Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mali terroryści w przedszkolach
Autor Wiadomość
becia 

Wysłany: Pon Lis 19, 2007 08:25   Mali terroryści w przedszkolach

Mój starszy syn chodzi do przedszkola już 3 rok i okresowo powtarza się ten sam problem - jest kilkoro dzieci, które "terroryzują" resztę grupy - psują zabawę, kopią pod stołem, szczypią itp. :dostal: Swoim zachowaniem sprawiają, że wrażliwsze dzieci nagle nie chcą chodzić do przedszkola, płaczą, uciekają.
Do tego wszystkiego wychowanie z zachowaniem zasad etyki dzwoni w głowach dzieci zdaniem, że "mądre dzieci nie oddają".

Jak więc mają się bronić przed małymi napastnikami ??
Czy burzyć dziecku poczucie stabilności i kazać bronić się konkretnym kopniakiem, czy pozwalać, by problem pojawiał się na nowo, jak tylko agresor otrząśnie się po karze nadanej przez wychowawcę ??

Sama nie wiem - a borykam się z tym problemem od dłuższego czasu. W moim przypadku jest to tym trudniejsze, że małym terrorystą dla mojego syna jest dziewczynka - a on jest małym dżentelmenem i nie bije - zwłaszcza małych kobiet. Co więc począć w tej sytuacji skoro rozmowy z opiekunami skutkują tylko na krótki okres ??

Może ktoś z Was też to przerabiał i zna jakiś "złoty środek" na takie problemy ??

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Lis 19, 2007 09:22   

Ale to jest chyba problem wychowawców.... Tak mi się przynajmniej wydaje... CO może robić rodzic skoro i tak przez kilka godzin nie ma realnego wpływu na to co się dzieje w przedszkolu. Zmienić przedszkole.

becia 

Wysłany: Pon Lis 19, 2007 09:45   

Diabel-tasmanski napisał/a:
Ale to jest chyba problem wychowawców....

No tak nie do końca - przecież to moje dziecko i ja też muszę reagować - problem tylko w tym, jak to zrobić dobrze, żeby np. dziecko nie zostało grupową skarżypytą albo nie było wytykane palcami jako "niemądre" bo oddaje a jednocześnie żeby przestało przeżywać związany z tym stres...
Zmienić przedszkole

Myślę, że to nie jest dobre wyjście - w każdej grupie chyba znajdzie się taki mały agresor a zmiana przedszkola może dziecku przysporzyć więcej stresu niż znany już "terrorysta" w znanej grupie.

emigrant 

Wysłany: Pon Lis 19, 2007 11:00   

Moja siostra ma trójkę dzieci. Podobny przypadek miała również w przedszkolu i w tym przypadku wystarczała rozmowa z rodzicem agresywnego dziecka. Jeśli by to nie poskutkowało albo miałoby się pewne obawy co do rozmowy można poruszyć ten problem z dyrektorką przedszkola. Najlepiej jest też się zorientować, czy inne dzieci również nie padły ofiarą i ewentualnie skontaktować się z ich rodzicami oraz wspólnie udać się do dyrektorki.

Ola 

Wysłany: Pon Lis 19, 2007 19:42   

becia napisał/a:

Może ktoś z Was też to przerabiał i zna jakiś "złoty środek" na takie problemy ??

syn mojej kuzynki chodzi do tego samego przedszkola..
i ma identyczny problem.
kuzynka nie moze sie nadziwic, jak te inne dzieci zostaly wychowane..
sadze, ze ma troche racji.
w trakcie rozmowy z opiekunkami przedszkola dowiedzialam sie, ze z uplywem czasu dzieci stwarzaja coraz wiecej problemow.. robia sie coraz bardziej zaczepne, nie potrafia sie wspolnie bawic zabawkami itd.

moze to nie jest do konca dobre rozwiazanie, ale..
ja tam w przedszkolu oddawalam i nie mialam wiekszych problemow :)
heh.. jak ktos sie bal oddac, to przychodzil do mnie i ja zalatwialam sprawe XD
nawet utworzylam taka mala grupe, ktora pilnowala porzadku :D
przeciez ci zaczynajacy sie nie moga czuc sie bezkarnie.

i trzeba by porozmawiac faktycznie z rodzicami tych dzieciakow.
i zalatwic, zeby na zajeciach etyki mowa byla o tym, ze gorzej robi ten, kto zaczyna.
i doprowadzic do tego, zeby dzieci wytykaly palcami wlasnie tych prowodyrow.

skorpione 

Wysłany: Sob Sie 09, 2008 10:47   

Problemy w każdym przedszkolu są identyczne.

Moim zdaniem to wina wychowawcy. Nie potrafi zajać dzieci właściwymi zadaniami, nudzą się i rozpoczynają "bójki". Osobiście uważam, że nie można pozwolić "nie oddawać" dziecko musi choć trochę się bronić.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Maj 27, 2009 16:25   

Tylko jest jeden problem - agresja dziecka nie bierze się znikąd. Za taki stan rzeczy odpowiada w większosci przypadków sytuacja w domu? Rodzice natomiast, próbując ukryć własne wstydliwe problemy sami reagują agresywnie...

