Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stare napisy na murach kamienic
Autor Wiadomość
emigrant 

Wysłany: Sob Mar 15, 2008 21:57   Stare napisy na murach kamienic

Dyskusja wydzielona z tematu: "GNIEZNO - miasto warte poznania"

Tak jakoś pomyślałem po słowach Lodolamacza by wyłapać stare napisy zachowane na murach kamienic, które pokazały się po odpadnięciu farby, to kilka z nich:
Ulica 3 Maja. Napis sugeruje położenie w tym miejscu piekarni. Napisy: piekarnia i Bäckerei

Ulica Cierpięgi - sklep kolonialny, w tym herbat, cygara, artykuły żelazne, surowe i palone kawy. Od prawej strony, bliżej bramy był niemiecki odpowiednik reklamy. Nad oknami górowała nazwa sklepu, jednak trudno ją odczytać.

Również ulica Cierpięgi - Piekarnia

Ulica Czysta - Towary spożywcze, kawa, herbata, kakao itp, itd

Budynek przy narożniku Dąbrówki/Krzywe Koło - Hurtownia, Składy Skór.

Jakiś bliżej nierozpoznany lokal przy ulicy Grzybowo.

Może ktoś ze starszych forumowiczów rozpoznaje bądź przypomina sobie o istnieniu tych sklepów? :)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Mar 15, 2008 22:09   

Przedni pomysł, szanowny emigrancie !!

Jakby tak jeszcze znaleźli się forumowicze zdolni poopowiadać o tych sklepach, składach i innych przedsiębiorstwach - mógłby być absolutny HIT, godny osobnego tematu!

Czekam w napięciu!

Ola 

Wysłany: Sob Mar 15, 2008 22:12   

emigrant napisał/a:
Tak jakoś pomyślałem po słowach Lodolamacza by wyłapać stare napisy zachowane na murach kamienic, które pokazały się po odpadnięciu farby

na Warszawskiej, w bramie, naprzeciwko targu jest tez jeden :)

kiedys nawiazalam kontakt z jednym gosciem, co urodzil sie w Gnieznie..
teraz podrozuje po Afryce.
pytam mi sie o... albo lepiej zacytuje:

"kojarzysz moze, na wrzesinskiej, nad sklepem byla taka sciana, widoczna od strony stacji cpn, pomalowana na czerwono, z twarza robotnika, i napisem xx lecie prl, czy jakos tak
jest jeszcze ta twarz widoczna ?"

ktos wie cos na temat tego miejsca?

emigrant 

Wysłany: Sob Mar 15, 2008 22:22   

Tomasz Holka napisał/a:
Przedni pomysł, szanowny emigrancie

Dziękuję. To zaszczyt :)
Ola napisał/a:

Póki co nic, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, bym się rozejrzał z aparatem w nabliższych kilku godzinach ;) no przesadzam, ale może jutro jak będzie okazja to zobaczę :yes:

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Mar 15, 2008 22:39   

emigrant napisał/a:
To zaszczyt

Żartowniś ten emigrant. Pomysł fantastyczny, szkoda jedynie, że mało starszych użytkowników!
Wuja, Lodolamacz i jeszcze ktoś, ale nicku zapomniałem. Może Zosia?
Nie! Zosia mieszka w Gnieźnie od 77-ego.

emigrant 

Wysłany: Sob Mar 15, 2008 22:46   

Tomasz Holka napisał/a:
Żartowniś ten emigrant.

Ależ nie, miło słyszeć, że coś znalazło poklask, choć faktycznie, czasami sobie pożartuję ;)
Mam jednak nadzieję, że mimo braku tych użytkowników o których Pan pisze, zasięgną co poniektórzy pamięcią (niekoniecznie też swoją) do opowiadań bądź też starych plotek i coś uda się wyciągnąć na światło dzienne :)

lodolamacz 

Wysłany: Nie Mar 16, 2008 10:18   

Ola napisał/a:

"kojarzysz moze, na wrzesinskiej, nad sklepem byla taka sciana, widoczna od strony stacji cpn, pomalowana na czerwono, z twarza robotnika, i napisem xx lecie prl, czy jakos tak

to było na ścianie szczytowej. Na całej jej powierzchni. w kolorach czerwieni i bieli. Robotnik ( portret) w kasku i z młotem patrzący gdzieś w dal- typowy socrealizm. Zawsze mnie to powalało. Ale juz chyba nie ma śladu po tym "dziele".

