Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zagadki Pana Fotomanka.
Autor Wiadomość
Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pon Lut 04, 2008 23:15   Zagadki Pana Fotomanka.

Cisza grobowa na całym Foto-forumie.

No to specjalnie dla Was, nowy temat pod sympatycznym tytułem.
Umówmy się zatem, że można tu będzie zadawać zagadki każdemu fotoforumowiczowi indywidualnie lub zamieszczać zagadki dla wszystkich.
Każdy forumowicz będzie też mógł zadać swoją zagadkę w dowolnej formie.

Pierwsza zagadka taka: - co to jest, a przede wszystkim do czego służy ??

Aaaaa...! Szukać po Internecie - niehonorowo !!

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Pon Lut 04, 2008 23:35   

Tomasz Holka napisał/a:
Pierwsza zagadka taka: - co to jest, a przede wszystkim do czego służy ??

Ja wiem tylko tyle, że to jest jakiś obiektyw :)

emigrant 

Wysłany: Pon Lut 04, 2008 23:45   

Nie jest to obiektyw do stosowania fotografii "otworkowej"?

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pon Lut 04, 2008 23:46   

Aliena napisał/a:
Ja wiem tylko tyle, że to jest jakiś obiektyw

Doskonale Alienuniu kochana! Teraz tylko ta maszynka do mięsa została do rozgryzienia.

emigrant napisał/a:
Nie jest to obiektyw do stosowania fotografii "otworkowej"?

Za dużo otworków, hi, hi!
Taki "obiektyw" otworkowy nie ma soczewek, tylko jeden maciupci otworek - może 0,2 lub 0,3mm.

Posty zostały scalone / Aliena

emigrant 

Wysłany: Wto Lut 05, 2008 00:13   

Tomasz Holka napisał/a:
Za dużo otworków, hi, hi!

Myślałem o jakiejś masowej otworkomanii ;)
Kiedyś wystarczała stara pończocha naciągnięta na obiektyw z wypaloną dziurką :)

OT
A może służy do wyłapywania ostrości? :hmmm: Nie wiem :)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Wto Lut 05, 2008 00:22   

emigrant napisał/a:
Kiedyś wystarczała stara pończocha naciągnięta na obiektyw z wypaloną dziurką

Ciepło !!
Popatrz -
emigrant napisał/a:
stara pończocha naciągnięta na obiektyw

Tym powinieneś się kierować przy zgadywaniu (ostatecznie możesz zrobić doświadczenie, do czego zresztą szczerze zachęcam!)

becia 

Wysłany: Wto Lut 05, 2008 07:51   

Nie jestem pewna do czego może służyć ten obiektyw - przyszło mi jednak do głowy, że może zdjęcie zrobione takim cudem będzie przypominało mozaikę.

Kiedyś wśród starych zdjęć mojego męża znalazłam taką właśnie fotkę - był to portret.
Widniała na nim jedna i ta sama osoba w tym samym momencie "uchwycona" ale umieszczona w kilku różnych miejscach na klatce. Nie wiem czy dość jasno się wyraziłam :hmmm:

Zastanawiałam się czasami jak to zostało zrobione - raczej nie obróbką przy pomocy komutera, bo to nie te czasy - i teraz gdy zobaczyłam ten "dziwny" obiektyw przyszło mi do głowy, że może za pomocą podobnej "maszynki do mięsa" ;)

wuja 

Wysłany: Wto Lut 05, 2008 08:11   

Ja natomiast sądzę, że będzie to specjalistyczny obiektyw do wykonywania tak zwanych "miękkich" zdjęć - zarówno portretowych, jak i pejzażowych. Zdjęcia te charakteryzują się jakby lekkim "rozmyciem" konturów, pomimo że nadal pozostają ostre.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Wto Lut 05, 2008 10:05   

wuja napisał/a:
Ja natomiast sądzę, że będzie to specjalistyczny obiektyw do wykonywania tak zwanych "miękkich" zdjęć - zarówno portretowych, jak i pejzażowych.

BRAAAWO WUUJA !!