Przedszkoludki 

Wysłany: Pon Sty 04, 2010 22:43   tolerancja na agresję

Jako rodzic oraz częsty gość w przedszkolach muszę zauważyć, że niestety agresja to program nagminny... Lekarstwem na to jest zero tolerancji na przemoc.
Niestety:
1. w grupach, gdzie 25 dzieci trudno to zastosować/ trudno wszystko dostrzec.
2. Potrzebna jest praca z dzieckiem "teroryzujacym" oraz z jego rodziną. Musze to powiedzieć z przykrością - duża część absolwentów wych. przedszkolnego nie umie sobie poradzić z tym problemem.

Taki problem należy poruszyć u nauczyciela oraz na zebraniu z rodzicami. Niestety takie rzeczy się dzieją, bo jest ciche przyzwolenie na nie - rodzice głośno nie protestują, a dzieci często nie są wysłuchiwane...

Puma 

Wysłany: Sro Sty 06, 2010 21:34   

A jeszcze lepiej porozmawiać bezpośrednio z rodzicem ( rodzicami ) małego agresora...w moim przypadku poskutkowało.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Czw Wrz 16, 2010 22:28   

Puma napisał/a:
A jeszcze lepiej porozmawiać bezpośrednio z rodzicem ( rodzicami ) małego agresora...w moim przypadku poskutkowało.

a w moim nie.

A jest problem duży. Jedno dziecko ma tak agresywny i dominujący charakter, że pozostałe dzieci zaczynają mieć w grupie poważne problemy - przechodzą ciężkie stresy kiedy mają iść do przedszkola, nie chcą czasem w ogóle chodzić na zajęcia, są dzieci, które zaczynają się jąkać...

Rozmowy z rodzicami nie odniosły żadnego skutku...

I tu ciekawa sprawa - w końcu rodzice postanowili zwrócić się do dyrekcji przedszkola.

Dyrekcja zwołał zebranie z rodzicami - rozstrzygnięcie w najbliższą środę.

becia 

Wysłany: Pią Wrz 17, 2010 16:08   

Przedszkoludki napisał/a:
w grupach, gdzie 25 dzieci trudno to zastosować/ trudno wszystko dostrzec

W pewnym sensie to prawda. Mój drugi synek też chodzi do przedszkola już dłuższy czas i w pierwszym miesiącu pobytu w ubiegłym roku odebrałam go z podrapaną twarzą. Jakiś kolega mu to zrobił, bo nie chciał dać zabawki, którą aktualnie się bawił. Personel przedszkola "umył" ręce. Opiekunka, od której odbierałam dziecko powiedziała, że nie wie co się stało, bo to nie było przy niej. Opiekunka, która była wcześniej z kolei stwierdziła, że też nie wie, że to musiało się stać już po jej pójściu do domu. I takie odbijanie piłeczki. Zapewne któraś z nich tak pilnowała dzieci, że umknęło to jej uwadze, choć jako rodzica nie obchodzi mnie, że dzieci jest 25 w grupie - ja chcę mieć pewność, że dziecko będzie w przedszkolu bezpieczne, że nie stanie się ofiarą agresji.
Może należałoby zaostrzyć wymagania dotyczące proporcji opiekunów przypadających na określoną grupę dzieci...

rozstrzygnięcie w najbliższą środę

Ciekawa jestem zakończenia sprawy. Co może w tej sytuacji zrobić dyrekcja przedszkola - usunąć dziecko ??

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sob Wrz 18, 2010 11:04   

becia napisał/a:
Co może w tej sytuacji zrobić dyrekcja przedszkola - usunąć dziecko

tak - może. Ale lekko nie będzie. Mama nauczycielka, babcia nauczycielka :) ALe rodzice są bardzo zdeterminowani, choć przyznam ze podejście wychowawczyń zmieniło się diametralnie :)

Marcineek 
SGIF-team

Wysłany: Sob Wrz 18, 2010 11:20   

becia napisał/a:
Co może w tej sytuacji zrobić dyrekcja przedszkola - usunąć dziecko ??

tak mi się skojarzyło... http://www.youtube.com/watch?v=cISBCIMMJVY ;)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Wrz 22, 2010 20:44   

Niestety muszę powiedzieć, ze jestem bardzo rozczarowany postawą dyrekcji. I to jest bardzo delikatne określenie. Mam jednak nadzieję, że samo spotkanie wstrząsnęło na tyle pewnymi osobami że coś to zmieni.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Wrz 22, 2010 20:52   

Acha - jeszcze jedno... Proszę nie odbierać tego jako jakąkolwiek deklarację sympatii politycznej, ale czekam w mieście na takiego człowieka, który zrobi porządek w oświacie tak jak Ostrowski zrobił w powiecie.

becia 

Wysłany: Sro Wrz 22, 2010 21:47   

jestem bardzo rozczarowany postawą dyrekcji. I to jest bardzo delikatne określenie.

