Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pocztówka z wakacji
Autor Wiadomość
becia 

Wysłany: Czw Paź 07, 2010 22:43   

Tomek Holka napisał/a:
dziś, to nawet ramka z perforacji niczego nie dowodzi

to prawda - niestety...

Niemniej trudno nie oddać autorowi sprawiedliwości, że zna się na tym co robi, zwłaszcza jak obejrzy się nie tylko zdjęcia z podanego przeze mnie wcześniej linku ale również inne jego prace.

Jednocześnie warto też mieć świadomość, że pracuje on nie tylko na sprzęcie cyfrowym ale również na analogowym, którego uroki (jak sam mówi) odkrył na nowo.
Może Pan sobie z resztą poczytać o nim: http://www.bgf.pl/index.p...cd07b0f7c17d11c
oraz zobaczyć inne zdjęcia jego autorstwa - nie tylko wypieszczone (być może cyfrowo) pejzaże ;) http://www.piotrczechowski.pl/portfolio.html

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Paź 08, 2010 09:44   

becia napisał/a:
Niemniej trudno nie oddać autorowi sprawiedliwości, że zna się na tym co robi
Zna się, co zaoowocowało pierwszym zdaniem mojego poprzedniego postu!

Ale też miałem rację pisząc, że pan Piotr Czechowski niczego innego, poza fotografowaniem nie robi.
Trudno zatem porównywać jego umiejętności i możliwości z wiedzą przeciętnego, nawet zaawansowanego i zaangażowanego
w swe hobby fotoamatora.

Ambicją tego działu jest jak wiesz, umożliwienie spotkań tych ostatnich.

Pan Piotr zyskał także moją sympatię, wieszając sobie na szyi (na zdjęciu zatytułowanym "autoportret") analogowy światłomierz Gossena.

To niby nic takiego i pewnie nikt poza mną nie zwróciłby na ten drobiazg uwagi, niemniej jednak, to taki sygnał dla wtajemniczonych że ma się do czynienia z kimś z branży, profi, samurajem foto, zasadami kodeksu Bushido i wiedzą,
do czego zobowiązuje zawodowstwo.

Sympatyczne! (czyli, budzące uśmiech ciepły, na pogodnej facjacie Fotomanka)

becia 

Wysłany: Sro Paź 13, 2010 11:59   

Tomek Holka napisał/a:
Ale też miałem rację

Tak, wiem - z panem to jak z szefem - zawsze ma rację ;)

Tomek Holka napisał/a:
Ambicją tego działu jest jak wiesz, umożliwienie spotkań tych ostatnich.

Dobrze, już dobrze. Zatem wracając do tematu wakacyjnych pocztówek zamieszczam kolejną swoją zupełnie amatorską pracę.
Skorzęcin pozbawiony sezonowego zgiełku. Taka cisza późnego lata :buja:

Pozdrawiam wszystkich zaglądających do tematu i zachęcam do podzielenia się swoimi zdjęciami, które w te chłodne już dni z pewnością przywołają ciepłe wspomnienia i ogrzeją nas nieco. :)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Paź 13, 2010 12:05   

Genialne...

becia 

Wysłany: Sro Paź 13, 2010 12:26   

Diabel-tasmanski napisał/a:
Genialne...

Aż takie to nie - ale dziękuję :zawstydzony:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Paź 13, 2010 12:41   

Takie

becia 

Wysłany: Sro Paź 13, 2010 12:51   

Takie

Masz dzisiaj dzień dobroci dla amatorskich umiejętności Beci? ;)

Oooo... nawet trochę rymu chwyciło... :rotfl2:
Może pomyślimy nad otwarciem działu dla wierszokletów i poetów.
Tego chyba dotąd nie było
a może by chwyciło
i Zofija byłaby szczęśliwa
bo poza szczególnymi okazjami
swe talenty do wierszy ukrywa :mruga:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Paź 13, 2010 12:57   

Po prostu to zdjęcie mnie ujęło... i tyle.

becia 

Wysłany: Sro Paź 13, 2010 13:03   

Po prostu to zdjęcie mnie ujęło... i tyle.

