Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gaza znów w ogniu
Autor Wiadomość
FaFik 

Wysłany: Nie Sty 11, 2009 11:17   

zofia Nałkowska napisał/a:
Jak świat podejmie właściwe decyzje, Hamas nie będzie miał nic do roboty. I w Izraelu będzie spokój. Życie jest bezcenne

Jak wyżej, Hamas nigdy nie da spokoju Izraelowi dopóki Izrael istnieje, i tak naprawdę według mnie to Hamas sprowadza śmierć i cierpienie na Palestyńczyków i dopóki ta organizacja nie zmieni swoich celów to na bliskim wschodzie nie będzie spokoju.

kapusta 
old punk never die

Wysłany: Nie Sty 11, 2009 15:22   

widzę że kolega nie za bardzo mnie zrozumiał. podejdź do tego z dystansem, bo na chwilę obecną jesteś. czy ja gdziekolwiek napisałem coś co usprawiedliwia zachowanie Izraela? oni mają rozdwojenie jaźni bo w stosunku do Palestyńczyków stosują metody które bardzo mało wspólnego mają z tolerancją. Kościół w tym konflikcie był zawsze po stronie arabskiej. co do wypominania mi Napieralskiego to Ty swoją argumentacją jesteś mu bliższy.
żeby nie było. jestem proarabski w tym sporze. dla mnie świetne są słowa Cimoszewicza który będąc tam jako nasz MSZ krytykującym go w Knesecie powiedział, że ktos kto swoje państwo zbudował na zabranym innym ziemi i prowadzi okupacyjną i rasistowską politykę nie ma prawa go pouczać w kwestiach antysemityzmu
ps czy jak krytykuję Izrael a popieram Arabów to jestem antysemitą? w końcu Arabowie to też Semici a ich jest więcej.

mikołajczyk 
zoil z prowincji/mixer/barrigo

Wysłany: Nie Sty 11, 2009 15:23   

FaFik no nie zupełnie.
Nie można Hamasu winić za te sytuację. Dokąd Izrael będzie okupował Palestynę ( nie mówie o państwie tylko o Okupowanej strefie, to niezależnie od form działania Hamasu - to Izrael okupuje - a więc pozbawia Arabów wolności. Nawet jeśli większość Palestyńczyków nie popierea HAmasu, to również nie chce Okupacji Izraelskiej. A warto ostrożnie nazywać Hamas terrorystami, kiedyś w 39/45 Niemieccy naziści nazywali Akowców "banditen"...Myślę że Zofia miała "na mysli" fakt, że dopóki bedzie okupacja do tego momentu extrema w stylu Hamasu może swoje interesy podpinać pod walke wyzwoleńczą...
Hamnas to jedno i oczywiscie jak wiekszość prostych muzumanów potępiam formy, ale Arabowie w okoupwanej strefie nie chca "chikpointów", nie chcą okupacji Izraela i maja prawo do wolności...z drugiej strony czy mozna potępiać formy walki o wolność jesli tak to żołnierze AK, którzy rzucali granaty do niemieckich kin w Warszawie tez byli terrorystami.

Kapusta co do proarabskosci zrozumiałem. Natomiast nie moge przyznać że KRK jest proarabski...Za Napieralskiego sorry...Fakt no ale jakoś zawsze mnie irytuje taka jazda na kosciół, ja tylko dlatego powołuje się na BXVI po jako pierwszy wypowiedział się konkretnie...nie wnikam w politykę kościoła...
A z tym, że ktoś kto opowiada się po stronie Arabów nie jest antysemitom to jasne...:)
PAX

kapusta 
old punk never die

Wysłany: Nie Sty 11, 2009 15:26   

i tu kolega ma 100%racji. nawet Wyborcza ostatnio dała fajny artykuł o mamuśkach- organizacji która sprawdza jak żołnierze traktują Arabów na przejściach granicznych

