Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Znikają tradycyjne żarówki
Autor Wiadomość
Diabel-tasmanski

Wysłany: Sob Sie 29, 2009 19:44   Znikają tradycyjne żarówki

Zgodnie z decyzją Brukseli znikają ze sprzedaży tradycyjne żarówki. Wkótce już będzie można kupić wyłącznie tzw. energooszczędne.

Zastanawiam się co Unia chciała przez to osiągnąć...

Yaroo 

Wysłany: Sob Sie 29, 2009 23:03   

Nie wiem. Może oszczędność na prądzie. Ja mówię rachunkom Enei - zdecydowane NIE :D

Ubik 

Wysłany: Sob Sie 29, 2009 23:30   

Eurototalitaryzm!

Co urzędników z Brukseli obchodzi, że chcę ogrzewać dom żarówkami? Płacę za to.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 13:01   

Yaroo napisał/a:
Może oszczędność na prądzie

A jak Ci powiem, ze pewna leciwa dama zmieniła sobie kilka lat temu żarówki na energooszczędne i zaczęła płacić wyższe rachunki. Dużo wyższe. To co odpowiesz ??

Ubik napisał/a:
Co urzędników z Brukseli obchodzi, że chcę ogrzewać dom żarówkami

no niestety urzędników z Brukseli obchodzi coreaz wiecej rzeczy w naszych własnych domach...

lodolamacz 

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 13:29   

Jest TUTAJ opinia specjalisty, co do owych rzekomo wielce ekologicznych żarówek.

Od siebie powqiem, że pamiętam czasy kiedy usilnie promowano oświetlenie tzw. "jarzynowe" nawet w mieszkaniach, jako energooszczedne i niby zdrowsze. Szybko okazałó się, że takie oszczędne to ono nie jest, a barwa światła zupełnie nie odpowiada ludzkiemu wzrokowi.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 13:30   

lodolamacz napisał/a:
Od siebie powqiem, że pamiętam czasy kiedy usilnie promowano oświetlenie tzw. "jarzynowe" nawet w mieszkaniach, jako energooszczedne i niby zdrowsze. Szybko okazałó się, że takie oszczędne to ono nie jest, a barwa światła zupełnie nie odpowiada ludzkiemu wzrokowi.

TO ja tylko dodam że z tymi żarówkami jest całkiem podobnie :)

rul3z 

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 13:34   

Ubik napisał/a:
Co urzędników z Brukseli obchodzi, że chcę ogrzewać dom żarówkami? Płacę za to.

Diabel-tasmanski napisał/a:
no niestety urzędników z Brukseli obchodzi coreaz wiecej rzeczy w naszych własnych domach...

Co będzie mi ktoś mówił co mam robić, prawda?.
Pomyśleliście, że może tym ludziom nie jest obojętna przyszłość...?

W krajach ucywilizowanych i bardziej rozwiniętych, taka alternatywa zmniejszenia zużycia i tak czystej energii (elektrownie atomowe) to norma. U nas zmiana żarówek z świetlówkowe tzw. energooszczędne, to kropla w morzu, ponieważ pozyskiwana energia elektryczna pochodzi z surowców kopalnych...
Jednak lepiej nic nie robić i grzać sobie dom żarowymi.
Pozwolę sobie przytoczyć dość modne w internecie sformułowanie, które odzwierciedla moje niezadowolenie na Wasze poglądy:

ZAL.PL ...

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 13:37   

rul3z napisał/a:
Pozwolę sobie przytoczyć dość modne w internecie sformułowanie, które odzwierciedla moje niezadowolenie na Wasze poglądy:

ZAL.PL ...

żal to jest to co zaprezentowałeś w powyższym poście. Proponuję najpierw zainteresować się jak jest zbudowana i na jakiej zasadzie działa tzw. energooszczędna żarówka a później wygłaszać podobne poglądy. No chyba że komus myślenie nie jest potrzebne i woli jak robią to za niego brukselscy urzędnicy ;]

Roland 

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 13:43   

Szczególnie, że żywotność oszczędnej świetlówki znacznie spada, gdy jest "odpalana" na krótko i gaszona. Więc się będą częściej przepalały, będziemy więcej kupowali, zwiększy się produkcja...czyli pełna ekologia i dbałość o środowisko. Ciekawe jak wygląda sprawa cyklu produkcyjnego oszczędnych vs. tradycyjnych, zużycia surowców, energii, a potem recyklingu?

Cytat:
Zastanawiam się co Unia chciała przez to osiągnąć...

