Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Badania archeologiczne w Gnieźnie i okolicach
Autor Wiadomość
Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Sie 12, 2012 12:13   Badania archeologiczne w Gnieźnie i okolicach

Otwieram temat na temat badań archeologicznych w Gnieźnie i okolicach. Wątek przewijał się już wielokrotnie, przy okazji różnych tematów. Temat w Gnieźnie niestety zaniedbany, zapomniany i co chyba najgorsze niechciany. A szkoda, bo Gniezno, miasto w znacznym stopniu także archeologicznie nieodkryte, wciąż na tym traci.
Nie lepiej w okolicach, które wciąż czekają na swoje archeologiczne badania.

kapusta 
old punk never die

Wysłany: Nie Sie 12, 2012 15:50   

dużym problemem była kiedyś współpraca z Kościołem(nie wiem jak jest obecnie). a oni mają całkiem ciekawe archeologicznie tereny. np tereny w okół katedry nie są objęte nadzorem, więc możesz kopać i budować bez żadnych problemów.

emigrant 

Wysłany: Nie Sie 12, 2012 21:40   

kapusta napisał/a:
np tereny w okół katedry nie są objęte nadzorem, więc możesz kopać i budować bez żadnych problemów

Niby jakim cudem? =]

Jakiś czas temu chciałem założyć podobny temat. Zaintrygowało mnie to:
http://www.muzarp.poznan..../m_grodzisk.htm
Wejść na mapce w punkt 16 naniesiony na Gnieźnie. Gdzie znajduje się ta druga lokalizacja? Może chodzi o Gnieźninek a może o coś innego, bo zdjęcie jest nie wiadomo skąd.

W tym roku kontynuowane są wykopaliska na terenie dawnej wyspy na j. Świętym (teren Seminarium). Czwarty sezon a odkrycia są "ni w pinć ni w dziewięć", choć dwa lata temu znaleziono jeden fajny artefakt - ładnie zdobiony koser, jeden z niewielu w Polsce (znane są bodajże 2-3 sztuki, jak słyszałem). Pod koniec roku może ukazać się publikacja dotycząca ostatnich badań na terenie grodu i innych przyległych doń stanowisk.

kapusta 
old punk never die

Wysłany: Pon Sie 13, 2012 10:38   

emigrant napisał/a:
kapusta napisał/a:
np tereny w okół katedry nie są objęte nadzorem, więc możesz kopać i budować bez żadnych problemów

Niby jakim cudem? =]

nie wiem, powtarzam tylko co mówili mi ludzie pracujący w muzeum, gdy w czasie wakacji pracowałem na wykopaliskach. po prostu kościół może robić na swoim terenie co mu się podoba i tyle.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Sie 13, 2012 17:11   

kapusta napisał/a:
dużym problemem była kiedyś współpraca z Kościołem

emigrant napisał/a:
Niby jakim cudem?

Faktycznie coś w tym jest. Problem w tym, ze wszyscy n asłowo "Kościół" reagujemy jakoś szczególnie newralgicznie. Problemy sa takie same jak z każdym prywatnym właścicielem. Ostatnio jednak na tym polu jest nieco lepiej.

Myślę, że większym obecnie problemem jest centrum miasta. Trwają różne inwestycje, które zapewne pomogłyby odkryć wiele ciekawych rzeczy, jednak bardzo często badania ratunkowe pod byle pretekstem zamieniane są na dozór archeologiczny.

Wiele miast dbających o swoje dziedzictwo kulturowe przeznacza w budżecie rokrocznie określoną kwotę na takie badania i niezależnie od tego czy przepisy budowlane tego wymagają czy nie, systematycznie pokrywają mapą archeologiczną całe miasto.

stefan12 
stefan12

Wysłany: Wto Sie 14, 2012 12:23   

Cytat:
dla ochrony archeologicznego dziedzictwa kulturowego, ustala się obowiazek prowadzenia badań archeologicznych podczas realizacji inwestycji, w obrębie wykopów budowlanych.lnwestor winien uzyskaó pozwolenie na badania archeologiczne przed otrzymaniem pozwoleniana na budowę

Cytat z decyzji o warunkach zabudowy garażu. Na terenie gminy Gniezno, wszyscy występujący o warunki na budowę czegokolwiek dostają z automatu, niezależnie od lokalizacji, obowiązek przeprowadzania badań archeologicznych.