mikołajczyk 

Wysłany: Nie Sty 11, 2009 15:36   

mikołajczyk napisał/a:
FaFik no nie zupełnie.
Nie można Hamasu winić za te sytuację. Dokąd Izrael będzie okupował Palestynę ( nie mówie o państwie tylko o Okupowanej strefie, to niezależnie od form działania Hamasu - to Izrael okupuje - a więc pozbawia Arabów wolności. Nawet jeśli większość Palestyńczyków nie popierea HAmasu, to również nie chce Okupacji Izraelskiej. A warto ostrożnie nazywać Hamas terrorystami, kiedyś w 39/45 Niemieccy naziści nazywali Akowców "banditen"...Myślę że Zofia miała "na mysli" fakt, że dopóki bedzie okupacja do tego momentu extrema w stylu Hamasu może swoje interesy podpinać pod walke wyzwoleńczą...
Hamnas to jedno i oczywiscie jak wiekszość prostych muzumanów potępiam formy, ale Arabowie w okoupwanej strefie nie chca "chikpointów", nie chcą okupacji Izraela i maja prawo do wolności...z drugiej strony czy mozna potępiać formy walki o wolność jesli tak to żołnierze AK, którzy rzucali granaty do niemieckich kin w Warszawie tez byli terrorystami.

Kapusta co do proarabskosci zrozumiałem. Natomiast nie moge przyznać że KRK jest proarabski...Za Napieralskiego sorry...Fakt no ale jakoś zawsze mnie irytuje taka jazda na kosciół, ja tylko dlatego powołuje się na BXVI po jako pierwszy wypowiedział się konkretnie...nie wnikam w politykę kościoła...
A z tym, że ktoś kto opowiada się po stronie Arabów nie jest antysemitą to jasne...:)
PAX

FaFik 

Wysłany: Nie Sty 11, 2009 16:37   

mikołajczyk napisał/a:
Dokąd Izrael będzie okupował Palestynę ( nie mówie o państwie tylko o Okupowanej strefie, to niezależnie od form działania Hamasu - to Izrael okupuje - a więc pozbawia Arabów wolności.

Nie do końca, chciałbym przypomnieć, że Izrael już dawna godził się na sukcesywne oddawnie okupowanych terenów w ręce Palestyńczyków, zaczął wyburzać osiedla żydowskie, wycofuje swoje wojska itp. Cześć terenów już od dawna jest w 100% kontrolowana przez Palestyńczyków, tak więc Izrael od dłuższego czasu przejawia dobrą wolę, mimo wszystko Hamas dąży do konfrontacji, ponieważ nie zależy im na spokoju w tym regionie.

kapusta 
old punk never die

Wysłany: Nie Sty 11, 2009 16:49   

wiesz od czego wybuchły nowe starcia? od zburzenia tunelu do Egiptu. dobry Izrael zamknął Palestyńczyków w Gazie bez prądu, ropy i dostaw żywności, nie ma żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym. to więzienie dla 1,5 miliona Arabów. Hamas jakoś przez kilka miesięcy nie odpalał rakiet. a Izrael dokonując takiej prewencji umacnia radykałów bo ulica widzi kto ich broni

mikołajczyk 

Wysłany: Nie Sty 11, 2009 17:24   

FaFik
http://www.viva-palestyna.pl/

skąd Ty wziąłeś te informacje o wycofywaniu sie i oddawaniu?
ja raczej śledzę temat i nie tylko na viva-palestyna bo jako medium wolne od władzy Izraela jest stronnicze...Jest wręcz odwrotnie budują np. kolejne bloki w strefie arabskiej mimo umów i spychają Palestyńczyków w ciaśniejsze rejony...

Problem jest w tym, że nie cały Ruch Oporu w Palestynie to Hamas, Ale podobnie ta wojna jest wojną rzadu Izraela, a spora część prostych obywateli żydowskich też tego nie chce.

A jeśli chodzi o te niby zmniejszanie restrykcji, to troche tak jak w stanie wojennym w pewnym momencie nie trzeba było zgody Urzedu Miasta na wyjazd...ale STan Wojenny Trwał. Okupacja jest albo jej nie ma. Nie można być troche wolnym :)

FaFik 

Wysłany: Nie Sty 11, 2009 18:50   

Oj wystarczy przypomnieć sobie dwa ostatnie plany pokojowe dla bliskiego wschodu, czyli tzw. "mapa drogowa" z 2003 r. oraz plan Sharona z 2004 r., w których to Izrael zgodził się na to wszystko, o czym napisałem wyżej, oczywiście uzależnił wszystko od postawy władz Palestyńskich.

