Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pociąg do Rejowca przez Kiszkowo- to prawda?
Autor Wiadomość
basiagn 

Wysłany: Nie Wrz 30, 2007 18:31   Pociąg do Rejowca przez Kiszkowo- to prawda?

Witam,
Słyszałam ostatnio, że przez Kiszkowo ma jeździć pociąg, czy szynobus. Czy ktoś wie kiedy ewentualnie miałoby to funkcjonować i czy w ogóle!! Mam nadzieję, że to nie plotka, bo przydałaby się jakaś konkurencja dla beznadziejnego PKSu na tej trasie.
Pozdrowienia,
Basia

Andrzej 
Giga - Tata II

Wysłany: Nie Wrz 30, 2007 18:43   

Z tego co słyszałem/wyczytałem prawda, ale na razie nie liczyłbym na jakąkolwiek konkurencję dla PKS.
Chodzi bowiem wyłącznie o połączenie towarowe - dostawy do bazy paliwowej w Rejowcu.

harry 

Wysłany: Nie Wrz 30, 2007 19:52   

To niestety tylko plotka...

Linia kolejowa do Sławy jest w fatalnym stanie. Wieloma odcinkami nie da się przejechać ze względu na braki w torowisku. Nie wspomnę już o moście w Kłecku...
Pociągi towarowe do bazy w Rejowcu docierają z Poznania Wschodu (ze zmianą czoła w Sławie Wielkopolskiej) i to też się raczej nie zmieni. :(

Jeśli gdziekolwiek w okolicy Gniezna miałaby nastąpić reaktywacja połączeń to ew. na linii w stronę Damasławka, która jest przejezdna i używana (przez pociągi towarowe zdawcze i czasem specjalne pociągi z przekroczoną skrajnią, tj nadzwyczaj szerokie :) ). Niestety i na to nie liczyłbym w najbliższych latach. Jeśli reaktywacja miałaby nastąpić, to moim zdaniem z inicjatywy tylko i wyłącznie prywatnego przewoźnika, a nie PKP...

Andrzej 
Giga - Tata II

Wysłany: Pon Paź 01, 2007 11:01   

harry napisał/a:
To niestety tylko plotka...

Nie sądzę...
Info ze strony UM.
Coś się jednak dzieje.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 01, 2007 11:05   

Tak mogę potwierdzić że to nie plotka. Przez Gniezno przetoczą się składy z paliwem. Samorządy tez chcą na tym skorzystać... Być może wrócą połączenia osobowe :yes:

revolta 

Wysłany: Pon Paź 01, 2007 15:06   

W czwerwcu robilem sesje fotograficzna na Kustodii i po wejsciu na nasyp kolejowy troche sie przerazilem - calkiem duze drzewa i krzaki rosly na tym torze. Przejazdy na Powstancow Wlkp i Polnocnej byly wlacsciwie zasypane. Z tego co slyszalem, na krotkim [na szczescie] odcinku przed Rejowcen szyny sie komus przykleily do rak :no:
Jestem "kolejowym fanatykiem" wiec bardzo sie ciewsze z kazdego przywroconego do zycia odcinka torow :peace: Mam nadzieje ze po towarowkach wroca po kilkunastu latach na ta trase pociagi osobowe. Mam tez nadzieje ze osobowe powroca rowniez na linie do Nakla :jupi:

harry 

Wysłany: Pon Paź 01, 2007 16:18   

Andrzej napisał/a:

Info ze strony UM.
Coś się jednak dzieje.

Roboty mają trwać miesiąc? To o co chodzi? Na remont za krótko, na oględziny za długo...

Diabel-tasmanski napisał/a:
Tak mogę potwierdzić że to nie plotka. Przez Gniezno przetoczą się składy z paliwem. Samorządy tez chcą na tym skorzystać... Być może wrócą połączenia osobowe :yes:

Byłaby to dla mnie najwspanialsza wiadomość kolejowa :)

