Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.plPytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gniezno w 2016 roku
Autor Wiadomość
Zb.Jaworski 
Zbigniew Jaworski

Dołączył: 27 Lis 2013
Posty: 1
Skąd: Polska
Wysłany: Sro Lis 27, 2013 14:26   Gniezno w 2016 roku

GNIEZNO W 2016 ROKU
Do Gniezna na 1050 rocznicę Chrztu Polski przybędzie wiele osób, które jako młodzież, uczestniczyły w 1966 r. w Uroczystościach Milenijnych. Z pewnością będą chcieli skonfrontować tamte wspomnienia z obecnym wizerunkiem miasta. Zadawać będą sobie pytanie: „Jakie obiekty związane z legendami i historią Gniezna ubogaciły jego przestrzeń publiczną, gdyż w 1966 r.
była ona uboga”.
Niestety, po tych pięćdziesięciu latach Gniezno nie zaoferuje nic nowego, co mogłoby ich zatrzymać w mieście na kilka godzin przy zwiedzaniu nowych obiektów muzealnych, grupach figuralnych
czy pomnikach turystycznie atrakcyjnych oddających atmosferę tego miejsca i tworzących nowe oblicze miasta.
Władze uważają, że w 1966 r. Gniezno posiadało tylko tytuł Pierwszej Stolicy Polski,
a dziś to przecież także „Miasto Św. Wojciecha”, „Stołeczne Królewskie Miasto Gniezno”;
„Gniezno Miasto Królów”, „Miasto Pojednania”, „Perła Szlaku Piastowskiego”, które posiada szereg certyfikatów rangi własnej, wojewódzkiej, ministerialnej - co powala na kolana.
Przychylam się do zdania tych, co uważają, że ten tytułowy dorobek ostatnich lat to za mało,by pielgrzymi ruszyli do miasta by je podziwiać i tradycyjnie po zakończeniu uroczystości kościelnych wsiądą do samochodów i odjadą.
Dziś mapę turystycznych atrakcji buduje się od nowa, czego najlepszym przykładem
jest Bałtów, Szymbark i inne miejscowości, które nie mając bogatej przeszłości historycznej,
są dziś miejscem wycieczek.
Gniezno winno wykorzystywać swe legendy i historię przez ubogacanie przestrzeni miasta
w obiekty materialne, by utworzyły one promenadę turystycznych atrakcji.
Po prostu należy pokazać wyjątkowość Gniezna!!!
Dziś pierwszą wizytówką miasta są tzw. „witacze”, które są wstępną promocją.
W Gnieźnie pełni ją grupa drewnianych postaci nie posiadających podstawowych elementów składowych przewidzianych dla tego typu obiektów.

KONCEPCJA TURYSTYCZNEJ PROMENADY GNIEZNA
Załóżmy, że turysta rozpoczyna zwiedzanie miasta od zapoznania się z eksponatami historycznymi, prezentacjami w Muzeum Początków Państw Polskiego.
Z pewnością po takiej historycznej lekcji nie pominie okazji, by zobaczyć jak wyglądało życie codzienne naszych przodków w epoce, gdy radziła się nasza państwowość.
Ponoć do 2016 r. Pan Prezydent Jacek Kowalski zrealizuje swe zobowiązanie wyborcze, przewidujące rekonstrukcję „Osady Polan” nad brzegiem Jeziora Jelonek, które jest
„strzałem w dziesiątkę”.
Z pewnością wpisze się ona na stałe w panoramę Gniezna jako turystyczna atrakcja – prezydencki pomnik czynu, a nie tylko obiecanek.
Być może będzie ona wyglądała tak, a może inaczej. Rekonstrukcja „Osady Polan” zamyka
też kwestię zagospodarowania tzw. „wyspy”.

WZGÓRZE LECHA
To stałe i niestety często jedyne miejsce odwiedzane tradycyjnie przez turystów,
którzy po zwiedzeniu Katedry z jej zabytkami, kończą wizytę w Gnieźnie i jadą dalej.
Może do 2016 r. „ta turystyczna strefa zero Gniezna” wzbogaci się o jeszcze ciekawe artystyczne dzieło obrazujące Chrzest Polski i nie tylko, a przestrzeń publiczna miasta w inne obiekty,
co spowoduje, że po zwiedzeniu Wzgórza Lecha turyści i pielgrzymi z pewnością będą chcieli zobaczyć i inne atrakcje na terenie Gniezna i udadzą się na centralny plac miasta czyli Rynek.

RYNEK M. GNIEZNA
Na Rynku m. Gniezna przywita ich nie murek z wodotryskiem w środku, lecz prawdziwa figuralna „Królewska Fontanna” – dzieło sztuki godne Pierwszej Stolicy Polski, do której przybysze szczerze będą chcieli wrzucić monetę, by znów móc tu powrócić.
Kwestie jak powinien taki obiekt wyglądać, określiła na posiedzeniu w dniu 15.11.2011 r. Rada Ochrony Zabytków- „Projekt Fontanny winien być zindywidualizowany”.
Zdaniem Rady, fontanna powinna być formą przestrzenną czyli rzeźbią, architektonicznym dziełem sztuki współczesnej opracowanym przez artystę rzeźbiarza (nie murarza i hydraulika,
co wyraźnie określa powyższy dokument).
Szczerość władz wzywającej do społecznej dyskusji najlepiej oddaje fakt, że ten dokument jest znany tylko nielicznym, a jego interpretacja jest dowolna. Władza interpretuje go tak by, inwestycję realizował murarz i hydraulik, by kasy nie wydać, bo ponoć nie ma.
Na stadionowe żyrandole i inne rzeczy nie wnoszące nic w przestrzeń publiczną miasta
w postaci stałych obiektów kasa jest, bo i PR jest.

