Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.plPytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
STANOWISKO W SPRAWIE ZARZĄDZANIA MIENIEM KOMUNALNYM
Autor Wiadomość
SD 
Klub Gniezno


Dołączył: 15 Sie 2009
Posty: 123
Skąd: Gniezno to nasz dom
Wysłany: Sro Wrz 09, 2009 15:22   STANOWISKO W SPRAWIE ZARZĄDZANIA MIENIEM KOMUNALNYM

W dniu 9 września 2009 roku Klub Stronnictwa Demokratycznego w Gnieźnie złożył w biurze Rady Miasta swoje stanowisko w sprawie zarządzania mieniem komunalnym w Gnieźnie.
Poniżej przedstawiamy treść tego stanowiska.
„W imieniu wszystkich członków Klubu Stronnictwa Demokratycznego
w Gnieźnie, przedstawiamy poniżej nasze stanowisko dotyczące zarządzania mieniem komunalnym oraz wyprzedażą tego mienia obecnym najemcom.
Faktem niezaprzeczalnym jest, iż ubiegłoroczna kontrola przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz Regionalną Izbę Obrachunkową zobowiązały prezydenta do zmiany umowy, podpisanej między miastem a URBISEM w zakresie gospodarowania mieniem. Powodem tej decyzji było zawarcie umowy z rażącym naruszeniem prawa, co potwierdza postępowanie karne prowadzone przez prokuraturę w Szamotułach.
Przy tej również okazji należy zaznaczyć fakt, iż zgodnie z ustawą z dnia
8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, Prezydent Miasta i jego Urząd odpowiada za zaspakajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym m. in. spraw gospodarki nieruchomościami. Ponadto, zgodnie z ww. cytowaną ustawą działalność organów samorządowych jest jawna, a obywatele winni otrzymywać rzetelne informacje, a Prezydent winien stać na straży praworządności i zachować daleko idącą roztropność i profesjonalizm w podejmowaniu tak istotnych dla mieszkańców decyzji.
Zdaniem Klubu Stronnictwa Demokratycznego w Gnieźnie nie do przyjęcia jest fakt bezprzetargowego powierzenia spółce URBIS dalszego zarządzania mieniem komunalnym na okres 5 lat. Odnosząc się do wyżej cytowanej ustawy oraz do ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku „Prawo zamówień publicznych” Urząd Miasta winien ogłosić jawny przetarg na zarządzanie mieniem komunalnym przy zachowaniu zasad uczciwej konkurencji (art. 7). Rozwiązanie to przyniosłoby przejrzystość sytuacji, nikt nikomu nie zarzucałby działań niezgodnych z prawem, przyniosłoby zapewne duże oszczędności dla miasta, gdyż liczba oferentów byłaby spora a zaoferowana cena niższa niż obecnie pobiera URBIS, poprawiłaby się ściągalność zadłużenia, a nawet mogłyby ulec zmniejszeniu koszty dla najemców tych lokali. Rozwiązanie to winno naszym zdaniem znaleźć pełne zrozumienie zarówno Rady Miasta jak i samego Pana Prezydenta, i winny niezwłocznie zostać uruchomione wszelkie procedury zmierzające do takiego rozwiązania tego problemu. Do czasu rozwiązania spraw przetargowych, majątkiem winien nadal zarządzać URBIS. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby nadal zarządzał tym mieniem URBIS, jeśli w wyniku postępowania przetargowego zaoferowałby najlepsze warunki cenowe i przedstawił najlepsze warunki w sposobie zarządzania i ściągalności zadłużenia.
Co do sprawy sprzedaży lokali mieszkalnych będących w zasobach miejskich?
Klub Stronnictwa Demokratycznego w Gnieźnie stoi również na stanowisku prywatyzacji tego mienia z bonifikatą 90 %. Sprzedażą jednak winno objąć się tylko lokale mieszkalne wchodzące w skład już istniejących Wspólnot Mieszkaniowych. Pozostałe lokale winny zostać rewitalizowane na koszt miasta i przynosić porządny dochód, poprzez m. in. poprawę ściągalności zadłużenia, wskazywanie innych lokali socjalnych dla dłużników, zamianę lokali i priorytetowym traktowaniu lokatorów regularnie opłacających czynsze i w ramach nagrody poprawianie im warunków mieszkaniowych poprzez przydzielenie lokalu o większym metrażu.
Kolejną sprawą jest rozwiązanie problemu zadłużenia i poprawa jego ściągalności.
Otóż na dzień dzisiejszy Zarządcy i Właściciele w przypadku 3 miesięcznych zaległości dokonują upomnienia, wezwania do zapłaty a następnie pozew. Na mieście ciąży obowiązek dostarczenia lokalu socjalnego, których miasto nie posiada. Następuje sytuacja patowa, a lokator dalej nie płaci i mieszka. Czynności prawne są więc obecnie nieskuteczne. Ustawa o ochronie praw lokatorów pozbawia Właściciela prawa do dysponowania swoją własnością, co okrawa na kpinę. Podobnie ma się problem ściągania zadłużenia przez Miasto. Ponadto, nie można dopuścić do sytuacji, aby prywatni zarządcy (właściciele) wprowadzali w takich miejscach działalności gospodarczej typu usługi hotelarskie, gdyż wówczas nastąpi totalny problem mieszkalnictwa socjalnego dla miasta. A takie działania są dla nich jedyną szansą pozbycia się dłużników i odzyskania swojego mienia, które ma przynosić im dochód a nie straty.
Dlatego też, zdaniem Klubu Stronnictwa Demokratycznego w Gnieźnie, rozwiązaniem tego problemu może być:
1)uporządkowanie sytuacji z mieszkaniami zwalnianymi po śmierci głównego najemcy;
2)przydzielanie mieszkań zadłużonych, mieszkańcom lokali o mniejszym metrażu opłacających regularnie czynsz, po uregulowaniu w całości lub części zadłużenia poprzedniego lokatora;
3)powierzenie zarządzania mieniem komunalnym profesjonalnej firmie zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami wyłonionej oczywiście formie jawnego postępowania przetargowego,
4)budowa baraków socjalnych – budownictwo modułowe - lub wyłonienie
w postępowaniu przetargowym firmy, która postawiłaby takie baraki socjalne
i zajmowała się ich zarządzaniem (pozwoli to miastu na większe oszczędności wynikające z samego zarządzania, a także pozbawi się problemu ściągania zadłużeń, dysponować będzie dodatkowymi lokalami mieszkaniowymi, a osoby którym zaproponuje się takie warunki mieszkaniowe zapewne w większej części spłacą swoje dotychczasowe zadłużenie).
Przedstawiony ostatni przez nas sposób, zapewnił wielu dużym miastom,
m. in. Szczecinowi, rozwiązanie problemu mieszkań socjalnych, a przede wszystkim ściągalności zadłużenia. Oczywiście sposób ten należy rozpatrywać indywidualnie, delikatnie, odnosząc się do faktycznych warunków materialnych lokatorów. Istnieją przecież ludzie, którzy są osobami bez pracy, nie nadużywającymi alkoholu lub innych używek, osobami spokojnymi, których los doświadczył w bardzo przykry sposób, i tych ludzi należy traktować inaczej. Ale problem ten winien zostać rozstrzygnięty, i tu kolejny temat do rozważenia, przez wywiad środowiskowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który obecnie tak de facto nie istnieje,
z uwagi na ograniczone możliwości w zatrudnieniu, a także na obowiązujące procedury prawne.
Otóż zdaniem Klubu Stronnictwa Demokratycznego w Gnieźnie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej winien być jedyną organizacją odpowiedzialną na terenie miasta i powiatu za opiekę socjalną, powinien posiadać odpowiedni wywiad środowiskowy, winien mieć swój suwerenny budżet, i winien zajmować się właśnie m. in. opiniowaniem sytuacji materialnych rodzin zadłużonych zamieszkałych
w lokalach komunalnych. Pozwoliłoby to na bieżący monitoring sytuacji poszczególnych dłużników oraz z drugiej strony na podejmowanie przez Urząd Miasta stosownych decyzji w stosunku do tych osób.
Zapewniam wszystkich, że po zastosowaniu tych rozwiązań problem mienia komunalnego oraz jego zadłużenia w naszym mieście zniknie, a o to chodzi zarówna nam jak i Państwu. Dla miasta i mieszkańców jest to najlepsze rozwiązanie”.

