Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Moje zdjęcia - Bergol
Autor Wiadomość
Bergol 
antykler

Wysłany: Pią Cze 25, 2010 17:05   

Być może się nie zrozumieliśmy bo lakonicznie odpowiedziałem. Rzecz jasna zrobiłem multum zdjęć ale akty i tym podobne zostaną w szafie ;)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Cze 25, 2010 20:50   

Bergol napisał/a:
akty i tym podobne
Akty, to wiem co to - ale tym podobne, to już nie :-)

Bergol 
antykler

Wysłany: Pią Cze 25, 2010 21:37   

Sprawa aktu zamknięta gdyż to przekomarzanie się niczego nie wnosi do nauki robienia zdjęć.

Efekt dzisiajszej wędrówki po cmentarzu św.Krzyża w Gnieźnie:

Matka

Angel Face

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Cze 26, 2010 00:10   

Bergol napisał/a:
Efekt dzisiajszej wędrówki po cmentarzu św.Krzyża w Gnieźnie

No to ja, przebiję Cię asem.

Robi wrażenie?

To oczywiście nie ja fotografowałem, choć mam w swoim zbiorze zdjęć także i własną fotografię tego pomnika.
Zresztą w sposobnej chwili mogę sfotografować go raz jeszcze.

Tylko po co? Pewnie tylko i wyłącznie po to - aby wygrywać zakłady, że można woalkę na twarzy wyrzeźbić z kamienia.
No, jeszcze pewnie po to - aby cieszyć oko mistrzostwem autora tej rzeźby.

Niemniej jednak, to nigdy nie będzie moje mistrzostwo, tylko kalka czyjegoś!

Zamieściłeś już trzy podobne zdjęcia (wcześniej był Chrystus). Zastanawiałeś się że tylko odtwarzasz?

Co by tu zrobić aby tworzyć? Pewnie by należało dodać coś od siebie.

Co? Cholera wie, tak naprawdę! Może wystarczyła by mgła? Niechby i sztuczna ale nigdy nie spreparowana w komputerze!
Może coś równie subtelnego?

Nie mam pojęcia! Gdyby to było takie łatwe, to każdy mógłby zostać artystą.

Bergol 
antykler

Wysłany: Sob Cze 26, 2010 12:38   

Co do rzeźby - mistrzostwo - nic dodać i nic ująć.

Co do reszty postu to albo opacznie czytam tekst albo rozumiem to w sposób iż nie warto fotografować rzeczywistości taką, jaka jest bo to tylko kopiowanie. :hmmm:

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Cze 27, 2010 00:10   

Bergol napisał/a:
nie warto fotografować
Fotografować zawsze warto, Bergolku - tyle, że należy wiedzieć, co chcemy tym fotografowaniem osiągnąć.

Co do rzeczywistości, to fotografowanie polega na wybraniu z niej takiego fragmentu, który ujęty w ramy będzie znakomitym obrazem.
W skrócie, każdy artysta malarz tworzy scenę, która ma zachwycać.
Każdy artysta-fotograf wybiera taką scenę z otaczającej go rzeczywistości.

Nie mam nic przeciwko fotografowaniu pomników - zwłaszcza arcydzieł! Niemniej jednak fotografując arcydzieło (np. pomnik czy rzeźbę) nie tworzysz nowego arcydzieła, tylko dokumentujesz to już stworzone przez rzeźbiarza.

Pewnie napiszesz, że nie masz ambicji być artystą. To złe podejście do tematu!

Każdy z nas po trosze jest artystą i warto te ukryte niejednokrotnie zdolności rozwijać i pielęgnować.
Po co?
Dla przyjemności i frajdy, której ostatecznie nie doświadczamy w nadmiarze.

Ostatecznie fotograf różni się jedynie tym od artysty fotografa, że nie dostrzega motywu, który dla artysty widoczny jest jak na dłoni.
Techniczne umiejętności to naprawdę drobiazg.

Aaaaaa... Przy okazji! Jeżeli fotografujesz rzeźbę, to pomiar światła powinien być dokonany z powierzchni rzeźby. Tylko!

