Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stare napisy na murach kamienic
Autor Wiadomość
emigrant 

Wysłany: Sro Wrz 03, 2008 17:56   

Diabel-tasmanski napisał/a:
A właśnie chciałem zapytać czy nie chcesz jej sprzedać :)

I zawisłaby na budynku przy ulicy Chrobrego 44? ;)

Ponad miesiąc temu widziałem napis na wyremontowanej już kamienicy przy ulicy Sobieskiego. Widać było napisy, które pokazały się po zdjęciu starego tynku. Zrobiłem fotkę wieczorem, ale już następnego dnia była siatka na rusztowaniu i rozdrapywana dalej elewacja. Nie wiem czy gdzieś jeszcze mam te fotki :hmmm:

Damian2344 

Wysłany: Sro Wrz 17, 2008 18:41   

Cześć! Widzę, że od 3 września nikt nie pisał na forum naszego miasta. Może ja coś napiszę. Znalazłem kolejne 4 napisy, które jeszcze się nie pojawiły na tym forum. Proszę o rozszyfrowanie skrótów i przeczytanie zamazanych napisów na murach kamienic. A więc tak:

1. Obrzeże Winiar -

2. ul. Konopnickiej -

3. Róg ul. Dąbrówki i Krzywego Koła -

myślę, że to ma związek z tym zdjęciem -

4. ul. Św. Wojciecha 5 -

POMÓŻCIE!!!

emigrant 

Wysłany: Sro Wrz 17, 2008 20:11   

1 - to nie jest takie stare, nazwa jakiegoś zakładu naprawczego. Przynajmniej tak wygląda.
2 - Siedziba dawna TKKF - Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, jak mniemam ;)
3 - Musiałby odpaść tynk, by odczytać co jest napisane, ale możliwe, że to szyld tego samego zakładu co na następnym zdjęciu, które podałeś. Swoją drogą, ten budynek już był tu umieszczony.
4 - Tu chyba także musiałby odpaść tynk, by można było coś zobaczyć ;)

Damian2344 

Wysłany: Czw Wrz 18, 2008 08:42   

A może ktoś ze starszych użytkowników wie co się kiedyś mieściło na ul. Św. Wojciecha 5 lub na rogu Dąbrówki i Krzywego Koła?

Andrzej 
Giga - Tata II

Wysłany: Czw Wrz 18, 2008 08:51   

To pierwsze to chyba Przedsiębiorstwo Handlu Spożywczego a na to nałożone Gnieźnieńskie Przedsiębiorstwo Handlowe (?)

Damian2344 

Wysłany: Czw Wrz 18, 2008 11:16   

jawka napisał/a
(...) drugi obiekt mojego dzieciństwa to taras kawiarni na Dalkach ze skrzyżowanych pni brzozy(...)

Tu była ta kawiarnia. Już nie ma po niej śladu:

Znalazłem kolejne 2 napisy. Nie są jeszcze tak stare:

1. Drogeria -

2. Mocca -

Może wiecie dokładnie, z których są lat.

Posty zostały scalone / Aliena

lodolamacz 

Wysłany: Czw Wrz 18, 2008 16:38   

Na Dalkach to była Restauracja, w której regularnie urządzano zabawy taneczne jeszcze w latach 60 (XXw) a jej właścicielem była rodzina Kostenckich ( cukiernia).

Ta Drogeria z ul. Dąbrówki to była w tym miejscu juz przed II wojną św. ale napis jest chyba świeższy. W latach 60 do 70 kierownikiem był pan Zabłocki, znany gnieźnieński tenisista i pingpongista.

Mocca z ul Chrobrego też jest chyba kawiarnią jeszcze sprzed wojny.

A jeszcze to wczesniejsze z tym skrótem PHS - to zdaje się nie, jak pisze Andrzej, Prz. Handlu (?) Sp. ale , Przedsiębiorsatwo Hurtu Spożywczego. A pobudowano to jakoś w drugiej polowie lat 70

Wojciecha 5 to dom urodzenia mojej mamy i tam był chyba sklepik kolonialny, ale pewności nie mam, a mama już niestety nie żyje. Podobny niewielki sklepik kolonialny był też na 3 maja w kamienicy tuż za szpitalnym parkingiem vis a vis przystanku. Dziś już nie ma po nim śladu.

Damian2344 

Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 09:09   

Cześć! Witam po przerwie. Mam pytanko: jak założyć nowy temat??? Mam nadzieję, że będzie równie ciekawy!