Cieszę się. Zawsze miło, jak zdjęcie spodoba się komuś jeszcze, kto mam nadzieję obiektywnie i bez emocji do tego podchodzi. No chyba, że to miejsce ma dla Ciebie jakieś wyjątkowe znaczenie i trudno Tobie być obiektywnym ;)

Zobaczymy co tam jeszcze napisze ekspert, który ma zawsze rację :mruga:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Paź 13, 2010 13:11   

becia napisał/a:
hyba, że to miejsce ma dla Ciebie jakieś wyjątkowe znaczenie

W ogóle żadnego. Cały Skorzęcin jest dla mnie emocjonalnie neutralny :)

becia 

Wysłany: Sro Paź 13, 2010 13:16   

Skorzęcin jest dla mnie emocjonalnie neutralny

Tym bardziej cieszy mnie, że zdjęcie Ci się spodobało :)

Zsamot 
Zsamot

Wysłany: Sro Paź 13, 2010 16:17   

Skorzęcin jest ohydny, ale zdjęcie ujmująco ładne.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sro Paź 13, 2010 20:45   

becia napisał/a:
z panem to jak z szefem - zawsze ma rację
becia napisał/a:
Dobrze, już dobrze
becia napisał/a:
zamieszczam kolejną swoją zupełnie amatorską pracę
No cóż.

A jednak to prawda, że aby dokładnie wytłumaczyć coś kobiecie, należy przede wszystkim całkowicie zawładnąć jej uwagą -
- a potem najstaranniej dopasowując sposób wyrażania myśli do jej aktualnego (trafnie i błyskawicznie odgadniętego!) nastroju, ciepłym, męskim głosem, jak najkrócej i prostymi słowy wyłożyć posiadane racje.

Znaczy, że jednak coś nie zagrało jak należy.

Teraz o zdjęciu będę sunął.

Beciu droga, czy aby tylko jedno zdjęcie wykonałaś z tego miejsca, czy może jeszcze jakieś cykłaś?
Choć sam nie dzielę zdjęć na amatorskie, zupełnie amatorskie, półprofesjonalne czy jeszcze jakieś tam, lekkopółśrednie,
to faktycznie - Twoje zdjęcie jest ...
becia napisał/a:
zupełnie amatorskie

Dlaczego tak surowo to oceniam?

Przede wszystkim dlatego, bo widać jak na dłoni, że zafascynowało Cię niebo i jego odbicie w niemal lustrzanej powierzchni wody.

Fotografowałaś sercem, jak amator - zamiast rozumem, jak profesjonalista.

Serce sfotografowało dwa zdjęcia za jednym zamachem, jeśli w myślowym skrócie można tak się wyrazić.
Prawą stronę przedstawiającą to o co chodziło - i lewą, z knajpko-chałupko-koszmarkiem, na tle lasu.
Te dwie połowy zdjęcia są jak ogień i woda! Dla mnie - nie do pogodzenia.

Jeżeli droga Beciu, wykonałaś w tamtym miejscu i o tamtej porze, tylko to jedno zdjęcie, to zmarnowałaś rzadko nadarzającą się okazję wykonania znakomitego ujęcia.

Pan Piotr Czechowski wykonałby co najmniej kilkadziesiąt ujęć z różnych stanowisk i wybrałby jedno jedyne, którym Becia zachwycałaby się przeglądając na www.piotrczechowski.pl, jego pejzaże.

Co zawodowiec, to jednak zawodowiec.
Zsamot napisał/a:
Skorzęcin jest ohydny

Być może. Jednak nawet tam można z tej ohydy wyciąć zdjęcie jak z raju.

Grzegorz 

Wysłany: Sro Paź 13, 2010 20:59   

Tomek Holka napisał/a:
Pan Piotr Czechowski [...] na www.piotrczechowski.pl

Muszę przyznać, że fotografia ślubna i reportaże w portfolio tego Pana, to mistrzostwo. Rzadko który fotograf potrafi tak świetnie uchwycić i zaprezentować emocje.

Krajobraz natomiast... absolutnie nie w moim guście.

becia 

Wysłany: Czw Paź 14, 2010 10:15   

Tomek Holka napisał/a:
Znaczy, że jednak coś nie zagrało jak należy.

Może to kwestia barwy głosu :mruga:

Tomek Holka napisał/a:
czy aby tylko jedno zdjęcie wykonałaś z tego miejsca, czy może jeszcze jakieś cykłaś?

Zrobiłam kilka ujęć. Przy wolnej chwili może poszukam. Niemniej właśnie to wydało mi się najlepsze.

Tomek Holka napisał/a:
widać jak na dłoni, że zafascynowało Cię niebo i jego odbicie w niemal lustrzanej powierzchni wody.

Niezupełnie - a może raczej nie tylko to, lecz cały obraz jaki tu pokazałam.

