Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakup aparatu
Autor Wiadomość
Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Wto Maj 13, 2008 15:08   

Tomasz Holka napisał/a:
Aliena napisał/a:

nie można kierować się ceną

Wydaje się, że w chwili obecnej, wszyscy i we wszystkim kierują się ceną!
Cokolwiek by to nie było - za wyższą cenę będzie bardziej funkcjonalne, staranniej wykonane i z droższych materiałów.
A także na fali, trendy i w modzie.

Oczywiście. Niestety tak już jest, że zazwyczaj gdy coś jest lepiej wykonane, kosztuje więcej. Ale nie o to mi chodziło. Sens całego tamtego zdania był inny:

Aliena napisał/a:
Porównując aparaty cyfrowe z analogowymi, nie można kierować się ceną aparatu, bo wiadomo, że pod tym względem aparaty analogowe wygrywają.

Chodziło mi o to, że nie można porównywać aparatów cyfrowych i analogowych, kierując się ich ceną. Aparat analogowy i cyfrówka dość mocno się różnią pod wieloma względami. Jeśli ktoś jest zdecydowany na zakup cyfrówki, nie przekona się do zakupu aparatu analogowego, nawet gdyby cena była kusząca. To trochę tak, jakby ktoś chciał kupić samochód, a ktoś przekonywałby go do zakupu motocykla. Zarówno samochodem, jak i motocyklem można jeździć. Każdy pojazd ma swoje wady i zalety, ale jeżeli ktoś jest zdecydowany na samochód, nie kupi motocykla, nawet gdyby jego cena była dużo niższa.

Podczas zakupu aparatu oczywiście cena ma zasadnicze znaczenie. Ja również gdybym mogła, kupiłabym lepszy aparat. Niestety mogłam wybierać tylko spośród tańszych aparatów. Jestem świadoma, że aparaty analogowe są dużo tańsze i za cenę mojego kompaktu kupiłabym całkiem przyzwoitą lustrzankę analogową, ale zależało mi na aparacie cyfrowym i niska cena aparatów analogowych mnie nie kusi. Na aparat analogowy skuszę się może kiedyś w przyszłości, gdy na temat fotografii będę wiedzieć więcej i zapragnę poeksperymentować z fotografią analogową.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 00:23   

Aliena napisał/a:
No, ale nie będę się rozpisywać o zaletach i wadach aparatów, bo to nie ten temat. My tu gadu gadu, a zagadka na Planistigmata czeka. Mam nadzieję, że Plani poradzi sobie z zagadką :yes:
Mialem troche roboty na KKM-ie, ale zagadka rozwiazana :) . Widze, ze czasami czytujesz KKM, bardzo mi milo. :bukiet:

Aliena napisał/a:
Na aparat analogowy skuszę się może kiedyś w przyszłości, gdy na temat fotografii będę wiedzieć więcej i zapragnę poeksperymentować z fotografią analogową.
Wg. mnie juz wiesz duzo wiecej niz trzeba do poslugiwania sie aparatem analogowym. Nie wiem ile wiesz o temperaturze barwowej, ale to chyba jedyna rzecz, ktora moze zaskoczyc przy przesiadce cyfra -> analog.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 00:49   

Planistigmat napisał/a:
Wg. mnie juz wiesz duzo wiecej niz trzeba do poslugiwania sie aparatem analogowym. Nie wiem ile wiesz o temperaturze barwowej, ale to chyba jedyna rzecz, ktora moze zaskoczyc przy przesiadce cyfra -> analog.

Nie sądzę aby należało coś wiedzieć o temperaturze barw - by fotografować na filmach, drogi Planistigmaciu.
Może tyle, by nie pomylić filmów do światła sztucznego z tymi do dziennego.

Poza tym, zdjęcia w południe jak i wieczorem czy rano wychodzą naturalnie ciepłe lub zimne - w zależności od oświetlenia.
Odpada też balansowanie bielą, jako że film został już zbalansowany w fabryce.

Natomiast przestrzegam z naciskiem przed kupowaniem analogów! Jestem też ostatni, który by namawiał do takich zakupów.

Przyczyna prosta - tani, używany analog trzeba umieć kupić! Żeby umieć - trzeba mieć kolosalne rozeznanie w temacie i doskonałego mechanika-artystę czującego bluesa, że się tak wyrażę.

Dla mnie analog jest idealnym rozwiązaniem. Dla młodych osób ma szansę stać się jedynie utrapieniem.