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 09:31   

Damian2344 napisał/a:
Mam pytanko: jak założyć nowy temat???

W każdym dziale u góry znajduje się okienko NOWY TEMAT. Klikając tam, możesz ten nowy temat założyć. W razie jakichkolwiek problemów, służę pomocą na PW, bo tutaj nie jest odpowiednie miejsce na takie wyjaśnienia.

Damian2344 

Wysłany: Sro Paź 01, 2008 13:04   

Cześć! Wchodźcie w mój nowy temat! http://www.forum.gniezno....7054beefabacb6e

Diabel-tasmanski

Wysłany: Czw Paź 23, 2008 00:28   

;)

Damian2344 

Wysłany: Czw Paź 23, 2008 07:19   

A gdzie znajduje się ten napis. Ta soczewkownia jeszcze istnieje???

emigrant 

Wysłany: Czw Paź 23, 2008 07:52   

Soczewkownia jeszcze w wakacje istniała chyba, widocznie musiano zwinąć interes :mruga:
btw. to ulica Mieszka I

Grzegorz 

Wysłany: Pią Paź 24, 2008 21:02   

Cytat:
Soczewkownia jeszcze w wakacje istniała chyba, widocznie musiano zwinąć interes :mruga:
btw. to ulica Mieszka I

Zwinięto interes - obecnie znajduje się tam tzw. "lumpex" ;)

Napis "soczewkownia" ma jakiś rok, może dwa.
Drzwi, które są na zdjęciu są niewiele starsze. Jeszcze kilka lat temu było tam okienko mieszkania pewnego miłego pana, częstego bywalca baru znajdującego się piętro niżej, który nazywał nas słodko "znojdorami" :D

Damian2344 

Wysłany: Pon Lis 24, 2008 07:25   

Cześć! Ostatnio szedłem sobie w sobotę, 22.11.2008, ul. Chrobrego i zobaczyłem, że robotnicy malują ścianę:

(tak znikają stare napisy!)

Pomyślałem sobie, że na tej ścianie jest stary napis... i był w nowym świetle:

Zobaczyłem także kolejny napis na kamienicy przy ul. Wyszyńskiego 4 (na budynku tabliczka Roosevelta 4) nie wiem, co to za napis, pomóżcie:

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Pon Lis 24, 2008 22:16   

Damian2344 napisał/a:
(tak znikają stare napisy!)

Szkoda, że tak się dzieje. Wszyscy będą mogli oglądać odnowioną kamienicę, ale nikt nie będzie mógł zobaczyć tych napisów :( Dobrze, że zostały uwiecznione na zdjęciach. To będzie pamiatka, że takie napisy tam istniały.

revolta 

Wysłany: Wto Lis 25, 2008 00:26   

Czy chcielibyscie zeby wszystkie budynki, na ktorych kiedys ktos cos napisal, zawsze byly brudne i szare?

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Wto Lis 25, 2008 00:48   

revolta napisał/a:
Czy chcielibyscie zeby wszystkie budynki, na ktorych kiedys ktos cos napisal, zawsze byly brudne i szare?

Nie napisałam, że budynki mają być szare. Bardzo dobrze, że kamienice są odnawiane, ale takie napisy mogłyby zostać zrekonstruowane, tak aby to wyglądało interesująco. Wiem, że są osoby, które uważają, że napisy tylko szpecą te budynki, a ich rekonstrukcja utrudniłaby lub uniemożliwiła odnowienie tych kamienic, a najlepiej te kamienice powinny być wyburzone... Ale jednak moje zdanie jest takie, że o te napisy warto dbać.

revolta 

Wysłany: Wto Lis 25, 2008 01:01   

Wszystko niebawem bedzie stare, obecne napisy "ksero" czy "komis" rowniez.
Gdyby wszystkie napisy pozostawiono "dla potomnych", mielibysmy dzisiaj balagan informacyjny.

Te napisy ze zdjec sa na swoj sposob ciekawe, przyznaje, ale nie mogly tam przetrwac w nieskonczonosc.

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Wto Lis 25, 2008 01:39   

revolta napisał/a:
Wszystko niebawem bedzie stare, obecne napisy "ksero" czy "komis" rowniez.
Gdyby wszystkie napisy pozostawiono "dla potomnych", mielibysmy dzisiaj balagan informacyjny.

