europy nigdy nie bylo widoczne.
Nikt za Was samych nie bedzie interesowal sie losem Gniezna, jego rozwojem i tym bardziej upadkiem.
Przegrywacie z rownorzednymi lub mniejszymi osrodkami swoje znaczenie i status.
I nie jest to wina Warszawy czy Poznania - tam nikt Was nie zauwaza.

Diabel-tasmanski - Pon Gru 14, 2009 07:34

revolta napisał/a:
Wine za lokalne niepowodzenia najlatwiej zrzucic na "krwiozercze" miasto wojewodzkie ktore "okrada" mniejsze miejscowosci itp

Niestety tak jest. I dlatego w wielu krajach, choćby twojej ukochanej Danii znacznie więcej inwwestuje sie w prowincje niż metropolie, bo te to mechanizm samonapędzajacy się. W Polsce kiedyś takze stosowano taką taktykę - w temacie kolei jest zlokalizowanie w Gnieźnie biura przejazdów bezbiletowych. Gniezno mogłoby stać się pręznym ośrodkiem kolejowym ale...

I tutaj nie jest to akurat wina władz samorządowych ponieważ te zawsze miały nikły wpływ na rozwój kolei w kraju.

newager - Pon Gru 14, 2009 11:45

nie jest to akurat wina władz samorządowych ponieważ te zawsze miały nikły wpływ na rozwój kolei w kraju.
Zabrzmi patetycznie, ale to NASZA wina. To my wybieramy posłów, senatorów, prezydenta, samorządowców, chociaż przy obecnej ordynacji i realiach lokalnych wybór ten jest mniej więcej taki jak zginąć od kuli pistoletu czy pod toporem kata... Prawda jest taka, że jeśli społeczność lokalna (czyt. my, Gnieźnianie) nie weźmiemy spraw w swoje ręce, to może stać się to samo co w NRD. Władze lokalne i tak będa się wzajemnie zjadać. Ich już nie uratujemy.
lodolamacz - Pon Gru 14, 2009 12:22

- w temacie kolei jest zlokalizowanie w Gnieźnie biura przejazdów bezbiletowych. Gniezno mogłoby stać się pręznym ośrodkiem kolejowym ale...

To biuro było i jest tak waznym, że nawet w minioną sobote w TVP Kultura w programie G Wasowskiego i W Mana pt. " Po trochu wyciągane z lochu czyli Archiwizja" zaprezentowano obszerny reportaż z pracy tego biura z czasów PRL-u gdzie np. podano że nijaki Tomczak pobił rekord przejzadów koleją bez biletów, dokonując tego 270 - krotnie :yes: :yes: :yes:
newager - Wto Gru 15, 2009 21:19

Pojawił się na forum temat albumu i sięgnąłem po Gniezno na starej pocztówce. Przecież płakać się chce... Mniej więcej w połowie (strony nie są numerowane) jest zdjęcie restauracji (!) dworcowej. To coś, co jeszcze do niedawna było na dworcu ciężko nazwać punktem gastronomicznym... Jedyny plus, to to, że odbywaly się tam - współcześnie - (przynajmniej tak mi się wydaje) spotkania świąteczne dla bezdomnych...
Patryk - Sro Gru 16, 2009 05:20

strony są numerowane :) troche małe ale są :) sam je robiłem :)

Z albumu "Gniezno na starej pocztówce z Gniezno.com.pl" :)

Diabel-tasmanski - Sro Gru 16, 2009 09:23

Tak poważnie to powrót do koncepcji retro nie byłby taki zły... Tylko. Widzę jeden problem - żal nie zagospodarować całego terenu. Przecież obok jest dworzec PKS - powinno być to połączone w jeden kompleks. Sklepy i kioski powinny być połączone w galerię handlową.. .W sumie mogłoby to bardzo ładnie wyglądać...
Ukasz - Sro Gru 16, 2009 10:02

Tak poważnie to powrót do koncepcji retro nie byłby taki zły...

Byłby najlepszym z mozliwych poza ultranowoczesnym dworcem ;)

newager - Sro Gru 16, 2009 11:44

Patryk napisał/a:
strony są numerowane
Zwracam honor :)
Przecież obok jest dworzec PKS - powinno być to połączone w jeden kompleks. Sklepy i kioski powinny być połączone w galerię handlową.. .W sumie mogłoby to bardzo ładnie wyglądać...
PKS też można wystylizować. Nawet z pocztą dałoby radę coś zrobić i wkomponować to w kompleks. Do tego wypucowana parowozownia i mamy piękny teren. Tylk jest jeden mały problem... pieniądze.
Ukasz napisał/a:

Tak poważnie to powrót do koncepcji retro nie byłby taki zły...

Byłby najlepszym z mozliwych poza ultranowoczesnym dworcem
Na ultranowoczesny nas nie stać. Na retro też nie, ale sądzę, że retro bardziej pasowałby do wyglądu miasta.
Ukasz - Sro Gru 16, 2009 12:29

newager napisał/a:
Tylk jest jeden mały problem... pieniądze.

no pkp raczej nie da kasy na modernizacje tego terenu, ani tez nie odda go miastu do modernizacji za darmo... i bedziemy tkwic w miejsu.
newager napisał/a:
Na retro też nie, ale sądzę, że retro bardziej pasowałby do wyglądu miasta.
wyglad miasta - retro myslenie - retro. Takie juz sa nasze władze :ups:
newager - Sro Gru 16, 2009 12:36

Ukasz napisał/a:
wyglad miasta - retro myslenie - retro.
A powinno być - wygląd retro, myslenie future :(
lodolamacz - Sro Gru 16, 2009 20:01

revolta napisał/a:
Rywalizacja pomiędzy Gnieznem a Poznaiem była zawsze i nie d asię temu zparzeczyć.
Poznan nie ma juz o co rywalizowac z Gnieznem, od kilkuset lat. ...

Diabel troche mnie z innej części forum przywołł do pożądku- mianowicie.

Poznań rywalizuje i to od dawna. Może, revolta, nie wiesz, ale była, i rozpoczęto ją realizować, w latach 70 (XXw) koncepcja budowy nowej, alternatywnej lini kolejowej ze Śląska do portów w Gdyni i Gdańsku przez Jarocin- Wrzesnia- Gniezno- Nakło, która miała omijać Poznań i Bydgoszcz i doskonale pamietam jak poznańskie, także leszczyńskie lobby robiło wszystko żeby ta linia nie powstała.
A wystarczy spojrzec na mapę jak bardzo skróciłaby się droga z całego Śląska i dalej nawet z czeskiej Pragi na Wybrzeże i ile straciłby sam Poznań jako węzeł kolejowy. Praktycznie znaczna część taboru z południa na póolnoc szło by przez Gniezno . Jak miasto zyskałoby jako węzeł kolejowy. To też pokazuje jak jedna inwestycja może zmienic losy regionu.

Diabel-tasmanski - Sro Gru 16, 2009 20:16

Ano niestety nie jedyny to przypadek w historii. Dworzec to wyzwanie i kolej to wyzwanie. Parowozownia to wyzwanie. NA razie wszystko przegrywamy.
revolta - Pon Lut 01, 2010 09:23

Dworzec w Gnieznie z roku na rok coraz bardziej staje sie zwyklym przystankiem na trasie z Poznania do Inowroclawia.
Zamykanie budynku stacji na noc juz niebawem prawdpodobnie stanie sie faktem.
Nie dzialaja juz chyba biura dyzurnego ruchu a pociagi zapowiada prawdopodobnie ktos z obslugi nastawni...
1 - Po co w nocy czynne kasy skoro ruch jest znikomy?
2 - PKP twierdzi, ze na pociag mozna przyjsc punktualnie i wtedy nie jest potrzebna poczekalnia.
3 - Gniezno to mala stacja.

Teoretycznie sie z tym zgadzam, ale postaram sie rozwinac te twierdzenia...

1 - To prawda - stacja Gniezno obsluguje miedzy 22:00 a 06:00 zaledwie 11 pociagow osobowych.
Tylko ze pobliska stacja Inowroclaw, uwazana za jedna z wiekszych w kraju i znajdujaca sie w miescie wielkosci zblizonej do Gniezna, w tym samym czasie obsluguje az... 9 pociagow.
2 - Nie pamietam kiedy ostatni raz pociag nie mial opoznienia... Sprobojmy wiec trafic na stacje punktualnie...
3 - Moglbym tylko napisac "patrz punkt 1" ale dodam jeszcze cos...
Wiekszosc pociagow obslugiwanych przez podobno duzy dworzec w Inowroclawiu to te same pociagi ktore jada rowniez przez Gniezno. W ciagu doby z inowroclawskiej stacji odjezdza zaledwie kilka pociagow wiecej niz z gnieznienskiej. PKP nie zlikwidowalo jednak Stacji Rejonowej w Inowroclawiu, nie planuje zamykania kas i poczekalni, Inowroclaw jest stacja poczatkowa i koncowa dla wiekszej liczby pociagow chociaz polozenie i potencjal komunikacyjny posiada podobny do Gniezna. Dlaczego sa pociagi Inowroclaw - Torun, Inowroclaw - Poznan, Inowroclaw - Laskowice, Inowrocław - Babiak czy Inowroclaw - Gdynia a nie ma pociagu Gniezno - Torun, Gniezno - Bydgoszcz, Gniezno - Ostrow, Gniezno - Naklo a nawet pociagi w kierunku Wrzesni czy z samego Gniezna do Poznania mozna policzyc na palcach jednej reki???

Wniosek - Gniezno tez mogloby byc stacja wezlowo-przesiadkowa. Lezy jednak w obszarze zarzadzanym przez dyrekcje "zachodnia" [nie znam obecnej nazwy, dawniej to bylo ZDOKP] ktora lubi zamykac i likwidowac. No i do tego Gniezno ma samorzad ktory nie interesuje sie wlasciwie zadnymi waznymi problemami i rozwojem lub chociazby utrzymaniem obecnej pozycji miasta...

Diabel-tasmanski - Pon Lut 01, 2010 09:45

revolta napisał/a:
PKP twierdzi, ze na pociag mozna przyjsc punktualnie i wtedy nie jest potrzebna poczekalnia.

