Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Urok starych fotografii
Autor Wiadomość
becia 

Wysłany: Sro Sty 12, 2011 14:44   Urok starych fotografii

W wielu domach znajdują się albumy z bardzo starymi fotografiami. Często są to zdjęcia nie znane nikomu spoza rodzinnych kręgów.
Chciałam zachęcić Was do ich pokazania i podzielenia się historią z innymi.

Stare fotografie mają swój wyjątkowy urok i są swego rodzaju skarbem, dzięki któremu możemy "poznać" naszych przodków i ich historie.

W zbiorach mojej rodziny również znajdują się takie albumy i ostatnio pieczołowicie skanuję zawarte tam fotografie. Robię to, by móc zachować je dla siebie i podzielić z wszystkimi, którzy również są oczarowani wyjątkowością zawartych tam ujęć.

Na początek 3 fotografie z "wizytówką" miasta:

1.

2.

3.

Jeśli również macie w swoich domach "historyczne" zdjęcia i możecie się nimi podzielić, to serdecznie zapraszam - dołączcie do tematu.
Chętnie pooglądam fotografie z dawnych lat, których nie miałam jeszcze okazji zobaczyć.

becia 

Wysłany: Czw Sty 13, 2011 09:40   

To chyba dość znane Gnieźnianom widoki, więc może coś z nieco innej beczki - taki deserek ;)

4. Park miejski - rok 1934:

5. Róg ulic: Chrobrego i Łubieńskiego (w tle fragment kościoła garnizonowego):

6. Teraz coś dla kobitek - bo "za mundurem panny sznurem" ;)

7. No i żeby panowie nie byli pokrzywdzeni :D

Mam nadzieję, że ktoś zainteresuje się tematem :)

emigrant 

Wysłany: Czw Sty 13, 2011 16:14   

Nr 3 - Na początku myślę sobie, co ten Chrobry taki duży. A to przecież pomnik, który przed wojną stał w innym miejscu niż dzisiaj, tj. jakieś 20 metrów dalej od obecnego.

Nr 5 - jaka zadrzewiona ulica Chrobrego... :whoeva: Fajny kadr :)

Nr 6 - to raczej nie jest Gniezno. A jeśli tak, to gdzie? Bo układ i fasady budynków jakoś mi nie współgrają..

Nr 7 - Kiedyś spacer na Karei to był wypad, teraz to rozpaczliwe szukanie miejsc postojowych :D Chyba, że ktoś jedzie rowerem a i takiego fragment widzę na tym zdjęciu :-)

Mam jakieś swoje, może mniej "estetyczne" bo raczej reportaże, ale też umieszczę. Może na dniach :-)

becia 

Wysłany: Czw Sty 13, 2011 18:29   

emigrant napisał/a:
Nr 5 - jaka zadrzewiona ulica Chrobrego...

Fakt - szkoda, że już taka nie jest. Dlatego te zdjęcia pewnie mają tyle czaru - często pokazują świat jaki był kiedyś i jakim chcielibyśmy jeszcze go widzieć, bo niestety w wielu miejscach wygląd miasta zmienił się na niekorzyść :(

emigrant napisał/a:
Fajny kadr :)

Dziękuję, choć nie mój ;)
Podejrzewam jednak, że kogoś z mojej rodziny - fotograficzne pasje są u nas już od wielu lat :D

emigrant napisał/a:
Nr 6 - to raczej nie jest Gniezno. A jeśli tak, to gdzie?

Też sądzę, że to może nie być Gniezno - sama się zastanawiałam. Zamieściłam to zdjęcie celowo - licząc, że ktoś będzie bardziej zorientowany niż ja :mruga:

emigrant napisał/a:
Mam jakieś swoje, może mniej "estetyczne" bo raczej reportaże, ale też umieszczę. Może na dniach :-)

Super. Czekam z niecierpliwością.
Cieszę się, że ktoś przyłączył się do tematu :yes:

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Sty 14, 2011 23:08   

Pokazuj jak najwięcej Beciu.

Tak sobie myślę, patrząc na zdjęcie tych pań z 1934 roku, jak ten czas szybko przemija. Mój Tato miał w 1934 równo 16 lat, więc pewnie teoretycznie mógł obejrzeć się, choćby za tą blondynką w środku.
Ona zaś, z całą pewnością nie zwróciłaby uwagi na takiego knajdera (może jednak knajdra?)

