Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[TomaszPolak] Fotek kilka
Autor Wiadomość
TomaszPolak 

Wysłany: Sob Maj 15, 2010 22:41   [TomaszPolak] Fotek kilka

Witam
Chciał bym się przywitać. Fotografuję od 2006 roku, obecnie w moim posiadaniu jest Canon 40d + kilka szkieł
1.

2.

3.

4.

Grzegorz 

Wysłany: Sob Maj 15, 2010 22:50   

Witam "świeżą krew" w foto-forum =]
Bez owijania w bawełnę - zdjęcia robią wrażenie - na mnie szczególnie trzecie.
Liczę na więcej podobnych obrazków :)

TomaszPolak 

Wysłany: Sob Maj 15, 2010 22:53   

Postaram się nie zawieść:)

TomaszPolak 

Wysłany: Sob Maj 15, 2010 23:11   

5.

6.

7.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Maj 16, 2010 13:07   

TomaszPolak napisał/a:
Postaram się nie zawieść:)

Już Pan nie zawiódł, Szanowny Panie Tomaszu!

Przede wszystkim dlatego, że fotografuje Pan zwyczajne sceny ale w taki sposób, że widoczna jest ich niezwyczajność!

Większość z nas nie dostrzega niczego szczególnego w otoczeniu w którym poruszamy się na co dzień.
Jeżeli więc fotograf, potrafi pokazać na swych zdjęciach, jak bardzo się mylimy, to jest to, co tygrysy lubią najbardziej!

Gratuluję ustrzelenia mewy na pierwszym zdjęciu, jednak mój niekłamany zachwyt wzbudził obraz nr 6 !!
Nadzwyczjna prostota, nadzwyczajny urok zwyczajnego miejsca. Piękny obrazek. Cisza aż krzyczy!
Rewelacja jednym zdaniem.

TomaszPolak 

Wysłany: Nie Maj 16, 2010 20:13   

No to jedziemy dalej
Narazie foty z szuflady bo pogoda nie dopisuje:)
8.

9.

10.

11.

12.
Taka moja wizja na pokazanie "balotów"

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Maj 16, 2010 21:18   

TomaszPolak napisał/a:
Narazie foty z szuflady
Niemniej jednak, bardzo dobrze wybrane!
Zdjęcie numer 8, chyba nieco zbyt ciasno przycięte.
Mój niepokój, wzbudziło natomiast zdjęcie 11. Otóż tak silne odblaski na wodzie i mokrej plaży nie są usprawiedliwione obecnością (domniemaną i poza kadrem oczywiście!) odpowiednio wydajnego źródła światła.

Skąd zatem taki efekt?

abraxas 

Wysłany: Pon Maj 17, 2010 00:13   

Tomek Holka napisał/a:
Skąd zatem taki efekt?

Ja bardzo chciałbym móc zobaczyć te wszystkie zdjęcia "prosto z matrycy" - bez cyfrowego ich malowania. Taka ciekawość - ile % w tych obrazach to "pstryk" a ile "klik".

becia 

Wysłany: Pon Maj 17, 2010 15:16   

Witaj na FF !!
Twoje zdjęcia robią wrażenie, choć nie ukrywam, że również pierwsze co mi przyszło do głowy, to
Cytat:
ile % w tych obrazach to "pstryk" a ile "klik".

Nie zmienia to jednak faktu, że kadry dość dobre... zaś kolory i obróbka - no cóż, zapewne na tych zdjęciach nie mamy samej natury ;)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Maj 17, 2010 17:10   

becia napisał/a:
zapewne na tych zdjęciach nie mamy samej natury

A na jakich mamy?

