Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Aparacik dla pstrykacza
Autor Wiadomość
Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 15:57   

Andrzej napisał/a:
Powiem wam, jak wygląda to z perspektywy pstrykacza...
Aliena napisał/a:
Tomaszu myślę, że nie doceniasz pstrykaczy
Aliena napisał/a:
nie wiem dlaczego uważasz, że pstrykacze nie wiedzą do czego służy zoom
Aliena napisał/a:
Wielokrotny zoom często pstrykaczom się przydaje

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=1223

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 16:30   

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6440

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 16:40   

Tomaszu myślę, że największy problem jest taki, że nie chcesz spojrzeć na to z perspektywy pstrykacza. Andrzej już na początku stwierdził, że jest pstrykaczem i nie interesuje go ambitne wykorzystanie aparatu. Jako pstrykacz napisał, że wielokrotny zoom bardzo często się przydaje. Czego tu więcej trzeba? Zdanie Andrzeja jest tutaj najbardziej wiarygodne, bo sam wie najlepiej jakie funkcje w aparacie są mu potrzebne. Możesz podawać setki artykułów, z których wynika, że jakiś profesjonalista nie lubi zoomów, ale jakie to ma znaczenie dla przeciętnego pstrykacza? Jeżeli ktoś wykorzystuje tę funkcję i jest mu potrzebna, dlaczego próbujesz przekonać żeby tego nie robił? Nie ma nic złego w tym, że ktoś jest pstrykaczem i najważniejsze, żeby miał taki aparat, który zaspokoi jego fotograficzne potrzeby. Jeżeli ktoś lubi robić zdjęcia z przybliżeniem, nie powinien z tego rezygnować, bo to naprawdę coś fajnego i w wielu sytuacjach się przydaje. I nie chodzi o to, żeby z pstrykacza na siłę zrobić ambitnego fotografa, bo nie wszyscy mają takie zainteresowania.
Dla ambitnego fotografa obiektyw zmiennoogniskowy może mieć wiele wad, ale ten temat dotyczy aparatu dla pstrykacza i na tym powinniśmy się skupić.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 17:08   

Aliena napisał/a:
problem jest taki, że nie chcesz spojrzeć na to z perspektywy pstrykacza

Ten problem nie istnieje w ogóle! Andrzej niepotrzebnie nazwał się pstrykaczem !!
Pstrykacz to ktoś, kogo fotografowanie nie obchodzi zupełnie - zatem nic na ten temat nie wie.
Pstrykacz kupuje aparat, aby "zanotować" to, co na przykład widzi na wycieczce lub przy okazji jakiejś imprezy czy ciekawego zdarzenia.
Na ogół robi to nieudolnie i nie jest zadowolony z otrzymanych rezultatów !!

Moim zaś obowiązkiem, jeżeli już mam zabrać głos w sprawie cyfrówki dla pstrykacza - jest taka podpowiedź - aby pstrykacz był zdowolony z otrzymanych zdjęć.

Pierwszy z linków dotyczy artykułu, który między innymi zawiera zdjęcie dobrego kompaktu cyfrowego (nie dla samego tekstu zdecydowałem się link zamieszczać!)
Prezentowany aparat ma zoom - ale jedynie trzykrotny! Wszystko co mogę polecić obok rezygnacji z tego typu obiektywów.

Tymczasem sprzedawcy i reklama naciągają pstrykaczy na 12-to krotne i jeszcze więcej krotne zoomy, które nadają się do ... niczego.
Jeżeli jest się pstrykaczem, lub też ignorantem z innej dziedziny w której jednak czasami musimy lub chcemy inwestować - i nie posiadamy wiedzy by rozsądnie dysponować własnymi pieniędzmi - to warto posłuchać autorytetów.

Skoro ja nie jestem autorytetem, to poprosiłem o pomoc Pana Mike'a Johnstona i tyle.

Jak już napisałem, Andrzej niepotrzebnie przedstawił się jako pstrykacz! Tutaj niczemu to nie służy!
Owszem - czasami przedstawienie się jako ignorant ma cel - ale Andrzej z pewnością chce by jego zdjęcia były co najmniej warte oglądania.
To już więcej niż ambicje pstrykacza!

Czasami słynni aktorzy wspominają, że byli w szkole ignorantami z matematyki i przedmiotów zwanych ścisłymi - ale robią to celowo, by w oczach gawiedzi podnieść rangę swego artystycznego wizerunku.

To zatem kunktatorstwo a nie bynajmniej skromność - i oni o tym dokładnie wiedzą.

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 18:14   

Tomasz Holka napisał/a:
Tymczasem sprzedawcy i reklama naciągają pstrykaczy na 12-to krotne i jeszcze więcej krotne zoomy, które nadają się do ... niczego.

