Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mankamenty cyfry.
Autor Wiadomość
Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Czw Kwi 10, 2008 00:19   

Aliena napisał/a:
Nie chodziło mi akurat o to zdanie, ale o całość Twojej wypowiedzi

Reszta jest o stanowisku producentów.
Aliena napisał/a:
A jeśli aparat jest tani, nie można mieć wielkich wymagań.

No i tu trafiłaś w sedno, bo w tym temacie o to właśnie chodzi.

Myślałem, że wspólnie odpowiemy na pytanie - jak fotografować prostym aparatem cyfrowym aby wyniki były najlepsze?

Do porównywania sprzętu analogowego z cyfrowym - służy całkiem inny temat.
Problemów jeszcze nieporuszonych - masa!

Ot, choćby fotografowanie pod światło.
- fotografowanie w pełnym słońcu - rozpiętość świateł i cieni.
- portret we wnętrzu i w plenerze.
- itp.

Zatem, jak to "wychodzi", jeżeli się używa prostego kompakta?

becia 

Wysłany: Czw Kwi 10, 2008 08:00   

Tomasz Holka napisał/a:
Problemów jeszcze nieporuszonych - masa!

Ot, choćby fotografowanie pod światło.
- itp.

Pod światło - generalnie masakra - tło bardzo jasne a elementy na pierwszym planie jak czarne plamy - zwykle bez szczegółów.
W pełnym słońcu - podobnie - zwykle mocno oświetlone elementy mają przepalone kolory (miejscami są wręcz białe) a cienie są zbyt głębokie.
Portrety we wnętrzu - przy dobrym oświetleniu nie robią większych kłopotów, w plenerze również nie stanowią problemu (jesli oczywiście słońce nie pali jak na Saharze).
Poza tym zauważalna jest pewna prawidłowość - mianowicie, że zdjęcia robione w świetle dziennym w plenerze są zdecydowanie lepiej "ubrane w kolory" niż przy sztucznym świetle w pomieszczeniu, gdzie zwykle mój aparat kolory przekłamuje pomimo odpowiednich do warunków ustawień balansu bieli.

Tomasz Holka napisał/a:
Zatem, jak to "wychodzi", jeżeli się używa prostego kompakta?

Wystarczy zajrzeć do galerii Alieny, Oli lub mojej i to z pewnością w pewien sposób zobrazuje tę kwestię :)

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Czw Kwi 10, 2008 10:32   

Aliena napisał/a:
W moim aparacie nie ma wcale regulacji czasu naświetlania, a też czasami coś mnie kusi, żeby poeksperymentować z nocnymi zdjęciami.

Alienko, podaj mi prosze jaki masz model Nikona.

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Czw Kwi 10, 2008 14:59   

Tomasz Holka napisał/a:
Reszta jest o stanowisku producentów.

No i właśnie to odebrałam jako krytykę. Choć może powinnam raczej zacytować fragment, w którym pisałeś że producenci robią z nas idiotów ;)
No, ale masz rację, że nie powinniśmy tutaj skupiać się na producentach. Na pewne niedoskonałości i wady cyfrówek nie ma żadnej rady, ale niektóre niedoskonałości można pokonać. Dlatego warto postarać się wycisnąć jak najwięcej z naszych niedoskonałych cyfrówek.

Tomasz Holka napisał/a:
fotografowanie pod światło.

Czasami podczas fotografowania pod światło, pomaga doświetlenie lampą błyskową. W moim aparacie jest program tematyczny przeznaczony do robienia zdjęć pod światło. Po ustawieniu tego programu, lampa błyskowa włącza się automatycznie, doświetlając fotografowany obiekt.

Tomasz Holka napisał/a:

Niestety podczas fotografowania w pełnym słońcu często zdarzają się przepalenia. Ale w takim przypadku można poeksperymentować ze zmianą ekspozycji, jeśli w aparacie jest taka możliwość.

Tomasz Holka napisał/a:

Zazwyczaj korzystam z programu "Priorytet autofokusa twarz". Aparat sam wykrywa twarz na zdjęciu i ustawia ostrość na twarzy. Portrety w plenerze wychodzą dość ładnie, ale niestety na pięknie rozmyte tło nie mogę liczyć. A portrety we wnętrzach zazwyczaj muszą być doświetlone lampą błyskową i to nie zawsze wygląda ciekawie.
W swoim aparacie mam też program do robienia nocnych portretów - czas otwarcia migawki jest wtedy wydłużony.