Zaiste krótkowzroczny sposób myśłenia. A co z osobami korzystającymi z komunikacji publicznej? Dojeżdżającymi z okolicznych miejscowości? Mają uprowadzić autobus PKP żeby przyjechał na czas?

newager - Pon Lut 01, 2010 09:47

revolta napisał/a:
stacja Gniezno obsluguje miedzy 22:00 a 06:00 zaledwie 11 pociagow osobowych.
Aż tyle?
revolta napisał/a:
podobno duzy dworzec w Inowroclawiu
Raz miałem "przyjemność" przebywać na tamtym dworcu w nocy (ok. 2.00). Z tego co pamiętam, to dno takie samo jak u nas, a nawet większe, bo "klapkowej" tablicy odjazdów nie mieli. Ale za to SOK regularnie patrolował dworzec i wypraszał menelstwo (było lato co prawda).
revolta napisał/a:
Gniezno - Ostrow
Dziwi mnie to, że przez Gniezno nie ma pociągów do Wrocławia. Kiedyś był Grudziądz-Wrocław, ale szybko upadł. Naprawdę było to aż tak nierentowne?
revolta napisał/a:
Gniezno ma samorzad ktory nie interesuje sie wlasciwie zadnymi waznymi problemami i rozwojem lub chociazby utrzymaniem obecnej pozycji miasta...
Nic dodać, nic ująć.
elvis - Pon Lut 01, 2010 11:39

Gniezno nie poradziło sobie z kolejnym problemem.Jeżeli nie ma rozwiazań to moze sprzedać dworzec z zachowaniem funkcji dworca chociaz w częsci. Szkoda że obiekt niszczeje
revolta - Pon Lut 01, 2010 12:13

Nie chce mi sie dzisiaj analizowac calego rozkladu, ale wg starego rozkladu jazdy z 2009 roku stacja Gniezno obslugiwala w ciagu doby ponad 50 pociagow osobowych. Bez zabawy w szczegoly - nocna zmiana o ktora PKP chce zredukowac gnieznienski dworzec, odprawia 1/5 wszystkich pociagow. Czyli na pozostale dwie zmiany przypada po okolo 20 pociagow.
Ruch w dzien jest oczywiscie wiekszy ale dzialajac w ten sam sposob nalezaloby zamknac wiekszosc nawet naprawde duzych stacji w kraju bo one tez obsluguja niewiele wiecej pociagow a w nocy pasazerow jest niewielu...

Co do dawnej ZDOKP...
Doprowadzili do ruiny takze najwiekszy wezel kolejowy w kraju - Poznan. W calej aglomeracji poznanskiej nie ma juz zadnej stacji towarowej, poznanski Dworzec Glowny, chociaz najwiekszy technicznie w kraju, jest prowincjonalna ruina otoczona ogromnymi i zdewastowanymi nieuzytkami. Chyba tylko dzieki temu ze przez Poznan przebiega linia Berlin - Moskwa w Poznaniu sa prowadzone remonty infrastruktury. Nowy dworzec, o ile powstanie, bedzie duzo mniejszy od obecnego. Poznan jest chyba jedynym duzym miaastem w kraju, gdzie pociagi pospieszne zatrzymuja sie tylko na dworcu glownym bo reszte stacji zredukowano do roli przystankow pociagow lokalnych. Kiedys pospieszne stawaly na Garbarach, Debcu i Starolece, pozniej tymczasowo na Wschodnim. Obecnie nie ma juz stacji posrednich co jest chyba ewenementem w kraju. Sam dworzec w Poznaniu to gorsza prowincja niz dworzec w Bydgoszczy. Moze tylko wielkoscia holu glownego, iloscia kas, KFC, sklepami i sasiedztwem skrzyzowania waznych ulic dominuje nad bydgoskim odpowiednikiem.
Poza tym w Wielkopolsce PKP wlasciwie tylko likwiduje polaczenia a np w Kujawsko-Pomorskim udostepniono przewozy na wybranych liniach spolce PCC Arriva i zwiekszono ilosc polaczen miedzyregionalnych.

Wracajac do Gniezna - podobno PKP chce przeniesc WC z szopy obok stacji do wnetrza budynku. Domyslam sie, ze chodzi im tylko o maksymalne zredukowanie powierzchni samego dworca i sprzedaz terenow. Nie wierze w dobre intencje PKP, ze zalezy im na komforcie podroznych itp.
Zlikwiduja po prostu restauracje lub cukiernie a moze tylko zbuduja wewnatrz budynku kontener jak we Wloclawku na zewnatrz i tam zrobia WC.

revolta - Pon Lut 01, 2010 14:21

Ilosc obslugiwanych pociagow osobowych w godzinach od 22:00 do 06:00 na stacjach:
Gniezno - 11
Inowrocław – 9
Piła – 11
Ostrów Wielkopolski – 12
Kalisz – 0
Konin – 8
Leszno - 21

Zsamot - Pon Lut 01, 2010 14:41

Pilski i Koniński dworzec to koszmarki...
newager - Pon Lut 01, 2010 15:14

revolta napisał/a:
Ilosc obslugiwanych pociagow osobowych w godzinach od 22:00 do 06:00
Nie musiałeś :) Jednak ciekawe zestawienie. Zwłaszcza Kalisz blado wypada.
revolta - Pon Lut 01, 2010 15:41

newager napisał/a:
"klapkowej" tablicy odjazdów nie mieli
Pamietam z Inowroclawia niezbyt mila sytuacje.
Przesiadalem sie tam kiedys w pociag jadacy w strone Torunia. Nie bylo zadnych tablic informacyjnych na peronach a przejscie podziemne wygladalo jak wejscie do piwnicy.
Nie to jest jednak najwazniejsze...
Wychodze na peronie 4 zgodnie z informacja jaka znajdowala sie na dosc prymitywnej tablicy w holu. Tam stal sobie podstawiony pociag typu "zolty do polowy", wygladal jak zestaw z dwoch wagonow - ale o tym pozniej. Na peronie nie ma oczywiscie tablic informacyjnych wiec wsiadam sobie do wagonu i czekam. Piec minut przed odjazdem jakies osoby rozmawialy miedzy soba, ze "jak juz dojada do Poznania...".
Spytalem wiec zaskoczony dokad jest to pociag i uslyszalem odpowiedz ze ten do... Poznania a do Torunia stoi przed nim!
Wybiegam z wagonu i okazuje sie ze staly na tym peronie dwa pociagi i do tego tak blisko siebie, ze wygladaly jak jeden zlaczony zestaw dwuwagonowy. Zdazylem ale prawie w ostatniej chwili :whoeva:
newager napisał/a:
Zwłaszcza Kalisz blado wypada.
W nocy nic tam nie jezdzi albo nic sie nie zatrzymuje :)
Zsamot napisał/a:
Pilski i Koniński dworzec to koszmarki...
Stacja Konin przypomina troche Wloclawek a dworzec w Pile stacje Leszno. Zreszta jedynie Leszno wyroznia sie nieco wiekszym natezeniem ruchu - glownie dlatego, ze obsluguja pociagi lokalne, miedzy innymi do... Wrzesni.
Diabel-tasmanski - Pon Lut 01, 2010 15:44

To proste wystarczyy zobaczyć

http://www.pkp.pl/files/plk_Poznan.html.txt

Kalisz leży po prostu na trasie - nie jest żadnym węzłem. Tam dopiero jest tragedia. Pod względem tradycji kolejowej ośrodek kalisko-ostrowski to była kiedys prawdziwa potęga. A teraz płacz i zgrzytanie zębów. Był nawet o tym program w TV.

Ciekawie mnie także porównanie Leszna z Gnieznem. Miasta porównywalnej wielkości leżące na tym samym szlaku komunikacyjnym - Wrocław - Trójmiasto.

lodolamacz - Pon Lut 01, 2010 15:53

T
Ciekawie mnie także porównanie Leszna z Gnieznem. Miasta porównywalnej wielkości leżące na tym samym szlaku komunikacyjnym - Wrocław - Trójmiasto.
Niezupełnie.. leszno to tez kierunek przez P-nań na Szczecin, maja równiez bezposrednie połaczenie do W-wy, chyba tez przez PO, ale jest napewno.
revolta - Pon Lut 01, 2010 15:57

Ciekawie mnie także porównanie Leszna z Gnieznem. Miasta porównywalnej wielkości leżące na tym samym szlaku komunikacyjnym - Wrocław - Trójmiasto
Pomijajac pociagi pospieszne oraz IC na ktore wladze Leszna i zachodnia dyrekcja PKP nie maja jako takie wiekszego wplywu, Leszno obsluguje wiele polaczen lokalnych: do Glogowa, Wrzesni, Ostrowa, Jarocina, Zbaszynka, Gostynia, Wolsztyna, Rawicza, Krotoszyna. A Gniezno? Dwie pary pociagow do Jarocina i cztery do Poznania. Mniej wiecej tyle pociagow jezdzi z Leszna do Wrzesni chociaz oba miasta nie maja ze soba prawie nic wspolnego. Leszczynski wezel kolejowy nie umarl i nikt nie zamierza niczego burzyc, zamykac, zawieszac, likwidowac, zamykac...
Diabel-tasmanski - Pon Lut 01, 2010 15:58

Miże nieprecyzyjnie się wyraziłem. nie leży na skrzyżówaniu szlaków. A to że kursują tam pociagi dalekowbieżne to pewnei bardziej rozwiażanie dla KAlisza niż dla kolei. :)
revolta - Pon Lut 01, 2010 16:00

lodolamacz napisał/a:
Niezupełnie.. leszno to tez kierunek przez P-nań na Szczecin, maja równiez bezposrednie połaczenie do W-wy, chyba tez przez PO, ale jest napewno.
W zasadzie tez maja jedna glowna linie, Poznan - Wroclaw, ale ona pokrywa sie tez z trasa wielu innych pociagow dalekobieznych np z Krakowa i Wroclawia do Szczecina przez Poznan oraz polaczenia IC Wroclaw-Poznan-Warszawa.
revolta - Pon Lut 01, 2010 16:07

