Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[wydzielony] Ściąganie z torrentów - legalne czy nie?
Autor Wiadomość
abraxas 

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 20:52   [wydzielony] Ściąganie z torrentów - legalne czy nie?

Temat wydzielony z dyskusji "Kino polskie"

Marcin Dubis napisał/a:
Torrenty grzeją łącze...

?? A nie "firmy kurierskie nie wyrobią się z realizacją zamówień, które złożyłem w sklepach internetowych"?

Komu jak komu ale Panu chyba nie wypada .... o tym pisać.

Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 21:06   

drogi abraxasie...

wrzuce Tobie cos takiego...

Kod:
Obecne prawo mówi jednoznacznie, że posiadanie nielegalnego oprogramowania jest nielegalne i grozi za to nawet 5 lat więzienia. Za udostępnianie muzyki oraz filmów grozi od 2 do 3 lat. Samo ściąganie muzyki i filmów nie jest karane. Karane jest jedynie ich udostępnianie innym. Tak więc osoby które korzystają z programów p2p i ściągają muzykę albo filmy, ale zablokowały udostępnianie plików innym mogą czuć się na razie bezkarnie. Policja nigdy nie ścigała takich osób i nie będzie tego na razie robić.

Wiec Pan Radny TYLKO ŚCIĄGAJAC pliki jest wporzo wobec prawa.

emigrant 

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 21:18   

Ukasz napisał/a:

Wątpię jednak, by ściągając pliki od razu znikałyby one w cyberprzestrzeni. Poza tym, Pan Radny nie napisał co się dzieje z tymi torrentami. To, że "grzeją łącze" może oznaczać, że także wyszukuje samych informacji o dostępnych plikach, ściąga lub udostępnia. Możliwości jest wiele. ;]
Poza tym, ściągając plik za pomoca torrenta, w większości programów jednocześnie następuje udostępnianie zdobytej już treści pliku. A to już jest :nonono:

Wracając do tematu, zapomniałem dodać jeszcze dwa filmy, które mi się przypomniały: "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" oraz "Pogoda na jutro" :yes:

abraxas 

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 21:18   

Ukasz napisał/a:

Skąd cytat. To po pierwsze.

Po drugie. Wobec prawa może tak (ale sieci P2P działają na zasadzie udostępniania zasobów swojego dysku - czyli ROZPOWSZECHNIANIA tego, co się ściąga). A wobec twórcy, wykonawcy i wydawcy, który wykonał pracę? I którą to pracę sobie ktoś bezpłatnie pobrał?

emigrant 

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 21:25   

abraxas napisał/a:
Skąd cytat. To po pierwsze.
Tak odpowie Panu każdy znawca prawa :yes:
Cytat:

Po drugie. Wobec prawa może tak. A wobec twórcy, wykonawcy i wydawcy, który wykonał pracę? I którą to pracę sobie ktoś bezpłatnie pobrał?

Cóż można poradzić, takie jest prawo międzynarodowe, że posiadanie programu p2p oraz ściąganie nie jest karalne. Dlaczego? Bo ściąganie trudno kontrolować u każdego użytkownika internetu a programy p2p są darmowe.

Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 21:29   

abraxas napisał/a:
Wobec prawa może tak (ale sieci P2P działają na zasadzie udostępniania zasobów swojego dysku - czyli ROZPOWSZECHNIANIA tego, co się ściąga).
co?? zastanów sie czasem co piszesz... Moge udostepnic jeden plik. Dowolny. Wystarczy ze nagram swoj głos i wrzuce do katalogu. Ciezka pojąc ze ktoś moze nie okradac innych. Info pobrane z p2p.onfo.pl a konkretnie: oparte na artykule "Ściąganie muzyki i filmów z sieci jest bezkarne" z gazety "Dziennik"

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 21:33   

Są tęż sieci P2P, które nie wymagają udostępnienia żadnych plików...

abraxas 

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 21:35   

Ukasz napisał/a:
co?? zastanów sie czasem co piszesz... Moge udostepnic jeden plik. Dowolny. Wystarczy ze nagram swoj głos i wrzuce do katalogu.

Tak? To sprawdź sobie, czy czasem nie udostępniasz automatycznie tego, co ściagasz.

Zresztą nie to jest istotne. Bardziej istotna dla mnie jest moralna strona tego procederu.
A z tym nieokradaniem młody człowieku to według mnie potężnie przegiąłeś ... No ale to jest moje zdanie. Bo ja szanuję wysiłek twórców poświęcony stworzeniu filmu, książki, muzyki itd.

Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 21:41   

abraxas napisał/a:
Bardziej istotna dla mnie jest moralna strona tego procederu.
Moralność... w naszym kraju pojecie nieco abstrakcyjne.
Cytat:
A z tym nieokradaniem młody człowieku to według mnie potężnie przegiąłeś ... No ale to jest moje zdanie. Bo ja szanuję wysiłek twórców poświęcony stworzeniu filmu, książki, muzyki itd.
a co nie masz ani jednej nie pobranej piosenki/filmu ?

abraxas 

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 21:46   

Ukasz napisał/a:

A co to ma wspólnego z tematem? I nic Ci do tego.
Zauważ, że napisałem, że panu Dubisowi nie wypada o tym ... pisać. A nie robić. Rozumiesz subtelną różnicę?

I kolejny super tekst.

Cytat:
Moralność... w naszym kraju pojecie nieco abstrakcyjne.

To ma usprawiedliwiać niemoralne działania?? To dodaj jeszcze, że poszanowanie prawa w naszym kraju to tez pojęcie abstrakcyjne. A dla niektórych ludzi poszaowanie zdrowia i życia inncyh to pojęcie abstrakcyjne. Też jest to usprawiedliwienie?

Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 21:52   

abraxas napisał/a:

Cytat:
Zauważ, że napisałem, że panu Dubisowi nie wypada o tym ... pisać.
a jak ma sie to do TWOJEJ moralności ?? W końcu to dla Ciebie istotne. Drzazgę w oku bliźniego widzisz a belki we własnym nie zauważasz ??
Cytat:

To ma usprawiedliwiać niemoralne działania?? To dodaj jeszcze, że poszanowanie prawa w naszym kraju to tez pojęcie abstrakcyjne. A dla niektórych ludzi poszaowanie zdrowia i życia inncyh to pojęcie abstrakcyjne. Też jest to usprawiedliwienie?
a czy ja napisałem ze to jest usprawiedliwienie. W naszym kraju nie prawo jest do kitu tylko, przestepcy nie maja swiadomosci nieuchronnosci kary, dlatego tego prawa nie respektują. Zaczynasz uprawiac swoja polityke podobnie jak w tematach zuzlowych - odwracanie kota ogonem.

emigrant 

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 21:52   

abraxas napisał/a:
Ukasz napisał/a:

Reakcja twierdząca - znam z psychologii :yes:

abraxas 

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 21:57   

Ukasz napisał/a:
a jak ma sie to do TWOJEJ moralności

Ale ja nie chciałem rozmawiac o swojej moralności. Ja chciałem porozmawiać o tym, czy moralnym jest pozyskiwanie wytworów sztuki za darmo, bez zgody ich wytwórców.

Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 22:03   

abraxas napisał/a:
Ale ja nie chciałem rozmawiac o swojej moralności
a o czyjej ?? Marcina Dubisa ??
abraxas napisał/a:
Komu jak komu ale Panu chyba nie wypada .... o tym pisać.
tak tylko pytam...

abraxas 

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 22:06   

Napisałem powyżej w jakim aspekcie chciałbym rozważać moralność. Poproszę o przeczytanie. I pozostawienie pana Dubisa w spokoju - jeśli zechce, to on sam ustosunkuje się do mojej sugestii o niepisaniu.

Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 22:08   

abraxas napisał/a:
Napisałem powyżej w jakim aspekcie chciałbym rozważać moralność.
jezeli ktoś pisze o moralnosci sam powinien swiecic przykłądem. Dlatego zapytam sie poraz kolejny. Czy sciagasz pliki przy pomocy programów P2P ??

abraxas 

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 22:11   

Ukasz napisał/a:
jezeli ktoś pisze o moralnosci sam powinien swiecic przykłądem

Tak? A dlaczego?

Alkoholik też nie może przestrzegać ludzi przed piciem?

I jeszcze jedno pytanie - by powrócić do tematu (wydzielonego z innego o czym zapomniano poinformować). Czy jeśli napiszesz artykuł, za którego wynagrodzenie otrzymasz od ilości sprzedanych gazet a ktoś tą gazetę opublikuje w internecie i sprzeda się 50 a nie 550 gazet to bedziesz zadowolony? Będziesz szczęśliwy czy uznasz, że ktoś Ciebie okradł?

Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 22:29   

abraxas napisał/a:
Alkoholik też nie może przestrzegać ludzi przed piciem?
analogicznie... złodziej może ostrzegaż przed kradzieżami.
Nadal nie odpowiedziałeś mi na pytanie.
Cytat:
Czy jeśli napiszesz artykuł, za którego wynagrodzenie otrzymasz od ilości sprzedanych gazet a ktoś tą gazetę opublikuje w internecie i sprzeda się 50 a nie 550 gazet to bedziesz zadowolony? Będziesz szczęśliwy czy uznasz, że ktoś Ciebie okradł?
tylko, że płyta DVD czy CD nie kosztuje 1 czy 2 zł. Więc gazeta jest o wiele bardziej dostepna. Wiesz skad sie bierze sciaganie plików ?? Bo ludzi nie stac na płyty z muza czy filmami.