:)

TomaszPolak 

Wysłany: Pon Maj 17, 2010 19:21   

Brzydko powiem, ale naturalne fotki to u cioci na imieninach:) Już nasi dziadkowie na powiększalnikach kombinowali(np:luksografia) Jeszcze 20 lat do tyłu zdjęcie od fotografa wyglądało tak jak wyglądało tylko dlatego że to fotograf siedział nad powiększalnikiem, to on decydował o kontraście i nasyceniu:) Dziś w dobie komputerów sami możemy zrobić oryginalne zdjęcie, pytanie tylko czy nasz styl się komuś spodoba? A może dopiero po śmierci zostaniemy zauważeni? Jedno jest pewne, czy to "pstryk" czy to "klik" fotka musi budzić emocje, wtedy zostanie zauważona
Ponizej bardzo znany fotograf, foci analogiem. Nie jest to żaden "klik" ale też nie jest to "pstryk"
http://www.emilschildt.com/

Niemniej dziekuję za odwiedziny
I jak to mówią "będzie pan zadowolony":)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Maj 17, 2010 21:31   

Trochęs ie zgadzam z powyższym choć akurat zdjęcia Emila Schildta mi się nie podobają. Wygląda jakby facet miał jakąś nekropasję ;] No ale emocję budzą...

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pon Maj 17, 2010 23:21   

TomaszPolak napisał/a:
Brzydko powiem, ale naturalne fotki to u cioci na imieninach:)
A także na najbardziej prestiżowych konkursach fotograficznych, gdzie każdy uczestnik MUSI załączyć do prac, tak zwane surowe skany.
TomaszPolak napisał/a:
Dziś w dobie komputerów sami możemy zrobić oryginalne zdjęcie
Nie możemy!
Możemy natomiast wybrać, czy chcemy fotografować, czy malować za pomocą komputera fotograficzny obrazek.
Tak się jakoś zawsze składało, że obrazki malowane według wzoru (Amerykanie nazywają to "by numbers") nigdy nie mogły konkurować z tymi malowanymi z głowy i oczu, że tak powiem.
Tak jest i będzie, także w odniesieniu do tworzenia obrazów fotograficznych.
TomaszPolak napisał/a:
Już nasi dziadkowie na powiększalnikach kombinowali
TomaszPolak napisał/a:
to on decydował o kontraście i nasyceniu

Akurat o kontraście i nasyceniu nie decydowali! Chyba, że się z tym nie zgodzisz - ale z uzasadnieniem!
Do reszty dość dziwnych dla mnie poglądów już się nie odniosę, bo nie o to mi chodzi.

Napiszę tak.
To nie jest dział w którym popisujemy się naszymi zdjęciami. Całe Foto-Forum, nie zostało po temu stworzone!
Najmniej oczekiwaną reakcją oglądających TUTAJ zdjęcia, - jest stwierdzenie, że ja tak nie potrafię (w związku z czym, mogę sobie dać spokoj!)

Foto-forum powstało po to, aby udowodnić, że każdy może dobrze fotografować, - że to łatwe, ciekawe i nadzwyczaj satysfakcjonujące!

Jeżeli teraz ktokolwiek zamieści tutaj zdjęcia wykreowane poza procesem fotograficznym, to ja się na tym poznam, bo wiem jak może wyglądać natura. Poznają się też ci, którzy obrabiają cyfrowo swe zdjęcia.
Natomiast nie pozna się spora grupa osób, która akurat dla naszego Foto-Forum jest najcenniejsza!
A szkoda byłaby wielka aby mieli się zniechęcić, zamiast spróbować oswoić kolejną urodę życia.

Może do Waszych dziadków jeszcze się nie zaliczam ale do ojców jak najbardziej. Zatem pewnie wolno mi przypomnieć taki piękny zwyczaj artystów fotografujących na filmach, zaledwie jeszcze dziesięć czy piętnaście lat temu. Nie jest wykluczone zresztą, że zwyczaj ten obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Otóż niektóre zdjęcia kadrowano razem z fragmentem perforacji i częścią znajdujących się tam napisów.
Po to jedynie aby udowodnić, że wszystko co widać na zdjęciu powstało ZANIM zwolniono migawkę!

Zapewniam, że zdecydowana większość tych zdjęć była niezwykle efektowna!

abraxas 

Wysłany: Wto Maj 18, 2010 10:39   

TomaszPolak napisał/a:
Brzydko powiem, ale naturalne fotki to u cioci na imieninach:)

A ja raz jeszcze poproszę o spełnienie mojej prośby.
Chciałbym się czegoś nauczyć, dowiedzieć za pomocą jakich narzędzi osiąga się takie efekty. Bo przecież nie za pomocą li tylko:

TomaszPolak napisał/a:
Canon 40d + kilka szkieł

By było jasne - nie uważam, że "malowanie zdjęć" jest czymś gorszym. Jest czymś innym. Cyfrowa obróbka pozwala osiągnąć inny efekt, pozwala skierować uwagę oglądającego na coś innego.

