Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyszłość zakładów komunalnych
Autor Wiadomość
elvis 

Wysłany: Sro Sty 27, 2010 10:45   

Znasz Diable wspólnoty. Chciałbyć , żeby w księdze wieczystej Twojej wspólnoty był wpisany twały zarzad jednej firmy. I zeby ten zarząd w osobie fizycznej podpisywał umowę o zarzadzanie ze swoim szefem z tej samej firmy?
Myślę , ze nie mamy wyjscia i musi nastapić prywatyzacja. Dla mnie prywatny jest tańszy.
Jak pęknie rura na ulicy to płacimy wszyscy. Cena niegospodarności jest rozłozona na wiekszą ilość ludzi ale nadal to koszty.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Sty 27, 2010 12:47   

elvis napisał/a:
Chciałbyć , żeby w księdze wieczystej Twojej wspólnoty był wpisany twały zarzad jednej firmy.

Musze CIę zdziwić ale to powszechna pratka nie dotycząca bynajmniej tylkoprzediębiorstwa komunalnego. A czy bym chciał? Nie nei chciałbym. WIna ustawodawcy że w ogółe daje taka możliwość. Nie jest to też nierozrwalne małżenstwo. A jełsi tak CIę bolą podobne problemy to przyjrzyj się spółdzielni.

elvis napisał/a:
Dla mnie prywatny jest tańszy.

Dla Ciebie. DLa wielu niestety nie jest.

elvis 

Wysłany: Czw Sty 28, 2010 17:56   

Większość członków wspólnoty nawt nie wie o trwałym zarządzie.
W wiekszości budynków jest wpisany trwały zarzad komunalki. Ciekawe po co?
Wiesz dlaczego prywatny jest tańszy , bo nie trzeba dopłacać z publicznych pieniędzy. Moze na fakturze jest taniej , ale dopłacaja wszyscy.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Czw Sty 28, 2010 19:49   

elvis napisał/a:
Wiesz dlaczego prywatny jest tańszy , bo nie trzeba dopłacać z publicznych pieniędzy. Moze na fakturze jest taniej , ale dopłacaja wszyscy.

Elvis proponuję tę mądrość przetransferować do tematu o budżecie. Wtedy będziesz wiedział kto przedraża z publicznych pieniędzy ;] I na czyje życzenie ;]

kajo 

Wysłany: Czw Sty 28, 2010 22:20   

Prywatne nie prywatne teraz to mało ważne. Ja mam pytanie kiedy odsnieżone będzie miasto??? A może czekamy na odwilż aż samo spłynie z asfaltem i krawężnikami? Widzieliście może jak wygląda Poznań? Tak samo śnieg pada a śniegu nie widać. Nie wpomnę już o winiarach gdzie nie ma jak auta postawić a SM balkony dekoruje.

elvis 

Wysłany: Pią Lut 05, 2010 11:54   

Przyszłość firm komunalnych zależy od tego jaki będzie status Lulkowa.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Lut 05, 2010 12:12   

Prywatny = lepszy. Najlepsza (czyt. najtańsza) firma sprzątająca przystanki okazała sie jednoosobowa.Jedna osoba sprząta przystanki w całym Gnieźnie. Hit!

Andrzej 
Giga - Tata II

Wysłany: Pią Lut 05, 2010 12:18   

No to faktycznie hit... ale niestety taka specyfika przetargów nieograniczonych, jednoatapowych.

elvis 

Wysłany: Pią Lut 05, 2010 12:18   

Myśle , ze gdyby odśnieżała wiodąca firma z 200 ludźmi efekt byłby taki sam. tylko drozej.....

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Lut 05, 2010 12:27   

To nie jest aksjomat. Nie jest to prawda objawiona.Mówmy o faktach - nie o przemyśleniach.

elvis 

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 16:45   

Nie , mówmy o wszystkim. Nie należy mylić forum z portalem.
Dla mnie komunalki to zbędne relikty.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 18:05   

elvis napisał/a:
Nie , mówmy o wszystkim.

