Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy też tak czasami macie...?
Autor Wiadomość
lodolamacz 

Wysłany: Sro Maj 14, 2008 09:55   Czy też tak czasami macie...?

Czy też tak macie, że dręczy was nieustannie jakieś miejsce, ujęcie, o którym czujecie, jesteście przekonani, że to jet To!!!...że to musi być wyjść świetnie i... ciągle wracacie do tego i ciągle szukacie innego podejścia do tego samego tematu?

zofia Nałkowska 
Estera Zofia Walcząca

Wysłany: Sro Maj 14, 2008 10:59   

no mamy tak Lodołamaczu, czasami aż mózg boli, jak na to spojrzeć inaczej , lepiej . myślę,że czas pokazuje rozwiązania, a nasze nastawienie zmienia się z czasem.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sro Maj 14, 2008 17:27   

lodolamacz napisał/a:
Czy też tak macie, że dręczy was nieustannie jakieś miejsce, ujęcie, o którym czujecie, jesteście przekonani, że to jet To!!!...że to musi być wyjść świetnie i... ciągle wracacie do tego i ciągle szukacie innego podejścia do tego samego tematu?

Drogi, kochany lodolamaczu - ależ oczywiście!
Cała zabawa w fotografowanie polega na układaniu oglądanej rzeczywistości w harmonijne obrazy.
Można to robić mając stałą ramkę, albo taką którą można sobie powiększać lub zmniejszać.
Wcześniej czy później trafi się na miejsce lub motyw, który zapowiada znakomity obrazek.
Przykładem niech będzie ten narożnik Warszawskiej i Rzeźnickiej.

Wtedy dopiero zaczynamy się zastanawiać czy ramka lub ramki, którymi aktualnie dysponujemy umożliwią nam wykonanie zamierzonego zdjęcia.
Jeżeli już dobierzemy odpowiednią ramkę (dla mnie oznaczało to zakup obiektywu o ogniskowej 24mm.), to próbujemy ustalić jakie światło będzie dla nas najbardziej przydatne.
Bywa, że obiekt jest tak nieszczęśliwie usytuowany iż potrzeba wielu odwiedzin zanim wreszcie trafimy na takie oświetlenie o jakie nam chodzi.

Niemniej jednak, jak wreszcie po wielu nieudanych próbach (ale przybliżających jednak do właściwego rozwiązania!) uda nam się wykonać zdjęcie o które nam chodziło - to wielka satysfakcja i zadowolenie zagwarantowane!

W samym Gnieźnie, takich intrygujących miejsc jest więcej. Ot, na przykład koścół Ojców Franciszkanów wcinający się w północną (chyba) ścianę rynku.

Zawsze próbuję coś wymyśleć mądrego, aby to miejsce oddać wraz z przynależnym mu charakterem.

Zastanawiam się, czy lepsze są łuki na kostce, które pięknie zapraszają na rynek oswietlony porannym światłem

Czy może zacieśnić kadr ale za to zasiać nieco niepokoju szponami jeszcze gołych drzew?

A przy okazji widać gołym okiem, że ciepłe oświetlenie wczesnego przedpołudnia służy bryle kościoła - ale za to zimne światło środka dnia lepiej oświetla drzewa.

No i tak zabawa trwa!
Aż wreszcie odnajdzie się złoty środek i już można wydać fortunę na duże powiększenie, które zawieszone na ścianie przykuje uwagę każdego naszego gościa.

Oczywiście jeżeli znajdziemy się gdzieś przypadkiem, przejazdem lub tylko na parę godzin, - nie ma na takie zabawy czasu.
Wtedy pozostanie jedynie wypatrywanie takich motywów, które akurat w bieżącej chwili wyglądają wspaniale.

Jeżeli tylko będziemy fotografować starannie - wynik będzie co najmniej satysfakcjonujący.

lodolamacz 

Wysłany: Pią Maj 16, 2008 09:58   

Tomasz Holka napisał/a:

Cała zabawa w fotografowanie polega na układaniu oglądanej rzeczywistości w harmonijne obrazy.

Bywa, że obiekt jest tak nieszczęśliwie usytuowany iż potrzeba wielu odwiedzin zanim wreszcie trafimy na takie oświetlenie o jakie nam chodzi.

