Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Co łaska" ile wynosi??
Autor Wiadomość
micio 

Wysłany: Pią Sty 11, 2008 23:47   "Co łaska" ile wynosi??

Ostatnio przyszedł mi do głowy pomysł aby sie pobrać... w kościele
No i jak zawsze ksiądz mówi że za to, za tamto daje się co łaska (ale minimum XXXzł)
Ostatnio kiedy załatwiałem sprawy pogrzebowe (2 lata temu) w kościele św Maksymiliana dałem księdzu 20 zł- nic nie powiedział w końcu to pogrzeb a nie jakaś fanaberia jak ślub.

Ile wy dajecie co łaska- albo w inny sposób- jaki jest cennik w waszych parafiach (pogrzeb, chrzciny, zapowiedzi, ślub)? :hmmm:

emigrant 

Wysłany: Sob Sty 12, 2008 09:20   

micio napisał/a:
No i jak zawsze ksiądz mówi że za to, za tamto daje się co łaska (ale minimum XXXzł)

Chodzi tu o organistę, kościelnego. Oni też muszą z czegoś żyć więc stąd to minimum. Oświetlenie też trzeba do tej kwoty dodać :yes:

S.D. 

Wysłany: Sob Sty 12, 2008 11:42   

Witam.
Miałem okazję nie dawno załatwiać chrzest w kościele Radzyma na Winiarach. Siedząc z w biurze parafialnym o mało się nie roześmiałem. Przed moimi oczami leżał ... cennik!
To nie żart! Za chrzciny dałem " co łaska " 100, bo takowa kwota w cenniku figurowała. Ale ślubu nie biorę u Radzyma ;]
muszę znaleść " tańszy " kościół. Gdyż według w/w cennika zapłacił bym 700 zł...

Ech... szkoda słów.

S.D.

kaszi 

Wysłany: Sob Sty 12, 2008 12:05   

Jest cennik, to i Urząd Skarbowy powinien być. ;]

S.D. 

Wysłany: Sob Sty 12, 2008 12:08   

No jest Urząd skarbowy .... nie opodal ;]
Jak to mówią " nie daleko pada cennik od skarbówki " ;]

wuja 

Wysłany: Sob Sty 12, 2008 12:29   

S.D. napisał/a:

Miałem okazję nie dawno załatwiać chrzest w kościele Radzyma na Winiarach. Siedząc z w biurze parafialnym o mało się nie roześmiałem. Przed moimi oczami leżał ... cennik!
To nie żart! Za chrzciny dałem " co łaska " 100, bo takowa kwota w cenniku figurowała. Ale ślubu nie biorę u Radzyma ;]
muszę znaleść " tańszy " kościół. Gdyż według w/w cennika zapłacił bym 700 zł...

Ładnie to napisałeś, a ja dodam od siebie, że proboszcz od Radzyma, jako jeden z nielicznych (niestety) proboszczów co roku podaje do publicznej wiadomosci sprawozdanie między inymi z finansów parafii.
I tak (wypis z tygodnika parafialnego WINNICA)
Cytat:
poz 3 Ofiary z chrztów, ślubów, pogrzebów 60.330,00zł
poz 9 Ofiary z kolędy, weynajmu itp 78.204,93zł
........
RAZEM PRZYCHODY 555.930,34zł

poz 1 Wydatki administracyjne
(w tym prąd, gaz, ciepło) 121.838,55zł
poz 3 Pobory pracowników(17 osób),
księży (4) i składki ZUS 146.286,03zł
poz4 Podatki 3.416,00zł
.........

