Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Radio Maryja
Autor Wiadomość
Estera 
primo voto zofia Nałkowska

Wysłany: Czw Wrz 11, 2008 22:25   Radio Maryja

Dyskusja wydzielona z tematu: "Homoseksualizm a religia"

bakol napisał/a:
Radio Maryja podlega pod Watykan. Jeśli Watykan nie reaguje na agresję podsycaną przez radio maryja, to chyba można napisać że... stolica apostolska reprezentuje kościół, prawda?

Mnie też nie podoba sięto, co robi Radio Maryja, ale czy kościól, to tylko aparat władzy, czy ogól wierzących ze swoimi ludzkimi ułomnościami?

bakol 
hm.

Wysłany: Czw Wrz 11, 2008 22:37   

Kościół to instytucja. Kościół to "ogól wierzących ze swoimi ludzkimi ułomnościami" ale poddany pasterstwu NIEOMYLNEGO papieża. Więc gdzie jest ten nieomylny papież, który pozwala podległej mu radiostacji na działania wbrew katechizmowi?

Estera 

Wysłany: Czw Wrz 11, 2008 22:44   

bakol napisał/a:
ale poddany pasterstwu NIEOMYLNEGO papieża.

Wiesz Bakol ilu w historii kościoła było papieży,którzy mylili się? ubolewam nad tym.
Nic nie jest doskonałe,oczywiście poza Bogiem i my jako ludzie winnyśmy do tego stanu dążyć. Jedni wolniej, drudzy szybciej,tak jak Bóg postanowił. Jedni krętymi drogami, inni na skróty. Jedni myślą,że są na tej drodze, a jednak idą obok.

bakol 
hm.

Wysłany: Czw Wrz 11, 2008 23:32   

estera, skonfrontuj to co napisałaś z tym:

Orzekamy, że Biskup Rzymski, kiedy przemawia z katedry, to znaczy, gdy sprawuje urząd Pasterza i nauczyciela wszystkich chrześcijan i na mocy swojej najwyższej apostolskiej powagi ogłasza naukę, odnoszącą się do wiary lub obyczajów, której ma trzymać się cały Kościół; że wtenczas posiada on dzięki opiece Boskiej, tę nieomylność, przyrzeczoną mu w osobie św. Piotra, którą Boski Zbawiciel chciał wyposażyć swój Kościół w rzeczach wiary i obyczajów i dlatego takie orzeczenia Biskupa Rzymskiego nie mogą ulegać żadnym poprawkom z istoty swojej, nie zaś dopiero po przyjęciu ich przez Kościół. Gdyby zaś kto uchowaj Boże, ośmielił się sprzeciwić temu orzeczeniu naszemu; niech będzie wyklęty.

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 00:56   

Ja nie słucham Radia Maryja i to radio nie jest dla mnie żadną wyrocznią. Ale jeśli chodzi o Papieża, odpowiedź znajduje się w tym cytacie, który tu zamieściłeś:

bakol napisał/a:
Biskup Rzymski, kiedy przemawia z katedry, to znaczy, gdy sprawuje urząd Pasterza i nauczyciela wszystkich chrześcijan i na mocy swojej najwyższej apostolskiej powagi ogłasza naukę, odnoszącą się do wiary lub obyczajów, której ma trzymać się cały Kościół; że wtenczas posiada on dzięki opiece Boskiej, tę nieomylność,

Papież posiada nieomylność wtedy gdy oficjalnie ogłasza naukę dotyczącą wiary lub obyczajów. Nigdy nie słyszałam o tym, że Papież ogłosił jakąś oficjalną naukę na temat Radia Maryja. No, ale może się mylę i może po prostu tylko o tym nie słyszałam. Ale jeśli Papież nie ogłosił takiej nauki, ja nie czuję się w żaden sposób zobowiązana, żeby przyjmować to, co głosi Radio Maryja.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 07:59   

Bąkol chyba chciał powiedzieć, że omylny jest brak reakcji... :)

Ale to chyba zbytnie uproszczenie. Żeby nie rzec - przewrotne :)

mikołajczyk 
zoil z prowincji/mixer/barrigo

Wysłany: Nie Wrz 14, 2008 14:59   

Bąkol...
z tego co mi wiadomo...papa jest nie omylny tylko w sprawach wiary...nie znam dekretu o nieomylności w sprawach mediów, etyki itp...