Miże nieprecyzyjnie się wyraziłem. nie leży na skrzyżówaniu szlaków. A to że kursują tam pociagi dalekowbieżne to pewnei bardziej rozwiażanie dla KAlisza niż dla kolei. :)
Leszno posiada wezel o podobnym potencjale do gnieznienskiego z pewnym wyjatkiem - polozone jest pomiedzy dwoma wielkimi wezlami w Poznaniu i Wroclawiu w ktorych ruch dalekobiezny jest tez rozdzielamny na inne kierunki. Ale jezeli chodzi o polaczenia lokalne to Gniezno stracilo prawie wszystko. Zeby z Gniezna do Wrzesni latwiej i szybciej mozna bylo dojechac przez Poznan bo bezposrednie polaczenia sa tylko dwa... Jak widac, kolej lokalna umiera tam, gdzie nikt o nia nie dba.
O Nakle, Chojnicach, Wagrowcu, Pile, Ostrowie i innych mozliwych polaczeniach z Gniezna nawet nie wspomne...

newager - Pon Lut 01, 2010 16:17

revolta napisał/a:
ten do... Poznania a do Torunia stoi przed nim!
W Poznaniu na głównym jest to samo, ale zwykle odstępy są zauważalne, a poza tym miły Pan Automat łaskawie o tym informuje :)
Pod względem tradycji kolejowej ośrodek kalisko-ostrowski to była kiedys prawdziwa potęga.
Ostatnio mówili o projekcie szybkiej kolei (gdzieś link wklejałem kiedyś).
revolta napisał/a:
Leszno obsluguje wiele polaczen lokalnych: do Glogowa, Wrzesni, Ostrowa, Jarocina, Zbaszynka, Gostynia, Wolsztyna, Rawicza, Krotoszyna. A Gniezno?
Prawda jest taka, że poza Poznaniem w okolicy nie ma dużych miast. Jest 25-tysięczna Września i 13-tysięczne Mogilno, dla którego Gniezno nie jest atrakcyjne, bo to inne województwo. Boli brak linii na północ. Z tego co się orientuję, to przez Gniezno jest najkrótsza droga ze Śląska nad morze. Właśnie przez Wrześnię, Gniezno, Janowiec...
revolta napisał/a:
Leszczynski wezel kolejowy nie umarl
Gnieźnieński za to dogorywa :(
nansen - Wto Lut 02, 2010 11:35

Ostrów to silny węzeł kolejowy , Kalisz to tylko stacyjka na trasie - może się zmieni jak pójdzie bezpośrednie połączenie z Wawy na Wrocław .
Ja bym nie rozdzierał szat, chodzi w końcu o zamknięcie na parę godzin poczekalni. Trzeba sie pogodzić ze smutną prawdą że czas kolei w takiej postaci jak dziś odchodzi pomału w przeszłość i za parę lat będę mógł sobie np. kupić bilet w necie , albo biletomacie .
A za tym co było zapłaczą tylko przeróżne menele które okupują poczekalnie na dworcach.

Niemniej , infrastrukturę gnieźnieńskiego dworca i pozostałych zabudowań i infrastruktury z uwagi na jej unikalnośc i np. jedyny taki żuraw w Europie należy zagospodarować pod katem ściągnięcia tu turystów

Diabel-tasmanski - Wto Lut 02, 2010 16:43

nansen napisał/a:
za parę lat będę mógł sobie np. kupić bilet w necie , albo biletomacie .

No czególnie ten zakupiony w necie można złatwić w ostatniej chwili i odebrać od reki :D

nansen napisał/a:
A za tym co było zapłaczą tylko przeróżne menele które okupują poczekalnie na dworcach.

Tak. Na pewno. Ale są też normalni ludzie którzy w nocy przyjeżdżają i wyjeżdżają z Gniezna.

newager - Wto Lut 02, 2010 17:13

nansen napisał/a:
chodzi w końcu o zamknięcie na parę godzin poczekalni
Dla mnie ta poczekalnia jest zamknięta całą dobę, bo aromaty tam panujące skutecznie mnie i większość podróżnych ostraszają. A wystarczyłoby by panowie z SOK zamiast grzać swoje cztery litery w biurze albo na pogaduchach z kasjerkami posiedzieliby w poczekalni i przywrócili jej pierwotne znaczenie.
elvis - Sro Lut 03, 2010 07:54

Jak będzie tak dalej dworzec podzieli los Trzemeszna. oczywiście dworca w trzemesznie
Andrzej - Sro Lut 10, 2010 19:59

http://poznan.gazeta.pl/p..._zamkniety.html

Czyli jednak czysta ekonomia?

newager - Pią Mar 05, 2010 17:11

My tu sobie gadu gadu o dworcu "głównym", a co z dworcem Gniezno Winiary? Byłem dziś w tamtej okolicy. Pizzerii już nie ma, a przynajmniej nie ma banera. Bydynek jest z XIX wieku i, podobnie jak parowozownia, niszczeje. Orientujecie się kto jest jego właścicielem?
emigrant - Pią Mar 05, 2010 17:27

newager napisał/a:
My tu sobie gadu gadu o dworcu "głównym", a co z dworcem Gniezno Winiary? Byłem dziś w tamtej okolicy. Pizzerii już nie ma, a przynajmniej nie ma banera. Bydynek jest z XIX wieku i, podobnie jak parowozownia, niszczeje. Orientujecie się kto jest jego właścicielem?

Budynek stacyjny powstał wraz z budową linii do Nakła pod koniec lat 80ych XIX wieku. Właścicielem jest najprawdopodobniej nadal szerokorozumiane "PKP". W środku cały czas działa nastawnia ze zwrotnicami i semaforami dla większości torów. W nocy nieczynna oczywiście, ale chyba nadzorowana. Poza tym na piętrze znajduje się mieszkanie, ale czy wciąż użytkowane? Zapewne tak. Pizze były dobre, tylko trochę mało ciekawe miejsce jak na taką działalność, szkoda, że nie dało się więcej tego zagospodarować.

Diabel-tasmanski - Pią Mar 05, 2010 23:04

JAk mówi reklama: "No to sru" ;]

http://biznes.onet.pl/pkp...16,1,news-detal

newager - Pią Mar 05, 2010 23:10

Cytat:
i kilku innych dużych dworcach
Czy nasz dworzec jest "duży"?
Ukasz - Sob Mar 06, 2010 01:44

ostatnio czesto smigam pkpem... najczesciel TLK bo szybko.
Powiem szczerze ze w Gnieźnie jakos tak menelstwo/zebracy/pijacy nie zaczepiaja tak jak w poz. To jest irytujące, że człowiek nie moze spokojnie wyjśc z pączkiem z cukierni bo zaraz jakis ktos podchodzi i "pomóz daj na bułke". Jestem zwolennikiem dawania wedki a nie ryby... wiec na mnie nie zarobia.

newager - Pią Mar 12, 2010 17:38

http://poznan.gazeta.pl/p...sy_na_kasy.html
Cytat:
Zagrożone są też okienka Przewozów Regionalnych na dworcach m.in. w Pile, Ostrowie Wielkopolskim, Gnieźnie, Koninie (po dwa) oraz Lesznie (jedno).
Przecież my mamy tylko dwa okienka PR. Że niby samo IC zistanie? Mam nadzieję, że to tylko straszenie, bo staniemy się jeszcze większym zaściankiem niż jesteśmy.
emigrant - Czw Kwi 08, 2010 14:25

Jakby nie patrzeć to są tereny PKP - dawna stacja towarowa na końcówce ulicy Chrobrego. Za rybiarnią znajdowały się dwa tory boczne, niedawno zostały przecięte płotem tuż za stacją paliw przy ulicy Konikowo. Ktoś przejął zakład czy teren ten został wykupiony? Jeszcze niedawno widziałem jak przetaczano tam wagony.

Diabel-tasmanski - Pią Maj 07, 2010 21:22

A tymczasem Poznań...

http://gniezno.naszemiast...l?kategoria=687

Ukasz - Pią Maj 07, 2010 21:42

A tymczasem Poznań...
a tymczasem Gniezno... duzo ostatnio jeżdze pociagami.. raczej TLK albo IR, bo osobowych nie uznaje. Wysiadam w Gnieźnie i zastanawiam sie czy to już Polska C ?? czy jeszcze B... zeby nawet baru nie bylo na dworcu tylko jakies budy z watpliwej jakośc zarciem i sławetny napis "witamy w Gnieźnie"
Zsamot - Sob Maj 08, 2010 08:59

Ukasz napisał/a:
tylko jakies budy z watpliwej jakośc zarciem
Akurat w jednej z nich żarcie jest całkiem niezłe. I ta obskurność jest "nieco" na wyrost.
revolta - Pon Sie 02, 2010 11:01

http://bydgoszcz.gazeta.p...w_regionie.html
lodolamacz - Pią Lis 05, 2010 12:17

Pozwalam sobie na zacytowanie linku z działu wyborczego ( Kampania - opinie, komentarze), bo odp. raczej wykracza poza temat wyborczy...
newager napisał/a:
http://www.robisie.eu/dworce?page=1 Tu dworzec figuruje na liście remontów ;]
Tak newager ! Figuruje to prawda. Przyznasz jednak że stronka jest mocno wątpliwej wiarygodności. Ładnie ja zatytułowali "Robi się" ! Jak to nośnie brzmi!
Moje wątpliwości, że dworca do 2012 wyremontowanego sie nie doczekamy, są niemal 100%...
To co przedstawiono na wiadomej konferencji z udziałem prezydenta, to:

- koncepcja !... Jak znam życie, czas rozpoczęcia prac budowlanych od momentu koncepcji, to minimum ( jeśli przyjąć że panowie potraktują sprawę serio) 3 ( słownie :"trzy") lata ! Więc najwcześniej nowy dworzec mamy w 2013.

- wątpliwości w owej "koncepcji" budzi też brak opinii i udziału, Poczty Polskiej- właściciela sporego fragmentu przy dworcu, na którym działa najważniejsza w mieście placówka pocztowa Gniezno 2 !

