Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak byc ekologicznym
Autor Wiadomość
tonik17 
Tomasz

Wysłany: Wto Gru 30, 2008 18:29   Jak byc ekologicznym

Dzieki moim prosbom udalo sie stworzyc dzial ekologiczny. Kazdemu czlowiekowi na ziemi problem ekologii w dzisiejszych czasach nie powinien byc obcy - dlaczego? Proste, jesli konsumpcjonizm bedzie wygladal tak jak dzisiaj to wyglada to za pare lat na ziemi nie bedzie czego szukac.
Rozwiniety konsumpcjonizm odpowiada ilosci wyemitowanego dwutlenku wegla do atmosfery, co z kolei wiaze sie anomaliamy pogodowymi na calym swiecie i nie tylko.
Co my mozemy zrobic - bardzo ale to bardzo duzo. Przede wszytskim ograniczyc emisje dwutlenku wegla. Wiadomo, ze rzeczy z ktorych korzystalismy do tej pory, np. samochod, piec weglowy itp nagle nie stana sie bezuzyteczne i trafia na zlom. Jest jedno ale, mianowicie mozemy bardziej niz dotychczas ekonomiczniej eksploatować posiadane rzeczy przyczyniajac sie do redukcji emisji dwutlenku wegla. Podam kilka czynnosci, z ktorych sam korzystam:

1. Jadac samochodem jedz plynnie - nie przyspieszaj i nie hamuj w bardzo krotkim czasie. Staraj sie hamowac silnikiem. Poprzez plynna jazde oszczedzasz paliwo do 30%. Moge to potwierdzic: na trasie gniezno-warszawa przy pojemnosci 1,2 samochod spalil 4l/100km, do wawy jest jakies 300km; 3*4=12l; 12l * 3,50zl=42 zl. Raz emitujemy mniej co2 a dwa oszczedzamy na paliwie.

2. Jesli nie musisz nie pal swiatla w calym domu lub korzystaj z energooszczednych zarowek - gwarantuje dodatkowe pieniazki w kieszeni.

3. STAND BY (nazywam go cichym emiterem co2) - czerwona lampka w sprzecie RTV, listwa zasilajaca, ladowarki do telefonow nie trzymamy caly czas w kontakcie. Kazda swiecaca lampka pobiera prad a co za tym idzie elektrownie musza spalac wiecej wegla.

4. Oszczedzaj wode - nie lej jej za duzo gdy sie kapiesz, nie myj zebow pod biezaca woda, staraj sie tak zaplanowac zycie aby zuzyc jak najmniej wody. Tutaj tez mozna zaoszczedzic kase

5. Jesli mozesz nie bierz foliowek w sklepie, bierz ze soba torby wielokrotnego użytku. Kazda foliowka produkowana jest z ropy naftowej gdzie w procesie produkcji chcac nie chcac emitowany zostaje co2

6. Jesli posiadasz piec weglowy wyposazony w sterownik, ustaw sterownik tak aby cykl palenia byl jak najdluzszy

7. Wybieraj takie produkty w sklepie, ktore Twoim zdaniem sa najmniej przetworzone

Oto kilka pomyslow, ktore sam stosuje. Pewnie powiecie ze mam troche bzika ale z drugiej strony osobiscie czuje sie odpowiedzialny za srodowisko i to jakie bedzie w przyszlosci. Z w/w podpowiedzi mi osobiscie czasem nie wychodzi - zapomne itp. Jednak tych zlych sytuacji jest napewno mniej niz kiedys i oby wiecej ludzi zaczelo rozumiec problem ekologii. Jesli nasze spoleczenstwo bedzie ulegalo i ciagle kierowalo sie powszechnym egoizmem to nie chce patrzec jak wygladac bedzie spuscizna dla naszych potomkow

Ubik 

Wysłany: Wto Gru 30, 2008 22:50   Re: Jak byc ekologicznym

tonik17 napisał/a:
Rozwiniety konsumpcjonizm odpowiada ilosci wyemitowanego dwutlenku wegla do atmosfery, co z kolei wiaze sie anomaliamy pogodowymi na calym swiecie i nie tylko.
To aksjomat, czy teza podlega jednak dyskusji ??

