Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stołecznosć Gniezna, stołeczność Poznania
Autor Wiadomość
lodolamacz 

Wysłany: Wto Gru 28, 2010 12:00   

prof Urbańczyk to naukowiec z poza Poznania, jak jeszcze dadzą mu pogrzebać to się okaże że B Chrobrego też tam nie ma. I tak jest na 100%.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 07:58   

http://www.epoznan.pl/new..._stolica_Polski

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 09:23   

Pani Krenz jest dla mnie takim samym autorytetem w dziedzinie historii jak pan Kaczyński w polityce - żadnym. Szkoda, że próbuje omamić społeczeństwo.

Hades 

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 10:34   

newager napisał/a:
Pani Krenz jest dla mnie takim samym autorytetem w dziedzinie historii jak pan Kaczyński w polityce - żadnym. Szkoda, że próbuje omamić społeczeństwo.

Kaczyński w przeciwieństwie do tej Pani to ma spory autorytet, a ta Pani to chce na siłę udowodnić coś co nie ma racji bytu. Ja się tu dopatruję wyraźnego działania w interesie Poznania, który chce zarabiać na turystyce wmawiając wszystkim, że jest najważniejszym miastem w Polsce, pierwszą stolicą, do której mają przybywać turyści. To też wina słabości władz Gniezna, które z tym nie walczą. Poznań zauważył, że Gniezno nie wykorzystuje swojego potencjału historycznego i postanowił go sobie zabrać na zasadzie, że skoro my nie potrafimy to oni zrobią to lepiej.

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 11:20   

Hades napisał/a:
Kaczyński w przeciwieństwie do tej Pani to ma spory autorytet
To Twoja opinia, a nie dogmat. Ale nie o tym temat.
Hades napisał/a:
Ja się tu dopatruję wyraźnego działania w interesie Poznania, który chce zarabiać na turystyce wmawiając wszystkim, że jest najważniejszym miastem w Polsce, pierwszą stolicą, do której mają przybywać turyści. To też wina słabości władz Gniezna, które z tym nie walczą. Poznań zauważył, że Gniezno nie wykorzystuje swojego potencjału historycznego i postanowił go sobie zabrać na zasadzie, że skoro my nie potrafimy to oni zrobią to lepiej.
Tu pełna zgoda. Pani Krenz łamie wszelkie standardy prac badawczych. Najpierw szuka się dowodów, a na ich podstawie wyciąga wnioski. Pani Krenz do swojej teorii dopasowuje dowody.

yahu 

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 14:09   

Niestety z czasem coś "wykopią", bo tam gdzie są pieniądze tam jest racja. A w tą akcję Poznań wpompował już dużo sił i środków, więc na pewno nie przestaną póki nie osiągną celu. Dlatego albo nasze władze zaczną promować znaczenie historyczne Gniezna, albo niech "odsprzedają" Poznaniowi, skoro nie potrafią wykorzystać tak oczywistego atutu.

Hades 

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 14:43   

Zróbmy to co ta kobieta, stwórzmy teorię i przeznaczajmy pieniądze na badania, które mają to udowodnić. Mam już taką:
Poznań sam w sobie nie był osadą, której początki biorą się na Ostrowie Tumskim. Po przyjęciu chrztu przez Mieszka I część pogan uciekła z okolic Gniezna i założyła osady w miejscu, gdzie dzisiaj jest Poznań. Urządzali oni rabunkowe wyprawy na teren Gniezna i zabijali duchownych. Próbował ich nawrócić na polecenie Mieszka I niejaki duchowny Jordan, ale i go zabili. Później Bolesław Chrobry postanowił się z nimi rozprawić i założył obóz wojskowy właśnie na terenie Ostrowa Tumskiego, skąd dokonywano wypraw na tych barbarzyńców. Tam też powstała kapliczka, a później kościół. Wojska Chrobrego wzięły wielu pogan do niewoli i w jednej z osad stworzono więzienie - obóz dla nich. Byli oni niewolnikami wykorzystywanymi przez bogate rody, które tam uprawiały ziemie i hodowały bydło. To rody z Gniezna rzecz jasna i one dały początek Poznaniowi. Pogaństwo stamtąd w końcu zniknęło i zaczęła się rozwijać osada, Ostrów Tumski zaś był związany z Gnieznem, trochę później zaś stał się niezależny i wokół niego potworzyły się osady, a później całkiem duże miasto. Jednak w tym mieście wybuchały co pewien czas epidemie, bo mieszkańcy nie potrafili dbać o higienę. Strasznie tam śmierdziało. Jak zaproponowano Łokietkowi przeniesienie stolicy do Poznania do kazał król ściąć pomysłodawcę. Według Łokietka Poznań to była zakała kraju i najbardziej cuchnące miasto, padło więc na Kraków. Dodatkowo przez wiele lat Poznań rozwijał się dzięki wsparciu Gniezna.
Teraz tylko to udowodnić. :-D

yahu 

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 14:54   

Hahahahaha, dawno się tak nie uśmiałem!
Manipulowanie historią naprawdę nie jest rzeczą trudną. Wystarczy tylko zaangażować odpowiednich ludzi.

