Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Radiowozy - pojazdy uprzywilejowane?
Autor Wiadomość
Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Sob Gru 22, 2007 01:29   Radiowozy - pojazdy uprzywilejowane?

Mam pytanie czy to do Pana komendanta czy też Pani rzecznik. Jak wygląda sprawa radiowozów i ich funkcjonowania jako pojazdu uprzywilejowanego? Co wolno prowadzącemu pojazd bez włączonego sygnału dźwiękowo – świetlnego a czego prawo zabrania. Dlaczego nie raz jest tak, że policjanci celowo włączają „koguta” żeby przebić się przez miasto a tym samym nadużywają władzy. Również można podciągnąć tutaj temat parkowania w miejscach różnych, niekoniecznie zawsze dozwolonych.

Kwestia 2. Po naszym powiecie jeżdżą radiowozy, nieoznakowane z videoradarem. Niby żadna nowość, ale czy Pani/Pana zdaniem kierowcy Ci jadać za delikwentem nie powodują zagrożenia porównywalnego do tego, jaki ów kierowca popełnia np. przekraczając dopuszczalną prędkość. Już wyjaśniam, co mam na myśli. Otóż zdarza się tak, że ten radiowóz podąża za samochodem namierzanym przez dłuższy okres czasu. Zatrzymanie następuję po przejechaniu pasm nawet kilku kilometrów. Dlaczego zatrzymanie bądź też próba zatrzymania nie następuje natychmiast po wykryciu złamania przepisów. Jadąc za takim piratem drogowym policjanci narażają innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo, które powoduje osoba „ścigana”.

z góry dziękuje za wyjaśnienie sprawy

revolta 

Wysłany: Sob Gru 22, 2007 12:43   

Mnie najbardziej draznia, szczegolnie wieczorami i w nocy, radiowozy jadace z wlaczonymi sygnalami swietlnymi - bez sygnalu dzwiekowego. Podobnie robia kierowcy karetek.

whasuuup 

Wysłany: Sob Gru 22, 2007 22:31   

ale oni to chyba robią aby bez potrzeby nie hałasować. Jak dojeżdżają do jakiegoś newralgicznego miejsca sygnał włączają. Po co maja wyć kiedy jadą po prostej pustej drodze?

revolta 

Wysłany: Nie Gru 23, 2007 11:21   

whasuuup napisał/a:
ale oni to chyba robią aby bez potrzeby nie hałasować. Jak dojeżdżają do jakiegoś newralgicznego miejsca sygnał włączają. Po co maja wyć kiedy jadą po prostej pustej drodze?
Jade sobie spokojnie z Dabrowki w strone Wyszynskiego [okolo 22] a tu wyjezdza z duza predkoscia i bez zatrzymania erka z bramy wyjazdowej pogotowia. Przed wyjazdem wlaczaja sygnal swietlny, bez dzwiekowego. Druga sytuacja - jade pozna pora Zwirki i Wigury w strone Sobieskiego, mam zielone swiatlo. Droge przecina mi radiowoz z wlaczonymi sygnalami swietlnymi, bez syreny. Nie musialem co prawda hamowac jak przy pogotowiu ale niezle sie zdziwilem.

Paweł Nejman 
Komendant Policji

Wysłany: Nie Gru 23, 2007 16:09   

Użycie pojazdów uprzywilejowanych jest w wystarczający sposób określone w Ustawie Prawo o ruchu drogowym. Taktyka wykorzystania videorejestratorów też sprecyzowane jest proceduralnie. Zainteresowanych odsyłam do stosownych aktów prawnych. Jedno mogę zagwarantować policjanci podejmujący decyzje o zastosowaniu konkretnej metody przeciwdziałania łamaniu prawa ( w tym kontroli ) zawsze stosują zasadę minimalizacji zagrożenia swoim działaniem.

abraxas 

Wysłany: Pon Gru 24, 2007 15:36   

Cytat:
Użycie pojazdów uprzywilejowanych jest w wystarczający sposób określone w Ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Zadam jedno pytanie ... Czy pojazd wysyłający tylko sygnały świetlne (bez dźwiękowych) jest nadal pojazdem uprzywilejowanym? Ja znam odpowiedź i wydaje mi się, że podane przykłady przez revoltę niekoniecznie świadczą o poruszaniu się pojazdów zgodnie z przepisami - w szczególności bulwersujący jest przykład radiowozu policyjnego ...

