Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Spacerniak
Autor Wiadomość
Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Cze 04, 2010 23:35   

Diabel-tasmanski napisał/a:
No jest to prawda - widać wytrawne oko

Guzik tam oko widać! Staranność nadzwyczajną widać i fachowe podejście do tematu!

Grzesiu, jesteś biologiem? Zdjęcia wielce tomankowe! Szczerze gratuluję!

Oko to widać u Beci w ciekawie odbitej poczcie i kamienicy na Chrobrego 33, gdzie do 1930 roku mieszkał i wychowywał się mój Tato.

becia 

Wysłany: Sob Cze 05, 2010 17:23   

Tomek Holka napisał/a:
Staranność nadzwyczajną widać i fachowe podejście do tematu!

Oj, Grześ się rozpłynie pod nadmiarem miodu :mruga:

Tomek Holka napisał/a:
Grzesiu, jesteś biologiem?

Przyjemność odpowiedzi na to pytanie zostawię jego adresatowi - ale przyznać muszę, że nieźle mnie rozbawiło to przypuszczenie, wysnute na podstawie tych kliku zdjęć ;)

Tomek Holka napisał/a:
Oko to widać u Beci

Chyba na avatarze tylko, bo na zdjęciach z odbiciami swojego wizerunku nie zauważyłam :P

A poważnie - dziękuję za zauważenie i w pewnym sensie docenienie. Już myślałam, że po Grzesiowym show moje zdjęcia przejdą całkiem bez echa :)

P.S.
Proszę mi nie brać za złe tych małych uszczypliwości - jakiś taki mam strój dziś :D

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Cze 05, 2010 22:30   

becia napisał/a:
przypuszczenie, wysnute na podstawie tych kliku zdjęć
Typowo niewieści wniosek!

becia 

Wysłany: Sob Cze 05, 2010 23:40   

Tomek Holka napisał/a:
Typowo niewieści wniosek!

W takim razie na podstawie czego wysnuł Pan swój wniosek o możliwych biologicznych zainteresowaniach autora zdjęć ??
Bo wśród Grzesiowych fotek widzę raczej takie, które wynikają zapewne z możliwości czasowych i dużej cierpliwości, niż dogłębnej znajomości zwyczajów fotografowanych obiektów (mam na myśli oczywiście żywe stworzenia).

No ale poczekajmy na wypowiedź samego zainteresowanego :)

becia 

Wysłany: Pią Cze 11, 2010 19:14   

Cóż... Grześ się wypowiedzieć nie chce, Tomanek też gdzieś zniknął, więc może czas odświeżyć temat "nowymi" zdjęciami :)

1. skorzęcińskie molo

2. pomost w Jankowie Dolnym

Wiem, że na fotografowanie przyrodniczych obiektów mam za słaby obiektyw i zbyt małą fachową wiedzę ale mimo to, jak mam okazję, nie skąpię migawki ;)

3.pliszka szara

4. pliszka szara w wersji szarej ;)

myślę, że chyba lepsza od koloru, bo mniej bałaganu w kadrze... a jakie Wasze zdanie?

5. krople słońca

tak na ukoronowanie pogody ostatnich dni :okulary:

Grzegorz 

Wysłany: Pią Cze 11, 2010 22:58   

noooo dobra tej!

Panie Tomku, nie jestem biologiem, ale lubię fotografować "robactwo". To całkiem inny świat :)

Teraz Beciowe fotki :P
2 i 3 jakby przepalone, chyba że to efekt rozjaśniania w GIMP'ie ;)
za to piąte zdjęcie bardzo mi się podoba. Fajnie wyszło odbicie promieni w prawej kropli.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Cze 11, 2010 23:15   

Grzegorz napisał/a:
ajnie wyszło odbicie promieni w prawej kropli.

A skad wiesz, że to ie efekt w GIMP-ie? :P

W istocie zdjęcie pierwsza klasa. Jedyna jego wada to bliżej nie określona głębia.