RAZEM ROZCHODY 532.0,25,80zł

PS - nie wpisywałem wszystkich pozycji

micio 

Wysłany: Nie Sty 13, 2008 11:03   

A ciekawe kiedy zamontują kasy fiskalne... :co:
Napisałem maila do Kurii w Gnieźnie na temat tych cenników- odpisali mi:
"Proszę się w tej sprawie kontaktować z rzecznikiem prasowym gnieźnieńskiej Kurii, ks. Zbigniewem Przybylskim nr. tel. (061) 426 21 02 - prosić z rzecznikiem" :x
Poza tym- Gniezno jest podzielone na 2 dekanaty:
pierwszy: http://www.archidiecezja....nienski_i.html# - dziekan ks. Andrzej GRZELAK (Gniezno, par. pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana)
oraz drugi: http://www.archidiecezja....nienski_ii.html gdzie dziekanem jest... ks. Kapturczak z Winiar.
Niektóre kościoły- chcąc mieć swojego organistę każą płacić "odstępne" miejscowemu organiście- to jest dziwne- bo to kościół a nie jakaś firma z cennikiem (chociaż już tak zaczyna wyglądać). Potem na kazaniu się słyszy że młodzież żyje w grzechu bez sakramentu małżeństwa... no a po części czyja to jest wina? ;/
Około dwa lata wstecz nasza katedra na ślub "kosztowała" 1000zł.

wuja 

Wysłany: Pon Sty 14, 2008 08:17   

micio napisał/a:
Niektóre kościoły- chcąc mieć swojego organistę każą płacić "odstępne" miejscowemu organiście- to jest dziwne- bo to kościół a nie jakaś firma z cennikiem

Organista odpowiada za instrument oddany pod jego opiekę. Zajmuje się jego strojeniem i konserwacją. Jeżeli wypożyczasz kasete z filmem, też musisz zapłacić.

Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Pon Sty 14, 2008 08:24   

wuja napisał/a:
Organista odpowiada za instrument oddany pod jego opiekę. Zajmuje się jego strojeniem i konserwacją. Jeżeli wypożyczasz kasete z filmem, też musisz zapłacić.
znaczy ze dobrze z tymi opłatami czy źle ??

wuja 

Wysłany: Pon Sty 14, 2008 10:37   

Ukasz napisał/a:
znaczy ze dobrze z tymi opłatami czy źle

Na podstawie mojego postu z wyliczeniem przychodów i rozchodów parafii Radzyma, widzisz, że nie jest aż tak różowo z dochodami parafii (acha, zapomniałem dodać, ze nadwyżka została skierowana na konto przyszłej insatalacji organów pneumatycznych, których koszt wynosi ~500.000,00zł). A więc "usługa za darmo" w zasadzie nie powinna wchodzić w rachubę. Aczkolwiek, nie sądzę, aby wrażliwy kapłan wziął za to ofiarę od osoby autentycznie ubogiej. A takie osoby są na ogół znane w parafiach.
Skoro zaś, jeżeli ktoś ma ambicje ślubowania w katedrze, to musi się liczyć z tym, że to nie jest to samo, co w parafii. Jeśli chce ślubować w katedrze, to pewnie nie zaproponuje proboszczowi katedry, że bez oświetlenia -(przyniesie własne świeczki) i bez organów (bo kolega zagra na gitarze, a kuzyn na ustnej harmonijce) i bez sprzątania (bo po weselu przyjdzie mamusia z miotłą i mopem i posprząta).

micio 

Wysłany: Pon Sty 14, 2008 12:30   

wuja napisał/a:
... że bez oświetlenia -(przyniesie własne świeczki)...

Ale to jest niezły pomysł- bez światła przy blasku świec :jupi:
Byłem kilka razy na mszy u Gaudentego- pamiętam że oprawa muzyczna była beznadziejna- wiec budowa organów nic nie pomoze jeżeli nie bedzie nowego organisty z wyraźnym głosem- ale pewnie tacy tez wyjechali do UK :hahaha:
Co się wiąże z "utargiem" kościoła- jeżeli będą mniejsze wpływy to też będą mniejsze wydatki- wiele rzeczy idzie ograniczyć przecież.
Pochodze z parafi Maksymiliana Kolbego i co miesiąc zamieszczane jest sprawozdanie finansowe parafii (gazetka robiona na ksero- a nie jak w drukarnii na dobry i drogim papierze jak Winnica na winiarach)

