Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stołecznosć Gniezna, stołeczność Poznania
Autor Wiadomość
Diabel-tasmanski

Wysłany: Czw Lis 12, 2009 10:18   

Czyli powinniśmy być Poznaniowi wdzięczni, że nas oszczędził...

Wasuuup agencj enie zawsze się sprawdzają w marketingu lokalnym. Co do kasy to owszem. Zobacz link, który zapodałem w temacie o promocji - agencje poległy ze zwykłymi zapaleńcami. Tyle ze u nas ani agencji, ani zapaleńców, ani kasy. No chyba ze to ostatnie na pensje dla nieudaczników...

whasuuup 

Wysłany: Czw Lis 12, 2009 13:37   

no tu oczywiście masz sporo racji. Spłyciłem temat pisząc o agencjach. Tylko widzę jedno niebezpieczeństwo. Co się kryje pod słowem "zapaleńcy"? bo kurde znam kilku takich i promocji raczej bym im nie powierzył. a już w ogóle inny temat kto tych zapaleńców do głosu dopuści? Przecież nie chodzi o to żeby spotkać się raz na rok, pobiadolić jak jest źle, jak mogłoby być dobrze itp.
Jeśli Gniezno, miasto, powiat nie ocknie się to na promocję będzie za późno. Ale na boga urzędasom wara od promocji. Niech szukają kasę na nią, ale oddadzą ją komuś kto już chociaż raz coś wypromował. Ma jakiekolwiek doświadczenie, a nie tylko wydaje mu się że się zna.

Tylko czy ja już o tym nie pisałem?

Diabel-tasmanski

Wysłany: Czw Lis 12, 2009 15:19   

whasuuup napisał/a:
w ogóle inny temat kto tych zapaleńców do głosu dopuści?

No obawiam się ze tutaj w Gnieźnie nikt...

nansen 
nansen

Wysłany: Pią Lis 13, 2009 09:39   

podobno radny naczas bierze za promocje Gniezna profity , ale jakos widac , a raczej nie widac żadnych efektów jego hmmmmm pracy.

kaliszman 

Wysłany: Sob Gru 26, 2009 14:14   

Kolejny poznanski kwiatek.Trochę mnie dziwi spokój Gniezna w tej kwestii.
http://poznan.gazeta.pl/p...37,4519147.html
Pozdrawiam mieszkańców pierwszej stolicy Polski.

kapusta 
old punk never die

Wysłany: Sob Gru 26, 2009 16:05   

aż boli, bo akurat tego profesora szanowałem. ale dowodzi tylko jednego. w okersie tworzenia państwa polskiego Gniezno było ważniejsze. Poznań miał ważniejszą rolę w państwie plemiennym

witkacy 

Wysłany: Sob Gru 26, 2009 17:10   

Lobbing prowadzony przez Poznań wypiera nasze miejsce w historii i role jako odgrywało nasze miasto. Takze ulokowanie naszego palatium zapewne w miejscu dzisiejszego kościoła Św. Jerzego i póxniejsza zabudowa zniszczyła doszczetnie jego relikty. Żródła pisane przemiawiaja za naszym miastem, ale interpretacja mnie troche smieszy: "Gall Anonim nie wymienia wprawdzie Poznania, ale Poznań na pewno zaliczał się wtedy do tych kluczowych grodów. Wiemy to z opisu Galla przedstawiającego rozlokowanie wojów Bolesława Chrobrego. Wtedy - około roku 1000 - Poznań jest wymieniony jako drugi po Gnieźnie."
A może datowanie tych wszystkich rewelacji poznanskich należało by przesunąć nieco w czasie. Ale na to poznaniacy nie zdobędą się.

kaliszman 

Wysłany: Sob Gru 26, 2009 19:00   

Ostatnio w Kaliszu był prof. Buko autor głośniej książki(przynajmniej wsród historyków) Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej.Jako, że się interesuje trochę historią tamtego okresu, zwłaszcza Wielkopolską, postanowiłem się spytać się prof. o miejsce pochówku Mieszka I i B.Chrobrego.Ponieważ czytając, ogladając, czy też słuchając poznaskich mediów można odnieś wrażenie, że właśnie tam spoczywają ci władcy.Prof. Buko powiedział, że to tylko gadanie, bo nie ma na to żadnych dowodów.Zresztą wydaję mu się dziwne, aby Chrobry pochował swojego przyjaciela św. Wojciecha w Gnieźnie, a póżniej sam miałby spocząć w Poznaniu.Mam nadzieję, ze jednak pierwsi nasi władcy spoczywaja w Gnieźnie.
Pozdrawiam.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Gru 28, 2009 07:40   

kaliszman napisał/a:
Kolejny poznanski kwiatek.

