Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Spacerniak
Autor Wiadomość
becia 

Wysłany: Sob Mar 13, 2010 14:22   

Tomasz Holka napisał/a:
łożesz ty, kurniancka w mordę, - nie mogłem się powstrzymać noorormmalnie i szlus

Właśnie - ja też jeszcze wciąż nie mam dostatecznie silnej woli i powstrzymać się nie mogę w wielu przypadkach, choć z pewnością by należało ;)
A zdjęcie Diabła jest urocze, choć dołu faktycznie brakuje. Przyznać się muszę jednak bez bicia, że i mnie się tak zdarza, że wszystko wisi w powietrzu ;)
Na dowód:

W każdym razie zachęcona, że jeszcze ktoś tu zagląda poszperałam jeszcze trochę no i oto rezultat:

Ze spaceru po parku miejskim:

1.

2.

3.

Ze spaceru w Skorzęcinie:

4. bardziej jako ciekawostka dla lubiących tę miejscowość w letniej porze - to co zostało z mola na głównej plaży

5.

6.

7.

Pozdrawiam wszystkich fotozakręconych :)

Robak 

Wysłany: Sob Mar 13, 2010 14:48   

Jak dla mnie, 7 jest super....no i ta ognista czerwień... :ok:

becia 

Wysłany: Nie Mar 14, 2010 11:40   

Robak napisał/a:
Jak dla mnie, 7 jest super.

Dzięki - miło mi, że chociaż coś wpadło komuś w oko.
To znaczy, że jeszcze czasem potrafię ustrzelić jakiś interesujący obrazek ;)
Wielce pocieszające.

Pozdrawiam.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Mar 14, 2010 14:08   

Mi się podoba jeszcze szóstka z tym że kadr przesunałbym w góre...

Tomasz Holka napisał/a:
Jak zwykle wypisujesz brednie, Diabeł! I nie dyskutuj dalej, bo nie masz najmniejszych szans na skuteczną obronę tych wydumań.

Oczywiście nie mogę się zgodzić z tym że zawsze pisze brednie :) ALe poza tym zdaniem to napisałeś to czego oczekiwałem :)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Mar 14, 2010 19:47   

becia napisał/a:
Przyznać się muszę jednak bez bicia, że i mnie się tak zdarza, że wszystko wisi w powietrzu
Na dowód:
becia napisał/a:
miło mi, że chociaż coś wpadło komuś w oko.

Powiem tak.
Nie widzę potrzeby komentowania zdjęć Beci.
Wystarczy mi, że wiem dlaczego każde z nich zostało wykonane a z ewentualnych mankamentów doskonale sobie zdaje sprawę sama Becia!

To tyle.

Natomiast muszę też niestety przeprowadzić samokrytykę swych poprzednich, zbyt autorytarnych wypowiedzi. :(

Otóż nie jest prawdą, że nie wypada, nie godzi się, nie powinno się, nie praktykuje się, tygrysy nie lubią, - itd, itp, fotografować nieba z tym wszystkim co na nim nas zafascynowało !!
Należy tylko zachować proporcje obrazka do jakiej w krajobrazie jesteśmy przyzwyczajeni (czyli 2:3 lub 3:2), by nie sugerować sztucznego cięcia kadru.
Należy też albo całkowicie zrezygnować z dolnych, związanych z ziemią elementów, albo bardzo precyzynie wybrać jak najbardziej naturalną linię podziału ziemia-niebo.

W przypadku beciowego, nadowodowego zdjęcia, dolną część kadru oparłbym o podstawę drzew widocznych na horyzoncie, czyli tylko ciupkę w dół i już.

becia 

Wysłany: Nie Mar 14, 2010 23:22   

Tomasz Holka napisał/a:
Nie widzę potrzeby komentowania zdjęć Beci.

A szkoda...
Tomasz Holka napisał/a:
z ewentualnych mankamentów doskonale sobie zdaje sprawę sama Becia!

... z jakichś tam z pewnością ale dobrze byłoby się upewnić bo za speca się nie uważam - poza tym ktoś może np. wytknąć słusznie coś, na co ja niekoniecznie zwracam uwagę :)

Tomasz Holka napisał/a:
W przypadku beciowego, nadowodowego zdjęcia, dolną część kadru oparłbym o podstawę drzew widocznych na horyzoncie, czyli tylko ciupkę w dół i już.

