Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stowarzyszenie Polskich Fotografów Lotniczych
Autor Wiadomość
Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Paź 23, 2010 22:03   Stowarzyszenie Polskich Fotografów Lotniczych

Myślę, że warto pokazać każdy rodzaj zabawy w fotografowanie, więc proszę popatrzeć na to, co fotografują członkowie SPFL.

W wyniku braku upoważnień innych członków SPFL, publikuję jedynie zdjęcia swojej córki.
Jaaaasneeee, że jestem dumny i przypuszczam, że pewnie nie jesteście sobie w stanie wyobrazić jak bardzo!

Członkowie SPFL, to w sumie bardzo dziwni ludzie. Przesiadują całymi dniami w pobliżu lotnisk najróżniejszego autoramentu, jeżdżą na wszystkie pokazy i imprezy lotnicze organizowane w Polsce, Europie - a jak nadarzy się okazja - to pewnie i dalej.

No i celują oczywiście do samolotów ze swych grubych rur tele (i pewnie nie tylko) obiektywów.

Poniżej zdjęcia Marty. Każde się powiększa po kliknięciu w.

A to i autorka we własnej osobie sfotografowana przez niejakiego Slavcia.

Kto to ten Slavcio?

Grzegorz 

Wysłany: Sob Paź 23, 2010 23:09   

Tomek Holka napisał/a:
A to i autorka we własnej osobie sfotografowana przez niejakiego Slavcia.

Niezła "Rura" :diabel:
Fotki jak najbardziej udane - szczególnie podoba mi się pierwsze oraz siódme.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Paź 23, 2010 23:43   

Grzegorz napisał/a:
Niezła "Rura"
Z pierwszym stwierdzeniem się zgadzam i z drugim też.
Aczkolwiek obiektyw był pożyczony gdyż kosztuje małą fortunę. Któż nie pożyczy kobiecie,
zwłaszcza jak zapowie, że będzie wdzięczna?

Chłopcy tak dobrze nie mają.

Grzegorz napisał/a:
Fotki jak najbardziej udane - szczególnie podoba mi się pierwsze oraz siódme.

Też tak uważam, choć to pierwsza poważna próba sił w tej niełatwej dziedzinie fotografii.
Zastanawiam się, skąd wziął się odblask na skrzydle myśliwca na dziewiątym?
Czyżby skrzydło przesłoniło słońce a świecą cząsteczki zagęszczonego powietrza?

Swoją drogą, na ile to sposobów można fotografować samoloty? Członkowie SPFL uważają pewnie, że to niewyczerpany temat.

W każdym razie zdjęcia wychodzą dynamiczne i efektowne. No i pewnie o to chodzi.

Zsamot 
Zsamot

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 01:53   

A mi najbardziej się podobają- z tych lotniczych ;) - te z dipolami. ;)

Ukasz 
mięśniolot

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 07:56   

zaczerpnięte z bloga Holki juniorki...

jak juz wiele razy podkreslałem.. zdjecia na których nie ma mnie sa mi obce i obojetne, jednak sa takie, które wywołuja jakies emocje. To jest jedno z takich

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 10:47   

Mam nadzieję, że Planistigmacio zoczy temat i dołączy jakieś swoje zdjęcia lotnicze. Jak pamiętam, to pokazywał już podobne w swojej galerii.

Może ktoś z czytających, lub uczestników forum bawi się w takie fotografowanie samolotów?
Myślę, że chętnie zobaczymy wyniki lub przeczytamy uwagi.

Przy okazji taka uwaga.
O ile w innych działach Foto Forum zachęcałem do polityki pokazywania najlepszych, wybranych zdjęć, to jednak tutaj, nie powinno to obowiązywać!

Powód prosty. Sprzęt do fotografowania samolotów jest koszmarnie drogi i ściśle związany z efektami wizualnymi,
które w wyniku jego stosowania możemy podziwiać.
Przeciętny fotoamator ze swoim cyfrowym kompaktem ma szanse co najwyżej na takie zdjęcie:

lub powiedzmy takie:

Choć najczęściej fotografuje w taki sposób (o ile ich kompakt dysponuje tak szerokim kątem widzenia!)

W sumie jednak co? Nie podoba się?