Najlepiej obowiązek i koszty badań przerzucić na obywateli.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Sie 14, 2012 12:43   

Obowiązek prowadzenia archeologicznych badań ratunkowych spoczywa zgodnie z przepisami na inwestorze a nie na obywatelu.

stefan12 
stefan12

Wysłany: Wto Sie 14, 2012 15:09   

No tak, bo inwestor to nie obywatel.

A co to za badania ratunkowe? Chyba żeby coś ratować, to najpierw musi to istnieć.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Sie 14, 2012 15:13   

W momencie kry obywatel jest inwestorem to jest inwestorem ale i jest nadal obywatelem. Ne jest natomiast obciążony kosztami badań jako obywatel, jak by można odczytaż intencje niektórych piszących, ale jako inwestor, tak samo kiedy inwestorem jest gmina to ona ponosi taki ciężar i wcale nie oznacza to że kosztami badań obciążone są samorządy.

stefan12 napisał/a:
A co to za badania ratunkowe? Chyba żeby coś ratować, to najpierw musi to istnieć.

No i zachodzi domniemanie, że istnieje. Dlatego tam gdzie prowadzi sie inwestycje w sposób trwały naruszający warstwy archeologiczne, prowadzi się badania ratunkowe, czyli ratujące to co mogłoby zostać bezpowrotnie zniszczone.

zofia Nałkowska 
Estera Zofia Walcząca

Wysłany: Wto Sie 14, 2012 17:17   

stefan12 napisał/a:
Cytat z decyzji o warunkach zabudowy garażu. Na terenie gminy Gniezno, wszyscy występujący o warunki na budowę czegokolwiek dostają z automatu, niezależnie od lokalizacji, obowiązek przeprowadzania badań archeologicznych.
Stefan nie siej tu defetyzmu. Badania archeologiczne przeprowadza się w strefie objętej opieką konserwatorską czyli Stare Miasto w historycznym układzie urbanistycznym. Na Winiarach nie, na Grunwaldzie itp. Sprawdź na stronach UM mapę obejmującą chroniony obszar i już będziesz mógł zabrać głos i się poprawić :-D

emigrant 

Wysłany: Sro Sie 15, 2012 10:43   

stefan12 napisał/a:

Masz ostatni przykład. Niby zwykły kanał burzowy a jednak...

http://gniezno.naszemiast...id.html#galeria

stefan12 
stefan12

Wysłany: Czw Sie 16, 2012 08:20   

Okoliczne wsie pod Gnieznem, to również obszar chroniony?

stefan12 
stefan12

Wysłany: Czw Sie 16, 2012 08:31   

emigrant napisał/a:
stefan12 napisał/a:

Masz ostatni przykład. Niby zwykły kanał burzowy a jednak...

http://gniezno.naszemiast...id.html#galeria

Cytat z artykułu:
Cytat:
Chociaż najnowsze odkrycie nie jest aż takim unikatem w większej skali, to właściwie pierwsze na terenie Gniezna na tyle pewne potwierdzenie osadnictwa kultury pomorskiej.

Wykop, w którym znaleziono pozostałości, został już zakopany, ze względów bezpieczeństwa.

:mruga:

No comments

emigrant 

Wysłany: Czw Sie 16, 2012 11:05   

stefan12 napisał/a:
No comments

Wiesz co oznaczają względy bezpieczeństwa?
Albo dół był na tyle głęboki, ze dla bezpieczeństwa badania przeprowadzono w bardzo szybkim tempie by nie stanowiły zagrożenia dla pracowników, albo ze względu na możliwość zniszczenia obiektów przez osoby postronne przyspieszono czas prac nad nimi. Zapewniam Ciebie, że dokumentacja z tego miejsca została sporządzona jak przy każdego tego typu badaniach.

stefan12 
stefan12

Wysłany: Czw Sie 16, 2012 15:26   

Tylko dlaczego nie kontynuowano prac obok? Skoro już się coś znalazło, to z dużym prawdopodobieństwem w okolicach jednego znaleziska można znaleźć coś jeszcze.