Taaaak... też na to wpadłam ale niestety po fakcie :(
Wciąż emocje jeszcze często górują i trudno skupić się na takich szczegółach no a potem jest już za późno...
No cóż - trening czyni mistrza więc mam nadzieję, że niebawem będę nad tym bardziej panować.

P.S.
Diabeł - co do 6 myślałam raczej nad zdjęciem bez tarczy słonecznej w kadrze - ale kąt miałam nieodpowiedni a nie było za bardzo na co się wdrapać ;) no i wyszło jak wyszło...

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Mar 14, 2010 23:51   

becia napisał/a:
A szkoda...

Zadny skody tu ni mos, powiedział by Kwiczoł do Plebanka! Resztę zrobisz sama Beciu.
becia napisał/a:
dobrze byłoby się upewnić

Pewnie dobrze ale pewność to domena matematyki.
becia napisał/a:
ktoś może np. wytknąć słusznie coś, na co ja niekoniecznie zwracam uwagę

Zwracasz, choć nie zawsze to co przed tobą, tłumaczy się na równie ekspresyjny obrazek.
To też wyćwiczysz sama.
Wystarczy dużo fotografować i bardzo mało pokazywać.
becia napisał/a:
Wciąż emocje jeszcze często górują i trudno skupić się na takich szczegółach no a potem jest już za późno...

No!
I to dobrze.

becia 

Wysłany: Pią Mar 26, 2010 09:59   

Tomasz Holka napisał/a:
Pewnie dobrze ale pewność to domena matematyki.

Tak samo z resztą lubianej przeze mnie dziedziny - stąd też podejrzewam wynika potrzeba upewnienia się dlaczego 2 + 2 nie dało 4 :P

Tomasz Holka napisał/a:
Wystarczy dużo fotografować i bardzo mało pokazywać.

Doooobra - postaram się już więcej gniotów tu nie pokazywać, chociaż myślałam, że właśnie lepiej pokazywać, bo z komentarzy można się jeszcze czegoś nauczyć albo przynajmniej dać przykład - by inni mogli pouczyć się niekoniecznie na własnych błędach ;)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Mar 26, 2010 16:21   

becia napisał/a:
postaram się już więcej gniotów tu nie pokazywać

Nie o to chodzi, Beciu!

Z dwóch zdjęć wędkarzy podlodowych, można było spokojnie pokazać tylko jedno. Szóste oczywiście!
Faktura śniegu i jej wyrazistość przemawia jednoznacznie za takim właśnie wyborem.

Jeżeli na drugim, Beciątko nie stworzyło wystarczającego sztafażu (biała kurtka!), mówi się trudno i rezygnuje z pokazania obrazka.

Na trzecim, jak się okazało, urokliwe smugi światła nie przetłumaczyły się na obrazku w porównywalny nastrój.
Rozwiązanie jak wyżej.

Na pierwszym z kolei, niby wszystko w porządku, ale nieco zbyt słabo zaznaczony temat.

Nie chodzi więc o pokazywanie gniotów (!!), bo w każdym powyższym przypadku fotografowanie BYŁO uzasadnione!
(tylko wynik czasem nieco różny od oczekiwanego)

Chodzi o śmiałe pokazywanie takich zdjęć z których jesteś w pełni zadowolona.

becia 

Wysłany: Pią Mar 26, 2010 17:29   

Dziękuję, że jednak zdecydował się Pan skomentować moje zdjęcia, wbrew wcześniejszym zapowiedziom.
Jednak dobrze jest się upewnić :P

Tomasz Holka napisał/a:
na drugim, Beciątko

To nie Beciątko - wbrew pozorom nie na wszystkich moich zdjęciach "z udziałem" dzieci występują moje własne :P

Tomasz Holka napisał/a:
Chodzi o śmiałe pokazywanie takich zdjęć z których jesteś w pełni zadowolona.

To znaczy, że jednak nie będę nic pokazywać - bo nie mam w swojej kolekcji takich zdjęć. No może prócz tego jednego z wietrznego nadmorskiego dnia, które to kiedyś nawet w konkursie wygrało...

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Mar 26, 2010 19:11   

becia napisał/a:
To znaczy, że ...
... choć sama potafisz ocenić krytycznie własne zdjęcia, to ponad własne przekonania przedkładasz opinie innych.

Błąd w sztuce!