*
Zabawa, zabawą , ale czasami bywa to frapujące.
Światło jest elementem , no chyba podstawowym , ale nie jedynym. Są również inne elementy, które znakomicie wpływają, może nie na samą jakość zAdjęcia, ale na planowany efekt.
W wielu fotografiach dostrzec można, z cała pewnością niezamierzoną wszechobecność aut, i to czasami w miejscach gdzie wydawało by się że ich tam absolutnie nie powinno być. I co wtedy? Autko stoi, ni jak to wygląda w kadrze, a mamy – słoneczko, jak talala, chmurki jak malowane, tylko autko ciągle stoi i stoi ! Ni jak to wygląda na obrazie. Pozostaje wrócić za czas jakiś. Nie ma wyboru.
W tym miejscu samochody stoją bez przerwy. Zrobienie zdjęcia na którym widoczny byłby murek wraz z ogrodzeniem, graniczy z cudem.

Albo czasami sami zawalamy ujęcie. Już mamy miejsce , i klimat jest OK.! Pstrykamy. W domku okazuje się, że coś nie tak, że np. coś istotnego wycięliśmy z kadru
Tak jak tutaj. No myślałem , że się załamię ! jak można było wyciąć krzyż wieńczący wieżę. To karygodne. !

. Wracamy! Ale niestety tą razom warunki nie te. Wracamy kolejny raz. I tak czasami kilkakrotnie !

Bywa jednak , że czasami powroty okazują się lekko spóźnione, bo pierwsze ujęcie wykonywano, kiedy jeszcze nie rozkwitła zieleń, no i światło było nie te. A już kolejne jest w pełnej zieleni, a ta, choć też ma swój urok, lubi czasami znakomicie przysłonić widok i to akurat obiektu który nas interesuje.
Tutaj akurat element kościółka, który jest ważny, który pokazuje jego pełna bryłę. Niestety drzewa w pełni rozkwitu, to uniemożliwiają

I co pozostaje ? Czekać do jesieni!

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Pią Maj 16, 2008 10:50   

Ja też tak czasami mam, że wracam z aparatem do tych samych miejsc. Może nie jest to dla mnie jakoś szczególnie frustrujące, ale gdy jestem w miejscu, w którym już kiedyś robiłam zdjęcia, nie przechodzę obojętnie, po raz kolejny wyciągam aparat i robię zdjęcia, bo wiem że za każdym razem zdjęcia tych samych miejsc wyglądają trochę inaczej.
To jest najfajniejsze w fotografii, że te same miejsca za każdym razem można uchwycić na zdjęciach w inny sposób. Ale są też takie zdjęcia, w których liczy się jeden moment, krótka chwila, która już nigdy się nie powtórzy. Takie niepowtarzalne zdjęcia są najcenniejsze.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Maj 16, 2008 20:06   

lodolamacz napisał/a:
W wielu fotografiach dostrzec można, z cała pewnością niezamierzoną wszechobecność aut, i to czasami w miejscach gdzie wydawało by się że ich tam absolutnie nie powinno być.

Tak jak tu, drogi lodolamaczu?
lodolamacz napisał/a:
Tak jak tutaj. No myślałem , że się załamię ! jak można było wyciąć krzyż wieńczący wieżę. To karygodne. !

To pewnie jak tutaj.

lodolamacz napisał/a:
Bywa jednak , że czasami powroty okazują się lekko spóźnione, bo pierwsze ujęcie wykonywano, kiedy jeszcze nie rozkwitła zieleń, no i światło było nie te. A już kolejne jest w pełnej zieleni, a ta, choć też ma swój urok, lubi czasami znakomicie przysłonić widok i to akurat obiektu który nas interesuje.
Tutaj akurat element kościółka, który jest ważny, który pokazuje jego pełna bryłę. Niestety drzewa w pełni rozkwitu, to uniemożliwiają

Doskonały komentarz, także dla mojej Fary.
Teraz jeszcze można, pod warunkiem, że nie przechytrzysz jak ja i nie utniesz wieży, licząc że w celowniku został margines bezpieczeństwa.
A zdjęcie musiało być prościutkie jak wzorzec metra! No więc do jesieni!