TO nie to forum :)

elvis napisał/a:
Dla mnie komunalki to zbędne relikty.
\

No widzisz sam - dla mnie to, dla mnie tamto. Żadnych faktów, żadnych argumentów. Tylko widzimisię. DO tego ze stawki za zarządzanie mogą być rózne ze wzgleu na to jaki zakres zarządu obejmują jakoś się nie odniosłeś.

DLa mnie reliktem zbędnym są szemrane firmy i ich szemrani właściciele. Mam nadzieję ze szybko fade to black. Dotyczy to szczególnie gnieźnieńskich pseudobiznesmenów

elvis 

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 21:14   

Chcesz , masz. Urbis jest zarzadem i zarzadca w wielu kamienicach. Dodatkowo wpisał się do ksiag wieczystych jako trwały zarzad. Nie wiem , czy wiesz ale kupując mieszkanie miałeś narzuconego zarzadcę. Jest sprzeczność interesów pomiędzy zarzadem wspólnoty pracownikiem Urbisu a wspólnota zarządzana przez Urbis. I tylko tyle.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 21:26   

elvis napisał/a:
Urbis jest zarzadem i zarzadca w wielu kamienicach.

Tu nie widzę nic złego. Świadczy takie usługi to zarządza :)

elvis napisał/a:
Dodatkowo wpisał się do ksiag wieczystych jako trwały zarzad.

eLvis - nie ma czegoś takiego jak trwały zarząd. Zarząd to zarząd. Wpisany do ksiegi jest po prostu trudniejszy do zmiany. Trudniejszy nie znaczy niemożliwy. Po prostu potrzebny akt notarialny zmieniający zarząd. Już pisałem - błąd ustawodawcy ze dopuścił taką możliwość. Naganna moim zdaniem praktyka ale cąłkowicie legalna. Praktykowana także przez deweloperów, którzy wpisują w ksiegi swoich współpracujących zarządców (rzadko komunalnych). Czy wtedy także protestujesz elvisie?

elvis napisał/a:
Jest sprzeczność interesów pomiędzy zarzadem wspólnoty pracownikiem Urbisu

Jaka?

elvis 

Wysłany: Sro Lut 10, 2010 07:18   

Zarząd wspólnoty to osoba fizyczna , która nie jest właścicielem pracownik spólki Urbis pan X i podpisuje umowę z Urbisem reprezentowaną przez swojego szefa Prezesa.
Czyje interesy wezmą górę : interes wspólnoty czy interes Urbisu. Odpowiedz sobie sam.
Topic dotyczy zakładów komunalnych , jak chcesz pogadać o wspólnotach załóżmy nowy topic.
A powiedz mi po co Urbis wisywał się jako zarząd? Liczył na zasiedzenie?
Uważam , ze Prezydent jest w połowie naprawy systemu mieszkalnictwa. Myślę , ze rozdzieli funkcje mieszkaniowe od wysypiska smieci i nie będzie dopłat ze śmieci do mieszkań albo do PWiK za ludzi co nie płacą. Nawet atak na Prezydenta na sesji przez ludzi z Urbisu nic nie dał. Kowalski robi z Landowską to , czego nie zrobił Dziel. Zapisy z audytu nadal aktualne.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Lut 10, 2010 09:00   

elvis napisał/a:
Zarząd wspólnoty to osoba fizyczna , która nie jest właścicielem pracownik spólki Urbis pan X i podpisuje umowę z Urbisem reprezentowaną przez swojego szefa Prezesa.

Mylisz pojęcia elvis (świadommie lub nie) jest Zarząd i zarząd. Zarząd to wybierany przez mieszkańców wspólnoty najczęściej jako trzyosobowa grupa nadzorująca sprawy wspólnoty. Może pilonować spraw współnoty samodzielnie ale najczęściej korzysta z licencjonowaj frmy, która w imieniu ZArządu sprawuje zarząd :)

elvis napisał/a:
Czyje interesy wezmą górę : interes wspólnoty czy interes Urbisu. Odpowiedz sobie sam.

Wświetle tego co napisałem wyzej to pytanie jest bez sensu.

elvis napisał/a:
A powiedz mi po co Urbis wisywał się jako zarząd?