Jednak... Zachowuję w tej dyskusji sporą dawkę sceptycyzmu, bo "siedząc" w temacie kolejowym od kilku lat naczytałem się spoooro na temat reaktywacji linii. :-| Powtórzę, że NIE WIERZĘ w przywrócenie połączenia pasażerskiego przez PKP. Bo zresztą jest w kraju o wiele więcej zamkniętych linii z większym potencjałem...
A kto inny jak nie PKP? Wybrana przez samorząd prywatna spółka? Do tego trzeba wyremontować linię, kupić tabor, zorganizować rozkład, zapewnić zaplecze techniczne... To nie jest proste ani tanie.
Łatwiej mi uwierzyć w połączenia towarowe, bo mogłaby po tej linii kursować zarówno zdawka jak i wspomniany towarowy do bazy w rejowcu. Jednak to jest Polska... A dobra, nic już nie mówię i trzymam kciuki :D

revolta napisał/a:
W czwerwcu robilem sesje fotograficzna na Kustodii i po wejsciu na nasyp kolejowy troche sie przerazilem - calkiem duze drzewa i krzaki rosly na tym torze. Przejazdy na Powstancow Wlkp i Polnocnej byly wlacsciwie zasypane. Z tego co slyszalem, na krotkim [na szczescie] odcinku przed Rejowcen szyny sie komus przykleily do rak :no:

Ubytków jest chyba nieco więcej, nie tylko z powodu złodziei... Poza tym dochodzi jeszcze kiepski stan wielu wiaduktów :(

revolta napisał/a:

Jestem "kolejowym fanatykiem" wiec bardzo sie ciewsze z kazdego przywroconego do zycia odcinka torow :peace:

Ja też :)

No i... przy całym niedowierzaniu trzymam kciuki za tę linię :ok: :yes:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 01, 2007 16:38   

harry napisał/a:
Na remont za krótko, na oględziny za długo...

Okazało się, że nie jest tak źle

harry napisał/a:
NIE WIERZĘ w przywrócenie połączenia pasażerskiego przez PKP

I słusznie :) BTW - linia nie należy już do PKP.

harry napisał/a:
Wybrana przez samorząd prywatna spółka?

Blisko

harry napisał/a:
Do tego trzeba wyremontować linię

CO właśnei jest robione

harry napisał/a:
kupić tabor

Nad tym myślą samorządy

harry napisał/a:
zorganizować rozkład

TO akuat nie będzie najtrudniejsze

harry napisał/a:
zapewnić zaplecze techniczne... To nie jest proste ani tanie.

TO prawdopodobnie największy problem. I to może przesądzić. Nie wiem - może jakieś porozumienie/umowa z PKP...

kabzik 

Wysłany: Pon Paź 01, 2007 20:49   

buhahah.. pkp i zaplecze techniczne.. Diable nie badz smieszny :D z pkp wszystko co techniczne to ucieka do prywaciarzy :) placa wiecej i lepszy sprzeta maja :) cos o tym wiem bo dostaje najnowsze wiadomsoci. pkp ma niedobor pracownikow bo kto bedzie tyral za te grosze :)
cala linia nie bedzie ot tak sobie wyremontowana. nadal beda to pociagi slimaki. tory sa za stare i to samo sie tyczy podkladow jak i ubicia.

btw : kto teraz jest wlascicielem ? samorzad Gniezna ? czy f.g.com.pl ? :D

ciekawie sie zapowiada z diabelskich wiadomosci :)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 01, 2007 20:54   

Cytat:
Diable nie badz smieszny

Śmieszny jesteś Ty Kabzik - niby wkrótce magister inżynier i tym samym wykszałciuch i elita społeczna a piszesz jak gówniarz który rzuca kamieniami i to z daleka.

Napisałem "może". W kwestii tego co to będzie będzie mnożna mówić jak zapadnią decyzję o tym czy wogóle coś się dzieje.
kabzik napisał/a:
kto teraz jest wlascicielem ? samorzad Gniezna ? czy f.g.com.pl ? :D

A co myślałeś ? Że to remont torowiska ?? Na kazdym torze grawerują napis "forum.gniezno.com.pl" :yes: Goodbye gejefi :heej:

harry 

Wysłany: Pon Paź 01, 2007 21:02   

harry napisał/a:
Wybrana przez samorząd prywatna spółka?