Czyli - panie TomaszPolak. Czym fotografujesz już wiemy. A jak "robisz" zdjęcia?
Oczywiście jeśli nie masz ochoty zdradzać swych tajemnic - po prostu napisz. Wprost. To zrozumiałe. Nie ma natomiast sensu toczyć dyskusji, czy fotografia odzwierciedla rzeczywistość, czy można obiektywnie pokazać rzeczywistość.

becia 

Wysłany: Wto Maj 18, 2010 11:15   

Diabel-tasmanski napisał/a:
A na jakich mamy?

Dla przykładu - na większości moich :P
No i jeszcze:
Tomek Holka napisał/a:
na najbardziej prestiżowych konkursach fotograficznych, gdzie każdy uczestnik MUSI załączyć do prac, tak zwane surowe skany.

:P

A poważnie - to znów mamy tu zaczątek dyskusji, co w dzisiejszych czasach jeszcze jest fotografią a co już grafiką... I podejrzewam, że do żadnych konkretnych wniosków nie dojdziemy... ta granica się zaciera i trudno ją wyznaczyć. Zdaje się, że kiedyś na tym forum był już taki temat i z tego co pamiętam żadnych konstruktywnych wniosków wyciągnąć nie pozwolił.
Zatem nie wiem, czy ma to sens...

Niemniej za bardzo sensowne uważam ujawnienie przez autora sposobu osiągnięcia efektów, jakie oglądamy na zamieszczonych tu obrazach - pozwoli to z pewnością wszystkim zaczynającym przygodę z fotografią na podejście do tematu bez stresu pt. ja tak nie potrafię moim aparatem, co w dalszej perspektywie prowadzi do zniechęcenia i porzucenia tematu.
Więc jeśli to nie jest jakaś wielka tajemnica, to napisz autorze jak robisz zdjęcia, żeby osiągnąć taki a nie inny efekt.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Maj 18, 2010 16:54   

becia napisał/a:
Dla przykładu - na większości moich

Mylisz się beciu. To Ty nie ingerujesz, ale twój aparat już tak - przetwarza zdjęcie, reguluje, wyostrza, uwydatnia...

becia 

Wysłany: Wto Maj 18, 2010 17:23   

To Ty nie ingerujesz, ale twój aparat już tak

W ten sposób podchodząc do sprawy zaczynamy dyskusję na temat obiektywnego postrzegania świata przez obiektyw przypięty do aparatu - moim zdaniem dyskusję zupełnie bezsensowną.

Pisząc zaś o naturze na zdjęciach miałam namyśli nieingerowanie w fotografię po jej wykonaniu - i nie chodzi mi tu o wyostrzenie, czy zwiększenie nasycenia a raczej domalowywanie np. w PS różnych rzeczy, np. chmurek ale również kolorów, które w naturze nie miały miejsca...

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Maj 18, 2010 20:10   

becia napisał/a:
Pisząc zaś o naturze na zdjęciach miałam namyśli nieingerowanie w fotografię po jej wykonaniu - i nie chodzi mi tu o wyostrzenie, czy zwiększenie nasycenia a raczej domalowywanie np. w PS różnych rzeczy, np. chmurek ale również kolorów, które w naturze nie miały miejsca...

Rozumiem co miałaś na myśli :) Jednak przyznasz że w świetle powyższego nie ingerowanie w zdjęcie jest zwyczajnie pozostawieniem zmian naniesionych przez aparat

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Wto Maj 18, 2010 20:27   

Mylisz się beciu. To Ty nie ingerujesz, ale twój aparat już tak - przetwarza zdjęcie, reguluje, wyostrza, uwydatnia...

