Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dawne majątki ziemskie
Autor Wiadomość
lodolamacz 

Wysłany: Sob Maj 30, 2009 15:32   Dawne majątki ziemskie

Przy okazji sprzedaży pałacu w Mielnie k/ Gniezna rozgorzała dyskusja na temat byłych ( przedwojennych) włascicieli tego obiektu...

Wiadomym jest, że pałac należał do rodziny Wendorffów. Ale jednocześnie wiadomo, że ród ten, a konkretnie Edward Wendorff był właścicielem dużego obszaru ziemskiego. Dlatego różne osoby kojarzą Wendorffa z różnymi miejscami.
Dogrzebałem sie do info. że napewno w 1929 roku Edward Wendorff był właścicielem...UWAGA!
2510 (dwa tysiące pięćset dziesięć) hektarów - ładny kawałek co?
np. w Modliszewku perócz ziemi, jego była również gorzelnia
w Zdziechowie kupił majątek wraz z dworem od Niemca, nijakiego Hortel Karol
Ziemie miał nawet w Rybińcu ( okolice Rybna Wielkiego gm. Kiszkowo)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sob Maj 30, 2009 17:31   

Lodołamaczu - były dwie rodziny o podobnie brzmiących nazwiskach mieszkające w naszych okolicach w okresie przedwojennym.. Jedna pisała się przez jedno"f"

lodolamacz 

Wysłany: Sob Maj 30, 2009 18:18   

Oczywiście masz rację !
Zasugerowałem sie opowiadaniem osób tam z okolic Rybna ( fonetycznie to to samo), a to rzeczywiście inny był człowiek tamten Wendorf.
Niemniej ten nam "bliższy " to ziemski magnat, swoje 2510 h miał...

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sob Maj 30, 2009 18:55   

Faktycznie jeden był nam bliższy...

lodolamacz 

Wysłany: Pon Cze 01, 2009 18:02   

Innym znanym i ciekawym ziemianinem z okolic Gniezna był też Niemiec, Sprenger Henryk -właściciel 784 hektarów ..Dziedzic Działynia i kilku okolicznych wsi …

Tutaj należy kilka słów do postawy Sprengera w czasie działań słynnej pruskiej Hakaty, która była germanizacyjnym orężem Prus na naszych ziemiach…

Sprenger ostro sprzeciwiał się działaniom Hakaty, był tak bardzo przeciwny germanizacji, że na znak protestu kazał wszystkie dworskie szalety pomalować w pruskie barwy. Miał z tego powodu wiele kłopotów z pruskimi władzami, które wytoczyły mu proces sądowy, za zbezczeszczenie pruskich symboli narodowych.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Cze 01, 2009 18:54   

No zaczac to by trzeba chyba od Czerniejewa, Niechanowa i Arcugowa :)

No i od Rękawczyna gdzie mieszkał jako dziecko Jerzy Waldorff. Wtedy jednak nazywał się Preyss

lodolamacz 

Wysłany: Wto Cze 02, 2009 09:15   

Diabel-tasmanski napisał/a:
No zaczac to by trzeba chyba od Czerniejewa, Niechanowa i Arcugowa
Myslę, że to włościa rodów arystokratycznych, więc i samo przez się dość znane. Może więć ktoś się pokusi o bliższy opis któregoś z nich. No i dodałbym Zakrzewo

No i od Rękawczyna gdzie mieszkał jako dziecko Jerzy Waldorff. Wtedy jednak nazywał się Preyss
Dokładnie Prayss ... Majątek w Rękawczynie ( połozony między Trzemesznem a Orchowem nieopodal wsi Słowikowo) - notabena już zupełnie nieistniejący ( po dworku nie została nawet cegła)- należał do ojca Jerzego Waldorffa, Witolda Prayssa i posiadał 114 hektarów...
Witold Prayss, nie mogąć pogodzić się z seksualnymi odchyleniami syna Jerzego, wydziedziczył go jeszcze przed wojną. Waldorff wówczas przyjął nazwisko panieńskie matki pochodzącej z Warszawy.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Cze 03, 2009 19:36   

lodolamacz napisał/a:
Może więć ktoś się pokusi o bliższy opis któregoś z nich.

Oczywiście że to nie na foorum :) Zapisalibyśmy zbyt dużó. Ale byłem wczoraj w czerniejewie. Jest w coraz gorszym stanie. Niestety brak właściwego gospodarza.

lodolamacz napisał/a:
Zakrzewo

No tutaj też wieje niepokojem. BZWBK wystawił zAkrzewo na sprzedaż. A jest to budowla nie bez znaczenia. Hrabia Węsierski uratował Ostrów Lednicki przed całkowitym zniszczeniem. To takze chyba najssłynnijesza budowla architekta pochodzącego z Gniezna - Ludwika Ballenstaedta.

lodolamacz 

Wysłany: Sro Cze 03, 2009 20:22   

Ale byłem wczoraj w czerniejewie. Jest w coraz gorszym stanie. Niestety brak właściwego gospodarza.

