Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Smok" z Gniezna
Autor Wiadomość
lodolamacz 

Wysłany: Czw Lis 20, 2008 11:13   

może nie do końca to temat właściwy, ale nie chciałem tworzyć nowego, bo to jedynie jako baaardzo interesująća ciekawostka.
Cytat:
„Smok” z Gniezna

Fabryka broni i amunicyi S. Nakulskiego w Gnieźnie

Książka „Polskie konstrukcje broni strzeleckiej” Z. Gwoździa i P. Zarzyckiego utrwaliła obraz fi rmy Stanisława Nakulskiego z Gniezna jako zakładu „specjalizującego się w produkcji urządzeń do uboju zwierząt rzeźnych”, który ni stąd ni zowąd poważył się na wytwarzanie broni palnej.

TUTAJ więcej

S.D. 

Wysłany: Czw Gru 04, 2008 14:12   

Za źródłem moich kolegów z portalu Odkrywca.pl

Tak oto wyglądała reklama firmy:

Wpis do książki adresowej Pana Nakulskiego:

lotka pochodzi z roku 1925, ale również w/g niemieckiej książki adresowej z lat 1903-04 S. Nakulski figuruje również pod adresem Markt9 ( czyli Rynek 9) oraz jest wymieniony warsztat Buchsenmacher ( rusznikarZ).

A to już dzieło ludzkich rąk - Nakulskiego:

Lufa dubeltówki najprawdopodobniej systemu Lancaster, produkcja przed 1914.
Napis nabijany srebrem S. Nakulski a Gnesen. Lufa i dekoracja wykonane są bardzo starannie.

W Gnieżnie żyje syn S. Nakulskiego, Jerzy Nakulski. Mieszka przy ul.Witkowskiej.

Może warto byłoby się zainteresować?

lodolamacz 

Wysłany: Czw Kwi 01, 2010 12:06   

Cytat:
POLMO Gniezno sp. z.o.o jest firmą o kilkudziesięcioletniej historii. poczatki istnienia przedsiębiorstwa sięgaja 1919roku
Troche te slowa ze strony www. Polmo http://www.polmo.com/ mnie zaskoczyly.
Więc mając mozliwość, zapytałem u źródła - co było początkiem firmy i...
okazało się że Polmo to spadkobierca firmy Nakulskiego.. To w budynkach tej firmy przy ul Witkowskiej powstał zakład który później został przejety przez Zjednoczenie "POLMO"

PJB 

Wysłany: Nie Kwi 18, 2010 14:12   

artykuł o firmie S.Nakulskiego jaki ukazał się w czasopiśmie "STRZAŁ".

format: pdf
wielkość: c. 4 MB

Poniżej link:
http://www.scribd.com/doc...-STRZAL-2008-10

Pozdrawiam: Piotr J. Bochyński

lodolamacz 

Wysłany: Nie Kwi 18, 2010 19:13   

Artykuł w "Strzał" bardzo ciekawy.
uzupelnie tylko, że po II wojnie zakład po firmie Nakulski przy ul Witkowska 18 ( wówczas już Aremi Czerwonej) został przejęty przez państwo a konkretnie przez samorząd lokalny i utworzono w nim jako jeden z bodaj 11 odrębnych branżowych zakładów pod nazwą Zakłady Przemysłu Terenowego działających w miescie.
Ten nas interesujący Zklad Przemysłu Terenowego z ul Witkowskiej z branży metalowej zaslynął w swoim czasie jako twórca i producent slynnych urządzeń zwanych "Kret" służących do przeciskania przez grunt kabli...
Ponoć współautorem "kreta" był już niestety nieżyjący, prywatnie zięć Z Nakulskiego, pan Wachowiak, który jeszcze w POLMO, już w nowym zakładzie przy ul Roosevelta pracował jako mistrz.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Kwi 18, 2010 19:41   

Artykuł w "Strzale" przeczytałem zaraz po druku i "połknąłem" go w kwadrans. Trzeba przyznać ze niezwykle ciekawy. Trzeba przyznać że to jedna z nieodkrytych kart Gniezna.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 22:50   

A czy to prawda, że gdzieś w Gnieźnie wypłynął na światło dzienne kolejny egzemplarz "Smoka"?

PJB 

Wysłany: Nie Maj 09, 2010 14:51   

Osobiście wiem o dwóch egzemplarzach. Pierwszy z nich to prezentowany właśnie w artykule ze zbiorów CLK. Drugiego zaś miałem okazje potrzymać osobiście w dłoni:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Maj 09, 2010 19:04   

Noo to w istocie cenna pamętka. Ciekawe ile ich jeszcze jest...