Rozumiem więc, że skończyło się na czczej gadaninie... Dlaczego mnie to nie dziwi :hmmm:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Wrz 22, 2010 22:05   

becia napisał/a:
skończyło się na czczej gadaninie

ja bym powiedział, że nawet gorzej...

Okazało się bowiem , ze rodzice sa przewrażliwieni, dziecko nie stwarza żadnych problemów, rozwija się doskonale, we wspaniale ułożonej rodzinie, zachowanie jest monitorowane 24 h, a przed snem rodzice czytają mu bajki przez 45 minut. Cała sprawa została wymyślona przez przewrażliwionych rodziców, których dzieci nie rozwijają się tak dobrze i tak dobrze nie są przystosowane do życia w społeczeństwie. A zachowanie dyrekcji przemilczę...

becia 

Wysłany: Czw Wrz 23, 2010 09:59   

Okazało się bowiem , ze (...) sprawa została wymyślona przez przewrażliwionych rodziców, których dzieci nie rozwijają się tak dobrze i tak dobrze nie są przystosowane do życia w społeczeństwie.

Czyli wychodzi na to, że odwrócono kota ogonem. :whoeva:
I, że nawet w przedszkolu "szerokie plecy" załatwiają sprawę - tragikomiczne wręcz.

Trzeba było powiedzieć rodzicom agresora, że jeśli to jest takie "cudowne dziecko", doskonale przystosowane i świetnie się rozwijające, to niech siedzi w domu i nie utrudnia rozwoju innym dzieciom.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Czw Wrz 23, 2010 16:27   

No i co by to dało. TO ż rodzice sa tacy to pikuś, ale ze dyrekcja... TO już jest skandal.

Wilhelm von Olaf 
martar

Wysłany: Czw Wrz 23, 2010 20:38   

Po skandalu z brakiem miejsc dla ponad 400 dzieci przy rekrutacji w tym roku to weryfikacja i kontrola powinna być jak nic. Cóż nikt tego nie sprawdził czy rodzice podawali prawdziwe dane we wnioskach i samego procesu rekrutacji też. Przy tak dużej ilości dzieci na jedno miejsce mogło dojść do nadużyć - nic nie wyszło do tej pory. Dla tegoż dyrekcje mogą czuć się bez karne i wszech władne panie Diable. Więc może nowy prezydent by to uporządkował, skandal z przedszkolami to zresztą dobry temat do dyskusji dla kandydatów na włodarza miasta stołecznego królewskiego pierwszego.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Czw Wrz 23, 2010 21:08   

Wilhelm von Olaf napisał/a:
skandal z przedszkolami to zresztą dobry temat do dyskusji dla kandydatów na włodarza miasta stołecznego królewskiego pierwszego.

to jest dobry pomysł Panie Wilhelm von Olaf, :)

lobo 

Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 14:18   

przedszkolny terrozyzm to pikus z tym co bedzie pozniej. kumepla z mojej policelanej mowila mi ze jej syn juz 3 rok placze jak ma isc do przedszkola. niby wszytsko jest ok, ale ma jakies opory. sytuacja bez wyjscia bo ani nie ma jak przeniesc dzieciaka, ani rzucic roboty

lobo 

Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 14:22   

poza tym poznanscy radni uchwalili ze rodzic musi sie deklarowc w jakicb godz bedzie dziecko. jesli przekroczysz ten czas to zostanie naliczona kwota X za kada kolejna godzine (jak na basenach). co za bubel! takiej durnoty dawno nie bylo.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 17:52   

lobo napisał/a:
poza tym poznanscy radni uchwalili ze rodzic musi sie deklarowc w jakicb godz bedzie dziecko. jesli przekroczysz ten czas to zostanie naliczona kwota X za kada kolejna godzine (jak na basenach)

W Gnieźnie tez tak jest i nie jest to wcale złe....

Zsamot 
Zsamot

Wysłany: Czw Wrz 30, 2010 08:47   

Lobo- Twój post to jest bubel- o ortografii nie wspomnę- warto by się zainteresować i poczytać, co w Gnieźnie jest w tej samej sytuacji.
Ilekroć ktoś każe szanować, to co dotychczas zawsze miał ZA DARMO- to jest problem. A co złego, że placówka chce/ musi zoptymalizować godziny pracy? Problemem- wg mnie- jest preferencja tzw. rodzin niepełnych, czyli wszelkiej maści ściemniaczy, razem żyjących w nieuregulowanej sytuacji prawnej.
ps. nie sprawdza się, czy dana osoba naprawdę pracuje, znam parę osób, co mają lewe zaświadczenia, byleby tylko dzieciaka się pozbyć...

Odpowiedz do tematu