Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomocy ;/
Autor Wiadomość
mrs_bonejangles 
Wiktoria F.

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 11:23   Pomocy ;/

kupiłam sobie lustrzankę canona i ma strasznie brudną matówkę :( co robić?

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 11:26   

Skad wiesz, ze ma brudna matowke, jak to sie objawia ??
Ktorego Canona kupilas ??

abraxas 

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 11:32   

Otóż to - za mało danych podałaś.

No i pytanie zasadnicze - czy brud ten uwidacznia się na zdjęciach? BO jak nie to nie zawracaj sobie głowy :-)

mrs_bonejangles 
Wiktoria F.

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 12:09   

ujawnia się tym że przez wizjer widzę mnóstwo paprochów.
canon eos 350d.
nie widać na zdjęciach, ale się boję że to może w jakiś sposób zepsuć aparat później ;/
no i mnie denerwuje z estetycznego punktu widzenia :D
gdzie mogę to zanieść? do fotografa? ile trzeba zapłacić za jej wyczyszczenie? ;/

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 13:10   

Jesli Cie to drazni to mozesz zaniesc do serwisu naprawiajacego sprzet foto. Fotograf Ci tego nie zrobi. Powinien za to wziac ze 20zl, ale to zalezy od serwisu.

mrs_bonejangles 
Wiktoria F.

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 13:25   

dziękuję :)
a gdzie w Gnieźnie jest taki serwis?
... czy jest w Gnieźnie? :D

abraxas 

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 13:27   

Zacznij się przyzwyczajać. Bo jeśli będziesz zmieniać obiektywy a choćby "odkręcać" ten, który masz, to po wyczyszczeniu paprochy pojawią się znowu.

A jak znajdziesz gdzieś kogoś, kto Ci dobrze to wyczyści za 20 złociszy to daj znać - chętnie skorzystam.

Ja widzę tak samo jak Ty pewnie, paprochy mam od nowości aparatu (!) i już się przyzwyczaiłem.

Ale rozumiem Twój dyskomfort.

mrs_bonejangles 
Wiktoria F.

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 13:46   

no tak, ja miałam już kilka paprochów na tej matówce, ale to co jest teraz przechodzi ludzkie pojęcie .. a wszystko dlatego że zdjęłam obiektyw ... ;/

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 14:21   

mrs_bonejangles napisał/a:
a wszystko dlatego że zdjęłam obiektyw ... ;/

Podczas odkręcania i zmiany obiektywu, spróbuj trzymać aparat w taki sposób, aby był skierowany obiektywem w dół. Wtedy jest trochę mniejsze ryzyko, że do środka dostaną się jakieś paprochy. Ale zawsze musisz liczyć się z tym, że coś może się dostać do środka, szczególnie jeśli będziesz zmieniać obiektyw w plenerze.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 15:32   

Jesli jest to powiedzmy do 5ciu paproszkow to daj sobie spokoj. Jesli sa jakies wieksze wlosy, czy duze paparochy to zanies to do serwisu. Lepiej niech je wyciagna i przedmuchaja Ci cala komore lustra zeby te paprochy nie osadzily sie na matrycy.

abraxas 

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 18:00   

Najpierw spróbuj zrobić to sama. Gruszką - którą polecam tak czy owak kupić. Tyle tylko, że jeśli to edzie gruszka z apteki, to należy uważać na to, co może być w jej środku :-)

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 18:25   

abraxas napisał/a:
Najpierw spróbuj zrobić to sama. Gruszką - którą polecam tak czy owak kupić.

A ja nie polecałabym samodzielnego czyszczenia gruszką, gdy ktoś się na tym dobrze nie zna. Robiąc to nieumiejętnie, można spowodować, że te paprochy osadzą się na matrycy, a to już będzie większy problem, bo paprochy będą widoczne na zdjęciu.
Ale jeśli jednak chciałabyś spróbować samodzielnie wyczyścić matówkę, TUTAJ artykuł, zawierający wskazówki, jak można to zrobić.
Gruszka z apteki rzeczywiście może być wypełniona w środku talkiem, dlatego przed użyciem warto ją bardzo dokładnie umyć, a nawet wygotować, żeby usunąć wszystko, co mogłoby się w niej znajdować.

abraxas 

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 18:38   

Aliena napisał/a:
A ja nie polecałabym samodzielnego czyszczenia gruszką, gdy ktoś się na tym dobrze nie zna. Robiąc to nieumiejętnie, można spowodować, że te paprochy osadzą się na matrycy, a to już będzie większy problem, bo paprochy będą widoczne na zdjęciu.

A ja polecam. Nawet samodzielne czyszczenie matrycy (a raczej tego, co bezpośrednio przed nią się znajduje), przy zachowaniu pewnych zasad nie grozi niczym.

A ja chyba wiem co piszę, bo moje fotografowanie odbywa się często w warunkach mocno piaszczystych, by nie powiedziec "żużlowych" :-) I czasami nawet wymieniam obiektywy ...

mrs_bonejangles 
Wiktoria F.

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 19:05   

Dziękuję za dobre rady :) na szczęście już sobie poradziłam :) kolega doradził "przedmuchanie" sprzężonym powietrzem i w ten sposób usunęłam jakieś 95% paprochów. reszta jest praktycznie niewidoczna :)

abraxas 

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 19:44   

kolega doradził "przedmuchanie" sprzężonym powietrzem i w ten sposób usunęłam jakieś 95% paprochów

!! !! !! Nie rób tego więcej .... Albo inaczej - co to było za sprężone powietrze? Ryzykujesz, że zanim poleci powietrze poleci czynnik napędzający ... I wtedy bedzie problem ...