revolta 

Wysłany: Pon Gru 24, 2007 16:00   

abraxas napisał/a:
Czy pojazd wysyłający tylko sygnały świetlne (bez dźwiękowych) jest nadal pojazdem uprzywilejowanym?
Nie, kierowca takiego pojazdu musi ustepowac innym pierwszenstwa i ponosi odpowiedzialnosc w przypadku kolizji. Zreszta nawet gdy pojazd ma wlaczone wszystkie wymagane sygnaly, kierowca musi zachowac szczegolna ostroznoc.
Ogolnie mowiac, kierowca takiego pojazdu przy zachowaniu szczególnej ostrożności moze niestosowac się do przepisów ruchu drogowego, a także znaków i sygnałów drogowych.
Inni kierujacy maja obowiazek ulatwic przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu.
W przypadku kolizji z prawidlowo poruszajacym sie pojazdem odpowiedzialnosc ponosi kierowca pojazdu uprzywilejowanego - nie moze on wymuszac pierwszenstwa a dozwolone manewry musi wykonywac przy zachowaniu szczegolnej odpowiedzialnosci i ponosi za nie odpowiedzialnosc.

Paweł Nejman 
Komendant Policji

Wysłany: Wto Gru 25, 2007 13:56   

Revolta ostatnią wypowiedzią ugruntował moją wiarę w umysł ludzki. Gratulacje :yes:

revolta 

Wysłany: Wto Gru 25, 2007 14:35   

Paweł Nejman napisał/a:
Revolta ostatnią wypowiedzią ugruntował moją wiarę w umysł ludzki. Gratulacje :yes:
Tyle na ten temat pamietam z kursu na prawo jazdy [1994] i paru programow w TV :ups:

Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Pon Mar 31, 2008 01:34   

Przykład z dnia dzisiejszego a w zasadzie wczorajszego. Jadę na trasie Gniezno -> Kłecko. Jestem już za Działyniem do ruchu z bocznej drogi włączą się radiowóz (oznakowany), bez migacza, bez niczego. No dobra pomijam ten fakt. Jednak co mnie zaintrygowało to prędkość z jaką ów radiowóz zaczął znikać mi z pola widzenia. Nie będę ukrywał, że sam miałem na liczniku ok. 100km/h ale ten radiowóz pędził pewnie ze 140 albo więcej. Dopiero w Kłecku doszedłem ten pojazd gdzie jest ograniczenie do 40km/h, pewnie gdyby nie zakręt niemal w centrum Kłecka, panowie mundurowi dalej by gnali swoim autem. Nic tylko pogratulować Panom STRÓŻOM PRAWA I PORZĄDKU.

raczeknet 

Wysłany: Pią Maj 09, 2008 01:20   

uwaga videoradar w blekitnej skodzie octawia, okolice kłecka, witkowa i skorzecina.
daja popalic 500zł i kupa punktów, zalamany jestem.. bylem w pracy! pozdrawiam

abraxas 

Wysłany: Pią Maj 09, 2008 19:16   

raczeknet napisał/a:
daja popalic 500zł i kupa punktów, zalamany jestem..

Załamany oczywiście mandatem a nie tym, że jechałem ponad stówę w terenie zabudowanym ...

Radek 

Wysłany: Sob Maj 10, 2008 09:41   

Załamany faktem, że zwolnił, bo gdyby nie zwolnił to by go nie dogonili... :)

anacron 
typ niepokorny

Wysłany: Sro Kwi 18, 2012 01:19   Re: Radiowozy - pojazdy uprzywilejowane?

Ukasz napisał/a:
Mam pytanie czy to do Pana komendanta czy też Pani rzecznik. Jak wygląda sprawa radiowozów i ich funkcjonowania jako pojazdu uprzywilejowanego? Co wolno prowadzącemu pojazd bez włączonego sygnału dźwiękowo – świetlnego a czego prawo zabrania. Dlaczego nie raz jest tak, że policjanci celowo włączają „koguta” żeby przebić się przez miasto a tym samym nadużywają władzy. Również można podciągnąć tutaj temat parkowania w miejscach różnych, niekoniecznie zawsze dozwolonych.

Kup DVR np. taki
http://allegro.pl/rejestr...2269792992.html
i jak nagrasz podeślij redakcji www.emil-tv.pl
Tylko uważaj z pościgiem, bo genialna policja gotowa Ci mandat lepić za zarejestrowane Twoje wykroczenia na filmiku.

Odpowiedz do tematu