Sprawozdanie finansowe za grudzień 2007:
Przychody parafii: 16373,00 zł

-składki: 10036,10zł
- ze skarbon: 1126zł
- ofiary na inwestycje i potrzeby parafii: 2072zł
- ofiary za parkowanie (na terenie za kościołem): 410zł
- ofiary za pogrzeby, ślub: 455zł
- ofiary za opłatki: 2277,10zł
Rozchody parafii: 14022,33zł
- gratyfikacje: 3030zł
- opłaty na kurię: 1492,80zł
- utrzymanie budynku parafialnego
(prąd, woda,oczyszczanie, kuchnia) 2279,29zł
-cele kultu: 1492,80 zł
- inwestycje parafialne: 3372,zł
-inne (gazety, pomoc potrzebującym) 1192zł

No i wychodzi saldo dodatnie, jednak za 6 miesięcy z obliczeń wychodzi ujemne -2173zł

Oczywiście- punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :yes: - dla mnie i tak zawsze będzie dużo, a dla nich i tak zawsze będzie mało :whoeva:

michal88gno
[Usunięty]

Wysłany: Sro Sty 16, 2008 22:20   

Apropo parafii na winiarach- jestem tam lektorem od kilku ladnych lat.
Sprawa cennika- budzi rozne emocje. Pozytywne i negatywne- jedne i drugie uzasadnione. Otoz, kiedys proboszcz(niedawno zreszta wyrozniony jako laureat w konkursie "proboszcz roku" ) sam mowil, ze jest to cena orientacyjna- dla parafian, ktorzy nie orientuja sie ile to jest "co laska". Choć w naszej parafii stwierdzenie "co laska pińset złoty" jest jak najbardziej adekwatne. Nie da sie ukryc- ceny sa wysokie. Co do sprawozdania finansowego - rzeczywiscie, jeden z nielicznych proboszczy, ktorzy dziela sie tym z opinia publiczna- postawa godna nasladowania. Tyle.

wuja napisał/a:

wuja napisał/a:
RAZEM ROZCHODY 532.0,25,80zł

tylko nie myslcie, ze mamy 20tys pln zarobione, wuja nie uwzglednil pozycji- zgromadzone na organy- ponad 20 tys:)

pozdrawiam

Posty zostały scalone. Bardzo proszę o unikanie pisania swoich postów jeden pod drugim, w krótkich odstępach czasu. Jeśli chcesz dodać coś, o czym zapomniałeś w poprzedniej wiadomości, możesz użyć opcji "edytuj" /Aliena

wuja 

Wysłany: Czw Sty 17, 2008 08:55   

michal88gno napisał/a:
tylko nie myslcie, ze mamy 20tys pln zarobione, wuja nie uwzglednil pozycji- zgromadzone na organy- ponad 20 tys:)

Niedokładnie Michałku przeczytałeś mój poprzedni post (Pon Sty 14, 2008 12:30)
wuja napisał/a:
(acha, zapomniałem dodać, ze nadwyżka została skierowana na konto przyszłej instalacji organów pneumatycznych, których koszt wynosi ~500.000,00zł)

michal88gno napisał/a:
proboszcz(niedawno zreszta wyrozniony jako laureat w konkursie "proboszcz roku" )

Jesteś lektorem, a jesteś niedoinformowany. Otóż X kanonik niestety, nie został laureatem konkursu. Był jednym z 14 finalistów - nominowanych do tego tytułu (o czym była mowa w innym temacie). Laureatem został X Jan Dziasek z Krakowa.
TUTAJ
A jakbyś dokładnie popatrzył na zdjęcie z Gali, zamieszczone w Winnicy, znalazłbyś tam wuja.

michal88gno
[Usunięty]

Wysłany: Czw Sty 17, 2008 09:35   

źle sie wyrazilem mialo byc samo "wyrozniony":) a jeszcze mi sie "jako laureat" wpisalo- co sie totalnie kupy nie trzyma:D:D , ale mysle ze godzina edycji wczorajszego postu mnie choc troche usprawiedliwia;)
pozdrawiam

Kukiz 
BJJ

Wysłany: Czw Sty 17, 2008 15:45   

jedno jest pewne co łaska wynosi zdecydowanie za mało ;]

zofia Nałkowska 
Estera Zofia Walcząca

Wysłany: Pią Sty 18, 2008 08:56   

wuja napisał/a:

........

