Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.pl

Pytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
600% podwyżka na śmieci
Autor Wiadomość
Diabel-tasmanski

Wysłany: Sob Lis 17, 2012 10:25   600% podwyżka na śmieci

Projekt uchwały na najbliżsa sesję obejmuje nowe stawki na wywóz śmieci 1,15 puls VAT za m2.

Oznacza to że jeśli ma się 60 m2 mieszkanie to zapłacimy za wywóz śmieci 80 zł miesięcznie!

To jakieś 600% dotychczasowej stawki

maniak 

Wysłany: Sob Lis 17, 2012 15:54   

Ekologia wg UE. Tyle bredzą o konkurencyjności a sami dają jasną drogę do monopolu jednej firmy która zajmie się wywozem śmieci. Bo chyba się nie mylę iż to UE wprowadziła obowiązek wywozu śmieci na gminie, która ma wybrać jedną firmę (nie koniecznie najlepszą i najtańszą)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Lis 18, 2012 11:59   

maniak napisał/a:
Ekologia wg UE.
Chyba jednak nie w tym wypadku.

maniak napisał/a:
Bo chyba się nie mylę iż to UE wprowadziła obowiązek wywozu śmieci na gminie, która ma wybrać jedną firmę (nie koniecznie najlepszą i najtańszą)

I naprawde sądzisz że to zwiekszyło koszt do 600% ? :)

maniak 

Wysłany: Nie Lis 18, 2012 22:28   

W przypadku naszego zaścianka tak. Padnie na URBIS a rzesze bezrobotnych lub niezadowolonych z obecnej pracy rodzin związanych z urzędem musi gdzieś pracować. Dlaczego PRD upada/istniał tak długo? A no bo miał swoje wtyki, przetargi podsuwane pod nos. To nic że był mało konkurencyjny (cholernie drogi). Człowiek z "wtyczką" się zmienił i mamy upadłość.

vega 

Wysłany: Pon Lis 19, 2012 09:27   

Czy to w ogóle sprawiedliwy podział? Dlaczego mam płacić "od metra" mieszkania a nie od osoby? Kto w końcu generuje śmieci - moje mieszkanie czy ja? I dlaczego "tylko" 600% a nie da rady więcej...?

emigrant 

Wysłany: Sro Lis 21, 2012 08:56   

Opole też idzie w tym kierunku:
http://www.samorzad.lex.p...est-zdecydowane
Cytat:
"Ktoś nam może zarzucić, że nie metry tworzą odpady, tylko ludzie. To prawda, ale tych ludzi trudno zewidencjonować, bo nie można ich zliczyć na podstawie meldunków, tylko składanych przez nich deklaracji" - dodał Arkadiusz Wiśniewski. - "Metoda, którą będziemy rekomendować radzie miasta gwarantuje, że nie będziemy płacić kosztów osób nieewidencjonowanych. Atutem są też niskie koszty wprowadzenia takiego poboru opłat".

Kpina jak opłaty za deszczówkę. Tak działa polskie ustawodawstwo.

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Lis 21, 2012 09:44   

Na całym świecie bywają dziwne przeliczniki, nawet idiotyczne. Mozemy liczyć smieci od metra - mi to nie przeszkadza, ale nie pod płaszczykiem zmiany przelicznika wprowadza się gihgantyczna podwyżkę. Przecież wywóz i skałdowanie śmieci nie kosztuje 80 zł od rodziny na miesiąc...

bigart 

Wysłany: Sro Lis 21, 2012 10:28   

mieszkam sam na 42m2 - generuje jeden normalnej wielkości worek śmieci raz na 2 czasami nawet 3 dni. Mam płacić 60 zł za śmieci ?

przecież ludzie ich rozniosą jak to wejdzie w życie!

Diabel-tasmanski skąd masz ta informację ?

Diabel-tasmanski

Wysłany: Sro Lis 21, 2012 10:30   

Z projektu uchwały :)

kaem70 

Wysłany: Sro Lis 21, 2012 19:40   

Z tego co wiem, nowa stawka miałaby kształtować się w granicach 0,80-0,90 zł/m2. Nie będzie jednak pobierana przez odbiorcę odpadów, ale stanie się para-podatkiem, wpłacanym do kasy UM, więc tak wysoka stawka zawiera pewnie koszty zatrudnienia dodatkowych pracowników UM.

vega 

Wysłany: Sro Lis 21, 2012 21:19   

do kompletu potem doliczą za wielkość śmietnika...