Tomek Holka napisał/a:
Fotografowałaś sercem, jak amator - zamiast rozumem, jak profesjonalista.

Jeśli to się przekłada na taką zasadę, to wolę pozostać sobie amatorką w tym temacie. Zawsze staram się podchodzić do wszystkiego z sercem. Robienie zdjęć z zimną krwią i kalkulowanie co powinno się znaleźć w kadrze żeby wyglądało profesjonalnie to chyba nie dla mnie.

Tomek Holka napisał/a:
Jeżeli droga Beciu, wykonałaś w tamtym miejscu i o tamtej porze, tylko to jedno zdjęcie, to zmarnowałaś rzadko nadarzającą się okazję wykonania znakomitego ujęcia.

Tak, czy inaczej pewnie zmarnowałam bo byłam pod urokiem chwili :P
Zanim poszukam resztę - jeszcze jedno z tego samego miejsca. Niemniej kolory już nie te, bo i kąt fotografowania inny i polar nie pokazał nieba jak należy.

Grzegorz napisał/a:

To pochwal się co Ty "wyciąłeś" z tego okropnego miejsca - z pewnością jest to coś w Twoim guście :P
Sprawdźmy, czy jeszcze w czyimś. Może Ty potrafisz podejść do tego bardziej na chłodno (czytaj "profesjonalnie")...

Grzegorz 

Wysłany: Czw Paź 14, 2010 14:33   

becia napisał/a:

Grzegorz napisał/a:

To pochwal się co Ty "wyciąłeś" z tego okropnego miejsca - z pewnością jest to coś w Twoim guście

Cytowana przez Ciebie wypowiedź odnosi się do portfolio ze strony Pana Czechowskiego, a nie do Twojej fotografii.
Jak zauważył Zsamot, Skorzęcin jest miejscem ohydnym i nie ma tam nic, prócz zwierząt i ptaków, co nadawałoby się do uwiecznienia na fotografiach.
Wykonałem tam kilka zdjęć widokowych, które zresztą widziałaś, jednak w mojej ocenie nie nadają się one do pokazania szerszej publice. Skoro chcesz wiedzieć na czym zatrzymało się moje oko, to proszę:
1.
2.
3.
4.
5.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Czw Paź 14, 2010 20:45   

Cytat:
Jeśli to się przekłada na taką zasadę, to wolę pozostać sobie amatorką w tym temacie. Zawsze staram się podchodzić do wszystkiego z sercem. Robienie zdjęć z zimną krwią i kalkulowanie co powinno się znaleźć w kadrze żeby wyglądało profesjonalnie to chyba nie dla mnie.

Ple, ple, ple .... :puknij:
Wyobraź sobie Beciu, że spostrzegłaś na ulicy fantastycznego faceta, takiego wypisz, wymaluj z Twojej bajki.

Dobrze wiesz, że chcąc go poznać - a być może i zatrzymać dla siebie, należy działać szybko i w nadzwyczaj przemyślany sposób.
Zdajesz sobie też sprawę, że działanie przedsięwzięte pod dyktat serca niemal gwarantuje schrzanienie wspaniałej okazji.
Być może jedynej!

Nie inaczej jest z fotografowaniem - tyle, że nie faceta chcesz zatrzymać dla siebie - a chwilę.
Faceci zresztą, na ogół są powtarzalni. Chwile, zwłaszcza te ujmująco urocze (jak fotomanki!), są niepowtarzalne - jedne i jedyne.

Zatem, by sercu ucztę uczynić, rozum nadzwyczaj się musi wysilić!

becia 

Wysłany: Pią Paź 15, 2010 12:23   

Grzegorz napisał/a:
Cytowana przez Ciebie wypowiedź odnosi się do portfolio ze strony Pana Czechowskiego, a nie do Twojej fotografii.

No wiesz, mogłam się pomylić - przecież w jego portfolio krajobrazów jest mnóstwo całe a Ty użyłeś liczby pojedynczej - stąd wywnioskowałam, że Twoja wypowiedź odnosi się do mojego ostatniego zdjęcia.

Grzegorz napisał/a:
Skoro chcesz wiedzieć na czym zatrzymało się moje oko, to proszę

Najbardziej podoba mi się ostatnie zdjęcie, choć może mniej centralnie byłoby lepiej.
Ja również próbowałam złapać ptaszyska przesiadujące na pniach i oto, co mi wyszło:
1.

2.