Litości jeśli w Poznaniu są baseny chrzcielne....

witkacy 

Wysłany: Czw Sty 14, 2010 10:15   

Diabel-tasmanski napisał/a:
baseny chrzcielne

raczej "basen". Chyba, że już jakieś odkyto w palatium lub w "kaplicy Dąbrówki".

elvis 

Wysłany: Wto Sty 26, 2010 18:45   

Wydaje się , że dla znacznej częsci mieszkańców jest to obojetne , byle była wysoka jakość zycia....Kraków też był stolica

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Wto Sty 26, 2010 20:10   

elvis napisał/a:
dla znacznej częsci mieszkańców jest to obojetne
Masz na myśli gnieźnian czy poznaniaków?

elvis 

Wysłany: Pią Sty 29, 2010 16:00   

i jednych i drugich. Fakt bycia stolicą kiedyś ma małe znaczenie . Była stolica to jak była dziewczyna . Tylko sentyment....

revolta 

Wysłany: Pon Lut 01, 2010 09:30   

elvis napisał/a:
Wydaje się , że dla znacznej częsci mieszkańców jest to obojetne , byle była wysoka jakość zycia....Kraków też był stolica
Lublin podobno tez.

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Lut 01, 2010 09:39   

Taa... Zaraz zacznie się debata, że stolica była tam, gdzie przebywał władca ;) Dla mnie to nie jest obojętne. To jest potencjał, którego jednak nie potrafimy wykorzystać.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Lut 01, 2010 09:40   

Dokladnie tak. My nie tylko nie potrafimy go wykorzystać. My go po prostu oddajemy za bezcen innym...

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Lut 01, 2010 09:40   

Dokladnie tak. My nie tylko nie potrafimy go wykorzystać. My go po prostu oddajemy za bezcen innym...

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Lut 01, 2010 09:50   

Diabel-tasmanski napisał/a:
My go po prostu oddajemy za bezcen innym...
Na przykład... Poznaniowi... :(

elvis 

Wysłany: Pon Lut 01, 2010 11:32   

Niewykorzystany potencjał to za mało.Samo hasło nie wystarcza.

lodolamacz 

Wysłany: Czw Mar 25, 2010 11:46   

Z wykładu pani profesor Hanny Kóćki-Krenz ( TV WTK ) na temat jej odkryć na Ostrowie Tumskim.
Trzeba przyznać że poziom interpretacyjny dokonanych przez p. prof. Znalezisk jest wprost niewyobrażalny. Najgorsze że tego słuchają młodzi studenci, często bezkrytycznie przyjmujący to co słyszą od wykładowcy.
Znamiennym jest, że niemal każdy odkryty element nie mający żadnego dowodu swojego pochodzenia jest natychmiast interpretowany w sposób nachalnie najbardziej historycznie korzystny dla archeologa(czytaj dla - p. prof. Kóćki-Krenz) , w ten sposób, aby możliwie najbardziej podnosił rangę odkrycia, rangę miejsca i rangę samego odkrywcy.

-znaleziono np. kilka sztuk niewielkich kostek z barwionego szkła ze śladowym pokryciem złotym. Profesor wysuwa teorię, że to mogą być pozostałości po obrazie wykonanym z kolorowych szkieł , najpewniej przez artystów sprowadzonych przez Bolesława Chrobrego z Kijowa bo tam takie dzieła były powszechne i wykonywane przez mistrzów sprowadzonych z Grecji , lub Konstantynopola. Że tak zapewne było ma dowodzić fakt, że przecież Chrobry wydał córkę za władcę Rusi no i że jednego ze swoich synów chciał wprowadzić tam na tron. Również zapewne tego rodzaju szkło jest dowodem, że to może chodzić o przedstawienie wizerunku Chrystusa.
No naprawdę wyjątkowo rozbudowana argumentacja.

