Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Co łaska" ile wynosi??
Autor Wiadomość
zofia Nałkowska 
Estera Zofia Walcząca

Wysłany: Czw Sty 24, 2008 06:06   

miało być "ile kosztuje co łaska" a tu dyskusja sprowadza się do polemiki z doktrynami kościelnymi, oceną życia księży w ogóle. Bóg dał każdemu wolną wolę i umysł, aby wykorzystał go jak umie najlepiej. Dał je również księżom. Ich życie i działalność też oceni, jak każdego z nas. Ksiądz jest człowiekiem, ale świadomie wybrał pewną drogę z całą konsekwencją wyboru. Czy się wobec Boga i ludzi dobrze wywiązuje to Bóg oceni sam. Posługa kapłańska nie jest bowiem zawodem jak każdy inny , kościół zakładem pracy, a życie księdza,życiem każdego zwykłego człowieka. Jeśli jakiś ksiądz głosi co innego, a po cichu robi zupełnie inne rzeczy, nie nadaje się na pasterza i duchownego. Ale mu wybaczam, bo jest moim bratem w Bogu. Mogę być oburzona na jego chciwość, egoizm, życie z partnerką mimo oficjalnego celibatu, ale nie będę go oceniać. Bóg sam to zrobi. A taki ksiądz jest żałosny i ja też mam wybór. Mogę go nie słuchać, przejść obojętnie.

Posty zostały wydzielone do tematu: "Kościół na kartach historii Polski - fakty i mity" / Aliena

micio 

Wysłany: Pon Sty 28, 2008 21:50   

Byłem u Radzyma... aby otrzymać licencję na ślub- wg cennika 150 zł proszę. :ups:

wuja 

Wysłany: Wto Sty 29, 2008 08:48   

micio napisał/a:
Byłem u Radzyma... aby otrzymać licencję na ślub- wg cennika 150 zł proszę. :ups:

Wyjaśnię:
Aby otrzymać licencję na ślub w innej parafii, musi być przeprowadzone "postępowanie" stwierdzajace Twoją zdolność prawną (w myśl Prawa Kanonicznego) do zawarcia związku sakramentalnego i wystawiony stosowny dokument.
Gdy idziesz do Urzędu Stanu Cywilnego po odpis np aktu urodzenia - też musisz zapłacić.

PS. Jeżeli ślubowałbyś nie w swojej parafii i na dodatek w kościele klasztornym, nie będącym parafialnym (przykład - Dominikanie w Poznaniu - należą do parafii na Fredry), musiałbyś jeszcze w kościele parafialnym otrzymać tzw delegację. Znam to z autopsji, gdyż właśnie taki przypadek "przerabiałem" prawi 40 lat temu i wcale nie narzekałem.

michal88gno
[Usunięty]

Wysłany: Wto Sty 29, 2008 10:16   

micio napisał/a:
Byłem u Radzyma... aby otrzymać licencję na ślub- wg cennika 150 zł proszę.

nic dodac, nic ując.

micio 

Wysłany: Wto Sty 29, 2008 17:36   

Ja nie narzekam tylko dziele się tym co mnie spotyka przy załatwianiu ślubu. Miłość kosztuje... ;]

abraxas 

Wysłany: Wto Sty 29, 2008 17:38   

micio napisał/a:
Miłość kosztuje...

"Co łaska" oczywiście kosztuje :-)

Posty zostały wydzielone do tematu: "Istota i znaczenie chrztu" / Aliena

wuja 

Wysłany: Czw Paź 09, 2008 12:38   

Znalezione na stronie "plebania.pl"

Przychodzą narzeczeni do kancelarii dać na zapowiedzi. Na końcu przyszły małżonek pyta księdza, ile powinien zapłacić. Na to ksiądz, że to już zależy od jego woli i od tego, jak ocenia szczęście z przyszłą żoną. Wtedy młodzian spojrzał na stojącą obok niego pannę, westchnął głęboko i wyjął z portfela 100 PLN. Ksiądz wziął banknot, popatrzył na przyszłą pannę młodą, westchnął głęboko... i wydał 50 PLN reszty.

pasuje zarówno do działu humor, jak i do tego tematu

PawelSz 

Wysłany: Pon Paź 20, 2008 01:23   

Zgadzam się z tym co Zofia napisała.