Wiedziałem, że Wuja zajrzy i że będzie wiedział, Ha !!

becia 

Wysłany: Wto Lut 05, 2008 11:37   

A czy możemy prosić o wrzucenie tutaj jakiejś przykładowej fotki, żeby zobaczyć o czym mowa - czyli jak wygląda takie "miękkie" zdjęcie i czym się różni o fotek wykonywanych przy pomocy normalnego obiektywu ??

P.S.
Zagadka dla Pana Fotomanka - jak wykonuje się w takim razie zdjęcie, o którym pisałam (jeśli zrozumiał Pan z opisu jaki obraz mam na myśli) - bo nadal mnie to nurtuje...
Zdjęcie zostało zrobione z pewnością aparatem analogowym - niestety nie wiem jakim i wygląda jakby na jednej odbitce ktoś nałożył kilka razy ten sam obraz umieszczając fotografowany obiekt w kilku różnych miejscach (a może w tym pytaniu już jest odpowiedź :hmmm: wolę jednak zapytać eksperta).
Niestety nie dysponuję skanerem żeby zobrazować o czym piszę :(

abraxas 

Wysłany: Wto Lut 05, 2008 11:47   

becia napisał/a:
jak wykonuje się w takim razie zdjęcie, o którym pisałam (jeśli zrozumiał Pan z opisu jaki obraz mam na myśli) - bo nadal mnie to nurtuje...

Pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie - zdjecie takie można wykonać na przykład za pomocą stosownego filtra multi-pryzmatycznego ... Nakręcanego na obiektyw. W Poznaniu jest uroczy sklepik, który w swych zasobach posiada mnóstwo tego typu ciekawych "zabawek". Jeśli kogoś to interesuje, to tędy może wejść do sklepu i poszperać w przykładach zastosowań filtrów.

becia 

Wysłany: Wto Lut 05, 2008 11:53   

Dziękuję bardzo - nareszcie zagadka rozwiązana :jupi:

Dla mnie zwykłego fotoamatora była dość trudna :oops:

abraxas 

Wysłany: Wto Lut 05, 2008 12:01   

becia napisał/a:
Dziękuję bardzo - nareszcie zagadka rozwiązana

Być może rozwiązań jest kilka - ja zrozumiałem, że widziałaś te kilka twarzy na klatce czyli negatywie. A podejrzewam, że można pewnikiem również z jednej twarzy na klatce w podobny sposób naświetlić papier - może za pomocą filtra zakładanego do powiększalnika albo jakąś inna sztuczką.

Ja podałem sposób mi znany :-)

becia 

Wysłany: Wto Lut 05, 2008 12:09   

abraxas napisał/a:
podejrzewam, że można pewnikiem również z jednej twarzy na klatce w podobny sposób naświetlić papier - może za pomocą filtra zakładanego do powiększalnika albo jakąś inna sztuczką.

Ja podałem sposób mi znany :-)

Sposób Tobie znany pozwolił mi uzyskać całkiem satysfakcjonującą odpowiedź !!

Pytałam tak tylko - z czystej ciekawości - nie zamierzam próbować ;] ale czasem lubię zwyczajnie coś wiedzieć niekoniecznie po to by później to wykorzystywać w praktyce :mruga:

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Wto Lut 05, 2008 20:51   

becia napisał/a:
Zagadka dla Pana Fotomanka - jak wykonuje się w takim razie zdjęcie, o którym pisałam (jeśli zrozumiał Pan z opisu jaki obraz mam na myśli) - bo nadal mnie to nurtuje...

Abraxas podał prawidłową odpowiedź a ja zdziwił by się jedynie gdyby tych twarzy było więcej niż trzy.
becia napisał/a:
Dla mnie zwykłego fotoamatora była dość trudna

Bo i nakręcić taki "filtr efektowy" na obiektyw kompaktu cyfrowego, to raczej niemożliwe zadanie.
Natomiast zmiękczanie obrazu poprzez fotografowanie przez cienką pończochę (napiętą jeśli to możliwe!) - leży chyba w Twoich możliwościach.
Szczerze zachęcam do takiego eksperymentu! Będziesz się mogła Beciu sama przekonać jak wygląda miękkie zdjęcie.
Kiedyś można było nabyć w sklepach fotooptyki tak zwane Duto, czyli filtr z koncentrycznie rozmieszczonymi okręgami. Służył także zmiękczaniu obrazów fotograficznych - najczęściej portretów.

