Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.plPytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Cele prgramowe Stronnictwa Demokratycznego - część I
Autor Wiadomość
SD 
Klub Gniezno


Dołączył: 15 Sie 2009
Posty: 123
Skąd: Gniezno to nasz dom
Wysłany: Sro Wrz 23, 2009 17:14   Cele prgramowe Stronnictwa Demokratycznego - część I

Andrzej Olechowski przedstawił w dniu 21 września 2009 roku o godz. 12 w siedzibie SD w Warszawie cele programowe część pierwszą.

"Dołączyć do najlepszych"

Polacy przez ostatnie dwadzieścia lat zmienili się nie do poznania. Są lepiej wykształceni, bardziej przedsiębiorczy i pewniejsi swoich umiejętności. Rozumieją reguły rynku i potrafią je wykorzystać. Brawurowo „udomowili" europejski rynek pracy. Z tymi osiągnięciami ostro kontrastuje stan Polski jako całości. Nasz kraj grzęźnie w przeciętności. Jesteśmy w drugiej setce krajów, jeśli chodzi o łatwość podejmowania działalności gospodarczej i na końcu grupy europejskiej w dostępności takich usług publicznych jak przedszkola lub szerokopasmowy Internet. Żadna polska firma nie przebiła się do pierwszej setki firm europejskich. Dwa najlepsze polskie uniwersytety plasują się w czwartej setce światowego rankingu. Spada liczba zgłaszanych przez Polaków wynalazków i otrzymywanych patentów. Od lat nie zachwyciło świata żadne dzieło stworzone w Polsce.

Ten stan możemy zmienić. Stać nas na to. Mamy już dość wiedzy, umiejętności i środków by dołączyć do najlepszych. Potrzebujemy do tego programów konkretnych działań, które zmienią społeczne relacje, zmodernizują państwo, jego systemy, infrastrukturę, stosunki z zagranicą.

Stronnictwo Demokratyczne takie programy zaproponuje. Pierwszy z nich dotyczy niezbędnych działań w obszarze społecznym. Działań, które pozwolą zorganizować „drużynę Polska", które sprawią, że poczujemy się „u siebie".

Być drużyną. Być „u siebie"

Aby ludzie chcieli połączyć siły i podjąć wspólny wysiłek muszą czuć się bezpieczni i równi - w godności, prawach, warunkach. Muszą czuć się „u siebie". Tak dzisiaj Polacy się nie czują, a w każdym razie nie wszyscy. Póki tego nie zmienimy, spójna „drużyna Polska" pozostanie w sferze marzeń. Powinniśmy dokonać co najmniej pięciu rzeczy:

Ratyfikować Kartę Podstawowych Praw Unii Europejskiej

Karta ma sprawić, aby wszyscy Europejczycy czuli się u siebie w swoich krajach i w całej Unii. Odmowa jej ratyfikacji przez rządzących jest krzywdą wyrządzoną Polakom. Pozbawia nas dodatkowych gwarancji praw obywatelskich. Osłabia nasz związek z pozostałymi Europejczykami. Czyni nas innymi, osobnymi. Polski podpis pod tym dokumentem potwierdzi nasz status domowników Europy.

Postawić na kulturę

Obowiązkiem kolejnych pokoleń jest zapewnić twórcom i instytucjom kultury możliwość działania, tak aby polskie osiągnięcia były wciąż żywe i w pełni widoczne. Tego obowiązku dzisiaj nie wypełniamy. Musimy na kulturę łożyć więcej środków, co najmniej na średnim poziomie europejskim. Musimy zmienić mecenasów kultury - politycy to najgorsi sponsorzy i menadżerowie kultury. Musimy przybliżyć kulturę do ludzi wykorzystując w tym celu wolne i otwarte media publiczne. Proponujemy:

Utworzyć dwa fundusze finansujące kulturę: Fundusz Zabytków i Fundusz Kultury. Oba otrzymywałyby corocznie dotację z budżetu oraz miałyby zdolność pozyskiwania środków prywatnych (odpisów podatkowych, spadków, darowizn). Funduszami zarządzałyby Rady Powiernicze złożone z przedstawicieli organizacji społecznych i samorządów.
Uczynić z mediów publicznych instytucje służące promocji kultury, a nie jak dotychczas - promocji politycznej. Stworzyć Fundusz Mediów Publicznych zasilany środkami z abonamentu (umiarkowanej rocznej opłaty pobieranej wraz z podatkiem dochodowym) oraz opłatami wnoszonymi przez media komercyjne w wysokości zależnej od ich udziału w rynku reklamowym. Powierzyć kierownictwo funduszu Radzie Powierniczej złożonej z przedstawicieli parlamentu i prezydenta (po jednym) oraz osób desygnowanych przez organizacje społeczne i samorządowe.
Przekazać Funduszowi Mediów Publicznych własność Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Sprywatyzować te części majątku obu spółek, które nie służą wykonywaniu ich misji. Zakazać reklam w mediach publicznych.
Określić na nowo rolę i zadania Ministerstwa Kultury, które przez 20 lat nie było ośrodkiem zmian systemowych, a bywało instrumentem interwencji partyjnej i ideologicznej.
Docenić kobiety

Polki i Polacy to dwa różne światy, jeśli chodzi o warunki aktywności zawodowej i politycznej. Ten podział osłabia budżety polskich rodzin. Bez dobrze wykształconych kobiet słabsze są nasze przedsiębiorstwa. Symboliczna obecność kobiet wśród polityków podważa ich reprezentatywność. Aby zlikwidować tę nierównowagę potrzebny jest wielki projekt społeczny. Proponujemy zawrzeć Pakt na rzecz kobiet, w którym:

Państwo podejmie się zapewnić warunki pozwalające na aktywność zawodową niezależnie od naturalnego cyklu życia kobiety (żłobki, przedszkola, systemy kształcenia).
Organizacje przedsiębiorców i korporacje zawodowe określą drogę do zrównania wskaźników aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn oraz ich wynagrodzeń.
Politycy zapewnią połowę miejsc na listach kobietom.
Organizacje społeczne i kościoły podejmą działania na rzecz wyrugowania z polskiego obyczaju tradycji umniejszających kobiety i ich rolę w społeczności.
Pozwolić żyć po swojemu

Fundamentem naszej społeczności jest rodzina. Wielu jednak ludzi żyje w związkach innych, niż małżeńskie. Każdy z nas zna takie pary: dwie samotne sąsiadki opuszczone przez swoje rodziny, samotny mężczyzna lub kobieta zajmujący się synem dalekich krewnych, pary homoseksualne. Choć osoby te są sobie najbliższe nie mogą korzystać z wielu uprawnień, które są zastrzeżone dla członków najbliższej rodziny - przy dziedziczeniu ustawowym, w procedurach sądowych, administracyjnych, przy zasięganiu informacji o stanie zdrowia drugiej osoby, etc. Rodzi to poczucie krzywdy, sprawia, że ludzie ci nie czują się u siebie, kłóci się z konstytucyjną zasadą, że każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. Powoduje naciski na zmianę definicji małżeństwa, osłabia jego fundamentalne znaczenie. Ten problem trzeba rozwiązać. Proponujemy rozważyć:

Ustanowienie instytucji „przybrania osoby bliskiej" nawiązującej do historycznych instytucji przybrania do herbu czy pobratymstwa.
Dwie pełnoletnie osoby dowolnej płci składałyby przed notariuszem oświadczenia o przybraniu statusu osoby bliskiej, które następnie byłoby rejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego. Po upływie pewnego czasu (np. 3 lat) od rejestracji, osoby te nabywałyby względem siebie uprawnienia i obowiązki, jakie prawo przewiduje dla osób spokrewnionych w stopniu pierwszym. Skutki aktu przybrania ustawałyby w przypadku rozwiązania przez złożenie kolejnego oświadczenia przed notariuszem, notyfikowanego później w USC.
Zakończyć „wojnę polsko-polską"

Za nami dramatyczna przeszłość i zwycięstwo, które podziwia świat. Jeśli mamy być wśród liderów Europy musimy czerpać pozytywną energię z historii. Instytucje publiczne powinny nas w tym wspierać. Czas już zakończyć jątrzący i osłabiający nas proces lustracji w obecnej formie. Proponujemy:

Archiwa IPN przekazać do Archiwum Akt Nowych i udostępniać je na ogólnie obowiązujących w archiwistyce zasadach.
Materiały zgromadzone przez organy bezpieczeństwa PRL o osobach publicznych, zajmujących najwyższe stanowiska w Państwie upubliczniać w Internecie. Osobom takim dać prawo odniesienia się do tych materiałów w formie komentarza, który byłby publikowany razem z nimi.
Prezydentowi, premierowi oraz ministrom przed podjęciem decyzji personalnej dać możliwość zapoznania się z materiałami o osobie, której ta decyzja dotyczy.
Pion prokuratorski IPN zlikwidować. W IPN pozostawić zakład naukowy oraz Biuro Edukacji. Komisję ds. Badania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu uczynić departamentem w Prokuraturze Krajowej.
Odnowić związki zawodowe

Powoli ale stale wzmacnia się społeczeństwo obywatelskie. Z tą tendencją kontrastuje słabnięcie związków zawodowych. Rosnąca część Polaków uważa je za relikt przeszłości nieprzydatny w gospodarce zdominowanej przez indywidualne relacje i umowy, w gospodarce, która nie może się odgrodzić od reszty świata. To złe zjawisko. Bez reprezentanta praw i interesów pracowniczych, będziemy mniej równi, godni i bezpieczni. Dlatego musimy odnowić nasze związki zawodowe. Proponujemy aby

Zadaniem związków było przekonywanie pracodawców, że tylko poprzez partnerstwo są w stanie zbudować efektywny zespół, gotowy wnieść swoją pracę i energię do walki o pozycję i sukces rynkowy firmy. Winny też przekonywać pracowników, iż jedynie współpraca z pracodawcami i otwartość na innowacje zapewnią im nowoczesne miejsce pracy, a zatem bezpieczeństwo socjalne i stabilność zawodową.
Taka definicja misji naszych związków zawodowych zapewniłaby im rolę mediatora w przedsiębiorstwie i pionierską pozycję w Europie.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 11
Copyright Gniezno.com.pl ©
Wszelkie prawa zastrzeżone.
2002 - 2013

Polityka prywatności

Korzystanie z tej witryny oznacza akceptację regulaminu

Polecamy:
Agencja Interaktywna www.by.pl | Gniezno.com.pl |

Gniezno.com.pl jest firmą niezależną oraz samofinansującą i nie korzysta ze wsparcia środków publicznych; rządowych, samorządowych ani UE.

Właścicielem Gniezno.com.pl oraz Forum.Gniezno.com.pl jest firma Patryk Pawlak Sp. z o.o. z siedzibą w Gnieźnie, 62-200 Gniezno zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Poznaniu - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego z kapitałem zakładowym w kwocie 5000 złotych w całości opłaconym. KRS: 0000475702, NIP: 7842490681, REGON: 302504149

Forum.Gniezno.com.pl stanowi integralną część portalu Gniezno.com.pl i z tego tytułu wszystkie elementy serwisu objęte są ochroną prawną. Powielanie, kopiowanie i wykorzystywanie jakiejkolwiek części jest dozwolone wyłącznie do celów osobistych. Wykorzystywanie do celów komercyjnych tylko za zgodą Gniezno.com.pl z zastrzeżeniem, iż nie mogą być one w żaden sposób modyfikowane.
Wypowiedzi użytkowników forum są ich prywatnymi opiniami. Gniezno.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi naruszające dobra osób trzecich ani za prawdziwość informacji przedstawianych przez użytkowników. Korzystający z forum ponoszą wyłączną odpowiedzialność za czyny i zachowania naruszające prawo i skutki takich zachowań.
Serwis Gniezno.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, ogłoszeń oraz informacji dostarczonych przez osoby trzecie.

Nasze serwisy:
Gniezno.com.pl | Agencja Interaktywna www.by.pl | Forum.Gniezno.com.pl

Informacje:
Kontakt | Reklama | Regulamin | Osoby odpowiedziane za forum | Załóż swój dział | Zostań moderatorem

Realizacja: Gniezno.com.pl & Agencja Interaktywna www.by.pl