Tak teraz sobie myślę, że niektórym socjalizm przewrócił w głowie - przychodzicie do instytucji i co? Mówicie - dajcie nam za darmo? Jeśli uważacie, że dany Ksiądz wam coś złego wyrządził, to idźcie do kurii - to jest miejsce załatwiania takich spraw, a nie to forum. Czy Wasz ślub MUSI się odbyć akurat w tej parafii? Jeśli Wam się nie podoba to idźcie do innej. A przepraszam z czego ma żyć kapłan na wiosce jak nie z datków wiernych? A kto zapłaci organiście, zakrystianinowi, kwiaciarkom i innym pracownikom? Za co? A za co zakupi chleb i wino? A prąd, woda? A za co się dokształci? Żal niektórym 100 czy 200 zł dać w ofierze, a ile wydają na wódkę "weselną"?

micio napisał/a:
Ile wy dajecie co łaska- albo w inny sposób- jaki jest cennik w waszych parafiach (pogrzeb, chrzciny, zapowiedzi, ślub)?
Pytanie na poziomie "ile dajesz (lub w drugą stronę - dostajesz) kieszonkowego" Nic tylko patrzeć w czyiś portfel. Dla mnie danie księdzu 20 zł byłoby dla mnie upokarzające - toż to dzieciaki więcej na alkohol wydają tygodniowo.

Cytat:
Ma nie szczędzić wysiłków, by jego (i nie tylko) parafianie nie przymierali głodem.
A czemu on musi, a Ty akurat nie?

micio napisał/a:
a nie jakaś fanaberia jak ślub.
Rozumiem że dla Ciebie śluby są fanaberiami... a może w ogóle Kościół jest fanaberią i tak naprawdę założyłeś ten temat tylko po to, żeby na Niego ponarzekać

kaszi napisał/a:
Jest cennik, to i Urząd Skarbowy powinien być. ;]
Nie dość, że już kradnie nam dochodowy to jeszcze ma się czepiać ofiar? To gorzej niż socjalizm!

micio napisał/a:
Potem na kazaniu się słyszy że młodzież żyje w grzechu bez sakramentu małżeństwa... no a po części czyja to jest wina? ;/
Kozioł ofiarny musi się znaleźć. Jak Ci się nie podoba to dokonaj apostazji - nikt Cię w Kościele na siłę trzymać nie będzie - a argument, że młodzi nie biorą ślubu bo nie mają pieniędzy mnie rozśmiesza... a na wódkę i imprezy mają? A telewizję oglądają? PS. Banki udzielające pożyczek wciąż istnieją....

S.D. napisał/a:
nie chcą zauważyć matactw którymi kler polski się zajmuje
Nieznani sprawcy ;D Proszę o podanie konkretnego przykładu - skazania prawomocnym wyrokiem sądu za matactwo (które jest przecież karalne). Poza tym jeśli podejrzewasz matactwo to zgłoś do kurii a nie siedzisz i narzekasz.

micio 

Wysłany: Wto Paź 21, 2008 17:49   

PawelSz napisał/a:
a ile wydają na wódkę "weselną"

PawelSz napisał/a:
toż to dzieciaki więcej na alkohol wydają tygodniowo
,
oraz
PawelSz napisał/a:
a na wódkę i imprezy mają

Ty ciągle o wódce coś marudzisz... Masz w rodzinie księdza czy może ojca? :ups:
Są księża i "księża"- jedni z powołania, inni dla kasy...
Dla jednych liczy się człowiek, dla innych biznes- nie potrafią zrozumieć że niektórzy nie mają pieniędzy. Jeżeli człowiek jest biedny to ma odejść od kościoła bo go nie stać na msze w intencji bliskiego, na chrzest dziecka, na ślub??

A z innej beczki- jakoś nie widziałem jeszcze księdza w pociągu, autobusie wiec z tego wynika że jakoś sobie radzą i nie tłuką się z motłochem w środkach transportu publicznego.