Marcineek 
SGIF-team

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 22:39   

Ukasz napisał/a:
Wiesz skad sie bierze sciaganie plików ?? Bo ludzi nie stac na płyty z muza czy filmami.

Kpisz czy o drogę pytasz? Wypożyczenie DVD kosztuje bodajże 5zł.

Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 22:40   

Pisałem o kupnie. Czyzby powstała gdzies wypozyczalnie płyt CD z muzyka ??

Kaczy 

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 22:41   

Ukasz napisał/a:
Bo ludzi nie stac na płyty z muza czy filmami.

to też nie usprawiedliwia nikogo... ja tyle ile mogę staram się kupować oryginalne płyty, bo wiem, że jak nie będę w ogóle i wszyscy zrobią tak samo to artyści przestaną je nagrywać... z drugiej strony faktycznie płyty są za drogie (ach ten VAT...) i kupuje sobie płytę raz na 2 miechy :/ dlatego wybieram artystów których słucham najczęściej, pozostałe płyty pozyskuje w sposób "alternatywny". jednak jestem świadomy tego że tak naprawdę mógłbym ukraść babci torebkę i by to była taka sama kradzież...

Marcineek 
SGIF-team

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 22:43   

Ukasz napisał/a:
Pisałem o kupnie. Czyzby powstała gdzies wypozyczalnie płyt CD z muzyka ??

Oczywiście! Jedna była (czy nadal jest - nie wiem) nawet w Gnieźnie :)

A piosenek sobie można w radio posłuchać :P

A jak mnie nie stać na Mercedesa to też mogę go "ściągnąć"?

ps. Nie moralizuję. Nie jestem święty w tych sprawach. Po prostu pokazuję bzdurność usprawiedliwiania tego procederu.

abraxas 

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 22:44   

Ukasz napisał/a:
Bo ludzi nie stac na płyty z muza czy filmami.

No to witamy kolejną jałową dyskusję ...

A wiesz, że mnie nie stać na Mercedesa? A bardzo chciałbym go mieć. Ale nie kradnę. Po prostu go sobie odmawiam.

Tak samo jeśli nie mogę mieć wszystkich płyt z muzyką wydaną na całym świecie to wybieram i kupuję tyle na ile mnie stać.
A jeśli ściągam coś przez P2P to nie dorabiam chorej ideologii - tylko nazywam to po imieniu.

Nowa teoria Ukasza: "jak coś nie jest dla ludzi dostępne (czyli tanie), to można to ukraść". Tak, wiem, nie napisałeś tego w ten sposób, ale z Twoich słów to wynika.

Ubik 

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 22:44   

Myślałem, że produkcji z lat 50' , 60' i 70' nie dotyczy prawo autorskie, które chroni przez 25 lat. Zainstalowałem program odblokowałem port i wrzuciłem "Popiół i diament", "Szpital przemienienia"...

No ale wobec wątpliwości zamykam program, porty i marzenia o obejrzeniu filmów, których nigdzie nie można kupić.

Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 22:51   

cewel napisał/a:
to też nie usprawiedliwia nikogo...
nie szukam usprawiedliwienia. Mowie tylko co powoduje ze mamy taka a nie inna sytuacje.
Cytat:
jednak jestem świadomy tego że tak naprawdę mógłbym ukraść babci torebkę i by to była taka sama kradzież...
Toretycznie, tylko ze "babcia" nie sprzedaje swoich płyt w setkach tysięcy :)

abraxas napisał/a:
No to witamy kolejną jałową dyskusję ...
sam zacząłes.
Cytat:
A wiesz, że mnie nie stać na Mercedesa? A bardzo chciałbym go mieć. Ale nie kradnę. Po prostu go sobie odmawiam.
albo stety, albo niestety nie wszyscy maja tak wspaniałe podejscie jak Ty.

kaszi 

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 22:51   

abraxas napisał/a:
I jeszcze jedno pytanie - by powrócić do tematu (wydzielonego z innego o czym zapomniano poinformować)
Nie zapomniano, nie zapomniano... Tylko nie zauważono, że napisano. :hahaha:

Jeśli odczuwasz silną potrzebę dyskusji na tematy moralności czy poszanowania twórczości, to proponuję założyć nowy temat. O niskim poziomie wypowiedzi na forum - również.

abraxas 

Wysłany: Nie Sty 06, 2008 22:56   

kaszi napisał/a:
O niskim poziomie wypowiedzi na forum - również.