emigrant ! Cieszę sie, że podłapałeś ten wątek tych napisów, to, jak pisze Tomek może byc hiT.
I to na co zwróciła uwagę Ola- te PRLowskie wielkie, głównie reklamy firmowe zakładów juz nieistniejących, a które jeszcze są np. Polania na ul Lecha , "Spomasz" na Jeziornej, gdzieś cos jesazcze chyba jest, jak ktoś wie nie da cynk.

revolta 

Wysłany: Nie Mar 16, 2008 10:49   

Ola napisał/a:

To trzypietrowa kamienica stojaca za stacja paliw i placem jakiejs spoldzielni, widac ja nawet z wiaduktu na Warszawskiej. Ten budynek stoi nadal, a sciana chociaz stracila swoj dawny kolor, nadal przedstawia tego samego robotnika. Budynek jednak ostatnio sie przechylil i byc moze bedzie rozebrany, chyba ewakuowano z niego mieszkancow.

Ola 

Wysłany: Nie Mar 16, 2008 10:51   

Cytat:
to było na ścianie szczytowej. Na całej jej powierzchni. w kolorach czerwieni i bieli. Robotnik ( portret) w kasku i z młotem patrzący gdzieś w dal- typowy socrealizm. Zawsze mnie to powalało. Ale juz chyba nie ma śladu po tym "dziele".

dzieki!
wlasnie pamietam, ze rozgladalam sie za tym portretem i potem jakos zapomnialam o tym..
jeszcze dowiedzialam sie, ze podobno napis brzmial: "socjalizm wytycza kierunek rozwoju ludzkosci"

caly czas ciezko mi jest to sobie wyobrazic..

tak jak niedawno zobaczylam nagrania Gniezna z "Polskich Kronik Filmowych"
kopara mi opadla.

edit:

revolta napisał/a:
a sciana chociaz stracila swoj dawny kolor, nadal przedstawia tego samego robotnika

to ten portret jeszcze jest widoczny??
ja chyba slepa jestem..
moze Emigrant wrzuci jakies zdjecia, a jak nie, to ja na pewno z aparatem sie wybiore..
tez dzieki!

emigrant 

Wysłany: Nie Mar 16, 2008 12:12   

Budynek przy ulicy Warszawskiej, kawałek od hal targowych, bliżej świateł. Napis po niemiecku - Bäckerei

Specjalnie dla Oli - ściana budynku na którym znajdował się robotnik. Jak widać, nie wytrzymał przemian ustrojowych :)

Budynek ów jest z tego co mi się wydaje jeszcze zamieszkały ale mogę się mylić. Została naruszona ściana nośna. Majstrowano coś przy parterze i obecnie budynek podpierany jest drewnianymi palami. Jestem ciekaw jak długo wytrzyma... :whoeva:
A tu zdjęcia pęknięć(odchodząc od tematu na chwilkę) :

Napis na budynku kolejki wąskotorowej. Fajnie by było go odmalować by klimat starej kolei dalej działał :yes:

Wejście do budynku przy ulicy Mieszka I. Reklama bliżej nieokreślonego sklepu.

Również Mieszka I i nieodczytywalna reklama, możliwe, że po niemiecku.

Duża reklama na budynku przy ulicy Mieszka I, jest to ten sam budynek z numerem 52. Ten prototyp bannera reklamowego widać jak jedzie się ulicą od strony Mickiewicza w kierunku dworca :)

Ostatni jaki dziś sfotografowałem budynek jest na rogu Sienkiewicza/Chrobrego. To reklama "Kuriera Wielkopolskiego" a w tym miejscu mieściła się zapewnie agentura gazety na teren Gniezna. Napis informuje także o Spółdzielni Wydawniczej "Kurier Wielkopolski" również oddziałem w Gnieźnie. Możliwe, że bliskość tego lokalu wiązała się z istnieniem drukarnii po drugiej stronie ulicy Chrobrego

btw. Zapomniałem przyjrzeć się bramie o której mówiła Ola, ale nadrobię, nadrobię ;)
Ola napisał/a:
niedawno zobaczylam nagrania Gniezna z "Polskich Kronik Filmowych"
Gdzie można zobaczyć? :)

emigrant 

Wysłany: Wto Mar 18, 2008 13:22   

Budynek od podwórza kamienicy przy ulicy Mieszka I. Napis znajdował się na środku ściany na białym polu ale co było na nim umiejscowione - nie wiem, ale może ktoś inny pamięta? :)