Zawsze myślałem, że CO2 produkują zwierzęta.

Poza tym proszę się opowiedzieć jakie anomalie? Jeszcze nie tak dawno słyszałem, że globalne ocieplenie, teraz te same dane służą jako dowody globalnego oziębienia. Pewnie fundusze państwowe na badania globalnego ocieplenia wyschły...

tonik17 
Tomasz

Wysłany: Wto Gru 30, 2008 23:03   

Gdyby było oziebienie to raczej lezalby teraz 2 metrowy snieg i mroz ok -25. A mamy pogode lekko zimowa z przewaga na pozno jesienna.

A co innego jak nie konsumpcjonizm wplywa na emisje. Wszystko co jest produkowane a nastepnie przez ludzi kupowane wyrzuca setki ton co2 do atmosfery.

Anomalia: zmniejszenie pokrycia lodu na arktyce, tornada w Polsce, brak zimy, upalne lata, itp

Ubik 

Wysłany: Sro Gru 31, 2008 00:07   

tonik17 napisał/a:
Gdyby było oziebienie to raczej lezalby teraz 2 metrowy snieg i mroz ok -25. A mamy pogode lekko zimowa z przewaga na pozno jesienna.
A moje dzieci śmigają na stawku na kajaku, czy na łyżwach ??

tonik17 napisał/a:
A co innego jak nie konsumpcjonizm wplywa na emisje.
Napisałem Panu w poprzednim poście.

tonik17 napisał/a:
Anomalia: zmniejszenie pokrycia lodu na arktyce,
Czy konsumpcjonizm spowodował ostatni glacjał? POLECAM

tonik17 napisał/a:
brak zimy
Aktualnie trudno dostrzec

tonik17 napisał/a:
upalne lata, itp
A jakie by miały być?

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Gru 31, 2008 09:47   

tonik17 napisał/a:
tornada w Polsce

Pirwsze z brzegu źródł czyli oczywiście Wikipedia

Cytat:
Wbrew powszechnej opinii tornada nie są w Polsce zjawiskiem nowym. Prędkość wiatru tornada, które wystąpiło 20 lipca 1931 r. w okolicy Lublina wahała się według wyliczeń naukowców od 110 do 145 m/s (396-522 km/h). Mogło to być najsilniejsze tornado w historii. Wiatr zniszczył wówczas budynki o murach 50 cm grubości, przewrócił stojące na szynach kolejowych załadowane wagony towarowe, powyginał konstrukcje żelazne[56]. Wiele tornad na obecnym terytorium Polski odnotowano jeszcze wcześniej, choćby w 1363 – okolice Jeleniej Góry, czy w 1529 – okolice Wrocławia. Prawdopodobnie część tornad które wystąpiły w przeszłości nie została odnotowana, bo nie wyrządziły szkód w dobytku ludzkim lub z braku wiedzy na ich temat mogły zostać określone jako zwykła "wichura".

wytłuszczenie moje.

Oczywiście to wcale nie oznacza, że nie należy być "ekologicznym" TO kwestia kultury i zdrowia naszego codziennego życia. A czy klimatu... to sprawa dyskusyjna.

whasuuup 

Wysłany: Sro Gru 31, 2008 10:36   

co do tych anomalii pogodowych zdania uczonych są podzielone. Spotkałem się z opinią że klimat na naszej planecie zmienia się cyklicznie. I my, ludzie mamy na to znikomy wpływ. Ale to tylko jedna z teorii. Zanim się przekonamy która z nich jest prawdziwa może być za późno.

Zatem, moim zdaniem bez względu na to czy ratujemy środowisko czy nie, warto być proekologicznym. Segregacja śmieci, płynna jazda, brak beznadziejnych foliówek walących się wszędzie, oszczędność prądu czy wody, czy promowanie opakowań wielokrotnego użytku czy zdatnych do łatwej utylizacji nikomu nie zaszkodzi.