Może po prostu jest to kolejny przejaw materializowania się działalności "tej hydry nienasyconej". Jak z prostowaniem banana, czy jednorazówkami "ekologicznymi".

Front walki z efektem cieplarnianym się poszerza także.

lodolamacz mnie uprzedził.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 13:44   

Roland napisał/a:
żywotność oszczędnej świetlówki znacznie spada, gdy jest "odpalana" na krótko i gaszona

Roland.. rónież jej tzw. "enorgooszczędnosć" i to drastycznie...

Yaroo 

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 13:51   

A jak Ci powiem, ze pewna leciwa dama zmieniła sobie kilka lat temu żarówki na energooszczędne i zaczęła płacić wyższe rachunki. Dużo wyższe. To co odpowiesz

Pierwsze co pomyślałem to to, że owa dama pewnie zmieniła żyrandol z jedną żarówką wolframową na żyrandol z sześcioma żarówkami energooszczędnymi :D Ale po przeczytaniu kilku powyższych postów przyznaję, że pewnie częste jej włączanie i wyłączanie może pochłaniać więcej prądu. No ale jak zimą włączam w pokoju światło o 16.00 i wyłączam jak idę spać, to chyba jakieś oszczędności są - tak myślę.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 13:55   

Yaroo napisał/a:
No ale jak zimą włączam w pokoju światło o 16.00 i wyłączam jak idę spać, to chyba jakieś oszczędności są - tak myślę.

Tak a u mnie dla odmiany 80% żarówek dział minutę i co. Unia zmuszamnie do palenia świateł na okrągło...

Roland 

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 13:56   

Brzydkie i jednoznaczne słowa na usta me się cisną...

My, zwykli Polacy, w naszem domu, tam gdzie światło zapalamy na czas krótki, zwykłe żarówy wkręcamy. I tak już kila lat. Bo o wyżej wymienionych właściwościach obu typów oświetlenia z różnych źródeł się dowiedzieliśmy.

Jak byłem,jestem i będę zwolennikiem jednoczenia i coraz ściślejszej współpracy krajów Europy, tak coraz słabiej wierzę, że ciżba urzędnicza się kiedyś opamięta i z nudów i głupoty przestanie takie rzeczy wyprawiać.

rul3z 

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 14:04   

rul3z napisał/a:

ZAL.PL ...

żal to jest to co zaprezentowałeś w powyższym poście. Proponuję najpierw zainteresować się jak jest zbudowana i na jakiej zasadzie działa tzw. energooszczędna żarówka a później wygłaszać podobne poglądy. No chyba że komus myślenie nie jest potrzebne i woli jak robią to za niego brukselscy urzędnicy ;]

Oczywiście teoria spisku, globalizacja, itp., rozumiem masz prawo do takowego myślenia. Bruksela tylko kombinuję jak tu spiskować i za nas myśleć...

Dobrze wiem jak jest zbudowana taka świetlówka, nie żarówka jak napisałeś (tam nie ma żarnika), wiem jak funkcjonuje, jednak problem nie jest w technologii tylko w świadomości ludzkiej, która musi być wysoka z powodu ewentualnej utylizacji.
Jako społeczeństwo raczkujemy w recyklingu i związaną z tym segregacją śmieci i tak samo jest, i będzie przez dłuższy czas ze świetlówkami.

Dalej sądzę, że podejście do sprawy w stylu "co to kogo obchodzi czy grzeje sobie żarówkami w domu, bo to ja za to płacę" jest wysoce niepoważne lub po prostu spowodowane nieświadomością realnego zagrożenia jakie czeka naszą ziemie.
Śmiem twierdzić, że krótkowzroczność jest domeną wielu Polaków.

kaszi 

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 17:39   

rul3z napisał/a:
W krajach ucywilizowanych i bardziej rozwiniętych, taka alternatywa zmniejszenia zużycia i tak czystej energii (elektrownie atomowe) to norma.
To, że możemy dziś mówić o tych krajach jako ucywilizowanych i bardzo rozwiniętych, to akurat zawdzięczają dziesiątkami lat nieekologicznej prężniej działającej gospodarki wolnorynkowej. Teraz to są mądrzy. ;] "Nasza sytucja ekonomiczna jest ustabilizowana, to możemy się pobawić w zielonych."

