Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Spacerniak
Autor Wiadomość
Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Pią Lis 13, 2009 22:23   Spacerniak

Chcialem zaproponowac nowa zabawe fotograficzna.
Codziennie chodzimy do pracy, szkoly, na uczelnie albo na spacer. Warto miec wtedy przy sobie aparat. Moze cos ciekawego sie wydarzy. Nie musi zaraz przylatywac UFO by miec ciekawy obiekt do fotografowania. Moze codziennie przechodzicie kolo ciekawego budynku, a moze akurat przejezdza ciekawy samochod. Postarajmy sie to cos uchwycic. Postarajmy sie pokazac w ciekawy sposob rzeczy, ktore widzimy na codzien, a moze tylko na spacerze.

Zawsze nosze przy sobie jakas malpke, ktorej jedyna zaleta sa male rozmiary i nie ma zadnych manualnych ustawien z czym po prostu musze zyc, bo nie bede dzwigal wszedzie ze soba plecaka z lustrzanka. Jednak to, ze zawsze mam ja pod reka to ogromna zaleta.
Moge wiec rozpoczac zabawe kilkoma przykladami.

Ostatnio jadac do pracy natknalem sie na takiego ciekawego "gruzawika". Pamietacie je jeszcze ?
Zdjecie zrobione przez tylna szybe samochodu.

A to korek na jednej z ulic sfotografowany noca:

A takie lampy sa na dachu kolejki WKD ktora dojezdzam do pracy:

Pracuje w okraglym budynku i tak wyglada jego wnetrze:

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Lis 13, 2009 22:31   

Korytarz świetny! Zaciągnij tam jakąś małą dziewczynkę z piłką i każ jej odbijać ją od ściany (niechby się i popłakała, to i tak cel uświęci środki :-D )

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Lis 13, 2009 22:34   

Tomasz Holka napisał/a:
Zaciągnij tam jakąś małą dziewczynkę

:nonono:

http://www.forum.gniezno....opic.php?t=5043

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Pon Lis 16, 2009 09:40   

Wyciagam temat "na wierzch", zeby wiecej osob go zauwazylo. :)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pon Lis 16, 2009 20:39   

Planistigmat napisał/a:
Wyciagam temat "na wierzch", zeby wiecej osob go zauwazylo. :)

Było by lepiej, gdybyś zauważył przy okazji, że prosty kompakt to najlepszy aparat do notowania fotograficznego.
Prosty, nie znaczy wcale zły.
Jeżeli reklama nie przekona o tym, że kilkunastokrotny zoom to szyt techniki XXI wieku, to zwłaszcza stałoogniskowym obiektywem znajdującym się w kopakcie można wykonać naprawdę doskonałe zdjęcie.

Kiedyś, choć tak naprawdę całkiem niedawno, takim supernotatnikiem był Olimpus Miu. Ba, posiadał nawet pełnoklatkową "matrycę".
Teraz jednak próżno szukać takich kompaktów. Za postęp trzeba zapłacić.

No i jeszcze jedno. Automatyczny kompakt jest aparatem szybkim! A to bardzo ważna cecha przy fotografowaniu o którym piszesz.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Wto Lis 17, 2009 15:20   

Było by lepiej, gdybyś zamiescil jakies zdjecia.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Nie Lis 22, 2009 14:40   

No to moze jeszcze jedno zdjecie, zrobione w drodze z pracy do domu:

P. S. Czy ktos odgadnie gdzie w Warszawie zostalo zrobione to zdjecie ??

Kenneth_Philips 

Wysłany: Nie Lis 22, 2009 16:43   

Planistigmat napisał/a:
P. S. Czy ktos odgadnie gdzie w Warszawie zostalo zrobione to zdjecie ??
Ul. Jana Pawła II??