Samo Radio Maryja odpowiada mi z pewnych względów formalnych...jest to chyba ostatnie radio poza Tok Fm, które do mnie ( słuchacza) mówi...
Niestety to co mówi raczej mi nie odpowiada...
Nie mniej Bakol jak myślę nie słuchasz tego Radia, więc chyba troche bez sensu je atakujesz...
Trochę to tak jak ateista, który krytykuje KRK za naginanie prawd, wiary, dogmatów itp. w które przeciez z tytułu ateizmu tak czy owak nie wierzy:)
Przypomina mi to sytuacje w której ktoś kto uwielbia kuchnie łagodną krytykuje mnie za to, ze jem ostre pikantne potrawy...Myśle, że kazdy ma swóje naczynia i swoje przyprawy.

Radio Maryja - w istocie jest problemem KRK, ale przecież, jeśli deklarujesz ateizm, lub inna wiarę nie jest to Twój problem.

Odnoście wyklecia i exkomuniki Bąkol, ale jesli ktoś, nie przyjmuje nauki Kościoła - nie jest w nim - wiec exkomunikuje się sam. Jeśli komus pewne prawdy nie odpowiadają, to sam rezygnuje z bycia w KRK - autoexkomunika. Nikt nie zmusza niekatolika do przyjmowania nauki katolickiej:)
Nie mozna być trochę Katolikiem, to potrafi tylko Monika Brodka...Albo przyjmujesz wszystko albo nie...przecież nie musisz byc katolikiem...

Kukiz 
BJJ

Wysłany: Nie Wrz 14, 2008 23:44   

Taa, nieomylność papieża, również doskonała bzdura którą pięknie sobie kościół ustanowił. No bo kto podskoczy papieżowi który jest przecież nieomylny? Może to się w średniowieczu sprawdzało.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Wrz 15, 2008 09:13   

Kukiz. Poczytaj powyższy post Mixera. TO dotyczy tylko osób, które są członkami Kościoła Powszechnego. Jeśli nie jesteś członkiem Kościoła, to nie ma sensu żebyś tym sobie głowę zawracał...

mikołajczyk 

Wysłany: Pon Wrz 15, 2008 22:46   

THX Diabeł...
Zastanawia mnie dlaczego tym, którzy nie czuja się Katolikami przeszkadza nieomylność papieża w sprawach wiary...Przecież ich ona nie dotyczy...
i tylko o to mi chodzi...

Ja wyznaję prawo przyczyny i skutku.
Ale nie mam powodu by komuś mieszać w jego misce...Kiedys mieszałem psu, kiedy jadł no i nadal mam bliznę...Nauczyłem się nie sprzątać cudzych podwórek...

Nie wierzysz papieżowi to automatyczne nie jesteś Katolikiem, ale skoro to Twój wybór to o co pretensje?

wuja 

Wysłany: Wto Wrz 16, 2008 06:49   

mikołajczyk napisał/a:
Nie wierzysz papieżowi to automatyczne nie jesteś Katolikiem, ale skoro to Twój wybór to o co pretensje?

I ta sprawa znajduje swój wątek w Biblii:
Widzą źdźbło w oku bliźniego, nie widzą belki w swoim.

bakol 
hm.

Wysłany: Sro Wrz 17, 2008 17:36   

Mixer, już śpieszę z tłumaczeniem: zgadzam się, nie słucham Radia Maryja i niech sobie tam opowiadają co chcą, dogmaty, anioły i inne... tego typu rzeczy. Naprawdę nie mam nic przeciwko, niech każdy wierzy lub nie w co chce.