- mocno tajemniczy jest udział miasta w tym przedsięwzięciu...
Opierając sie na bardzo podobnym, ale znanym mi przykładzie wielkopolskiego LesZna, gdzie prace remontowe dworca rozpoczęto w marcu, tego roku, a planowane zakończenie to 2012.. Całkowity koszt tych prac to 15 mln. z czego 6,5, to remont dworca i placu dworcowego i tyle wykłada PKP.. Natomiast resztę (8,5 mln) wykłada miasto, z tym że w kosztach miasta uwzględniono cenę jaką zapłacił prezydent Leszna 2 lata temu za wykup od PKP ulicy Dworcowej, dojazdowej do dworca, plus koszt obecnego jej remontu...
Niestety w Gnieźnie prezydent niczego nie wykupił, a więc prawdopodobnie musiałby wyłożyć przynajmniej kilka milionów w gotówce, i to w nie swoje. W obecnej sytuacji finansowej miasta, nie wiem czy jest to możliwe?...

newager - Pią Lis 05, 2010 12:47

lodolamacz napisał/a:
Przyznasz jednak że stronka jest mocno wątpliwej wiarygodności.
Cóż, adres może tego nie pokazuje, jednak natrafiłem na niego na dworcu w Poznaniu (swoejgo czasu wisiało wiele banerów ze zdjęciami dworców), a poza tym w stopce możesz znaleźć odsyłacz na stronę PKP...
emigrant - Pią Lis 05, 2010 16:34

lodolamacz napisał/a:
Przyznasz jednak że stronka jest mocno wątpliwej wiarygodności.

A jakiej wiarygodności jest strona pkp.pl razem z rozkładem jazdy, która potrafi być nieczynna przez kilka godzin dziennie? Akurat w kwestii strony robisie.eu nie byłbym tak sceptyczny, bo wszystkie dworce zawarte na stronie przeznaczone są do rychłego remontu. W większych miastach prace trwają często 24h.
lodolamacz napisał/a:
koncepcja

Na samej koncepcji opiera się też idea zrobienia muzeum w parowozownii. Do dziś gnieźnieńscy idealiści nie przedstawili ani planów pozyskania pieniędzy, kosztorysów ani zakresu działań takiego muzeum. Kowalski nie jest więc w tym osamotniony ;)
lodolamacz napisał/a:
Niestety w Gnieźnie prezydent niczego nie wykupił,

A skąd wiesz ile prób jakichkolwiek negocjacji podejmował? Dyskusje UM z PKP staczały się nawet do naprawienia kilku płytek na schodach do dworca, bo koleje zachowywały się tak, jakby ich to w ogóle nie obchodziło. Ile miesięcy PKP robiły podjazd dla wózków przy dworcu? Niedawno była jeszcze sprawa domu dla bezdomnych przy Pocztowej.

lodolamacz - Pią Lis 05, 2010 18:48

emigrant napisał/a:
Akurat w kwestii strony robisie.eu nie byłbym tak sceptyczny, bo wszystkie dworce zawarte na stronie przeznaczone są do rychłego remontu.
Moze jestem prosty chłop to też język polski prosto rozumuję i: Jak "Robi się" no to się chyba robi ! A tutaj się nic nie robi...
emigrant napisał/a:

Na samej koncepcji opiera się też idea zrobienia muzeum w parowozownii.

Ależ ja nigdzie temu nie zaprzeczam ! I delikatnie zauważ, że nie mam nic , że to tylko koncepcja, tylko stawiam w wątpliwość że obiecuje się finalną realizację do 2012.
"Idealiści" od parowozowni, jak ich nazywasz, nigdzie nie podali, że swoja koncepcję zrealizują za rok, czy za 5 lat.
emigrant napisał/a:

A skąd wiesz ile prób jakichkolwiek negocjacji podejmował? Dyskusje UM z PKP staczały się nawet do naprawienia kilku płytek na schodach do dworca, bo koleje zachowywały się tak, jakby ich to w ogóle nie obchodziło. Ile miesięcy PKP robiły podjazd dla wózków przy dworcu? Niedawno była jeszcze sprawa domu dla bezdomnych przy Pocztowej.
No nie wiedziałem, bo pewnie działo się to kiedy akurat wyborów nie było,... Więc po co było duperelami, mediom głowę zawracać?
Przemek B - Pią Lut 25, 2011 01:33

Od jakiegoś czasu zamykanie dworca na noc stało się faktem. Częste patrole ochrony w ciągu dnia również przyniosły korzyści w postaci zmniejszenia ilości bezdomnych. W stosunku do tego co było jeszcze we wrześniu gdy zaczęła się akcja "oczyszczania " dworca można powiedzieć że różnica jest kolosalna.
Do czego dążę. Dziś na nocnym patrolu ok godz 0 natknęliśmy się na 70letniego mężczyznę.Człowiek jest bezdomnym. Został wyproszony ok 22 z poczekalni ponieważ dworzec musiał być zamknięty na noc. Mróz 15 st. Do otwarcia dworca jakieś 4 h . Na moje o tej godzinie z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać że znależlibyśmy człowieka zamarzniętego. Wezwaliśmy Policję. Dyżurny stwierdził że "jeśli zamykamy dworzec na noc to mamy brać sobie bezdomnych do siebie". Ostatecznie patrol zabrał tego człowieka ze sobą. Nie wiem co było dalej. Osoba ta twierdziła że nie wróci do ośrodka dla bezdomnych na Pocztowej lub na Kawiarach ponieważ jest tam żle traktowana.
Sytuacja patowa... Pytanie co robić z tymi ludżmi? Z jednej strony rola ochrony kończy się na wyproszeniu wszystkich z dworca i zamknięciu go na określony czas. Z drugiej zwykłe ludzkie odruchy nie pozwalają na patrzenie jak tacy ludzie skazywani są praktycznie na zamarznięcie. Zresztą na dworcu wiszą kartki z informacją żeby dzwonić na Policję jeśli jest mróz a na terenie dworca widzi się bezdomnych. Jak pomagać , z kim współpracować, komu się skarżyć ? Jak na tą chwilę każdy umywa rękę i udaje że problemu nie ma.
Inna sprawa to podróżni czekający za opóżnionym pociągiem lub przesiadką (czasem kilka godzin). Ciężko im wytłumaczyć że pozostały czas do przyjazdu ich pociągu muszą spędzić na mrozie...

Plusy tego wszystkiego są takie że na moje o jakieś 80proc udało się wyeliminować wszelkie przykre doświadczenia podróżnych związane z obecnością bezdomnych na dworcu. Jedni biją brawo gdy ich wyprowadzamy , inni potrafią nawet wyzwać od Gestapo widząc jak to robimy.
Minusy to niestety sytuacje opisane powyżej. To akurat jedne z wielu z ostatnich kilku dni. Tego typu sytuacji przez ostatnich kilka miesięcy było mnóstwo.

Macie jakieś pomysły jak rozwiązać ten problem?

Zsamot - Pią Lut 25, 2011 07:34

Źle traktowana? A może nie chce się dostosować do regulaminu tych schronisk? Np. zakaz picia, praca (sprzątanie itp.) na rzecz ośrodka itp. ?
Diabel-tasmanski - Pią Lut 25, 2011 08:09

Prawdopodobnie. Kurde Kabaczku.. Jeśli ja wyjdę na mróz bo żona mnie źle traktuje to ktoś mnie przygarnie, przytuli i nakarmi, czy zamarzanę na ulicy?
Przemek B - Pią Lut 25, 2011 19:18

Nie wiem ale będąc tam kilkadziesiąt razy w miesiącu i spotykając się z tym problemem widzę że to odbijanie piłeczki. Bezdomni na noc idą do blokowych piwnic i w dzień tak czy tak krążą wokół dworca. Nie wiem czy przepędzanie ich z miejsca na miejsce nie jest zamiataniem problemu pod dywan? Ja jestem za jakimś przymusowym leczeniem jak to widzę...
Diabel-tasmanski - Pią Lut 25, 2011 22:28

Cytat:
Ja jestem za jakimś przymusowym leczeniem jak to widzę...

tylko ze nie ma czegoś takiego...

Sterling - Pią Lut 25, 2011 22:40

Cytat:
Źle traktowana? A może nie chce się dostosować do regulaminu tych schronisk? Np. zakaz picia, praca (sprzątanie itp.) na rzecz ośrodka itp. ?

Ostatnio bezdomni ze schroniska na Pocztowej dzwonili nocą do domofonów okolicznych mieszkańców, żeby Ci wezwali policję. Chodziło podobno o to, że 997 zabrało tych ludzi z miasta do ww. ośrodka. Tam jednak ich nie wpuszczono (nie wiem czemu, mogę jedynie się domyślać, że chodziło o alkohol). Gdy było cieplej, to za izbę wytrzeźwień robiła pobliska polana, a zimą jest problem.
Przemek B napisał/a:
Ja jestem za jakimś przymusowym leczeniem jak to widzę

Wątpie, żeby PRZYMUSOWE LECZENIE pomogło. Z tego co wiem to często Ci ludzi są zadowoleni z takiego stylu życia- bez stresu i zobowiazań. Czy w takim układzie trzeba ich uszczęsliwiać na siłę?

Zsamot - Sob Lut 26, 2011 00:07

Są dorośli, niech ponoszą konsekwencje- chcą pić- ok, ale niech nie absorbują służb państwowych do własnych, wydumanych problemów.
Izrael - Sob Lut 26, 2011 23:21

Nie ma miejsca na dworcu dla bezdomnych. Nie może być dla nich litości. miejsca dla nich są przygotowane na Kawiarach i na Pocztowej. A jak ktos sie nie chce dostosować, to jest jego problem
revolta - Nie Lut 27, 2011 10:50

Problem na pewno jest i pozostanie. Ale stacje kolejowe nie moga sluzyc jako noclegownie.
Moze na zime powinny byc uruchamiane noclegownie "specjalne"? Miejsca z ochrona zeby sie nie pozabijali i z ogrzewaniem ale bez zadnych wygod? W Bydgoszczy bezdomni zima zalegaja w tramwajach i autobusach, jezdza w kolko i robia syf. W Krakowie nocuja na klatkach blokow, niszcza zamki w drzwiach wejsciowych zeby przezyc...