Napisy "ksero", czy "komis" pewnie nie przetrwają zbyt długo. Większość tych napisów to raczej prowizorki, a współczesne farby nie są zbyt trwałe. Pewnie za jakiś czas wyblakną i nie będą widoczne. Tych starych napisów nikt specjalnie nie zostawiał i nie ochraniał, a jednak niektóre przetrwały.
Szkoda, że za 100 lub 200 lat przyszłe pokolenia nie będą mogły chwalić się zdjęciami z odnalezionymi starymi napisami "ksero" lub "autokomis" z początku XXI wieku :) Obawiam się, że może nawet większość budynków nie przetrwa tak długo.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Lis 25, 2008 08:57   

Revolto przyjrzyj się zdjęciom z Niemiec zamieszczonym na początku tego tematu.

Nie możemy popadać ze skrajności w skrajność. Służby konserwatorskie są potrzebne tylko ich działanie musi mieć rozsądne granice.

revolta 

Wysłany: Sro Lis 26, 2008 15:47   

Aliena napisał/a:
Napisy "ksero", czy "komis" pewnie nie przetrwają zbyt długo
I bardzo dobrze :mruga:
Aliena napisał/a:
Tych starych napisów nikt specjalnie nie zostawiał i nie ochraniał, a jednak niektóre przetrwały.
Te nowsze tez by pewnie tyle przetrwaly, trudno to jednak teraz ocenic.
Aliena napisał/a:
Szkoda, że za 100 lub 200 lat przyszłe pokolenia nie będą mogły chwalić się zdjęciami z odnalezionymi starymi napisami "ksero" lub "autokomis" z początku XXI wieku
Tak starych napisow nie ma. Nie ma nawet kamienic majacych 200 lat. Poza kosciolami tylko kilka pojedynczych obiektow zbliza sie do tego wieku, np Nowy Ratusz na Chrobrego. Poczte, koszary, ZSEO, MOK, straz pozanrna, d Urzad Skarbowy, Gim 1 i inne podobne to obiekty zbudowane w pruskim neogotyckim stylu ktore licza okolo stu lat i przewaznie sa o kilka lub kilkanascie lat mlodsze od okolicznych kamienic.
Napisy z zamieszczanych tutaj zdjec to glownie pozostalosci hitlerowskiej okupacji lub lata miedzy/powojenne.
Aliena napisał/a:
Obawiam się, że może nawet większość budynków nie przetrwa tak długo.
Kamienice przetrwaja, zaleznie od konkretnego przykladu, od kilkunastu do najwyzej kilkudziesieciu lat. Byly projektowane i budowane na mniej niz 100 lat eksploatacji. I tak dlugo przetrwaly.
Revolto przyjrzyj się zdjęciom z Niemiec zamieszczonym na początku tego tematu.
Stary napis ma sens, jezeli jest to napis zrozumialy dla wiekszosci odbiorcow i jego tresc informacyjna jest zgodna z aktualnym przeznaczeniem budynku czy lokalu. Czym jest niemiecki napis na polskiej scianie? Dowodem wynikajacego z biedy kilkudziesiecioletniego zaniedbania oraz pamiatka po chorych snach Hitlera.
Służby konserwatorskie są potrzebne tylko ich działanie musi mieć rozsądne granice.
Rozsadne i uzasadnione granice.

Uwazam jednak ze fotografowanie starych i zniszczonych budynkow, a takze napisow na tych budynkach, jest bardzo potrzebna dokumentacja historyczna. To wszystko bedzie rozebrane i zastapione nowym.
Mnie najbardziej boli to, ze nie ma wlasciwie zadnych obrazow czy chociazby rysunkow przedstawiajacych Gniezno na poczatku XIX wieku. Dzisiaj jest to juz zupelnie inne miasto, z innym ukladem ulic i kilkakrotnie zmieniana zabudowa. Szkoda ze nie mozemy juz zobaczyc jak wygladal Rynek, stary ratusz czy ulica Dabrowki przed 1819 rokiem. Nigdy juz nie poznamy wizerunku nieistniejacych wspolczesnie ulic.
Byc moze kiedys byla jakas bardziej szczegolowa dokumenacja i rysunki, ale wiekszosc miasta w 1819 zniszczyl pozar i obecnie Gniezno jest chyba jednym z nielicznych miast, ktore nie posiada prawdziwej starowki i nie wiadomo nawet jak wygladalo zaledwie 200 lat temu.