PS: pomnik, którego zdjęcie zamieściłem wyżej, to jeden z najpiękniejszych pomników warszawskich Powązek.
Ta piękna dziewczyna w woalce, to alegoria smutku. Choć pomnik powstał w 1880 roku, to i dziś tak piękna twarz z pewnością zrobiłaby furorę!
No i jak tą woalkę wykuto na jej twarzy?

Jak się gapię na zdjęcie, to chyba wiem - a jak przestaję się gapić - to znowu nie wiem!

Hi,hi!

Bergol 
antykler

Wysłany: Nie Lip 11, 2010 09:26   

Bergol 
antykler

Wysłany: Nie Sie 08, 2010 23:36   

Bergol 
antykler

Wysłany: Czw Sie 12, 2010 11:33   

Był pies to niech będzie jeszcze kot

Bergol 
antykler

Wysłany: Pią Sie 13, 2010 21:59   

No to ptaszek do kolekcji

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Sie 13, 2010 22:43   

Ptaszek zrobion pod światło i to niestet psuje zdjęcie niebo jest przepalone a ptaszek zacieniony a szkoda bo zdejcie ma zadatki na świetne. Próbowałeś wyrównać poziomy?

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Sie 13, 2010 22:43   

Bergol napisał/a:
pies

No tak, Dolina Pojednania w tym układzie to mój kadr, choć tutaj z większą ilością nieba.
Przynajmniej nie pamiętam, by ktoś pokazał go wcześniej ode mnie.

Nie oznacza to wcale, że w przyszłości nikt nie wpadnie na identyczny pomysł, bo samo miejsce jest urocze i wielce dydaktyczne.
Tylko tutaj widać, że stare Gniezno, położone było na wzgórzach.

Pies jest znakomity z dwóch uzupełniających się względów. Po pierwsze, jest bezbłędnie sfotografowany a po drugie obrazek pokazuje nie psa jako psa - a psią duszę, jak żywą widoczną w jego spojrzeniu!

Patrząc na to psie oblicze, można jedynie żałować, że niestety zbyt wielu ludzi ma jedynie mordę.
Wycięcie psa z tła, dodatkowo wzmocniło efekt! Kto powie, że ten pies nie myśli - skłamie.

Na tle piechola, kot wypadł blado a ptaszek nieco zginął w tle.

Z tych torów pewnie można by było zrobić coś interesującego - ale to trudne.

Jakby tak położyć się na torach (byle życiem nie ryzykować!) i pokazać zielonoblękitny świat ponad ścianami z szyn ??

Bergol 
antykler

Wysłany: Pią Sie 13, 2010 23:07   

Tomek Holka napisał/a:
No tak, Dolina Pojednania w tym układzie (...)

Jestem tutaj codziennie i zawsze widok jest ciekawy godny fotografowania bez różnicy czy zalany blaskiem słońca czy też rozświetlony nocnymi lampami. Z pewnością jedno z najbardziej atrakcyjnych wizualnie miejsc w Gnieźnie.
Tomek Holka napisał/a:
Po pierwsze, jest bezbłędnie sfotografowany

Dziękuję, starałem się jak mogłem. Nowy obiektyw i jeszcze bardziej chce się "pstrykać" :)
Tomek Holka napisał/a:
a po drugie obrazek pokazuje nie psa jako psa - a psią duszę, jak żywą widoczną w jego spojrzeniu!

Te Jego oczy zawsze mnie rozbrajają. Dodatkowo Jego wielka zaleta jest taka, że nigdy nie marudzi przy pozowaniu ;)
Tomek Holka napisał/a:
Patrząc na to psie oblicze, można jedynie żałować, że niestety zbyt wielu ludzi ma jedynie mordę.

Niestety to szczera prawda. To człowiek przypisuje ludzkie cechy zwierzętom a nie na odwrót.
Tomek Holka napisał/a:
Kto powie, że ten pies nie myśli - skłamie.

Kropka.
Tomek Holka napisał/a:
Na tle piechola, kot wypadł blado a ptaszek nieco zginął w tle.