Zsamot - Nie Lut 27, 2011 13:26

Żeby przeżyć, ... wystarczy nie chlać i popracować na rzecz wspólnoty w ramach noclegowni. Dworzec to nie kloaka. To takie lumpy odstręczały latami ludzi od korzystania z PKP. Wieczorem, gdy czekało się na pociąg, trzeba było iść na peron bo fetor zabijał...
Hades - Nie Lut 27, 2011 14:05

Mnie zawsze tam denerwowała jedna rzecz jak czekałem na pociąg. Jest przy dworcu miejsce wyznaczone dla palaczy, ale w spokoju tam zapalić nie można, bo zbierze się grupa tych dworcowych "mieszkańców" i będą sępić. Oczywiście ja mam na to sposób, druga paczka, a w niej jeden papieros, widzą, że wyrzucam paczkę to nie podchodzą myśląc, że nie mam więcej.
whasuuup - Pon Lut 28, 2011 12:22

taaa sami radykałowie. Ale ja Kabana rozumiem. Pisać tu na forum "nie ma litości" "sami sobie winni" itp. żadna sztuka, panowie. Ale wziąć tego pijaka, śmierdzącego, często nie do końca świadomego i wystawić go na 15 stopniowy mróz to już co innego. Bo jak się poczuje ten człowiek co go wystawił gdy rano na www.gniezno.com.pl przeczyta o zamarzniętym pod dworcem człowieku?

Mnie też te lumpy wkurzają, ale nie na tyle żeby skazywać ich na śmierć. Nawet jeżeli sami są sobie winni i inne tam.
Współczuje tym którzy mają takie dylematy jak Kaban, nie mam rozwiązania. Przymusowe leczenie pewnie w jakimś stopniu mogło by pomóc jeżeli było by połączone z jakimś sensownym programem wychodzenia z bezdomności. Ale w Polsce? eee

Zsamot - Pon Lut 28, 2011 13:31

Co Ty gadasz za głupoty- ma noclegownie, wystarczy nie pić. więc nie unoś się uduchowioną częścią jestestwa, bo lekko nie trafione argumenty.
whasuuup - Pon Lut 28, 2011 16:54

no cóż, widocznie mamy różne percepcje rzeczywistości. Moja nawet może być głupawa i lubię swoją uduchowioną część jestestwa.
Diabel-tasmanski - Pon Lut 28, 2011 17:28

Z tego co mi wiadomo to w ośrodku jest także pomieszczenie w którym nawet nietrzeźwi mogą znaleźć schronienie na noc.
Antek - Pon Lut 28, 2011 17:33

Z tego co mi wiadomo to w ośrodku jest także pomieszczenie w którym nawet nietrzeźwi mogą znaleźć schronienie na noc.

Oczywiście że jest.
whasuuup napisał/a:
no cóż, widocznie mamy różne percepcje rzeczywistości. Moja nawet może być głupawa i lubię swoją uduchowioną część jestestwa.

A ja lubię czyste powietrze na dworcu. :) Bez względu na to czy jest zima czy lato.

Frank Black - Wto Mar 01, 2011 14:33

po śmierci Szakala jest już spokój na dworcu, nie ma kto przejąc pałeczki po nim. A zapach to już chyba wsiąknął w te mury i tak szybko stamtąd nie zniknie :/
Przemek B - Sro Mar 02, 2011 01:54

whasuuup napisał/a:
Bo jak się poczuje ten człowiek co go wystawił gdy rano na www.gniezno.com.pl przeczyta o zamarzniętym pod dworcem człowieku?

Wszystko wygląda ładnie i pięknie w teorii. "Wywalać, sami sobie są winni, są dorośli, nikt im nie każe pić" . To wszystko racja tylko że tu już nawet nie chodzi tylko o dylematy moralne a raczej rozwiązania prawne. Nie jestem pewien czy w Inowrocławiu czy w Bydgoszczy ale niedawno miała miejsce nieciekawa sytuacja . Ochrona wyprosiła nietrzeżwego bezdomnego z dworca. Ten gdzieś w pobliżu dworca wpadł pod samochód i zginął. Chłopaków oskarżono o nieumyślne spowodowanie śmierci...
Poza moralnymi dylematami są jeszcze tego typu problemy a to już jest ciężki orzech do zgryzienia.

Co do Pocztowej i Kawiar coś jednak musi być na rzeczy z tym traktowaniem ludzi. Na dworcu jest kobieta. Zdecydowanie abstynentka ; zbyt porządna aby tam przebywać , zbyt biedna aby wynająć sobie mieszkanie. Ma jakąś rentę czy emeryturę i sam widywałem jak innym kupowała jedzenie. Twierdzi że do domu opieki już więcej nie pójdzie bo nie pozwoli siebie tak traktować jak ją traktowali. Patowa sytuacja.

Frank Black napisał/a:
po śmierci Szakala jest już spokój na dworcu, nie ma kto przejąc pałeczki po nim. A zapach to już chyba wsiąknął w te mury i tak szybko stamtąd nie zniknie :/

Oj tu się mylisz. Jest kilku którzy wyrastają na godnych następców. Szczegółów oszczędzę

Sterling - Sro Mar 02, 2011 10:21

Przemek B napisał/a:
Co do Pocztowej i Kawiar coś jednak musi być na rzeczy z tym traktowaniem ludzi

Brat pracował kiedyś z chłopami z ośrodka na Kawiarach w jednej z naszych lokalnych firm. Z tego co słyszałem, to ludzie Ci byli całkiem zadowoleni i nie wspominali o fatalnych warunkach tam panujących. Poza tym wydaje mi się, że stać ich było na znalezienie sobie jakiegoś pokój na wynajem a może nawet kawalerki...ale po co. Problemem było natomiast to, że Dyrektor zgłaszał ich zarobki i w ten sposób alimenty itd. musieli już opłacać sami. Mieli kłopoty ze zrozumieniem tego, czemu podatnicy nie mają utrzymywać ich dzieci, ale koniec końcu jednak cały czas tam siedzieli.
Przemek B napisał/a:
Oj tu się mylisz. Jest kilku którzy wyrastają na godnych następców. Szczegółów oszczędzę

No i właśnie dla tego tyle na tym forum radykalnych głosów. Ja też wyżej sobie cenie bezpieczeństwo podróżnych od tego dość dziwnego humanitaryzmu. Z drugiej strony rozumiem oczywiście dylematy ludzi takich jak Przemek B.

Sabu - Nie Maj 08, 2011 17:53

Wiem że nie Gniezno ale Bielsko-Biała pokazuje jak można go odnowić.

http://gfx.mmka.pl/newsph/244888/132687.3.jpg
http://img232.imageshack....64/img1121l.jpg
http://img35.imageshack.us/img35/165/img1111e.jpg

Naprawdę mnie zauroczył. To jest właśnie to czego bym oczekiwał po dworcu w Gnieźnie. Co prawda musiałby być budowany od podstaw ale moim zdaniem warto!

newager - Nie Maj 08, 2011 21:50

Sabu napisał/a:
Co prawda musiałby być budowany od podstaw ale moim zdaniem warto!
"Zrekonstruowany" :D
elvis - Pon Cze 13, 2011 13:36

Najlepiej sprzedać. Prywatny inwestor go odnowi , żeby tylko funkcja dworca pozostała.
Sabu - Czw Sie 04, 2011 17:43

Cóż będzie przebudowa:
http://www.rynek-kolejowy..._w_Gnieznie.htm

- BUDYNEK -

a) roboty ogólnobudowlane – obejmujące m.in. elewacje (wymiana stolarki okienno- drzwiowej, wykonanie izolacji pionowej ścian fundamentowych, odwodnienia opaskowego, wykonanie piaskowania, wzmocnienie i spoinowanie murów z cegły,)dach – przebudowa i ocieplenie, adaptacja pomieszczeń w budynku dworca na potrzeby nowego wc ogólnodostępnego z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych, przebudowa holu głównego w celu zwiększenia powierzchni publicznej oraz poprawy komunikacji podróżnych, przebudowa kas biletowych,
b) roboty instalacyjne wewnętrzne obejmujące m.in.: budowę nowej instalacji c.o. oraz systemu wentylacji, modernizację instalacji elektrycznej z budową wyłącznika głównego p.poż., oświetlenia (np.: podstawowego, informacyjnego, nocnego, awaryjnego, ewakuacyjnego), okablowania strukturalnego, teletechnicznego, przebudowa instalacji wodno-kanalizacyjnej, w tym wewnętrznej instalacji hydrantowej przeciw pożarowej, przebudowa kominów wentylacyjnych grawitacyjnych,
c) roboty instalacyjne zewnętrzne obejmujące m.in. wykonanie sieci hydrantowej przeciw pożarowej do budynku, wymianę przyłącza gazowego, wymianę przyłącza kanalizacyjnego z rozdziałem na kanalizację sanitarną i deszczową, wymianę przyłącza wodociągowego,.
d) roboty wykończeniowe obejmujące m.in.: tynki wewnętrzne ścian i sufitów, okładziny ścienne, posadzki, stolarkę drzwiowa wewnętrzna, aranżacje zmiany wizerunku powierzchni ogólnodostępnych,
e) wykonanie systemów zabezpieczeń p.poż. DSO i SAP,
f) wykonanie systemu monitoringu wizyjnego,
g) wykonanie systemu informacji wizualnej dynamicznej i stałej wraz z instalacją zegarową zgodnej z dyrektywą UIC413. Zamawiający posiada opracowane wytyczne dotyczące systemu identyfikacji wizualnej PKP S.A. Stanowią zał. nr 7 do SIWZ,
h) wykonanie iluminacji elewacji zewnętrznej wraz z oświetleniem zewnętrznym,
i) przebudowa hallu dworcowego, poczekalni oraz piwnic, strychu i ciągów komunikacyjnych,
j) przystosowanie budynku dworca dla obsługi osób niepełnosprawnych i pomieszczeń dla opiekuna z dzieckiem,
k) urządzenie terenu – przebudowa nawierzchni chodników, usuwanie barier architektonicznych – podjazdy, wejścia do budynku, aranżacja małej architektury,

- OTOCZENIE -

3.2 w odniesieniu do projektu przebudowy placu przydworcowego w szczególności:
a) odwodnienie, utwardzenie nawierzchni placu;
b) organizacja miejsca postoju dla samochodów osobowych, w tym dla osób niepełnosprawnych,
c) zieleń wraz z nawodnieniem;
oraz budowa dodatkowego parkingu w miejscu dotychczasowego budynku WC publicznego, który podlega wyburzeniu,

ponk - Czw Gru 08, 2011 22:33

no i doczekaliśmy się pierwszych konkretów.... mamy gotowy projekt "nowego" dworca... niestety, jak we wszystko w tym mieście, i w ten projekt musiał wpeird*&% się pan konserwator... co zabytkowego jest w tym budynku, że on znowu ma coś do powiedzenia??

http://www.radio.gniezno....rca-gotowy.html

emigrant - Pią Gru 09, 2011 10:15

Konserwator to człowiek abstrakcja, w nawet najbardziej absurdalnych sytuacjach liczy się estetyka a nie praktyka.