A powyższy obiektyw portretowy to najdroższa droga (ale pewnie i najlepsza!) by taki malarski obraz uzyskać.

Bardziej malarski a mniej bezwzględnie fotograficzny.

PS: Fotografując ptaki w ZOO, umieszczone w klatkach z siatki o drobnych oczkach - warto przysunąć obiektyw do siatki jak to tylko jest możliwe.
Nawet jeżeli niektóre oczka znajdą się w polu widzenia obiektywu to na zdjęcu nie będzie tego widać.

abraxas 

Wysłany: Wto Lut 05, 2008 22:31   

Tomasz Holka napisał/a:

Abraxas podał prawidłową odpowiedź a ja zdziwił by się jedynie gdyby tych twarzy było więcej niż trzy.

Proszę sobie obejrzeć link przez mnie udostępniony i ofertę filtrów - wygląda na to, że mogłoby byc ich więcej. Niż trzy.

Tomasz Holka napisał/a:

Bo i nakręcić taki "filtr efektowy" na obiektyw kompaktu cyfrowego, to raczej niemożliwe zadanie.

Uprzejmie informuję, iż dużo kompaktów cyfrowych umożliwia doczepienie do swojego korpusiku tulei, w którą można wkręcać filtry jaki się tylko wynajdzie. Tak robiłem w moim kompakcie cyfrowym. .

A w kwestii ptaków - czasami nie zawsze da się ominąć siatkę: http://picasaweb.google.p...201444213451618 (nie zamieszczam zdjęcia swego tutaj bo to temat na zagadki pana Tomasza)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Wto Lut 05, 2008 23:23   

abraxas napisał/a:
wygląda na to, że mogłoby byc ich więcej. Niż trzy.

Portret potrójny jeszcze ma sens, zpięcioraczony lub zmultiplikowany do liczniejszych obrazów traci czytelność.
abraxas napisał/a:
Uprzejmie informuję,

Kogo? Mnie?
A po co innym ta informacja, że do niektórych kompaktów można dokupić tulejki?

Bardzo proszę wszystkich Fotoforumiczów, by dali sobie święty spokój z filtrami efektowymi!

Użyć je rozsądnie, właściwie, do odpowiedniego motywu, tak by ich zakup był usprawiedliwiony, a efekty ciekawe - jest niezmiernie trudno!
Na ogół wychodzi efekt dla efektu i nic więcej !!

Znowu niestety muszę sprzątać po abraxasie i jego złośliwych uwagach w stylu
życzliwy donosi uprzejmie.

abraxas napisał/a:
Tak robiłem w moim kompakcie cyfrowym.

A gdzie rezultaty?
Trzeba było pokazać, zamiast wytrząsać złośliwości!

Bez odbioru!

abraxas 

Wysłany: Wto Lut 05, 2008 23:27   

Tomasz Holka napisał/a:
Znowu niestety muszę sprzątać po abraxasie i jego złośliwych uwagach w stylu
życzliwy donosi uprzejmie.

Sprawiedliwych wołam na świadków, że ja nie wiem o co temu człowiekowi chodzi.

Poinformowałem, że można. Ale również uważam, że nie warto, bo efekty można uzyskać w programie graficznym.

becia 

Wysłany: Sro Lut 06, 2008 00:06   

Tomasz Holka napisał/a:
zdziwił by się jedynie gdyby tych twarzy było więcej niż trzy

abraxas napisał/a:
Proszę sobie obejrzeć link przez mnie udostępniony i ofertę filtrów - wygląda na to, że mogłoby byc ich więcej

I faktycznie jest ich więcej - bo aż 5.
Jutro postaram się "złapać" gdzieś jakiś skaner i za pozwoleniem Pana Fotomanka (bo to jego temat) wrzucę tu omawiane zdjęcie.