Zsamot 
Zsamot

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 15:40   

I gdy Poznań stanie się ex stolicą to już tylko organizacja EXPO podniesie jego prestiż...

Hades 

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 15:57   

Zsamot napisał/a:
I gdy Poznań stanie się ex stolicą to już tylko organizacja EXPO podniesie jego prestiż...

Zawsze może się Poznań domagać przeniesienie do siebie aktualnej stolicy Polski.

Zsamot 
Zsamot

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 16:13   

Ba, na pewno. ;)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 18:15   

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 18:20   

To już jest naruszenie dóbr osobistych :no:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 18:29   

Wybacz ;]

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 19:03   

Co najmniej dwie informacje są wątpliwej wiarygodności. Ostatnio podważono "zawartość" Złotej Kaplicy.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 19:11   

newager napisał/a:
Ostatnio podważono "zawartość" Złotej Kaplicy.

To niemożliwe.

Niemożliwe, gdyż ta zawartość nigdy nie została potwierdzona!

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 19:18   

Tym bardziej ;]

O naruszeniu dóbr pisałem zupełnie poważnie. Dlaczego miasto (jako jednostka prawna) nie zareaguje?

Hades 

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 20:00   

newager napisał/a:
Dlaczego miasto (jako jednostka prawna) nie zareaguje?

Bo się tym zupełnie władze lokalne nie interesują i o tym nie wiedzą?
Diabeł, skąd pochodzi to zdjęcie? Jak nikt z władz lokalnych nie chce tego poruszyć to ja to zrobię, akurat w poniedziałek moja rada osiedla organizuje spotkanie z radnymi miasta i powiatu, spytam ich o tę sprawę.

tomaszgrzybek 
Tomasz Grzybek

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 20:13   

newager napisał/a:
Tym bardziej ;]

O naruszeniu dóbr pisałem zupełnie poważnie. Dlaczego miasto (jako jednostka prawna) nie zareaguje?

O jakich dobrach mówisz?! ... że niby Gniezno pierwsza stolica?

Dyskusja podobna do tej skąd pochodzi pierwszy człowiek i w jakich kierunkach migrował. Co rok to nowe doniesienia.
Bijmy się w pierś, że nie potrafimy nawet tego dopilnować ...!!!

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 20:32   

tomaszgrzybek napisał/a:
O jakich dobrach mówisz
Sprawdź w internecie definicję "dobra osobistego". Może zrozumiesz ;)

Hades 

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 20:36   

http://visitpoznan.info/i...097d63a0fc3536d
Tu to napisali, że Poznań i Gniezno były miastami współstołecznymi. Jak już jest wzmianka o Gnieźnie to malutka, ma być, że Poznań najważniejszy.

tomaszgrzybek 
Tomasz Grzybek

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 20:41   

newager napisał/a:
tomaszgrzybek napisał/a:
O jakich dobrach mówisz
Sprawdź w internecie definicję "dobra osobistego". Może zrozumiesz ;)

Nie, nie rozwiń temat to bardzo ciekawe :) Może pokusisz się o jakąś wykładnię.

Może MEN pójdzie do sądu o naruszenie "tych" dóbr bo jak nie to przyjdzie im teraz przepisywać podręczniki w zakresie PPP. Biedacy nie uporali się jeszcze z historią Polski po 39' a już trzeba Mieszka przesiedlić.

Hades 

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 20:44   

tomaszgrzybek napisał/a:
Biedacy nie uporali się jeszcze z historią Polski po 39' a już trzeba Mieszka przesiedlić.

Gniezno było, jest i będzie Pierwszą Stolicą Polski. Kto twierdzi inaczej ten działa w interesie Poznania i przeciw Gnieznu. Mało tego, osoba podważająca historyczną stołeczność Gniezna stosuje kłamstwo historyczne, któremu należałoby nadać jakąś konkretną nazwę i umieścić w kodeksie karnym, aby karać za to na równi z kłamstwem oświęcimskim.

tomaszgrzybek 
Tomasz Grzybek

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 21:12   

Hades napisał/a:
tomaszgrzybek napisał/a:
Biedacy nie uporali się jeszcze z historią Polski po 39' a już trzeba Mieszka przesiedlić.