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 19:57   

abraxas napisał/a:
Nie rób tego więcej ....

Dlatego odradzałam samodzielne czyszczenie, jeśli ktoś jeszcze nigdy tego nie robił i dobrze się na tym nie zna. Zawsze warto najpierw dokładnie dowiedzieć się, co należy zrobić, a czego unikać. Na szczęście chyba nic złego się nie stało.

abraxas 

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 19:58   

Aliena napisał/a:
Dlatego odradzałam samodzielne czyszczenie,

A ja nadal uważam, że można zrobić to samemu ale z głową przede wszystkim. Według mnie Wiktorii się tym razem udało, ale pomysł średnio szczęśliwy.

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 20:04   

Abraxas napisał/a:
A ja nadal uważam, że można zrobić to samemu ale z głową przede wszystkim.

Ale ja nigdzie nie napisałam, że nie można tego robić samemu. Napisałam, że lepiej tego nie robić, gdy ktoś nie wie dokładnie jak się za to zabrać. Poradziłeś Wiktorii, że może to zrobić samodzielnie, ale nie udzieliłeś jej żadnych wskazówek. Dlatego przestrzegałam przed takim samodzielnym działaniem. Ale jeżeli ktoś wie, jak bezpiecznie można wyczyścić matówkę , z pewnością może to robić sam.

abraxas 

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 20:09   

No i doszliśmy do porozumienia :-)

A moje rady na nic nie przydałyby się, bo Wiktoria i tak posłuchała kolegi :-) A poza tym nie uważam się za specjalistę - poradziłem zreszta gruszkę i zwróciłem uwagę na co uważać. A jak naciskać chyba nie trzeba pisac ...

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 20:12   

abraxas napisał/a:
A moje rady na nic nie przydałyby się, bo Wiktoria i tak posłuchała kolegi :-)

No właśnie :) Ale gdy ja kiedyś będę miała lustrzankę, zgłoszę się do Ciebie na prywatne lekcje czyszczenia matówki ;)

mrs_bonejangles 
Wiktoria F.

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 23:05   

robiłam to delikatnie i z dużej odległości :) to było zwykłe sprężone powietrze w sprayu, z taką długą rurką jako dozownikiem. POZA TYM. na tej stronie do której ktoś podesłał linka :P też było napisane że można to robić sprężonym powietrzem, byle nie dotykać paluchami :)

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 23:21   

na tej stronie do której ktoś podesłał linka :P też było napisane że można to robić sprężonym powietrzem, byle nie dotykać paluchami :)

I było również napisane, żeby wcześniej sprawdzić, czy dozownik nie chlapie. Mam nadzieję, że sprawdziłaś :)
Aliena podesłała linka :) bo martwiła się czy robiąc to samodzielnie będziesz wiedziała dokładnie jak to należy zrobić ;)

abraxas napisał/a:
poradziłem zreszta gruszkę i zwróciłem uwagę na co uważać. A jak naciskać chyba nie trzeba pisac ...

Obsługiwać gruszkę chyba każdy potrafi, ale nie wszyscy wiedzą, że np. nie wolno dotykać matówki paluchami. Dlatego dokładne wskazówki czasami są bardzo potrzebne :)

abraxas 

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 23:38   

Aliena napisał/a:
ale nie wszyscy wiedzą, że np. nie wolno dotykać matówki paluchami

Ktoś, kto martwi się o paprochy na matówce chyba wie, że właściwością naszych palców jest zostawianie śladów no i że przy tym można paznokciem zarysować delikatną powierzchnię :-) Albo uszkodzić sprzęt.

A ten poradnik .... Nie zgadzam się. Sprężone powietrze może nie zachlapać raz, drugi a za trzecim chlapnie.

No ale udało się tym razem.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 00:12   

Calkowicie popieram Alienke. Czasami nie ma co ryzykowac zniszczenia sprzetu, lepiej go oddac komus kto robil to juz wielokrotnie. Kiedys sprawa byla prostsza, bo matowki byly ze ze szkla, ale obecnie jest to tworzywo sztuczne. Matowki produkuje sie za pomoca lasera. Mozna je przecierac, ale trzeba wiedziec czym i jak. Trzeba np. uwacac na gabeczke wytlumiajaca lustro, ktora z czasem przeksztalca sie w taka mazie. Jesli zawadzimy taka gabke i troche rozsmaruje sie na matowce to slady zostana juz na zawsze.

mrs_bonejangles 
Wiktoria F.

Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 00:26   

otóż to Alienko, sprawdziłam czy nie chlapie :)
poza tym jak już pisałam, dmuchałam z takiej odległości że chlapnąć by nie dało rady ;)

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Nie Kwi 06, 2008 11:11   

dmuchałam z takiej odległości że chlapnąć by nie dało rady ;)

Takiej pewności mieć nie możesz. Gdyby chlapnęło, krople cieczy pod ciśnieniem z pewnością poleciałyby z powietrzem również w kierunku aparatu. A wtedy mogłoby być nieciekawie.
Nie wiem, czy gdzieś można nabyć sprężone powietrze, które bez żadnego ryzyka można stosować do czyszczenia aparatu. Może jest coś takiego, ale z pewnością bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest czyszczenie za pomocą gruszki.

Odpowiedz do tematu