Chcesz się bić :-) ?

Moja wypowiedź i niskim poziomie dotyczyła tematu o Starcie - co zresztą doprecyzowałem. I właściwy działowi moderator skomentował, doszliśmy do konsensusu i gitara.

A dlaczego na forum nie można sobie porozmawiać? Jeśli temat o torrentach zjeżdża na piractwo to co, znowu utworzysz nowy?

kaszi 

Wysłany: Pon Sty 07, 2008 02:59   

abraxas napisał/a:
A dlaczego na forum nie można sobie porozmawiać?
Dobrze wiesz, że jeśli chcesz sobie porozmawiać, to na jakiś temat, a nie o wszystkim, czyli o niczym. ;] Temat o kinie polskim to niezbyt odpowiednia lokacja do dyskusji "o moralności czy poszanowaniu czyjeś twórczości".

abraxas napisał/a:
Jeśli temat o torrentach zjeżdża na piractwo to co, znowu utworzysz nowy?
Nie utworzę, ponieważ nie jestem moderatorem tego działu. :D

A odpowiadając na pytanie postawione w temacie, pobieranie (jak i udostępnianie) może być moim zdaniem legalne. Zależne jednak od ściąganych plików. Samym stwierdzeniem o "grzaniu torrentów" nie oceniałbym, czy to wypada czy też nie. ALe znajdą się tacy, co wietrzą sensację. :)

abraxas 

Wysłany: Pon Sty 07, 2008 07:31   

kaszi napisał/a:
Samym stwierdzeniem o "grzaniu torrentów" nie oceniałbym, czy to wypada czy też nie

To racja, też tak w sumie sądzę i zgadzam się, że lekko pojechałem po bandzie. Ale czasami prowokacja jest potrzebna, by pobudzić ludzkość do "walki" :-)

Do tego jednak chciałbym dodać, że opinie dotyczące legalności rozpowszechniania i rejestrowania różnorakich dzieł są mocno ... różnorakie. Niektóre zapisy są tak niejednoznaczne, że ... trzeba się kierować moralnością :-)

No i ... pobieranie i udostępnianie MOŻE być legalne i zgodne z moralnością. Ale umówmy się, że najczęściej nie jest.

Ubik 

Wysłany: Pon Sty 07, 2008 08:49   

abraxas napisał/a:
No i ... pobieranie i udostępnianie MOŻE być legalne i zgodne z moralnością. Ale umówmy się, że najczęściej nie jest.
Trudno się z tym nie zgodzić. Zaczyna się od drobnego naciągania powyższych...
Określanie takiego procederu różnymi eufemizmami ma ułatwiać pozostanie w zgodzie z moralną stroną, tłumacząc dlaczego nie da się z legalną.

Ukasz napisał/a:
Czyzby powstała gdzies wypozyczalnie płyt CD z muzyka ??
Ma Pan rację. W życiu nie widziałem płyty CD z adnotacją: „Płyta z licencją do wypożyczania”. Jeżeli wypożyczalnia istnieje, to skąd bierze CD z taką licencją?
Muzykę często się ściąga, aby zorientować się, co warto kupić. Bo trudno tak naprawdę słuchać ripowanej. Nawet z wysokim bitrate.

Jeżeli chodzi o wypożyczanie filmów DVD, to najczęściej nie przeszkadza cena ( inaczej niż przy kupnie ), ale brak czasu. Nigdy nie zdarzyło się Wam wypożyczyć i oddać nie oglądany?

No tak, ale można jednak, nikt nie broni, pozostawać w zgodzie z prawem. Logicznym czy nie, mądrym bądź nie. Zawsze dużą satysfakcją dla mnie był fakt nieposiadania jakiegokolwiek nielegalnego oprogramowania w PC. OEM-owe OS-y, Open Source, itd.

Ukasz napisał/a:
tylko ze "babcia" nie sprzedaje swoich płyt w setkach tysięcy :)

I tu przewrotnie kryje się istota sprawy. Nie chodzi o to, że jak dużo, to ich stać na straty, tylko o to, że po stworzeniu utworu i rozpowszechnieniu o dochody dla twórcy dbają instytucje publiczne, społeczne, państwowe, z policją, sądami i sejmem na czele. Za nasze podatki. A interes państwo robi właśnie na podatkach. Tak, czy siak, kto za to płaci? Jak by zapytał Zdzisław Maklakiewicz w jednym przytaczanym kultowym filmie, który posiadam na legalnym DVD ;)

Odpowiedz do tematu