A dziś? Ciekaw jestem, czy przypadkiem Tato nie poznałby którejś z tych pań? Szanse niewielkie ale nie żadne.

becia 

Wysłany: Nie Sty 16, 2011 12:15   

Tomek Holka napisał/a:
Tak sobie myślę, patrząc na zdjęcie

A ja już myślałam, że FF omija Pan szerokim łukiem :mruga:

Tomek Holka napisał/a:
Pokazuj jak najwięcej Beciu.

Dużo więcej na razie nie mam ale pokażę, co udało mi się wydobyć z rodzinnych zbiorów.
Np. takie jeszcze:

8. to chyba sklep na Warszawskiej

9. tu zapewne podczas jakiegoś niedzielnego pikniku :)

10. to zdaje się w paku miejskim:

11. a tu w tle mleczarnia w Łubowie

Na razie tyle. Jeszcze kilka zamieszczę przy następnej okazji.
Miłego oglądania :papa2:

emigrant 

Wysłany: Nie Sty 16, 2011 15:56   

1. Budowa nowych hełmów katedry w latach 50tych:

2. Kładzenie nowego dachu na katedrze.

3. Zdjęcie co prawda nie jest stare, ale patrząc z perspektywy czasu i tego co na nim widać, faktycznie można tak powiedzieć. W oczy rzuca się pustka, żadnych praktycznie samochodów parkowanych na wszelakie sposoby jak to ma miejsce dzisiaj. Do tego przystanek autobusowy po lewej i ładny trawnik z kwietnikiem pośrodku placu. Ech...

Nie są to co prawda zdjęcia urokliwe, jak te powyżej, ale zawsze coś ;)

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Nie Sty 16, 2011 21:35   

becia napisał/a:
A ja już myślałam, ....
No i znów się pokazało, że bez specjalnych sukcesów, bo zapowiedziałem jedynie, że nie będę już pisał gawęd pana Fotomanka.
Wracając do tematu, to niestety Tato nie poznał nikogo na prezentowanych zdjęciach.
Szkoda! Niemniej jednak udało mi się znaleźć w Internecie zdjęcie pochodzące z przedwojennego Gniezna, na którym Tato poznał swą nauczycielkę francuskiego z czasów gimnazjalno licealnych.
Stare fotografie mają jednak swą moc i czasami potrafią wywołać prawdziwą sensację!
emigrant napisał/a:
Zdjęcie co prawda nie jest stare, ...
Lecz mimo to pokazuje, że od końcówki lat osiemdziesiątych dzieli nas już cała epoka.
emigrant napisał/a:
Nie są to co prawda zdjęcia urokliwe, jak te powyżej, ale zawsze coś
I nie muszą być urokliwe, bo stare zdjęcia (nieważne czy mają "tylko" dwadzieścia kilka, czy więcej lat, oglądamy dla wspomnień
i z czystego sentymentu lub nostalgii.
O ile w innych tematach FF zajmujemy się głównie samym zdjęciem, zwracając uwagę na jego kompozycję oraz wszelkie wartości składające się na dobry obraz, to stare fotografie oglądamy głównie pod kątem co pokazują.

Jakże jednak byłoby miło, gdyby stare fotografie przechowywane w rodzinnych albumach były jednocześnie dobrymi zdjęciami, nieprawdaż?
Może po nas takie zostaną?

A' propos! Co w chwili obecnej dzieje się z budynkiem (przedstawionym na emigrantowym zdjęciu nr 1), który znajduje się za słupem, przy lewym brzegu kadru??

szczypi 
SGIF-team

Wysłany: Nie Sty 16, 2011 21:54   

emigrant, co to za ulica na tym 3 zdjęciu?

edit:
już nieważne doszedłem sam co to za ulica :)

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Nie Sty 16, 2011 21:58   

Tomek Holka napisał/a:
Co w chwili obecnej dzieje się z budynkiem
To co z całym miastem. Nic. Niszczeje. Rozebrano piętro i tyle. Co do zdjęcia z wojakami - mam pewne przypuszczenia odnośnie lokalizacji, ale musze je najpierw zweryfikować.

emigrant 

Wysłany: Nie Sty 16, 2011 22:21   

newager napisał/a:
Nic. Niszczeje. Rozebrano piętro i tyle.