Nie wiem na jakiej podstawie tak sądzisz, ale moim zdaniem takie zoomy często się przydają. Gdybym była pstrykaczem i chciałabym robić zdjęcia z przybliżeniem, np. wróbelka siedzącego na gałązce, albo sąsiada opalającego się na balkonie lub np. cioci Stasi na wierzchołku latarni morskiej, ten artykuł o Panu Johnstonie i jego niechęci do zoomów wcale by mnie nie zainteresował i kupiłabym aparat z 12-krotnym zoomem. Aparat powinien być dostosowany do potrzeb i każdy powinien sam zadecydować jakie funkcje są mu najbardziej potrzebne. A w wielokrotnych zoomach naprawdę nie ma nic złego i całkiem fajne zdjęcia można zrobić, używając tej funkcji. Używanie wielokrotnego zoomu to nie jest żadna filozofia, wystarczy wiedzieć, który przycisk należy nacisnąć i uwierz mi Tomaszu, że pstrykacze doskonale sobie z tym radzą.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 21:13   

Moze wtrace swoje 0,03 zł. Mam troche doswiadczenia z kompaktami wyposazonymi w rozne zoomy. Moze i Mike Johnston nie lubi zoomow, ale ja nie wyobrazam sobie kompaktu cyfrowego bez zooma. Rzeczywiscie zoomy 20 krotne sa slabawe na dlugim koncu, szczegolnie wykazuja tam dosc silna aberracje chromatyczna, ale taki zoom w polaczeniu ze stabilizacja obrazu daje dzis rewelacyjne mozliwosci zrobienia pewnych zdjec, ktorych kiedys bysmy nie zrobili. W takim aparacie matryca nie jest Tomaszu, jak myslisz, formatu APS-C tylko jest wielkosci paznokcia, wiec o malej glebi ostrosci, pozwalajacej wyciagnac cos z tla, mozemy zapomniec niezaleznie od tego czy taki aparat bylby wyposazony w zooma, czy odpowiednik staloogniskowego Noct-Nikkora. Sam owszem posiadam Canona F-1 New z winderem i z Canonem 2,8/200 SSC i konwerter B Canona, ale calosc pozwalajaca fotografowac ukladem o ogniskowej 400 mm, jest wielkosci malego pazerfausta i nie bede z tym codziennie chodzil. Szczegolnie, ze dochodzi jeszcze ogromne ryzyko poruszenia zdjecia. Natomiast KonikaMinolta Z5 z chyba 20 krotnym zoomem, majacym na dlugim koncu odpowiednik 320 mm, i stabilizacja sprawdzala sie rewelacyjnie. Obecnie mam Canona G9 i jest tam 6 krotny zoom bardzo dobrej jakosci na obu koncach, z IS'em. Robi swietne jakosciowo fotki i miesci sie w kieszeni.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 22:25   

Planistigmat napisał/a:
nie jest Tomaszu, jak myslisz, formatu APS-C

Nie myślałem - tylko polecałem jak najwiekszą i APS-C jako cel do którego warto dążyć.

Matryce wielkości paznokcia dają zadowalające obrazy wielkości dłoni. Nie polecałem!

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 23:01   

Planistigmat napisał/a:
ja nie wyobrazam sobie kompaktu cyfrowego bez zooma.

Ja też sobie nie wyobrażam. I korzystam z tej funkcji, szczególnie w przypadku zdjęć architektury, jeżeli są odpowiednie warunki. To mi pozwala uniknąć walących się ścian. I w niektórych przypadkach duży zoom pomaga mi trochę rozmyć tło, bo nie mam możliwości regulacji przysłony, więc muszę jakoś sobie radzić. Jeżeli jest dobra stabilizacja obrazu, takie zdjęcia wychodzą dobrze, więc pstrykacze mogą bez obaw z tego korzystać.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Sob Lut 07, 2009 23:11   

To sie calkowicie zgadza. Im wieksza matryca tym lepiej dla aparatu i wlasciciela ;) . Natomiast obecnie nawet mala matryca, moze nie taka wielkosci paznokcia ale troche wieksza, daja mozliwosc wykonania naprawde przyzwoitych zdjec.

Andrzej 
Giga - Tata II

Wysłany: Sro Maj 27, 2009 18:53   

abraxas napisał/a:
Andrzej napisał/a:
U mnie jest tak, że generalnie aparat działa, ale czasem po właczeniu na ekraniku widać albo czarne tło albo drgające, poziome filetowo-czarne pasy. Po zrobieniu zdjęcia w takiej sytuacji obraz jest całkowicie czarny.

To nie musisz kupować aparatu. Zapłacisz jedynie za wysyłkę pocztą aparatu na Żytnią. Własnie przed 30 minutami kurier przyniósł mój starodowany A75, o którym już prawie zapomniałem i "złożyłem do grobu elektronicznego". Działa.

Chcesz szczegóły to pisz :-)

abraxas napisał/a:
Założyciel tematu skontaktował się ze mną i ... handlowcy raczej nie będą zadowoleni, bo jest duża szansa, że nie kupi nowego aparatu, tylko dalej będzie korzystał z tego, co ma

I założyciel tematu właśnie cieszy się z naprawionego pstrykadełka. Trochę to trwało, ale wyłącznie zdlatego, że jakoś nie miałem czasu wyprawić go w podróż. Wysłałem go w końcu w zeszłą sobotę i wczoraj kurier przyniósł z powrotem. Trochę się obawiałem otwierając paczkę, bo a nuż jakaś faktura w środku, czy cuś... a tu miłe zaskoczenia - coś na kształ faktury jest, a w niej tak: część CDD Unit - 0,00 zł; wymiana przetwornika obrazu - 0,00 zł. I co najważniejsze wygląda na to, że pstrykadełko działa jak nowe :)
Operacja trwała 10 dni a mój całkowity koszt to 13,50 zł jakie wydałem na wysłanie paczki na Żytnią.

Wielkie dzięki abraxas !!

Odpowiedz do tematu