Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wubi Ubuntu Linux
Autor Wiadomość
robaki007 

Wysłany: Pon Lut 09, 2009 13:21   Wubi Ubuntu Linux

"Wubi jest nieoficjalnym instalatorem Ubuntu dla użytkowników Windows, który może przenieść cię w świat Linuksa jednym kliknięciem. Wubi pozwala na zainstalowanie i odinstalowanie Ubuntu jak zwykłego programu. Jeśli słyszałeś o Linuksie oraz Ubuntu, chciałbyś go wypróbować ale się boisz, Wubi jest właśnie dla Ciebie."

Tak wita nas strona http://wubi-installer.org/

Osobiście korzystam z tej dystrybucji około roku . Wubi tworzy na partycji windowsowej wirtualny obraz dysku z którego startuje Ubuntu 8.04. W Windowsie jest widziany jako zwykły program który w każdej chwili można odinstalować . U mnie instalacja przebiegła bezproblemowo -system wykrył wszystkie urządzenia w moim laptopie . System jest w około 80% po polsku . Wymaga minimalnie 5GB miejsca na dysku i 256 MB ram .
Osobiście polecam ten sposób przygody z Linuxem bo jest bezpieczny dla naszego systemu a nie wiem jak wy ale ja miałem już kilka wpadek . Dodam że system startuje z poziomu menadżera botowania .

rafaljackass 
dewelope site

Wysłany: Sob Sie 22, 2009 13:22   

ubuntu , bardzo dobrze zrobiony system , wizualnie jak i wewnętrznie . sam używam , pozdrawiam .

Ubik 

Wysłany: Sob Sie 22, 2009 15:24   

Ale u obu wypowiadających się powyżej stoi logo "okienek" ;)

rul3z 

Wysłany: Pią Sie 28, 2009 08:24   

Dla poczatkujach z linuxem dobra pozycja. Polecam.

Grzegorz 

Wysłany: Pon Wrz 21, 2009 22:17   

W Ubuntu 9.04 Desktop Edition (z którego notabene korzystam) możliwość instalacji w systemie Windows jest już "wbudowana".
Chętnym mogę zrobić kopię DVD - mam tłoczoną wersję wprost z Francji ;)

Grzegorz 

Wysłany: Sro Lis 11, 2009 12:29   

Pojawiła się już nowa edycja Ubuntu - 9.10 Karmic Koala
U mnie śmiga już od pierwszego dnia po publikacji i jak dotąd bez żadnych problemów.

Riggs 

Wysłany: Sro Lis 11, 2009 14:50   

Już niebawem przesiądę się na 9.10. Czekam tylko na jakiś dzień wolny żeby wszystko sobie odpowiednio skonfigurować. Nie wiecie skąd można pobrać ubuntu GNOME + KDE (jakieś DVD)? Na Mandrivie nigdy nie było z tym problemów ale ubuntu wydawane jest na CD więc siłą rzeczy oba środowiska się nie zmieściły.

Grzegorz 

Wysłany: Sro Lis 11, 2009 16:57   

DVD z ubuntu 9.10 możesz pobrać z tąd:
http://ftp.ntua.gr/pub/li...karmic/release/
ale wątpię, żeby na którejś z nich była wersja z KDE. To są raczej wersje poszerzone o repozytoria. Wiem natomiast, że istnieje alternatywna dystrybucja KUbuntu, gdzie domyślnym środowiskiem jest KDE.

Można też doinstalować KDE do Ubuntu z Gnome

Riggs 

Wysłany: Sro Lis 11, 2009 17:32   

Grzegorz napisał/a:
Wiem natomiast, że istnieje alternatywna dystrybucja KUbuntu, gdzie domyślnym środowiskiem jest KDE.

Kubuntu używałem dotychczas.
Natomiast zainteresowała mnie prostota a jednocześnie możliwość rozszerzeń GNOME. Ale nie chcę też tracić możliwości pracy w KDE w którym idzie mi dość dobrze.
Zaczynam pobierać Ubuntu, może już w piątek się przesiądę.

Grzegorz 

Wysłany: Sro Lis 11, 2009 20:49   

Właśnie przetestowałem doinstalowanie KDE.
Wykorzystałem komendę "sudo apt-get install kubuntu-desktop"
KDE zainstalowało się pomyślnie. Teraz mogę swobodnie przełączać środowiska na ekranie logowania ;)

Riggs 

Wysłany: Sro Lis 11, 2009 23:20   

Dzięki za informacje. Teraz tylko wypalić ISO i do dzieła.
A testowałeś może update ze starszych wersji do najnowszej? np coś z wersji 8 na koale? Bo w sumie ile ludzi tyle opinii - ja generalnie i tak zrobię świeżą instalację gdyż namieszałem ostro z WiFi ale wolę wiedzieć na przyszłość.