Bardzo grzecznie chciałam zapytać jak są dokumentowane przychody. Czy ksiądz wybiera ze skarbonki datki i piesze w zeszycie: 18.01.2007 - 25 zł? Młodzi za ślub wg cennika mieli dać 700 zł, ale byli hojni i dali 1200 zł. Czy wykazuje się w przychodach 700 zł czy całość?
Może istnieć sytuacja zaniżania przychodów? Nikogo nie oskarżam, po prostu tak mi się w głowie kotłuje.

Grzegorz 

Wysłany: Sob Sty 19, 2008 22:52   

zofia Nałkowska napisał/a:
Młodzi za ślub wg cennika mieli dać 700 zł, ale byli hojni i dali 1200 zł. Czy wykazuje się w przychodach 700 zł czy całość?

Cennik OFICJALNIE nie istnieje. To ile wykaże się w dochodach zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli "kasującego". Wszystkie przychody z tytułu ślubów, pogrzebów, kolęd, itp. księgowane są jako darowizny, od których nie jest odprowadzany podatek.
Jeśli cennik istniał by oficjalnie, to kościół formalnie świadczył by usługi i musiałby odprowadzać podatek od dochodów.

micio 

Wysłany: Nie Sty 20, 2008 10:12   

Kiedyś było takie coś że można sobie było z PITa odliczc darowizny- teraz to jeszcze jest?? (kiedys szły niezłe wałki z tym). Ciekawe czy ksiądz by poszedł na takie cos- wpłace coś na Organizacje Pożytku Publicznego (caritas- z dopiskiem parafii) i nie bede musial mu do reki placic ;] . W Maksymilianie było kiedys tak- nie wiem jak ostatnio- ze pieniądze ktore byly wplacane na Caritas z dopiskiem parafi wrcały do prafi spowrotem ;] Kombinacje jak koń pod górkę, ale kto nie kombinuje ten nic nie ma :yes:

Grzegorz 

Wysłany: Nie Sty 20, 2008 12:51   

micio napisał/a:
Kiedyś było takie coś że można sobie było z PITa odliczc darowizny- teraz to jeszcze jest?? (kiedys szły niezłe wałki z tym).

Za PIT.pl
Kod:
Na podstawie Art.55 ust.7 Ustawy z dnia 17 maja 1989r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.89.29.154 z dnia 23 maja 1989 z późn.zm) możliwe jest odliczenie od podstawy opodatkowania darowizny na rzecz Kościoła Katolickiego (kościelnych osób prawnych, np. parafii) w pełnej wysokości - bez uwzględnienia limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem:

* przekazania darowizny na kościelne cele charytatywno-opiekuńcze za pokwitowaniem;
    * uzyskania od kościelnej osoby prawnej sprawozdania z zużycia środków w terminie 2 lat od dnia przekazania darowizny.

Sprawozdanie nie jest konieczne dla odliczenia darowizny, jeżeli jednak nie zostanie uzyskane w terminie 2 lat od dnia przekazania, podatnik będzie zobowiązany do skorygowania PIT za rok, w którym dokonał odliczenia, do wysokości limitu określonego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. do 6% dochodu (darowizna na cele pożytku publicznego). Odliczenie 6% dochodu będzie możliwe, jeżeli darowizna została dokonana w formie wpłaty na rachunek bankowy, gdyż tylko taka wpłata pozwala na dokonanie odliczenia zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

micio napisał/a:
W Maksymilianie było kiedys tak- nie wiem jak ostatnio- ze pieniądze ktore byly wplacane na Caritas z dopiskiem parafi wrcały do prafi spowrotem

Nie bardzo w to wierzę. Pieniądze wpłacane na Caritas mogą być wykorzystane tylko i wyłącznie na jej cele statutowe. Finansowanie parafii takim celem nie jest.
Wyjątkiem jest prowadzenie przez kościół parafialnego koła Caritas. Wtedy pieniążki mogą być wykorzystane na jego rzecz.

zofia Nałkowska 
Estera Zofia Walcząca

Wysłany: Pon Sty 21, 2008 07:05   

S.D. napisał/a:
Przed moimi oczami leżał ... cennik!
To nie żart! Za chrzciny dałem " co łaska " 100, bo takowa kwota w cenniku figurowała. Ale ślubu nie biorę u Radzyma