lodolamacz 

Wysłany: Sro Lis 26, 2008 16:33   

revolta napisał/a:
[
Napisy z zamieszczanych tutaj zdjec to glownie pozostalosci hitlerowskiej okupacji lub lata miedzy/powojenne.

http://www.fotosik.pl/sho...a2085dad61ee10a
To, to prawdopodobnie tak lata, tuż, powojenne. Wtedy wychodził ten Kurier

Ale, choćby to już może liczyć sto lat:

http://www.fotosik.pl/pok...0376996bcc.html

A to:
http://www.fotosik.pl/sho...0cb1b16777ff9e7
prawdopodobnie ponad 100 ( Jacob to żydowski ród- z branży handlu mięsem i bydłem na przełomie wieków XIX i XX)
I widzisz, revolto, choćby po to, aby zachować pewne wswpomnienia, które tworza historie, a niestety przemijają bezpowrotnie, jak ta o gnieźnieńskich Żydach, ale również, o gnieźnieńskich Niemcach – bo nieprawda, że te niemieckie napisy to w większości z czasów hitlerowskich, bo większość to jeszcze z czasów zaboru pruskiego – warto te napisy , nawet rekonstruować i wkomponować w nowe elewacje.

revolta napisał/a:
[ Gniezno jest chyba jednym z nielicznych miast, ktore nie posiada prawdziwej starowki i nie wiadomo nawet jak wygladalo zaledwie 200 lat temu.

Oj ! Większość polskich miast nie posiada starówki w rozumieniu takim jakie spotryka się w Europie zach, czy chocby Czechach. Niestety zawieruchy wojenne, lata njiewoli, zrobiły swoje.
Ale tym bardziej powinniśmy troszczyc się o to, co ma chocby tylko pewną, wartość historyczną.

zofia Nałkowska 
Estera Zofia Walcząca

Wysłany: Pią Lis 28, 2008 14:28   

Aliena napisał/a:
Szkoda, że tak się dzieje. Wszyscy będą mogli oglądać odnowioną kamienicę, ale nikt nie będzie mógł zobaczyć tych napisów :( Dobrze, że zostały uwiecznione na zdjęciach. To będzie pamiatka, że takie napisy tam istniały.

Niestety stare napisy cz w języku polskim cyz niemieckim na fasadach budynków historycznych podlegają ochronie konserwatorskiej i winny pozostać poprzez wzmocnienie podłoża na którym zostały umieszczone i odrestaurowane. U nas cement, gips i emulsja. Sru , nic nie ma.

revolta 

Wysłany: Pią Lis 28, 2008 23:24   

lodolamacz napisał/a:
Gniezno znajdowalo sie w tym okresie w granicach zaboru pruskiego, nie jestem tez pewien ale wyraz "hurt/hurtownia" jeszcze nie byl wtedy uzywany. Napis jest jeszcze dosc czytelny i wyglada na powojenny lub nieznacznie przedwojenny. Sto lat temu uzywano materialow znacznie gorszej jakosci i mniej trwalych niz obecnie. Cala buda i tak juz sie sypie wiec nie ma to zadnego znaczenia co na niej jest.
lodolamacz napisał/a:
prawdopodobnie ponad 100 ( Jacob to żydowski ród- z branży handlu mięsem i bydłem na przełomie wieków XIX i XX)
Ten byc moze ma tyle lat, jednak nalezy do wyjatkow. Budynek przychodni przez wiele lat nie byl remontowany i jak widac zeszla juz farba ktora pomalowano go w pozniejszym okresie. Sam napis zachowal sie prawdopodobnie tylko dlatego, ze oslaniala i chronila go nowsza warstwa farby.
lodolamacz napisał/a:
choćby po to, aby zachować pewne wswpomnienia
Nie wiaze zadnych wspomnien z okupacja i okresem przedwojennym :ups:
lodolamacz napisał/a:
warto te napisy , nawet rekonstruować i wkomponować w nowe elewacje.
Wybacz ze zapytam wprost - naprawde wierzysz ze to wszystko mozna utrzymywac w nieskonczonosc? Ze kamienice i ta cala ruina beda wieczne?
Dni starej zabudowy sa policzone, wszystko przemija, nie oszukamy czasu.
Jedyna droga jest przyszlosc. Czy tego chcemy czy nie, ona zastapi wszystko co do tej pory znalismy. I nikt tego nie zatrzyma.
Teraz chronimy tzw zabytki a za kilkanascie lat bedziemy je burzyc bo beda zagrazac naszemu zyciu. Poza tym wiele z nich juz teraz nam zagraza.
Przetrwaja jak zwykle koscioly bo wlasciwie tylko one byly budowane z zalozeniem dlugowiecznosci.
Obecne ustawy i normy, przyszle a moze i nawet obecnie zyjace mlodsze pokolenia, przeniosa do archiwum.
Obecnie nie mozna zbudowac fontanny na Rynku bo cos komus tam nie pasuje a za kilkanascie lub kilkadziesiat lat byc moze powstanie tam calkowicie nowa zabudowa o ktorej nie mamy dzisiaj zielonego pojecia a ponad placem, ulica Chrobrego i Tumska, bedzie przebiegac linia szybkiej kolejki miejskiej ktora bedzie czescia systemu komunikacyjnego np polmilionowego miasta. Dlaczego nie?
Byc moze juz moje pokolenie wiele zmieni, kolejne zburza wszystko i zbuduja nowe.
Twoje pokolenie, drogi Lodolamaczu, rowniez zmienilo bardzo duzo - zrobilo duzy krok z przedwojennego zacofania spoleczno-cywilizacyjnego w kierunku znanej nam wspolczesnosci. To nie rosjanie burzyli stare dzielnice w okresie powojennym - to Polacy chcieli zyc w nowoczesnych miastach i korzystac z mozliwosci jakie dawal wspolczesny im swiat. To dzieki Twojemu pokoleniu miliony Polakow nie zyja w rozlatujacych sie, prymitywnych slamsach. Wiekszosc Polakow tego nie docenia bo dzieki Wam nigdy nie musieli zyc w kamienicach. I nie wiedza jaki to jest koszmar.

