Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Aparacik dla pstrykacza
Autor Wiadomość
Andrzej 
Giga - Tata II

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 10:03   Aparacik dla pstrykacza

Przymierzam się do zakupu nowego aparatu i potrzebuję chyba Waszej rady.
Zaznaczyłem to już w tytule, ale powtórzę jeszcze raz - zgodnie z definicją Tomasza jestem typowym pstrykaczem i jakiekolwiek ambitne wykorzystywanie aparatu raczej mnie nie interesuje.
Jaki więc ma byc...? Tani, poręczny, sam nie wiem co jeszcze, ale generalnie nie mam praktycznie żadnych wymgań, poza tym, żeby zdjęcia robił:)
Dla rozjaśnienia dodam, że do tej pory przeszło 5 lat posługiwałem się Canonem bodajże A65 i nie zmieniałbym go gdyby nie to, że się spsuł...

Ivan 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 10:11   

Ma być mały ? czy może być trochę większy ?

Większe ;
Canon PowerShot G10 -> [klik]
Sony CyberShot DSC-H50 -> [klik]

Mniejsze ;
Sony CyberShot DSC-W300 -> [klik]
Canon Digital Ixus 980 IS -> [klik]

I tu w sumie wg mnie z tych 4 pozycji można wybrać ;) spokojnie coś dobrego dla "pstrykacza" ;)

Andrzej 
Giga - Tata II

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 10:19   

Może by trochę większy niż mały :)

Ivan 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 10:23   

Już :) ja brał bym Canon PowerShot G10

Robak 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 10:39   

a może coś takiego>>>http://www.forum.gniezno.com.pl/viewtopic.php?t=3819

nadal aktualne no i podobny do Twojego poprzedniego.

Radioactive 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 10:49   

Jeśli mówić o tych dwóch "większych", poleconych przez Ivana, to sam Andrzeju porównaj:
http://optyczne.pl/porown...d0=627&add1=774

Ja polecam Sony'ego, bo sama jestem zadowolona z niego.

No, ale mimo wszystko wydaje mi się, ze skoro nie masz wymagań, nie będziesz używał np. trybów manualnych to nie ma sensu tyle wydawać. Dla "pstrykacza" moim zdaniem wystarczy coś tańszego. No a polecany Canon G10 to np. wg Foto Jokera wydatek ok. 1600zł, a w innych sklepach będzie na pewno drożej. Może napisz w ogóle, ile chcesz na aparat wydać.

Ivan 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 11:01   

Radioactive, no tak , ale jednak ten Canon jest "mniejszy" ale jest ;) , faktycznie w wypadku Canona płaci się za "Canona" , sam mam sony , ale lustro. I kupiłem dlatego że był tańszy przy takich samych parametrach jak inne.

W sumie to możesz polecić to Sony ;) bo sama używasz , ja styczności z nimi nie miałem.
Więc nie wiem jak się "zachowują" . Jeśli podobnie jak a200 to z czystym sumieniem mogę polecić , bo Sony szajsu nie robi .

Robak 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 11:28   

Radioactive napisał/a:
wg Foto Jokera wydatek ok. 1600zł,

dokładasz 300zł i masz 450D,ale pytanie czy taki aparat jest potrzebny,bo kolega raczej chce zwykłego kompakta,lecz ja bym obstawiał przy marce Canon.

Ivan 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 11:32   

Canon EOS 450D body -> 1719,00 zł bez szkła... więc ze szkłem ok 2000 zł + karta + torba + filtr . 2500 minimum i to przy ostrym szukaniu po sklepach internetowych .

Wiesz jaka jest różnica między Canonem a Sony ( w sumie żadna) Sony czerpie z doświadczeń Konica/Minolta używa optyki firmy Carl Zeiss . Obiektywy nawet w kompaktach mają te szkła (prawda Olu ;) ) . Przy czym Sony nadal jest tańsze .