To nie urbis się wpisywał, bo nie on sprzedawał mieszkania, tylko przedstawiciel miasta kóry podpisywał w imieniu prezydenta akt sprzedaży.

elvis napisał/a:
Uważam , ze Prezydent jest w połowie naprawy systemu mieszkalnictwa. Myślę , ze rozdzieli funkcje mieszkaniowe od wysypiska smieci i nie będzie dopłat ze śmieci do mieszkań albo do PWiK za ludzi co nie płacą.

A kto teraz za wode i śmieci płaci za tych co nie płacą? Zarząd Gospodrowania lokalami, jako strona umowy. Dług niepłacących jest obecnie długiem tego zarządu, a nie urbisu.

elvis napisał/a:
Nawet atak na Prezydenta na sesji przez ludzi z Urbisu nic nie dał.

Ludzie z urbisu atakowali prezydenta na sesji? Wystąpienie załogi nazywasz atakiem na władzę?

elvis napisał/a:
Kowalski robi z Landowską to , czego nie zrobił Dziel. Zapisy z audytu nadal aktualne.

audyt jest rzeczą subiektywną i często pisany pod zamawiającego takie opracowanie. Można, a mało takich spraw w kraju było gdzie chciano dowieść, że coś musi być albo coś przestać istnieć?

Osobiście życzę prezydentowi wszelkiej pomyślności przy reformie zarządzania sposobami komunalnymi. Dla dobra miasta. Niemniej ta forma pośrednia niema korzyści żadnych o czym pisaliśmy już także przy okazji budżetu.

elvis 

Wysłany: Sro Lut 10, 2010 14:13   

Już wyjaśniam. Na przykładzie jednej kamienicy. Był dom , w którym w 1977 osoba fizyczna kupiła mieszkanie od miasta. W 1994 r został wpisany zarzad wspólnoty dla komunalki.
Zarzad wspólnoty to pracownik etatowy z komunalki i in podpisał umowę o zarządzanie
ze swoim szefem Prezesem Urbisu. Pytanie nie jest bezzsadne.Dla mnie podpiywanie umowy , gdzie po dwóch stronach wystepują pracownicy Urbisu to skandal. Mam nadzieję , ze pani Landowska , której życzę sukcesów to ukróci.
Nie wierzę w spontaniczne wystapienia pracowników spólki na sesji. Dla mnie to naciski.
Mam tak prawo uważać.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Czw Lut 11, 2010 09:12   

Nie bardzo rozumiem twój post. Znaczy ktoś był właścicielem mieszkania, członkiem zarządu wspólnoty i pracownikiem Urbisu?

elvis 

Wysłany: Czw Lut 11, 2010 11:04   

To proste Diabeł.
Zarzad pracownik Urbisu jako głowny organ wspólnoty . Jest to osoba fizyczna która nie jest członkiem wspólnoty. Ten zarzad - pracownik Urbisu podpisuje umowę z Urbisem o zarzadzanie. Niekoniecznie korzystna dla wspólnoty.Uważam , ze zarzadem winna być osoba fizyczna Właściciel i członek wspólnoty a nie pracownik zarzadcy.I nic wiecej.

elvis 

Wysłany: Nie Lut 14, 2010 11:07   

Myślę , ze nastepny do zmian jest PWiK. Słyszałem , ze Prezydent Poznania sprzedaje poznańska komunalkę.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Lut 14, 2010 14:22   

elvis napisał/a:
Słyszałem , ze Prezydent Poznania sprzedaje poznańska komunalkę.

Czekam aż sprzeda komunikację miejską i to będzie jego koniec.

elvis 

Wysłany: Pon Lut 15, 2010 08:04   

Nawet jak sprzeda komunikację Poznań nie zginie. Prezydent Gniezna planuje likwidację komisji mieszkaniowej i też miasto to przetrwa. Patrz http://szymonsedno.blox.p...yautowaniu.html
Największe zmiany zrobił Kowalski . Polityka Kowalskiego to kompromis pomiędzy SLD a potrzebami miasta i rozwojem.Dlatego myślę , ze to nie koniec spraw komunalnych.
Trzeba jasno powiedzieć kto rzadzi w Gnieźnie czy prezesi komunalek.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Lut 15, 2010 08:51   

elvis napisał/a:
Prezydent Gniezna planuje likwidację komisji mieszkaniowej

Tej ?? ;]

elvis napisał/a:
Nawet jak sprzeda komunikację Poznań nie zginie.