Rozebrano cały budynek zostawiając konstrukcję frontowej i bocznej ściany. Całość rozebrano do piwnic i dokonano wylania posadzki oraz nowych fundamentów pod ściany budowanej konstrukcji. Wystąpiły jednak problemy związane z budynkiem sąsiadującym bezpośrednio z budową (zaczęły pojawiać się pęknięcia - brak oparcia dla ścian po rozbiórce) i dokonano klamrowania, a z tego powodu trzeba było wstrzymać prace. Zaraz potem przyszła zima.

becia 

Wysłany: Pon Sty 17, 2011 21:04   

emigrant napisał/a:
Nie są to co prawda zdjęcia urokliwe, jak te powyżej, ale zawsze coś ;)

Tak, czy inaczej przyjemne do oglądania coś ;)
Dawaj więcej, jeśli masz...

newager napisał/a:
Co do zdjęcia z wojakami - mam pewne przypuszczenia odnośnie lokalizacji, ale musze je najpierw zweryfikować.

Czekam z niecierpliwością.

Tymczasem jeszcze kilka staroci ode mnie:

12. ten płotek niespecjalnie mi się kojarzy - nie wiem, czy to w ogóle w Gnieźnie

13.

14.

Kenneth_Philips 

Wysłany: Pon Sty 17, 2011 21:28   

Bardzo ciekawy wątek :)
becia napisał/a:
emigrant napisał/a:
Nr 6 - to raczej nie jest Gniezno. A jeśli tak, to gdzie?

Też sądzę, że to może nie być Gniezno - sama się zastanawiałam. Zamieściłam to zdjęcie celowo - licząc, że ktoś będzie bardziej zorientowany niż ja :mruga:
Z układu budynków obstawiałbym obecny Plac 21 stycznia z widokiem w tle skrzyżowanie Mickiewicza/Warszawska. Ale czy mam racje??

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Sty 17, 2011 22:01   

Kenneth_Philips napisał/a:
obstawiałbym obecny Plac 21 stycznia
Ja też. I chyba znalazłem inną fotografię z tego wydarzenia

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Sty 17, 2011 22:04   

Oj chyba nie to samo

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Sty 17, 2011 22:10   

Diabel-tasmanski napisał/a:
Oj chyba nie to samo
Wydarzenie, nie ujęcie :)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Sty 17, 2011 22:11   

no mówię :)

newager 
PO jest mniejszym złem

Wysłany: Pon Sty 17, 2011 22:20   

www.miastadawniej.pl

Więcej mi się nie chce :P

Jest ich 31.

emigrant 

Wysłany: Pon Sty 17, 2011 22:55   

Kenneth_Philips napisał/a:
Z układu budynków obstawiałbym obecny Plac 21 stycznia z widokiem w tle skrzyżowanie Mickiewicza/Warszawska. Ale czy mam racje??

Przede wszystkim nie zgadza się budynek po prawej, pusty plac za nim oraz architektura elewacji budynku, którego kawałek widać nad tym niezabudowanym placem. Do tego obiekt po prawej ma ścięty róg podczas gdy na podanym powyżej skrzyżowaniu jest on pod kątem prostym.

Procesja św. Wojciecha. Kilka lat po wojnie:

btw.
"www.miasta dawniej.pl"
Jak dla mnie to są praktycznie skany zdjęć z albumu: "Gniezno - widoki miasta" Stanisława Pasiciela. Bodajże pierwszy taki album jaki wyszedł ze zbiorem starych zdjęć i obrazów Gniezna :)

lodolamacz 

Wysłany: Pią Sty 21, 2011 15:46   

1. ŁAZIENKI ok. 1961-62

2. łazienki ok 1961-62

3. Roosevelta 65 - zwróćcie uwagę na kominy na dachu budynku, dziś juz ich nie ma.

4. Wenecja ok 1955-60

5. Park Miejski ok 1960

6. ul Chrobrego ok 1958

Andrzej 
Giga - Tata II

Wysłany: Pią Sty 21, 2011 18:31   

lodolamacz napisał/a:
3. Roosevelta 65 - zwróćcie uwagę na kominy na dachu budynku, dziś juz ich nie ma.
Fantastycznie wygląda ta pustka pomiędzy blokami...
lodolamacz napisał/a:
6. ul Chrobrego ok 1958
A tu mnie zaskoczyłeś.. w którym to miejscu?