Należy pokazywać w pełni satysfakcjonujące prace i nie przejmować się opiniami.

becia 

Wysłany: Sob Mar 27, 2010 11:20   

Chyba nie do końca się zrozumieliśmy, bo o ile mogę się zgodzić z tym:
Tomasz Holka napisał/a:
sama potafisz ocenić krytycznie własne zdjęcia
to z drugą częścią stwierdzenia:
Tomasz Holka napisał/a:
ponad własne przekonania przedkładasz opinie innych
już nie.

Tak, jak napisałam wcześniej - zwyczajnie nie mam zdjęć z których jestem "w pełni" zadowolona bo zdaję sobie sprawę z ich niedoskonałości. Pokazuję zaś takie zdjęcia nie ze względu na osądy innych, czy zdjęcie się podoba, czy nie, lecz licząc na pomoc w odkryciu dlaczego np.
Tomasz Holka napisał/a:
urokliwe smugi światła nie przetłumaczyły się na obrazku w porównywalny nastrój
i jak ewentualnie podejść do tematu, by błędu nie powtórzyć.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Mar 27, 2010 16:25   

becia napisał/a:
Pokazuję zaś takie zdjęcia nie ze względu na osądy innych, czy zdjęcie się podoba, czy nie, lecz licząc na pomoc w odkryciu dlaczego np. Tomasz Holka napisał/a:
urokliwe smugi światła nie przetłumaczyły się na obrazku w porównywalny nastrój
i jak ewentualnie podejść do tematu, by błędu nie powtórzyć.

Sprytnie wybrałaś jedyne zdjęcie w którym taki motyw mógł mieć miejsce. Już o tym pisaliśmy i pewnie nie raz, że aparat widzi scenę obiektywnie a my za pomocą indywidualnych, subiektywnych przetworzeń naszego mózgu.

Z czasem, każdy fotografujący (w miarę często i nieprzypadkowo!) nauczy się odgadywać jak aparat zobaczy to, co zadziałało na naszą wyobraźnię i poczucie estetyki.

Czy jednak nawet wtedy, gdy domyślimy się miernego efektu należy zrezygnować z fotografowania?
Na pewno NIE!

Nie, bo jednak nigdy do końca nie potrafimy przewidzieć tego efektu w stu procentach.

Właśnie dziś odebrałem z Fotoyokera wywołane slajdy, które dla próby nowego aparatu naświetliłem w zeszłą niedzielę.

Czy jestem z wyniku zadowolony?

Tak bo nowy sprzęt znakomicie naświetla slajdy! Nie, bo jakość wywołania pozostawia jednak nieco do życzenia.
Tak, bo standardowy zoom okazał się doskonałym obiektywem.
Zatem główny cel jednak został osiągnięty!

Czy jestem zadowolony ze zdjęć? W pełni z trzech. Góra!

A reszta? No niby wszystko jest w porządku, bo na oślep nie strzelam. Ale nie sądzę bym wyświetlił je na ekranie więcej niż raz
lub dwa.

Co ewentualnie mógłbym pokazać?

Pewnie te trzy z których jestem w pełni zadowolony. Czy zatem są to zdjęcia mistrzowskie?

Ależ skąd! To jedynie fajne zdjęcia reporterskie, które z przyjemnością oglądam i do których w zasadzie nie mogę się doczepić.

A co z resztą? No są poprawne ale też niewiele ponad to, że poprawne.

Teraz pytanie najważniejsze! Czy to co opisałem wyżej to norma ??

TAK! To norma.
Ale czy dla mistrzów, przeciętniaków, początkujących czy może jeszcze innych gatunków fotografów?

Dla każdego poważnie bawiącego się fotografowaniem.

PS; POWAŻNIE BAWIĄCEGO SIĘ (cośikś udało się do wiedzy dołożyć, bo reszta była już znana wcześniej)

emigrant 

Wysłany: Pią Kwi 02, 2010 11:45   

Wiosenny spacer.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Kwi 03, 2010 11:01   

emigrant napisał/a:
Wiosenny spacer.

No tak! Nieźle musiał się narozglądać emigrant aby dostrzec takie motywy.

To się chwali przede wszystkim!

Czy autor zadowolony z wysiłków? Pewnie w nieco ograniczonym stopniu.

Rzecz w tym, aby wysiłków nie zaprzestawać i się nie zniechęcać, - ZANIM upolujemy tą fantastyczną klatę, na którą czekamy.
Pierwsza taka klata, to dwukrotne zwiększenie zasobów cierpliwości w oczekiwaniu na następną.
Dwie klaty, to cztery razy więcej wytrwałości, cztery - szesnaście i tak dalej.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 22:29   

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 22:37   

Bardzo dobrze! Nijak Diabłowi dosunąć :mruga:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 22:43   

Ooo dziękuję :) Tak se pykłem :)

Grzegorz 

Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 22:55   

A ja mogę ? :P Ten krzak (czy coś) wystający po prawej stronie jakoś mnie irytuje.
No i gdzie te wałkowane 1/3 lub 2/3 kadru?