Śmieszy mnie stwierdzenie o tym, że po remoncie zniknie odpychający zapach z dworca. To co zrobią z tymi bezdomnymi?

Zsamot - Pią Gru 09, 2011 11:24

A co mają zrobić? A co za d...e pytanie. Mają oni swe miejsce- schronisko, a jak się chce chlać, to w kraj, a nie przeszkadzać podróżnym. Jakby to było prywatne miejsce takich pytań by nie było. Dlaczego parki, dworce mają być dla hołoty?
Frank Black - Pią Gru 09, 2011 12:33

emigrant weź ich na chatę do siebie :D
Zsamot - Pią Gru 09, 2011 15:34

Na działkę. ;)
zofia Nałkowska - Pią Gru 09, 2011 16:42

ponk napisał/a:
no i doczekaliśmy się pierwszych konkretów.... mamy gotowy projekt "nowego" dworca...
Koncepcja to nie projekt
ponk napisał/a:
an konserwator... co zabytkowego jest w tym budynku, że on znowu ma coś do powiedzenia??
Dworzec kolejowy (budynek) jest częścią większego obszaru kolejowego wpisanego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w rejestr obszaru historycznego. Nieważne że został pobudowany w miejscu starego w latach powojennych. Znajduje się w terenie chronionym i konserwator ma tu obecnie najwięcej do powiedzenia.
emigrant napisał/a:
Konserwator to człowiek abstrakcja, w nawet najbardziej absurdalnych sytuacjach liczy się estetyka a nie praktyka.
Chciałbyś Emigrant aby nowy dworzec był jak blaszak typu Biedronka? Bo ja nie. Chciałbyś jadąc pociągiem i patrząc na elewację dworca od strony peronów widzieć zaplecze biedronki? Bo ja nie. Konserwator też nie i dlatego się nie zgodził na pierwszą koncepcję. Druga jest już ładna. Cegła, stal w kolorze grafitu, szkło i strukturalny beton imitujący kamień. I zegar dworcowy kołowy z podświetleniem cyferblatu wskazówkowego ledami. Teraz ma to wygląd. A nie pawilon szybkiego montażu
emigrant - Pią Gru 09, 2011 19:03

Chciałbyś Emigrant aby nowy dworzec był jak blaszak typu Biedronka?

Urząd konserwatora jak najbardziej tak, jednak sposób jego sprawowania pozostawia wiele do życzenia w tym mieście.

Co do wyglądu dworca, jak najbardziej rozumiem sprawy ingerencji. Mam nadzieję tylko, że myśli się nie tylko o estetyce ale i kosztach utrzymania takiego a nie innego wyglądu.

Zsamot napisał/a:
A co mają zrobić?

W Gnieźnie i tak nie jest źle w porównaniu do takiego Poznania czy Inowrocławia :-)

zofia Nałkowska - Pią Gru 09, 2011 19:25

emigrant napisał/a:
Urząd konserwatora jak najbardziej tak, jednak sposób jego sprawowania pozostawia wiele do życzenia w tym mieście.
A co ci się nie podoba w jego pracy? Że chce ocalić coś przed pacykowaniem, styropianem, wrednym plastikiem, co z zachodu go wycofują, czy za to że jest konsekwentny i chce przywracać harmonię nawet w detalach.
emigrant napisał/a:
Mam nadzieję tylko, że myśli się nie tylko o estetyce ale i kosztach utrzymania takiego a nie innego wyglądu.
Jeżeli wygląd ma świadczyć o tym, czy obiekt będzie tani w utrzymaniu, to może lepiej wszędzie kontenery lub szałasy? Tanio, szybko, jak się zepsuje to się zostawi i nowy się postawi. Przejaskrawiłam, ale nikt tu nie chce złotych klamek na siłę wbudowywać, tylko ma być to ładne i niesztampowe
emigrant - Pią Gru 09, 2011 20:24

Kiedyś opisywałem pewne sprawy, które jakimś cudem umykają konserwatorskiemu wzrokowi w tym mieście, nie chce mi się znowu wyliczać.
Przejaskrawiłam

No znacznie. Łatwiej jednak jest utrzymać elewację prostego tynku niż np. wykonywać remonty stolarki okiennej na całej powierzchni szklanej ściany (odchodząc już tematem od samego dworca). Poza tym, obawy moje są o tyle duże odkąd widzę w jaki sposób remontuje się (nie chodzi o budowę nowego, żeby nie było!) dworzec główny w Poznaniu.

zofia Nałkowska - Pią Gru 09, 2011 21:28

emigrant napisał/a:
Przejaskrawiłam

No znacznie. Łatwiej jednak jest utrzymać elewację prostego tynku niż np. wykonywać remonty stolarki okiennej na całej powierzchni szklanej ściany
Jestem w tej komfortowej sytuacji, że wiem, jak dworzec ma wyglądać w poprawionej koncepcji, gdyż widziałam wizualizację. Zaręczam ci, że dworzec w Gnieźnie będzie bił prostotą, elegancją i będzie łatwy w remoncie. Żadna ekstrawagancja lecz będzie na czym oko zawiesić.
stealth - Sro Gru 14, 2011 20:55

Pani Zofio czy może Pani opisać różnice pomiedzy wersją "nowoczesną" i tą ostateczną?

Czy wiadomo kiedy przebudowa może się rozpocząć i jaki jest jej koszt?

Kiedy możemy spodziewać się opublikowania wizualizacji?

zofia Nałkowska - Czw Gru 15, 2011 07:10

stealth napisał/a:
Pani Zofio czy może Pani opisać różnice pomiedzy wersją "nowoczesną" i tą ostateczną?
Generalnie w dużym skrócie, tak jak pisałam wyżej. Różnica jest jedna. Zamiast formy dyskonta typu Biedronka, coś nowoczesnego, ale ale nawiązującego do historii. Oszczędne w detale, ale dość nowoczesne
stealth napisał/a:
Czy wiadomo kiedy przebudowa może się rozpocząć i jaki jest jej koszt?
Takich informacji niestety nie posiadam, myślę, że wszystkim stronom zależy na sfinalizowaniu zamierzenia i dowiemy się kosztach i terminie w niedługim czasie
stealth napisał/a:
Kiedy możemy spodziewać się opublikowania wizualizacji?
Projekt jest w toku poprawek i opiniowania. Sądzę, że autorka projektu, kiedy będzie gotowa przedstawi go na konferencji prasowej poprzez prezentację.
stealth - Czw Gru 15, 2011 19:56

Możliwe, że nowa wersja jest znacznie lepsza od pierwotnej (nie widziałem jej i pewnie już nigdy nie zobaczę więc się nie wypowiadam) ale mam pewne obawy związane z uczuleniem panującym w Gnieźnie na wszystko co nowoczesne. Najlepszy przykład-fontanna na rynku. Debatowanie nad jej ostatecznym kształtem trwa już bardzo wiele lat. Panu konserwatorowi ciągle coś w kolejnych projektach nie pasował. Jakoś Wrocław postawił sobie na rynku bardzo nowoczesną, surową w formie fontannę składającą się z kilku szklanych tafli i okazało się, że można i że wygląda to świetnie. A gdzie naszemu rynkowu do wrocławskiego.
Nie przemawia do mnie argument, że dworzec to część szerszego założenia architektonicznego. Wystarczy pojechać np do Niemiec, które osobiście "zwiedzałem" wielokrotnie. Tam bardzo często w zabytkowych częściach miast stawia się nowoczesne (tzn współczesne) budynki. Oczywiście mowa tu o dobrej architekturze a nie o jakiś tandetnych budach. Do cholery czy u nas wszystko musi być takie "historyzujące"? Mamy XXI wiek!! Poznań planuje na starym rynku ultranowoczesny budynek w miejscu galerii Arsenał a u nas wszystko musi wyglądać jakby było budowane 200 lat temu. Zaścianek!!
I na koniec- Pani Zofio zgadzam się, że nowy dworzec nie może przypominać Biedronki ale przepraszam bardzo-kto pozwolił stawiać w/w sieci kolejnego koszmarka przy ul. Poznańskiej? Kto pozwolił na postawienie tragicznego Kauf...?? Ktoś tu jes mało konsekwentny w swoich działaniach.
Czekam z niecierpliwością na wizualizacje dworca. Mam nadzieję, że wyjdzie dobrze.

zofia Nałkowska - Czw Gru 15, 2011 20:13

stealth napisał/a:
Najlepszy przykład-fontanna na rynku. Debatowanie nad jej ostatecznym kształtem trwa już bardzo wiele lat. Panu konserwatorowi ciągle coś w kolejnych projektach nie pasował. Jakoś Wrocław postawił sobie na rynku bardzo nowoczesną, surową w formie fontannę składającą się z kilku szklanych tafli i okazało się, że można i że wygląda to świetnie. A gdzie naszemu rynkowu do wrocławskiego.
Postawienie na rynku fontanny, gdy funkcja użytkowa tego obszaru jest praktycznie żadna i życie na rynku nie istnieje, nie ma tu ciągłego ruchu,imprez, nie ma do końca statusu ani turystycznego miejsca, ani kulturalnego mija się z celem. Sama fontanna nie rozwiązuje bolączki tego terenu. Dlatego bez docelowego rozwiązania przeznaczenia konserwator nie chciał ingerować w to co jest, żeby nie spartolić do końca. Teraz większe gremium, czyli rada ochrony zabytków dała wolną rękę. A więc wzięła na siebie decyzję o zmianie historycznego wyglądu rynku.Fontanna na miarę marzeń gnieźnian będzie. A czy wtopi się w krajobraz, czy będzie oderwana od reszty, to już inna sprawa.
stealth napisał/a:
Do cholery czy u nas wszystko musi być takie "historyzujące"? Mamy XXI wiek!!
Nie do końca. Popatrz stare kino Polonia, stare z elementami szklanej zabudowy, po byłych graficznych też nieźle, "Pod piątką" też. Niezła plomba na Żuławach w starej zabudowie cudnie komponuje się nowoczesnością.
stealth napisał/a:
I na koniec- Pani Zofio zgadzam się, że nowy dworzec nie może przypominać Biedronki ale przepraszam bardzo-kto pozwolił stawiać w/w sieci kolejnego koszmarka przy ul. Poznańskiej? Kto pozwolił na postawienie tragicznego Kauf...?? Ktoś tu jes mało konsekwentny w swoich działaniach.
Wpływy konserwatora kończą się na historycznym układzie urbanistycznym miasta. Ul. Poznańska nie jest w jurysdykcji konserwatora. Pojedyncze obiekty tak,jesli są przedwojenne, ale i tam jest tylko opiniowanie, bez nakazów konserwatorskich. Wpisane w rejestr muszą być ściśle wg wymagań. Tu konserwator może poszaleć, ale wg mnie można się z nim dogadać.Tylko trzeba wiedzieć jak i co może być pominięte, a co musi być odtworzone bez dyskusji
Diabel-tasmanski - Pią Gru 30, 2011 21:24