Drogi Lodolamaczu - jak widzisz każdy tak się gimnastykuje !!
Ale dzięki za zauważenie problemu.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Pią Maj 16, 2008 23:32   

Tak, ja tez tak mam. Czesto chodze kolo tematu kwadrans, a potem rezygnuje albo czasami cos pstrykne i stwierdzam, ze to nie to.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 00:07   

Planistigmat napisał/a:
Czesto chodze kolo tematu kwadrans

Hi, hi! A ja wokół tego zdjęcia kręciłem się - ho, ho, ho - a moża jeszcze dłużej.

Trzeba pójść w to miejsce, aby zrozumieć skalę trudności! W rzeczywistości bowiem ta sceneria wyglada całkiem inaczej.
Jest przede wszystkim ciasno i potężna bariera tarasu dominuje nad resztą motywu.

Dopiero rozciągnięcie i zmniejszenie balustrady superszerokokątnym obiektywem pozwoliło odwrócić od niej uwagę.
Poza tym, nie powinno się przegradzać perspektywy żadną poprzeczną barierą i tylko dzięki własnościom obiektywu i dokładnie wybranemu miejscu wykonania fotografii udało się otrzymać ciekawe zdjęcie.

A i tak remont kamienicy przeszkadza bardzo! Choć to i tak piękne miejsce.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 08:46   

Zawsze mam problemy z pokazaniem czegos dlugiego, np latarni ulicznej. Tlo zawsze przytlacza fotografowany obiekt. Poogladam wiec taka latarnie i ide dalej. ;)

lodolamacz 

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 09:06   

Tomasz Holka napisał/a:
Planistigmat napisał/a:
Czesto chodze kolo tematu kwadrans

Hi, hi! A ja wokół tego zdjęcia kręciłem się - ho, ho, ho - a moża jeszcze dłużej.

No to tak jak ja to !!

Chodziłem na miejsce , chyba kilka razy. Raz pogoda nie ta, to znowu pora nieodpowiednia. A kiedy już, już wszystko wydawało się Ok., widok wyszedł jakiś „niekompletny”. Z lewej strony wyraźnie niedorobione.

No i kolejny powrót na miejsce. I kiedy wydawało się że już to będzie To !! 1 Wyszło do kitu. Drzewa w rozkwicie przysłoniły cały niemal pierwszy plan.
A szkoda ! Bo panoram wydaje się naprawdę urocza.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 09:41   

lodolamacz napisał/a:
Chodziłem na miejsce , chyba kilka razy

To pewnie górka obok pałacyku? Starałem się tam wjechać, ale garaże mnie zniechęciły.
Z kolei zawsze się zastanawialem jak może wyglądać panorama Gniezna oglądana z ulicy Młyńskiej lub Bema?
Ale też jakoś nigdy się tam nie zapuściłem. Może ktoś ma zdjęcia?

Cieszę się, że z dyskusji tutaj widać jak na dłoni, że fotografowanie to nie jest bynajmniej jedynie proste pociśnięcie przycisku migawki.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 11:54   

A co jest na prawo od katedry ?? Moze tam jest cos ciekawego ??

Pierwsza panoramka jest niezla, tylko minimalnie opuscilbym aparat tak, by linia horyzontu byla na 1/3 wysokosci od dolu liczac.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 12:21   

Planistigmat napisał/a:
Moze tam jest cos ciekawego

Nie ma! Tam jedynie jezioro Jelonek i nieco paskudna zabudowa brzegu od strony miasta.

Wielokrotnie się irytowałem, że zza jeziora Jelonek Gniezno nie wygląda atrakcyjnie.
Wielka szkoda!
Odnoszę wrażenie, że władze miasta nie dostrzegają potrzeby uporządkowania widoku Gniezna od strony południowej.
Planistigmat napisał/a:
tylko minimalnie opuscilbym aparat tak, by linia horyzontu byla na 1/3 wysokosci od dolu liczac.

W tym przypadku także opuścił bym aparat, choć jestem przeciwnikiem fiksowania horyzontu w jedynie słusznym miejscu.

Jedynie słuszne, to takie - które wybierze fotograf widząc całą scenerię.

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 14:36   

Planistigmat napisał/a:
Tak, ja tez tak mam. Czesto chodze kolo tematu kwadrans, a potem rezygnuje albo czasami cos pstrykne i stwierdzam, ze to nie to.