Grzegorz 

Wysłany: Pią Cze 11, 2010 23:18   

GIMP to nie Corel, w nim się tak nie da :D

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Cze 11, 2010 23:26   

Grzegorz napisał/a:
nie jestem biologiem, ale lubię fotografować "robactwo"
Czy to oznacza, że wiesz gdzie można znaleźć takie ważki i znasz ich zwyczaje?
Aby fotografować owady z sukcesem, należy przede wszystkim wiedzieć gdzie i kiedy to robić.
Dopiero potem, jak.

Beciu, porównaj zdjęcia 3 i 4 poczym zauważ, że liny na 4-tym "robią" przestrzeń i dzięki nim właśnie woda płynie.
Dlatego 3-cie jest jakby niepełne - ucięte.

Ładna kompozycja detalu na 5-tym. 1-wsze i 2-gie, tak - ale koniecznie ze sztafażem, który określi skalę (wielkość) krajobrazu.

Grzegorz 

Wysłany: Pią Cze 11, 2010 23:43   

Jeśli chodzi o ważki, to nic trudnego natknąć się na nie. Wystarczy spacer w pobliżu stawu, jeziora lub po mokrej łące, czyli wszędzie tam gdzie są komary.
Zwyczaje? Powiem tak: często spaceruję wyszukując owadów, które zechcą szanownie pozować do fotografii. Jak już znajdę, obserwuję przez jakiś czas, aż w końcu decyduję się na "strzał".

becia 

Wysłany: Pią Cze 11, 2010 23:44   

Grzegorz napisał/a:
2 i 3 jakby przepalone, chyba że to efekt rozjaśniania w GIMP'ie ;)

Doprawdy nie wiem, gdzie Ty tu przepalenia widzisz. Może ktoś z nas ma źle ustawiony monitor.
Może inni zabiorą głos w tej sprawie. Jeśli to mój, to będzie to dla mnie cenna informacja.
A przy okazji - nie były rozjaśnianie w GIMPie a tylko zmniejszane.

Grzegorz napisał/a:
Fajnie wyszło odbicie promieni w prawej kropli.
A skad wiesz, że to ie efekt w GIMP-ie? :P

Zapewniam, że zdjęcie nie było upiększane dodawaniem czegokolwiek w jakimkolwiek programie.

Jedyna jego wada to bliżej nie określona głębia.

Chyba nie bardzo rozumiem ten "zarzut", choć blondynką nie jestem :)
Za pochlebne opinie dziękuję :mruga:

Tomek Holka napisał/a:
Beciu, porównaj zdjęcia 3 i 4 poczym zauważ, że liny na 4-tym "robią" przestrzeń i dzięki nim właśnie woda płynie.

Jak można przeczytać w moim poście pod zdjęciem nr 4 właśnie - chyba to zauważyłam, choć może nie tak nazwałam ;)

Tomek Holka napisał/a:
Ładna kompozycja detalu na 5-tym.

Cieszę się, bo z moim aparatem i konwerterem nie jest to łatwe.

Tomek Holka napisał/a:
1-wsze i 2-gie, tak - ale koniecznie ze sztafażem

Niestety nie udało mi się znaleźć żadnego ryzykanta, który zdecydowałby się za taki posłużyć. Na 1 teren ogrodzony i zakaz wstępu, na 2 pomost bez możliwości wejścia na niego - przednia część rozebrana. A wklejać nie chciałam, bo Grześ by się znów przyczepił, że coś majstrowałam w GIMPie :P

Tak więc jest jak jest.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sob Cze 12, 2010 13:49   

Grzegorz napisał/a:
GIMP to nie Corel, w nim się tak nie da

Da się :)

becia napisał/a:
Chyba nie bardzo rozumiem ten "zarzut"

Głebaia ostrości i jej umiejscowienie do mnie nie przemawia. Nie wiem tak naprawdę co autor chciał pokazać, no chyba że tę kroplę po prawej, ale w takim razie chyba nie powinna się znaleźć w tym miejscu...

becia 

Wysłany: Sob Cze 12, 2010 14:05   

becia napisał/a:
GIMP to nie Corel, w nim się tak nie da

Po pierwsze to nie mój cytat :P
Muszę się jednak zgodzić, że chyba by się jednak dało w GIMPie "dorobić" taki efekt...
Ten jednak dorabiany nie jest.