Dobre elvis, naprawdę dobre ;]

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Lut 16, 2010 09:27   

elvis napisał/a:
Reelekcja Kowalskiego jest zagrożona przez zakłady komunalne. Dzięki pozyskaniu Marii W.oraz doskonałemu pijarowi dr S.zwycięstwo Kowalskiego wydaje się pewne. Przeciwko reelekcji są zakłady komunalne. Po klęsce Kowalskiego byłaby realna szansa na powrót starego układu przed epoką Landowskiej.
Zagrożenia reelekcji to :
negatywny wynik kontroli NIK w urzędzie
ujawnienie nieprawidłowosci u kandydata jak casus Henryka Gędka
proces Urbis przeciwko Jerzemu Pawłowi Lubbe w sądzie w Poznaniu
nieprawidłowości w komunalkach.
Komunalki chcą powrotu starego i pozbycia się Landowskiej.
Kowalski o tym wie.
Rację ma Diabeł , jak pisał o potwornych kosztach dwóch Urbisów.
Będzie niedługo jeden. Wszyscy czekali na emeryturę jednego człowieka a tu nic.
Życie stale kreśli nowe scenariusze. Chyba związkowcy znowu przyjdą na sesję.....

Po tym wpisie z innego tematu widać jak bardzo polityczna jest to sprawa. Ta dyskusja bardzo mocno obnaża mądrość dyskutantów. PRoszę wrócić do jej początku i zauważyć po pierwsze jak wielki wpływ ma polityka na to zagadnienie, a po drugie proszę zauważyć czyje poglądy ewoluowały, kto miał na uwadzy argumenty adwersaży, kto starał się zrozumieć przeciwną stroną a u kogo od początku rządzi sobeipaństwo i kto zachowuje się jakby był gluchy i nie słyuszął argumentów z drugiej strony.

Co do kwestii politycznej - zamach na zakłady komunalne jest zagraniem bardzo ryzykownym - w komunalce pracuje co dwudziesty pracujący gnieźnianin. Jełśi ta grupa poczuja siez agrożona moze stanowić silny antyelektorat.

Naprawdę proponuję jeszcze raz poczytać temat od początku - wielce pouczające. A dla leniwych cytat z revolty:

revolta napisał/a:
Dawniej MPGKiM, pozniejszy Urbis, sprzatal cale miasto kupionym za duze pieniadze profesjonalnym sprzetem. Bylo roznie ale prawie zawsze miasto bylo dobrze posprzatane, przynajmniej centrum.
Kilka lat temu ktos wpadl na genialny pomysl zlecenia sprzatania okolic Rynku i Katedry prywatnej firmie. Na ulicach Starego Miasta pojawila sie zabytkowa polewaczka na bazie Liaza z lat 70-tych. Prymitywne urzadzenie nieprzystosowane do zmywania zanieczyszczen z bruku wymywa duzym cisnieniem wody piasek ze szczelin pomiedzy kostkami brukowymi. Po przejechaniu tego pojazdu pozostaja pasy blota na jezdni. Wyplukiwanie piasku powoduje zapadanie sie kostek lub ich wysuwanie po okresie zimowym. Ludzie pracujacy w tej prywatnej firmie nie nadazaja z zamiataniem ulic na ktorych przez wieksza czesc roku zalega wyplukany z jezdni zwir. Niedawno widzialem tez zamiatarke uliczna tej firmy - przejechala z dosc duza predkoscia ledwo dotykajac krecaca sie szczotka o jezdnie. Pojazd ten wygladal raczej tak, jakby jego konstrukcja umozliwiala tylko zamiatanie krawedzi jezdni. Pojazd "sprzatal" jednak srodek Rynku... Ten dosc ogolny przyklad oparty jedynie na spostrzezeniach wskazuje na to, ze nawet duza prywatna firma odwala "sztuke" uzywajac niewlasciwy sprzet i niszczac mienie miasta. Uwazam ze wyplukiwanie piasku z bruku to niszczenie nawierzchni brukowanych ulic Starego Miasta ktore z roku na rok staja sie coraz bardziej koslawe...
Urbis ma odpowiedni do tego typu prac wspolczesny sprzet i rzetelnych pracownikow...
Poza tym, czy naprawde oplacalo sie wynajmowac firme do sprzatania kilku zaledwie ulic gdy ulice wokol sprzata sprzet i pracownicy Urbisu?