A z tą produkcją CO2 coś jest. A nawet bardzo coś jest. Pomijąc fakt że to doskonały argument w dyskusjach polityczno-ekonomicznych, to jednak wydaje się że produkujemy tego za dużo. Owszem zwierzęta produkują CO2 od zawsze. Ale jeśli do tego dodać cały przemysł produkujący CO2 nieporównywalnie więcej, oraz zmniejszenie powierzchni zielonych na Ziemi to może się okazać, że wcale nie jest z tym tak różowo i beztrosko.

tonik17 
Tomasz

Wysłany: Sro Gru 31, 2008 13:52   

Nawet jesli klimat zmienia sie cyklicznie to postepuje to bardzo szybko, powiedzialbym nawet lawinowo.
Kolega slusznie podkreslil iz zmniejszajaca sie polac zieleni wplywa na poziom co2. Rosliny, ktore w procesie fotosyntezy pobieraja co2 i oddaja tlen. Wniosek: brak roslin powoduje wieksza ilosc co2 w atmosferze. Zielone pluca Ziemi pt "Amazonka" jest nad wyraz wycinana z powodu konsumpcjonizmu. Ludzi jest co raz wiecej i co raz wiecej zuzywaja zasobow naturalnych, ktore nie sa w stanie odbudowac sie w krotkim czasie.
Gdyby Ziemia mogla emitowac co2 po za jej stratosfere to git majonez. Pech chcial ze jednak kumuluje

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Gru 31, 2008 18:27   

Najpierw trzeba zredukować produkcję wołowiny

http://fakty.interia.pl/c...ekologow,941650

Tak wiec Panie i Panowie, niech żyje polska wieprzowina!

Ubik 

Wysłany: Sro Gru 31, 2008 18:38   

whasuuup napisał/a:
Segregacja śmieci, płynna jazda, brak beznadziejnych foliówek walących się wszędzie, oszczędność prądu czy wody, czy promowanie opakowań wielokrotnego użytku czy zdatnych do łatwej utylizacji nikomu nie zaszkodzi.
Oczywiście. To kwestia kultury, wrażliwości i potrzeb estetycznych. Jak mogę to pakuję w papier, lub zabieram w skrzynkę z samochodu ( zakupy). Większość żarówek w domu mam energooszczędne. Płynna jazda jest kulturalna, choć i tak auto żłopie z 18l/100km ;)

whasuuup napisał/a:
Owszem zwierzęta produkują CO2 od zawsze. Ale jeśli do tego dodać cały przemysł produkujący CO2 nieporównywalnie więcej.
A to pono wcale nie jest prawda. Słyszałem latem w "trójce" wypowiedź polskiego naukowca, który spędził w USA kilkanaście lat pracy za amerykańskie pieniądze rządowe, badając lodowce na całym świecie, że przemysł produkuje od 5 do 10 % światowego CO2.

Moi drodzy. Ostatnie zlodowacenie powstało w warunkach zdecydowanie ... ekologicznych ;]

Polskie winnice uprawiane w ostatnim ociepleniu od VIII d XIII W. powstały również nie na skutek konsumpcjonizmu..., choć w celach konsumpcyjnych ;)

emigrant 

Wysłany: Czw Sty 01, 2009 18:20   

Marcin Dubis napisał/a:
Polskie winnice uprawiane w ostatnim ociepleniu od VIII d XIII W. powstały również nie na skutek konsumpcjonizmu..., choć w celach konsumpcyjnych

Chociażby w Gnieźnie czego ślady pozostały ;)

kaszi 

Wysłany: Czw Sty 01, 2009 21:54   

Marcin Dubis napisał/a:
Płynna jazda jest kulturalna, choć i tak auto żłopie z 18l/100km
Ciekawe. :) A średnie spalanie dla tego auta jest o połowę mniejsze. :) Wnioskuję tylko i wyłącznie z danych o charakterze publicznym. :)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Sty 02, 2009 00:44   