Poza tym :ok:

Musiałem :P

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 23:22   

Grzegorz napisał/a:
No i gdzie te wałkowane 1/3 lub 2/3 kadru?

To wierzbowe korony mają być w odpowiednim punkcie. I są! Atrakcyjne, fajnie rozświetlone, nostalgiczne.
Reszta równa do tematu. Bez zawracania głowy, gdzie horyzont.

Na moich przedkonkursowych zdjęciach z zeszłoroczych wakacji (Lato z notatnika wrażeń) horyzont był dokładnie w połowie wysokości kadru, czyli tak jak teoretycznie jest niewskazane.

Tylko niewskazane!

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Kwi 07, 2010 21:30   

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sro Kwi 07, 2010 23:01   

Hm...

Widać, że nie pyknąłeś! I wbrew pozorom to bardzo ważne, - jak nie najważniejsze.
Reszta natomiast jest niedookreślona, że tak powiem.

Takie ustrojstwo bowiem, może być znakomitym pierwszym planem dla liniowej perspektywy zardzewiałych torów, które pewnie jeszcze by chciały powieźć w dal siną a najprawdopodobniej nie będzie im dane.

Może też być znakomitym motywem głównym do tematu detal (wyobrażam sobie temat konkursu "niepotrzebny detal")

A Ty nie przypisałeś funkcji tej zardzewiałej przekładni.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Kwi 07, 2010 23:13   

Możei masz rację. ie myślałem o tym robiąc zdjęcie. Chyba nawet nigdy nie myślałem. Właśnie się czegos nauczyłem :) W teorii. Zobaczymy jak mi pójdzie w praktyce.

becia 

Wysłany: Czw Kwi 22, 2010 11:57   

Tym razem typowo wiosenny spacer na większym zbliżeniu:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Pokazuję mimo wcześniejszych pouczeń o niepokazywaniu, bo w sumie jestem z tych zdjęć nawet zadowolona - choć nie w pełni ale jednak :P

Pozdrawiam.

becia 

Wysłany: Czw Cze 03, 2010 14:46   

No tak - niby wiosna w pełni ale zaglądając w ten temat ma się wrażenie, że coś spacery nie cieszą się zbytnią popularnością ;)

Niemniej jednak małe co nieco z niedawnego porannego spacerku:

1.

2.

3.

Pozdrawiam i zachęcam do spacerów - tych fotograficznych szczególnie :papa2:

Grzegorz 

Wysłany: Pią Cze 04, 2010 20:55   

Dzisiaj pogoda dopisała, więc grzechem byłoby nie wybrać się na spacer:)
Ważki też się wybrały :)

becia 

Wysłany: Pią Cze 04, 2010 22:28   

No Grzesiek - dałeś czadu :D

Szczególnie pierwsza na wielki plus brawo !! :ok:

Na drugiej za duży bałagan w tle, trzecia tak sobie, ale nie wiem dlaczego - może temat zbyt mały i jakoś tak tonie w nadmiarze zieleni.
Czwarte też dobre - podoba mi się ten kadr lekko po przekątnej =]

A poza tym - mógłbyś nie być taki zazdrośnik w stosunku do swoich tajemnic fotograficznych i zostawiać exif - czasem lubię sobie podejrzeć :P

44 

Wysłany: Pią Cze 04, 2010 22:41   

Jedynka jest genialna! To i dlatego reszcie trudno konkurować ;)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Cze 04, 2010 22:55   

No jest to prawda - widać wytrawne oko :)

Grzegorz 

Wysłany: Pią Cze 04, 2010 23:12   

becia napisał/a:

A poza tym - mógłbyś nie być taki zazdrośnik w stosunku do swoich tajemnic fotograficznych i zostawiać exif - czasem lubię sobie podejrzeć :P

Tajemnic? :D A co ja, da Vinci?:D
A tak na serio, to EXIF nie jest zapisane na pomniejszonych przez picase zdjęciach. Jeśli chcesz podejrzeć te dane zapraszam do mojego albumu w picasaweb (adres znasz:) )

Odpowiedz do tematu