PJB 

Wysłany: Pon Maj 10, 2010 20:20   

Według informacji zawartych w opracowaniach bronioznawczych wymieniana jest liczba około 2000 wyprodukowanych sztuk "SMOK"-a. Brak jest jednak podania źródła tych danych.Drugą kwestią jest to że nie ma również danych na temat ile zachowało się egzemplarzy.

Jedno na dzień dzisiejszy jest pewne z mojej strony:
- istnieją co najmniej dwa egzemplarze
- wyprodukowano co najmniej 791 szt. - bo taki jest najwyższy numer wybity na jednym ze szkieletów (zakładając ciągłość numeracji)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Maj 10, 2010 20:23   

Wiadomo coś o dystrybucji tej broni? Bo w artykule nie ma jakiś szczegółowych informacji...

PJB 

Wysłany: Pon Maj 10, 2010 21:05   

Nie ma bo do takowych nie dotarłem. Oczywistym jest że głównym dystrybutorem była sama firma, czy to w formie kupienia bezpośrednio na miejscu lub też wysyłkowo (w formie domniemania). Wiele cennych informacji w tym zakresie dałoby dotarcie do katalogu firmowego z ówczesnego okresu. Inne firmy handlujące bronią i amunicją tamtej doby nie wzmiankują nic o ofercie na "SMOK"-a, pozostaje to jednak tematem do wyjaśnienia.

Na pewno o wiele łatwiej byłoby dotrzeć do tych informacji historykowi, ja działam na bazie swoich hobbystycznych zainteresowań w tym temacie, co nie znaczy że nie próbuje dalej zgłębiać tematu w wolnych chwilach.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Maj 10, 2010 21:08   

TO nie był wyrzut :) Po prostu takie odniosłem wrażenie czytając artykuł że produkcja "Smoka" iebyła sukcesem komercyjnym, choć być moze to wrażenie mylne...

PJB 

Wysłany: Pon Maj 10, 2010 21:41   

Trudno się odnieść do tego bo należy zdefiniować co jest miarą sukcesu. Jeśli sama ilość wyprodukowanych egzemplarzy to jak to mówią: "szału nie było".
Ale jeśli się weźmie pod uwagę że była to jedyna w II RP prywatna firma produkująca broń krótką to kwestia ta wygląda już inaczej.

Na przeszkodzie większego sukcesu stanęło zapewne:
- nasycenie rynku inną bronią krótką po zakończeniu I WŚ wyprzedawaną z magazynów
- mały kaliber i słaby nabój
- brak zainteresowania ze strony państwa (służb mundurowych)

PS. To był przytyk do zawodowych historyków zajmujących się historią miasta :mruga:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Maj 10, 2010 21:44   

PJB napisał/a:
To był przytyk do zawodowych historyków zajmujących się historią miasta

Z tymi także nie zawsze źle. Ale jako ogół na przytyk zasłużyli ;)

PJB 

Wysłany: Pon Maj 10, 2010 22:08   

Może kiedyś uzbieram dostateczną ilość materiałów żeby pokusić się o opracowanie pełnej monografii (w formie książkowej) na temat działalności firmy, w której chciałbym zawrzeć to na co dziś nie znamy odpowiedzi lub nie było umieszczone w artykule.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Maj 10, 2010 22:42   

Byłoby świetnie :)

PJB 

Wysłany: Sro Maj 12, 2010 22:23   

W oczekiwaniu na opracowanie monografii dla uprzyjemnienia czasu miłośnikom historii miasta Gniezna relacja p. S. Nakulskiego który w roku 1910 wybrał się na Międzynarodową Wystawę Łowiecka do Wiednia