A mnie najwięcej czasu zajmuje robienie zdjęć makro. W przypadku innych zdjęć zazwyczaj nie zastanawiam się zbyt długo. Często zdarza mi się długo przesiadywać nad jakimś kwiatem lub inną interesującą roślinką. I również zdarza się, że rezygnuję.
Ze zdjęciami owadów jest trochę inaczej, bo zazwyczaj szybko uciekają, więc nie ma czasu na długie kombinowanie i wtedy liczy się przede wszystkim refleks i sprawność fizyczna. Czasami muszę nieźle się nagimnastykować, żeby zrobić jakieś zdjęcie ;)

Planistigmat napisał/a:
Pierwsza panoramka jest niezla, tylko minimalnie opuscilbym aparat tak, by linia horyzontu byla na 1/3 wysokosci od dolu liczac.

Ja również uważam, że całkiem fajna ta panorama :yes: Przycięłabym tylko troszeczkę nieba. Ale gdyby na niebie były jakieś piękne obłoki, to w takiej postaci również zdjęcie byłoby fajne.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 21:36   

Aliena napisał/a:
wiem że za każdym razem zdjęcia tych samych miejsc wyglądają trochę inaczej.

Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki - zdjęć dotyczy to szczególnie!
Aliena napisał/a:
Ale są też takie zdjęcia, w których liczy się jeden moment, krótka chwila, która już nigdy się nie powtórzy. Takie niepowtarzalne zdjęcia są najcenniejsze.

Jak to z Zamościa?

No ale akurat niebo było zasnute grubą warstwą chmur - i tylko pamiątka została.

Aliena napisał/a:
Ja również uważam, że całkiem fajna ta panorama

Długo się wpatrywałem w tą panoramę usiłując zgadnąć gdzie to schował się Św. Jan Chrzciciel?
Wreszcie znalazłem - za szkołą się ukrył - ale nieco wystaje na szczęście.

lodolamacz 

Wysłany: Sob Maj 17, 2008 21:56   

Planistigmat napisał/a:

heh! nic z tych rzeczy. Nic nie da rady opuścić, bo niżej do kadru włazi trasa Zjazdu Gnieźnieńskiego i te TIRy zapaskudzają cały obraz.
A obłoczki tak ! trochę by sie przydało

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pon Maj 19, 2008 23:12   

lodolamacz napisał/a:
Nic nie da rady opuścić, bo niżej do kadru włazi trasa Zjazdu Gnieźnieńskiego i te TIRy zapaskudzają cały obraz.

Czasem się jednak zastanawiam, czy nie było by uczciwe i zgodne z logiką czasów pokazać jednak tą trasę?
Może trzeba by wyczekać aż tiry się zmyją z kadru - albo jednak fotografować z nimi?

Przeszkadzajki zawsze będą upierdliwe, ale też taki znak dzisiejszych czasów. Jadąc gdzieś na wycieczkę w Polsce lub za granicą naszego kraju, warto jednak chyba pokazać jak fotografowana sceneria wygląda obecnie.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Maj 24, 2008 09:51   

Kościół Farny także był tematem moich wielokrotnych podchodów fotgraficznych.

W sumie, nie jestem w pełni zadowolony z żadnego zdjęcia tego miejsca - choć próbowałem fotografować Farę z daleka, bliska oraz w pionie i w poziomie.
Tutaj wczesny ranek lekko zabezpieczył przed sznurkiem samochodów przetaczających się przez Rynek (niewiadomo po co!)

No i kościołek Św. Jerzego - perełka! Choć zdjęć tego miejsca mam wiele, także nie jestem z żadnego zadowolony.
Tu przynajmniej nie przeszkadza zieleń drzew, choć nieco pustawo.

Tu, jakby jakoś jałowo i gorsze światło.

A tu nadmierna pustka zniknęła, tyle że nie o takie wypełnienie mi chodziło.

To jednak najlepsze zdjęcie Św. Jerzego, na dodatek w dostojnym towarzystwie Dzwonnicy Wojciecha.
Przydał by się jakiś sztafaż i ...... akcja przebijania opon (róbcie to tak kochani, aby nikt Was nie nakrył!)
Za skuteczność takiej akcji - ręczę!

Odpowiedz do tematu