Podoba mi się także, wbrew paskudnemu widokowi jaki pokazuje, zdjęcie pierwsze - ale wydało mi się nieco ciemne, więc trochę się nim pobawiłam i oto co wyszło:

Nieźle prezentuje się też 3 fota, chociaż blada jakaś taka, więc i przy niej trochę pomajstrowałam:

I co myślisz? Możesz śmiało krytykować, bo specem od obróbki to ja nie jestem - jeszcze ;)
Mam nadzieję, że się nie obrazisz za moje eksperymenty na Twoich zdjęciach =]

Tomek Holka napisał/a:
spostrzegłaś na ulicy fantastycznego faceta, takiego wypisz, wymaluj z Twojej bajki

Nie muszę sobie wyobrażać, bo już spotkałam i to jakieś 17 lat temu :)

Tomek Holka napisał/a:
Chwile, zwłaszcza te ujmująco urocze (jak fotomanki!)

Proszę uważać, bo narcyzm bywa śmiertelny :P

Tomek Holka napisał/a:
by sercu ucztę uczynić, rozum nadzwyczaj się musi wysilić!

Niestety w chwilach pełnych emocji, choć się człowiek stara, to i tak sercem myśli. Choć może powinnam napisać nie człowiek a kobieta, bo to zdaje się w większości przypadków taka kobieca przypadłość. :mruga:
No ale co się dziwić kobiety wszak z Wenus są a mężczyźni z Marsa :P

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Paź 15, 2010 18:29   

becia napisał/a:
Proszę uważać, bo narcyzm bywa śmiertelny
Beciu droga!

Narcyzm polega na tym, że staje się przed lustrem nago, poczym obserwuje samego siebie z miłością, pożądaniem i rosnącym podnieceniem seksualnym (tak w telegraficznym skrócie!)

Chyba nie podejrzewasz mnie o coś takiego? Ja jedynie ujmująco uroczy jestem :mruga:

Wracając zaś do zdjęć, to podoba mi się twoja przeróbka grzesiowego zdjęcia. :yes:

Nie nie! Nie dlatego, że umiesz (lepiej czy gorzej) "obrabiać", a fuj, zdjęcia!

Dlatego, że widząc jak wygląda - wiesz jak powinno wyglądać.

becia 

Wysłany: Sob Paź 16, 2010 11:03   

Tomek Holka napisał/a:
Chyba nie podejrzewasz mnie o coś takiego?

No o coś takiego może nie ale o osobowość narcystyczną... kto wie... :hmmm:

Tomek Holka napisał/a:
podoba mi się twoja przeróbka grzesiowego zdjęcia

Tomek Holka napisał/a:
Dlatego, że widząc jak wygląda - wiesz jak powinno wyglądać.

Dziękuję - choć wolałabym raczej wiedzieć jak powinny wyglądać zdjęcia, które ja chcę wykonać niż jak powinny wyglądać zdjęcia zrobione przez innych. No chyba, że postanowię zostać krytykiem - oni zwykle wiedzą co ktoś zrobił nie tak, choć sami nie potrafią lepiej ;)

Tomek Holka napisał/a:
umiesz (lepiej czy gorzej) "obrabiać", a fuj, zdjęcia

"A fuj" - rozumiem, że tyczy się obróbki ;)
Co zaś do moich umiejętności w tym temacie to chyba raczej gorzej, o ile w ogóle można powiedzieć, że umiem.
Z Grześka zdjęciem nic wielkiego nie zrobiłam - przyciemniłam nieco, podniosłam kontrast i rozjaśniłam łódź - tak na szybko, żadnych cudów...

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Paź 16, 2010 11:35   

becia napisał/a:
wolałabym wiedzieć jak powinny wyglądać zdjęcia, które ja chcę wykonać
TO JEST TOŻSAMA WIEDZA !!
Cytat:
"A fuj", tyczy się ...
becia napisał/a:
przyciemniłam
becia napisał/a:
podniosłam kontrast
becia napisał/a:
rozjaśniłam
becia napisał/a:
podbiłam kolory
becia napisał/a:
wysyciłam
becia napisał/a:
wyostrzyłam
becia napisał/a:
- tak na szybko, żadnych cudów...

Ja też, jak widzisz, nieco poobrabiałem. A FUJ!

becia 

Wysłany: Sob Paź 16, 2010 12:01   

Tomek Holka napisał/a:
TO JEST TOŻSAMA WIEDZA !!

Tak, tylko problem z jej wykorzystaniem. I znów wszystko wraca do emocji i rozumu. Łatwiej jest "wydedukować" jak powinno wyglądać czyjeś zdjęcie, bo podchodzi się do tego "na zimno". Przy własnej fotografii w grę wchodzą emocje i tu już jest trudniej niestety.