A alternatywa w zmniejszeniu zużycia energii to jest wtedy, jak się żarówki i świetlówki wykorzystuje w zależności do zapotrzebowania, a nie jak zakazuje się sprzedaży jednego z nich. Unia działa w myśl zasady, obywatele chcą aerobiku, to dajmy im fitness. ;]

rul3z 

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 17:42   

Oczywiście... :]

kaszi napisał/a:
Obywatele chcą aerobiku, to dajmy im fitness. ;]

Bardzo śmieszne... nie ma to jak płytki dowcip. Pomyślałeś by ludziom pokazać, że istnieją dodatkowe aspekty dbania o zdrowie, by mogli zastanowić się nad kompleksowym dbaniem o zdrowie? Zapewne nie, bo przecież aerobik, to aerobik, co tu więcej można jeszcze zrobić...

PS.

Rozumiem, że wszyscy oponenci, ich wypowiedzi i marne sarkazmy (kaszi) posiadają ugruntowaną wiedzę w tej materii? Myślałem, że to jest forum do dyskusji a nie zaszczuwania innych, którzy mają inne poglądy niż administracja i stali bywalcy...

kaszi 

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 17:59   

Wiedziałem, że się Tobie spodoba. :)

PS. A ja wierzę, że gdzieś w Gnieźnie ktoś przed monitorem wydobył z siebie gromkie buahahaha i dla takich ludzi chce się pisać "płytko i sarkastycznie". Pozdrawiam :)

DaVe 

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 18:56   

kaszi napisał/a:
A ja wierzę, że gdzieś w Gnieźnie ktoś przed monitorem wydobył z siebie gromkie buahahaha
I'm the one ;) jak czytałem post rul3z-a
A co do żarówek... to
rul3z napisał/a:
"co to kogo obchodzi czy grzeje sobie żarówkami w domu, bo to ja za to płacę" jest wysoce niepoważne lub po prostu spowodowane nieświadomością realnego zagrożenia jakie czeka naszą ziemie.
wychodzi na to, że jestem niepoważny, bo w nosie mam, to, co będzie za kilkadziesiąt/kilkaset lat z Ziemią i nie lubię, jak ktoś mi będzie ograniczał używać normalnych żarówek, nakazywał jeździć ekologicznym autem, segregować odpady, bo takie widzimisię ma "Unia". Nie trawię też tych greenpeacowców i feministek oraz politycznej poprawności. Masz rację rul3z - płacę, to używam jak chcę i nikomu nic do tego. Jak większość ludzi, tak i ja jestem samolubny i się z tym nie kryję. Mimo wszystko dobrze, że są i tacy i tacy ludzie- przynajmniej "nie jest tak doskonale" jak w Equilibrium.

Ubik 

Wysłany: Nie Sie 30, 2009 20:03   

rul3z napisał/a:

ZAL.PL ...

Mam nadzieję, że z innymi świadomymi zagrożeń ekologami da się kulturalnie dyskutować.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Sie 31, 2009 07:56   

rul3z napisał/a:
Oczywiście teoria spisku, globalizacja, itp

Nie widze aby ktokolwiek o tym pisał

rul3z napisał/a:
Bruksela tylko kombinuję jak tu spiskować i za nas myśleć...

Tego też nie napisałem. Raczej że Bruksela po prostu czasem nie myśli. Albo myśli głupio.

rul3z napisał/a:
Dobrze wiem jak jest zbudowana taka świetlówka, nie żarówka jak napisałeś (tam nie ma żarnika), wiem jak funkcjonuje

no teraz już wiesz, wszak w necie jest wszytko. Zakładam jednak, że gdybyś wiedział na początku tej dyskusji to nie napisałbyś tego co napisałes.

rul3z napisał/a:
problem nie jest w technologii tylko w świadomości ludzkiej

Świadomość dotyczy także urzędników ;]

Gdyby chodziło o świadomość nigdy nie zaprzestanoby produkcji tradycyjnych żarówek. A świadomość doprowadziłaby d ich używania we właściwy sposób. TO samo dotyczy żarówek energooszczędnych.

rul3z napisał/a:
wysoce niepoważne lub po prostu spowodowane nieświadomością realnego zagrożenia jakie czeka naszą ziemie

Uffff Ostatnio na Półwiejskiej w Poznaniu, krążą aktywiści GRENNPEACU nawawiajac do wsparcia swojej organizacji... i dobrze. Niestety wiedza ich jest taka jak kolegi powyżej. Specjalnie dałem się zaczepić aby to sprawdzić . Dziewczyna bardzo miła i sympatyczna zmieniała na twarzy wszelkie kolory teczy jak po kolei obalałem jej wyssane z palca teorie. Mam nadzieję, że po tej rozmowie nadal wierzy w to co robi.

rul3z napisał/a:
ZAL.PL ...

rul3z napisał/a:
wysoce niepoważne
rul3z napisał/a:
krótkowzroczność jest domeną wielu Polaków.
rul3z napisał/a:
Bardzo śmieszne... nie ma to jak płytki dowcip
rul3z napisał/a:
Myślałem, że to jest forum do dyskusji a nie zaszczuwania innych, którzy mają inne poglądy niż administracja i stali bywalcy..