Problem, jeśli Radio Maryja, mam wrażenie, destruktywnie wpływa na słuchaczy. Radio Maryja, antysemickie wypowiedzi których fragmenty słyszałem (mimo że Radia nie słucham), lub widziane przeze mnie filmiki na youtube, na których widać agresywny tłum, wykrzykujący specyficzne hasła... Lub zapraszanie polityków LPR, których młodzieżówka krzyczała'. "Pedały do gazu!".

No, to wszystko sprawia że dla zdrowia publicznego, ta radiostacja jest niebezpieczna. Jeśli nie podsycają negatywnych emocji w stosunku do innych grup, to nie mam nic przeciwko. Ale!

A rzeczy o których piszę, dotyczą przecież "obyczajów", prawda? Czasem milczenie jest najbardziej wymowne.

A czy nie przestrzeganie prawd zawartych chociażby w katechizmie, jest ok?

Mixer, co do Twojej wizji ekskomuniki, to zgadzałbym się z nią. Jest jednak pewne ale, otóż nawet jeśli ktoś wypowiada się niezgodnie z nauką KRK i sam się z niego w ten sposób wyklucza, to niestety oficjalnie i formalnie nadal w nim pozostaje i ma moc oddziaływania na masy. Np. Jankowski... A mnie społeczeństwo w którym żyję, dalece bardziej zajmuje od poczucia tożsamości katolika lub ekskatolika...

mikołajczyk 

Wysłany: Sro Wrz 17, 2008 21:06   

Bąkol...
Zaczne od Exkomuniki...no nie jest w KRK nikt, kto siebie z niego wyklucza. Czy prałat Jankowski sie wyklucza nie wiem...Nie piszę jednak o tym, chodzi mi tylko i wyłącznie o to, ze nie kumam dlaczego - ateistę tak dotyka sprawa exkomuniki skoro sam wybrał inną drogę...Ja uprzejmie tylko prosze o nie mieszaniu w cudzych tmichach z jedzeniem, a zajecie sie swoją...Rozumiem, ze ateiscie trudno wymieszać w jego misce etycznej bo kurna nie ma kodeksu który mógłby złamać, skoro go nie ma -
Nie dowodzę ze ateisci nie żyją moralnie de facto wiekszość moich przyjaciól ateuszy to cholernie etyczni ludzie...

Co do Radia Maryja - nie staje w jego obronie. Ale pisanie o nim jako o problemie koscioła - sytuuje problem jako problem KRK - a tu ateuszowi co do tego?

Kiedy piszesz teraz o propagowaniu agresji to juz inna sprawa.

Estera 

Wysłany: Sro Wrz 17, 2008 21:21   

mikołajczyk napisał/a:
Ja uprzejmie tylko prosze o nie mieszaniu w cudzych michach z jedzeniem, a zajecie sie swoją...

A dlaczego jednostka ma być pozbawiona takiego prawa: wypowiedzi o religii katolickiej, ekskomunice itp.? Czy katolicy nie wypowiadają się o mułzumanach,doktrynach ich wiary, o hinduizmie, śwaidkach Jehowy, choć to nie ich micha?
mikołajczyk napisał/a:
Rozumiem, ze ateiscie trudno wymieszać w jego misce etycznej bo kurna nie ma kodeksu który mógłby złamać, skoro go nie ma -

A skąd Pan wie,jakim kodeksem etycznym, moralnym kierują się ateiści lub ,że nie mają go wcale? A może Bakol,ma kodesk Bakola będący mieszanką najlepszych punktów zewszystkich kodeksów wyznaniowych?

mikołajczyk 

Wysłany: Pią Gru 19, 2008 02:13   

No
Po pierwsze primo
Bakol pewnie ma kodeks - jest to jednak jemu tylko wiadomy kodeks, wiec trudno "wymieszać" w jego misce...i tylko o tym piszę. Nigdy nie powiedziałbym że ateizm wyklucza etykę. Mam przyjaciół ateistów, którzy maja naprawde godny pozazdroszczenia kręgosłup...

