Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zagadki Pana Fotomanka.
Autor Wiadomość
Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Wrz 26, 2009 00:26   

Planistigmat napisał/a:
Wg mnie pomiar matrycowy swietnie by sie sprawdzil w tej sytuacji. Zreszta rozpietosc tonalna sceny w zielonej ramce jest tak mala, ze rodzaj pomiaru swiatla nie ma znaczenia.

Moim zdaniem ma. Jak pamiętasz fotografuję zwykle na slajdach. Tu nie ma wielkiego marginesu na błędy. Ot, - ćwierć przysłony
w obie strony.

Zachody słońca nad morzem lub inną wielką wodą, to konieczność zdjęcia pomiaru z jej powierzchni.
Powierzchnia wody musi być naświetlona najdokładniej a wszystko inne w marginesie tolerancji.
Wiesz, że pomiar integralny z uwypukleniem środka czy bez, zbierany jest głównie z dolnej połowy kadru. I o to głównie chodzi.

To wypróbowany przepis i jednoznaczny - zatem najbardziej właściwy dla zainteresowanych. Najprostszy z możliwych!

Planistigmat napisał/a:
jeszcze troche niedoswietlam

To gubisz fakturę wody kosztem dobrze naświetlonego nieba. Spróbuj naświetlić testowe zdjęcie dokładnie według "mojego" przepisu, poczym wykonaj drugie, niedoświetlone o jedną przysłonę (taka jest najczęściej różnica pomiędzy dokładnym naświetleniem wody i nieba)
Zobaczysz, że pierwsze z nich będzie lepsze.

becia 

Wysłany: Wto Wrz 29, 2009 21:39   

Tomasz Holka napisał/a:
To wypróbowany przepis i jednoznaczny - zatem najbardziej właściwy dla zainteresowanych. Najprostszy z możliwych!

OK - zatem mamy przepis na zachody słońca a co z przepisem na śnieg, bo choć do zimowych krajobrazów jeszcze trochę czasu, to ciekawa jestem "chwytów" nieopisanych w większości poradników dotyczących fotografii.

Pozdrawiam.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sro Wrz 30, 2009 22:24   

becia napisał/a:
mamy przepis na zachody słońca
nad morzem!
Zachody słonca nad czym innym oraz śnieżne krajobrazy nieco później.

Widzisz Beciu sama, że Fotoforum śpi. Nie ma dla kogo pisać.

becia 

Wysłany: Sro Wrz 30, 2009 22:49   

Tomasz Holka napisał/a:
Fotoforum śpi. Nie ma dla kogo pisać.

...hmmm...
no tak - w końcu jedna ciekawa to za mało...
cóż - poczekam aż reszta się obudzi
dobrej nocy :spioch:

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Czw Paź 01, 2009 04:18   

Tomasz Holka napisał/a:
Zachody słonca nad czym innym oraz śnieżne krajobrazy nieco później.
Widzisz Beciu sama, że Fotoforum śpi.

Tomaszu, FotoForum czuwa nawet w środku nocy ;] Ja też czekam na receptę, jak zrobić piękne zdjęcia śnieżnych krajobrazów i zachodów słońca nad czym innym :)

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Czw Paź 01, 2009 16:59   

Tomasz Holka napisał/a:
To gubisz fakturę wody kosztem dobrze naświetlonego nieba. Spróbuj naświetlić testowe zdjęcie dokładnie według "mojego" przepisu, poczym wykonaj drugie, niedoświetlone o jedną przysłonę (taka jest najczęściej różnica pomiędzy dokładnym naświetleniem wody i nieba)
Zobaczysz, że pierwsze z nich będzie lepsze.
Probowalem, robilem kilka zdjec zaczynajac od poprawnie naswietlonego, a potem niedoswietlajac. Mi sie bardziej podobaja lekko niedoswietlone. No, ale w koncu pojecie lepszosci jest wzgledne w fotografii.

