Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rodział państwa i kościoła - czy to mozliwe ?
Autor Wiadomość
Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Nie Paź 10, 2010 19:07   Rodział państwa i kościoła - czy to mozliwe ?

Dośc często i głośno ostatnio przy okazji wyborów mowi sie o laicyzacji naszego państwa. Gwoździem do trumny kościoła katolickiego może być afera gruntowa i przejęcie przez nich tysięcy hektarów gruntów za psi grosz...

Czy jest realna szansa na to żeby nasze władze odeszły od koscioła ? np wzorem Francuzów ?

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Paź 10, 2010 19:16   

Ukasz napisał/a:
Gwoździem do trumny kościoła katolickiego może być afera gruntowa i przejęcie przez nich tysięcy hektarów gruntów za psi grosz...

he he - wątpię, aby ta afera była gwoździem do trumny kogo czy czegokolwiek. Przez Polskę przewaliło się w ostatnich latach wiele afer i skandali. I gdzie są winni?

DO tego trudno się mi zgodzić z wyraźnymi intencjami autora, którego zdaniem wszystkiemu winien jest Kościół.

A od demokracji w stylu francuskim, zabraniającej nosić symbole religijne, uchowaj nas Panie!

Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Nie Paź 10, 2010 22:43   

Diabel-tasmanski napisał/a:
DO tego trudno się mi zgodzić z wyraźnymi intencjami autora, którego zdaniem wszystkiemu winien jest Kościół
a gdzie to napisałem ?

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Paź 10, 2010 23:02   

No jeśłi piszesz tak:

Ukasz napisał/a:
Gwoździem do trumny kościoła katolickiego może być afera gruntowa i przejęcie przez nich tysięcy hektarów gruntów za psi grosz...

no wiesz.. gwoździem o trumny to może być tylko zawinionego.

Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Pon Paź 11, 2010 00:01   

gwoździem o trumny to może być tylko zawinionego.
ale to nadal nie pokazuje jakie są moje intencje...

nie odchodźmy może jednak od meritum

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 11, 2010 00:04   

Ukasz napisał/a:
ale to nadal nie pokazuje jakie są moje intencje...

No raczej pokazuje. reszta no każdy ma prawo mieć takie intencje i zdanie a nie inne. Ja tylko zaznaczyłem, ze takowego ie podzielam.

Rozdział państwa od kościoła istnieje. Może nie w takiej skali jakby sobie tego niektórzy życzyli, ale istnieje...

Zsamot 
Zsamot

Wysłany: Pon Paź 11, 2010 08:42   

To po prostu efekt, iż pewne instytucje - choćby poprzez ich charakter i naturę działania- ocenia się ostrzej. O tych gruntach od dawna były głosy. Teraz pewnie SLD będzie udawać lewicowość, a ciekawe, że jakoś przyklepywało tym decyzjom. Podobnie jak i inne partie. Rozdział państwa nie jest możliwy, bo jest umowa zmniejszająca uprawnienia, a raczej dająca duży -choćby prestiżowy walor Kościołowi (np. śluby) poprzez umowę z Watykanem. Pytanie konkursowe: kto finalizował konkordat ze strony Polski? ;) Chyba pewien pan, co to teraz jego partia walczy, a Inicjatorka grunta w Gnieźnie nabywała. ;)

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Paź 11, 2010 08:44   

Rozdział państwa od kościoła istnieje.
Choćby na przykładzie Konkordatu i rządowo-Kościelnej komisji... :ups:

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 11, 2010 09:01   

newager napisał/a:
Konkordatu

Gdyby nie było rozdziału konkordat byłby niepotrzebny

newager napisał/a:
rządowo-Kościelnej komisj

Także ne byłaby potrzebna...