Łatwo sprawdzić, czy Becia ma rację, czy też się myli. Przynajmniej mnie.
Dajmy na to, że wyciągnę z mojej szafy na skarby, pięć lustrzanek małoobrazkowych
zaopatrzonych w standardowy obiektyw 50 mm.
Jeżeli załaduję wszystkie te aparaty tym samym materiałem światłoczułym i wykonam pięć zdjęć parkingu pod moim oknem
bacząc na identyczność kadru, - to otrzymam w rezultacie pięć takich samych zdjęć!
Jedynie pod mikroskopem, będzie można zauważyć jakieś tam niezwykle subtelne różnice, pomimo tego, że fotografowałem aparatami i optyką pięciu różnych marek.

Znacznie ciekawsze mogłoby być inne doświadczenie. Powiedzmy, że do studia fotograficznego zaprosimy modelkę i pięciu różnych fotografów, poczym poprosimy każdego z nich o wykonanie atrakcyjnego zdjęcia modelki ale za pomocą identycznego sprzętu.
W efekcie otrzymamy pięć różnych obrazów. Różnych do tego stopnia, że będą mogły powstać wątpliwości, czy faktycznie na każdym ze zdjęć widzimy tą samą modelkę.

Powiedzmy teraz, że poddamy te zdjęcia ocenie nadzwyczaj surowego, acz kompetentnego i fachowego Jury.
Któryś z obrazów zostanie uznany za najlepszy a reszta ułożona w pewnej sekwencji, którą zamknie zdjęcie uznane za najsłabsze.

No i na koniec zeskanujmy wszystkie ocenione zdjęcia i dajmy te skany do "poprawienia", pięciu różnym cyfrowym laborantom.

Jak myślicie, czy ponowna, surowa ocena tych zdjęć zmieni kolejność?

No i czy Becia miała rację, czy też się myliła?

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Maj 18, 2010 20:32   

Zapomniałeś jeszcze o kilku przykładach:

- Weźmy tę samą modelkę i zróbmy zdjęcia pięcioma różnymi aparatami cyfrowymi.
- Dajmy materiał światłoczuły do obróbki pięciu różnym fotografom do pięciu róznych ciemni
- Załadujmy pięć aparatów pięcioma różnymi filmami
- wykonajmy odbitki w pięciu różnych laboratoriach

to tak z brzegu co mi przyszło do głowy

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Wto Maj 18, 2010 20:36   

to tak z brzegu co mi przyszło do głowy
Mówisz co myślisz i to tak z brzegu, co Ci przyjdzie do głowy.

TomaszPolak 

Wysłany: Wto Maj 18, 2010 20:41   

Szopem bawię się od niedawna, żadna z tych fotek, które tu zamieściłem nie była w szopie obrabiana:) Chcąc otrzymać naprawdę nieobrobione zdjęcie z cyfrówki musimy tak naprawdę robić RAWy(jeśli się mylę to mnie poprawcie) Lecz w momencie otwierania go w dowolnym programie graficznym ten oto RAW otrzymuje już wstępne ustawienia(kontrast saturacja, wyostrzenie...) Mało tego popularny JPG jest niczym innym jak obrobionym RAWem(nawet prosto z puchy) -obrobionym z automatu, chyba nie muszę mówić ile talentu artysty ma procesor. Róznica polega na tym że ja "pstryk" zapisuje w formie RAWu, a potem maluję go jako "artysta"(można się smiać)
Cytat:
Nie ma natomiast sensu toczyć dyskusji, czy fotografia odzwierciedla rzeczywistość, czy można obiektywnie pokazać rzeczywistość

Zgadzam się absolutnie

Cytat:
A jak "robisz" zdjęcia?

Czasem sam się dziwię jak to robię

Cytat:
Oczywiście jeśli nie masz ochoty zdradzać swych tajemnic - po prostu napisz

Nie mam tajemnic, nawet przed żoną:)

Które zdjęcie chcecie omówić?
Podam oryginał i postaram sie powiedzieć jak je zrobiłem, a przedewszystkim dlaczego tak zrobiłem
Zapraszam do zabawy

becia 

Wysłany: Czw Maj 20, 2010 19:45   

TomaszPolak napisał/a:
Które zdjęcie chcecie omówić?
Podam oryginał i postaram sie powiedzieć jak je zrobiłem, a przedewszystkim dlaczego tak zrobiłem
Zapraszam do zabawy

Nie wiem jak inni, ale skoro jest chęć ze strony autora, żeby podzielić się tajemnicą swego warsztatu uważam, że trzeba skorzystać z okazji. :)

Jeśli chodzi o mnie chętnie dowiedziałabym się jak powstała "malowniczość" fotografii nr 3.