Jesli chodzi o snieg to wiadomo, ze trzeba troche przeswietlic zdjecie. Jesli robimy zdjecie czarno-biale dobrze jest zalozyc zolty filtr.

Jednak jestem bardzo ciekawy Twojego przepisu Tomaszu. :)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Paź 02, 2009 00:58   

Planistigmat napisał/a:
Jesli chodzi o snieg
Planistigmat napisał/a:
jestem bardzo ciekawy Twojego przepisu Tomaszu.

No nie mojego, przyznaję się bez bicia! Zatem znajdź w internecie jakiś ciekawy śnieżny krajobraz, Planistigmaciu.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Pią Paź 02, 2009 16:00   

Znalazlem na swoim koncie na Imageshacku ;)

1)

2)

3)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Paź 02, 2009 21:01   

Pudło, Planistigmaciu! Zdjęcia fajne, ale zależy mi na takim, gdzie będzie piękne i ostre słońce, niebieściuśkie niebo i pełno śniegu wokoło, najlepiej jeszcze z pokrytymi szronem drzewami!
Wtedy będą realne trudności z ustaleniem właściwych parametrów naświetlania!

Zdjęcia które pokazałeś naświetlić bardzo łatwo ze względu na niski kontrast i minimalną rozpiętość tonalną.
Ot, wybierasz kadr i wyzwalasz migawkę. Aparat sobie poradzi bez problemu.

becia 

Wysłany: Sob Paź 03, 2009 17:11   

Tomasz Holka napisał/a:
zależy mi na takim, gdzie będzie piękne i ostre słońce, niebieściuśkie niebo i pełno śniegu wokoło, najlepiej jeszcze z pokrytymi szronem drzewami!

ja od siebie mogę wrzucić coś takiego:

co prawda nie ma na tym zdjęciu nieba i oszronionych drzew ale śniegu jest dużo w pełnym słońcu a chłopczyk w ciemnych rzeczach...

Grzegorz 

Wysłany: Sob Paź 03, 2009 22:28   

Zimowe? A proszę bardzo - może któreś się nada ;)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Paź 04, 2009 21:45   

Masz ci los, - westchnął Kubuś Puchatek! Zdjęcia do teorii nie pasują!

Pewnie móglbym spróbować ze zdjęciem Beci, które stwarza najwięcej problemów z prawidłowym naświetleniem.
Ale ze względu na brak możliwości wyrysowania zielonej ramki "pomiarowej", chyba jeszcze poczekam aż ktoś ulituje się nad problemem celnego tłumaczenia rzeczy i wstawi jakiś zimowy krajobraz z niebieściuśkim i rozświetlonym słońcem niebem.

Cały ten śniegowy "chwyt" podobny jest niezmiernie do "chwytu" dotyczącego zachodów słońca nad morzem.
Tutaj jednak chodzi o to, aby układ pomiarowy aparatu nie potraktował śniegu w tle jak białego kartonu. Pamiętacie zapewne takie ciekawe doświadczenie!

Biały karton był na zdjęciu szary - a szary śnieg z kolei, to właśnie to, czego tygrysy nie lubią na zdjęciach najbardziej.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Wto Lis 03, 2009 13:23   

No przeciez piersze zdjecie wstawione przez Grzegorza spelnia wszystkie warunki o ktorych piszesz, bo jest "z niebieściuśkim i rozświetlonym słońcem niebem". Nawet widac jak slonce swieci.

Puma 

Wysłany: Wto Lis 03, 2009 15:25   

Oj temat mnie wciągnął, pożarł właściwie:-) Idę szukać w bezkresnych czeluściach kompa zimowych fotek...see you ;-)

Puma 

Wysłany: Wto Lis 03, 2009 15:47   

Tyle tylko znalazłam- przyznaję wole robić zdjęcia przy zdecydowanie wyższych temperaturach...

Czy coś się nadaje ?

Puma 

Wysłany: Wto Lis 03, 2009 15:48   

mayday mayday Morderatorze!!!
nie widać zdjęć - co robić ?