Po drugie primo...
nigdzie nie piszę, że katole powinni wrzucać się z swoimi ocenami muzułmanizmu muzułmana itp.

Wyrażam jednak zdziwienie, że ktoś ma tak mało swoich problemów, ze bierze się za naprawianie czegoś co go z racji na deklarecję swiatopogladową nie dotyczy.

Frank Black 

Wysłany: Pią Gru 19, 2008 18:23   

Jak to powiedział kiedyś czarnoksiężnik z Torunia - "Wrogowie Radia Maryja będą przeklęci" :peace:

S.D. 

Wysłany: Pią Gru 19, 2008 22:33   

Witam.
Nigdy nie byłem zwolennikiem " Radia Maryja ". w szczególności irytację moją wzbudzał Ojciec Dyrektor...
Tak naprawdę w radiu tym mówi się to, co ludzie - katolicy - chcą usłyszeć. I w tym tkwi fenomen sukcesu rozgłośni. Natomiast dogłębnie jestem wstrząśnięty wiarą ludzi - rozmówców antenowych. Mimo klęsk, porażek, dramatów rodzinnych - Ci ludzie są pełni wiary i nadziei.
Ale żeby to dostrzec trzeba niestety posłuchać... Bo któż z krytykujących wsłuchiwał się w sens rozmów?

I kolejna cenna uwaga dla tych, którzy nazywają się patriotami...
Z wielkim żalem stwierdzam, że Rozgłośnia Toruńska jako jedyna o północy emituje perfekcyjnie wykonany Hymn Polski! Aż łza w oku się kręci!

I za to tylko posunięcie chylę czoła.

kapusta 
old punk never die

Wysłany: Pią Gru 19, 2008 23:40   

S.D. napisał/a:
Witam.
Nigdy nie byłem zwolennikiem " Radia Maryja ". w szczególności irytację moją wzbudzał Ojciec Dyrektor...
Tak naprawdę w radiu tym mówi się to, co ludzie - katolicy - chcą usłyszeć. I w tym tkwi fenomen sukcesu rozgłośni. Natomiast dogłębnie jestem wstrząśnięty wiarą ludzi - rozmówców antenowych. Mimo klęsk, porażek, dramatów rodzinnych - Ci ludzie są pełni wiary i nadziei.
Ale żeby to dostrzec trzeba niestety posłuchać... Bo któż z krytykujących wsłuchiwał się w sens rozmów?

I kolejna cenna uwaga dla tych, którzy nazywają się patriotami...
Z wielkim żalem stwierdzam, że Rozgłośnia Toruńska jako jedyna o północy emituje perfekcyjnie wykonany Hymn Polski! Aż łza w oku się kręci!

I za to tylko posunięcie chylę czoła.

nie za bardzo to rozumiem
jako zdeklarowany katolik nie słucham tego radia, bo nie ma tam niczego co chciałbym usłyszeć. ale wara każdemu od mojego światopoglądu, bo jakikolwiek atak powoduje, że prędzej podam rękę Rydzykowi niż jakiemuś wojującemu ateiście

S.D. 

Wysłany: Sob Gru 20, 2008 17:09   

drogi Kapusto.
Tak szczerze powiem, że to ja za bardzo nie rozumiem Twojego postu...
Deklarujesz swój katolicyzm jednocześnie odrzucasz " Katolicki Głos w Swoim Domu "...
To niestety świadczy tylko i wyłącznie o słabości Twej wiary.