Radioactive 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 12:05   

Ivan napisał/a:
Sony czerpie z doświadczeń Konica/Minolta używa optyki firmy Carl Zeiss . Obiektywy nawet w kompaktach mają te szkła (prawda Olu ;) ) . Przy czym Sony nadal jest tańsze .

No tak, potwierdzam. ;)
Ale wracając do tematu, wybiegamy chyba za daleko. My już tu o lustrzankach, a to miał być aparat dla "zwykłego pstrykacza", który pewnie będzie korzystał głównie z aparatu w trybie AUTO. Nie ma więc sensu kupować aparatu przeładowanego funkcjami, które i tak nie będą używane. Także wg mnie w tym przypadku nawet Sony H-50 to za dużo... No, ale może się mylę.

Ivan 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 12:16   

No trochę nas poniosło ;)
No jeśli chce coś "większego" to właśnie to Sony H-50 , gdzie jakoś jest w dobrej cenie.
I w sumie ogniskowa jest całkiem całkiem ciekawa ;)

Andrzej 
Giga - Tata II

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 12:28   

Oj poniosło Was, poniosło...
pamietajcie proszę, że dla pstrykacza ogniskowa to może byc kiełbasa, jak chce sobie na wczasach coś orginalniejszego niż grila zrobi ;) Tak więc bez przesady z fachowością, pstrykacz nie ma i nie widzi potrzeby aby miec o tym pojęcie.
A co powiecie o aparatch naprawdę tanich, widzę oferty już za niecałe 400 zł, a za 500 to już całkiem spory wybór jest...?

emigrant 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 12:54   

To chyba by Tobie wystarczyło: LINK + dodatkowe baterie i karta pamięci.

Ivan 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 13:05   

Andrzej napisał/a:
Oj poniosło Was, poniosło...

Jeśli chodzi o takie ;) to Sony , jakoś jest dobra i za 400 zł można kupić aparat który spokojnie starczy na jakiś czas. Co do podanego Canona przez emigranta , to o ile się nie mylę jest to dość stary model...

O np to Sony ( zapis filmów )
Link - klik :D

abraxas 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 16:22   

Cytat:
A co powiecie o aparatch naprawdę tanich, widzę oferty już za niecałe 400 zł, a za 500 to już całkiem spory wybór jest...?

Byłeś zadowolony z Canona to kup Canona. Ten linkowany w zupelności Ci wystarczy (jeśli oczywiście nie masz jakiś pomysłów typu odjechane filmy czy super wielkie odbitki).

Tan na marginesie - co się w posiadanym przez Ciebie Canonie zepsuło? Bo pewne usterki Canon naprawia w ramach wady fabrycznej - niezaleznie od braku gwarancji(awaria przetwornika).

Andrzej 
Giga - Tata II

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 16:37   

abraxas napisał/a:
Tan na marginesie - co się w posiadanym przez Ciebie Canonie zepsuło? Bo pewne usterki Canon naprawia w ramach wady fabrycznej - niezaleznie od braku gwarancji(awaria przetwornika).

Ano własnie przeglądając dziś różne stronki trafiłem na podobne stwierdzenie, ponoć Canon ma na matrycę czy cuś dożywotnią gwarancję i w serwisie w Warszawie to wymieniają...
U mnie jest tak, że generalnie aparat działa, ale czasem po właczeniu na ekraniku widać albo czarne tło albo drgające, poziome filetowo-czarne pasy. Po zrobieniu zdjęcia w takiej sytuacji obraz jest całkowicie czarny.

abraxas 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 16:42   

Andrzej napisał/a:
U mnie jest tak, że generalnie aparat działa, ale czasem po właczeniu na ekraniku widać albo czarne tło albo drgające, poziome filetowo-czarne pasy. Po zrobieniu zdjęcia w takiej sytuacji obraz jest całkowicie czarny.