Głebaia ostrości i jej umiejscowienie do mnie nie przemawia. Nie wiem tak naprawdę co autor chciał pokazać

Po drugie - jakoś innym głębia nie przeszkadza, no ale każdy ma inną percepcję i rozumiem, że może się nie podobać :)
Co zaś do intencji autorki - chciałam pokazać i świeżość zieleni (stąd część ostrości na liściu z lewej u dołu - stanowiąca swoistą "przeciwwagę" dla kropli po prawej) i odbicie promieni słonecznych w kropli.
Niemniej rozumiem, że nie do każdego to przemawia i nie każdy odbiera to w ten sposób.

To zresztą normalne - wystarczy spojrzeć na galerie w różnych portalach - pod każdym zdjęciem są komentarze osób popadających w zachwyt nad obrazkiem i takich, które w tym samym zdjęciu nie widzą nic szczególnego...
Pozdrawiam.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sob Cze 12, 2010 14:42   

becia napisał/a:
Po pierwsze to nie mój cytat

Fakt. ALe to niemój błąd. Coś sie popsuło :D

becia napisał/a:
chyba by się jednak dało w GIMPie "dorobić" taki efekt.

NA pewno :)

becia napisał/a:
jakoś innym głębia nie przeszkadza

ALe ja piszę za siebie a ie za innych

Zdjećie mi sie podoba - pierwzze wrażenie jest dobre. Jednak juz po chwili uderza brak wyrazistości przekazu. Nei wiadomo co autor/ka chciał/a pokazać. A powinno byc widać - bez wyjaśniania pisemnego :)

becia 

Wysłany: Sob Cze 12, 2010 15:15   

Coś sie popsuło :D

I pewnie zostanie "wkrótce" naprawione :P

ALe ja piszę za siebie a ie za innych

W porządku. Rozumiem, że każdy w inny sposób może postrzegać te same rzeczy.

po chwili uderza brak wyrazistości przekazu. Nei wiadomo co autor/ka chciał/a pokazać. A powinno byc widać

Wg mnie widać, no ale w końcu to moje zdjęcie, więc wiem, co chciałam pokazać :P
i nie zamierzam bronić na siłę tego zdjęcia jeśli samo się obronić nie może... ;)

Jak się uda, to zrobię może jeszcze podobne z bardziej wyraźnym przekazem :)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sob Cze 12, 2010 15:31   

becia napisał/a:
I pewnie zostanie "wkrótce" naprawione

:) Noo

becia napisał/a:
Jak się uda, to zrobię może jeszcze podobne z bardziej wyraźnym przekazem

No wlasnie i wtedy okaże się czy miałem rację :D

becia 

Wysłany: Sob Cze 12, 2010 15:34   

i wtedy okaże się czy miałem rację :D

albo wcale nic się nie okaże, bo dla kogoś innego to zdjęcie będzie czytelniejsze, dla Ciebie zaś to nowe :P

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sob Cze 12, 2010 17:57   

No własnie to dopiero zobaczymy :P

becia 

Wysłany: Sob Lip 03, 2010 14:34   

Widziałam, że Grzegorz wrzucił kilka kadrów z zoo, więc ja również postanowiłam pokazać, że możliwe jest zrobienie zwierzętom w zamknięciu zdjęć, na których nie widać ogrodzenia. Zapraszam więc na taki mały, trochę egzotyczny spacerek:

NA WYBIEGU:
1.

2.

PRZEZ SIATKĘ:
3.

4.

5.

PRZEZ SZYBĘ:
6.

7.

A tutaj już niestety nie udało się uniknąć "uwięzienia" zwierząt:
8.

9.