revolta napisał/a:
Prywatyzacja nie zawsze odnosi porzadany skutek.

Nie wiem dokladnie, ale przynajmniej polowa kamienic w Gnieznie jest prywatna. I co to zmienia? Sa tak samo [albo bardziej] zrujnowane jak budynki komunalne.
Po ilu kamienicach widac ze maja gospodarza?
Budynek na rogu Mieszka I/Mickiewicza jest jednym z kilku, nielicznych przykladow gospodarnosci.
Niestety po przeciwnej stronie ulicy jest skrajnie inny przyklad - stoja tam dwie kamienice o ktorych kilka lat temu bylo glosno w lokalnej prasie. Kupili [lub odzyskali] ja jacys Niemcy ktorzy mieli wielkie plany rozbudowy, przebudowy i takie tam.
Co z tego pozostalo do dzisiaj? Puste mieszkania i zarosniete brudem okna. Nieuzywanie przyspieszy tylko degradacje...

I pytania ogolne:
Budzet miasta jest bardzo wazny - to z tych pieniedzy miasto finansuje inwestycje komunalne, np drogi.
Prawda jest, ze o zamoznosci miasta swiadcza zamozni mieszkancy - tutaj sie zgadzamy.
Jednak Gniezno ma nie tylko bardzo maly budzet i nalezy do najubozszych miast w kraju - Gniezno ma rowniez bardzo ubogich mieszkancow i slabe firmy lokalne oparte na popycie wewnetrznym.
Na budzet miasta skladaja sie miedzy innymi wplywy z podatkow i to jest wazny wskaznik ogolny zamoznosci miasta, mieszkancow i firm.
Lokalny kapital nigdy nie bedzie wystarczajacy do rozwoju miasta.
Prywatni przedsiebiorcy mieli kilkanascie lat na pokazanie swoich mozliwosci.
Dlatego niezbedne sa inwestycje zewnetrzne ktore przyczynia sie do wzrostu zamoznosci miasta i jego mieszkancow.
Czy miasto szuka inwestorow zewnetrznych?
Czy zarosniete zielskiem nieuzytki zaczna wreszcie zarabiac dla dobra ogolu?
Czy wladze miasta Gniezna interesuje jeszcze przyszlosc mieszkancow i cokolwiek innego poza turystyka?

PS. W kazdym panstwie swiata, rowniez w USA, istnieja podstawowe przedsiebiorstwa komunalne. Wszedzie sa mieszkania komunalne dla ubozszej czesci spoleczenstwa, rowniez na Manhattanie. W wiekszosci miast swiata istnieje komunikacja publiczna.
Wlasnie po to placimy podatki
Ciesze sie ze wladze Poznania wydaja co roku miliony na rozwoj komunikacji miejskiej - zielonym autobusem czy tramwajem dojade wszedzie i o kazdej porze.

Nie chce zyc w kraju chaotycznym i bezlitosnym jak Stany Zjednoczone!
Jednak nawet tam panstwo i samorzady zapewniaja okreslone, podstawowe standardy zycia.
Miasto musi miec sprawna komunikacje zbiorowa - to wlasnie miasto jako calosc przyczynia sie do wzrostu odleglosci i czasu przejazdu - rowniez w Gnieznie.
Wszyscy maja kupic sobie samochod? Ktoredy maja jezdzic jezeli dynamika wzrostu natezenia ruchu juz dawno przekroczyla mozliwosci infrastruktury drogowej?
Gniezno planuje budowe nowych tras wewnatrz miasta? Z tego co wiem, wiekszosc planowanych drog juz dawno wykreslono z planow...
Nie mozna nasladowac Ameryki tylko dlatego ze ladnie wyglada w TV.
To zupelnie inny kraj.
Kiedys p. Korwin Mikke proponowal Poznaniowi rozebranie torow i wybudowanie w ich miejscu "szesciopasmowki"... Chyba tylko dlatego, ze kolejowe przewozy w USA prawie zbanczyly wiec i u nas musza...
To wlasnie westernowa polityka UPRu odrzuca spoleczenstwo od tej partii...