Jako ciekawostka

http://wiadomosci.wp.pl/g...KP,galeria.html

stealth - Nie Sty 01, 2012 19:29

Ten w Przemyślu jest fantastyczny ale inny być nie może jeśli renowacja kosztowała 80 mln zł :)
Dużo ostatnio zmian na Polskich dworcach! Wkońcu coś się ruszyło.
Pani Zofio a co z budynkiem PKS-u i z tą tandetną wiatą?
Co z wiatami na peronach?
Jaki będzie koszt tej modernizacji? Coś wcześniej mówiono o kwocie 9 mln zł ale to wydaje się mało. Dworzec w Lesznie kosztował 13 mln a jest chyba nieco mniejszy i zakres prac chyba też był mniejszy.

Diabel-tasmanski - Nie Sty 01, 2012 19:38

stealth napisał/a:
a jest chyba nieco mniejszy

Oj nie wiem. Jeśli chodzi o budynek wydaje mi się większy od gnieźnieńskiego

Zsamot - Nie Sty 01, 2012 19:49

Leszno? Na pewno większy budynek. Poza tym : wiaty na dworcach nie? A co w zamian? Wystylizowane to konkretny koszt... Nie mówiąc o PKS-ie... Ciężko byłoby coś wymyślić, co by się odpowiednio wkomponowało. no i kto miałby za zapłacić? Ledwo radzący sobie na rynku przewoźnik?
zofia Nałkowska - Nie Sty 01, 2012 20:06

stealth napisał/a:
Pani Zofio a co z budynkiem PKS-u i z tą tandetną wiatą?
Co z wiatami na peronach?
Z tego co mi wiadomo było jakiś czas temu, PKS i jego budynki z wiatami nie były brane pod uwagę w projekcie dworca. Może coś się zmieniło obecnie, takiej wiedzy nie mam. Kosztów nie znam. wiem jedynie,że wizualizacja przyjęła ostateczny wygląd i jest dość ciekawa pod każdym względem
stealth - Sro Sty 11, 2012 10:22

1.A wię stało się. MOPS będzie na dworcu. Komu mamy gratulować tego chorego pomysłu? Wspaniała wizytówka dla naszego miasta.

2."Remont dworca zaczął nabierać realnych kształtów 4 sierpnia 2011 roku, kiedy to Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski poinformował, że PKP Oddział Dworce Kolejowe w Warszawie ogłosił przetarg nieograniczony na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy dworca"

Remont zaczął nabierać realnych kształtów kiedy PKP ogłosiło przetarg a nie kiedy prezydent nam to ogłosił. Ktoś tu na siłę chce zrobić z prezydenta bohatera.

P.S. Nikogo nie trzeba przekonywać, że nasze miasto na tle innych o podobnej wielkości wypada bardzo słabo (wysokość budżetu, % przeznaczany na inwestycje). Ogólne straszna bieda-nie ma się co czarować (wszystkie dane dostępne w internecie-liczby nie kłamią). Ciekawe, że nikt za powolne umieranie miasta nie bierze odpowiedzialności a za to gdy cokolwiek się dzieje, najdrobniejsza inwestycja (nawet nie miejska tylko finansowana centralnie) ustawia się szpaler bohaterów, którym podwładni powinni być wdzięczni i pamiętać o ich zasługach przy urnie.

Kampania wyborcza już trwa mimo, że do wyborów daleko!!!

3.Jeśli miasto nie będzie partycypowało w kosztach tego remontu to dlaczego PKP oddało część pomieszczeń na MOPS?

4. Obawiam się, że za te niecałe 5mln zł to będzie jakaś prowizorka. Strasznie mało tej kasy. Gniezno- 5mln, Przemyśl-80mnl !

Diabel-tasmanski - Sro Sty 11, 2012 21:40

stealth napisał/a:
1.A wię stało się. MOPS będzie na dworcu. Komu mamy gratulować tego chorego pomysłu? Wspaniała wizytówka dla naszego miasta.

Masakra. A nie dało się dogadać z TEPSĄ ?

Frank Black - Sro Sty 11, 2012 23:04

Genialnie po prostu genialnie :glupek2: komu gratulować tego pomysłu ? podejrzewam, ze rozmów z TP nie było nawet...

Diable może warto o tym mały art napisać ? :) koniecznie z wyjaśnieniami decydentów...

emigrant - Sro Sty 11, 2012 23:16

Wynajem pomieszczeń dworca pod usługi sprawiał często problemy i lokale stały puste. A tak? Będzie dla MOPS, który będzie najemcą gwarantowanym. Zadowoleni będą wszyscy: miasto, że problem z siedzibą został rozwiązany; PKP, że ma najemcę a mieszkańcy, że po budżet nie muszą biegać na koniec miasta tylko do centrum.

Remont dworca za te pieniądze trąca trochę amatorką ale poczekajmy. Zapewne zobaczymy jak prezydent Kowalski spod UM zajeżdża dorożką pod dworzec by dokonać otwarcia kolejnej "swojej" inwestycji.

Frank Black - Czw Sty 12, 2012 08:33

zadowoleni będą na pewno pracownicy MOPS, rozkład jazdy PKP będą znali na pamięć ;]
Zsamot - Czw Sty 12, 2012 08:40

I będą mogli udzielić informacji turystycznej. ;)
Diabel-tasmanski - Czw Sty 12, 2012 11:18

A w przerwach lub po pracy bedą mogli się rozerwać nawet z petentami jak tu:

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/CNQcVvk0sp8" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Lub solo na świeżym powietrzu:

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/JVbuY7rWHZY" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Frank Black - Czw Sty 12, 2012 11:30

albo integrować się z nimi :D w końcu zawsze blisko PKP żulixów nie brakuje :)

Diabeł dobre filmy :hahaha: dziadek na wózku wymiata i człowiek pająk ! :D

lodolamacz - Czw Sty 12, 2012 12:22

stealth napisał/a:

4. Obawiam się, że za te niecałe 5mln zł to będzie jakaś prowizorka. Strasznie mało tej kasy. Gniezno- 5mln, Przemyśl-80mnl !

Ta kwota to rzeczywiście ciekawa rzecz!
Modernizacja Podobnego w swej konstrukcji dworca w Lesznie , ktorego remont jest na ukończeniu, to koszt blisko 10 mln, a razem z adaptacją otoczenia 13 mln.

MOPS? :hmmm: No to jest poziom myślenia naszego włodarza... Żadnych działań w kierunku zapewnienia własnego stałego lokum dla tej instytucji, tylko ciągłe goszczenie w cudzych budynkach - przecież to kosztuje!
Tutaj widać zdecydowanie mądrzejsze podejście byłego starosty Ostrowskiego , cokolwiek nie myśleć o jego polirtycznych zapędach, to inna rzec. Ale jako samorzadowiec Kowalskiego rzuca na kolana.

Frank Black - Pon Sty 16, 2012 11:53

szkoda gadać, cieżko mi sobie wyobrazić np. w Poznaniu na Dworcu Głównym aby tam był OPS :D zero myślenia u władz, zero... :glupek2: środki publiczne są wywalane w błoto co kilka lat zmiana lokalizacji i płacenie w prywatną kieszeń.
Diabel-tasmanski - Czw Kwi 19, 2012 16:47

Dworzec w Iławie

W Malborku

W Przemyślu

sekwan - Pon Cze 18, 2012 13:34

Witam,

chciałbym się zapytać czy wiadomo coś nowego na temat naszego dworca?

Inne dworce w Polsce są już po remontach (np Zawiercie, Ostrów Wielkopolski) a u nas póki co przejście podziemne pod peronami zrobiono.

Kiedy ma się ta inwestycja w ogóle rozpocząć?

Pozdrawiam.

emigrant - Pon Cze 18, 2012 14:26

Poseł Tomaszewski zapewniał, że remont zacznie się w II kwartale 2012 r. Do końca czerwca jeszcze trochę zostało... Przetargi zamknięto już stosunkowo dawno.

Swoją drogą zniknęły reklamy z fasady od strony placu. Co prawda miało to miejsce jakiś miesiąc temu i brud pozostały po nich zalega ale to już jest jakiś znak. Chyba znak czasu :mruga:

btw.
http://gniezno.com.pl/wia...w_tym_roku.html

Jak dotąd nigdzie nie znalazłem wizualizacji dworca po remoncie.

elvis - Pon Wrz 03, 2012 08:57

Co dalej z tym remontem? Czy po Euro remont dworca stał się mało priorytetowy?
Joker - Pon Wrz 03, 2012 14:02

Jak wszytko :)
radkoski - Pon Wrz 03, 2012 18:19

Nawet tablica z zegarem nie świeci.
Ostatni gaszą światło...

sekwan - Pon Gru 17, 2012 01:09

Witam,

koniec roku już się zbliża, a nadal nie zaczął się remont dworca. Niby projekt zatwierdzony, przetarg ktoś wygrał a tu ani widu, ani słychu.