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Paź 11, 2010 09:48   

Gdyby nie było rozdziału konkordat byłby niepotrzebny
No tak - uprawnienie księży do wchodzenia w sferę władztwa publicznego jaką niewątpliwie jest zatwierdzanie prawidłowości zawieranego związku małżeńskiego nie jest "wchodzeniem Boga w biznes cesarza"... :ups: Nie zabraniam ludziom przystępowania do sakramentu małżeństwa. Ale nie podoba mi się zawieranie związku małżeńskiego w kościele. Celowo podkreśliłem. Sacrum to sacrum, a profanum to profanum.

newager napisał/a:
rządowo-Kościelnej komisj

Także ne byłaby potrzebna...
Nie rozumiem wytłuszczenia. Komisja nie byłaby potrzebna, gdybyśmy żyli w kraju, w którym wszyscy są równi. Kościół katolicki jako osoba prawna w świeckim państwie powinna mieć takie same prawa jak spółka X i Kowalski. Ani spólka X ani Kowalski nie ma komisji, która naciska na rząd, by rekompensował znacjonalizowane grunty. A Kk ma.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 11, 2010 10:09   

newager napisał/a:
Ale nie podoba mi się zawieranie związku małżeńskiego w kościele.

Nie podoba się - nie bierz. Ja chcę mieć taką możliwość, że zawierając święty związek małżeński załatwiam także formalności. Bez konieczności biegania do USC, uczestnictwa w sztywnej, urzędniczej, pseudouroczystej formalności. W moim odczuciu w tym przypadku ksiądz odciąża, a nie obciąża państwo. Z tego co mi wiadomo to poza KRK taki przywilej mają tez inne wyznania. Natomiast Ty przedstawiłeś to tak jakby pazerny kler wyrwał zębami, szlachetnemu urzędnikowi, reprezentującemu Państwo Polskie jakiś wyłączny przywilej i obdarł go z kasy równocześnie.

newager napisał/a:
Nie rozumiem wytłuszczenia.

Rozumiesz
newager napisał/a:
Ani spólka X ani Kowalski nie ma komisji, która naciska na rząd, by rekompensował znacjonalizowane grunty. A Kk ma.

BO Ci, któzy rabowali nacjonalizujac, pozbawiali tez często prawa do bycia pełnoprawnym obywatelem PRL a niektórym odmawiano nawet prawa do mieszkania w kraju. Tak ze po pierwsze nie wielu może ubiegać się o rekompensatę a po drugie sytuacja tych co mogą i się ubiegają jest zwykle przejrzysta. Skala majątku KRK znacjonalizowanego przez władze PRL jest tak potężna i tak zawikłana że widocznie potrzebna była komisja.

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Paź 11, 2010 10:57   

W moim odczuciu w tym przypadku ksiądz odciąża, a nie obciąża państwo.
Nie przeczę przecież temu. Sygnalizuję, że władztwo publiczne wykonuje osoba, która w moim odczuciu, tego czynić nie powinna.
Z tego co mi wiadomo to poza KRK taki przywilej mają tez inne wyznania.
Również mi to nie do końca odpowiada.
Natomiast Ty przedstawiłeś to tak jakby pazerny kler wyrwał zębami, szlachetnemu urzędnikowi, reprezentującemu Państwo Polskie jakiś wyłączny przywilej i obdarł go z kasy równocześnie.
Użyłeś bardzo ostrych słów, ale tak uważam. Bogu, co boskie itd.
Cytat:
Rozumiesz
Skoro wiesz lepiej :)
BO Ci, któzy rabowali nacjonalizujac, pozbawiali tez często prawa do bycia pełnoprawnym obywatelem PRL a niektórym odmawiano nawet prawa do mieszkania w kraju.
Ale co ma jedno do drugiego? Kk jest takim samym podmiotem prawnym jak Gniezno.com.pl czy Miasto Gniezno.
Tak ze po pierwsze nie wielu może ubiegać się o rekompensatę
Wszyscy mogą. Przykład Agnes Trawny.
po drugie sytuacja tych co mogą i się ubiegają jest zwykle przejrzysta.
Bo jest. W przeciwieństwie do sytuacji Kk, który w nieuczciwy sposób brał udział w tym procesie. Ale sprawę wyjaśni (mam nadzieję) sąd.
Skala majątku KRK znacjonalizowanego przez władze PRL jest tak potężna i tak zawikłana że widocznie potrzebna była komisja.
A skąd Kk miał taki majątek? Pytanie retoryczne.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 11, 2010 12:35   

newager napisał/a:
Sygnalizuję, że władztwo publiczne wykonuje osoba, która w moim odczuciu, tego czynić nie powinna.

Ponieważ?

newager napisał/a:
Również mi to nie do końca odpowiada.

a gdybyś by wierzący?

newager napisał/a:
Użyłeś bardzo ostrych słów, ale tak uważam. Bogu, co boskie itd.