To nie musisz kupować aparatu. Zapłacisz jedynie za wysyłkę pocztą aparatu na Żytnią. Własnie przed 30 minutami kurier przyniósł mój starodowany A75, o którym już prawie zapomniałem i "złożyłem do grobu elektronicznego". Działa.

Chcesz szczegóły to pisz :-)

rul3z 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 21:24   

Ogólnie jestem starym Nikoniarzem, ale z tego co napisałeś co do wymagań, to proponuję Ci Panasonic Lumix FZ50. Potrzebujesz aparat do pstrykania, to nawet nie czytaj postów o lustrzankach typu 450d itp Namieszaja Ci tylko w głowie, dobra hybryda i tyle.

Robak 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 23:23   

Ivan napisał/a:
Canon EOS 450D body -> 1719,00 zł bez szkła... więc ze szkłem ok 2000 zł + karta + torba + filtr . 2500 minimum i to przy ostrym szukaniu po sklepach internetowych .

Ehh,w fotojokerze za to wszystko około 2100,body z kitowym obiektywem 1999,reszte łatwo dodać,ale to tak na marginesie.

Cytat:
Byłeś zadowolony z Canona to kup Canona.

Święte słowa...

emigrant 

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 23:32   

Robak napisał/a:
emigrant napisał/a:

Ehh,w fotojokerze za to wszystko około 2100,body z kitowym obiektywem 1999,reszte łatwo dodać,ale to tak na marginesie.

A to nie moje są słowa! To jest legenda ludowa! :D

Robak 

Wysłany: Pią Lut 06, 2009 00:22   

emigrant napisał/a:
A to nie moje są słowa

no tak racja,siła wyższa... :PPP

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 02:51   

emigrant napisał/a:
to nie moje są słowa

Poprawiłam. Mały błąd techniczny. Czasami tak się zdarza :)

Myślę, że warto spróbować naprawić stary aparat, tak jak radzi Abraxas. Jeżeli to jest tylko koszt przesyłki, warto z tego skorzystać.

abraxas napisał/a:
Własnie przed 30 minutami kurier przyniósł mój starodowany A75, o którym już prawie zapomniałem i "złożyłem do grobu elektronicznego". Działa.

Jak długo czekałeś na naprawę?

abraxas 

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 11:54   

Aliena napisał/a:
Jak długo czekałeś na naprawę?

Około dwóch tygodni.
Założyciel tematu skontaktował się ze mną i ... handlowcy raczej nie będą zadowoleni, bo jest duża szansa, że nie kupi nowego aparatu, tylko dalej będzie korzystał z tego, co ma :-)

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 12:13   

abraxas napisał/a:
handlowcy raczej nie będą zadowoleni, bo jest duża szansa, że nie kupi nowego aparatu, tylko dalej będzie korzystał z tego, co ma :-)

Trzymam kciuki, żeby się udało. :) Dwa tygodnie to całkiem przyzwoity termin.

Andrzej 
Giga - Tata II

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 12:14   

Dokładnie tak, mam od abraxsasa wszelkie wskazowki (dzięki!) i zaraz po niedzieli aparacik leci do serwisu. Jeśli się uda, to pstrykadełko bedzie mi dalej służyć. A jeśli nie, to będziemy dalej drążyć temat:)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 12:52   

Przepraszam za występ w miejscu, gdzie jestem jakby nieupraniony albo nawet niepożądany - czytaj uciążliwy.

Na miejscu Andrzeja, kierował bym się wyłącznie wyborem obiektywu. I od oceny obiektywu rozpoczynał rozważania o celowości zakupu.

Podobnie jak Andrzej, nie znam się zupełnie na obecnej ofercie rynkowej dotyczącej cyfrowych kompaktów. Tu możemy porozmawiać jak równy z równym, choć pewnie Andrzej z racji potrzeby wymiany sprzętu, orientuje się w tym zagadnieniu lepiej!

Gdybym miał zatem potrzebę zakupu kompaktu cyfrowego - poszedł bym do renomowanego sprzedawcy i poprosił o cyfrowy odpowiednik znakomitego kompaktu analogowego sprzed kilku lat - a mianowicie Olimpusa MiuII.

