Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jan Paweł II
Autor Wiadomość
janciovodnik 
jo cłek wolny lec ślebodny

Wysłany: Czw Mar 12, 2009 23:06   

mikołajczyk napisał/a:
O mądrość podejrzewam takich ludzi jak: Bartoszewski, Dalajlama, Tischner i moze jeszcze paru innych.

Zgadzam się... dopisalbym jeszcze Jana Pawla II i Kołakowskiego...
Pomimo, że w kwestich wiary wiadomo jak jest u mnie, to szacunek za mądrość JPII wielki :)

mikołajczyk 
zoil z prowincji/mixer/barrigo

Wysłany: Pią Mar 13, 2009 19:04   

Jancio masz częściowo rację - zgodzę się z Kołakowskim.

zofia Nałkowska 
Estera Zofia Walcząca

Wysłany: Pią Mar 13, 2009 20:23   

janciovodnik napisał/a:
Zgadzam się... dopisalbym jeszcze Jana Pawla II i Kołakowskiego...
mikołajczyk napisał/a:
Jancio masz częściowo rację - zgodzę się z Kołakowskim.

Jakiś bardzo sprytny unik, panie Jarku. Zrozumiałam między wierszami,że JPII nie był mądrym człowiekiem pana zdaniem. A przecież był , jest i będzie w dalszym ciągu jednym z niepisanych autorytetów moralnych świata, uznawanych przez różne światopoglądy. Czy zatem Mixer, koneser racji , tę rację ma?

mikołajczyk 

Wysłany: Pią Mar 13, 2009 21:14   

Droga pani Zosiu - Mixer to akurat uników nie robi, a nawet się nie ukrywa pod pseudonimami :) a nawet nie udaje, ze nie jest tym kim jest ;)
Truizmów nie uprawiam, skoro jest samo przez się oczywiste, że JPII był mądry to rzeczy oczywistych mówić nie trzeba. To troche jak ktoś powiedział by że Mozart był wielkim kompozytorem.
Autorytetem dla wielu jest zapewne, proszę wziąć pod rozwagę, że są np. w Kosciele tacy którym imponuje fakt, iż BXVI przywraca w nim porządek i rygor...a nawet choć trochę powstrzymuje dzieło samozniszczenia i populistycznych umizgów dla mas...
Ja nie mogę napisać tylko, że JPII jest mądry - bo już nie żyje.
Ale fakt sam wpisałem Tischnera...więc - przeoczenie powiedzmy.

Nie mniej poza kwestiami wiary nie zgadzam się z wieloma zwłaszcza reformami w Kościele...i mam do tego prawo, nie jest to autorytarny osąd a subiektywne zdanie...nigdzie nie napisałem nawet o wymienionych, przeze mnie, ze są mądrzy ale ze ja ich za taklich uważam. Gdyby Mixer napisał JPII nie jest mądry mógłby nie mieć racji...
Napisałem, że wymienionych przeze mnie podejrzewam o madrość, więc przyjmijmy, ze JPII nie musiałem podejrzewać, skoro jak pani stwierdziła był madry, to podejrzenie nie jest potrzebne. Podejrzenie niesie z soba wątpliwość, nie można przecież watpić w coś co jest pewnikiem dla Nałkowskiej.
Ale moze mi pani powie jak sie to ma do tematu.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Mar 13, 2009 21:26   

mikołajczyk napisał/a:
samozniszczenia i populistycznych umizgów dla mas...

Rozumiem, że tak nazywasz dzieło JP II ??

mikołajczyk 

Wysłany: Pią Mar 13, 2009 21:29   

Ramzes przenieś temat do tematu religia to odpowiem. Zaśmiecamy zapowiedź naprawde ciekawej imprezy

zofia Nałkowska 
Estera Zofia Walcząca

Wysłany: Pią Mar 13, 2009 21:34   

Szukam tematu,a tu już wydzielony! Jakoś tłumaczenie Pana Jarka do mnie nie trafia. W zestawieniu osób , których podejrzewa o mądrość i w połączeniu z wypowiedzią Jańcio , zabrzmiało jednoznacznie. A późniejsze wytłumaczenie bardziej podkreśliło tę jednoznaczność niż zaprzeczyło intencjom. Ciekawe, jak to inni odebrali?

mikołajczyk 

Wysłany: Pią Mar 13, 2009 21:42   

OK. Juz zostaliśmy przeniesieni.