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Wto Lis 03, 2009 16:05   

Nad tekstem, ktory piszesz jest taki guzik z napisem "Img". Chcac wstawic zdjecie trzeba go nacisnac, pojawi sie okno, w ktore wpisujesz adres obrazka i klikasz OK.
W tekscie bedziesz miala tak:
[img]adres_obrazka[/img]
Adres obrazka w tym wypadku konczy sie na ".jpg". Aby go otrzymac w fotosiku musisz klikac na "Pobierz pozostałe kody" i z listy wybrac odpowiedni link konczacy sie na "jpg".

Juz zmienilem Twojego posta tak by pojawily sie obrazki.

Puma 

Wysłany: Wto Lis 03, 2009 17:16   

Bardzo dziękuję za pomoc :-) ))

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Wto Lis 03, 2009 18:57   

Puma napisał/a:
Czy coś się nadaje ?
Nadaje!
Twoje drugie zdjęcie od góry.

Planistigmaciowi wytłumaczę na PW, jak zaznaczyć zieloną ramkę pomiarową.

Puma 

Wysłany: Sob Lis 07, 2009 08:53   

Halo - is there anybody here ? :hmmm:

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Lis 07, 2009 09:21   

Jest oczywiście, ale co z tego? Alienka się wyłączyła jako moderator, Planistigmaciu też nieobecny od dłuższego czasu i wogóle na forum i foto forum coraz mniej aktywnych uczestników.

W sumie, nie ma się czemu dziwić, bo wszystko powszednieje ostateczne a fotoforum to niszowy dział.

Pozdrowienia od Fotomanka.

Puma 

Wysłany: Nie Lis 08, 2009 09:50   

Szkoda...

Pozdrawiam i dzieki za reakcję

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Lis 08, 2009 20:25   

No cóż, nie doczekałem się pomocy, to może uda się opisowo sprawę wyjaśnić, choćby tylko dla samej Pumci.

Ostatecznie, kto pozyskuje dla tego pięknego hobby jedno życie - pozyskuje wszystkie.

To właśnie zdjęcie nadaje się znakomicie do wyjaśniania zasady pomiaru światła przy fotografowaniu śnieżnych krajobrazów,
bo w kadrze znalazło się sporo niebieskiego nieba.
Jak widać, na zdjęciu świeci słońce przy pięknej wyżowej pogodzie. To też ważne, bo fotografowanie zimowych pejzaży polecał bym jedynie, właśnie przy takim oświetleniu.

Zatem jak wybrać kadr pomiarowy, który byłby analogią do już omówionego sposobu fotografowania zachodów słońca nad morzem?

Pomiar światła bierzemy z niebieściuśkiego nieba!
Zatem przesuwamy ramkę kadru zdjęciowego do góry o mniej więcej połowę jego wysokości.
Zatem dolna krawędź ramki pomiarowej będzie się opierać w przypadku pumciowego zdjęcia na najodleglejszych szytach widocznych na fotografii.
Poczym, przesuwamy cały kadr pomiarowy w lewo - ale tylko na tyle, aby pozbyć się z pola ramki pomiarowej widocznych z prawej strony kadru gałęzi.

No i to już wszystko. W tak wyznaczonym kadrze mierzymy światło, które trzeba zapamiętać odpowiednią funkcją aparatu
(albo w rozumie), poczym przekadrowujemy na ten motyw, który chcemy sfotografować i wykonujemy zdjęcie.

Sposób jest na tyle doskonały, że umożliwia wykonanie idealnie naświetlonego zdjęcia nawet podziadkowym Zenitem
(pod warunkiem wszakże, że aparat będzie w pełni sprawny!)

PS: jak uda mi się zniewolić Martę, to mi te ramki zrobi.
Przy okazji - czy ktoś wie, co się dzieje z Alienką??

becia 

Wysłany: Nie Lis 08, 2009 20:43   

Tomasz Holka napisał/a:
No cóż, nie doczekałem się pomocy, to może uda się opisowo sprawę wyjaśnić

Opis jasny i czytelny, więc nie powinno być kłopotu ze zrozumieniem - co zaś za tym idzie obrazkowanie ramkowe nie jest konieczne jak sądzę.