Tomek Holka napisał/a:
becia napisał/a:
podbiłam kolory
becia napisał/a:
wysyciłam
becia napisał/a:
wyostrzyłam

Co nieco mi Pan tu dołożył, bo nic takiego nie napisałam a już z całą pewnością nie robiłam przy tym zdjęciu. Podbicie kolorów wynika z przyciemnienia całego obrazka, ich nasycenie w zasadzie też - taki pożądany efekt uboczny przyciemniania można by powiedzieć. Dodatkowego ostrzenia z tego co pamiętam też nie było - a pamięć mam chyba jeszcze w porządku ;)

Tomek Holka napisał/a:

Nie widzę :P Proszę się pochwalić obrazkiem "przed" i "po" - wtedy zobaczymy ;)
Samo domniemanie tego, co zostało zrobione ze zdjęciem i dopisywanie mi "zasług" przy majstrowaniu niczego nie dowodzi - zwłaszcza, że nie do końca trafione =]

Choć podejrzewam, że pisze Pan prawdę - w końcu ma Pan córkę, która (jak kiedyś Pan przyznał) obrabia zdjęcia hurtowo. Trudno więc, żeby nie otarł się Pan chociaż o obróbkę cyfrową, będąc zainteresowany tematem.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Paź 16, 2010 12:17   

becia napisał/a:
Co nieco mi Pan tu dołożył
Przecież napisałem, że nieco poobrabiałem tekst!
Nadal jest, beciowy i bardzo prawdopodobny ... ale nieprawdziwy.
becia napisał/a:
Proszę się pochwalić obrazkiem "przed" i "po" - wtedy zobaczymy
Po pierwsze, nie mam pojęcia, jak to się robi.
Po drugie, jestem przeciwnikiem zdjęć prawdopodobnych ... ale nieprawdziwych.
Po trzecie, jestem dumny z tego, że nie mam pojęcia, jak to się robi.
becia napisał/a:
podejrzewam, że pisze Pan prawdę -
To miłe, bo tak jest w istocie.

Rozumiesz ... Bushido, Kodeks Boziewicza, świetlne miecze ... i tym podobne, nonsensowne już dziś sentymenty.

becia 

Wysłany: Sob Paź 16, 2010 13:22   

Tomek Holka napisał/a:
Przecież napisałem, że nieco poobrabiałem tekst!

A wcale nie, bo napisał Pan:
Tomek Holka napisał/a:

Nigdzie na temat tekstu nic nie ma, mogłam więc - i zresztą tak właśnie się stało, odebrać całość poprzedniego posta, że poobrabiał Pan też nieco zdjęć i sugeruje, że oprócz wymienionych przeze mnie zabiegów robiłam z tym zdjęciem coś jeszcze.
I znów wychodzi, że kobieta i mężczyzna mają trudności w komunikacji ;)

Tomek Holka napisał/a:
Rozumiesz ... Bushido, Kodeks Boziewicza, świetlne miecze ... i tym podobne, nonsensowne już dziś sentymenty.

No to akurat zrozumiałam jak należy :D

Choć niezmiernie trudno uwierzyć, że nigdy nie otarł się Pan o cyfrową obróbkę skoro interesuje się Pan fotografią a Pańska córka zajmuje się tym zarobkowo i raczej poszła z postępem w tym temacie...

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Paź 17, 2010 11:25   

becia napisał/a:
Choć niezmiernie trudno uwierzyć, że nigdy nie otarł się Pan o cyfrową obróbkę skoro interesuje się Pan fotografią a Pańska córka zajmuje się tym zarobkowo
Otarłem się ale to wszystko. O jakichkolwiek umiejętnościach wstyd byłoby mówić.
Nie wstydzę się tej niewiedzy, gdyż jestem przekonany, że obróbka cyfrowa powinna ograniczyć się jedynie do ostatecznego dopieszczenia zdjęcia.
Zwłaszcza wtedy, gdy aparat (lub, jak to najczęściej bywa w moim przypadku, - skaner) nie przetłumaczył należycie tego,
co zaobserwował i sfotografował fotograf.

Weźmy taki przykład

Ten obrazek, to wynik długich sporów z Martą, jak ma wyglądać zdjęcie aby całkowicie oddawało atmosferę tego miejsca w chwili, gdy wyzwoliłem migawkę.