PS: Miranda wspaniała! To rewelacyjny aparat ze spotem i średnio ważonym. Nadto automatyka przysłony, pełny manual i wymienny układ celowniczy z gorącą stopką.
Poza tym przypomina pancernika Potiomkina - co lubię najbardziej.
Po drobiazgowej renowacji (CLA) będzie lepszy niż nowy.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 00:57   

Owszem, jesli chodzi o zdjecia na zewnatrz to temperatura barwowa specjalnie nie musimy sie przejmowac. Ale zupelnie inaczej jest w pomieszczeniach, gdzie sa np swiatla sodowe, halogenowe czy jarzeniowki, albo jakas mieszanka tych swiatel. Z cyfra przewaznie nie ma tu problemu, ale majac analoga trzeba wiedziec kiedy jakiego filtra konwersyjnego lub specjalneto trzeba uzyc.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 01:15   

Planistigmat napisał/a:
Ale zupelnie inaczej jest w pomieszczeniach, gdzie sa np swiatla sodowe, halogenowe czy jarzeniowki, albo jakas mieszanka tych swiatel.

Prawda! Aczkolwiek nigdy nie czułem potrzeby fotografowania w dziwnie oświetlonych wnętrzach.
A jeżeli już, to wykorzystywałem światło naturalne. Miałem nawet komplet filtrów konwersyjnych, ale nigdy nie zaszła potrzeba ich użycia.

Teraz już nie umiał bym tego zrobić.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 09:40   

Moze jeszcze rzuce taka mysl dotyczaca zakupu cyfrowych aparatow foto, z ktora Fotomanek sie pewnie nie zgodzi. ;)
Otoz trzeba kupowac aparaty renomowanych firm. Dlaczego ?? Dlatego, ze aparaty tych nieznanych, moze i w specyfikacji oferuja wiecej, ale nie potrafia sobie poradzic z pewnymi rzeczami. Np nie jest prosto zrobic dobre sterowanie lampa blyskowa, albo dobry AF. Uznane firmy maja w tym juz doswiadczenie, a mniej znane dopiero sie ucza. O problemach z serwisem juz nie wspomne.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 09:58   

Planistigmat napisał/a:
z ktora Fotomanek sie pewnie nie zgodzi.

Renomowane firmy zawsze były w centrum mojego zainteresowania - tyle, że firmy tradycyjnie fotograficzne.
Teraz sytuacja się skomplikowała w związku z zakładaną koniecznością współpracy sprzętu foto z komputerem i łączeniem się firm fotograficznych z elektronicznymi.

Pentax to dla mnie marka! Jedna z czterech podstawowych ponadto - ale już Samsung kojarzy mi się z moim pierwszym magnetowidem, który wiecznie odmawiał posłuszeństwa.
Sony to dla mnie raczej telewizor a nie lustrzanka małoobrazkowa - choć trudno nazwać Sony firmą mało znaną.

A zwolennikiem kupowania czegokolwiek z logo krzak - nigdy nie byłem, choć entuzjastą płacenia za firmowy znaczek - też jakby nie.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 10:10   

No to sie jednak zgadzamy, tak chcialem tylko ozywic nieco dyskusje. ;)
Lustrzanki SONY: Dzial tej firmy produkujacy lustrzanki zostal zakupiony od firmy Minolta, ktora nam wszystkim juz kojarzy sie fotografia. Do tego Sony wspolpracuje przy produkcji optyki z firma Carl Zeiss, o ktorej doswiadczeniu w produkcji obiektywow pisac juz nie trzeba. Jesli chodzi o zasluzonego dla fotografii Pentaxa to nie ma sie on najlepiej, szczegolnie jesli chodzi o dostepnosc optyki.
Rynek jest niemalze zdominowany przez Canona.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 10:24   

Planistigmat napisał/a:
Lustrzanki SONY: Dzial tej firmy produkujacy lustrzanki zostal zakupiony od firmy Minolta, ktora nam wszystkim juz kojarzy sie fotografia. Do tego Sony wspolpracuje przy produkcji optyki z firma Carl Zeiss, o ktorej doswiadczeniu w produkcji obiektywow pisac juz nie trzeba.

Tyle, że aby to wiedzieć nie wystarczy tylko chęć zakupu aparatu. A Sony kojarzy się tak - jak się kojarzy.
Planistigmat napisał/a:
Jesli chodzi o zasluzonego dla fotografii Pentaxa to nie ma sie on najlepiej

Spokojnie! Pentax zawsze działał spokojnie i rozważnie.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 11:02   

Tomasz Holka napisał/a:
Spokojnie! Pentax zawsze działał spokojnie i rozważnie.
Obecnie problem polega na tym, ze w firmach rzadza biznesmani, a nie projektanci, czy ludzie myslacy o przyszlosci firmy, systemu. Sa wybierani na jakis okres czasu i w tym okresie firma ma przyniesc maksymalny zysk. Co bedzie po jego kadencji to juz nie jego sprawa. No i mamy takie kwiatki jak np sprzedanie muzeum Leici. Ta najbardziej zasluzona dla fotografii maloobrazkowej firma padla ofiara tego mechanizmu. Leici gromadzone od niemalze 100 lat, w tym prototypy Barnacka zostaly zwyczajnie sprzedane. Firma wykazala zysk, prawda ?? A ze zginela czesc kultury swiatowej to nikt sie tym nie przejmowal.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 11:57   