Gniezno było, jest i będzie Pierwszą Stolicą Polski. Kto twierdzi inaczej ten działa w interesie Poznania i przeciw Gnieznu. Mało tego, osoba podważająca historyczną stołeczność Gniezna stosuje kłamstwo historyczne, któremu należałoby nadać jakąś konkretną nazwę i umieścić w kodeksie karnym, aby karać za to na równi z kłamstwem oświęcimskim.

To dlaczego o to nie dbamy? Czy wystarczy, że jest to napisane w podręcznikach?

Myślę, że dobrym pomysłem było by napisanie listu otwartego. Z przykrością, ale i z całym szacunkiem, ale nie wystosowanego przez władze (nasze). Autorytet z pochodzenia z ziemi gnieźnieńskiej stanowczo sprzeciwia się takim twierdzeniom. Dodatkowo podpisy innych autorytetów zebranych z Polski ...

Zbić (pismaków i PR'owców poznania ) siłą autorytetu to jest moim zdaniem pierwszy i najważniejszy krok. Następnym razem może zadrży im ręka...

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Wto Lut 15, 2011 21:29   

tomaszgrzybek napisał/a:
Może pokusisz się o jakąś wykładnię
Ja nie. Od tego w Polsce są sądy:
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie
z dnia 10 sierpnia 2006 r.
VI ACa 1464/2006 napisał/a:
Naruszenie dobra osobistego, w szczególności opinii niezbędnej dla sprawowania określonej funkcji, może nastąpić bądź przez sformułowanie ocen, opinii w wypowiedziach krytykujących postępowanie danej osoby, umniejszających jej społeczne uznanie, bądź przez podanie informacji, faktów nieprawdziwych.
Wyrok dotyczy osoby fizycznej, ale per analogiam można to zastosować wobec gminy. Celowo nie pogrubiłem "faktów nieprawdziwych" ;]

witkacy 

Wysłany: Sro Lut 16, 2011 09:19   

Niestety średniowieczne źródła pisane nie wspominają o łsapaniałym czteroczłonowym grodzie poznańskim. Miszczące sie tam palatium i kpalica Dąbrówki, a później katedra nie mogły ujść uwagi Galla Anonima. A skoro taki wspaniały gród wystawił mniej wojska niż Gniezno to chyba o czymś świadczy.

A tak a propo naszego podwórka. MPPP piewrotnie był placówką strikte archeologiczną. Powstało w związku z badaniami milenijnymi. Od jakiegoś jednak czasu placówka ta nastaiwa się na lekcje historii i rozbudowę niż na badania archeologiczne. Już niedługo zakończy się rewitalizacja Wzgórza Lecha i zostanie ono zamknięte dla archeologów...

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Sro Lut 16, 2011 10:35   

witkacy napisał/a:
Niestety średniowieczne źródła pisane nie wspominają o łsapaniałym czteroczłonowym grodzie poznańskim.
Jaka szkoda... :ups:

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Wto Maj 03, 2011 18:42   

http://poznan.naszemiasto...kiego,id,t.html

Ciekawym motywem był "wodzirej" :ups:

Oglądam właśnie Teleskop. Pana "historyka", który komentował wydarzenie skierowałbym na reedukację :ups:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Maj 06, 2011 09:14   

http://gniezno.com.pl/wia...ymi_walami.html

[ Dodano: Wto Lip 12, 2011 08:34 ]
http://www.tvp.pl/poznan/...ogiczny/4872716

Tu a nie w Gnieźnie.. bosheeee

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Lis 06, 2011 09:42   

http://www.gloswielkopols...t.html?cookie=1

Co za paskudna manipulacja. Po pierwsze - żadne dowody. Wizje, fanaberie i chciejstwa pani profesor.

Do tego pani profesor świadomie mówi nieprawdę!

Cytat:
- Czyli chrzest władcy odbył się na Ostrowie Tumskim?

- Prof. Hanna Kóčka-Krenz: Tego nie wiemy.

- A jest jakaś alternatywa?

- Prof. Hanna Kóčka-Krenz: Nie bardzo. Wszystkie okoliczności świadczą na korzyść Poznania.
Udało nam się zbadać cały kompleks pałacowy, wraz z kaplicą książęcą, w której z całą pewnością Mieszko z Dobrawą brali udział w liturgii. Ale czy tu przyjął chrzest, nie wiemy. Brak informacji pisanych na ten temat, więc ustalenie miejsca chrztu nie jest możliwe. Źródła donoszą tylko, że Mieszko się ochrzcił, ale nie informują gdzie.

Większość historyków wskazuje Ostrów Lednicki jako miejsce chrztu. Powód jest prosty - znajdują się tam baptysteria. Pani profesor doskonale o tym wie i świadomi wprowadza czytelników "Głosu" w błąd oświadczając, że nie ma alternatywy dla Poznania. Poznań jest brany pod uwagę przez wąskie grono naukowców z Poznania.

Odpowiedz do tematu