Odnosząc się do ostatnich wydarzeń w Gazie sam osobiście jestem przeciwny aż tak intensywnym operacją Izraela, mimo wszystko uważam, że Izrael ma 100% prawo do obrony swoich obywateli i terenów, gdyż na jego terytorium nieprzerwanie spadają rakiety.

kapusta 
old punk never die

Wysłany: Pon Sty 12, 2009 08:05   

pytanie co jest terenem Izraela? ziemia siłą zabrana Arabom?

lodolamacz 

Wysłany: Pon Sty 12, 2009 15:19   

mikołajczyk napisał/a:
..z drugiej strony czy mozna potępiać formy walki o wolność jesli tak to żołnierze AK, którzy rzucali granaty do niemieckich kin w Warszawie tez byli terrorystami.

To nie tak, to nie da się porównać do AK, bardziej już widzę analogie z ETA i krajem Basków. .. I Żydzi i Palestyńczycy są przecież u siebie, to nie jest walka z zewnetrznym najeźdźcą jakim były hitlerowskie Niemcy..

Problem polega w znacznej mierze na tym, że Palestyńczycy nie walczą sami , ich poczynania są w zdecydowanej mierze wspierane przez niesamowicie wrogie wobec Izraela sąsiednie państwa arabskie, o czym tutaj wszyscy zapominają.. Póki Syria, Irak (z wiadomych powodów teraaz nieco mniej, ale jednak nadal) , Jordania, Liban także Egipt, który jakby ostatnimi laty zaczął nieco zmieniać front, nie przestaną przykładać łap do problemu palestyńsko-żydowskiego, nie będzie tam spokoju.
Osamotniony, ale militarnie i organizacyjnie znacznie silniejszy Izrael, zawsze będzie prewencyjnie nadużywał swojej przewagi, aby wyraźnie pokazać kto ma większą siłę…I wcale się temu nie dziwię.
kapusta napisał/a:
ziemia siłą zabrana Arabom?
no niestety ale to w 1948 już po proklamowaniu przez ONZ wspólnego państwa palestyńsko-izraelskiego kraje arabskie pierwsze najechały tereny żydowskie, nie chcąc dopuścic do powstania żydowskiego osadnictwa...Arabowie spotkali się z silnym odwetem i poniesli sromotna porażkę. W konsekwencji najeźdźcy zamiast pomóc palestyńczykom, spowodowali, że ci spodziewając sie odwetu ze strony żydów, masowo opuścili swoje ziemie.

mikołajczyk 

Wysłany: Pon Sty 12, 2009 15:51   

Lodołamaczu...
nie mówię że palestyński ruch oporu jest taki jak AK, mówie o pewnych analogiach. Bo kiedy rzucano granat do kina dla Niemców nikt nie miał pewności, ze nie ma w nim dzieci i cywilów... A kwestia najeźdźcy - wiesz tak naprawdę na ziemiach zachodniej Polski mozna powiedzieć że Niemcy też byli u siebie i w pewnym sensie było by to uprawnione. Wiemy jednak, że to nie dokońca tak. Ale jest Okupowana Palestyna, więc jest okupant - ja pisze tylko o tym.

lodolamacz 

Wysłany: Pon Sty 12, 2009 16:20   

no niby wszystko sie zgadza!...jednak stwierdzenie " ziemia siłą zabrana Arabom" jest mocno dyskusyjne, bo tę ziemię od wielutysięcy lat zamieszkiwały oba narody i nie mam watpliwości, że oba narody byłyby zdolne do wspólnego zamieszkiwania tych ziem, gdyby nie silna, mocno wroga wobec Izraela, ingerencja pozostałych państw arabskich.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Sty 12, 2009 16:31   