Mnie nie wstyd przyznać, że jako, pożal się Boże, "fotograf lotniczy" zaliczyłem jedynie startujące i lądujące na jeziorze łabędzie.
Nie mam nawet sprzętu, by spróbować zmierzyć się z Martą, gdyż mój najdłuższy obiektyw do (ewentualnie!) takiego zastosowania, to 210 mm, podczas gdy niezbędny jest co najmniej dwukrotnie dłuższy.

Tak sobie też pomyślałem, że warto by ogłosić konkurs na zdjęcie lotnicze wykonane "byle czym".
Zwyciężył by ten autor, który pokazał najciekawsze zdjęcie wykonane najprostszym aparatem.

No i co myślicie o czymś takim?

lodolamacz 

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 12:36   

Muszę dodać małe wtrącenie..
Mamy fotografów pasjonujących się robieniem zdjęć statków powietrznych .. .
Ale mamy też ich pewną odwrotność. Mianowicie takich co latają i robią zdjęcia naszej "matki ziemi" i tego wszystkiego co na niej się znajduje. Jest nawet tutaj w Gnieźnie kilku takich, szkoda tylko, że swoich prac tak obszernie nie prezentują, a są niesamowicie ciekawe.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 12:52   

Tomek Holka napisał/a:
Tak sobie też pomyślałem, że warto by ogłosić konkurs na zdjęcie lotnicze wykonane "byle czym".

Nie widzę przeszkód. Natomiast...

Tomek Holka napisał/a:
Zwyciężył by ten autor, który pokazał najciekawsze zdjęcie wykonane najprostszym aparatem.

Co to znaczy - najprostszy aparat?

Zsamot 
Zsamot

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 12:54   

Dla mnie kompakt, ale ja jestem mega profanem. ;)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 15:21   

Cytat:
Ale mamy też ich pewną odwrotność. Mianowicie takich co latają i robią zdjęcia naszej "matki ziemi" i tego wszystkiego co na niej się znajduje. Jest nawet tutaj w Gnieźnie kilku takich, szkoda tylko, że swoich prac tak obszernie nie prezentują, a są niesamowicie ciekawe.
Wiem Piotrze!
Kiedyś, jeszcze na e-gniezno.pl Tomka Fiedora, była nawet galeria złożona z kilkudziesięciu takich zdjęć.
Jak na złość zapomniałem nazwiska autora i wdzięczny bym był, gdyby się odezwał.
Diabel-tasmanski napisał/a:

Trafne pytanie, bo w zależności od czasu a może raczej czasów, odpowiedzi bywały różne.

Dziś, to chyba w pełni automatyczny kompakt cyfrowy (bez możliwości rezygnacji z funkcji auto!) z jakimś prostym obiektywem typu tryplet, lub okołostandardowym zoomem.
Zsamot napisał/a:
ale ja jestem mega profanem
Eeee... nie warto się przyznawać do czegoś takiego, za to z pewnością warto przyprzeć się do jakiegoś rodzinnego fotografa-zajobisty na najbliższych imieninach u dowolnej cioci.

Będzie zachwycony inteligentnym rozmówcą i jak zacznie nadawać, to długo nie przestanie.
Akumulator z pewnością mu się nie wyczerpie - a jak długo kręcić rozrusznikiem - to nawet blondynka zaskoczy.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 19:10   

Tomek Holka napisał/a:
w pełni automatyczny kompakt cyfrowy

Eee tam bez sensu. Zrobienie jakiegokolwiek zdjęcia lotniczego bez odpowiedniego obiektywu to zawsze mistrzostwo Świata, nawet gdy ma się lustrzankę. Proponuje więc po prostu zrobić temat lotniczy... Poniekąd już taki jest. Przy okazji proponuje tez kolejowy :)

dooraa 

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 19:17   

Tomek Holka, gratulacje dla córki za piękne kadry, o jakości już nie wspomnę :)

Tomek Holka napisał/a:
Członkowie SPFL, to w sumie bardzo dziwni ludzie. Przesiadują całymi dniami w pobliżu lotnisk najróżniejszego autoramentu, jeżdżą na wszystkie pokazy i imprezy lotnicze organizowane w Polsce, Europie - a jak nadarzy się okazja - to pewnie i dalej.