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Lis 22, 2009 18:05   

Czekałem tam kiedyś na tramwaj ale nie wiem jak się ta ulica nazywa. Z Syrenki obok MAriotta i za kawałek to jest :)

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Nie Lis 22, 2009 19:55   

Brawo chlopaki, obaj zgadliscie, a raczej wiedzieliscie. :)
Jest to rog Alej Jerozolimskich i Jana Pawła II, po przekatnej skrzyzowania od tego przystanku tramwajowego znajduje sie Mariott.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Lis 22, 2009 21:00   

Grzegorz 

Wysłany: Nie Lis 29, 2009 21:47   

emigrant 

Wysłany: Czw Gru 03, 2009 10:19   

Jak spacerniak, to spacerniak...

Prace końcowe przy przebudowie stawu koło Kauflanda.

Słupek wkopany w ziemię na środku dawnego boiska "Polanex". Zapewne służy jako "poziom" do odmierzania kolejnych działek przy przedłużeniu Alei Marcinkowskiego (istniejącej póki co w planach).

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Czw Gru 03, 2009 18:49   

Spodobało mi się pierwsze zdjęcie!

W sumie to dziwne, bo nie przepadam za oryginalnością wyciskaną na siłę. Jednak tu, zaproponowałeś fajną kompozycję po przekątnej, zdecydowanie lepszą niż naturalna.

Mur przytłacza bardziej niż w rzeczywistości - i o to chyba tu chodzi.

Koło Kauflanda? Myślałem, że Kaufland dopiero w Gieźnie będzie zbudowany na terenach dawnego Polanexu (???)

emigrant 

Wysłany: Czw Gru 03, 2009 20:09   

Tomasz Holka napisał/a:
Koło Kauflanda? Myślałem, że Kaufland dopiero w Gieźnie będzie zbudowany na terenach dawnego Polanexu (???)

Kaufland już jest zbudowany i od kilku dni otwarty. W temacie o Parku Miejskim pisałem o tym, że trwa przebudowa dawnego stawu przeciwpożarowego na zlewisko z dachu marketu i parkingu Kauflanda. Obecnie zakończona. Zostało tylko błoto, które na wiosnę się zazieleni.

Aha, zdjęcia robione z telefonu. Nie mam ochoty wszędzie targać aparat a możliwości telefonu w sumie wystarczą :)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Czw Gru 03, 2009 20:50   

emigrant napisał/a:
Aha, zdjęcia robione z telefonu. Nie mam ochoty wszędzie targać aparat a możliwości telefonu w sumie wystarczą

Nie będę oponował, aczkolwiek dla mnie zdanie to brzmi tak, jak pochwała trabanta skierowana do miłośnika samochodów Ferrari lub stwierdzenie, że woda z kranu + Royal smakuje równie dobrze jak Absolut.

No, ale to takie moje niewinne dziwactwo i chroniczne popierniczenie rozumu, więc się nie przejmuj !!

becia 

Wysłany: Sro Gru 09, 2009 11:40   

Może i ja coś dorzucę w tym temacie, bo jakoś niemrawo się zrobiło na forum.
Na początek 2 zdjęcia, które "mam pod ręką" - przy czasie poszukam coś więcej.
Jednak moje miejsca spacerowe będą bardziej "wiejskie" niż miejskie - jakoś nie lubię spacerów po zadymionych ulicach, wolę się dotleniać w czasie wędrówek ;)

1.

2.

Pozdrawiam wszystkich, którzy tu jeszcze zaglądają.

P.S.
Planistigmat - okrągły korytarz fajnie w kadrze wyszedł, choć faktycznie przydałaby się jakaś postać do ożywienia sceny...

Diabeł - miejsca wyglądają na typowo spacerowe ale "blado" jakoś wyszły - chyba zabrakło odpowiedniego światła.

Grzegorz - niebo malownicze ale smolisty dół zdecydowanie zajmuje za dużo miejsca i nic nie wnosi a tylko przytłacza.

Emigrant - muszę zgodzić się z Tomankiem - zdjęcie zdecydowanie na duży plus.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sro Gru 09, 2009 18:40   

becia napisał/a:
jakoś niemrawo się zrobiło na forum
No właśnie!
Choć wmawiano mi, że to tylko moje subiektywne wrażenie.