Szanowny Panie! To co zamieściłem powyżej to właśnie brak szacunku do rozmówców, wykluczający zasadność dyskusji. Próba zaszczucia swoich dyskutantów poprzez zdyskredytowanie ich samych lub ich wypowiedzi. Nie ma w tej dyskusji z twojej strony żadnych argumentów. Wszedłeś w nią z wiedzą zassaną z tvn-u i butą zassaną prawdpodobnie też w podobnych źródłach. Poglądy możesz mieć swoje ale dyskusję proponuję jednak prowadzić na argumenty a nie wyzwiska.

Proszę tez poczytać to

rul3z 

Wysłany: Sro Wrz 02, 2009 08:56   

Diabel-tasmanski, o wielki uzurpatorze tego forum tu również mnie zmiażdżyłeś...

Ubik napisał/a:

Mam nadzieję, że z innymi świadomymi zagrożeń ekologami da się kulturalnie dyskutować.

Co w tym jest niekulturalnego? To, że mi jest żal, między innymi Pana i pańskich poglądów?

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Wrz 02, 2009 09:08   

rul3z napisał/a:
Diabel-tasmanski, o wielki uzurpatorze tego forum

Wypraszam sobie. Jestem legalnym, wybranym demokratycznie i konstytucyjnie adminem tego forum. Wybór mój został dokonany na zlocie cenzorów na Łysej Górze. I był to wybór jednogłośny !! Tak że proszę z tymi określeniami uważać :)

A tak btw - przeczytałeś w ogóle rul3z, to co piszemy ?? Czy wystarczy Ci polityczna poprawność wbijana do głowy przez autorytety podobne do tego co masz w avatarze ??

piotr_s 

Wysłany: Sro Wrz 02, 2009 19:29   

Tak sobie poczytałem, nie chce mi się kłócić ale...
Wkurza mnie jak ktoś mi mówi co mam używać. Tzw. energooszczędność - to bzdura. Zwłaszcza jeśli chodzi o oświetlenie. Dlaczego nie mam zużywać energii jeśli chcę i za to płacę? To oświetlać zwykłymi żarówkami nie wolno, ale piecyk elektryczny mogę mieć? Dużo by wymieniać... elektryczne ogrzewanie podłogowe itp. Może należałoby zakazać używania komputerów stacjonarnych i nakazać przejście na laptopy. Przecież mniej energii zużywają. A właściwie można zabronić używania świeczek - takie nieoszczędne źródło światła, że szok - i jeszcze dwutlenek węgla wydziela. A w latarkach zwykłe żaróweczki też będziemy wymieniać?
Takie przepisy służą jednemu - ktoś chce na tym zarobić i tyle. Wiadomo kto - producent żarówek "energooszczędnych" (uuu... ale forsę ktoś dostał za ten przepis).
Może one i są energooszczędnie (sprawdzę, pomierzę). Ale nie podoba mi się ich światło. Zwykłe żarówki dają przyjemniejsze światło. Poza tym do budowy zwykłych żarówek nie używa się substancji szkodliwych.
Ciekawe czy po 2012 bedzie w ogóle można takie żarówki używać. Jeśli tak... to będzie przemyt z Ukrainy czy Białorusi ;) . A jak nie... to policja będzie mandaty wystawiać. Normalnie prohibicja. Ostatnio panuje jakieś "szaleństwo ekologiczne". Kiedyś gadali o dziurze ozonowej - powstały nowe dezodoranty i lodówki (bo freonu nie wolno). Wiadomo - jak ludzie nie chcą czegoś kupować, to najlepiej im wmówić, że coś jest ekologiczne, i że dbają o środowisko. A jeszcze lepiej... zmusić ich do kupna określonego produktu.

Jak ktoś chce rzeczywiście mieć energooszczędne źródło światła to niech sobie żarówkę sodową zamontuje. Jak na razie to najbardziej sprawne źródło światła. ;)

Yaroo 

Wysłany: Sro Wrz 02, 2009 19:53   

piotr_s napisał/a:
Ciekawe czy po 2012 bedzie w ogóle można takie żarówki używać.