JPII przede wszystkim jest osobowoscią, którą trzeba rozpatrywać wielopłaszczyznowo.
Jeśli myślę o tym,co zawdziecza mu Polska i Europa Srodkowa nie mam wątpliwości - To wielka postać. Jeśli myślę o dialogu miedzy religiami - Ogromna postać...Jesli jednak patrzę na reformy w Kościele - niestety mam wiele watpoliwości, naszczęście reformy te nie dotyczą prawd wiary, wiec mam prawo pozostajac w Kosciele mieć te wątpliwosci...Wierzę, że taki był potrzebny Kosciołowi - nie muszę tego rozumieć bo wiara nie opiera sie na rozumieniu. Osobiscie cieszę się, że BXVI zaczyna powracać do tradycji.
Samozniszczenie moim zdaniem zaczęło sie o wiele wczesniej i zapewne JPII nie bardzo miał już wybór. Oczywiscie ogromny szacunek za to, że nie ustąpił w kwestiach najważniejszych depozytów Koscioła Rzymsko Katolickiego zwłaszcza Eucharystii. Samozniszczenie zaczęło się gdy z Mszy Świętej zaczęto robić show i koncerty rockowe.

mikołajczyk 

Wysłany: Pią Mar 13, 2009 21:47   

Pani Zosiu...Do mnie nie trafia pani unik w kwesti niekwestionowalności pani osądu. Droga pani a gdybym myslał inaczej niz pani to należy mnie zlinczować?

zofia Nałkowska 
Estera Zofia Walcząca

Wysłany: Pią Mar 13, 2009 21:49   

mikołajczyk napisał/a:
Droga pani a gdybym myslał inaczej niz pani to należy mnie zlinczować?
Co pan pisze Panie Jarku, muchy nie zabiłam, a pan tu zajeżdża z linczem.
A gdzie ja stosuje unik ? Wal pan prosto z mostu.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Mar 13, 2009 21:49   

mikołajczyk napisał/a:
Samozniszczenie zaczęło się gdy z Mszy Świętej zaczęto robić show i koncerty rockowe.

TO chyba ma jednak zwiaze z Soborem Watykańskim a nie z Janem Pawłem II.

Cóż poniekąd podzielam twoją argumentację z tym, że zauważ, że pomimo twojego zdania

mikołajczyk napisał/a:
Jeśli myślę o tym,co zawdziecza mu Polska i Europa Srodkowa nie mam wątpliwości - To wielka postać. Jeśli myślę o dialogu miedzy religiami - Ogromna postać...

to pozwoliłeś sobie nie umieszczać go grupie ludzie mądrych...

mikołajczyk 

Wysłany: Pią Mar 13, 2009 22:32   

Diable nie wymieniłem też wielu innych madrych ludzi np, ks. Siemianowskiego, Sławka Kuczkowskiego, Józefa Bocheńskiego, ojca Oszajcy, Rafała Dutkiewicza, wielu Rabinów, i o nich kopi nie kruszysz.

Przyznaję się po prostu do dylematów z Janem Pawłem II...Przyznaję też że to w jaki sposób odchodził sprawia, że moge nawet zapomnieć o wielu sprawach, które mnie raziły...A nieugietość w sprawie najważniejszej dla mnie jako Katolika jaką jest Cud Eucharystyczny sprawia, że wierze, że musiał taki być jak był. Wierzę, że wybór JPII był wyborem Ducha Swietego a na boze wybory zgadzam sie choć mi sie niektóre nie podobają.

Oczywiście chaos w Kościele zaczyna się od Vaticanum Secundum, ale Karol Wojtyła jest bardzo posoborowa postacią. Przy czym to są moje poglądy nie bedę jednak pisał w każdym zdaniu moim zdaniem, bo podpisuje się nazwiskiem więc wiadomo czyje to zdanie.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Mar 13, 2009 22:50   

mikołajczyk napisał/a:
Diable nie wymieniłem też wielu innych

Mix wyraźnie odniosłeś się do osoby JP II a i tu kopi nie kruszę, bo każdy do zdania własnego ma prawo. Nawet błednego. Poprostu mnie to zaintrygowało.

mikołajczyk 

Wysłany: Pią Mar 13, 2009 23:21   

Też wyjaśniłem co miałem na myśli ...
A fakt jest taki, ze ja sie w swoim poście właśnie nie odniosłem do JPII...

Był na pewno jednym z najwybitniejszych Polaków - tego nie kwestionuję. Trudno mi powiedzieć więcej...może trochę jestem w kontrze do mody na JPII i do absurdalnych tekstów nasz papież, jakby BXVI nie był nasz...Jeśli jestem Katolikiem, to każdy papiez jest mój...i JPII i BXVI którego podziwiam za ostatnie poczynania zupełnie niepopulistyczne.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Mar 13, 2009 23:23   

mikołajczyk napisał/a:
A fakt jest taki, ze ja sie w swoim poście właśnie nie odniosłem do JPII...

janciovodnik napisał/a:
dopisalbym jeszcze Jana Pawla II i Kołakowskiego...
mikołajczyk napisał/a:
Jancio masz częściowo rację - zgodzę się z Kołakowskim

Nie ?? Moim zdaniem wyraźnie... Choć to akurat zupełnie w chwili obecnej nie ma znaczenia. Wyjaśniłeś swoje stanowisko. Ja je rozumiem.