Schemat jest taki - inwestor zrobi wykop to do niego zajrzymy, bo i tak on za to nam zapłaci, a jak już coś znajdziemy, to ograniczamy się do tego wykopu, bo obok to trzeba by już za swoje kopać.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Czw Sie 16, 2012 17:15   

A za co?

emigrant 

Wysłany: Czw Sie 16, 2012 18:05   

stefan12 napisał/a:
Tylko dlaczego nie kontynuowano prac obok? Skoro już się coś znalazło, to z dużym prawdopodobieństwem w okolicach jednego znaleziska można znaleźć coś jeszcze.

Stefan12,
jeśli na terenie inwestycji przeprowadzane są prace ziemne to prowadzone one pod nadzorem. Skąd takie informacje mają archeolodzy o tym gdzie i co jest? Mapy z zaznaczonymi strefami ochrony sporządza się na podstawie badań opartych na zapiskach dokumentów (jeśli istnieją w ogóle), budowie geograficznej terenu (np. wzniesienie) bądź na założeniu, że teren jest interesujący ze względu na podejrzenie istnienia takich obiektów wokół większego ośrodka grodowego, czyli np. Gniezno. Ponieważ wokół Gniezna istniało wiele takich osad (poza samym grodem), obszar ten jest rozległy na całe centrum i mniejsze stanowiska w niektórych miejscach dzielnic. Tak jest np. w Parku Miejskim, gdzie znajduje się gródek Gnieźninek, ale tak też jest na wzniesieniu na Kleryce czy Kustodii.

Teraz odpowiedź na Twoje pytanie, czemu prace nie były kontynuowane. Powodów jest kilka, a zadziałał któryś z czynników:
1. Jest to pojedynczy obiekt ziemny i w pobliżu prowadzonych prac nie stwierdzono nic więcej interesującego.
2. Jest to jeden z wielu obiektów, ale z założenia i wedle prowadzonych prac ziemnych zajęto się tylko tym, który miał ulec zniszczeniu przy kopaniu ziemi.
3. Jest to jeden z wielu obiektów, ale mimo chęci to z racji braku pieniędzy nie ma jak kontynuować prac.
4. Który wynikać może też z pkt. 3, pozostałe obiekty, o ile zostały znalezione, zostały pozostawione na późniejsze lata aby ktoś inny też mógł coś zbadać ;) Jeśli dzisiaj przeryjemy cały Park, to co będą robić archeolodzy za 20 lat? :-)
5. Obiekt nie jest na tyle interesujący, by rozszerzać badania. Tylko potwierdził teorię o istnieniu kultury pomorskiej na naszym obszarze. Zapewniam Ciebie, że gdyby znaleziono coś interesującego, to prace mogą w to miejsce wrócić jak znajdą się pieniądze.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Czw Sie 16, 2012 19:30   

http://gniezno.com.pl/wia...w_gnieznie.html

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pon Paź 29, 2012 15:32   

Chyba trwają badania czy tęż nadzór nad inwestycją związaną z budową hali sportowej przy SP 2. Czy wiadomo kto ma nadzór i czy coś znalazł? Przy rozbudowie starostwa całkiem niedaleko trafiono na bardzo ciekawe obiekty.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Wto Paź 30, 2012 15:36   

Sam sie przeszedłem http://gniezno.com.pl/wia...na_budowie.html

Modlish 

Wysłany: Pią Gru 21, 2012 01:52   

Nie wiem czy Ostrów Lednicki to wg Was okolica, ale dla mnie tak, stąd pytam, co sądzicie o działaniach przy Ostrowie, zdaje się, że jest tam palatium i oczywiście dwa zdania usłyszałem, że archeolodzy źle zabezpieczaja teren i woda wlewa się tam, gdzie kopią, a z drugiej strony, że jest ok, ktos wie więcej na ten temat? Był ktoś tam w ogóle? Wstyd przyznać, ale byłem tylko na chrześcijanskim zlocie raz...

kaliszman 

Wysłany: Nie Gru 30, 2012 15:09   

Witam przejrzałem ten wątek i nie zauwazyłem ciekawego wydarzenia. Wydrzenia, które w wielu kręgach odbiło się głosnym echem. Mianowicie chodzi o wzgórze katedralne w Gnieźnie http://www.bogowiepolscy....orza-lecha.html

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Gru 30, 2012 19:10   

Było :)

Odpowiedz do tematu