Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
kompozycja i pozowanie
Autor Wiadomość
kapusta 
old punk never die

Wysłany: Wto Lip 03, 2007 14:36   

mam pytanie co zrobić, aby moje palce na zdjęciach nie wyglądały jak serdelki?
nie jestem szczupły ale na zdjęciach to po prostu żenada z tymi palcami. na chwilę obecną dbam o to aby nie pokazywać dłoni na zdjęciach :D

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Wto Lip 03, 2007 18:40   

kapusta napisał/a:
mam pytanie co zrobić, aby moje palce na zdjęciach nie wyglądały jak serdelki?

Drogi kapusto, a jak Twoje paluszki wyglądają w naturze? To znaczy nie na zdjęciach.
Jeżeli podobnie, to nie możesz mieć pretensji do obiektywu, który "widzi" wszystko obiektywnie. (jak sama nazwa wskazuje!)

Jest jednak pewien sposób, który złagodzi nieco problem. Musisz starać się nie trzymać rąk bliżej obiektywu, niż reszty ciała.
Czasem też jest usprawiedliwione, by prawą rękę trzymać na piersi w geście napoleońskim, z palcami pomiędzy guzikami marynarki, lub po sportsmeńsku z tyłu.

Więcej nawet Radio Erewań nie doradzi!

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Lip 03, 2007 20:43   

Lub w spodniach. ALe nie jak AL Bundy

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Wto Lip 03, 2007 21:05   

No proszę!

Jaki fajny Al. Przez przypadek, drogi Diable, pokazałeś mój ulubiony typ męskości, że tak się wyrażę (że też mu sę to łapsko w spodniach zmieściło!)
Obok, bym posadził Gerarda Depardieu. (o ile tak to się pisze!)
No i mógłbym sam dołączyć do tych wielkich, misiowatych brzydali.

Było by trzech!

Ale za to jakich sympatycznych! :mruga:

kapusta 
old punk never die

Wysłany: Wto Lip 03, 2007 22:41   

napisałem, że drobinką to nie jestem, ale na sdjęciu wychodzą mi serdelki zamiast palców. ale nauczyłem się maskować

Sir Troll 

Wysłany: Sro Lip 04, 2007 10:16   

Jeżeli Twoje dłonie w taki sposób wychodzą tylko na zdjęciach z jednego aparatu, to może być "wina" optyki. A jeżeli na różnych to:
1. Możesz być zbyt krytycznie nastawiony do swojego wyglądu (zapytaj wtedy o opinię kogoś o kim wiesz, że NA PEWNO szczerze Ci odpowie),
2. Możesz być tak przyzwyczajony do swojego wyglądu, że Twoje palce wydają Ci się "normalne", natomiast fotografia przedstawia je tak jak wyglądają "rzeczywiście".
Tak czy inaczej masz 3 wyjścia:
1. Zaakceptować swój wygląd na zdjęciach,
2. Zmienić swój wygląd,
3. Zostać ministrem, wtedy fachowca od wyglądu będziesz miał za "friko".

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Wto Wrz 11, 2007 01:51   

Tomasz Holka napisał/a:

Zauważ, że obaj chłopcy są w mocnych punktach. Slajd nie daje się kadrować. Jak zrobisz tak będzie. Dlatego zawsze staram się ten kadr zbudować jak najdokładniej.
Za czasów jedynowładztwa slajdu, byli tacy mistrzowie, którzy pokazywali drukowany w czasopismach slajd wraz z ramką (wychodziła cienka czarna obwódka, czasami z napisami)
Wszystko po to by udowodnić szarakom, że przy drukowaniu zdjęcia nic nie było manipulowane.

Ale gdy taki szarak ogląda zdjęcie, wcale się nie zastanawia, co jest w mocnym punkcie i jaki szafaż został zastosowany. Gdy ja oglądam zdjęcie, najważniejsze są dla mnie pozytywne wrażenia i emocje, które to zdjęcie we mnie wywołuje. Zdjęcie wcale nie musi być doskonałe. Czasami zdjęcia trochę niedoskonałe technicznie wywołują więcej emocji. Sama precyzja wykonania zdjęcia, mocne punkty, poprawne naświetlenie nie sprawią automatycznie, że zdjęcie będzie interesujące i piękne.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Wto Wrz 11, 2007 09:49   

Aliena napisał/a:
Sama precyzja wykonania zdjęcia, mocne punkty, poprawne naświetlenie nie sprawią automatycznie, że zdjęcie będzie interesujące i piękne.