No niestety ale Izrael w jednym ma rację dopóki istnieje Hamas oni nie mogą czuć się bezpiecznie. A Palestyńczycy oddając głosy na Hamas doskonale wiedzieli jak to się skończy.

kapusta 
old punk never die

Wysłany: Wto Sty 13, 2009 08:26   

lodolamacz napisał/a:
no niby wszystko sie zgadza!...jednak stwierdzenie " ziemia siłą zabrana Arabom" jest mocno dyskusyjne, bo tę ziemię od wielutysięcy lat zamieszkiwały oba narody i nie mam watpliwości, że oba narody byłyby zdolne do wspólnego zamieszkiwania tych ziem, gdyby nie silna, mocno wroga wobec Izraela, ingerencja pozostałych państw arabskich.

a mnie z rozmów z Palestyńskimi studentami wyszło jakoś tak, że gdyby Żydzi ich nie wyrzucili z domów w których mieszkali od pokoleń to w sumie nie byliby do nich wrogo nastawieni.
Palestyńczycy wybrali Hamas bo to była jedyna alternatywa dla skorumpowanego Fatahu. kolesie wzorując się na Hezbollahu stworzyli niezależne "państwo" w państwie. sieć szpitali, szkoły. i nie KRADNĄ!! dlatego ludzie ich popierają

revolta 

Wysłany: Wto Sty 13, 2009 10:25   

Moim zdaniem przyczyna konfliktow na bliskim wschodzie sa Stany Zjednoczone. Izrael nie odrodzil sie sam i nie odbylo sie to w sposob cywilizowany - amerykanie zrobili tam rzeznie a Arabowie zawsze to beda pamietac i mscic sie na kraju ktory za to odpowiada. Zydzi byc moze potrafiliby zyc wspolnie z Arabami jednak konflikt ma drugie dno. Dziasiaj malo kto o tym otwarcie mowi - po 1989 roku zmienily sie zrodla propagandy.

lodolamacz 

Wysłany: Wto Sty 13, 2009 14:52   

kapusta napisał/a:

a mnie z rozmów z Palestyńskimi studentami wyszło jakoś tak, że gdyby Żydzi ich nie wyrzucili z domów w których mieszkali od pokoleń to w sumie nie byliby do nich wrogo nastawieni.
Trudno dzisiaj z perspektywy czasu to oceniać, zresztą aż takiej wiedzy też nie mam… Wiem natomiast , że pierwsi osadnicy żydowscy zakładali swoje domostwa w początkach XXw na ziemiach niczyich, na zupełnych bezludziach, dosłownie na pustyni i katorżniczą pracą doprowadzali ziemie do wysokiej kultury uprawowej. Dzisiaj w tych miejscach są sady oliwne i pomarańczowe.
revolta napisał/a:
Moim zdaniem przyczyna konfliktow na bliskim wschodzie sa Stany Zjednoczone.
To nie tak ! To już tylko konsekwencja dużo wcześniejszych decyzji większości państw europejskich, przede wszystkim Brytyjczyków, ale również Polska w okresie międzywojennym ochoczo wspierała osadnictwo żydowskie w Palestynie z przekonaniem, że w ten sposób u nas raz na zawsze rozwiąże się problem antysemityzmu Trudno tez zapomnieć o casusie polskich Żydów w czasie PRLu, dla których tak naprawdę Izrael był jedynym wyjściem.
I dzisiaj dyskutując o problemie palestyńsko-zydowskim warto o tym pamiętać.

wuja 

Wysłany: Wto Sty 13, 2009 15:17   

lodolamacz napisał/a:
Trudno tez zapomnieć o casusie polskich Żydów w czasie PRLu, dla których tak naprawdę Izrael był jedynym wyjściem.

Piotrze, nie tylko polskich.
Wielu żydowskich osadników posługuje się swobodnie językiem rosyjskim.

mikołajczyk 

Wysłany: Wto Sty 13, 2009 18:47   

Revolta...no tak "Statek Bush" ( nowa płyta Armii) racja tylko hmmm gdyby popatrzeć na gospodarkę Usa to jaka różnica miedzy Izrael, a USA poza może geografią...?