Marcin Dubis napisał/a:
Większość żarówek w domu mam energooszczędne

Tak a propos. Energooszczędne żarówki potrafią być zupełnie nieenergooszczędne i nieekologiczne w związku z tym. Wszystko zależy od tego jak się ich używa. ALe radze się dobrze zastanowić nim się taką żarówkę wkręci.

kaszi 

Wysłany: Pią Sty 02, 2009 03:14   

^^^
Dane publiczne nie wystarczyły, nie o ten samochód chodzi. :)

Diabel-tasmanski napisał/a:
Energooszczędne żarówki potrafią być zupełnie nieenergooszczędne i nieekologiczne w związku z tym. Wszystko zależy od tego jak się ich używa. ALe radze się dobrze zastanowić nim się taką żarówkę wkręci.
Rozdając energooszczędne świetlówki warto o tym pamiętać.

Ubik 

Wysłany: Pią Sty 02, 2009 08:39   

Diabel-tasmanski napisał/a:
Tak a propos. Energooszczędne żarówki potrafią być zupełnie nieenergooszczędne i nieekologiczne w związku z tym. Wszystko zależy od tego jak się ich używa. ALe radze się dobrze zastanowić nim się taką żarówkę wkręci.
Energooszczędne wkręcam tam, gdzie świecą non-stop. Inaczej nie ma to sensu.

kaszi napisał/a:
Tę żarówkę ... też wkręciłem ;]

tonik17 
Tomasz

Wysłany: Sob Sty 03, 2009 10:08   

Ja natomiast slyszalem, ze zarowka energooszczedna swoja wydajnosc oszczedzania ma przez okolo 2 lata, potem traci swoje wlasciwosci. Tak patrzac zarowka to nie jest rzecz wieczna, na moje 2 lata to i tak duzo

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sob Sty 03, 2009 22:09   

kaszi napisał/a:

Warto o tym informować je rozdając...

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Sty 03, 2009 23:04   

tonik17 napisał/a:
Jadac samochodem jedz plynnie
tonik17 napisał/a:
przy pojemnosci 1,2
tonik17 napisał/a:
korzystaj z energooszczednych zarowek
tonik17 napisał/a:
nie lej jej za duzo gdy sie kapiesz,
tonik17 napisał/a:
nie bierz foliowek w sklepie
tonik17 napisał/a:
produkty
tonik17 napisał/a:
najmniej przetworzone

tonik17 napisał/a:
Pewnie powiecie ze mam troche bzika

Bzika nie masz, bo zbzikowany czegoś takiego z całą pewnością by nie wymyślił!
Ale też pewnie rówieśnicy nie zabardzo Cię lubią, jak sobie wydumałem.

Pokaż mi młodego człowieka, który płynnie jeździ i ponadto samochodem 1,2 (uważanym powszechnie przez młodych mężczyzn za damski)
Przyznam zresztą z taką pewną nieśmiałością, że choć do młodzieży się niestety już nie zaliczam i jeżdżę płynnie - to z całą pewnością nieekonomicznie.
Ot, - ogień typu hell fire, przez całą drogę.
Za żarówki zaliczyłem plusa, bo faktycznie mam w całym domu.

Ale już za torby wielokrotnego użytku - minus. Nigdy nie pamiętam, aby coś takiego zabrać na zakupy, co przypomina mi się dopiero przy kasie.

Wody leję, skolko ugodno - przyznam, że to nieroztropność! Zatem minus.
Telewizor wyłączam - plus.

Ale podobnie jak większość młodzieży, uwielbiam towary frymuśnie przetworzone, choć niekoniecznie elektronikę. Minus!

Ojej! Trzeba koniecznie się poprawić! Mogę jedynie obiecać, że będę się starał.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sob Sty 03, 2009 23:06   

Tomasz Holka napisał/a:
Za żarówki zaliczyłem plusa, bo faktycznie mam w całym domu.