Kot powstał przy teście zoomu a ze to stały bywalec podwórka obiecałem jemu zaistnienie w sieci. Ptaszek niestety skakał z gałęzi na gałąź i nie nadążyłem zmieniać parametrów w trybie pełnego manuala i ostatecznie najlepiej wyszło niestety ujęcie pod światło :(

Tomek Holka napisał/a:
Jakby tak położyć się na torach

Próbowałem ale z kilkunastu ujęć to wydało mi się najlepsze w pozostałych zawsze było w mym odczuciu coś nie teges.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Sie 13, 2010 23:19   

Bergol napisał/a:
Próbowałem
Połóż aparat na podkładzie, najlepiej na jakimś niewysokim pudełeczku (do 5 cm.)
Potem powinien pomóc jak najmniejszy otwór przysłony, jak najszerszy kąt zooma i tak długi czas, jaki zaordynuje automatyka.
Bergol napisał/a:
coś nie teges
Ulubiony zwrot mojego kolegi z liceum.
Tyle, że to było w latach 1968 - 1972, kiedy podobno młodzież była inna. Inna ??

Bergol 
antykler

Wysłany: Pią Sie 13, 2010 23:26   

A ja tego zwrotu nauczyłem się w wojsku od kolegi z Radomia.

Bergol 
antykler

Wysłany: Sob Sie 14, 2010 15:14   

Kolejne życiowe doświadczenie, które w przeciwieństwie do realiów życia niweluje stres.

"Trzymając Matczyny palec"

Bergol 
antykler

Wysłany: Wto Sie 17, 2010 00:12   

1.

2.

3.

Adorjan92 

Wysłany: Wto Sie 17, 2010 15:49   

Bardzo podobają mi się zdjęcia tego kotka :mruga:
Twój ?

Bergol 
antykler

Wysłany: Wto Sie 17, 2010 18:29   

Adorjan92 napisał/a:
Bardzo podobają mi się zdjęcia tego kotka :mruga:

Dziękuję.
Adorjan92 napisał/a:
Twój ?

Nie mój.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Sie 20, 2010 20:15   

Pierwszy kotek fajny, choć może należało pokazać więcej tego, na co on patrzy. Kotek Nr 2 jest dość banalny (być może dlatego, że za kotami nie przepadam!), więc raczej na Twoim miejscu nie pokazałbym tego zdjęcia.

Zdjęcie trzecie chwalę za pomysł, niemniej jednak czegoś mi tam brakuje.

Może pięknego, wielokolorowego motyla (w środku!)? A może czegoś całkiem innego.

Bergol 
antykler

Wysłany: Pią Sie 20, 2010 21:32   

Tomek Holka napisał/a:
Pierwszy kotek fajny, choć może należało pokazać więcej tego, na co on patrzy.

Raczej na nic bo bardziej "skupiał się" niż czegoś wypatrywał dlatego dłużej pozował do tego zdjęcia niż do pozostałych ;)
Tomek Holka napisał/a:
Kotek Nr 2 jest dość banalny (być może dlatego, że za kotami nie przepadam!), więc raczej na Twoim miejscu nie pokazałbym tego zdjęcia.

Akurat mam w domu dwie kotki i psa. Koty lubię pomimo tego, że są indywidualistami dlatego pokazuję je mimo banalności, o której piszesz. Podoba mi się mimo tego, że to zwykłe, pocztówkowe zdjęcie zwykłego kociaka.
Tomek Holka napisał/a:
Zdjęcie trzecie chwalę za pomysł, niemniej jednak czegoś mi tam brakuje.Może pięknego, wielokolorowego motyla (w środku!)? A może czegoś całkiem innego.

Czy nie jesteś przypadkiem zbyt wymagający :hmmm:

Dzisiaj w parku:

1.

2.

3.

4.

5.