Marta dysponowała jednak jedynie surowym skanem tego slajdu i przede wszystkim nie wiedziała jak ta scena wyglądała
w naturze.

Nie bez satysfakcji zauważę, że ten sam obrazek wyświetlony na ekranie z oryginalnego przeźrocza,
niczym nie różnił się od natury, która na tyle mnie zauroczyła, że zdecydowałem się podnieść aparat do oka.

Yaroo 

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 15:08   

A to moja oficjalna kochanka - Tatry :D Widok z Giewontu na Kopę Kondracką... Fajnie to wyglądało... :) Kiedy ja tam wrócę? :placze: Do lata 2011 jeszcze tyle czasu... :placze:

dooraa 

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 19:33   

Yaroo napisał/a:
A to moja oficjalna kochanka - Tatry

ech... witaj w klubie z tym, że u mnie z inną końcówką "kocha-nek ":)

Yaroo napisał/a:
Do lata 2011 jeszcze tyle czasu...

nie smutaj :glaszcze: czas, zima szybko przeleci... za szybko...

a tak na marginesie... światełko Ci nie sprzyjało - patrz na przepalone niebo... ale to taki tam nieznaczący szczegół...

Pozdrawiam :)

Yaroo 

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 19:55   

dooraa napisał/a:
patrz na przepalone niebo...

Do tej pory przypalałem tylko wodę na herbatę :D

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 20:18   

Yaroo napisał/a:
Fajnie to wyglądało...
Wyglądałoby jeszcze fajniej, gdybyś odpoczywającego turystę przesadził na sąsiedni kamień ale nieco bliżej środka kadru.

Byłby z niego ciekawy sztafaż, podkreślający przestrzeń.

becia 

Wysłany: Pon Paź 25, 2010 12:45   

Tomek Holka napisał/a:
Wyglądałoby jeszcze fajniej, gdybyś odpoczywającego turystę przesadził na sąsiedni kamień ale nieco bliżej środka kadru.

Eeeee taaaam maruderstwo. Dobrze jest, choć może faktycznie trzeba było się zdecydować, czy on ma być w kadrze, czy nie. Jeśli tak, to przesadzić albo nieco szerzej kadrować a jeśli nie, to nie umieszczać wcale. Taki ucięty uroku nie dodaje.

dooraa napisał/a:
patrz na przepalone niebo

Zgadzam się - ale wcale nie uważam, że to jakiś nieznaczący szczegół, bo mocno psuje odbiór rażąc po oczach.
Niemniej specjalnie możliwości wykombinowania tu czegoś nie było zapewne, bo wygląda na to, że zdjęcie robione praktycznie pod światło. Gdyby słońce było z boku polar załatwiłby sprawę a tak to już chyba tylko HDR pozostał.
No ale do tego trzeba mieć statyw, którego niektórym nie chce się nosić :P

Yaroo napisał/a:
Do tej pory przypalałem tylko wodę na herbatę

Niebo jest przepalone a nie przypalone ;) Termin ten znaczy tylko tyle - że zamiast np. białych obłoków na zdjęciu są białe plamy (bez szczegółów, faktury - takie dziury).
Sytuacja ma miejsce najczęściej przy zdjęciach wymagających dużej rozpiętości tonalnej.

Pomóc można sobie wtedy filtrem połówkowym szarym, który niestety w górach się nie sprawdzi - prędzej nad morzem, gdzie horyzont prosty jest jak stół.

Z filtrem polaryzacyjnym też można dużo zdziałać w takich warunkach ale światło musi być z boku w stosunku do fotografującego.

No i ostatnia, znana mi możliwość, to zrobienie kilku takich samych ujęć z odpowiednią korektą ekspozycji - pomiar z cieni na górach, ze świateł na górach i z nieba - po czym złożenie tych 3 zdjęć w jedno.
Poniżej pozwoliłam sobie zrobić taki pseudo HDR z Twojego zdjęcia. Mam nadzieję, że się nie obrazisz o majstrowanie ;)

To nie to samo co prawdziwy HDR ale daje jakiś tam pogląd na to, co można ewentualnie uzyskać dzięki tej technice. Z niebem już się nic zrobić nie dało, więc je nieco wykadrowałam, żeby rażących świateł było mniej. Ale z pewnością zauważysz, że w cieniach widać więcej szczegółów.

No - ewentualnie jest jeszcze jedno wyjście - bez filtrów, statywów i kombinowania przy składaniu na kompie - kadrować bez nieba.

Odpowiedz do tematu