Forum.Gniezno.com.pl
Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego

Programy - UNIX

Ubik - Sob Lis 05, 2011 21:13
Temat postu: UNIX
Zdecydowałem się. Sześcioletni laptop już nie radził sobie z XP + aktualizacje + nowe wersje różnych programów. Bałem się, że do DELL z ATI - może nie byś sterowników, ale wszystko poszło dobrze.

Ma ktoś doświadczenia z tym OS?

.

Kenneth_Philips - Sob Lis 05, 2011 22:57

UNIX?? Dobry żart!!! :ups: :yes:
Ubik - Sob Lis 05, 2011 23:46

Cieszę się Kenneth, że Cię rozbawiłem.
Diabel-tasmanski - Nie Lis 06, 2011 09:53

Możesz rozwinąć Kenneth ??
Frank Black - Pon Lis 07, 2011 08:51

prawdopodobnie chodziło mu o to, że UNIX to nie system desktopowy a serwerowy więc jak już to może Linux bardziej by tu się nadawał. Wszystko zależy do czego to ma być używane...

Swoją drogą piszesz, że Windows XP nie radził sobie z aktualizacjami i nowszymi wersjami programów. Możesz zdradzić jakie to programy bo rozumiem, że z nimi sobie radzi Unix? :) coś tu chyba nie pasuje...

Diabel-tasmanski - Pon Lis 07, 2011 10:26

A Linux nie jest os-em UNIX-owskim? :)

Sam jestem ciekaw opinii, bo wiele dobrego słyszałem, ale nowe WIndowsy wysoko zawiesiły poprzeczke i jakoś przycichło...

Frank Black - Pon Lis 07, 2011 12:08

Diable google.pl prawdę Ci powie :) UNIX jest i będzie systemem serwerowym a nie desktopowym. Chcesz na desktopie coś stawiać open source to instaluj pingwina :) faktycznie jest teraz o wiele lepiej ze sterami i dostępem do softu niż kilka lat temu.

Unixy służą przeważnie jako serwery bazy danych, klastry czy serwery aplikacyjne.

Kolega mógłby też napisać jakiego UNIXa zainstalował, bo większość UNIXów jest licencjonowana. Sam w pracy mam serwer z SCO Unix oraz linuxa - SUSE Linux Enterprise, oba licencjonowanie.

Zresztą zobaczcie w którym roku UNIX powstał :)

Porównywanie zresztą Windowsów z Unixami/Linuxami nie jest dobre, to są różne technologie jednak najważniejsze, że mogą nawzajem się dobrze uzupełniać.

Ubik - Pon Lis 07, 2011 14:53

Frank Black napisał/a:
Swoją drogą piszesz, że Windows XP nie radził sobie z aktualizacjami i nowszymi wersjami programów. Możesz zdradzić jakie to programy bo rozumiem, że z nimi sobie radzi Unix?
Żadne specjalne. Może nieprecyzyjnie to ująłem. Po prostu przyszedł czas. System miał prawie dwa lata i pomimo czyszczenia i usuwania zbędnych programów, zaczął sprawiać kłopoty. Zwolnił pracę, zaczął się zawieszać, coraz częściej trzeba było wymuszać zamykanie programów, etc. Wykorzystałem moment, aby przy okazji archiwizacji i formatowania wypróbować nowy system.

Ten system to FreeBSD...

Frank Black napisał/a:
UNIX jest i będzie systemem serwerowym a nie desktopowym.

...ale w wersji desktopowej PC-BSD 9.0-RC1, a więc ze znanym z pingwina środowiskiem KDE.

Zk - Sob Gru 31, 2011 18:23

Może to sztubackie, ale jestem ciekaw co myśli Pan o PC-BSD po paru tygodniach, które minęły od instalacji. Co skłoniło Pana do takiego wyboru - bardziej liberalna (niż w przypadku Linuksa) licencja, historia Uniksa (laboratoria Bella itd.)?
Ubik - Nie Sty 01, 2012 19:12

Zk napisał/a:
Może to sztubackie, ale jestem ciekaw co myśli Pan o PC-BSD po paru tygodniach, które minęły od instalacji. Co skłoniło Pana do takiego wyboru - bardziej liberalna (niż w przypadku Linuksa) licencja, historia Uniksa (laboratoria Bella itd.)?
Przede wszystkim BSD nie chciał współpracować z Broadcom/ATI. Dokupiłem nawet Wi-Fi TP-LINK na chipsecie Atheros, który działał bez zarzutu, ale grafika i tak sprawiała problemy. Okazuje się, że planując komputer pod taki system, trzeba to zaplanować od samego początku. W przypadku mojego Della wróciłem do najlepszego produktu z Redmond - XP ;]

Dlaczego BSD? Spodobała mi się historia Unixa i jego bezpieczeństwo. No i ten diabełek :ups:
Testowanie systemów jest też zabawą samą w sobie. Poza Unixem wypróbowałem kilka Linuxów, skutkiem czego od pewnego czasu PC, którego używam do pracy, służy mi świetnym Xubuntu. Działa też na nim modem Huawei, którego nie mogłem uruchomić na BSD.

Jeżeli chodzi o hobby, to mam chęć postarać się o jakiegoś groszowego IBM i postawić na nim BSD, ale wówczas prawdziwego. Żadnego PC...

Frank Black - Pon Sty 02, 2012 13:44

Ubik napisał/a:
Zk napisał/a:
Przede wszystkim BSD nie chciał współpracować z Broadcom/ATI. Dokupiłem nawet Wi-Fi TP-LINK na chipsecie Atheros, który działał bez zarzutu, ale grafika i tak sprawiała problemy. Okazuje się, że planując komputer pod taki system, trzeba to zaplanować od samego początku. W przypadku mojego Della wróciłem do najlepszego produktu z Redmond - XP ;]

Dlaczego BSD? Spodobała mi się historia Unixa i jego bezpieczeństwo. No i ten diabełek :ups:
Testowanie systemów jest też zabawą samą w sobie. Poza Unixem wypróbowałem kilka Linuxów, skutkiem czego od pewnego czasu PC, którego używam do pracy, służy mi świetnym Xubuntu. Działa też na nim modem Huawei, którego nie mogłem uruchomić na BSD.

Jeżeli chodzi o hobby, to mam chęć postarać się o jakiegoś groszowego IBM i postawić na nim BSD, ale wówczas prawdziwego. Żadnego PC...

czułem, że tak będzie :)