Napis na podwórzu przy Warszawskiej, o którym pisała Ola. Poniekąd wydaje mi się, że nie jest on aż taki stary :mruga:

Jeśli Ktoś zna jeszcze jakieś lokalizacje to czekam z aparatem gotowym do strzału ;)

Ola 

Wysłany: Wto Mar 18, 2008 13:34   

emigrant napisał/a:
Napis na podwórzu przy Warszawskiej, o którym pisała Ola. Poniekąd wydaje mi się, że nie jest on aż taki stary :mruga:

oj no..
czepiasz sie :P

moze i nie jest, ale zawsze mnie intrygowal ;)

dzieki :)

wuja 

Wysłany: Wto Mar 18, 2008 13:46   

Tomasz Holka napisał/a:
Pomysł fantastyczny, szkoda jedynie, że mało starszych użytkowników!
Wuja...

Wuja dopiero przed chwilą dotarł na ten temat.
Ale w Gnieźnie nie mieszkał w przedziale 1948-1970, tak że też nie zna starych napisów.
A emigrantowi gratulacje za ciekawy temat.

Posty zostały wydzielone do tematu "Gnieźnieńskie korzenie Tomasza Holki" / Aliena

jawka 
www.zuzel.waw.pl

Wysłany: Pią Mar 21, 2008 00:29   

emigrant napisał/a:
]
Budynek od podwórza kamienicy przy ulicy Mieszka I. Napis znajdował się na środku ściany na białym polu ale co było na nim umiejscowione - nie wiem, ale może ktoś inny pamięta? :) [

O, moje podwórko z dzieciństwa :yes: ...widzę że zdemontowano windę towarową :no: .To był (jest?) magazyn PZGS-u, jak i kamienica na Mieszka I 28, w której mieszkałam wiele lat.O ile pamięć mnie nie myli napis brzmiał "Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska".
Gdy magazyn był przepełniony - w latach sześćdziesiątych i na początku lat siedemdziesiątych podwórko było labiryntem pośród składowanych niszczejących na deszczu słupów wiader z Olkusza,wanien,skrzyń i paczek wypchanych "słomą drzewną", w której były owinięte emaliowane i aluminiowe naczynia i różne podobne skarby!Zabawa w chowanego była pyszna, inne podwórka nie umywały się do naszego! :jupi:

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Mar 21, 2008 00:51   

jawka napisał/a:
O, moje podwórko z dzieciństwa ...widzę że zdemontowano windę towarową .To był (jest?) magazyn PZGS-u, jak i kamienica na Mieszka I 28, w której mieszkałam wiele lat.O ile pamięć mnie nie myli napis brzmiał "Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska".
Gdy magazyn był przepełniony - w latach sześćdziesiątych i na początku lat siedemdziesiątych podwórko było labiryntem pośród składowanych niszczejących na deszczu słupów wiader z Olkusza,wanien,skrzyń i paczek wypchanych "słomą drzewną", w której były owinięte emaliowane i aluminiowe naczynia i różne podobne skarby!Zabawa w chowanego była pyszna, inne podwórka nie umywały się do naszego!

O! O! I o to w tym temacie chodzi! O to chodzi!

Prosimy o więcej wspomnień. Ostatecznie zdjęcia także i do tego służą.

jawka 
www.zuzel.waw.pl

Wysłany: Pią Mar 21, 2008 01:16   

Widzę że czuwasz Tomaszu, po nocach, tak jak ja.Zamiast myć okna i trzepać dywany (no, może nie o tej porze) albo coś w kuchni pokroić do sałatki śledziowej - rzucamy sie do wspomnień.Tak jak w temacie o Twoich korzeniach (wspaniały wątek, przynajmniej dla siebie coś poza żużlem znalazłam) na widok tych starych kamienic łza sie w moim krótkowzrocznym oku zakręciła...Po obejrzeniu fotki tego magazynu przewaliłam moje wszystkie ( ponad 30) albumy fotograficzne żeby znaleźć fotografię całego budynku z napisem - nie udało się, widać tylko dół budynku i tę zdemontowaną windę.Szkoda.Od lat nie mieszkam w Gnieźnie i zobaczyć takie zdjęcia jak te z Cierpięgów to dla mnie wzruszające...Pamiętam że na Warszawskiej na Hali też był swego czasu fajny klimat.Mama kupowała tam prawdziwe osełki masła,śmietanę gęsta jak czekolada i twarożek z odbita kratką po wyciskaniu z gazy.Zawsze we wtorki i piątki.Napisy i szyldy tez kiedyś były tam fajne, ale teraz są ohydne sztampowe reklamy...A na Wielkanoc kupowaliśmy cukrowe jajeczka tylko u Kukli na Dąbrówki! :papa2:

emigrant 

Wysłany: Pią Mar 21, 2008 10:27   

Stary napis na budynku nastawni kolejowej przy stacji Gniezno Winiary. Dawniej stacja kolejowa Winiary Wielkopolskie.