Nie będzie można. Bo 21.12.2012 jest koniec świata :D Normalnie się doczekać nie mogę aby 22 grudnia tegoż roku na forum - gdziekolwiek - napisać - NO I CO ?? :D

sebekfireman 

Wysłany: Czw Wrz 03, 2009 11:11   

Cytat:
Może one i są energooszczędnie (sprawdzę, pomierzę). Ale nie podoba mi się ich światło. Zwykłe żarówki dają przyjemniejsze światło.

Kolor światła żarówki energooszczędne mogą mieć taki sam jak zwykła żarówka - wystarczy zakupić żarówki Morrisons, Osram lub Philips i mamy kolor światła identyczny jak przy zwykłej żarówce.
Cena tych żarówek też jest śmieszna - przez internet idzie je kupić już za niecałe 3 złote, a jakby nie patrzyć zużycie prądu jest około 5 krotnie mniejsze.

Na temat tego jakie pierdoły w mediach się wypisuje i ogłupia społeczeństwo to brak mi słów:
W linku który na początku dał lodolamacz jakiś pożal się boże specjalista się wypowiada:
Cytat:
Prof. Łukasz Turski podkreślił, że to nieprawda, iż energooszczędne są tańsze i dłużej służą. - One muszą działać dłużej, żeby być energooszczędne. Jeśli włącza się ją i wyłącza na kilkanaście sekund np. w łazience, to zużywa ona więcej energii niż zwykła, ponieważ musi zadziałać ten nieszczęsny starter - wyjaśnił fizyk.

a prawda jest taka że przy włączaniu żarówki energooszczędnej zużycie prądu na kilkanaście sekund zwiększa się o kilka wat, ale do przekroczenia tego co zużywa zwykła żarówka to jeszcze bardzo daleko.

lodolamacz 

Wysłany: Czw Wrz 03, 2009 11:35   

Juz jest odpowiedź na unijny przepis.
Nie wolno 100 watowych.
Ale ! Polak potrafi !

To już są 99 wat ! :jupi: :jupi: :jupi:

sebekfireman 

Wysłany: Czw Wrz 03, 2009 12:07   

Cytat:
Nie wolno 100 watowych.

Z tego co się orientuję to nie wolno powyżej 80 W - więc 99 się w to nie łapie ;)

lodolamacz 

Wysłany: Czw Wrz 03, 2009 15:51   

sebekfireman napisał/a:
Cytat:
Nie wolno 100 watowych.

Z tego co się orientuję to nie wolno powyżej 80 W - więc 99 się w to nie łapie ;)

Widzisz ! wyśmiałeś profesora, a sam masz wiedzę niekompletną.
Bo to jednak od 100 wat wzwyż, ma najpierw zniknąć z rynku.

Ubik 

Wysłany: Czw Wrz 03, 2009 16:51   

DaVe napisał/a:
nie lubię, jak ktoś mi będzie ograniczał używać normalnych żarówek, nakazywał jeździć ekologicznym autem

TAKIM?

sebekfireman napisał/a:
Kolor światła żarówki energooszczędne mogą mieć taki sam jak zwykła żarówka - wystarczy zakupić żarówki Morrisons, Osram lub Philips

Szczerze? Mam ich w domu sporo,ale nie spotkałem takiej, choć posiadam wymienionych firm. Z reguły tam gdzie ich używam dodaję jedną "normalną", aby światło było znośne dla oczu.

Ale nie o upodobania kolorystyczne się rozchodzi, tylko o obowiązującą poprawność. Nie jest normalne, że jest popyt na tradycyjne "100", a rynek nie generuje podaży?!

Nie dlatego że się nie opłaca, tylko dlatego, że już samo myślenie o "dobrej starej żarówce" to myślozbrodnia.

DaVe 

Wysłany: Czw Wrz 03, 2009 22:00   

Ubik napisał/a:
TAKIM?

Takim, tymi downsizingowymi również (śmieszne jest dla mnie ładowanie mikrosilniczków do dużych aut np 1.4 do Superba :glupek2: lub np Mondeo MK4 - max 2,5l )- ktoś lubi duże silniki, to niech ma wybór, jak go stać, to czemu mu to odbierać? Jakoś Holden ma w swojej ofercie 6litrówkę a zaczynają od 3,6l - pewnie wiedzą, że mniejsze w ogóle nie jadą :clever: oraz wymuszając zmianę na bardziej ekologiczne poprzez wyższe podatki >> http://www.forum.gniezno....opic.php?t=4235

Odpowiedz do tematu