To cennik jednak istnieje, więc co z tymi podatkami kościelnymi?

micio 

Wysłany: Pon Sty 21, 2008 13:58   

Grzegorz napisał/a:
Pieniądze wpłacane na Caritas mogą być wykorzystane tylko i wyłącznie na jej cele statutowe. Finansowanie parafii takim celem nie jest.
Wyjątkiem jest prowadzenie przez kościół parafialnego koła Caritas. Wtedy pieniążki mogą być wykorzystane na jego rzecz.

No tak- przy kościele jest świetlica dla dzieci...

michal88gno
[Usunięty]

Wysłany: Pon Sty 21, 2008 21:18   

Cytat:
To cennik jednak istnieje, więc co z tymi podatkami kościelnymi?

w kwestii formalnej- to nie jest sztywny cennik uslug swiadczonych przez nasza parafie- to tylko orientacyjna kwota, jaka jest oczekiwana za dana usluge- nie ma u nas kasy fiskalnej itp... o sposob placenia podatkow trzeba byloby zapytac ks. Proboszcza- choc w tym miejsu prosiłbym o modlitwe, zeby wrocil do zdorwia- i mogl zainteresowanym odpwoiedziec.

wuja 

Wysłany: Wto Sty 22, 2008 08:51   

michal88gno napisał/a:
w kwestii formalnej- to nie jest sztywny cennik uslug swiadczonych przez nasza parafie- to tylko orientacyjna kwota, jaka jest oczekiwana za dana usluge

Zauważ Michałku, że ofiary na rzecz KK najczęściej krytykują ci, którym do kościoła (w tym momencie myślę o świątyni) i Kościoła zawsze daleko.

S.D. 

Wysłany: Wto Sty 22, 2008 12:19   

Oczywiście wuja ma rację. Ci, którzy do Kościoła ( ja również myślę o świątyni ) chodzą i są ślepo zapatrzeni w w/w instytucję nie zauważaja lub, nie chcą zauważyć matactw którymi kler polski się zajmuje. Nie mówię tutaj o kościołach gnieźnieńskich - gdyż do końca nie znam " władających " nimi person.
Moim zdaniem " wycena " swoich usług jest wysoce niemoralna wobec ubogiego społeczeństwa.
Ale cóż - wystarczy sięgnąć wstecz. Generalnie kościół nie zapisał pięknem kart historii.
Do kościoła - jak najbardziej - mam daleko. Dzięki temu mogę spokojnie spać, bo mój portfel jest bezpieczny.

wuja 

Wysłany: Wto Sty 22, 2008 12:45   

S.D. napisał/a:
Generalnie kościół nie zapisał pięknem kart historii.

Widać, niestety, nie znasz historii. Nawet historii Polski, dla której w latach niewoli, Kościół polski był zawsze ostoją i ochroną.
Nie znasz nawet najnowszej historii Polski, gdy Kościół polski był jedynym gwarantem swobód i myśli patriotycznej.
Przykre zaś, że niektórzy, chroniący się niedawno w murach kosciołów, teraz cie od nich odwracają. To świadczy tylko o ich dwulicowości.
Patrzę przez pryzmat NORMALNEGO KATOLIKA, bo to, co wyprawia niejaki o. R. mierzi mnie również głęboko.
Ale na szczęście, Kosciół - to nie tylko o. R., czy prałat J. kościół, to zbiór ludzi, dla których kapłani i zakonnicy, to nie bogowie - to jedynie przewodnicy.
A jeżeli uważacie, że księża mają żyć w nędzy i ubóstwie tylko dlatego, że są księżmi, to w czym czujecie od nich lepsi?
Wyłożony taryfikator pomaga w rozeznaniu, ile dać wypada. Ale, jeżeli powiesz ksiedzu, że jesteś ubogi i nie stać Ciebie na taką ofiarę - na pewno nie będziesz musiał jej składać.
dzisiaj mam kolendę i dam ofiarę taką, jaką uważam za stosowną.