jawka - jeżeli masz ochotę zobaczyć jakieś miejsce w Gnieźnie to śmiało napisz, mogę zrobić i tu zarzucić zdjęcia :) Na halach nadal jest fajny klimat... tyle, że ruskiego targu :)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Mar 21, 2008 12:32   

jawka napisał/a:
A na Wielkanoc kupowaliśmy cukrowe jajeczka tylko u Kukli na Dąbrówki!

A ja pamiętam takie maciupcie Wielkanocne dania, wykonane z marcepanowgo ciasta - można było nimi ubrać cały mini-wielkanocny stolik.
Były tam cukiernicze szynki, pieczone gęsi, mazurki i inne tradycyjne wielkanocne potrawy, tyle że wszystko malutkie jak dla lalek.

Gdzie to wszystko teraz się podziało?

zofia Nałkowska 
Estera Zofia Walcząca

Wysłany: Pią Mar 21, 2008 12:37   

I te cukierki miały niezapomniany smak i kolor. Pamiętam,że brudziły ręce, a języki były bardzo kolorowe. Teraz to hipermarketach mamy zajączki , jajeczka z czekolady, puste w środku, obleczone w złotko i tak słodkie, że aż mdlą.

jawka 
www.zuzel.waw.pl

Wysłany: Pią Mar 21, 2008 17:35   

...zgadzam sie w stu procentach.Teraz te jajka i zajączki w sreberkach sa bez duszy.Pamiętam jeszcze marcepanowe różowe pachnące świnki wkładane do koszyczków ze święconką.Zanim doszliśmy z Fary do domu - cała nasz trójka rodzeństwa zeżarła po drodze te świnki.U Kukli można tez było kupić płyty pocztówkowe po 14 zł sztuka.Na każdej były 2 piosenki.Rolling Stonesów,Beatlesów, przeboje z aktualnych festiwali w Sopocie ...Adapter Bambino obowiązkowo był w domu. :yes: Ale to już :glupek2: zupełnie inny temat. :PPP A wracając do postu emigranta - to owszem, miałabym prośbę o dwa zdjęcia.Bardzo ważnych dla mnie miejsc, choć nie są to napisy na murach.Pierwszy obiekt to fontanna znajdująca sie na podwórku przy ulicy Rzeźnickiej.Widywałam ją tysiące razy przez okno szkoły muzycznej ale nigdy nie polazłam na to podwórko bo byłam nieśmiałą dziewczynką.Była to fontanna bez wody ale z figurką pośrodku.Dookoła był dziki gąszcz i wybujałe trawy...drugi obiekt mojego dzieciństwa to taras kawiarni na Dalkach ze skrzyżowanych pni brzozy.Dookoła rosły brzozy, w niedzielne przedpołudnia kwitło tam życie towarzyskie.Ojcowie umawiali się tam na piwo a zony w tym czasie gotowały obiadki.Dzieci były szczęśliwe ganiając po lesie.Tatusiowie fundowali nam oranżadę w butelkach z gumowym kapslem i cukierki "kamyczki".Nie byłam tam od wielu, wielu lat...Nie wiem czy tam jeszcze cokolwiek stoi.Moje przyjazdy do Gniezna ograniczają sie do Wrzesińskiej (wiadomo) i cmentarza Św.Krzyża (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie i brat).Na wyprawę na Dalki, kawałek za przejazdem kolejowym w lewo - - choć to tak blisko...- nigdy nie starczało mi czasu.Więc gdybyś tak, szanowny emigrancie, pstryknął tę fontannę i te Dalki - to cię ozłocę! :jupi:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Mar 21, 2008 18:34   

Słyszałem kiedyś, że za zachodnią granicą takie napisy są chronione i odtwarzane... Ale nie wiem czy to prawda. Pisze o tym bo dziś podczas spaceru zauważyłem, że wiele z takich napisów zostało przykrytych (zatynkowanyh, zamalowanych) podczas renowacji budynków.