Tomasz Holka napisał/a:
Na ogół wychodzi efekt dla efektu i nic więcej

To niewątpliwie fakt - szału nie ma - zdjęcie zaciekawia tylko dlatego, że jest "rozmnożone" na jednej klatce.

abraxas napisał/a:
uważam, że nie warto, bo efekty można uzyskać w programie graficznym

Obecnie tak - ale tamta fotka (jutro postaram się ją pokazać) zrobiona była jakieś 17 lat temu, więc obróbka graficzna na komputerze raczej odpada - dlatego tak mnie zaciekawiło jak można uzyskać taki efekt bez współczesnych cudów techniki.

Tomasz Holka napisał/a:
zmiękczanie obrazu poprzez fotografowanie przez cienką pończochę (napiętą jeśli to możliwe!) - leży chyba w Twoich możliwościach

Pewnie tak - choć przyznam, że może to być cokolwiek trudne ponieważ obiektywik (celowo użyłam tego zdrobnienia) mojej cyfróweczki jest dość mały. Ale jak znajdę trochę wolego czasu to może pokuszę się o taką próbę...
Podejrzewam, że powinno z tego wyjść zdjęcie z nieco rozmytymi konturami - prawda ??

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Sro Lut 06, 2008 00:17   

Tomasz Holka napisał/a:
abraxas napisał/a:
Uprzejmie informuję,

Kogo? Mnie?
A po co innym ta informacja, że do niektórych kompaktów można dokupić tulejki?

Drogi Tomaszu, myślę, że niepotrzebnie się denerwujesz. Ja w poście Abraxasa nie zauważyłam złośliwości. Uważam, że to bardzo dobrze, że Abraxas umieścił taką informację. Tym bardziej, że z Twojego wcześniejszego wpisu wynikało, że takich filtrów do zwykłych kompaktowych aparatów raczej nie można dołączyć. Więc myślę, że to dobrze, że pojawiła się informacja, że jednak można. Nie wszyscy wiedzą o możliwości dołączenia takiej tulejki do niektórych kompaktów cyfrowych, ja sama nie byłam pewna, bo nie znam wielu aparatów, więc nie wiem dlaczego uważasz, że post Abraxasa był skierowany tylko do Ciebie. Abraxas umieścił taką informację dla wszystkich. Każda informacja tutaj jest bardzo cenna i nie możesz kogoś krytykować, że umieszcza dodatkowe informacje.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sro Lut 06, 2008 00:17   

becia napisał/a:
Podejrzewam, że powinno z tego wyjść zdjęcie z nieco rozmytymi konturami - prawda

Niezupełnie. Kontury powinny wyjść delikatnie zaznaczone. Bardzo trudno wytłumaczyć co to takiego miękkość rysunku.
Natomiast najłatwiej będzie, jak napniesz jakąś starą pończochę na ramkę (z drutu, drewnianą czy z plastiku - wszystko jedno), poczym umieścisz ją tuż przed obiektywem.
Zobaczymy co wyjdzie.

becia 

Wysłany: Sro Lut 06, 2008 08:32   

Tomasz Holka napisał/a:
Natomiast najłatwiej będzie, jak napniesz jakąś starą pończochę na ramkę (z drutu, drewnianą czy z plastiku - wszystko jedno), poczym umieścisz ją tuż przed obiektywem.

:ok: w wolnej chwili poeksperymentuję

Tomasz Holka napisał/a:
Zobaczymy co wyjdzie.

ano zobaczymy - postaram się wrzucić tu jakąś fotkę zrobioną w ten sposób :)

Tymczasem wykorzystałam służbowy skaner do prywatnego celu (mam nadzieję, że mnie za to nie wyleją) :clever: i zamieszczam fotkę o której wcześniej rozmawialiśmy

w sumie zdjęcie nieciekawe ale w związku z tym, że dośc stare zaintrygował mnie sposób w jaki mogło zostać zrobione - :ups: chyba się powtarzam ...