A to co napisałem o fanaberiach jak ślub chodziło mi w większym kontekście- tzn. pogrzebu się nie wybiera, ale ślub owszem (więć jezeli kogoś nie stać to niech poczeka z zaobrączkowaniem ;)

PawleSz. pozdrów Ojca dyrektora :ok:

Kolejne uwagi w podobnym stylu zaowocują awansem na starszego szeregowego/Admin

zofia Nałkowska 
Estera Zofia Walcząca

Wysłany: Wto Paź 21, 2008 18:18   

Micio, bez nerw. Choć wiem,że czasem jest to wkurzające, ale igły mozna wbijać w bardziej elegancki sposób.
Co do księży w autobusach to też nie widziałam. Księża mają dobre samochody, ale zawsze prezenty od rodziny z zagranicy ponoć pochodzą. Prawie zawsze na pogrzeb po księdza trzeba jechać swoim autem, choć jego stoi w garażu. Jak są kolędy to na wsiach trzeba podstawiać samochód wiernych, ksiądz swojego nie użyje, choć datki na kościół, to również datek na paliwo do jego własnego samochodu. Ale to detale w stosunku do wieczności i nie warto przez to dostać wrzodów na żołądku.

wuja 

Wysłany: Wto Paź 21, 2008 19:45   

micio napisał/a:
jakoś nie widziałem jeszcze księdza w pociągu

A czy koniecznie musi jechać w sutannie, czy chociaż w koloratce?
Nie jestem ksiedzem, a z komunikacji zbiorowej korzystam tylko wtedy, kiedy jadę na jakąś imprezę. A i tak nie jeden raz facet w przedziale w pewnym momencie wyciągał brewiarz i modlił się.

Wielki Wódz 

Wysłany: Pią Cze 12, 2009 23:41   

micio napisał/a:
Napisałem maila do Kurii w Gnieźnie na temat tych cenników

Ja napisałem maile w tej sprawie do sześciu archidiecezji - poznańskiej, gnieźnieńskiej, katowickiej, częstochowskiej, białostockiej i gdańskiej. Zapytałem bezpośrednio - ile i za co, i kto ustala ceny za wszelkie usługi. Odpowiedź nadeszła tylko z archidiecezji katowickiej; bardzo nieścisła i wymijająca: "Kościół nie jest zakładem usługowym. Nie świadczy usług. Kościół wykonuje posługę." Oczywiście drążyłem temat dalej i zapytałem konkretnie o chrzest dziecka. Odpowiedź rzecznika: "Chrzest nie jest usługą, jest sakramentem. Za chrzest się nie płaci. Przy okazji przyjmowania sakramentów katolicy od wieków składają dobrowolne ofiary. Aby dziecko mogło zostać ochrzczone w Kościele katolickim muszą być spełnione określone warunki w kwestii zagwarantowania jego katolickiego wychowania." Odpowiedź w miarę satysfakcjonująca. Kluczowe słowa: "za chrzest się nie płaci" oraz "dobrowolne ofiary" (to dla tych, którym ksiądz na siłę spróbuje narzucić minimalne "co łaska" za chrzest). Akurat zapytałem niefortunnie o chrzest, a że to "nie usługa", więc się rzecznik sprytnie wywinął. Drążyłem więc dalej, by napisał mi, co z innymi usługami/posługami. Na razie cisza. Dam znać, jak tylko dowiem się więcej. Trochę to jednak frustrujące, że dostałem odpowiedź tylko z jednej archidiecezji. Po co więc na stronach linki "kontakt" i adresy mailowe rzeczników? Po drugie - czemu kościół odpowiada tak niejasno, mało precyzyjnie i słabo merytorycznie? Oczekiwałem odpowiedzi jednoznacznej - jest cennik albo go nie ma :whoeva:

Wielki Wódz 

Wysłany: Pon Cze 15, 2009 17:06   

Dziś przyszła odpowiedź z Archidiecezji Warszawskiej: "Informuję, że na terenie Archidiecezji Warszawskiej nie ma cennika ofiar za posługi religijne. Inne diecezje mogą mieć odmienne rozwiązania prawne. (...) Należy pamiętać jednak, że kwestie finansowe nigdy nie mogą stanowić problemu do przyjęcia sakramentu. Ofiara jest zawsze dobrowolna." Oraz z Archidiecezji Poznańskiej: "W Archidiecezji Poznańskiej nie ma żadnego cennika."
Z powyższego wnioskuję, że za usługi kościelne i sakramenty nie pobiera się opłat, a jedynie sami zainteresowani składają dobrowolne ofiary. Niby wiadome to i oczywiste; są jednak znane mi przypadki, gdzie księża podawali cenę i nie podlegała ona negocjajcji. Jak widać, czynili to bezprawnie. :no:

44 

Wysłany: Wto Cze 16, 2009 07:34   

Fakt, że dziać się tak nie powinno. Ale - moim zdaniem - spokojnie można w takim wypadku powiedzieć, że albo nie ma się pieniędzy na ofiarę, albo chce się dać tyle i tyle. Pozdrawiam!