Blisko

A kiedy ujawnisz coś więcej? :)
Zwłaszcza na temat tego remontu, bo w osobówki nadal nie wierzę ;) ale na towary faktycznie chyba jest nikła szansa...

harry napisał/a:
zorganizować rozkład

TO akuat nie będzie najtrudniejsze

A ja sądzę, że może sprawić trudności... Podstawą w przewozach pasażerskich jest dobrze ułożony rozkład i znośna prędkość podróży. Z oboma mogą być problemy, bo nawet wyremontowana linia do Sławy nie będzie raczej CMK ;) a dobry rozkład... cóż, tym lepszy, im więcej jest pociągów - co ciągnie za sobą koszty. Koszty eksploatacji taboru, paliwa, załogi.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 01, 2007 21:14   

Dlatego sam sobie odpowiedziałeś. Samorządy liczą koszty szynobusu. Jak policzą to podejmą decyzję. I wtedy będziemy mogli porozmawiać o konkretach. :)

kabzik 

Wysłany: Pon Paź 01, 2007 21:46   

ale Ty sztywniak jestes. i nie traktuj wszystkiego na powaznie ;P

nie lepiej tak jak wroclaw kiedys zrobil z tramwajami, ze wykupil stare od niemcow ? mozna by i cos takiego zrobic z szynobusami. wkonuc DB jest po wymianie skladow. pewno im cos zostalo w zapasach :) na ta trase i tak nie beda potrzebne szybkie sklady.

btw skad wiesz o mojej obronie ?

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 01, 2007 21:50   

kabzik napisał/a:
ale Ty sztywniak jestes

Jestem sztywny jak kij bambusowy. Mieli okazje przekonać się o tym Ci, którzy poszli ze mną na piwo :D

kabzik napisał/a:
nie lepiej tak jak wroclaw kiedys zrobil z tramwajami,

Cóż. Moim zdaniem lepiej. Zaoferuj swoje eksperckie doradztwo to może coś z tego będzie.

kabzik napisał/a:
btw skad wiesz o mojej obronie ?

Wiem więcej niż myślisz. Taką mam pracę :D

kabzik 

Wysłany: Pon Paź 01, 2007 22:03   

niedosc ze sztywny to i wscipski.
taka praca.. hmm czyli pracujesz dla rzadu. ;P

sugeruje jak mozna zaoszczedzic. ale nie wiem dlaczego np samorzad nie zrobi jakiegos badania w miastach przez ktore ma przechodzic taka trasa. nie wiem czemu zaczeli "remont" skoro nikt nie wie o tym co ma tam byc :P po co robic kosztorys szynobusu jak nie wiadomo czy ludzie beda tym jezdzic. wpierw powinno sie raczej zbadac chyba zapotrzebowanie na linie ? no ale mogli mnie zle uczyc :P

nic. zamykam sie bomnie znowu ktos przykroci.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 01, 2007 22:15   

kabzik napisał/a:
niedosc ze sztywny to i wscipski.
taka praca.. hmm czyli pracujesz dla rzadu. ;P

Można powiedzieć ze wkrótce rządu...

kabzik napisał/a:
dlaczego np samorzad nie zrobi jakiegos badania w miastach przez ktore ma przechodzic taka trasa.

SKąd wiesz że nie robi. Wiesz co to samorząd ?? Samorząd to łasnie te maista :D

kabzik napisał/a:
nie wiem czemu zaczeli "remont" skoro nikt nie wie o tym co ma tam byc

A skąd Ci przyszło do głowy iżynierze, że to oni zaczęli remont ??

kabzik napisał/a:
no ale mogli mnie zle uczyc :P

Cóż.. I tak bywa :)

revolta 

Wysłany: Wto Paź 02, 2007 07:59   

harry napisał/a:
NIE WIERZĘ w przywrócenie połączenia pasażerskiego przez PKP. Bo zresztą jest w kraju o wiele więcej zamkniętych linii z większym potencjałem...
Wiekszy potencjal ma na przyklad linia do Nakla. Rowniez nie wierze w polazenie osobowe PKP. Jednak byc moze zrobi to przewoznik prywatny lub samorzadowy. W koncu kiedys powstana dlugo oczekiwane Koleje Wielkopolskie. Mazowsze juz korzysta z tego rodzaju spolki - Koleje Mazowieckie przywracaja polaczenia na zawieszonych liniach i zamowily kilkanascie fabrycznie nowych pietrowych skladow Bombardiera do obslugi polaczen w aglomeracji warszawskiej. Rowniez Kujawsko-Pomorskie prywatyzuje polaczenia regionalne i zwieksza ilosc polaczen.
TO prawdopodobnie największy problem. I to może przesądzić. Nie wiem - może jakieś porozumienie/umowa z PKP...
Byc moze samorzady przejma zabudowania stacji od PKP. Pozatym w autobusie szynowym moga byc zamontowane automaty biletowe, konduktor tez moze je sprzedawac :)