Piotr Mikołajczak
Przewodniczący
Klubu Stronnictwa Demokratycznego w Gnieźnie
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 11
Copyright Gniezno.com.pl ©
Wszelkie prawa zastrzeżone.
2002 - 2013

Polityka prywatności

Korzystanie z tej witryny oznacza akceptację regulaminu

Polecamy:
Agencja Interaktywna www.by.pl | Gniezno.com.pl |

Gniezno.com.pl jest firmą niezależną oraz samofinansującą i nie korzysta ze wsparcia środków publicznych; rządowych, samorządowych ani UE.

Właścicielem Gniezno.com.pl oraz Forum.Gniezno.com.pl jest firma Patryk Pawlak Sp. z o.o. z siedzibą w Gnieźnie, 62-200 Gniezno zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Poznaniu - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego z kapitałem zakładowym w kwocie 5000 złotych w całości opłaconym. KRS: 0000475702, NIP: 7842490681, REGON: 302504149

Forum.Gniezno.com.pl stanowi integralną część portalu Gniezno.com.pl i z tego tytułu wszystkie elementy serwisu objęte są ochroną prawną. Powielanie, kopiowanie i wykorzystywanie jakiejkolwiek części jest dozwolone wyłącznie do celów osobistych. Wykorzystywanie do celów komercyjnych tylko za zgodą Gniezno.com.pl z zastrzeżeniem, iż nie mogą być one w żaden sposób modyfikowane.
Wypowiedzi użytkowników forum są ich prywatnymi opiniami. Gniezno.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi naruszające dobra osób trzecich ani za prawdziwość informacji przedstawianych przez użytkowników. Korzystający z forum ponoszą wyłączną odpowiedzialność za czyny i zachowania naruszające prawo i skutki takich zachowań.
Serwis Gniezno.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, ogłoszeń oraz informacji dostarczonych przez osoby trzecie.

Nasze serwisy:
Gniezno.com.pl | Agencja Interaktywna www.by.pl | Forum.Gniezno.com.pl

Informacje:
Kontakt | Reklama | Regulamin | Osoby odpowiedziane za forum | Załóż swój dział | Zostań moderatorem

Realizacja: Gniezno.com.pl & Agencja Interaktywna www.by.pl