Diabel-tasmanski

Wysłany: Czw Lis 22, 2012 13:25   

razy pierwistek z drogi od smieciarki do pojemika liczonej w centymetrach

klejbas 

Wysłany: Pią Lis 23, 2012 10:22   

Z tego co się słyszy, nie będzie jednak opłaty naliczanej od m2, ale od osoby. Co to oznacza? Że nagle drastycznie zmaleje liczba mieszkańców naszego miasta ;) Bo w jaki sposób wyegzekwować prawdę w składanych deklaracjach? To na co zwracała uwagę spółdzielnia, faktycznie w lokalach mieszka ok. 28 tys. osób, a zameldowanych jest 22 tys. osób. Podejrzewam, że jak radni zdecydują, że opłata naliczana będzie od osoby, to na każdy lokal przypadać będzie tylko 1 osoba. W ten sposób zamiast 28 tys. osób będzie np. 15 tys.

Opłata od m2, określając maksymalny prób byłaby bardziej sprawiedliwa.

Teraz opłaty wynoszą w granicach 10-40 zł. Jeśli zadeklaruje się rodzina kilkuosobowa (np. 5), to opłata wyniesie 100 zł (bo do segregacji, a co za tym idzie niższej opłaty długa droga). Biorąc pod uwagę, że takie osoby mieszkają w lokalu 50m, opłata (ze stawką 1 zł) wyniosłaby 50 zł. Poza tym taka forma nie pozwala na oszustwo. A deklaracja osób już tak.

No chyba, że niesłusznie nas oceniam ;)

Frank Black 

Wysłany: Pią Lis 23, 2012 10:43   

klejbas napisał/a:
Z tego co się słyszy, nie będzie jednak opłaty naliczanej od m2, ale od osoby. Co to oznacza? Że nagle drastycznie zmaleje liczba mieszkańców naszego miasta ;) Bo w jaki sposób wyegzekwować prawdę w składanych deklaracjach? To na co zwracała uwagę spółdzielnia, faktycznie w lokalach mieszka ok. 28 tys. osób, a zameldowanych jest 22 tys. osób. Podejrzewam, że jak radni zdecydują, że opłata naliczana będzie od osoby, to na każdy lokal przypadać będzie tylko 1 osoba. W ten sposób zamiast 28 tys. osób będzie np. 15 tys.

Opłata od m2, określając maksymalny prób byłaby bardziej sprawiedliwa.

Teraz opłaty wynoszą w granicach 10-40 zł. Jeśli zadeklaruje się rodzina kilkuosobowa (np. 5), to opłata wyniesie 100 zł (bo do segregacji, a co za tym idzie niższej opłaty długa droga). Biorąc pod uwagę, że takie osoby mieszkają w lokalu 50m, opłata (ze stawką 1 zł) wyniosłaby 50 zł. Poza tym taka forma nie pozwala na oszustwo. A deklaracja osób już tak.

No chyba, że niesłusznie nas oceniam ;)

dobrze gadasz, idź do MOPS-u czu PUP zobacz jaka bieda samochodami się wozi :) "Panie bo mi się należy jak psu zupa" :)

Diabel-tasmanski

Wysłany: Pią Lis 23, 2012 17:08   

Panowie - spokojnie :) Oba przeliczniki mogą być zarówno sprawiedliwe, jak i niesprawiedliwe :) Podobnie jak nie każdy pod MOPS przyjeżdża mercem :)

Jedna sprawa jest jednak przelicznik a drugą wzrost cen. Ktoś tego nie zauważa czy tylko udaje? :)

Robak 

Wysłany: Pią Lis 23, 2012 21:52   

klejbas,jak już ktoś wyżej napisał.Jak można płacić od powierzchni mieszkania???Ono nie kreuje odpadów tylko osoby w nich mieszkające.
Oszustwo na meldunku to inna sprawa.Znaleźć złoty środek na to,aby zawsze były zameldowane osoby mieszkające na danym mieszkaniu i problem z głowy.

klejbas 

Wysłany: Pią Lis 23, 2012 23:34   

Jednak moim zdaniem jest to metoda bardziej sprawiedliwa (przynajmniej na ten moment), aniżeli liczba zadeklarowanych osób, tym bardziej jeśli określimy górny próg. Przy 70 m2 wyjdzie kwota niewiele większa od dotychczasowych opłat.

Deklaracje zachęcają do oszustwa.

Robak 

Wysłany: Pią Lis 23, 2012 23:43   

klejbas napisał/a:
Jednak moim zdaniem jest to metoda bardziej sprawiedliwa

Gdzie tu sprawiedliwość.Np.
Mieszkam z żoną na 60m2.Obok moi sąsiedzi,rodzina 5 osobowa,mieszkanie 48m2.
Jak można mówic o sprawiedliwości?No chyba,że zakładamy.Tego stać na tyle metrów to niech teraz "buli".Oczywiście szanuję Twoje zdanie,jednak na przykładzie powyżej,można sprawiedliwość wsadzić między bajki.

klejbas napisał/a:
Deklaracje zachęcają do oszustwa.