lodolamacz 

Wysłany: Pią Sty 21, 2011 19:08   

Andrzej napisał/a:
A tu mnie zaskoczyłeś.. w którym to miejscu?
vis a vis USC-. "Galanteria" to Pietrak, a ten fragment kamienicy po prawej to był "Dom Mody" na dole sklep z tkaninami, na piętrze duży zakład krawiecki -chyba jeszcze są tam takie wielkie okna na piętrze.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Sty 21, 2011 19:12   

lodolamacz napisał/a:
łazienki ok 1961-62

Ach widziałem już gdzieś zdjęcia tych pomostów. To chyba jeszcze te zbudowane przez Niemców.

lodolamacz 

Wysłany: Pią Sty 21, 2011 19:19   

Diabel-tasmanski napisał/a:
lodolamacz napisał/a:
łazienki ok 1961-62

Ach widziałem już gdzieś zdjęcia tych pomostów. To chyba jeszcze te zbudowane przez Niemców.
No ja nawet tam jestem :D

Tomek Holka 
tomanek53

Wysłany: Pią Sty 21, 2011 20:17   

lodolamacz napisał/a:
No ja nawet tam jestem
Tyż tak właśnie myślałem, że to ten pierwszy knajder z prawej.

becia 

Wysłany: Pią Sty 21, 2011 21:34   

lodolamacz - niezłe perełki wstawiłeś :)
Baaaardzo przyjemnie się ogląda.

emigrant napisał/a:
Procesja św. Wojciecha.

Też wykopałam coś w tym temacie z babcinych zbiorów:
15. rok 1950

A tu trochę "nowsze" zdjęcia ;) chyba z przełomu lat 60/70
16.

17.

18.

I na deser - Skorzęcin w 1978
19.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sob Sty 22, 2011 09:17   

becia napisał/a:
15. rok 1950

Taka ciekawa rzecz widoczna na tym zdjęciu,a także na tym nieco młodszym

becia napisał/a:
3. Zdjęcie co prawda nie jest stare, ale patrząc z perspektywy czasu i tego co na nim widać, faktycznie można tak powiedzieć.

Na zdjęciach tych widać wiszące latarnie. Do dziś pozostały po nich tylko haki mocujące liny.

becia napisał/a:
17.

Pod prąd jadą :D

lodolamacz 

Wysłany: Sob Sty 22, 2011 13:09   

becia napisał/a:
A tu trochę "nowsze" zdjęcia ;) chyba z przełomu lat 60/70
16.
skłaniałbym sie bardziej na 70. Dziewczyna ( piękna skądinąd ) ma dzwony ( spodnie) a te w Polsce raczej nosiło się tak od lat 70...

7. I mam to samo miejsce tyle że jakies 20 lat wcześniej. Dokłdnie z 1950

8. A to ciekawostka z 1928 . Zobaczcie wejście do tego budynku, od południa, dziś już tego wejścia nie ma.

9. Sienkiewicza - piekarnia. 1948-49... Zawsze na ttym zdjęciu bawily mnie te widoczne plakaty obok tych trzech chlebków. A szczególnie ten napis w oknie po lewej " TĘP MUCHY" :yes:

10. To siedziba takiej ówczesnej instytucji o nazwie Liga Przyjaciół Żołnierza rok 1955

11. i obok na jeziorze Jelonek pływały sobie należące do w/w LPŻ, takie żaglówki rok 1959. W głebi widać nieistniejące juz budynki prawdopodobnie należące do przedwojennego Młyna

12. no i jeszcze 1 majowy pochód na Chrobrego róg Mieszka 1956

Andrzej 
Giga - Tata II

Wysłany: Sob Sty 22, 2011 13:25   

lodolamacz napisał/a:
8. A to ciekawostka z 1928 . Zobaczcie wejście do tego budynku, od południa, dziś już tego wejścia nie ma.
Kurcze, znów nie wiem gdzie to...

lodolamacz 

Wysłany: Sob Sty 22, 2011 15:14   

becia napisał/a:

6. Teraz coś dla kobitek - bo "za mundurem panny sznurem" ;)
Obrazek

)
Na 99% to jest rynek w Śremie Wlkp.
becia napisał/a:

12. ten płotek niespecjalnie mi się kojarzy - nie wiem, czy to w ogóle w Gnieźnie
Tutaj pewności to nie mam, ale kojarzy mi się z nieistniejącą restauracją na Dalkach, gdzie odbywały się częste potańcówki. Ale to tak na 50% - tyle coś kojarzę.
Andrzej napisał/a:
Kurcze, znów nie wiem gdzie to...
Obecny ZOZ część adm. róg Jana i Rybna.

Odpowiedz do tematu