To coś podobnego mają miłośnicy dzikiej zwierzyny, ptaków... siedzą w swych czatowniach niezależnie od pory roku, pogody ale za to strasznie lubię efektami ich pracy oko pocieszyć :yes:

Pozdrawiam :)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 21:00   

Eee tam bez sensu. Zrobienie jakiegokolwiek zdjęcia lotniczego bez odpowiedniego obiektywu to zawsze mistrzostwo Świata

Niemniej jednak, dla stojącego na ziemi fotografa, jasna rura 600mm. będzie najodpowiedniejsza a zupełnie nieprzydatna
dla pilota z Powidza, który chcąc sfotografować w locie kolegę z pary dyżurnej, przemyci do kokpitu,
dużo bardziej odpowiedniego do tego celu kompakta.

Równie ważnym parametrem jak "odpowiedni" obiektyw, jest też szybki i dokładny pomiar światła i brak paralaksy czasowej pomiędzy pociśnięciem guzika a faktycznym wyzwoleniem migawki.
W przypadku tej ostatniej cechy, tanie, automatyczne kompakty cyfrowe mocno grzeszą!!

Dokładny i śledzący ostrością autofokus, też jest pożądany, nie wspominając o szybkiej migawce
(czytaj - wyposażonej w krótkie czasy naświetlania).
Proponuje więc po prostu zrobić temat lotniczy... Poniekąd już taki jest.
Wystarczy pewnie (?) w opisie tematu dodać takie pytanie, jak na przykład: "Czy tylko oni potrafią ?"
proponuje tez kolejowy
Myślę, że to dobry, gnieźnieński pomysł - dla Gniezna dobry przede wszystkim.
dooraa napisał/a:
gratulacje dla córki za piękne kadry
Dzięki! Została pochwalona jak tylko zobaczyłem zdjęcia.

Taka tatowa rola.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 21:17   

Tomek Holka napisał/a:
dla pilota z Powidza, który chcąc sfotografować w locie kolegę z pary dyżurnej, przemyci do kokpitu, dużo bardziej odpowiedniego do tego celu kompakta.

To chyba jest jasne dla wszystkich... Sądzę, że wśród nas nie ma osób fotografujacych z kokpitu. Nie ma też pewnie osób posiadających sześćsetki. Zakładam że zarówno posiadaczom kompaktów jest czasem mniej trudno wykonać zdjęcie lotnicze bo wiele z nich jest UZ. Więc chyba możemy zaprosić wszystkich anie tylko posiadaczy w pełni automatycznych kompaktów cyfrowych. Do tego zmierzałem.

Tomek Holka napisał/a:
Wystarczy pewnie (?) w opisie tematu dodać takie pytanie, jak na przykład: "Czy tylko oni potrafią ?"

Nie ten temat miałem na myśli...

Raczej ten http://www.forum.gniezno....51607736b344578

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 21:38   

Więc chyba możemy zaprosić wszystkich anie tylko posiadaczy w pełni automatycznych kompaktów cyfrowych. Do tego zmierzałem.

Łojej! Toż rozumie się w pełni automatycznie! Termin "w pełni automatyczny" kompakt, pojawił się jedynie w odpowiedzi na pytanie ...

Znaczy, to właśnie to znaczy.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 21:43   

Tomek Holka napisał/a:
Znaczy, to właśnie to znaczy.

Znaczy że pisząc:

Tomek Holka napisał/a:
Tak sobie też pomyślałem, że warto by ogłosić konkurs na zdjęcie lotnicze wykonane "byle czym". Zwyciężył by ten autor, który pokazał najciekawsze zdjęcie wykonane najprostszym aparatem.

Miałeś na myśli, że to właśnie znaczy czy że nie? ;]

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 21:53   

Miałeś na myśli, że to właśnie znaczy czy że nie?

Tak właśnie, choć dywagacje powyższe przypominają filozoficzne rozważania pomiędzy Puchatkiem a Prosiaczkiem
(mogę być Prosiaczkiem, gdyż niezmiernie lubię tą postać.)

Generalnie, cały dział przeznaczony jest przecież dla fotoamatorów a nie dla sfiksowanych na punkcie fotografowania hobbystów, dla których wydatek na sprzęt rzędu kilku tysięcy złotych to fraszka.

Sfiksowanych jest tylko kilku ale pewnie w mniejszym stopniu, jak sądzę.