Tutaj się zgadzam,bo ponownie moi sąsiedzi,rodzina 5 osobowa,zadeklaruje max 3 osoby.Dlatego administrator,gospodarz budynku lub Bóg wie kto,powinien sprawdzać/nadzorować stan faktyczny i przekazywać do zarządcy,aktualny stan.Można powiedzieć,że na osiedlach jeden gospodarz przypada na połowę ( strzelam bo nie wiem) osiedla no i ciężko będzie jemu zweryfikować stan.Może powinien być jeden gospodarz na dwa-cztery bloki.

A tak teraz sobie myślę,przecież każdy z nas jest gdzieś zameldowany.,Może warto tędy iść i każdy płaci tam gdzie ma meldunek a to już chyba łatwo wyciągnąć.Taki sposób pozwoli naliczać każdemu opłatę i wtedy może się okazać,że jeśli pan X mieszka w Gnieźnie a płaci bo jest zameldowany w Poznaniu to może taki sposób zmusi człeka do przemeldowania się we właściwy adres.

klejbas 

Wysłany: Pią Lis 23, 2012 23:47   

Optymalną zasadą byłoby rozliczanie każdego mieszkania indywidualnie, bo to jest faktyczne zużycie, ale na ten moment jest to niemożliwe. Bazując na tym przykładzie, rodzina 5-osobowa zadeklaruje jedną osobę - zapłaci 20 zł, a Ty - 2 i zapłacisz 40 zł. A m2 nie oszukasz ;) Ale oczywiście zgadzam się, złotego środka nie znajdziemy.

Robak 

Wysłany: Pią Lis 23, 2012 23:58   

To może jeszcze inaczej,moja babcia,starsza 83 letnia kobieta,mieszka sama na 46m2.Sam osobiście wynoszę raz w tygodniu,małą reklamówkę śmieci.Na stare lata nie przeprowadzi się na mniejsze mieszkanie.Co w takim przypadku? Tacy ludzie będą się czuli pokrzywdzeni i oszukani,bo jesli przyjmiemy cenę 1 zł za m2 to ona zapłaci 46zł miesięcznie.Za tą cene mogę wynająć kontener 120 litrów,którego zapełnienie śmieciami przez moją babcię zajmie +/- rok ale naliczając metrami za rok zapłaci 552zł :whoeva:
Strach się bać :yes:

klejbas 

Wysłany: Sob Lis 24, 2012 09:48   

Wszystko zależy od liczby osób zainteresowanych jedną, bądź drugą opcją. Jestem po prostu przekonany, że więcej nadużyć będzie w opcji opłata za osobę, niż byłoby w przypadku opłaty za m2.

maniak 

Wysłany: Sob Lis 24, 2012 10:54   

Ale dlaczego mam płacić więcej? Mieszkam na Winiarach w bloku. Tymczasem tłumaczenie
Cytat:
"Jest to opłata pobierana za gospodarowanie odpadami, gdzie z tej opłaty będziemy zmuszeni zwiększyć ilość punktów selektywnego odbierania odpadów komunalnych, w naszym przypadku będzie to zwiększenie ilości gniazd, zwiększenie ilości pojemników; do tego dochodzą koszty obsługi całego systemu: koszty wyposażenia w sprzęt i programy komputerowe" - tłumaczy Jadwiga Trzcińska

Dlaczego mam partycypować w kosztach tych którzy nie mieli do tej pory pojemników (głównie domki jednorodzinne)?! Czy w miejscu gdzie wyrzucam śmieci do kontenera w osiedlowym punkcie od X czasu przybędzie śmietników? Czy na Winiarach powstanie X razy więcej miejsc? NIE!!! Gdyż od X czasu wszystko funkcjonuje można rzecz optymalnie. Każde mieszkanie płaci za wywóz śmieci, a kontenery są także w optymalnych miejscach.

vega 

Wysłany: Sob Lis 24, 2012 21:08   

Czegoś tak do końca nie rozumiem - do tej pory płaciłem za wywóz śmieci od "kontenera" razy ilość dni wywozu i było ok. Jeżeli wygeneruję więcej śmieci będę zmuszony zamówić dodatkowy kontener lub podrzucić śmieci sąsiadom :) Co ma wspólnego z tym metraż bądź ilość osób w moim domu? Chyba dokładnie nic... A więc czemu te zmiany mają służyć (bądź komu)? Trzeba podnieść opłatę - owszem od kontenera i tyle a nie mieszać ludziom w głowach...

vega 

Wysłany: Sob Lis 24, 2012 21:11   

Poza tym dlaczego to ja na swoje barki mam wziąć opłatę za nieudolność urzędników? Nie potrafią sprawdzić ile osób jest zameldowanych w lokalu i idą na łatwiznę licząc od metra? A z jakiej to racji..?