ALe tylko u tonika

tonik17 
Tomasz

Wysłany: Nie Sty 04, 2009 08:35   

Panie Tomaszu, nie dbam o to co mysla rowiesnicy. W pracy jezdze ciezarowka 3,5 t. O co mi chodzi: po pierwsze nauczylem sie ekonomicznie jezdzic, po drugie nauczylem sie ze zycie jest zbyt cenne w stosunku do wcisnietego pedalu gazu i braku rozsadku

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Sty 04, 2009 12:10   

tonik17 napisał/a:
Panie Tomaszu, nie dbam o to co mysla rowiesnicy.

I to właśnie jest dla mnie nadzwyczajne, niesamowite i ekstraordynaryjne! Z wieloletniej obserwacji zachowań młodych ludzi, wynikało mi bowiem nadzwyczaj wyraźnie, że nie mają oni żadnych zdolności wychylania się poza obowiązujący mainstream.
Później, - w nieco bardziej dojrzałym wieku, jedynie kobiety pozostają w przymusie bycia takimi samymi - co dotyczy jednak głównie mody.
tonik17 napisał/a:
nauczylem sie ekonomicznie jezdzic

No cóż, pewnie też umiem - tyle, że uważam takie jeżdżenie za nudne.
tonik17 napisał/a:
nauczylem sie ze zycie jest zbyt cenne

A to akurat wiem, że tak to nieskromnie spróbuję ująć.
tonik17 napisał/a:
w stosunku do wcisnietego pedalu gazu i braku rozsadku

Widzisz, Tonik. Gaz lubię sobie wcisnąć - ale też mam nieodparte wrażenie, że robię to z zachowaniem najsurowszych norm zdrowego rozsądku.
Czym natomiast kierują się ludzie, którzy z mocy obowiązującego prawa oznakowują nasze drogi - nie wiem!
Rezultat ich pracy najczęściej kłóci mi się ze zdrowym rozsądkiem.

Kiedyś, mój serdeczny przyjaciel wypowiedział taką oto sentencję:
"Możesz sobie jeżdzić dowolnie szybko - ale nigdy nie wolno ci się śpieszyć!"

Trudno o trafniejszą ocenę.
Dodał bym może jeszcze, że nigdy nie wolno szpanować, popisywać się, ani też niczego udowadniać.
Natomiast wbrew Twoim opiniom na ten temat, właśnie młodzi ludzie celują w tych niepożądanych cechach kierowcy poruszającego się w normalnym ruchu drogowym.

No i stąd moje zdziwienie.

Ubik 

Wysłany: Pią Mar 06, 2009 19:28   

Właściwie powinno to być w dziale humor.

Andrzej 
Giga - Tata II

Wysłany: Sob Mar 07, 2009 12:02   

Wczoraj zrobiłem porządek w domowej apteczce i nazbierało się całkiem sporo przeterminowanych leków. Dziś chciałem je odnieść do apteki i wyrzucić do pojemnika w tym celu ustawionego. Niestety pani w aptece stwierdziła, że pojemnik jest tylko na pastylki, a nie na syropy i najlepiej będzie, jak je wyleje do kanalizacji. No i zostałem ze sporą ilością przeterminowanych syropów, kropli...
Czy rzeczywiśce te pojemniki nie są do nich przeznaczone? A jeśli nie są, to co mam zrobić z płynnymi lekami - rzeczywiście do kanalizy?

emigrant 

Wysłany: Sob Mar 07, 2009 12:05   

A próbowałeś w innych aptekach?

Andrzej 
Giga - Tata II

Wysłany: Sob Mar 07, 2009 12:11   

Jezcze nie. Zakładam natomiast, że we wszystkich aptekach te pojemniki są tego samego typu. I wtedy jest pytanie - czy pani opowiada głupoty, czy rzeczywiście nie są przystosowane. A jeśli nie są, to co zrobić?
Ale być może są różne...

emigrant 

Wysłany: Sob Mar 07, 2009 12:52   

Teoretycznie powinny być, ale wiemy jak jest w tym kraju. Coś powinno być ale tego nie ma. Najlepiej popytać w innych aptekach albo zadzwonić do Sanepidu i oni mogą udzielić informacji, tak sądzę.

Odpowiedz do tematu