Co do mojej osoby - spędzałem długie godziny z " Radiem Maryja " tylko po to, by usłyszeć na jego antenie tą całą żenadę, o której każdy tak krzyczy - szczególnie zdeklarowani katolicy.
I to co napisałem wcześniej. Na antenie radia usłyszałem wypowiedzi prawdziwych katolików, nie zdeklarowanych... Osób, które przyjmują wszystko co ojciec prowadzący mówi, co nakazuje, czego broni.. Osób, które mimo dramatów w swoim życiu godzą się z nimi i dziękują. Osób, których wiara wstrząsa, których siła przyjmuje wszystko - oni dają świadectwo swej wiary. Ale żeby móc się wypowiadać na temat Rozgłośni trzeba słuchać... Ja niestety nigdy nie miałem, nie mam i mieć nie będę takiej wiary. Ty Kapusto, jako zdeklarowany katolik odrzucasz Pana Rydzyka. Dlaczego? Przecież 1 lutego 1971 złożył wieczyste śluby zakonne, a 20 czerwca przyjął święcenia kapłańskie... Zatem jest Twoim pasterzem.

Żaden ateista nigdy nie zrozumie " zdeklarowanych " katolików. Pewnie sami siebie nie rozumieją do końca.
Uważam, że ateiści nie krytykują owej stacji. Im ona brzydko powiem "zwisa".

Acha... i nadal uważam, że prawdziwy katolik jest patriotą. A Hymn na antenie radia jest fenomenalny.
Polecam zdeklarowanym, zagorzałym i ateistom :yes:

kapusta napisał/a:

jako zdeklarowany katolik nie słucham tego radia, bo nie ma tam niczego co chciałbym usłyszeć.

a wiesz, Drogi Kapusto. Tam często czytają Pismo Święte na którym opiera się Katolicyzm...
A co z Apelem Jasnogórskim?

Dziwny ten " zdeklarowany katolicyzm..."

abraxas 

Wysłany: Sob Gru 20, 2008 17:18   

Cytat:
Dziwny ten " zdeklarowany katolicyzm..."

Taki prawdziwie polski ...

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Gru 21, 2008 22:37   

abraxas napisał/a:
Taki prawdziwie polski ...

Nie rozumiem tej wypowiedzi. Co chciałeś przez to powiedzieć ?? WIesz jaki jest katolicyzm niemiecki? ALbo amerykański? A może znowu diabeł na mszę dzwoni?

BTW - ja też jestem zdeklarowanym katolikiem. Nie słucham RM. Nie odczuwam takiej potrzeby. Nie utorzsamiam się.

S.D. napisał/a:
Ty Kapusto, jako zdeklarowany katolik odrzucasz Pana Rydzyka. Dlaczego? Przecież 1 lutego 1971 złożył wieczyste śluby zakonne, a 20 czerwca przyjął święcenia kapłańskie... Zatem jest Twoim pasterzem.

Sens religi katolickiej nie sprowadza się do wiernoście jednej lub drigiej rozgłośni. Ani do jednego czy drugiego dyrektora. Po prostu drogi S.D. sensu tej wiary nie dostrzegasz, nie orzumiesz jej. Mam nadzieję, zę nie ztego wynika twoja wobec niej antagonistyczna postawa.

S.D. 

Wysłany: Pon Gru 22, 2008 00:08   

Drogi Diable.

Sens religii katolickiej jest jasny i czytelny. Przyjmuje się wszystko lub nic. Nie można dzielić doktryn wiary na te do przyjęcia i nie do przyjęcia.

Odrzucając Tadeusza Pasterza Rydzyka odrzucasz jednego z nauczycieli. A to katolikowi nie przystoi.