Diabel-tasmanski

Wysłany: Nie Lis 25, 2012 16:57   

vega, tutaj akurat klejbas ma rację. Administracja nie ma możliwości sprawdzenia ile osób jest zameldowanych w mieszkaniu i nie jest to kwestia żadnej nieporadności.

Natomiast zdecydowanie masz rację w tym, że: wywóz śmieci kosztuje określoną kwotę, ich składowanie określoną kwotę. Powiedzmy, że mieszkańcy danego bloku zapełniają sześć kontenerów tygodniowo śmieciami. Wychodzi na to że trzeba by wywieźć trzy razy dwa kontenery w tygodniu. Dany blok płaci więc za wywóz i składowanie 6 kontenerów za określona cenę. Powiedzmy, że wywóz kontenera to 20 zł. 20 zł x 6 x 4 tygodnie daje nam 480 zł. No i nagle stwierdzamy, że przlicznik jest niesprawiedliwy. Zamieniamy go na metry kwadratowe i wychodzi nam z metrów kwadratowych za te same kontenery prawie 3000 zł. No to chyba nawet dziecko sie zorientuje, że coś jest nie tak, prawda? A jak do tego dodamy, ze opałty mają być wprowadzane nie jako zapłata za usługe, ale jako miejski podatek, no to sprawa staje się jasna, ze jest to chyba forma haraczu...

Kolejna sprawa - pozostańmy przy rozliczeniu "za kontener" w przypadku domków jednorodzinnych i wspólnot mieszkaniowych sprawa jest prosta. To właściciel rozlicza się za kontener i mieszkańcy między sobą ustalają jak się z tego rozliczą. Do zapłaty jest te powiedzmy wyliczone wyżej 480 zł
Cz się miedzy sobą rozlicza na osoby, czy na metry to jest ich sprawa.
Jest jednak podmiot w innej sytuacji - Spółdzielnia Mieszkaniowa. Czyli dochodzi nam drugi powód - ochrona interesu tego własnie podmiotu.

Jedyną sprawiedliwą stawką jest opłata za usługę. W przypadku śmieci - za kontener. A jak sąsiedzi się między sobą rozliczają, to powinna być sprawa ustalenie między ludźmi a nie norma prawna.

Przyznaję ze śmieci to dla spółdzielni spory problem. Ale jak ja mam problem to radni nie głosują i nie zmieniają rzeczywistości wokół mnie aby ten problem rozwiązać. Ja bym tego tez nie oczekwiał, bo to po prostu jest nieuczciwe.

maniak 

Wysłany: Wto Lis 27, 2012 17:47   

W spółdzielni mieszkaniowej rozliczają od metra. Tyle tylko że stawka to 23 gr - miesięcznie z garażem za śmieci płace ok 27 zł. To jest uczciwa stawka (po ostatniej podwyżce). Ale z jakiej racji mam płacić 90 zł?!

bigart 

Wysłany: Czw Lis 29, 2012 12:03   

Śmieci będą naliczane jednak od mieszkańca, a nie od m2
- 13,50 zł za śmieci niesegregowane
- 11 zł za śmieci segregowane

Nie rozumiem tylko kto tak faktycznie będzie płacił te 11 zł.
Co z tego, że ktoś segreguje śmieci jak i tak nikt tego nie sprawdza ?

Poza tym uważam, że większość z nas rozumie jaki jest cel i sens segregacji. Wystarczy spojrzeć jak szybko zapłeniają się pojemniki na butelki PET.

U mnie niestety tylko do butelek PET ogranicza się segregacja ponieważ URBIS nie dał nawet pojemników na szkło!

Uważam, że w momencie pojawienia się odpowiednich pkontenerów ludzie z czasem (podobnie jak to było z butelkami) zaczeliby segregować śmieci jeszcze bardziej.

klejbas 

Wysłany: Czw Lis 29, 2012 12:07   

Podejrzewam, że do segregacji potrzebne są odpowiednie warunki. Dlatego tak istotne jest powstanie wysypiska śmieci przy Gnieźnie. Coś mi się zdaje, że dopiero wówczas będzie możliwe uiszczanie opłat za segregację. Jednak - mogę się mylić.

Modlish 

Wysłany: Pią Gru 21, 2012 01:47   

Mam porównanie do Swarzędza... tam też 60-80 zł za wywóz...

kaliszman 

Wysłany: Nie Gru 30, 2012 15:12   

W Kaliszu chciano liczyc smieci od ilości zużytej wody ? Ludzie się strasznie wkurzyli i władze się wystraszyły. Smieci będą liczone od osoby.

Odpowiedz do tematu