P.S. Czy są jakieś wymagania co do koloru pończochy i wielkości oczek ?? ;)

wuja 

Wysłany: Sro Lut 06, 2008 09:00   

becia napisał/a:
Czy są jakieś wymagania co do koloru pończochy i wielkości oczek

Jasne, nie moga to być te dawne "patentki", ani grube rajstopy zimowe :mruga:

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sro Lut 06, 2008 09:50   

wuja napisał/a:
Jasne, nie moga to być te dawne "patentki",

O rety Wuja !! Mało z krzesła nie spadłem jak to przeczytałem (poczym sprawdziłem czy Marta wie, co to patentki - okazało się, że nie ma pojęcia)

Dowcip roku jednym słowem. Natomiast pytanie o kolor - niegłupie. Sam nie mam pojęcia, czy taka kolorowa pończocha nie wywoła jakiejś dominanty, czyli zafarbu - jak żargonią "zawodowcy".

Też chyba należało by sprawdzić.

wuja 

Wysłany: Sro Lut 06, 2008 10:17   

Tomasz Holka napisał/a:
Natomiast pytanie o kolor - niegłupie. Sam nie mam pojęcia, czy taka kolorowa pończocha nie wywoła jakiejś dominanty, czyli zafarbu

Wydaje mi się, że do tego celu najbardziej odpowiednia byłaby cieniutka pończoszka w kolorze nie opalonej skóry ( o w mordę jeża - nie wiem, jak to baby nazywają)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sro Lut 06, 2008 10:31   

Dokładnie tak. Ja też nie wiem jak to się nazywa, choć pewnie to bezbarwne pończochy.

becia 

Wysłany: Sro Lut 06, 2008 10:35   

Tomasz Holka napisał/a:
sprawdziłem czy Marta wie, co to patentki - okazało się, że nie ma pojęcia

Ja też szczerze mówiąc nie miałam pojęcia co to takiego - pierwszy raz słyszałam - a właściwie przeczytałam to okreslenie, ale... poszperałam na necie i teraz już wiem, że to bawełniane rajstopy w prążki - zdaje się, że do przedszkola w takich chodziłam ;)

wuja napisał/a:
cieniutka pończoszka w kolorze nie opalonej skóry ( o w mordę jeża - nie wiem, jak to baby nazywają)

O w mordę !! Baba jestem a też nie wiem jak to baby nazywają, bo nie noszę :jezor: ale dla celów naukowych poświęcę się i kupię ...

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sro Lut 06, 2008 11:13   

becia napisał/a:
teraz już wiem, że to bawełniane rajstopy w prążki

Proszę się nie pogniewać, droga Beciu! Ale niezłe to by było przedszkole, gdyby dziewczynki chodziły tam w patentkach!
Przypuszczam, że zakonnice z całą pewnością takiego przedszkola prowadzić by nie mogły!
Patentki, to jeszcze pewnie przedwojenna nazwa pończoch "kabaretowych" - czyli takich z grubej siatki, najczęściej czarnej.
Całkiem niedawno były modne na zasadzie nawrotów i kaprysów pani mody.

Patentki nazywanano też mniej oględnie bur......... no wiesz! :-)

becia 

Wysłany: Sro Lut 06, 2008 11:18   

Tomasz Holka napisał/a:
Proszę się nie pogniewać, droga Beciu!

Ależ się nie gniewam :)

Tomasz Holka napisał/a:
Patentki, to jeszcze pewnie przedwojenna nazwa pończoch "kabaretowych" - czyli takich z grubej siatki, najczęściej czarnej.

:hmmm: potwierdza to tylko, że trzeba uważnie przyglądać się informacjom zawartym w internecie i weryfikować je przy pomocy innych źródeł, bo można się pomylić ;)

Dziękuję za wyprowadzenie z błędu :)

Ale może porzućmy już ten temat, bo za chwilkę dostaniemy czerwoną kartkę od moderatorów za OT ;)

kaszi 

Wysłany: Sro Lut 06, 2008 11:34   

becia napisał/a:
Ale może porzućmy już ten temat, bo za chwilkę dostaniemy czerwoną kartkę od moderatorów za OT
Moderator - też człowiek. Wbrew opinii abraxasa. ;-)

A zagadki, bardzo ciekawy temat. :) Jednak by odpowiedzieć na jakąś zagadkę, to trzeba by było postawić niezwykle skomplikowane pytanie. ;-)

Odpowiedz do tematu