Ale cóż, - wszystko ma swój kres albo przynajmniej przemijają okresy świetności (tak się nieco przekomarzam z faktami i próbuję wywołać odpowiednio aktywnego wilka z lasu. A nuż nastąpi jakieś tsunami popularności)

Beciu! Masz fotograficzne oko i wrażliwą duszę. Niczego więcej Ci nie trzeba!
Ale pokazujesz zbyt dużo.
Scena na drugim zdjęciu wyglądała w naturze wspaniale - ale nieszczególnie przetłumaczyła się na zdjęciu w obrazek.

Mógłbym i ja zamieścić na forum te dwa konkretne zdjęcia jako swoje. Ale wtedy zamieścił bym je w temacie "Zagadki pana Fotomanka" i poprosił forumowiczów o roztrzygnęcie problemu, dlaczego ten sam temat wypadł na pierwszym zdjęciu dobrze
a na drugim małointeresująco?

W zasadzie prawie wszystkie swoje zdjęcia, zamieszczałem na tutejszym forum w tym celu, aby o nich podyskutować
(czyli nie po to, aby się popisywać!)
No ale wyszła kupa niestety, bo prawie wszyscy pomyśleli, że nie mam się czym popisywać.
No i pobaw się tu człowieku w nauczyciela i wiedz, że jak się popiszesz, to zniechęcisz słuchaczy a jak tego nie uczynisz,
to zapytają - a co on umie, że się tak wymądrza??

Ale ty Beciu, możesz się popisywać ile wlezie.

I powinnaś to robić!

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Gru 09, 2009 20:51   

becia napisał/a:
Diabeł

Beciu.. Zdjecia sa liche w istocie swiatło było słabe, zmierzchało a robione z ręki... Zamieściłem je z tych samych powodów z których Ty swój ostatni post. Chciałem tez zadać kłam tezie, że późna jesień kiedy opadną liście nie jest tak wdzięcznym tematem fotograficznym jak ta wczesna złota, polska...

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sro Gru 09, 2009 22:06   

Diabel-tasmanski napisał/a:
Beciu.. Zdjecia sa liche w istocie swiatło było słabe, zmierzchało a robione z ręki...
Nie lubię cię Diabeł, ale kij ci w oko.

Zdjęcia nie są liche!

Dobrze, że je zrobiłeś bo to kolejny krok do rozpoznawania jak pokazać aby widać było to, co się widziało i odczuwało.
Na pierwszym, ciekawa mgła i równie ciekawa perspektywa drogi ginącej w lesie na oddalonym zakręcie.
Dawniej zakładało się na obiektyw niebieski filtr, skutkiem czego mgła była znakomicie wzmacniana.
No, ale to dawna możliwość przy fotografowaniu na tradycyjnych materiałach czarno białych.

Cyfra niby pozwala fotografować monochromatycznie, ale to raczej fotografowanie w szaro szarości.
No i skąd tu wytrzasnąć niebieski filtr i jak go umieścić na obiektywie?

Można by jeszcze poprawić nieco kadr. Pewnie bym się przesunął na prawy skraj tej drogi i obniżył oś obiektywu tak nisko jakby się dało, - aby tylko nie zgubić całej wstęgi tego leśnego duktu.
Może też warto by było ograniczyć nieco ilość nieba na zdjęciu. Przychylanie obiektywu w dół takiemu krajobrazowi nie zaszkodzi
a przynajmniej niczego nie zawali, jak to ma miejsce w przypadku perspektywy wąskich uliczek staromiejskich.

Zdjęcie drugie potraktował bym jako zdjęcie szczegółów. Kadr jest dobry, zatem nie warto go rozcentrowywać ale z jednym wyjątkiem.
Akurat w tym przypadku oś obiektywu powinna być pozioma (wystarczy pocelować w aparat wyimaginowanego własnego odbicia w lustrze, zakładając, że samo nanibowe lustro stoi oddalone w połowie odległości do ostatniego planu)

No i co jeszcze? Ano ustawić aparat na statywie, zadać mu największą przysłonę na jaką pozwala obiektyw i pozwolić dobrać automatyce odpowiedni czas naświetlania (niechby i kilka sekund)
Ale za to wszystko na zdjęciu będzie wspaniale ostre (nawet najbliższy jesienny listek!)
No bo to taki krajobraz mozaika.