To prawda! Ale prawda ze słowem ALE.
Nie jesteśmy bowiem na forum dyskusyjnym członków ZPAF, tylko na FF.
Tutaj mistrzów bez cudzysłowia nie ma!
Skoro tak, to należy się wystrzegać następujących sądów;

Aliena napisał/a:
Czasami zdjęcia trochę niedoskonałe technicznie wywołują więcej emocji.

Po pierwsze nie wiadomo co oznacza "trochę niedoskonałe technicznie". Jak trochę?
Po drugie nie wiadomo co oznacza "technicznie"
Dla mnie zdjęcie poprawne technicznie, to zdjęcie poprawnie naświetlone i ostre (chyba że temat wymaga nieostrości!) Koniec, kropka!
Po trzecie takie zdanie (jak w cytacie) rodzi podejrzenia, że usprawiedliwia się brak umiejętności domniemanym wyższym celem, którego brak.

Aliena napisał/a:
Zdjęcie wcale nie musi być doskonałe.

Tutaj, czyli na FF, wszyscy powinni się starać robić jak najdoskonalsze zdjęcia. Członkowie ZPAF mogą sobie pozwolić na jakieś ekstrawagancje, ale oni są w prawie - a my nie.

Aliena napisał/a:
Gdy ja oglądam zdjęcie, najważniejsze są dla mnie pozytywne wrażenia i emocje, które to zdjęcie we mnie wywołuje.

Dla każdego to jest najważniejsze. A przynajmniej powinno być.

Aliena napisał/a:
Ale gdy taki szarak ogląda zdjęcie, wcale się nie zastanawia, co jest w mocnym punkcie i jaki szafaż został zastosowany.

Ten szarak (nie wyrywaj słow z kontekstu, bo znów ktoś weźmie je do siebie!) nie musi i nie potrzebuje się nad tym zastanawiać. My zaś powinniśmy.
Dam prosty przykład.
Jeżeli jakaś reklama, np. w TV, bardzo Ci się podoba - to też nie uświadamiasz sobie, że cały sztab specjalistów głowił się nad problemem jakich środków psycho-technicznych użyć by reklama działała.

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Wto Wrz 11, 2007 13:05   

Tomasz Holka napisał/a:
Skoro tak, to należy się wystrzegać następujących sądów;

Aliena napisał/a:
Czasami zdjęcia trochę niedoskonałe technicznie wywołują więcej emocji.

Zwróć uwagę, że napisałam: czasami. Nie zawsze, ale czasami. Innymi słowy: zdarza się, że zdjęcia trochę niedoskonałe technicznie wywołują więcej emocji.
Ale to jest tylko taka moja subiektywna opinia i nikt nie musi się ze mną zgadzać w tej kwestii. Do wyrażenia tej opinii skłoniła mnie Twoja wypowiedź, a szczególnie te dwa zdania:

Tomasz Holka napisał/a:
Nic w sumie dziwnego - mocny punkt i na dodatek pomarańczowy.
Wszystko inne staje się jakby nieważne.

Poczułam potrzebę, żeby wyrazić swoje zdanie na ten temat i dlatego to napisałam.

Tomasz Holka napisał/a:
Po pierwsze nie wiadomo co oznacza "trochę niedoskonałe technicznie". Jak trochę?
Po drugie nie wiadomo co oznacza "technicznie"
Dla mnie zdjęcie poprawne technicznie, to zdjęcie poprawnie naświetlone i ostre (chyba że temat wymaga nieostrości!) Koniec, kropka!

A mi chodzi nie tylko o naświetlenie i ostrość, ale przede wszystkim chodzi mi o kompozycję. Kompozycja to też technika. Mocne punkty nie zawsze sprawiają, że zdjęcie będzie interesujące. Liczy się również wiele innych czynników.