Najwazniejsze że się zgadzamy
newager napisał/a:
Skoro wiesz lepiej

MAm taka nadzieję :)

newager napisał/a:
Wszyscy mogą. Przykład Agnes Trawny.

Nie zrozumiałeś. Jeśli ktoś już nie żyje, nie ma spadkobierców to nie może...
newager napisał/a:
W przeciwieństwie do sytuacji Kk, który w nieuczciwy sposób brał udział w tym procesie

A skad wiesz, że w nieuczciwy??

newager napisał/a:
A skąd Kk miał taki majątek? Pytanie retoryczne.

A dlaczego retoryczne?

Frank Black 

Wysłany: Pon Paź 11, 2010 14:27   

batem świnie w koloratce od koryta !! batem !! :diabel:

Ostrzeżenie pierwsze i ostatnie. Dalsze posty w podobnym tonie bądą nagradzane ostrzeżeniami. /Andrzej

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Paź 11, 2010 14:59   

Cytat:
Ponieważ?
Kapłan jest pośrednikiem między bogiem (jakimkolwiek, dlatego tak zapisałem) a człowiekiem. Kształcił się w tym celu. Od przybijania pieczątek są urzędnicy.
Cytat:
a gdybyś by wierzący?
Patrzę na tę sprawę tak jak patrzę. Może po części ze względu na moje wykształcenie, po części ze względu na światopogląd, a po części pewnie z innych przyczyn. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie "Co by było, gdyby?"...
Najwazniejsze że się zgadzamy
Nie pierwszy i mam nadzieję nie ostatni raz :)
Jeśli ktoś już nie żyje, nie ma spadkobierców to nie może...
Ale jeśli ktoś nie żyje i nie ma spadkobierców, to jego majątek ex lege i tak przechodzi na własność gminy, w której na stałe mieszkał przed śmiercią (art 935 § 3 Kc). Poza tym po co komuś kto nieżyje i nie ma spadkobiercy (co jest bardzo mało prawdopodobne) jakikolwiek majątek...?
Cytat:
A skad wiesz, że w nieuczciwy??
Skoro Komisja twierdziła, że dostała 60 tys. ha gruntów, a sama ANR przekazała jej ponad 75 tys. ha to chyba coś nie gra. Poza tym działalność pana P. (bo nazwiska chyba już podać nie mogę) budzi, nazwijmy to delikatnie, sporo kontrowersji. Jak już napisałem - sprawę rozstrzygnie sąd.
Cytat:
A dlaczego retoryczne?
Bo to nie miejsce na taką dyskusję :) W innym wątku możemy wymienić poglądy :)

Hades 

Wysłany: Pon Paź 11, 2010 16:09   

Kościół to przecież my, czyli wspólnota wiernych, więc co to znaczy rozdział kościoła od państwa? To tak jakby oddzielić głowę od reszty ciała, albo serce od organizmu, nie da się tego zrobić nie ponosząc żadnej szkody i tyle.

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Paź 11, 2010 16:45   

Hades napisał/a:
Kościół to przecież my, czyli wspólnota wiernych
Pełna zgoda. Ale tylko w tym kontekście. Tu jednak jest mowa o instytucji Kościoła katolickiego w Polsce - osobie prawnej zarządzanej przez hierarchów.

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 10:04   

http://www.tvn24.pl/-1,16...,wiadomosc.html nadal uważacie, że Kościół nie próbuje wpływać na politykę? Przecież to jest tak śmieszne, że aż żałosne.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 16:24   

Rozumiem, ze Kościół nie ma prawa wypowiadania sie publicznie w kwestiach etycznych?

Zsamot 
Zsamot

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 17:20   

Mai efektem tego też jest publiczna ocena. A grożenie wykluczeniem ze wspólnoty to dialogu się nie osiągnie. Co "zabawne" za pedofilie takich kar nie przewidziano dla- choćby- księży. ;)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 17:30   

Zsamot napisał/a:
Mai efektem tego też jest publiczna ocena

Przy której jednak zapomina się, że dotyczy to wykluczenia z szeregów Kościoła. Każda nawet drobna formacja ma do tego prawo. Ostatni jedną panią wykluczono z lokalnego stowarzyszenia w Gnieźnie i co? Spotyka się to z tak reakcją jak wypowiedzi hierarchów?