Tomasz Holka napisał/a:
(...) choćby tylko dla samej Pumci.

Becia też tu jeszcze zagląda, choć nie zawsze ma czas coś naskrobać.

Pozdrowienia dla wszystkich :papa2:

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Lis 08, 2009 20:48   

becia napisał/a:
Becia też tu jeszcze zagląda, choć nie zawsze ma czas coś naskrobać.

Dzięki Beciu olbrzymiaste!
Frekwencja na forum wyraźnie usiadła, co odbiło się i na FF. Prawdę powiedziawszy myślałem, że się na mnie burmuszysz za ....
a mniejsza z tym.

Fajnie, że zaglądasz!

becia 

Wysłany: Nie Lis 08, 2009 21:01   

Tomasz Holka napisał/a:
Prawdę powiedziawszy myślałem, że się na mnie burmuszysz za ....
a mniejsza z tym.

A to dość zaskakujące stwierdzenie, bo doprawdy nie wiem za co miałabym się burmuszyć...a nawet jeśli coś by się znalazło, to do obrażalskich się nie zaliczam, więc mniejsza z tym ;)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Lis 08, 2009 21:09   

becia napisał/a:
A to dość zaskakujące stwierdzenie, bo doprawdy nie wiem za co miałabym się burmuszyć...a nawet jeśli coś by się znalazło, to do obrażalskich się nie zaliczam, więc mniejsza z tym

Wiem, Beciu wiem. Tak tylko się pieszczę.

Nie masz jakiejś zagadki albo problemu do rozwiązania? Z chęcią się powymądrzam, bo za oknem znowu pada.

becia 

Wysłany: Pon Lis 09, 2009 08:00   

Tomasz Holka napisał/a:
Nie masz jakiejś zagadki albo problemu do rozwiązania?

Noooo, problemów u mnie niestety pod dostatkiem jednak akurat nie fotograficznych. Pozostałe zajmują tak wiele czasu, że aparat od dłuższego czasu leży w kącie...

Ale może skoro znamy już niezawodną receptę na zachody słońca nad wodą i śnieżne krajobrazy, to może są też jakieś inne ciekawe "chwyty" fotograficzne, o których nie przeczytamy w tzw. "podręcznikach fotoamatora" a którymi mógłby Pan się z nami podzielić ??

Pozdrawiam.

Puma 

Wysłany: Pon Lis 09, 2009 10:32   

Witam po krótkiej przerwie:-)
W weekendy mąż zasiada do aukcji na e-bay i komputer mam z głowy :whoeva:

Tomaszu, bardzo dziękuję za objaśnienia - wszystko jasne !
Cieszę się, że zajrzała tutaj Becia - bo oznacza to, że forum działa, choćby tylko na spowolnionych obrotach:-)

Tak samo jak przedmówczyni będę wdzięczna za kolejne "porcje wiedzy" bo tej nigdy dość :jupi:

Pozdrowionka

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sro Lis 11, 2009 12:50   

becia napisał/a:
może są też jakieś inne ciekawe "chwyty" fotograficzne, o których nie przeczytamy w tzw. "podręcznikach fotoamatora"

Oczywiście, że są i ponadto jest ich cała masa.

Na przykład, fotografowanie lasu.

Jeżeli fotografujemy sam las, choćby po to by pokazać jego majestat lub tajemniczą naturę i specyficzne piękno - można zawierzyć wskazaniom światłomierza bez zastrzeżeń.

Jeżeli natomiast fotografujemy COŚ w lesie, np starą chatę, strumień, bobrowisko lub grupę, dajmy na to, żubrów, - to pomiar światła bierzemy z zielonego lasu - czyli tła fotografowanej sceny.

Fajne, nie??

Odpowiedz do tematu