micio 

Wysłany: Wto Sty 22, 2008 13:03   

Wg mnie najczęściej krytykują realiści którzy widzą (dostrzegają) jak niektórzy księża sobie zmieniają samochód 2 razy w roku a dla parafii nic nie robią, natomiast fanatycy bezgranicznie bronią ich...
Bycie kapłanem to powołanie, a nie w wyniku panującego bezrobocia ucieczka od biedy (jak się teraz dzieje)
"Wtedy Jezus rzekł do uczniów swoich: Jeśli kto chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie i weźmie krzyż swój, i niech idzie za mną." ( Mt 16:24 )
Szkoda że ksiądz nie może mieć żony ;)

abraxas 

Wysłany: Wto Sty 22, 2008 13:28   

wuja napisał/a:
Wyłożony taryfikator pomaga w rozeznaniu, ile dać wypada. Ale, jeżeli powiesz ksiedzu, że jesteś ubogi i nie stać Ciebie na taką ofiarę - na pewno nie będziesz musiał jej składać.

Gdyby tak było, to ... byłoby idealnie. Ale tak nie jest. NIESTETY. Są przypadki, kiedy cennik jest sztywny - jak w punkcie usługowym. I co to za pomysł właściwie - taryfikator ofiary? Może też są miejsca w Polsce, gdzie jest taryfikator, w którym stoi, ile trzeba dać, by odpust jakiś otrzymać?

Cytat:
A jeżeli uważacie, że księża mają żyć w nędzy i ubóstwie tylko dlatego, że są księżmi, to w czym czujecie od nich lepsi?

Hmmm ... jak moralnie czuje się ksiądz, w którego parafii ludzie przymierają głodem a on żyje jak pączek (dosłownie) w maśle? I proszę nie pytać (w ramach odpowiedzi) jak ja się czuję.

wuja 

Wysłany: Wto Sty 22, 2008 13:47   

abraxas napisał/a:
Hmmm ... jak moralnie czuje się ksiądz, w którego parafii ludzie przymierają głodem a on żyje jak pączek (dosłownie) w maśle? I proszę nie pytać (w ramach odpowiedzi) jak ja się czuję.

Nie pytam, jak Ty się czujesz.
Powiem tylko tyle, ze jakby nie było, ksiądz jest z reguły osobą wykształconą - po studiach specjalistycznych.
Dlaczego nie spytasz, czemu niejeden lekarz, psycholog, adwokat, inżynier zmienia samochody? Wg tej zasady również powinni przymierać głodem?

abraxas 

Wysłany: Wto Sty 22, 2008 14:01   

wuja napisał/a:
Powiem tylko tyle, ze jakby nie było, ksiądz jest z reguły osobą wykształconą - po studiach specjalistycznych.
Dlaczego nie spytasz, czemu niejeden lekarz, psycholog, adwokat, inżynier zmienia samochody? Wg tej zasady również powinni przymierać głodem?

Ale co ma to do rzeczy?

Ksiądz katolicki powinien postępować zgodnie z zasadami wiary, którą głosi. Nie jestem teologiem ale cosik wydaje mi się, że bogaty w dobra doczesne ksiądz i przymierający głodem jego parafianin to chyba nie jest zestawienie, które jest ok.

Ja nie mówię, że ksiądz ma przymierać głodem. Ma nie szczędzić wysiłków, by jego (i nie tylko) parafianie nie przymierali głodem. Według mnie nie powinien zajmować sie duszami a również "ciałami" swoich owieczek.

michal88gno
[Usunięty]

Wysłany: Wto Sty 22, 2008 14:26   

wuja napisał/a:
Zauważ Michałku, że ofiary na rzecz KK najczęściej krytykują ci, którym do kościoła (w tym momencie myślę o świątyni) i Kościoła zawsze daleko.

Niestety, taka jest prawda- warto jednak dodac, ze w niektorych przypadkach tak jest rowniez z darami z kosciola, widac tam czasmi ludziu, ktorych w koscilee nie sposob zauwazyc.
Co wiecej "psiocza" na instytukcje, z ktorej korzystaja...

Odpowiedz do tematu