Wspomniany kompakt miał znakomity obiektyw szerokokątny 2,8/35mm. - moim zdaniem najlepszy dla wszelkich aparatów celownikowych od Leiki poczynając.
Kąt widzenia około 65 stopni to wybór optymalny.

No cóż - Miu II obsługiwał klatkę małoobrazkową 24X36mm - więc pewnie trudno by było znaleźć odpowiednik identyczny.
Ale może znalazł by się aparat w formacie APS-C, z obiektywem o analogicznych parametrach?
Jeżeli tak - to ogniskowa takiego obiektywu wynosiła by około 24 - 25 mm.

Unikał bym natomiast jak ognia wszelkich wielokrotnych zoomów (którymi najczęsciej sprzedawcy mydlą oczy kupujących!!)

Nie uważam, aby było konieczne roztrząsanie pozostałych parametrów takiego aparatu!
Cyfrowy odpowiednik MiuII musiał by bowiem mieć wszystkie pozostałe parametry na odpowiednim poziomie.

W sumie sam jestem ciekaw co by mi zaproponowano? Może w ramach sobotniego spaceru sobie sprawdzę?

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 13:05   

Tomasz Holka napisał/a:
Unikał bym natomiast jak ognia wszelkich wielokrotnych zoomów (którymi najczęsciej sprzedawcy mydlą oczy kupujących!!)

A ja się z tym nie zgadzam. Czasami wielokrotny zoom jest pstrykaczom potrzebny. Wszystko zależy od tego, jakie zdjęcia ktoś lubi robić, więc każdy powinien sam zadecydować, czy chce mieć taki aparat. Ta funkcja jest całkiem przydatna, nie tylko dla pstrykaczy. Gdyby nie ten wielokrotny zoom, nie mogłabym zrobić takich zdjęć gnieźnieńskiej katedry, jakie umieściłam ostatnio w swojej galerii.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 14:41   

Aliena napisał/a:
Czasami wielokrotny zoom jest pstrykaczom potrzebny

Jeżeli są pstrykaczami, to nie bardzo wiedzą do czego. Z definicji niejako, nieprawdaż?

A informacja o tym, czym sprzedawcy mydlą oczy - jest według mnie cenna.
I tyko z tej przyczyny zabrałem głos.

Andrzej 
Giga - Tata II

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 14:47   

Tomasz Holka napisał/a:
Aliena napisał/a:
Czasami wielokrotny zoom jest pstrykaczom potrzebny

Jeżeli są pstrykaczami, to nie bardzo wiedzą do czego. Z definicji niejako, nieprawdaż?

Prawda i nieprawda zarazem. Powiem wam, jak wygląda to z perspektywy pstrykacza... Otóż pstrykaczowi zoomik potrzebny jest, żeby zrobić sobie zblizenie. I do tego zoomik jest mu bardzo często bardzo przydatny. Z tym, że jedna uwaga... Pstrykaczowi wiadomo, że zoomiki dzielą się (a przynajmniej tak są opisywane w ofercie handlowej) na optyczne i cyfrowe. I o ile te pierwsze są sprawdzają się bardzo ładnie, to te drugie sprawiają, że zdjącie batrdzo traci na wyrazistości.

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 15:09   

Tomasz Holka napisał/a:

Tomaszu myślę, że nie doceniasz pstrykaczy i nie wiem dlaczego uważasz, że pstrykacze nie wiedzą do czego służy zoom. Zresztą przeczytaj post Andrzeja. Wielokrotny zoom często pstrykaczom się przydaje, więc dlaczego nie mieliby z tego korzystać? Jeżeli ktoś potrzebuje takiej funkcji, z pewnością wybierze taki aparat, który mu to umożliwi. Ja nie widzę w tym żadnego mydlenia oczu.

Odpowiedz do tematu