Kukiz 
BJJ

Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 23:25   

A propo jeszcze papieża, osoby uważające się za "pokolenie JP2" czy stawiające sobie papieża polaka za autorytet, w większości nie potrafią odpowiedzieć na proste pytanie: Dlaczego papież jest dla ciebie autorytetem?
Wg mnie bez wahania można śmiało powiedzieć że połowa z tych osób robi to tylko bo "tak jest modnie"

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 23:30   

A skąd taki wniosek? I co to ma wspólnego z tym tematem?

Kukiz 
BJJ

Wysłany: Wto Kwi 21, 2009 00:46   

Sam wspomniałeś o dziele JP2. A to już niedaleka droga. Skąd taki wniosek? Z tego co widzę, czytam i obserwuję. Jeśli masz konto na n-k to pewnie jakiś czas temu zauważyłeś że sporo ludzi wrzuciło obrazek Jana Pawła II z jakmś tekstem w stylu: "wrzucając to do galerii oddajesz mu hołd". Sam zapytałem jedną osobę o to i jej odpowiedź była wymijająca.

Marianek 
Troll

Wysłany: Wto Kwi 21, 2009 07:25   

Marianek napisał/a:

Limit prowokacyjnych tekstów w tym temacie został już wyczerpany / Aliena

Aliena o jakim limicie piszesz, i o jakiej prowokacji??????????? :chat:

A jesli coś się wyczerpało to tylko moja cierpliwosc,na wasze zaslepienie (religioprawicowoscią) :ups:

Bardzo lubię czytac posty kukiza :nauka:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Kwi 21, 2009 07:26   

Kukiz napisał/a:
Sam wspomniałeś o dziele JP2.

W odpowiedzi

Kukiz napisał/a:
Skąd taki wniosek? Z tego co widzę, czytam i obserwuję.

No to rozumiem. Chodziło mi o przykłady.

Kukiz napisał/a:
Jeśli masz konto na n-k to pewnie jakiś czas temu zauważyłeś że sporo ludzi wrzuciło obrazek Jana Pawła II z jakmś tekstem w stylu: "wrzucając to do galerii oddajesz mu hołd"

Widziałem i nie zwracam na to uwagi. Znam inne i w mojej ocenie bardziej wartościowe sposoby oddawania hołdu.

Kukiz napisał/a:
Sam zapytałem jedną osobę o to i jej odpowiedź była wymijająca.

Pogrubienie moje. Nie uważasz ze to trochę za mało na wioski?

emigrant 

Wysłany: Wto Kwi 21, 2009 08:16   

Marianek napisał/a:
A jesli coś się wyczerpało to tylko moja cierpliwosc,na wasze zaslepienie (religioprawicowoscią)

Jeśli wyczerpała się Twoja cierpliwość to przecież nikt nie musi się tu na siłę wypowiadać, są setki innych tematów. Nazywanie kogoś zaślepieńcem regilioprawicowym mnie nie dotyka (a śmieszy) ale innych może obrazić, więc nie dziw się, że nikt nie będzie z Tobą polemizował.

"Pokolenie JPII" to obecnie wymysł marketingowy - przynajmniej dla mnie. Modne było noszenie koszulek i innych gadżetów z logo, choć często zarabiały na tym Caritas i inne organizacje charytatywne. Teraz mało osób o tym pamięta a na pewno niewielu się stosuje do pewnego dekalogu jakim było zapewne branie przykładu ze słów głoszonych przez Jana Pawła II. Ironią było dodanie grafiki z Papieżem na nk przez znajomego ateistę. Wrzucił, żeby rodzina się go nie czepiała. Normalne? Umiarkowane. Można jeszcze przyjść i zapalić znicz w rocznicę śmierci na ulicę Jana Pawła II. Oczywiście są pewne formy pamięci ale czy tylko w rocznicę i tylko zapalając znicz? Drugiemu bliźniemu w ten sposób się nie pomoże...

kozioł 

Wysłany: Nie Kwi 01, 2012 14:25   

[*]

http://www.youtube.com/wa.../fade][/center]

Boratynek 

Wysłany: Wto Kwi 29, 2014 07:30   

diabolo 
Człowiek z kamienia

Wysłany: Sro Maj 07, 2014 14:27   

Boratynek. Nie dziw się. Wiara ( nie w sensie duchowym ale bardziej mam na myśli otoczkę materialną ) = biznes.

Boratynek 

Wysłany: Czw Maj 08, 2014 18:19   

To też ja diabolo, już niczemu się nie dziwię.

pozdrawiam.

luj z grzybowa 

Wysłany: Pią Sty 02, 2015 21:12   

Ważne jest to, co mówił za życia JPII. Kochajcie swoją Matkę, Polskę. Przybliżał przeciętnemu Kowalskiemu Chrystusa, mówił o miłości do brata. Swoim życiem dawał przykład pokory.

Odpowiedz do tematu