erwin01 
erwin01

Wysłany: Pon Wrz 21, 2009 21:06   bierzemy slub we wrzesniu 2009 r

Czesc.Siostra zakonna po długich prosbach ile trzdeba dac za kwiaty (bo sami nie wiedzielismy i nie chcielismy wyjsc n głupków dajac 100zł).Zaproponowała nam 800 zł .
Troche sie za głowy złapalismy
Powiedzielismy ,ze chcemy jak najskromniej.
mielismy farta ponieważ inna para bierze slub dzien przed nami . i zlozyliksmy sie po polowie. 400zł
Za to proboszcz bez ogrodek powiedzial 700 zł bez czerwonego dywanu i bez wyjsci przez drzwi gniezniejskie
Czyli slub wyniósł nas 1100 zł
Niestety Katedra zobowiazuje . Dowiedziałem sie miesiąc przed slubem

Swoją drogą Proboszcz bardzo sympatyczny
.

erwin01 
erwin01

Wysłany: Pon Wrz 21, 2009 21:09   gniezno katedra cennik

w 2009 r zaplaciłem 1100 zł za ślub w katedrze w gnieznie

Grzegorz 

Wysłany: Pon Wrz 21, 2009 21:56   

No cóż - za "prestiż" trzeba płacić :P
Ślubowałem w "Farze" w 2007 roku - moim zdaniem jeden z najpiękniejszych kościółków w Gnieźnie. Kosztowało mnie to tylko 350 zł

Adigno 
Red Army

Wysłany: Pon Wrz 21, 2009 23:39   

Co do tytułu tematu, jak byłem w Częstochowie przed maturą przyczepili mi na ulicy jakiś medalik do koszulki, spytałem ile za to? "co łaska " - sięgnąłem do kieszeni i jak się okazało 2 zł to nie jest " co łaska ", bo medalik mi szybko odebrano, więc musicie dawać więcej ;) :D

emigrant 

Wysłany: Wto Wrz 22, 2009 06:29   

Adigno napisał/a:
Co do tytułu tematu, jak byłem w Częstochowie przed maturą przyczepili mi na ulicy jakiś medalik do koszulki, spytałem ile za to? "co łaska " - sięgnąłem do kieszeni i jak się okazało 2 zł to nie jest " co łaska ", bo medalik mi szybko odebrano, więc musicie dawać więcej

A jak wyglądała osoba, która Ci go przypinała? I czy czytałeś ogłoszenia rozwieszone po klasztorze o tego typu próbach oszustw? :)

Analogicznie kiedyś w Gnieźnie zaczepił mnie zagraniczny buddysta (sic!), chcący wcisnąć mi cienką książke z mantrami. Po spytaniu ile mógłbym dać "co łaska", odrzekłem dla żartu ale poważnie, że 5 zł. Zniknął tak szybko jak się pojawił wygrażając mi, że jestem sknera :)

44 

Wysłany: Wto Wrz 22, 2009 07:19   

erwin01 napisał/a:
w 2009 r zaplaciłem 1100 zł za ślub w katedrze w gnieznie

Zakładam, że nie jesteś (jak również nie jest nią Twoja wybranka) parafianinem katedry? Myślę, że chcą większą kasę, gdy ktoś jest spoza parafii, bo zakładają, że w takim razie stać go na więcej.

micio 

Wysłany: Wto Wrz 22, 2009 10:11   Re: bierzemy slub we wrzesniu 2009 r

erwin01 napisał/a:
... ile trzdeba dac za kwiaty (bo sami nie wiedzielismy i nie chcielismy wyjsc n głupków dajac 100zł).Zaproponowała nam 800 zł .
Troche sie za głowy złapalismy...
.

I jak- było tych kwiatów pełno? Czy moze jakis jeden bukiet przy ołtarzu? ;/ Bo nieraz jak siostry przystroją to masakra ;)

r1 
69

Wysłany: Wto Wrz 22, 2009 13:39   

A ja ślubowałem w katedrze w 2001 roku. Kosztowało mnie to 200zł. Trafiłem na księdza, którem dałem 400 zł a on ku mojemu zdziwieniu oddał mi 200 zł i powiedział że mam nie przesadzać. Natomiast w parafi mojej żony na winiarach postanowiłem że nic nie dam ponieważ ksiądz był nachalny i kilka razy sugerował kwotę jaką mam zapłacić. W mojej parafi ksiądz jak zapytałem ile mam dać, życzył mi tylko szczęścia na nowej drodze życia, i dałem mu co łaska 100 zł.