Na dodatek zauważam coraz większą degradację dworca (nie działający zegar, wyświetlacze w holu i na peronach już nie są włączane), 3 peron przestał już być używany, zapowiedzi pociagów przestały już być wyraźne i rozbudowane jak to kiedyś były. Jedyna chyba nowość, to pojawienie się gablot z rozkładami jazdy na peronach, jednakże mam wrażenie, że ta jedna z największych stacji w województwie zamienia się w jakiś podrzędny przystanek osobowy...

Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego sie tak dzieje?

emigrant - Pon Gru 17, 2012 09:59

Gniezno zawsze było większą stacją przystankową, jeśli chodzi o ruch pasażerski. Pociągi odjeżdżające w kierunku Nakła czy Sławy czy Wrześni można było liczyć na palcach ręki. Teraz, kiedy szybciej dojedzie się tam samochodem, te kierunki są niestety zbędne. Jedynie ruch towarowy ratuje wciąż te linie. Wraz z nowym rozkładem zniknął ostatni pociąg do Wrześni (i dalej do Jarocina). Niemniej, ruch na odcinku Poznań - Inowrocław jest wciąż duży a składy często przepełnione. W tej ostatniej sprawie wina leży po stronie kilku z tych 50. spółek dawnego PKP. Pociesza wciąż, że niektóre nadal zaczynają kurs w Gnieźnie :mruga:

Czy należy szukać winy po stronie Gniezna? Trudno powiedzieć. Dobre gesty w stronę kolei były wykonywane, ale to spółki mają głęboko samorządy i swoich pasażerów - to jeśli chodzi o stan dworca i jego otoczenia. Wystarczy wspomnieć ile czasu był budowany zwykły podjazd dla wózków albo remontowane schody wejściowe. Na pewno jak odnowią dworzec, to prezydent z pompą godną otwarcia ronda dokona przecięcia wstęgi, by wszyscy mogli zobaczyć jak się Gniezno zmienia za jego rządów. Zmienia, ale tak naprawdę to w dół po równi pochyłej. I w tym też leży problem tego miasta.

btw. Nowe gabloty pojawiły się chyba na całej długości linii. Tylko czekać aż padną ofiarą cholernych wlepek, głównie Startu albo Lecha.

revolta - Sob Mar 02, 2013 00:23

Na FPW znalazłem informację, że dawny dworzec będzie pełnił funkcję Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Cała gnieźnieńska kolej będzie zlokalizowana w pawilonie, w którym obecnie jest poczekalnia. Będzie tam jedno pomieszczenie "wielofunkcyjne" - kasa, poczekalnia, wc, kiosk itp.
Na wizualizacji ładnie to nawet wygląda, ale szkoda, że to koniec dworca w Gnieźnie. Ale przyroda nie znosi próżni - zacznie się nowa epoka - przystanku kolejowego "Gniezno".

PS. Linie do Nakła i Skoków mają być rozebrane - takie plany ma PKP. Docelowo, jak nie przejmie torów inny podmiot, zlikwidowana ma być także linia do Wrześni. Na zdjęciu w geoportalu widać, że 2/3 torowisk w Gnieźnie już nie istnieje - wliczając w to zdewastowany Zakład Taboru i dawny dworzec towarowy.

kostkacukru - Wto Mar 05, 2013 20:26

Dworzec Kolejowy w Gnieźnie to jest jakas porazka,duzo czasu uplynelo,aby w podziemiach zrobili remont,kazdy,kto jezdzi pociagami wie jaki byl stan,zrobili remont i co?Sufit odlatywal "platami" w dosc chyba krotkim okresie czasu,Ostrow Wielkopolski jest dosc podobnym miastem do Gniezna,a maja taki odpicowany dworzec,ze az milo sie na niego patrzy,to samo Walbrzych,tam jakos potrafia wziac sie do roboty,ale tutaj to jak zawsze...wszystko musi byc inne...
sekwan - Czw Mar 07, 2013 00:31

revolta, linie do Nakla i Skokow nie będą rozebrane. nawet nie zostaną wyłączone z ruchu, bo towarowki nadal będą tedy jeździć.

Co do Wrześni no cóż... samorząd województwa nie jest zainteresowany ta linia. teraz wszystko musi jeździć przez Poznan, bo inne połączenie niee jest opłacalne.

Nie ma sensu porównywać Gniezna do Ostrowa. Ostrów to potężny węzeł kolejowy. Kiedyś w województwie liczyły się Gniezno, Jarocin czy Leszno. a teraz? powoli stają się przystankami

Jedyna szansa dla Gniezna może być już tylko to, ze Wchodząc e od czerwca Koleje Wielkopolskie uznają Gniezno za stacje graniczna. wtedy stacja byłaby chociaż stacja przesiadkowa dla KW i Arrivy. ale niestety, to Wiele mniejsze miasto, z wiele mniejszym zapleczem kolejowym Mogilno ma być stacja graniczna województw.

trzeba się pogodzić, ze niegdyś potężny węzeł Gniezno, dzisiaj już nie istnieje. i tak dobrze ze zatrzymuje się tutaj eurocity, mimo ze na dzieci w Gnieźnie biletu na ten pociąg nie kupisz.

revolta - Czw Maj 02, 2013 03:09

sekwan napisał/a:
linie do Nakla i Skokow nie będą rozebrane. nawet nie zostaną wyłączone z ruchu, bo towarowki nadal będą tedy jeździć
Linia do Nakła od kilku lat jest nieużywana. Ostatnie pociągi które tam jeździły były tzw. pociągami zdawczo-odbiorczymi. Do Skoków już się nie dojedzie, tylko do Rejowca. W Sławie zlikwidowali zwrotnice na linie do Gniezna.
sekwan napisał/a:
Co do Wrześni no cóż... samorząd województwa nie jest zainteresowany ta linia. teraz wszystko musi jeździć przez Poznan, bo inne połączenie niee jest opłacalne.

Linia na terenie Wlkp. jest w tragicznym stanie. Poza tym - ile osób korzystało z tego połączenia? Z Gniezna do pracy we Wrześni można dojechać w 15-20 minut samochodem. Z Wrześni do Gniezna nie mają po co jeździć.
sekwan napisał/a:
Nie ma sensu porównywać Gniezna do Ostrowa. Ostrów to potężny węzeł kolejowy.
Z tym potężnym to przesada. Nazwałbym to inaczej - działający.
sekwan napisał/a:
ale niestety, to Wiele mniejsze miasto, z wiele mniejszym zapleczem kolejowym Mogilno ma być stacja graniczna województw.
Dyrekcja w Poznaniu od dawna planuje zlikwidować węzeł kolejowy w Gnieźnie, wolą więc wysyłać pociągi do Mogilna.
Qciek - Czw Maj 02, 2013 09:42

Nie wiem czy wiecie ale węzeł kolejowy w Gnieźnie już został zlikwidowany. Grupa przy ulicy Mokrej została zlikwidowana, wszelkie remonty i przeglądy które były tam wykonywane przeniosły się teraz do Leszna i Poznania, tak samo jak pracownicy. Została tylko ekipa sprzątająca. Przykre.
emigrant - Czw Maj 02, 2013 11:16

Przykre a z drugiej strony raczej logiczna oszczędność. Szkoda tylko, że prezesi jej tytułem dodadzą sobie premii.

Co do szlaku do Nakła - linia jest w stałym utrzymaniu i kursie. Raz lub dwa razy w miesiącu jeździ tamtędy skład specjalny z Wrocławia do Trójmiasta.

Odnośnie zwrotnicy ze Sławna to wątpię, aby została zlikwidowana. W razie awarii na szlaku Gniezno - Rejowiec, jest to jedyne alternatywne połączenie. Szlakowa na odcinku Rejowiec - Sława wynosi 20.

Kwestię linii 281 mogą uratować połączenia z Wrocławiem, tylko należałoby zadbać o solidne wyremontowanie całego odcinka.

sekwan - Wto Maj 07, 2013 20:02

Tymczasem PR oddział w Wielkopolsce wznawia kursowanie dwóch par pociągów z Gniezna do Jarocina przez Wrześnię. Od 13 maja do 28 czerwca.

źródło: http://www.przewozyregion...n-maj2013_1.pdf

revolta - Sro Maj 15, 2013 21:41

Qciek napisał/a:
Grupa przy ulicy Mokrej została zlikwidowana, wszelkie remonty i przeglądy które były tam wykonywane przeniosły się teraz do Leszna i Poznania, tak samo jak pracownicy
Na Mokrej funkcjonował Zakład Energetyki i tory postojowe składów osobowych. Od czasu ostatniego remontu linii kolejowej nie ma już zwrotnic umożliwiających wyjazd na tory główne w kierunku wschodnim. Zarówno z torów postojowych na Mokrej jak i torów manewrowych i odstawczych przy Kolejowej.
emigrant napisał/a:
Przykre a z drugiej strony raczej logiczna oszczędność

OK. Ale dlaczego na taką skalę właśnie w Gnieźnie???
emigrant napisał/a:
Co do szlaku do Nakła - linia jest w stałym utrzymaniu i kursie. Raz lub dwa razy w miesiącu jeździ tamtędy skład specjalny z Wrocławia do Trójmiasta.
Linia do Nakła jest określana jako przygotowywana do rozbiórki - czyli musi spełniać określone warunki. Warunkiem jest czas nieużywania w ruchu liniowym, również towarowym. Nawet jak coś tam przetaczają to są to już tylko składy techniczne. Linia do Wrześni ma być przygotowana, czyli zawieszą tam całkowicie ruch. Chyba że linie przejmie samorząd. Jednak w to nie wierze.
emigrant napisał/a:
Odnośnie zwrotnicy ze Sławna to wątpię, aby została zlikwidowana
Zlikwidowali zwrotnicę podczas wymiany toru na linii Poznań Wschód - Wągrowiec.
emigrant napisał/a:
Kwestię linii 281 mogą uratować połączenia z Wrocławiem, tylko należałoby zadbać o solidne wyremontowanie całego odcinka
Ja tez mam wyobraźnie i potrafię sobie wyobrazić zastosowanie dla każdej z linii. PKP ani samorząd w Poznaniu takiej wyobraźni raczej mieć nie będzie...