Tak się zastanawiam, skąd ja to wszystko wiem? Powiedzieć?

A niech tam, - sam wykonałem tysiące (chyba?) takich zdjęć.

Grzegorz 

Wysłany: Sro Gru 09, 2009 22:11   

hey, ale to miał być spacerniak a nie galeria sztuki :>

A tu coś, co powinno być na większości budynków w Gnieźnie

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sro Gru 09, 2009 22:16   

Grzegorz napisał/a:
hey, ale to miał być spacerniak a nie galeria sztuki
Starać się trzeba zawsze!
Próbować, eksperymentować, ćwiczyć.

Właśnie na spacerze.

Grzegorz 

Wysłany: Sro Gru 09, 2009 22:30   

Jak widać próbuję, eksperymentuję, ćwiczę, ale przede wszystkim się bawię :)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sro Gru 09, 2009 22:50   

Grzegorz napisał/a:
przede wszystkim się bawię
To najważniejsze!

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Gru 09, 2009 23:18   

Dzieuję Tomaszu za opinięi cenne uwagi. Przede wszystkim zabrakło statywu. Obecność małych diabełków i statyw to nie jest dobre rozwiązanie. Osattnio zaryzykowłąem i to był ostatni raz... Niemniej to właśnie brak statywu przy powoli zapadajacych ciemnościach spowodował, że nie dało się wykrzesać więcej. Lub jak wykazałeś niewiele więcej.

Tak jak wspomniałem zdjęcia te głównie zamieściłem po to aby sprowokować do fotografowania o tej porze - bo warto!

Faktycznie w pierwszym przypadku przydałoby się niżej...

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sro Gru 09, 2009 23:45   

Diabel-tasmanski napisał/a:
Osattnio zaryzykowłąem i to był ostatni raz...

Zawsze trzeba ryzykować!
Można wykorzystać jako statyw (a właściwie monopod) choćby gałąź, oprzeć się stabilnie o drzewo, podeprzeć łokcie na sągu drewna lub ramionach niższego spacerowicza.

Pewnie nie aż na kilka sekund, - ale nawet na 1/2 sekundy warto już spróbować.

becia 

Wysłany: Czw Gru 10, 2009 14:34   

Tomasz Holka napisał/a:
Ale ty Beciu, możesz się popisywać ile wlezie.

Bynajmniej nie po to zamieszczam tu zdjęcia - zwłaszcza, że nie ma się czym popisywać, pomimo, że niby mam
Tomasz Holka napisał/a:
fotograficzne oko i wrażliwą duszę
:mruga:

Tomasz Holka napisał/a:
Zawsze trzeba ryzykować!

Nie mogę się zgodzić. W kwestii połączenia statyw + maluchy też nie ryzykuję, bo to grozi wyłącznie katastrofą i nie dziwię się wcale, że Diabeł też zrezygnował. :mruga:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Gru 11, 2009 09:14   

Wieczorny spacer nad jeziorkiem

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Gru 11, 2009 18:07   

Wychodzi na to, że na każdym monitorze zdjęcia wyglądaję nieco inaczej. Zerknąłem na to zdjęcie w pracy i wydawało mi się sporo za ciemne.

W domu, tylko prawy skraj gubi szczegóły na moim ulubionym monitorku Belinea. Tylko dlaczego tak wysoko podniesiony obiektyw?
Przestrzeń uzyskuje się przez pokazanie tego co w dali - ale od tego co pod nogami poczynając.
O, tak jak na tym starym zdjęciu;

Na drugi raz, skadruj podobnie a z braku ewentualnych łabędzi wystarczy wrzucić do wody na przednim planie jakiś mały kamień.

I poczekać, aż się koła rozejdą.

Będzie cisza na zdjęciu, co aż w uszach dzwoni.

emigrant 

Wysłany: Pon Gru 14, 2009 23:52   

Idąc w kierunku dworca zwróciłem uwagę na tablicę za płotem jednostki na Pocztowej, czasu było mało, więc zrobiłem zdjęcie "na chodzie" i pobiegłem na pociąg ;)

Odpowiedz do tematu