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Sty 14, 2009 08:34   

Myślę, że nie potrzebnie doszukujecie się historycznych źródeł tego konfliktu. Problem jest całkiem dzisiejszy. No może wczorajszy.

BTW - mówiłeś Jarku, że rabini pokazali by dzieci... No i pokazali. Palestyńskie - używane jako żywe tarcze przez bojowników Hamasu.

kapusta napisał/a:
Palestyńczycy wybrali Hamas bo to była jedyna alternatywa dla skorumpowanego Fatahu

A czyj to problem? Tak samo jest z nami Polakami. Głosujemy na jednych bo są alternatywą dla drugich... Weźmy się do roboty i zróbmy bo nikt za nas tego nie zrobi.

lodolamacz 

Wysłany: Sro Sty 14, 2009 14:54   

Diabel-tasmanski napisał/a:
Myślę, że nie potrzebnie doszukujecie się historycznych źródeł tego konfliktu. Problem jest całkiem dzisiejszy. No może wczorajszy.

Ależ Diable nie można tak zupełnie aspektu historycznego pominąć.

Pierwsza rzecz, to taka, że Palestyńczycy nie są zbyt lubianym narodem nawet wśród Arabów. To, że mają dzisiaj wsparcie, to tylko dlatego, że są wrogami Izraela…
Ale przypomnę, że jakoś tak na początku lat 70 XXw król Jordanii Husejn zgotował Palestyńczykom tam zamieszkałym istną rzeź..Zrobił to po tym , jak OWP zaczęła tworzyć tam swoiste państwo w państwie, ale gdy terroryści palestyńscy uprowadzili na lotnisku w Ammanie trzy potężne pasażerskie samoloty – pasażerów wywieźli po całej Jordani, a samoloty wywlekli na pobliską pustynię ( jak to zrobili, nie wiem) i demonstracyjnie w świetle kamer światowych TV wysadzili je w powietrze - Jordania miała dość osad Palestyńskich u siebie… Co im Jordania zawiniła, że tak sobie pozwolili?...nikt nie wie do dziś !

Al Fatah z OWP i Arafatem musieli wynieść się do Libanu, gdzie stali się min. powodem wieloletniej wojny domowej w tym kraju… Przypomnę jeszcze IO 1972 w Monachium i bezprecedensową akcję na wioskę olimpijską palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień.

Więc nie da się oderwać dzisiejszych wydarzeń od kontekstu historycznego, bo on pozwala bliżej poznać dramat narodu palestyńskiego, który w dużej mierze sam sobie kreuje ten dramat i tragedię, przyzwalając na działalność skrajnie nieodpowiedzialnych ludzi.

Terroryzm jest jakby sensem dla wielu polityków palestyńskich, tak to niestety wygląda… Przez ponad już 60 lat autonomii palestyńskiej w państwie Izrael, Palestyńczycy nie potrafili wytworzyć w pełni prawdziwych struktur państwowych, większość swojego bytu zmarnowali na udowodnianiu światu, że Palestyna ma rację istnienia tylko wówczas, gdy nad głowami zwykłych ludzi będą śmigały, bomby i rakiety.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Sty 14, 2009 22:54   

No wiec dotyczy to historii najnowszej... Dokładnie to miałem na myśli pisząc, że problem jest całkiem dzisiejszy. No może wczorajszy.

Roland 

Wysłany: Czw Sty 15, 2009 11:15   

Cytat:
nie mówię że palestyński ruch oporu jest taki jak AK, mówie o pewnych analogiach. Bo kiedy rzucano granat do kina dla Niemców nikt nie miał pewności, ze nie ma w nim dzieci i cywilów

A Hamas rzuca granaty do kin dla..., czy ostrzeliwuje rakietami przedszkola, na przykład?
Celem Hamasu jest walka z Okupantem, czy likwidacja państwa Izrael i jego obywateli?

Jeszcze jedno.Powstańcy nie mieli pewności kto siedzi w kinie, Hamas chce żeby straty cywilne (własne) były jak najbardziej medialne (że użyje eufemizmu).
"Rabini" wyprowadzili dzieci z przedszkola i trzymali je w schronie, spadła rakieta, nie było ofiar.Świetnie/
Z rakiet strzelają z dachów domów, szkolnych boisk (dyrektor jednej ze szkół po godzinach dorabiał sobie jako operator wyrzutni). Przecież wybór takich lokalizacji jest oczywisty.