Pozdrawiam.

Xenna 

Wysłany: Czw Maj 20, 2010 20:01   

Pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie ale na początek witam na forum! =]
Ja akurat wole stać z drugiej strony obiektywu pozując aniżeli robić fotki...to zostawiam tym którym to naprawdę wychodzi.
Widząc Twoje dzieła chylę czoła...robią wrażenie, ukazuję w gruncie rzeczy zwykłe miejsca ale w bardzo piękny i niezwykły wręcz sposób, dlatego gratuluje umiejętności!
Ja nie zastanawiam się ile z nich podałeś obróbce i w ilu procentach bo...uważam, że po 1 to również należy robić w umiejętny sposób, w końcu tak jak zdjęcie upiększyć tak i można całkowicie schrzanić przez różne komputerowe zmiany...a po 2 faktycznie kto obecnie nie zmienia swych prac?

...z chęcią obejrzę kolejne zdjęcia...
pozdrawiam Xenna

TomaszPolak 

Wysłany: Pon Cze 14, 2010 17:59   

becia napisał/a:

Jeśli chodzi o mnie chętnie dowiedziałabym się jak powstała "malowniczość" fotografii nr 3.

Pozdrawiam.

Dlugo mnie nie bylo ale sily wyzsze

A wiec fotka nr3 to nic innego jak pseudo HDR zrobiony z jednego pliku(JPG), bez wyraznego podkrecania:) lecz chmury i szum na niebie zdradzaja technike

Pozdrawiam

becia 

Wysłany: Pon Cze 14, 2010 23:11   

TomaszPolak napisał/a:
chmury i szum na niebie zdradzaja technike

Wybacz ale w tych kwestiach jest ze mnie czarna masa - możesz wyjaśnić "łopatologicznie" jak się robi taki "pseudo HDR" z pliku jpg ??

TomaszPolak 

Wysłany: Wto Cze 15, 2010 18:02   

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Tutaj tak na szybko pokazane

Program to Dynamic-Photo HDR do pobrania za free
http://download.chip.eu/p...DR_1437917.html
Polecam zabawe tym programem, jedno zdjecie i bawic sie suwaczkami, patrzec na efekty

TomaszPolak 

Wysłany: Pią Wrz 17, 2010 19:39   

A może analogowo?
13.

14.

Praktica MTL-3+Zenitar 50/2
Film Rollei Retro 400
Wołane w Rollei RHS 1+7 6min
Skan Epson V500

becia 

Wysłany: Pon Wrz 20, 2010 21:52   

TomaszPolak napisał/a:
Tutaj tak na szybko pokazane
Program to Dynamic-Photo HDR

Dziękuję za wyjaśnienie. Trochę spóźnione to podziękowanie ale jak to mówią "lepiej późno, niż wcale" ;)

TomaszPolak napisał/a:
A może analogowo?

Ładne B&W. Dzidzia urocza - ale co do spraw technicznych się nie powinnam może wypowiadać, bo na portretach się nie znam za dobrze, niemniej nie wiem co powinno w tym zdjęciu bardzie zwracać uwagę - fryzura czy oczy malucha. Ja oczywiście wolałabym aby były to oczęta jednak ich umieszczenie w kadrze powoduje, że oko mi ucieka na fryzurkę i paski bluzki osoby trzymającej bobasa. No ale może ja mam nieco zwichrowane oko ;)

Architektura - podoba mi się bardzo to zdjęcie, choć po przetworzeniu na cyfrowy obraz chyba nieco przeostrzone. Tak czy inaczej symetria tej fotografii zatrzymuje na dłużej.

Czekam na kolejne foty, czy to cyfrowe, czy analogowe. Zawsze miło popodglądać jak inni widzą świat :yes:

Anginka 

Wysłany: Wto Lis 30, 2010 00:58   

3 i 7 moje ulubione, czekam na nastepne bo naprawde są warte czekania ;D

Odpowiedz do tematu