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 23:03   

Tomek Holka napisał/a:
Mam nadzieję, że Planistigmacio zoczy temat i dołączy jakieś swoje zdjęcia lotnicze. Jak pamiętam, to pokazywał już podobne w swojej galerii.
Wywolany do tablicy odzywam sie. ;)
Codziennie czytam na FF wszysko co sie pokaze nowego. Nie zjamuje sie fotografia lotnicza, a moje wypociny to efekt dwoch czy trzech wypadow do Góraszki. Jednak postaram sie sciagnac z "mojego" forum kogos kto pokaze cos naprawde ciekawego.

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 23:18   

Ściągnij zatem Planistigmaciu ale i swoje "wypociny" zamieść (od zamieszczać!), najlepiej z komentarzem obszernym, kiedy, gdzie i czym fotografowałeś (aparat, obiektyw, migawka, przesłona i tym podobne - co bym mógł i ja czegoś się nauczyć!)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Lis 21, 2010 17:18   

Może jeszcze kilka zdjęć z Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Muzeum otrzymało nową siedzibę, więc chyba warto popatrzeć. Choćby popatrzeć, jeżeli już nie rozważyć odwiedzenia muzeum podczas jakiegoś pobytu w Krakowie.

No i jeszcze buziaki od zakręconej autorki.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Lis 21, 2010 19:15   

Wiadomo że najlepciejsze ostatnie :P

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Lis 27, 2010 13:47   

Wiadomo że najlepciejsze ostatnie
Czy ja wiem, czy najlepciejsze?
Nie mogę się jedynie powstrzymać od zamieszczania zdjęć Marty, bo lubię sobie popękać z dumy
a żadnych Giga-Tatów w awatarze nie mam.
Przy okazji cieszę się, że fotografuje i choć to nie za moją przyczyną, to jednak widzi więcej i więcej ma z życia.

Bziki wszelakiego typu też popieram - przynajmniej dopóki pozostają bzikami!

Ostatnio, - kolczyki z F16 na dyndołkach (niestety nie widać!)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sob Lis 27, 2010 13:56   

Tomek Holka napisał/a:
Nie mogę się jedynie powstrzymać od zamieszczania zdjęć Marty

Moze dlatego ze jest już duża :)

Zsamot 
Zsamot

Wysłany: Sob Lis 27, 2010 14:45   

Tak poza tematem: siedziba niesamowita, muszę koniecznie przejechać się na małą wyprawę.;) Fotki rewelacyjne. Autorka również. ;)

Planistigmat 
Piotr

Wysłany: Nie Lis 28, 2010 21:43   

Tomek Holka napisał/a:
Może jeszcze kilka zdjęć z Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
No, dobra Tomku, ale gdzie jest P-11c ?

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Lis 28, 2010 22:21   

Planistigmat napisał/a:
No, dobra Tomku, ale gdzie jest P-11c ?
Nosz, kurczę - skąd mam wiedzieć jak mnie tam nie było?
Jest tam na pewno, tyle wiem o PZL P-11c.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Lis 28, 2010 22:38   

Planistigmat napisał/a:
gdzie jest P-11c ?

http://www.muzeumlotnictw...edzanie.php?w=p

Hangar z ciemniejszym dachem

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Lis 28, 2010 22:38   

Planistigmat napisał/a:
gdzie jest P-11c ?

http://www.muzeumlotnictw...edzanie.php?w=p

Hangar z ciemniejszym dachem

Zsamot 
Zsamot

Wysłany: Nie Lis 28, 2010 23:31   

Mam trochę fotek z tego muzeum- tak ok. 400;) Aura dopisała, przyznam, że obecnie to muzeum po prostu wręcz przypomina zachodnie. Niemniej i tak nie szparka MiG 29 mocno mnie zdziwiła? Po awarii, że nielotna?
http://pl.wikipedia.org/wiki/MiG-29 no i sobie sam odpowiedziałem. ;)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Sob Gru 18, 2010 22:21   

Jak się ma pozytywnego bzika, to żadna pogoda nie straszna a każde pieniądze warte wyasygnowania.
Byle bzika nakarmić.

Poniżej, karmienie bzika w Łasku. Wygwizdówa że szok.

Odpowiedz do tematu