:papa2:

Grzegorz 

Wysłany: Sob Lip 03, 2010 21:30   

Kilka kadrów? :D to są gnioty które w zasadzie nie powinny się nigdzie pokazać. Wrzuciłem tylko ze względu na Pana Tomka i jego "zagadkę" :)

Co do Twoich zdjęć, 6 i 7 (gdyby było można, napisałbym, że są zaje***ste, ale że nie można, to napiszę, że) są świetne :]

becia 

Wysłany: Sob Lip 03, 2010 22:30   

Grzegorz napisał/a:
Kilka kadrów? :D to są gnioty

Oj już nie bądź taki skromny :P

Grzegorz napisał/a:
6 i 7 (gdyby było można, napisałbym, że są zaje***ste, ale że nie można, to napiszę, że) są świetne :]

Jak chcesz to podeślę Ci oryginalne wersje w pełnym rozmiarze i sobie drukniesz plakaty na ścianę =]
Nawet Ci autograf strzelę :D (bo potem możesz się nie dopchać :mruga: )
A poważnie - dzięki - cieszę się, że chociaż coś się podoba :)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Lip 03, 2010 23:11   

becia napisał/a:
kilka kadrów z zoo
Tak.
Przypomniało mi się, jak kiedyś spacerowałem w Zoo z koleżanką i jednocześnie zapaloną fotoamatorką.
Po niespełna trzech godzinach łazęgowania, Hanka zapytała mnie ile zrobiłem zdjęć.

Jak pamiętam, odpowiedziałem, że zaledwie kilka. Kilka? Zdziwiła się moje towarzyszka. To dlaczego podnosiłeś aparat do oka więcej jak ze sto razy?

No i właśnie chyba w tej prawdzie przysłowiowy diabeł tkwi. Lokując motyw na matówce bardzo często rezygnuję z wykonania zdjęcia.
Kadrując stwierdzam najczęściej, że to co widzę nie jest niczym specjalnym a co dopiero tym, co tygrysy lubią najbardziej.

Myślę, że to typowa właściwość każdego "starego" fotoamatora posługującego się aparatem lustrzanym.

Zatem z którego beciowego zdjęcia bym zrezygnował już w momencie kadrowania?
Na pewno nie ze słonia.
Sympatyczna czterotonowa baletnica (piękny ruch!) zasługiwała by jedynie na nieco miejsca by mieć gdzie truchtać.
Ryjek w rozwidleniu drzewa pewnie zatrzymał by moją uwagę na dłużej, niemniej jednak warto było sięgnąć po dłuższy obiektyw. Bez niego, chyba nie wykonał bym zdjęcia.

Nie zwolnił bym też migawki w przypadku 3-go zdjęcia. Motyw ginie w tle, które ponadto jest nad wyraz absorbujące
i niespokojne.
Podobnie flamingi jakieś takie niczym niezaintetresowane. Te grzesiowe jednak pozowały!

Za to małpiszon rewelacyjny! To bezbłędne zdjęcie.

Kocur - leń! Jak znam siebie, podczas kadrowania bym cmokał, chrumkał etc, aby tylko łaskawie odwrócił łebasa. Tyle, że wtedy wyszedł by centralny kadr. Niedobrze.
W każdym razie, gdyby jednak kocur zlekceważył moje chrumkanie, to jednak nie wyzwolił bym migawki.

Z nosorożcami ten sam kłopot co z ryjkiem na drzewie. Bez dłuższej ogniskowej ani rusz.

Ptaszysko fajne! Ogląda się dobrze i z ciekawością, - nawet tło w tym pomaga.

becia 

Wysłany: Pon Lip 05, 2010 10:41   

Tomek Holka napisał/a:
Sympatyczna czterotonowa baletnica (piękny ruch!) zasługiwała by jedynie na nieco miejsca by mieć gdzie truchtać.

Niestety, gdybym jej dała więcej miejsca miałaby "towarzystwo" w postaci słupów i ogrodzeń - a tego chciałam uniknąć...

Cytat:
Ryjek w rozwidleniu drzewa pewnie zatrzymał by moją uwagę na dłużej, niemniej jednak warto było sięgnąć po dłuższy obiektyw.

Gdyby się go miało, to by się sięgnęło - na razie jednak muszę się cieszyć tym co mam :P

Tomek Holka napisał/a:
Nie zwolnił bym też migawki w przypadku 3-go zdjęcia.