lodolamacz napisał/a:
Większość polskich miast nie posiada starówki w rozumieniu takim jakie spotryka się w Europie zach, czy chocby Czechach. Niestety zawieruchy wojenne, lata njiewoli, zrobiły swoje
Ok, wiele miast zburzono. Ale je odbudowano na dawny wzor. Gniezna po pozarze nie odbudowano tylko prawie calkowicie przebudowano, to duza roznica. 200 lat temu nikomu nawet sie nie snilo ze beda wytyczane od podstaw nowoczesne wowczas i szerokie ulice jak np Chrobrego, a wieksozsc prymitywnych drog zostanie poszerzona i uregulowana, jak np Rynek czy Dabrowki. Szkoda ze Niemcy nie zdazyli przebudowac calego Gniezna...
zofia Nałkowska napisał/a:
Niestety stare napisy cz w języku polskim cyz niemieckim na fasadach budynków historycznych podlegają ochronie konserwatorskiej i winny pozostać poprzez wzmocnienie podłoża na którym zostały umieszczone i odrestaurowane.
Takie napisy podlegaja ochronie? I na przyklad nad salonem Ery ma pisac "drogeria" bo tak sobie ktos przed wojna napisal? A kto mialby zaplacic za tzw "wzmocnienie podloza" i "odrestaurowanie"? W mysl tej zasady nalezy przywrocic wychodki na polpietrach, bo tak kiedys bylo. No i zlikwidowac lazienki oraz kabiny prysznicowe - blaszana wanienka, wiaderko i piec weglowy do podgrzania wody musza wystarczyc :ups:

Na szczescie nie jest to mozliwe :mruga:

Ciesze sie jednak gdy widze Wasze zdjecia tego, co obecnie jeszcze istnieje.
Zachowam je tak, jak pewnie Wy niektore moje, na przyszlosc.