Grzegorz 

Wysłany: Sro Lis 11, 2009 23:27   

Update robiłem tylko z 9.04 (jurny jarząbek) do obecnej 9.10 - wszystko poszło gładko. Trochę byłem zaskoczony bo wiele czytałem o problemach, a tu nic :)
Wcześniejsze wersje instalowałem "na czysto".

Grzegorz 

Wysłany: Wto Lis 17, 2009 21:25   

Riggs napisał/a:
Zaczynam pobierać Ubuntu, może już w piątek się przesiądę.

Przesiadka się udała? :)

Riggs 

Wysłany: Sro Lis 18, 2009 09:12   

Częściowo gdyż teraz miałem nocną zmianę bez dostępu do netu więc nie zdążyłem wszystkiego ogarnąć. Ale widać znaczną poprawę w stosunku do 8.10 które miałem poprzednio. WiFi działa bez zarzutu, poprawiono szybkość ładowania systemu, wyłączenie to dosłownie 2 sekundy. No i OpenOffice w porównaniu z Windowsem jest o wiele szybszy. Teraz jeszcze na windowsie eksportuje część ustawień (Firefox, Thunderbird itp) i można siedzieć na Ubuntu.

Riggs 

Wysłany: Sob Lis 21, 2009 13:51   

Z góry przepraszam za post pod postem.
Grzegorz, bawiłeś się może conky albo x sensors :?: Próbuję to zainstalować ale nie mogę uzyskać odczytów (pracuję na laptopie Compal FL90). Dodatkowo nie wiem dlaczego nie działa mi AmaroK (może nie mam wszystkiego z KDE). Ale priorytetem jest conky bo muszę mieć odczyty z procesora (przegrzewanie) i ręcznie sterować wentylatorem na procesorze.

Grzegorz 

Wysłany: Sob Lis 21, 2009 17:04   

Nie korzystałem ani z Conky ani z x-sensors, ale w 'System-Monitor" można dodać zakładkę z monitorem temperatur i wentylatora.
Co do Amarok - rozumiem, że nie odtwarza dźwięku? Jeśli tak, sprawdź czy w "konfiguracji>odtwarzanie>sound system configuration>preferowane urządzenia>muzyka" masz dobrze ustawioną kolejność sprzętu. Amarok zawsze korzysta z pierwszego na liście. Jeśli kolejność jest nieodpowiednia, dźwięku nie będzie :)

Riggs 

Wysłany: Nie Lis 22, 2009 09:01   

Grzegorz napisał/a:
Nie korzystałem ani z Conky ani z x-sensors, ale w 'System-Monitor" można dodać zakładkę z monitorem temperatur i wentylatora.

Niestety nie mogę dodać tej zakładki (nie widzę w ogóle takiej opcji). Ale popróbuję jeszcze z conky bo gdzieś widziałem paczkę specjalnie dla mojego laptopa (compal).
Grzegorz napisał/a:
Co do Amarok - rozumiem, że nie odtwarza dźwięku? Jeśli tak, sprawdź czy w "konfiguracji>odtwarzanie>sound system configuration>preferowane urządzenia>muzyka" masz dobrze ustawioną kolejność sprzętu.

W laptopie mam 2 karty dźwiękowe. Jedną przez USB (7.1) i standardową dźwiękówkę wbudowaną. Na testach obie działają. Ustawiłem najpierw USB z której korzystam w domu, później wbudowaną i reszta urządzej (ALSA i PulseAudio). Na testach wszystko działa. Odtwarzanie muzyki (mp3) z dysku już nie. Ale np. z Jamendo bezproblemowo odtwarzam. Więc może trzeba jakoś kodeki/pluginy dowiązać? Mam ściągnięty pakiet medibuntu (całość kodeków).
A tak ogólnie to jestem bardzo zaskoczony systemem. Pozytywnie. Np. na Wine mogę pograć w pierwszą część Commandos bez żadnych problemów o czym na XP mogłem pomarzyć.

Grzegorz 

Wysłany: Nie Maj 02, 2010 20:50   

Od piątku dostępna jest nowa dystrybucja Ubuntu oznaczona 10.04 LTS. U mnie już hula, że aż miło :)
Z aktualizacją z poprzedniej wersji 9.10 nie było najmniejszego problemu.

U mnie wygląda to teraz tak:

Riggs 

Wysłany: Nie Maj 02, 2010 20:58   

Co to za styl systemu? Jakiego docka używasz?
U mnie instalacja będzie na czysto bo przez przypadek zniszczyłem poprzednią. Mam nadzieję że w miarę szybko uda mi się dostosować system tak jak poprzednio.

Grzegorz 

Wysłany: Nie Maj 02, 2010 21:05   

Styl jest zlepkiem kilku motywów z art.gnome.org - zawsze sam dostosowuje wygląd :)
Docker to "Cairo-Dock" wygodny i łatwy w obsłudze, z dużą ilością motywów, ale w języku angielskim.

Odpowiedz do tematu