Frank Black 

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 18:07   

Co "zabawne" za pedofilie takich kar nie przewidziano dla- choćby- księży. ;)

nic dodać nic ująć :brawo:

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 18:34   

Rozumiem, ze Kościół nie ma prawa wypowiadania sie publicznie w kwestiach etycznych?
Nie w ten sposób.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 18:39   

newager napisał/a:
Nie w ten sposób.

Nie w ten czyli w jaki? A w jaki ma prawo?

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 18:44   

No chłopie, przecież to jawny nacisk na ludzi!

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 18:49   

Rozumiem ze skoro członkowie KK są ludźmi to hierarchowie nie mają prawa na nich naciskać?

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 20:57   

To, co uprawa Kk to szantaż uniemożliwiający wykonywanie WOLNEGO mandatu parlamentarzysty. Ale no tak, to przecież biskup. Święta krowa.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 21:24   

newager napisał/a:
To, co uprawa Kk to szantaż uniemożliwiający wykonywanie WOLNEGO mandatu parlamentarzysty.

Jakim sposobem? konkretni. Bez demagogii.

newager napisał/a:
to przecież biskup. Święta krowa.

Wzniosłeś sie na szczyty merytorycznej argumentacji.

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 21:38   

Jakim sposobem? konkretni. Bez demagogii.
Jeśli ty mi tak, to ja tobie tak. Jeśli zagłosujesz inaczej niż ja (biskup) sobie tego życzę, to publicznie dostaniesz (poseł) ekskomunikę, dam powód Rydzykowi do wznowienia działalności dla szerszego audytorium i zmieszam cię z błotem. Mam nadzieję, że na tych wstrętnych i niegodnych biskupa (i jakiejkolwiek osoby publicznej) pogrózkach się skończy. To praktyka żywcem z Jarosława ściągnięta. Granie na emocjach tłumu. Wierzę, że "ciemny lud" i "nieprawdziwi Polacy" nie dadzą się omamić.
Obawiam się, ze w tej materii usatysfakcjonuje Cię jedynie przyznanie Ci racji, więc nie skomentuję tego fragmentu Twojej wypowiedzi ;]

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 21:54   

newager napisał/a:
inaczej niż ja (biskup) sobie tego życzę,

Inaczej niż mówi społeczna nuaka Kościoła Powszechnego

newager napisał/a:
to publicznie dostaniesz (poseł) ekskomunikę,

Ekskomunik się obkłada a nie daje. I ma to charakter publiczny w Kościele. Nie m tajnych ekskomunik A to czy ma charakter medialny to już zależy od nagłaśniających ją mediów

newager napisał/a:
dam powód Rydzykowi do wznowienia działalności dla szerszego audytorium

Jakimż to sposobem? Z tego co mi wiadomo to biskupi już dawno się tak radykalnie wypowiedzieli w spawie In Vitro. A ż dziw zę ojciec dyrektor jeszcze tego nie wykorzystał ;]

newager napisał/a:
na tych wstrętnych i niegodnych biskupa (i jakiejkolwiek osoby publicznej) pogrózkach się skończy.

Przepraszam ale skąd Ty jako osoba nie będąca członkiem Kościoła i nie rozumiejąca jego istoty twierdzisz co jest a co nie jest godne biskupa? Sprawa jest prosta - w kościele obowiązują pewne zasady, tak jak w każdej organizacji. Jeśli się im nie podporządkowujesz - wypadasz. To jest właśnie ekskomunika.

newager napisał/a:
To praktyka żywcem z Jarosława ściągnięta.

On też ekskomunikuje?

newager napisał/a:
Granie na emocjach tłumu.

Nie wuidze w tym żadnej gry. Grają tylko Ci biskupi, któzy milczą. Do czasu mam nadzieję.

newager napisał/a:
Granie na emocjach tłumu.

Na moich emocjach nikt nie gra.

newager napisał/a:
Wierzę, że "ciemny lud" i "nieprawdziwi Polacy" nie dadzą się omamić.

Nie widze tutaj zadnego mamienia. Widzę prosty przekaz.

newager napisał/a:

Obawiam się, ze w tej materii usatysfakcjonuje Cię jedynie przyznanie Ci racji, więc nie skomentuję tego fragmentu Twojej wypowiedzi

Rozumiem ze uważasz cytowane przeze mnie zdanie za merytoryczne...

Odpowiedz do tematu