Grzegorz 

Wysłany: Pią Sie 20, 2010 21:54   

Pierwsze świetne.
W trzecim przeszkadza mi to brązowe coś za wróblem.
Piąte - wszystko zbyt ostre. Drzewa przed pomnikiem tworzące swoistą ramkę jak i ledwo widoczne budynki przy Mieszka I są równie ostre.
Bergol napisał/a:
Podoba mi się mimo tego, że to zwykłe, pocztówkowe zdjęcie

Właśnie. Często pocztówkowe zdjęcia cieszą oko twórcy, ale stają się solą w oku dla krytyków fotografii, niezostawiających na nich suchej nitki i sugerujących aby zrezygnować z pokazywania takich obrazów. Sam często tego doświadczam, ale się nie łamię - na przekór specom :P

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Sie 20, 2010 22:21   

Bergol napisał/a:

Czy nie jesteś przypadkiem zbyt wymagający
Piszę po prostu to co myślę, tak jak i w innych tematach!
Grzegorz napisał/a:
........ sugerujących aby zrezygnować z pokazywania takich obrazów

Nie o to chodziło!

Wielokrotnie wspominałem, że z dwóch niemal identycznych zdjęć (w powyższym przypadku będzie mowa o dwóch zdjęciach jednego tematu) zawsze pokazujemy to lepsze, choćby lepsze jedynie o ułamek promila.

Statystycznie, każdy profesjonalny fotograf, klasyfikuje do oglądania zaledwie około 10% swych prac i tym różni się od amatora, który z reguły pokazuje wszystkie, bądź prawie wszystkie.

Aby np. zamieścić w Playboyu sekwencję kilkunastu zdjęć pięknej kobiety, fotografowie wykonują conajmniej kilkaset ujęć.

Nie jest zatem prawdą, że tak zwani mistrzowie nie wykonują słabych czy słabszych zdjęć! Całą masę takich zdjęć tworzą.

Ale pokazują tylko najlepsze, co i tak zmusza do zastosowania własnych kryteriów wyboru.

Wybrać też trzeba umieć!

Bergol 
antykler

Wysłany: Pią Sie 20, 2010 22:30   

Tomek Holka napisał/a:
Wybrać też trzeba umieć!

No i mam cichą nadzieję, że niekiedy mi się udaje wybrać.

magdalenad 

Wysłany: Sro Wrz 01, 2010 08:56   

To foto "Trzymając Matczyny palec" jest mega:)

Bergol 
antykler

Wysłany: Sob Wrz 04, 2010 00:46   

magdalenad napisał/a:
To foto "Trzymając Matczyny palec" jest mega:)

Dziękuję bardzo. Mnie również się podoba gdyż ma wymiar osobisty.

Bergol 
antykler

Wysłany: Czw Wrz 09, 2010 10:34   

Katedralny ludzik...

becia 

Wysłany: Pią Wrz 10, 2010 16:56   

Bergol napisał/a:
Katedralny ludzik...

Święty chyba jakiś :hmmm:
Samo zdjęcie w porządku - całkiem nieźle sobie poradził Twój aparat z dość sporą rozpiętością tonalną tej scenki, choć nie do końca idealnie, bo widać nieco przepaleń w światłach.

Czym robiłeś tę fotkę ??

Bergol 
antykler

Wysłany: Pią Wrz 10, 2010 17:46   

becia napisał/a:
Czym robiłeś tę fotkę ??

Tym co większość ostatnimi czasy czyli C EOS 500D + EF 70-200 f/4L USM i powiem, że jestem MEGA zadowolony z zakupu :peace:

becia 

Wysłany: Pią Wrz 10, 2010 17:55   

Bergol napisał/a:
C EOS 500D

Bergol napisał/a:
jestem MEGA zadowolony z zakupu

No to wychodzi, że mamy na FF kolejnego fana Canonów - bo o ile dobrze kojarzę Plani też preferuje tę markę ;)

Sądzę, że skoro jesteś taki zadowolony z zakupu, to pewnie nie oszczędzasz sprzętu i realizujesz swoje fotograficzne pasje. Czekam więc z niecierpliwością na kolejne, co raz bardziej oszałamiające foty - chętnie pooglądam na co stać to cacko.

Odpowiedz do tematu