Ostrożnie z takimi analogiami.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Czw Sty 15, 2009 11:29   

Do arcyciekawej sytuacji doszło wczoraj w Poznaniu. I tutaj trochę zaskoczył mnie finał...

Roland 

Wysłany: Czw Sty 15, 2009 12:21   

Jakieś szczegóły?

mikołajczyk 

Wysłany: Czw Sty 15, 2009 21:48   

Ajjj...
Jak łatwo ulegać oficjalnej propagandzie. Hamasu nie bronię...Nie mniej proszę o odrobine realizmu - porównanie liczby ofiar po obu stronach.

Drodzy obrońcy Izraela, ja mam w D. i Hamas i Rzad Izraela, kazda ofiara tej wojny jest bezsensowna.

Jest jedna sprawa o której troszke milczycie, a która jasno mówi ze Izrael nie mści się na Hamasie a pragnie zniszczenia Arabów w Palestynie - bomby fosforowe.

Roland nie porównałem Hamasu do AK. Napisałem że ruch oporu w Palestynie to nie tylko Hamas. I to właśnie problem.

A na bomby fosforowe nie ma usprawiedliwienia.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Czw Sty 15, 2009 22:37   

mikołajczyk napisał/a:
porównanie liczby ofiar po obu stronach.

Proponuję też podać porównać liczbę Palestyńczyków zabitych przez Izrael do liczby Palestyńczyków zabitych przez... Palestyńczyków.

FaFik 

Wysłany: Czw Sty 15, 2009 22:56   

mikołajczyk napisał/a:
Ajjj...
Jak łatwo ulegać oficjalnej propagandzie.

Czyli co, wystarczy mieć podobne zdanie czy też popierać Izrael i już się nie jest wiarygodnym, czy też własny pogląd na sytuacje tak naprawdę jest dziełem propagandy Izraela? :hmmm:

mikołajczyk 

Wysłany: Czw Sty 15, 2009 23:03   

Trochę cytatów z prasy

"Hamas oferuje rozejm

Palestyński radykalny ruch Hamas poinformował Egipt, że zgodzi się na roczny odnawiany rozejm w Strefie Gazy, jeśli Izrael wycofa stamtąd w ciągu tygodnia swe wojska i natychmiast otworzy przejścia graniczne." - PAP

" Izrael stosuje karę zbiorową i łamie prawo międzynarodowe

Parlament Europejski uznał w czwartek, że izraelska blokada Strefy Gazy jest przykładem stosowania "kary zbiorowej" wobec Palestyńczyków za ataki rakietowe Hamasu, co stanowi złamanie prawa międzynarodowego. " PAP

"Izrael zaatakował szpital i siedzibę ONZ

W szpitalu w mieście Gaza wybuchł pożar po uderzeniu izraelskiego pocisku - podali świadkowie i przedstawiciele szpitala." PAP

i link...w tym przypadku warto zwrócić uwagę na datę
http://www.viva-palestyna...ony/000784.info

Antek 
SGIF-team

Wysłany: Sob Sty 17, 2009 16:47   

Jak dla mnie Palestyńczycy sa u Siebie.
Dodam ze wczesniej napisalem kapuscie ze Izraelczycy wejda Strefy Gazy.I weszli.
I teraz twierdze za zalezy im na tym by zniszczyc cala Gaze i przejac caly teren.
A w tym momencie juz to robia.
Bo jezeli prawda jest to ze buduja nowe osiedla żydowskie na terenie strefy.To wyglada to tak jakby przygotowywali sie do przejęcia strefy.
Jak dla mnie sa najeźdźcą.I pokazuja ze jak sie jest bogatym państwem i strategicznym sojusznikiem USA to wolno im wszystko.Nawet lamac umowy ktore podpisywali w obecnosci Clintona czy Buscha. ;]

Odpowiedz do tematu