Jeśli chodzi o nocne zdjęcia, w moim aparacie jest też program do robienia nocnych pejzaży, w którym czas naświetlenia też jest nieco wydłużony, ale jednak to mnie w pełni nie satysfakcjonuje, bo czasami chciałabym poeksperymentować ze znacznie dłuższym czasem naświetlenia. Ręcznych ustawień nie mam, więc muszę sobie radzić z programami tematycznymi. Najdłuższy czas naświetlenia mogę uzyskać w programie "Sztuczne ognie" - migawka jest otwarta przez 4 sekundy.

Planistigmat napisał/a:
Alienko, podaj mi prosze jaki masz model Nikona.

Nikon Coolpix L4

Ola 

Wysłany: Sro Kwi 30, 2008 20:46   

niedawno wybralam sie z aparatem do lasu, zeby zrobic zdjecia dla porownania efektow przed i po zmianie balansu bieli..

co prawda porownuje efekty ze zdjeciami sprzed roku, ale sadze, ze warunki wtedy byly identyczne.

i zdziwilam sie.
odpowiedni balans bieli dal o wiele wiecej, niz mi sie wydawalo.

teraz pozostaje jeszcze porownac zdjecia robione przez moj aparat z innymi kompaktami i lustrzankami..

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Czw Maj 01, 2008 09:23   

Ola napisał/a:
odpowiedni balans bieli dal o wiele wiecej, niz mi sie wydawalo.

Rzeczywiście teraz kolory są o wiele bardziej nasycone :yes: Szkoda, że nie zmieniałaś balansu bieli na bieżąco, tak dla zrobienia zdjęć porównawczych. Takie porównania byłyby bardziej miarodajne, choćby dlatego, że zdjęcia zostałyby wykonane w takim samym oświetleniu. Ale nawet porównując te zdjęcia ze zdjęciami sprzed roku, wyraźnie widać różnicę. Moim zdaniem zmiana balansu bieli wpłynęła bardzo korzystnie na ożywienie kolorów.
Jestem ciekawa, jak wypadną zdjęcia porównawcze z innymi kompaktami i lustrzankami.

abraxas 

Wysłany: Czw Maj 01, 2008 12:07   

Aliena napisał/a:
Jestem ciekawa, jak wypadną zdjęcia porównawcze z innymi kompaktami i lustrzankami.

Hmmm ... oczywiście balans bieli jest istotnym parametrem. Nawet bardzo istotnym - trzeba pokazać aparatowi jak wygląda biel :-)

Ale porównanie takie ma sens, gdy pozostałe nastawy są jednakowe no i warunki oświetleniowo-terenowe identyczne ...

Ola 

Wysłany: Czw Maj 01, 2008 12:28   

Aliena napisał/a:
Szkoda, że nie zmieniałaś balansu bieli na bieżąco, tak dla zrobienia zdjęć porównawczych.

no nie wpadlam na to XD
chociaz w sumie wole juz nic z tym balansem bieli nie kombinowac..

abraxas napisał/a:
Ale porównanie takie ma sens, gdy pozostałe nastawy są jednakowe no i warunki oświetleniowo-terenowe identyczne ...

chyba mimo wszystko na tych zdjeciach widac istotna roznice..

moze uda sie zrobic takie zdjecia porownawcze na forumowym plenerku, o :)

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Czw Maj 01, 2008 12:40   

Ola napisał/a:
moze uda sie zrobic takie zdjecia porownawcze na forumowym plenerku, o :)

O, to jest dobry pomysł :yes: Na forumowym plenerku będziemy mogli również wykonać porównawcze zdjęcia różnymi aparatami. Myślę, że Twój aparat wcale nie wypadnie gorzej od innych i nie powinnaś na niego narzekać. Każdym aparatem można zrobić interesujące zdjęcia.

abraxas 

Wysłany: Czw Maj 01, 2008 16:45   

Aliena napisał/a:
Myślę, że Twój aparat wcale nie wypadnie gorzej od innych i nie powinnaś na niego narzekać.

Jak mawiają - w dobrych warunkach dobrze naświetlić można każdym aparatem. A jakość sprzętu ujawnia się w warunkach nieco trudniejszych :-)

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Czw Maj 01, 2008 17:44   

abraxas napisał/a:
Jak mawiają - w dobrych warunkach dobrze naświetlić można każdym aparatem. A jakość sprzętu ujawnia się w warunkach nieco trudniejszych :-)

Oczywiście. Ale jednak miejmy nadzieję, że podczas naszego forumowego plenerku warunki będą wyśmienite :)

Odpowiedz do tematu