PS. Stan torow nie jest tragiczny. Poza tym - PKSy rowniez nie grzesza predkoscia. Kierowca musi jeszcze sprzedawac bilety :glupek2:

revolta 

Wysłany: Wto Paź 02, 2007 09:14   Fotorelacja 07.06.2007

Takiego torowiska moze pozazdroscic wiele linii kolejowych w Polsce. Torowisko musialo byc remontowane stosunkowo niedawno [20-30 lat temu] prawdopodobnie z mysla o ciezkich skladach towarowych do Rejowca. Takich podkladow, podloza i szyn nie maja nawet niektore odcinki torow na linii z Poznania do Bydgoszczy. Sadze ze linia jest w lepszym stanie niz nam sie wydaje :)

Linia kolejowa Gniezno-Winiary Slawa Wlkp na odcinku biegnacym wzdluz granicy miasta Gniezna - 07.06.2007

To tez jest linia kolejowa do Slawy, na dole po porawej widac szyne:)

Skrzyzowanie z ulica Polnocna na granicy Gniezna i Pyszczyna

Nowy znak ostrzegawczy!

FaFik 

Wysłany: Wto Paź 02, 2007 10:11   

To są zdjęcia z trasy do Nakla?

revolta 

Wysłany: Wto Paź 02, 2007 11:06   

FaFik napisał/a:
Nie, zdjecia przedstawiaja gnieznienski fragment linii z Gniezno Winiary do Slawy Wlkp. Linia do Nakla przebiega kilkaset metrow dalej, z drugiej strony Pyszczyna.
PS. Na linii do Nakla w 2000 roku zawieszono ruch pociagow osobowych ale nadal jest uzywana w ruchu towarowym.

basiagn 

Wysłany: Wto Paź 02, 2007 15:01   

Zapotrzebowanie chyba byłoby całkiem spore. PKS kilka razy dziennie wiezie przepełnione i przeciążone autobusy pełne uczniów dojeżdżających do Gniezna. Mnóstwo osób (tak jak ja :)) dojeżdża tam do pracy. Gdyby były to kursy w konkurencyjnych dla PKSu godzinach, to wszyscy by się przerzucili na szynobus- wiadomo, że PKS ma strasznie drogie bilety porównując z pociągami.
Niech coś mądrego wymyślą- by żyło się lepiej :mruga:

FaFik 

Wysłany: Wto Paź 02, 2007 22:43   

Pytanie czy od razu wyremontują odcinek Gniezno - Gniezno Winiary? Było by to ładna dodatek do komunikacji miejskiej gdyby można z centrum dojechać takim "Gnieźnieńskim tramwajem" do galerii. ;]

Pozdro.

harry 

Wysłany: Sob Paź 06, 2007 17:44   

harry napisał/a:
Łatwiej mi uwierzyć w połączenia towarowe, bo mogłaby po tej linii kursować zarówno zdawka jak i wspomniany towarowy do bazy w rejowcu. Jednak to jest Polska...

Uwierzyłem :D
Głośno się zrobiło - czytałem o tym na pl.misc.kolej i Forum Polskich Wieżowców. Mogę się założyć, że pierwszy przejazd pociągu towarowego będzie porządnie obfocony przez wielkopolskich miłośników kolei :D
Jestem po prostu wniebowzięty, mam tylko nadzieję, że nie zamkną linii po zakończeniu remontu poznańskiego węzła kolejowego...

