Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak fotografować ludzi - akty, zdjęcia pozowane
Autor Wiadomość
Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Sro Paź 10, 2007 08:45   Jak fotografować ludzi - akty, zdjęcia pozowane

Jak w temacie.. co doświadczeni fotograficy Forum moga poradzic przy fotografowaniu w bezruchu, po ustawieniu modela, jak zrobić zeby zdjęcie było dobre...

abraxas 

Wysłany: Sro Paź 10, 2007 09:45   Re: Jak fotografować ludzi - akty, zdjęcia pozowane

Ukasz napisał/a:
jak zrobić zeby zdjęcie było dobre...

Przede wszystkim zadbać o dobre światło. A co to znaczy dobre światło to ... temat rzeka. Jeśli w plenerze to raczej sugerowałbym unikanie słońca padającego "z góry" - czyli godziny południowe (rozmaite brzydkie cienie przeważnie na twarzy). A najlepiej to słońce czymś osłabione - np. lasem :-)

Jeśli w pomieszczeniu to ... to sztuka korzystania z lampy błyskowej i innego oświetlenia. Jeśli zdjęcie ma byc zrobione kompaktem to trzeba zrobić wszystko, by nie używać wbudowanej lampy.

No i oczywiście warto zmusić modela, by ciekawie zapozował :-)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Paź 10, 2007 10:09   

abraxas napisał/a:
unikanie słońca padającego "z góry"
Oraz ostrego...

abraxas napisał/a:
to sztuka korzystania z lampy błyskowej i innego oświetlenia

Temat rzeka. Najważniejsze to w przypadku lampy błyskowej użycie światła odbitego a w przypadku kompaktów faktycznie unikanie lampy w ogóle...

Sir Troll 

Wysłany: Sro Paź 10, 2007 10:43   

Sugerowałbym również zapoznanie się z dziełami już stworzonymi - zarówno w fotografii jak i (zwłaszcza) w malarstwie.

abraxas 

Wysłany: Sro Paź 10, 2007 10:52   

Diabel-tasmanski napisał/a:
abraxas napisał/a:
unikanie słońca padającego "z góry"
Oraz ostrego...

A co rozumiesz pod pojęciem "ostre"?

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Paź 10, 2007 14:06   

Intensywne, o dużym nasileniu,

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Sro Paź 10, 2007 14:19   

Słońce świeci najbardziej intensywnie w południe, czyli wtedy gdy jest do góry :) Więc w zasadzie oboje macie rację ;) Takiego intensywnego słońca należy unikać. Najlepsze oświetlenie jest rano lub późnym popołudniem. Oczywiście dotyczy to słonecznych dni. Gdy jest pochmurno, wtedy nawet w południe nie ma intensywnego oświetlenia.

harry 

Wysłany: Sro Paź 10, 2007 14:57   

Nie unikałbym tak silnego światła. Czasem może ono przeszkadzać, ale czasem stworzy ciekawą grę kontrastów :) Nie mówiąc już o tym, że pozwala ono osiągnąć najkrótsze czasy, co przydaje się przy fotografowaniu obiektów w ruchu.
Zgadzam się z Alieną, że najlepsze światło jest rano :)

abraxas 

Wysłany: Sro Paź 10, 2007 16:05   

harry napisał/a:
Nie mówiąc już o tym, że pozwala ono osiągnąć najkrótsze czasy, co przydaje się przy fotografowaniu obiektów w ruchu.

A ja chciałbym zwrócić uwage, że twórca tematu pyta o fotografie POZOWANE. Z reguły kojarzy się to z bezruchem ...

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Paź 10, 2007 16:45   

harry napisał/a:
czasem stworzy ciekawą grę kontrastów

Jeśli ktoś umie to wykorzystać to doskonale ale przyznasz że trzeba do tego doświadczenia. Silne kontrasty zwykle początkującym przeszkadzają i twozą niepożądane efekty.

harry 

Wysłany: Sro Paź 10, 2007 17:16   

abraxas napisał/a:

A ja chciałbym zwrócić uwage, że twórca tematu pyta o fotografie POZOWANE. Z reguły kojarzy się to z bezruchem ...

Fakt, zapomniałem :glupek2:
Co nie przeszkadza mi nadal pozostać przy swoim zdaniu o czasie, choć niekoniecznie dotyczy ono tematu ;)

Diabel-tasmanski napisał/a:

Jeśli ktoś umie to wykorzystać to doskonale ale przyznasz że trzeba do tego doświadczenia. Silne kontrasty zwykle początkującym przeszkadzają i twozą niepożądane efekty.

No przyznam... Jednak tylko praktyka czyni mistrza :)

abraxas 

Wysłany: Sro Paź 10, 2007 19:16   

Aliena napisał/a:
Słońce świeci najbardziej intensywnie w południe, czyli wtedy gdy jest do góry :) Więc w zasadzie oboje macie rację ;)

Ale obydwaj mieliśmy co innego na myśli. Ja miałem na myśli słońce padające z góry - tworzy cienie na twarzy. Raczej nieładne.

A pan Diabeł wspomniec raczył o oświetleniu bardzo intensywnym - a takie oświetlenie można twórczo wykorzystać - jeśli na przykład źródłem jego sa dwa bardzo silne reflektory ustawione pod ciekawymi kątami :-) Czyli nie zgodze się, że silnego światła nalezy bezwarunkowo unikać.

Kończąc temat słońca - jak dla mnie przekonałem się, że o wiele łatwiej nad nim zapanować, jeśłi jest czymś zakryte. Nawet chmurkami drobnymi.

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Sro Paź 10, 2007 20:13   

abraxas napisał/a:
Ale obydwaj mieliśmy co innego na myśli. Ja miałem na myśli słońce padające z góry - tworzy cienie na twarzy. Raczej nieładne.

A pan Diabeł wspomniec raczył o oświetleniu bardzo intensywnym - a takie oświetlenie można twórczo wykorzystać - jeśli na przykład źródłem jego sa dwa bardzo silne reflektory ustawione pod ciekawymi kątami :-)

Wydaje mi się, że Diabeł również miał na myśli słońce, a nie reflektory. A przynajmniej tak to zrozumiałam.

abraxas napisał/a:
przekonałem się, że o wiele łatwiej nad nim zapanować, jeśłi jest czymś zakryte. Nawet chmurkami drobnymi.

Masz rację. Rozproszone świało daje lepszy efekt podczas robienia takich pozowanych zdjęć, np. portretowych. Ale nie zawsze można liczyć na to, że chmurki się pojawią. Czasami jedyne wyjście jest takie, że trzeba trochę poczekać, aż słońce będzie świecić mniej intensywnie. Albo można poszukać takiego miejsca, w którym promienie słoneczne są rozproszone, np. w lesie, tak jak już to wcześniej słusznie zauważyłeś :yes:

abraxas 

Wysłany: Sro Paź 10, 2007 22:19   

Aliena napisał/a:
Czasami jedyne wyjście jest takie, że trzeba trochę poczekać, aż słońce będzie świecić mniej intensywnie. Albo można poszukać takiego miejsca, w którym promienie słoneczne są rozproszone, np. w lesie, tak jak już to wcześniej słusznie zauważyłeś :yes:

Albo kupjemy profesjonalny ekran odbijajcy światło lub konstruujemy sami (wystarczy coś białego). Znajdujemy asystenta i zaczynamy sie bawić i szukać.

Odpowiedz do tematu