Wielki Wódz 

Wysłany: Wto Wrz 22, 2009 20:48   

Mój ślub w tym roku kosztował mnie i moją super małżonkę 450 zł - w małej podgnieźnieńskiej parafii. Sami tak zaproponowaliśmy. Ksiądz na tę sumę skrzywił się niesamowicie, twierdząc, że "tyle lat się przygotowywaliśmy..." (chodziło mu o życie na kocią łapę przez 9 lat), no i że "co mamy zapłacone tutaj, mamy też zapłacone Tam" :whoeva: Do tego, oczywiście, organista wziął swoje dodatkowo i ubiór koscioła też osobno opłacaliśmy. Ofiara niby jest dobrowolna i z samej definicji nie powinna posiadać ani minimalnej ani maksymalnej wysokości. Teoria swoje, praktyka swoje.

erwin01 
erwin01

Wysłany: Sro Wrz 23, 2009 07:58   

Zakładam, że nie jesteś (jak również nie jest nią Twoja wybranka) parafianinem katedry? Myślę, że chcą większą kasę, gdy ktoś jest spoza parafii, bo zakładają, że w takim razie stać go na więcej.

Tak moja wybranka jest z innej parafi.

44 

Wysłany: Sro Wrz 23, 2009 08:24   

Wielki Wódz napisał/a:
"co mamy zapłacone tutaj, mamy też zapłacone Tam"

Ciekawe podejście...

Wielki Wódz 

Wysłany: Sro Wrz 23, 2009 12:33   

44 napisał/a:
Wielki Wódz napisał/a:
"co mamy zapłacone tutaj, mamy też zapłacone Tam"

Ciekawe podejście...

Do tego dorzucił jeszcze, że "nie myślcie sobie, że te pieniądze idą do mnie; one są przeznaczone dla tych wszystkich, którzy są zaangażowani w wasz ślub". Do dziś myślę, któż to tak wielce był zaangażowany. Organista przecież wziął swoje osobno, pani od przygotowania kościoła też, ministranta do pomocy nie było żadnego, składkę ksiądz zbierał sam...

44 

Wysłany: Sro Wrz 23, 2009 20:48   

Wielki Wódz napisał/a:
składkę ksiądz zbierał sam...

No ale chyba nie ten, który błogosławił ślub? ;)

wuja 

Wysłany: Sro Wrz 23, 2009 21:00   

Wielki Wódz napisał/a:
Mój ślub w tym roku kosztował mnie i moją super małżonkę ...

A po kiego grzyba był Tobie SAKRAMENTALNY ślub kościelny, skoro gdzie indziej deklarujesz sie jako osoba nie wierząca?

Grzegorz 

Wysłany: Sro Wrz 23, 2009 22:30   

Ale to chyba nie jest temat o tym kto i w co wierzy.
Cenniki niekoniecznie na piśmie, ale są ogólną praktyką w kościele i tyle. To ile TRZEBA dać na tacę zależy TYLKO I WYŁĄCZNIE od księdza.

Wielki Wódz 

Wysłany: Czw Wrz 24, 2009 07:49   

wuja napisał/a:
A po kiego grzyba był Tobie SAKRAMENTALNY ślub kościelny, skoro gdzie indziej deklarujesz sie jako osoba nie wierząca?

Temat faktycznie nie o tym, ale wytłumaczyć się muszę - robi się czasami coś w imię wyższych celów i czyichś, nie własnych, potrzeb; dla kogoś. Gdybym nie zgodził się na ślub kościelny, nadal byłbym kawalerem...
Grzegorz napisał/a:
To ile TRZEBA dać na tacę zależy TYLKO I WYŁĄCZNIE od księdza.

I tutaj też równości nijakiej nie ma. Zadrzesz z księdzem, a na pewno bez skrupułów poda wygórowaną wysokość "ofiary" za udzielenie jakiejś posługi kościelnej; "wierny parafianin" na pewno może jednak liczyć na jakieś względy, przywileje i upusty finansowe. "Wierny parafianin" napisałem w cudzysłowiu, bo niekoniecznie wierność ta musi być skierowana do Boga ;)

Odpowiedz do tematu