No a hrabia Zygmunt Skórzewski gospodarzem musiał być, że ho! ho ! Bo posiadał jedyne 3050 hektarów, to nawet jak miał ekonoma, no to i tak miał robotę żeby tego chociaż przypilnowac.
Cytat:
Hrabia Węsierski uratował Ostrów Lednicki przed całkowitym zniszczeniem. To takze chyba najssłynnijesza budowla architekta pochodzącego z Gniezna - Ludwika Ballenstaedta.
No widzisz ten ratował, choc nie musiał. Ale miał sumienie ! A Polska - pardon PRL- powyrzucał tych dziedziców i dzisiaj marnieje.
Zresztą co daleko szukać.. Nie wiem jak mteraz wygląda dwór w Łabiszynku, bo byłem tam kilka lat temu to też to wyglądało nieciekawie...
Natomiast jest pewna analogia (patriotyzm) między Węsierskim , a Teofilem Galińskim dziedzicem majątku Łabiszynek ( 550 hektarów ), który w okresie międzywojennym wielokrotnie wykazał się harytatywną postawą wobec potrzebujących. Także udostepnił spory fragment swoich ziem na poligon wojskowy ( okolica Strzyżewa Kościelnego), na którym do 39 ćwiczył gnieźnieński garnizon... To dlatego Galińscy zaraz w chwili wybuchu wojny musieli z Polski emigrować do Ameryki. A Polska Ludowa w "podzięce" za tak pariotyczną postawę znacjonalizowała cały majatek jako mienie wrednych obszarników.
Dzisiaj, to mienie niszczeje na naszych oczach.

lodolamacz 

Wysłany: Sob Cze 06, 2009 08:59   

Innym ziemianinem wartym uwagi, jest niewątpliwie Jan Nepomucen Mukułowski – właściciel 321 hektarowego majątku oraz gorzelni i dworu w Kołaczkowie. Wspierał dość aktywnie powstańców wlkp. A przez pewien czas, zaraz po odzyskaniu niepodległości piastował urząd starosty witkowskiego (Witkowo wówczas było miastem na prawach powiatu)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Cze 07, 2009 20:29   

lodolamacz napisał/a:
Kołaczkowie

Tego co to fachowcy od promocji powiatu podpisali na stronie internetowej starostwa, ze jest w powiecie wrzesińskim ;]

Warto dodać, ze gorzelni jest tam nadal :) Produkowana jest tam wódka Jan III Sobieski

lodolamacz 

Wysłany: Wto Cze 16, 2009 13:37   

... Ciekawa jest sprawa Arcugowa. Spadkobiercy walczą o zwrot majatku podczas gdy majątak prawdopodobnie przepadł na rzecz skarbu państwa.

Arcugowo no i nieopodal jest tez Mierzewo.

Arcugowo – majątek ziemski Rzewuskich o wielkości 350 ha. Ostatnią właścicielką była Aleksandra Rzewuska – Becker… Drugie nazwisko nasuwa pewne sugestie, ale nie wiem do końca ile w tym prawdy - są pewne przesłanki, że ów Becker mocno zasłużył się w czasie okupacji hitlerowskiej Niemcom i dlatego dwór z mocy prawa przejęło państwo.
Dwór obecnie w posiadniu Zwiazku łowieckiego, a w epoce PRL-u ponoć wyjątkowo ulubiony przez ówczesnych aktywistów z KC.

Mierzewo - przedwojenny właściciel Erazm Brzeski majątek ziemski o pow. 750 ha co ciekawe dwór, który jest obecnie w opłakanym stanie , mimo że pochodzi z XIX w, nie jest jasnym kto go wybudował. W końcu działań wojennych w dworze przebywali amerykańscy lotnicy , którzy musieli awaryjnie lądować w pobliskiej okolicy

I jeszcze jeden majątek, z tej samej okolicy – Odrowąż k/ Witkowa
Dziś już zupełnie nieistniejący bardzo stary dwór, który bliski był szczególnie mojej mamie, która w latach przedwojennych, jako dziewczynka, miała częstą okazję tam przebywać , jako córka kierowcy, o pardon, szofera ( a szofer wówczas to był KTOŚ! Dziadek władał biegle 3 obcymi językami, a szkoła kierowców trwała 3,5 roku - nie to co dziś 2 miechy i... wirtuoz szos !) właściciela tamtejszych liczących 348 ha dóbr Leona Skarbek - Malczewskiego herbu Abdank