Ale najbardziej pani profesor poszalała przy opisie fragmentu odkopanej kaplicy(?) :

Odkryta absyda – tutaj już pierwsze szaleństwo, bo mamy tylko absydę i to jej fragment, a nie kaplicę - posiada dość luźną strukturę posadzki, oraz pewne przesunięcie jednej ze ścian. Co na to pani profesor ? Ma tego proste wyjaśnienie i natychmiast przytavcza przykład podobnej średniowiecznej kaplicy.
Otóż w jednej z podobnych kaplic ze zbliżonego okresu w Nadrenii, w jej centralnym punkcie znajduje się grób ważnej dla tamtego regionu postaci, A więc ? Luźna posadzka w kaplicy na Ostrowie dowodzi (?) że tam też musiał być grób. A jeśli był, to przecież zrozumiałe że tylko ważnej osoby!!! A jeśli ważnej, no to tylko to może być księżniczka Dobrawa. Bo to przecież tyko ona – oczywiście w mniemaniu p. prof. – była fundatorem kaplicy. No jeszcze wprawdzie jest propozycja że to może był grób bp. Jordana – ale pani profesor, nie warto tej wersji więcej czasu poświęcać.
A dlaczego dzisiaj śladu żadnych szczątków nie ma ? Ba ! Przecież to proste ! Dobrawa została przeniesiona do męża i syna do katedry i na pewno te szczątki gdzieś tam są - lub, Brzetysław splądrował i wywiózł szczątki Dobrawy. Po co? Już pani profesor nie wyjaśnia !

To tylko dwa takie przykłady, ale zapewniam że jest tego wiecej.

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Czw Mar 25, 2010 12:28   

Bez komentarza.

zofia Nałkowska 
Estera Zofia Walcząca

Wysłany: Czw Mar 25, 2010 12:47   

lodolamacz napisał/a:
znaleziono np. kilka sztuk niewielkich kostek z barwionego szkła ze śladowym pokryciem złotym.
A czasem nie było na nich śladowego napisu "nasi tu byli"? Tak mi tu pachnie zbitym denkiem od J-23 służącym do przechowywania złotolu po konsumpcji :ups:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Czw Mar 25, 2010 15:22   

Jedno jest pewne - nauka schodzi na psy. W Poznaniu nikt o pani KK złego słowa nie powie...

witkacy 

Wysłany: Pią Mar 26, 2010 08:49   

To jest jednen z błędów popelnianych przez archeologów. Pierw wymyślają jakąś hipotezę, a później na siłę naciągają fakty by poprzeć ją. Jestem ciekaw co na to stratygrafia i ceramika, jak one datuja to znalezisko. Latem byłem zobaczyć tę kaplice i szczerze mówiąc szału nie robi.
A tak patrząc sobie na wczesnośrednoiwieczny obraz Poznania to mamy katedre, której bardzo wczesne datowanie zawzięcie bronią poznanscy archeolodzy, palatium (pałac z kaplicą) i kaplicę Dabrówki. Troche dużo jak na jden gród, trzy świątynie w jednym miejscu. Zapewne poznańscy naukowcy będą to tłumaczyć wyjątkowościa Poznania w skali polskich grodów, co może jeszcze bardziej potwierdzać jego stołeczność... Szkoda tylko, że nauka jest wykorzystywana do celów promocji miasta.
Ciekaw jestem jak długo utrzyma się ta teoria. Znając życie to napewno dlugo bo nikomu nie będzie za bardzo zależało, by to zmienić. Niestety...

kaliszman 

Wysłany: Pią Mar 26, 2010 15:09   

My w Kaliszu mamy niezły ubaw z tej pani.Wam tez radze się z tego śmiac, szkoda nerwów.Choc lodolamacz ma racje, ze wielu te bzdury utkwia w głowach na wiele lat.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Wrz 20, 2010 20:22   

Z pozoru nic wspólnego z tematem. Proszę posłuchać rozmowy z prezydentem Poznania ;)

http://gniezno.com.pl/wia...h_na_mecie.html

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Wrz 20, 2010 21:40   

No i?

lodolamacz 

Wysłany: Sob Paź 09, 2010 13:28   

Jest następny pretendent do STOŁECZNOŚCI

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sob Paź 09, 2010 14:41   

TO dosłowne twierdzenie, ze tam gdzie był władca była stolica to jest paranoja. Ale jak się relatywizuję historię to nic dziwnego, ze wiele miast, miejscowości będzie używać takiego argumentu dla podniesienia swojego statusu i promocji. Tylko my jak zwykle w tyle...

kaliszman 

Wysłany: Wto Gru 28, 2010 10:38   

Mam nadzieję, że moge to tu wrzucić http://wiadomosci.gazeta....oznanskiej.html

Odpowiedz do tematu