To bardziej dla przykładu wstawiłam (zadowolona z niego nie jestem) - bo zdjęcie przez siatkę było zrobione. Oczka miały wielkość może 1 zł a mój obiektyw średnicę 58 mm - mimo to siatki nie widać.

Tomek Holka napisał/a:
Podobnie flamingi jakieś takie niczym niezaintetresowane.

Trudno pewnie być czymś zainteresowanym w pochmurny dość i prany dzień. Niestety czekać nie mogłam aż postanowią "coś" pokazać - jak łatwo się pewnie domyśleć nie pojechałam tam tylko na sesję a z dziećmi na spacer i tylko próbowałam połączyć jedno z drugim.

Tomek Holka napisał/a:
Za to małpiszon rewelacyjny! To bezbłędne zdjęcie.

Dziękuję, choć do końca zadowolona z niego nie jestem - widać, że zwierzę znajduje się w zamknięciu a nie w naturalnym środowisku.

Tomek Holka napisał/a:
Kocur - leń! (...) jednak nie wyzwolił bym migawki.

Ja jednak miałam inne zdanie - jak widać z resztą. Czy kotu zawsze musi być widać oczy - takiego leniuchującego właśnie chciałam. I jestem niezadowolona tylko, że również tutaj, jak się dokładniej przyjrzeć można dostrzec, że to nie jest jego naturalne środowisko.

Tomek Holka napisał/a:
Ptaszysko fajne! Ogląda się dobrze i z ciekawością, - nawet tło w tym pomaga.

Wolałabym jednak inne tło, jak np. tutaj

http://www.obiektywni.pl/...n.php?id=351433

no ale wyboru nie było ;)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Czw Lip 08, 2010 22:23   

Cytat:
Gdyby się go miało,
Ejże Beciu, właśnie kupiłem na Allegro przepiękną 135-kę Canona za całe 122 zł.
Obiektywek jest jak nowy, tyle, że trzeba do niego dokupić klasyczny korpus w idealnym stanie (też jakieś 150 zł!)
No, to prawda, że ja nie potrzebuję niczego dokupywać bo mam kilka takich korpusów.

Za to Ty, jak ten koziołek, nie chcesz uwierzyć, że posługiwanie się klasycznym sprzętem bardzo dużo UCZY i sprawia wiele frajdy.

To wszystko możliwe jest teraz - za chwilę już nie będzie. Pozostanie jedynie antydydaktyczna cyfra.
becia napisał/a:
Niezbyt szczęśliwy wybór!
to zbyt rozgadane tło.

Grzegorz 

Wysłany: Czw Lip 08, 2010 22:43   

becia napisał/a:

Tomek Holka napisał/a:
to zbyt rozgadane tło.

Otóż to.

becia, spójrz w podręcznik Kelby'ego str. 132 ;)

becia 

Wysłany: Czw Lip 08, 2010 23:38   

Tomek Holka napisał/a:
Niezbyt szczęśliwy wybór!
to zbyt rozgadane tło.

Fakt - trochę tak, chodziło mi jednak o jego naturalność - lepsze chyba liście niż fragment ogrodzenia...
Choć na tym zdjęciu faktycznie liście są trochę zbyt absorbujące uwagę...
Ale tego typu tło w innym, nie tak ostrym świetle, i może bardziej nieostre byłoby z pewnością wspaniałym dopełnieniem ptasiego portretu.

Grzegorz napisał/a:
spójrz w podręcznik Kelby'ego str. 132 ;)

ooooooo !! Aleś Ty oczytany :mruga:

P.S.
Który podręcznik :P

Grzegorz 

Wysłany: Czw Lip 08, 2010 23:59   

becia napisał/a:
Który podręcznik

A masz oba? :D
195 ujęć =]

becia 

Wysłany: Sob Lip 10, 2010 11:47   

Grzegorz napisał/a:
A masz oba? :D

Nie tylko te dwa :P ;)

Bergol 
antykler

Wysłany: Nie Lip 11, 2010 09:27   

Jest tak ciepło, że nawet żaby szukają cienia...

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Lip 11, 2010 12:18   

Super! Tylko dlaczego kwadrat?

Odpowiedz do tematu