zofia Nałkowska 
Estera Zofia Walcząca

Wysłany: Sob Lis 29, 2008 10:21   

revolta napisał/a:
Takie napisy podlegaja ochronie?
Niestety tak, Revolta.
revolta napisał/a:
I na przyklad nad salonem Ery ma pisac "drogeria" bo tak sobie ktos przed wojna napisal?
O tym decydują służby konserwatorskie.
revolta napisał/a:
A kto mialby zaplacic za tzw "wzmocnienie podloza" i "odrestaurowanie"?
Właściciel budynku.
revolta napisał/a:
Dni starej zabudowy sa policzone, wszystko przemija, nie oszukamy czasu.
Jedyna droga jest przyszlosc. Czy tego chcemy czy nie, ona zastapi wszystko co do tej pory znalismy. I nikt tego nie zatrzyma.
Teoria Revolty. Po stosunku do historii poznaje się cywilizowane narody. Wszystko nie może być z metalu, szkła, plasitku. Trzeba ocalić od zapomnienia historię narodu,która ma swój wymiar m.in.w budownictwie.
revolta napisał/a:
W mysl tej zasady nalezy przywrocic wychodki na polpietrach, bo tak kiedys bylo. No i zlikwidowac lazienki oraz kabiny prysznicowe - blaszana wanienka, wiaderko i piec weglowy do podgrzania wody musza wystarczyc :ups:
Twój sarkazm Revolta jest tu nie na miejscu. Oczywiście,że nie przywrócimy sawojek w podwórkach, rynsztoku z pomyjami i świec w mieszkaniach.Oprócz ochrony zabytków i historii jest również prawo budowlane i warunki techniczne jakim powinny odpowiadać pomieszczenia dla pobytu ludzi. Obiekty są dla ludzi i należy dążyć do zapewnienia im godnych warunków życia z poszanowaniem tego, co można zachować dla potomnych.
lodolamacz napisał/a:
Ale tym bardziej powinniśmy troszczyc się o to, co ma chocby tylko pewną, wartość historyczną.
Lodołamacz, nadajemy na tej samej fali.

lodolamacz 

Wysłany: Sob Lis 29, 2008 11:22   

revolta napisał/a:
lodolamacz napisał/a:
Gniezno znajdowalo sie w tym okresie w granicach zaboru pruskiego, nie jestem tez pewien ale wyraz "hurt/hurtownia" jeszcze nie byl wtedy uzywany. Napis jest jeszcze dosc czytelny i wyglada na powojenny lub nieznacznie przedwojenny. Sto lat temu uzywano materialow znacznie gorszej jakosci i mniej trwalych niz obecnie.
Ja Ci to gdzieś znajdę - mam na języku nazwisko tego hurtownika, ale na 90% to pochodzi gdzieś jeszcze z czasów zaboru-
Hurtownia - szyld- po wojnie ?..Po co?...Komu?...
Mniej trwałych, powiadasz ? ...To jak to się dzieje, że tynki odpadają, farby powojenne odłażą, a te czarne szyldy pozostają?

Widzisz, revolto, piszesz coś o jakichś ruskich i takich tam zasługach powojennej władzy… Po co??? Co do tego mają stare napisy?...Co komu przeszkadza, że na kamienicy zachowa się stary, wiekowy, szyld ?...Nie mąć i nie mieszaj do tego rynsztoka i wychodka, bo napis na ścianie, ani nie obniży, ani nie podwyższy higieny życia, kogokolwiek.
Ale!...Takie stare napisy znakomicie mogą podnieść kulturę życia, bo mogą stanowić znakomitą lekcję historii. Kilkuletnim dzieciom, zamiast wbijać do głów, jakieś tam książkowe teorie, można wyprowadzić w teren i pokazać – a to: Park trzech kultur , a to starą lokomotywownię, a to, tych kilkanaście starych szyldów, o Wzgórzu Lecha nie muszę wspominać… Bo historia Gniezna nie kończy się na murach Katedry.
Jeśli twierdzisz, że nie ma sensu tego zachować, to równie dobrze jest spalić całe gnieźnieńskie archiwum.

revolta 

Wysłany: Sob Lis 29, 2008 15:16   

zofia Nałkowska napisał/a:
Teoria Revolty
To nie jest "teoria" tylko normalna kolej rzeczy.
Nastepna osoba ktora wierzy ze zatrzyma czas i naturalne procesy rzadzace swiatem :ups:

lodolamacz 

Wysłany: Sob Lis 29, 2008 15:43   

Tak jak pisałem to TUTAJ może niewiele miećź mniej niż wiek.
Hurtownia Skład skór należał do Karla Ptschyody ( dziwne jakieś to nazwisko, ale w dwóch źródłach sprawdziłem, tak się pisze) istniał już w początkach XXw aż przez całe lata międzywojenne.
Ta TUTAJ DROGERIA powstała w 1931. i należała do nijakiej L Buzalskiej
A TO ma dobre 100 lat. ta mleczarnia istniała juz w końcu XIXw.

revolta 

Wysłany: Sob Lis 29, 2008 16:23   

lodolamacz napisał/a:
Karla Ptschyody
Samo imie wskazuje na Jego obce pochodzenie. A nazwisko naprawde dziwne, nie potrafie go plynnie przeczytac :ups:

Odpowiedz do tematu