Zsamot 
Zsamot

Wysłany: Wto Lut 16, 2010 12:00   

Naprawdę pouczające... a swoja drogą cholernie trafne komentarze Revolty.
ps. mocno ewoluował w swoich wypowiedziach, szkoda- tutaj trafia w meritum (słowo specjalnie użyte z myślą o pewnej personie;) )

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Lut 16, 2010 14:56   

Zsamot napisał/a:
ps. mocno ewoluował w swoich wypowiedziach

AJ myślę ze wileu dyskutantów ewoluowało i to dobrze i wypływa z tego jakaś duuża madrość. Z tych co klepią to samo nieprzerwanie od początku niestety nie wypływa...

elvis 

Wysłany: Wto Lut 16, 2010 18:06   

Revolta , może Ty jako lewicowiec odpowiesz mi , po co Prezesi Urbisu kupili kamienicę Farna/Rynek? Chcieli tam zrobić lokale socjalne? :ups:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Czw Mar 11, 2010 08:35   

Na ostatniej komisji mieszkaniowej było ponoć ostro...

elvis 

Wysłany: Pią Mar 12, 2010 12:46   

– Dlaczego uważa Pan, że prezydent Kowalski „szykuje zamach na miejską spółkę”?
– Pan prezydent Jacek Kowalski napisał w projekcie Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta Gniezna na lata 2010-2014, że spółka Urbis „sprawowała zarządzanie zasobem mieszkaniowym Gniezna do 30 września 2011 roku.” Już po tym widać, że pan prezydent nie chce, aby miejska spółka robiła to dłużej, ponieważ powinno być napisane, że „sprawuje”, a nie „sprawowała”. Pan Jacek Kowalski chce, aby organizować przetarg na zarządzanie mieniem komunalnym. W dokumencie, o którym mówię, prezydent Kowalski taki zapis umieścił, chociaż do niedawna opowiadał o renesansie spółek komunalnych w zachodniej Europie. Dzięki kontroli NIK i RIO mamy sytuację taką, że pan prezydent ma pełnię praw właścicielskich i to na prezydencie Gniezna spoczywa odpowiedzialność za to, jak są zarządzane i jak wyglądają miejskie kamienice. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeznaczyć o wiele większe środki z budżetu miasta na remonty naszych kamienic. Źródła pochodzenia tych środków chętnie wskażę. Pracownicy Urbisu poradziliby sobie z większą pracą. Tymczasem pan Kowalski ewidentnie szykuje zamach na miejską spółkę – szykuje zwolnienia w miejskiej firmie i chce ryzykować z wpuszczeniem do miejskich budynków prywatnych firm zarządzających.
Z wywiadu w IL
http://www.informacjeloka..._id=5&topicid=3
Radny Niemann w obronie spółki nawet przebił płomienne wystapienie na sesji szefowej zwiazków z Urbisu.
Ciekawy jestem opinii Zofii, zawsze się ze mną spierała. A teraz Niemann prawie cytuje Zofie.......

zofia Nałkowska 
Estera Zofia Walcząca

Wysłany: Pią Mar 12, 2010 13:57   

elvis napisał/a:
Ciekawy jestem opinii Zofii, zawsze się ze mną spierała.
Widzisz drogi Elvisie, jakby wszyscy mieli takie samo zdanie życie byłoby zbyt egzaltowane i nudne.
elvis napisał/a:
A teraz Niemann prawie cytuje Zofie.......
Prawie robi wielką różnicę, ale jak widzę inni zaczynają otwierać oczy i patrzeć w dobrą stronę :yes:

Odpowiedz do tematu