W sprawie wystawy łowieckiej w Wiedniu.
Fabrykant broni w Gnieź­nie p. S. Nakulski donosi nam, że komisaryat wystawy doniósł mu, iż otwarcie wystawy nastąpi dnia 7-go maja, a nie jak w [...] nr. 2 umieszczono 2 maja.
I nas ta wiadomość doszła, lecz nie mogliśmy już zmiany daty w ze­szłym numerze dokonać, ponieważ był już wydrukowany.
Dalej oznajmia p. Nakulski, że o mieszkaniach dobrych, po umiarko­wanych cenach, poinformować się można w biurze wystawy przy ulicy Florianigasse nr. 8 w Wiedniu.
Generalny komisaryat ogłosił w dziennikach wiedeńskich, że opóźnie­nie to stało się koniecznem skut­kiem śnieżycy, która w marcu Wiedeń nawiedziła. Kto wszakżeż zwie­dził wystawę przed 10 dniami, ten przyznać chyba musi, iż do tego przyczyniły się inne, z atmosferą w łączności nie stojące powody. Zew­nętrznie zdaje się jakoby było wszy­stko gotowe; ale zajrzawszy do środka, przerazić się można na panującą tam pustkę.
Wielkie pawilony z wewnętrznem skomplikowanem urządzeniem nie są nawet jeszcze w budowie wykończone. Gmach miasta Wiednia, sztuki w przemyśle, „pawilon skomunikowania się przyjezdnych”, a wreszcie olbrzymia rotunda, w głównych zarysach wewnętrznego rozdzielenia, czekają jeszcze na wykończenie — a widok ten wobec skromnej liczby pracują­cych robotników tym przykrzejsze czyni wrażenie. Jeżeli kiedy i gdzie,to tutaj oszczędność taka jest zu­pełnie nie na miejscu.

lodolamacz 

Wysłany: Sob Kwi 30, 2011 18:31   

http://nasygnale.pl/kat,1...ml?ticaid=6c38a

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sob Kwi 30, 2011 18:49   

No proszę! Co jeszcze można odkryć!

Zsamot 
Zsamot

Wysłany: Pon Maj 02, 2011 08:43   

Pytanie ile trafia tam, gdzie ten. mnóstwo "złomu" wyjeżdża z kraju. Nieco szkoda, ze taki eksponat będzie tylko tam. Mało osób go obejrzy. Mógłby być wypożyczany.

PJB 

Wysłany: Sob Cze 11, 2011 07:37   

Udało mi się dotrzeć do kolejnej ciekawostki związanej ze "Smokiem". A mianowicie do materiałów które wymieniają z nazwiska osobę która była w okresie II RP jego posiadaczem.
Rzecz się działa w czerwcu 1925 w Gnieźnie podczas tzw. Giełdy Strzeleckiej o tytuł króla bractwa kurkowego a oto relacja:

"Pozatem strzelano do tarczy zakładnej i o premje. W strzelaniu o premje osięgnął najwyższą nagrodę (piękny wazon) znowu p. Just. (Jest to dowód, że jego strzał królewski nie był tylko szczęśliwym przypadkiem). Drugą premje w postaci pistoletu "Smok" (pierwszy polski pistolet z fabryki broni S. Nakulski, Gniezno) otrzymał p. Bilski a trzecią premje w postaci pistoletu innego wyrobu osięgnął p.Granecki(?)."

[ Dodano: Nie Cze 26, 2011 11:30 ]
ciekawostka fotograficzna związana z adresem Rynek 9.

http://fotopolska.eu/132265,foto.html

Pasja detektywistyczna doprowadziła mnie do tego że odnalazłem poprzedniego właściciela posesji Rynek 9 (daw. Markt 9) zanim jej posiedzicielem stał się p. S.Nakulski.

Otóż co najmniej do 1896 r. właścicielem był S. Kugler prowadzący sobie tam Hurtowy Skład Win, jego firma miała być założona w 1816 r. (!!!), oprócz tego działał tam dentysta S. Wilczyński.

"Zresztą sama kamienica stanowi niejako przekrój społeczny ówczesnego Gniezna na przełomie XIX/XX w. Według księgi adresowej z 1904 r. pod tym adresem zamieszkują lub prowadzą działalność Józef Brzeziński ze swoim handlem win (zapewne spadkobierca tradycji p. S. Kuglera), Franciszek Prozentowicz znany jako mistrz krawiecki. Nie brakuje przedstawicieli innych profesji w osobach Stanisława Mojeckiego mistrza masarskiego oraz Franciszka Szymańskiego czeladnika masarskiego (być może pomocnika poprzednika???). Na liście mieszkańców jest również wysoki urzędnik (Konsistorial-Rat) w osobie Teobalda Klepaczewskiego. Wymieniani są Konstanty Kamiński oraz Feliks Seidlitz jako pomoc handlowca, być może któryś z nich albo nawet obaj pracowali w składzie p. Nakulskiego i Jan Blazej pracujący jako czeladnik w rusznikarni."
(z mojego opracowania)

PS.
W ogóle mam w tegorocznych planach wlecieć do Gniezna na nieco dłużej niż jeden dzień żeby nieco szerzej się przyjrzeć tym miejscom i porobić trochę fotek, co z tego wyjdzie zobaczymy.

Odpowiedz do tematu