Tomasz Holka napisał/a:
Po trzecie takie zdanie (jak w cytacie) rodzi podejrzenia, że usprawiedliwia się brak umiejętności domniemanym wyższym celem, którego brak.

W mojej wypowiedzi nie chodziło o to, żeby usprawedliwiać brak umiejętności lub namawiać do robienia niedoskonałych zdjęć. Może nie potrafię wyrazić się jasno i może nikt nie zrozumie o co tak naprawdę mi chodzi, ale inaczej wyjaśnić tego nie potrafię. Poznanie fotograficznego warsztatu i nabywanie umiejętności jest ogromnie ważnie. Ale podczas robienia zdjęć nie należy skupiać się tylko na technice, mocnych punktach itp. Sama technika nie wystarczy.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Wto Wrz 11, 2007 13:37   

Aliena napisał/a:
Ale podczas robienia zdjęć nie należy skupiać się tylko na technice, mocnych punktach itp.

Mam takie osobiste przeświadczenie że jednak należy.
(Po następnym zdaniu wszystko będzie już jasne - mam nadzieję)

Jeżeli już.
Jeżeli już wyciągnęło się aparat, bo stwierdziliśmy, że jakiś temat jest wart sfotografowania, - to należy ten temat sfotografować najlepiej jak się potrafi w danym momencie.
A więc pakujemy w ujęcie wszystkie te mocne punkty, podziały płaszczyzn, pierwsze plany, sztafaże, i inne zasady kompozycji.
Czasami się nie da! Wtedy przed nami następna decyzja. Robić czy nie!
I w zależności od decyzji robimy, bądź nie.
Bardzo często widzę coś ciekawego, poczym podnoszę do oka aparat i opuszczam go z powrotem. Czyli w wyniku jakiegoś niezadowolenia nie wykonuję zdjęcia.
Przeciętnie ma to miejsce pięć razy na siedem przypadków.

Aliena napisał/a:
Zwróć uwagę, że napisałam: czasami. Nie zawsze, ale czasami.

Faktycznie to moje niedopatrzenie, zapomniałem dopisać jednego a koniecznego zdania.
Otóż uważam, że tylko bardzo czasami - w śladowej ilości przypadków taka sytuacja ma miejsce.
Ale to tylko moje zdanie w tej kwestii.

Aliena 
anielska cierpliwość

Wysłany: Wto Wrz 11, 2007 15:02   

Tomasz Holka napisał/a:
Aliena napisał/a:
Ale podczas robienia zdjęć nie należy skupiać się tylko na technice, mocnych punktach itp.

Mam takie osobiste przeświadczenie że jednak należy.

Przepraszam, ale chyba znowu zdarzyło Ci się niedopatrzenie, bo chyba nie zauważyłeś, że w swojej wypowiedzi wyraźnie zaakcentowałam słowo tylko. Specjalnie wytłuściłam to słowo, żeby je zaakcentować. Ale jeżeli to nie było niedopatrzenie i jeżeli naprawdę uważasz, że podczas robienia zdjęć należy się skupiać tylko na technice, to ja już nie mam nic do dodania. Nie przekonasz mnie, że tylko technika się liczy. Ja mam zupełnie odmienne zdanie na ten temat. Technika jest bardzo ważna i masz rację, że temat należy sfotografować najlepiej jak się potrafi w danym momencie. Z tym się zgadzam całkowicie i bezdyskusyjnie. Ale poza techniką jest wiele innych spraw które decydują o wartości zdjęcia. Sama technika nie wystarczy.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Wto Wrz 11, 2007 15:21   

Aliena napisał/a:
Przepraszam, ale chyba znowu zdarzyło Ci się niedopatrzenie, bo chyba nie zauważyłeś, że w swojej wypowiedzi wyraźnie zaakcentowałam słowo tylko. Specjalnie wytłuściłam to słowo, żeby je zaakcentować.

Oczywiście masz rację!
Jestem omylny co widać czarno na białym. Ostatnio częściej to mi sie zdarza, bo i atmosfera nie sprzyja skupieniu.
Przepraszam!

Odpowiedz do tematu