Antek 
SGIF-team

Wysłany: Sro Cze 17, 2009 00:43   

lodolamacz napisał/a:
Dziś już zupełnie nieistniejący bardzo stary dwór,

Znaczy sie nic po nim nie zostalo ??
No i co z tym Kołaczkowem ??
Na prawde jest w powiecie Wrzesińskim ??
Bo nie chce mi sie szukac o tej godzinie mapy powiatu naszego. ;)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Cze 17, 2009 09:34   

Antek napisał/a:
No i co z tym Kołaczkowem ??

Kołaczkowo jest i w powiecie gnieźnieńskim i w powiecie wrzesińskim. To o którym pisze lodołamacz jest w powiecie gnieźnieńskim. ALe mamy tak wybitnych specjalistów od promocji powiatu, że na stronie promującej powiat gnieźnieński było zamieszczone zdjęcie z Kołaczkowa w powiecie gnieźnieńskim a podpis zamieszczony brzmiał: pałac w Kołaczkowie (powiat wrzesiński)

lodolamacz 

Wysłany: Sro Cze 17, 2009 09:40   

Ach ! tych Kołaczkowów jest więcej w okolicy .

Jest pod Szubinem.

Jest pod Wrześnią i też tam jest jakiś dwór, którego zresztą w części właścicielem był Władysław Reymont , a części nijaki Suc .

Ale, jak Diabeł pisze, naszemu starostwu , no chyba (?) chodziło o Kołaczkowo z pieknym dworem spod Witkowa.

lodolamacz 

Wysłany: Sro Cze 17, 2009 10:09   

Antek napisał/a:
lodolamacz napisał/a:
Dziś już zupełnie nieistniejący bardzo stary dwór,

Znaczy sie nic po nim nie zostalo ??
NIC ! Wszystko w czasie PRL-u zdewastowano, do zera.
Można jeszcze tylko podziwiać, satrasznie zapuszczony podworski park.
Byłem tam z mamą jakoś przed 2000 rokiem. Żałośnie to wygladało

SPATiF 
SPATiF

Wysłany: Nie Lip 18, 2010 21:41   

Widzę, ze ma Pan ogromną wiedzę (Lodołamacz).

Czy posiada Pan również jakąś wiedzę na temat Pałacu Balcerowo - tego na ul. Wrzesińskiej? Bedę miał w tym miejscu wesele, dlatego jestem ciekaw historii tego miejsca.

Z góry dziękuje

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Lip 18, 2010 22:40   

Pałac to trochę przesadzona definicja w tym przypadku :)

To dawne mieszkanie Grabskiego :)

Frank Black 

Wysłany: Nie Lip 18, 2010 22:51   

i moje ;) 14 lat tam mieszkałem :-)

Grzegorz 

Wysłany: Nie Lip 18, 2010 22:57   

SPATiF, przeszukałem dostępne mi źródła.
W zasadzie wiele informacji nie znalazłem.
Topolski w "Dziejach Gniezna" wspomina o "dawnym folwarku Balcerowo" na miejscu którego powstała w 1882 roku cukrownia.
Przypuszczam, że nazwa folwarku wzięła się od nazwiska tutejszego mieszczanina - Wojciecha Balcerowicza (wzmianka w rozdziale "Życie codzienne ludności XVI-XVII w.").

Jest też krótka informacja w Gazecie Toruńskiej z 1881 roku, która mówi że kupiec gnieźnieński p. L. Grabski i fabrykant p. Oskar Jeschek na potrzeby założonego przez siebie towarzystwa komandytowego "Gnieźnieńska Fabryka Cukru", zakupili zakłady fabryczne Balcerowo.

Mam nadzieję, że chociaż troszkę pomogłem :]

Grzegorz 

Wysłany: Nie Lip 18, 2010 23:10   

To dawne mieszkanie Grabskiego

Powstało razem z budową cukrowni, czy pochodzi jeszcze z czasów folwarku?

lodolamacz 

Wysłany: Wto Lip 20, 2010 13:09   

Grzegorz napisał/a:
To dawne mieszkanie Grabskiego

Powstało razem z budową cukrowni, czy pochodzi jeszcze z czasów folwarku?

willa powstała dokładnie w 1883 roku jest połączeniem kilku stylów. Jej wartoś jest jedynie historyczna, architektonicznie i artystycznie to typowy eklektyzm jakich wiele.

Odpowiedz do tematu