revolta 

Wysłany: Pon Paź 08, 2007 08:20   

FaFik napisał/a:
Pytanie czy od razu wyremontują odcinek Gniezno - Gniezno Winiary? Było by to ładna dodatek do komunikacji miejskiej gdyby można z centrum dojechać takim "Gnieźnieńskim tramwajem" do galerii.
Bedzie wyremontowany - PLK oglosily przetarg na wymiane szyn i podkladow.
harry napisał/a:
Mogę się założyć, że pierwszy przejazd pociągu towarowego będzie porządnie obfocony przez wielkopolskich miłośników kolei
Jak tylko znajde czas i bede wiedzial kiedy to mnie tam spotkasz :ups:
harry napisał/a:
mam tylko nadzieję, że nie zamkną linii po zakończeniu remontu poznańskiego węzła kolejowego...
Na 90% nie zamkna. Pociagi towarowe w kierunku Rejowca od dawna przeszkadzaly w prowadzeniu ruchu na stacji Poznan Wschod. Wezel poznanski jest tak zaprojektowany, ze caly ruch towarowy przejmuje obwodnica kolejowa i stacja Poznan Franowo. Tylko jedna linia w calym wezle, z Poznan Wschod do Wagrowca, nie jest polaczona z obwodnica. Nie ma mozliwosci zjazdu czy wjazu na nia w okolicach Karolina. Z tego powodu duze sklady cystern sa przetaczane na osobowej stacji Poznan Wschod co znacznie komplikuje ruch w jej rejonie.

lodolamacz 

Wysłany: Pon Paź 08, 2007 08:54   

FaFik napisał/a:

jak pisze rwvolta - do Nakła jest rozwidlenie może ze sto metrów w prawo od krzyża i...sporadycznie, ale zdarza sie, że coś ( towarowego) tamtymi torami ( w kiereunku Nakła) przejedzie.
co do torów na Skoki,Sława - mam poważne watpliwośąci czy uda sie tę trasę reaktywować. Podstawowym problemem jest nasyp przy Pyszczynku nad jeziorem ( revolto!- jesli w tym rejonie robiiłeś zdjęcia szkoda że nie uwieczniłeś (a może tak) niewielkiego tunelu w tym nasypie w niezwykle urokliwym miejscu- ja niestety tam nie dotrę), stan tej budowli jest fatalny i tak naprawdę z używania tej trasy zrezygnowano głównie, właśnie z powodu tego nasypu. W ostatnim okresie uzywania tej trasy praktycznie codziennie zdarzały sie na tym nasypie, wypadnięcia pociągów z torów.
Ale może po pewnych naprawach- kto wie? dzisiaj to tylko kwestia pieniędzy, bo technicznie to, NO Problems!!!

revolta 

Wysłany: Pon Paź 08, 2007 11:41   

lodolamacz napisał/a:
( revolto!- jesli w tym rejonie robiiłeś zdjęcia szkoda że nie uwieczniłeś (a może tak) niewielkiego tunelu w tym nasypie w niezwykle urokliwym miejscu- ja niestety tam nie dotrę)
Zblizenie szyn i podkladow zrobilem wlasnie na tym nasypie. Mam tez zdjecia samego nasypu i tunelu pod nim - obowiazkowo :mruga: Niebawem je tutaj wkleje :ok:

lodolamacz 

Wysłany: Pon Paź 08, 2007 16:24   

TUTAJ link - coś jest na rzeczy.

harry 

Wysłany: Sro Paź 24, 2007 17:43   

Czy wiadomo już kiedy do Sławy (albo z ;) ) pojedzie pierwszy towarowy? :)

Część postów została wydzielona do tematu: Różnica między "lub" i "albo"
/kaszi

revolta 

Wysłany: Pią Lis 02, 2007 10:16   

Bylem ostatnio w rejonie Ustronia/Rozy. Jak na razie nie zaczeli remontu tego odcinka [Gniezno-Gnieznio-Winiary] na ktory PKP PLK oglosily przertarg - maja tam wymienic czesc podkladow i szyn. Wycieto trawe i uporzadkowano jedynie teren wzdluz toru. W okolicach Arkuszewa pojawil sie sygnalizartor swietlny, byc moze postawia tez taki na wysokosci Ustronia - zastapiono go kilka lat temu tablica. Odnowiono stanowiska obslugi przejazdow kolejowych.
PS. Ciekawostka - na peronie "1a" dworca w Gnieznie odnowiono czesc krawedzi peronowej. Byc moze przygotowuja peron do obslugi szynobusow :)

lodolamacz 

Wysłany: Pią Lis 02, 2007 19:07   

Coś chyba się jednak dzieje, bo przy stacji Winiary leżą przygotowane nowe podkłady ( byłem tam we wtorek) a przejazd przy krzyżu w Pyszczynku (gruntowa droga w kierunku Kazimierza), do niedawna całkowicie zasypany ziemią i żużlem, został oczyszczony, a tory odkrzewione.

Odpowiedz do tematu