Planistigmat napisał/a:
Obecnie problem polega na tym, ze w firmach rzadza biznesmani, a nie projektanci

...... co trwa nieustannie od 1976-go roku!
Dlatego właśnie tak lubię aparaty z okresu 1970 - 1976. Wtedy księgowi głosu nie mieli, a sprzęt projektowano bezkompromisowo.

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 12:06   

Planistigmat napisał/a:
Widze, ze czasami czytujesz KKM, bardzo mi milo.

Rzeczywiście, czasami tam zaglądam ;) Ostatnio zainteresował mnie temat Warszawskich Spotkań KKM. Bardzo fajna inicjatywa. Myślę, że byłoby warto również u nas wprowadzić zwyczaj takich spotkań FotoForumowiczów. Mam nadzieję, że nasz forumowy plener będzie dobrym początkiem :)

Planistigmat napisał/a:
trzeba kupowac aparaty renomowanych firm

Ja również się z tym zgadzam. I nie chodzi tutaj o to, żeby chwalić się marką. Renomowane firmy z doświadczeniem zazwyczaj produkują lepszy i mniej awaryjny sprzęt.

Tomasz Holka napisał/a:
A Sony kojarzy się tak - jak się kojarzy.

Sony kojarzy mi się pozytywnie. Bez obaw zdecydowałam się na H3. W tej cenie miałam raczej niewielki wybór w miarę dobrych aparatów i na razie jestem z tego aparatu zadowolona. Jak każdy aparat, również H3 ma swoje słabe punkty, ale ogólnie jest OK. Nie żałuję, że go kupiłam.
Oczywście marzę o czymś lepszym, ale na razie H3 mi wystarczy. Możliwości finansowe czasami nie pozwalają na realizację największych marzeń, ale chyba warto stosować metodę drobnych kroków. Nawet realizacja tych najmniejszych marzeń może być bardzo przyjemna.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 12:36   

Aliena napisał/a:
Rzeczywiście, czasami tam zaglądam ;) Ostatnio zainteresował mnie temat Warszawskich Spotkań KKM. Bardzo fajna inicjatywa. Myślę, że byłoby warto również u nas wprowadzić zwyczaj takich spotkań FotoForumowiczów. Mam nadzieję, że nasz forumowy plener będzie dobrym początkiem :)
We srode zaczyna sie 5-cio dniowy plener fotograficzny, to dopiero bedzie. ;)

Aliena napisał/a:

Możliwości finansowe czasami nie pozwalają na realizację największych marzeń, ale chyba warto stosować metodę drobnych kroków.
Przede wszystkim uzyskalas aparat z recznymi ustawieniami. Bedziesz mogla sobie poeksperymentowac i jak Cie znam ;) to bedziesz czesto z tego korzystac. Finansowo niestety nie da sie robic malych kroczkow, bo za 2 lata Twoj nowy aparacik nie bedzie prawie nic warty. Na szczescie lustrzanki tez takieja w blyskawicznym tempie. Canon 400D w USA to 1200zl. Tyle samo kosztuje w Polsce Sony Alpha A100. Canon ostatnio "zapowiedzial" EOSa 1000D, ciekawie sie to rozwija.

Aliena napisał/a:
Nawet realizacja tych najmniejszych marzeń może być bardzo przyjemna.
:yes:

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Nie Maj 18, 2008 18:21   

Planistigmat napisał/a:
Przede wszystkim uzyskalas aparat z recznymi ustawieniami. Bedziesz mogla sobie poeksperymentowac i jak Cie znam ;) to bedziesz czesto z tego korzystac.

Rzeczywiście, nareszcie mogę trochę poeksperymentować z ręcznymi ustawieniami :yes: choć te eksperymenty są ograniczone, bo niestety nie mogę poszaleć z ustawieniami przysłony, więc tak całkiem dobrze nie jest. Ale już sama regulacja czasu naświetlenia jest czasami bardzo pomocna, albo możliwość ustawienia czułości. Albo chociażby taki drobiazg jak regulacja siły błysku lampy błyskowej.
Najbardziej mi brakuje ręcznego ustawienia ostrości, ale autofokus radzi sobie całkiem dobrze.
Na razie jeszcze tak do końca nie poznałam tego aparatu i wszystkich jego możliwości, ale z każdym kolejnym zdjęciem poznaję go coraz lepiej :)

Odpowiedz do tematu