emigrant 

Wysłany: Pią Mar 21, 2008 22:36   

Fakt, widywałem stare napisy zachowane, chociażby w Niemczech :yes:

Swoją drogą powrót do takich napisów "retro" byłby całkiem klimatyczny :)

lodolamacz 

Wysłany: Sob Mar 22, 2008 10:25   

Diabel-tasmanski napisał/a:
Słyszałem kiedyś, że za zachodnią granicą takie napisy są chronione i odtwarzane... Ale nie wiem czy to prawda. Pisze o tym bo dziś podczas spaceru zauważyłem, że wiele z takich napisów zostało przykrytych (zatynkowanyh, zamalowanych) podczas renowacji budynków.
Mnie zawsaze zastanawiało, czym te napisy, szczególnie te czarne, były malowane? Przeciez większość z nich została kiedyś tam zapaćkana, albo zatynkowana, a potem i tak nowa farba odpadła, tynk odpadł, a napis został.
Niezniszczalność takich firmowych napisów i produktów, widać choćby po tym wieszaku
http://img217.imageshack..../img2976ar3.jpg Rzecz ta ma, jakieś bez mała 80 lat, a napis zupełnie czytelny, praktycznie żadnych starć, zero odekształceń, czy rozklejeń. Tu widać szcunek do firmowego produktu.
To naprawdę coś co zastanawia ?? ?

emigrant 

Wysłany: Sob Mar 22, 2008 10:28   

Wydaje mi się, że to jakość późniejszych i współczesnych farb jest słaba. Wystarczy czasami popatrzeć na elewacje budynków :ups:

becia 

Wysłany: Pon Mar 31, 2008 13:41   

emigrant napisał/a:
Również Mieszka I i nieodczytywalna reklama, możliwe, że po niemiecku.

Niestety nie wiem jaki napis kryje się pod resztkami tynku na tej kamienicy, wiem jednak, że kiedyś mieściła się tam mleczarnia (w podwórzu miała magazyny - teraz są tam mieszkania), która potem została przeniesiona na ul. Chudoby. Jako pierwsza w Polsce zaczęła produkować sery typu camembert i brie (technologia została przywieziona z Niemiec - nie pamiętam niestety, który to był rok). Zakład mieścił się w dolnej części budnku - na górze były pomieszczenia mieszkalne które zajmował właściciel.
Po mleczarni zakład przerobiono na mięsny - który z kolei przeniesiono później do tzw. rzeźni, gdzie obecnie mieści się market.
Potem zdaje się budynek przeszedł wewnątrz remont (z tego co wiem niezbędny, gdyż od tego mięsnego przetwórstwa całkiem zawilgotniał i stropy groziły zawaleniem) i do teraz większość pomieszczeń zajmują mieszkania.

emigrant 

Wysłany: Pon Mar 31, 2008 14:22   

Faktycznie, teraz po dokładnym przyjrzeniu się widać napis "...molkerei"
Napisany jest z małej litery, gdyż łączony był z innym słowem, którego nie potrafię już dokładnie odszyfrować, ale brzmi: Ha__βmolkerei
Pod nim był jeszcze jakiś napis, który niestety zupełnie się zatarł.

lodolamacz 

Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 19:34   

to kamienica na rogu ul. ul. Park Kościuszki i Pocztowa i niemieckie napisy.
Może ktoś spróbuje je rozszyfrować , co znaczą?

I kilka reklam z PRLu z których dwie firmy już nie istnieją, a Spomasz to dzisiaj Trepko

To trochę słabo czytelne, ale to fabryka Guzików

emigrant 

Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 22:30   

Wydaje mi się, że napis, który Pan przytacza to nazwa (lub jej część ) firmy: "Comptoin". W internecie niewiele można na ten temat znaleźć, jedynie co to nazwiska różnych osób. Można zakładać, że to była raczej angielska firma i tu oferowano jej produkty. Nazwę mogła wziąść od nazwiska właściciela.

Co do pozostałych to "przeminęło z wiatrem" minionej (rzekomo) epoki ;)

lodolamacz 

Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 22:39   

tylko na tym fragmencie za rurą jest jakby dalsza część, jakby końcówka - "pteir"

emigrant 

Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 22:59   

Na pierwszym zdjęciu jest nazwa: 'Comptoi...' a na tym drugim '...ptoin' więc chodzi raczej o to samo słowo. Niestety, skoro internet milczy, trzeba by było spojrzeć do Archiwum Państwowego chyba :hmmm:

Odpowiedz do tematu