Nie mam destrukcyjnego postrzegania katolicyzmu. Staram postrzegać go racjonalnie. Nie twierdzę, że religia jest zła - jest po prostu interpretowana na tysiące różnych sposobów przez " zdeklarowanych katolików " co nie może mieć miejsca. Naukę się przyjmuje, albo nie jest się katolikiem. A " Radio Maryja " naucza......

kapusta 
old punk never die

Wysłany: Pon Gru 22, 2008 09:08   

jakich nauczycieli? dla mnie wykładnią są decyzje Kościoła a nie jakiegoś Radia M. wolę media typu tygodnik powszechny niż radio czy tv trwam. mnie wystarczy cotygodniowa nauka. a Episkopat często się nie zgadza z tym co ojciec redaktor mówi. jak masz zamiar coś krytykować to miej podstawową wiedzę na ten temat

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Gru 22, 2008 09:09   

S.D. napisał/a:
Sens religii katolickiej jest jasny i czytelny

Drogi S.D.

Doktryna Kościoła Powszechnego zakłada, ze jest on nieomylny. Kościół nie każdy z jego pasterzy. Nigdzie nie napisałem natomiast, że odrzucam Ojca Dyrektora. Napisałem, że nie słucham i że nie odczuwam takiej potrzeby.

emigrant 

Wysłany: Pon Gru 22, 2008 09:33   

Taka ciekawostka:

W jednym z kościołów w Łodzi.

S.D. 

Wysłany: Pon Gru 22, 2008 19:09   

kapusta napisał/a:
jak masz zamiar coś krytykować to miej podstawową wiedzę na ten temat

A co ja drogi Kapusto krytykuję? Ja się - Drogi Kapusto - tylko i wyłącznie wypowiadam w pewnej kwestii, na co mam pełne prawo... Zarzucasz mi brak wiedzy na powyższy temat. Poznaj i zrozum, lub choć postaraj się zrozumieć znaczenie słowa Kościół.

Ubik 

Wysłany: Pon Gru 22, 2008 19:32   

S.D. napisał/a:
Sens religii katolickiej jest jasny i czytelny. Przyjmuje się wszystko lub nic. Nie można dzielić doktryn wiary na te do przyjęcia i nie do przyjęcia.

Odrzucając Tadeusza Pasterza Rydzyka odrzucasz jednego z nauczycieli. A to katolikowi nie przystoi.
Nie znam doktryny KK:"Tadeusz Pasterz Rydzyk". Widać moja wiara jest marnej próby? :hahaha:

Frank Black 

Wysłany: Pon Gru 22, 2008 21:43   

Prawda jest taka, że przez osoby takie jak Rydzyk czy Jankowski młodzi ludzie, zresztą starsi też nie szanują idei katolicyzmu. Swoimi czynami i wypowiedziami szkodzą Kościołowi i niszczą go od środka.

emigrant 

Wysłany: Pon Gru 22, 2008 21:57   

Frank Black napisał/a:
Prawda jest taka, że przez osoby takie jak Rydzyk czy Jankowski młodzi ludzie, zresztą starsi też nie szanują idei katolicyzmu.

Nie będę bronił tych osób ale cytowana wypowiedź jest śmieszna. Nie mów mi, że Kościół ma na to wpływ większy niż rodzice, bo to oni kształtują świadomość młodego człowieka. Jeżeli ktoś przyjmuje do siebie postawy Rydzyka czy Jankowskiego, to jest po prostu człowiekiem ułomnym.

Frank Black 

Wysłany: Pon Gru 22, 2008 22:27   

Kościół jest tak samo ułomny, że pozwala na takie typu praktyki. Sorry ale szerzenie treści antysemickich czy opluwanie ludzi zasłużonych dla kraju jest ideą katolicyzmu? Może promowanie przez księdza katolickiego wina bądź chęci posiadania własnej telefonii komórkowej? Tym się zajmuje współczesny kościół? Widać ze kościół jest ułomny na takie zachowania tak samo jak osoby które jego reprezentują... Kościół już dawno powinien zrobić porządek z takimi osobami... widocznie ktoś ma z tego jakiś zysk...
Ja jako katolik brzydzę się Rydzyka i jego podobnych, bo oni wierzą w Boga ale Boga Mamony... tyle w temacie

Odpowiedz do tematu