MUZEUM POLONII
Sądzę, że po zwiedzeniu Rynku turyści z pewnością nie omieszkają odwiedzić „Muzeum Polonii”, które ich zaprasza w sposób widoczny.
Polonia jest tradycyjnie religijna i dla niej w Polsce naczelnym autorytetem
oraz „Głową Kościoła” jest Prymas Polski, będący duchowym opiekunem Polonii, co może sprawić,
że Gniezno stanie się obowiązkowym miejscem odwiedzin dla polskiej, 20-to milionowej diaspory rozsianej po całym świecie.
Szkoda, że tematu tego nie widzą władze miasta oraz nasi radni i nie podejmują żadnych działań, by Gniezno stało się punktem pielgrzymek dla Polonusów, by chociaż raz w życiu odwiedzili miejsce „skąd ich ród”.
Prymas Mikołaj Trąba Prymas Stefan Wyszyński Prymas Józef Kowalczyk
Gniezno jest od ponad tysiąca lat siedzibą najważniejszych władz kościelnych naszego państwa. W tym gronie jest wiele postaci wybitnych, które miały szczególne zasługi dla naszego kraju.
Sądzę, że historycznie jest w pełni uzasadnione poświęcenie tej instytucji oddzielnego muzeum.
Dziś nie ma w Gnieźnie nawet Sali Tradycji poświęconej Arcybiskupom Gnieźnieńskim
i Prymasom Polski. Mam nadzieję, że w roku 2016 Muzeum Prymasów Polski stanie się faktem
i obiektem, który będą z pewnością chciały odwiedzać osoby przybyłe do Gniezna.

POMNIK LECHA, CZECHA I RUSA
Gniezno jest miejscem szczególnym dla każdego Polaka i Polonusa, gdyż tu zgodnie
z przekazem legend, wyłoniliśmy się jako naród i państwo z pomroki dziejów.
Legendę o Lechu, Czechu i Rusie oraz Orle Białym przekazują swemu potomstwu rodzice
i dziadkowie niezależnie od miejsca zamieszkania. Legendy przekazywane przez pokolenia wiążą przedstawicieli danego narodu. Są one źródłem natchnienia dla artystów, pisarzy i filmowców, natomiast w miejscach, których dotyczą, stawiane są pomniki, często również muzea oddające atmosferę tajemniczości i magii tych lokalizacji.
Jak jest w Gnieźnie, każdy widzi.
Dla władz miasta Gniezna jest to temat o zerowym znaczeniu.
W związku z powyższym władze powiatu ufundowały miastu symboliczny „Dąb Lecha”,
który w moim mniemaniu jest bardzo skromnym obiektem.

Obiekty nawiązujące do legend założycielskich miast są zawsze okazałe, a także bogate
pod względem walorów artystycznych. Przeważnie umieszczane są w okolicach siedzib kluczowych urzędów jako obiekty witające przybywających do miasta.

Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć przy pomniku Lecha, Czecha i Rusa oraz Orła Białego, związanych z założycielską legendą Gniezna, z pewnością turyści będą chcieli zobaczyć i upamiętnić się przy zmaterializowanej formie legendy założycielskiej rodu Piastów – tj. pomniku upamiętniającym postrzyżyny Siemowita, syna Piasta Kołodzieja – legendy, która jest progową legenda naszej państwowości.

POSTRZYŻYNY SIEMOWITA SYNA PIASTA
Gall Anonim umieścił początki rodu Piastów w Gnieźnie, gdzie odbyły się postrzyżyny Siemowita, którego potomkowie stali się historycznie udokumentowanymi założycielami i władcami naszego państwa.
W innych krajach takie legendy założycielskie są upamiętniane w sposób szczególny,
a w Gnieźnie?
Wnioskuję o upamiętnienie tej legendy jako grupy figuralnej za stołem biesiadnym,
przy którym będą mogli usiąść jako goście turyści odwiedzający Gniezno, gdyż Piast ich zaprosi według staropolskiego zwyczaju gościnności, która narodziła się w Gnieźnie.
Tradycyjnie postacie z mitów obdarzone są pewną mocą magiczną, która stwarza atmosferę tajemniczości, chętnie przekazywaną przez turystów, co czyni dany obiekt rozpoznawalnym i prawie obowiązkowo odwiedzanym z okazji pobytu w danym miejscu.
Postacie tej grupy figuralnej taką moc magiczną już posiadają, mimo iż nadal są
w sferze niebytu.
I tak:
1. Rodzina, która w zgodzie przy Piastów Stole zasiądzie w swoim domu dostatek mieć będzie.
2. Narzeczeni i nowożeńcy dadzą szczęśliwy początek nowego rodu, w którym radość zawita jeżeli razem obejmą Siemowita.
3. By na zaloty wybranka lub wybranek byli czuli należy przytulić się do Piasta/ Rzepichy, a swą prośbę przedstawić szczerze u św. Walentego w Gnieźnieńskiej Katedrze – co zapewni spełnienie pragnień serca.

KOLEJKA WĄSKOTOROWA W GNIEŹNIE
To niewykorzystany potencjał etapu Turystycznej Promenady Gniezna, tak dla mieszkańców miasta i powiatu, jak również dla turystów i wczasowiczów.
Szkoda, że urzędnicy nie potrafią uruchomić tych kół w atrakcyjnej formie, a przecież
to takie proste.
Rozpoczęte ponoć prace nad realizacją wyborczego zobowiązania Pana ----- w zakresie budowy torów łączących Witkowo ze Skorzęcinem może się okazać kosztowną inwestycją,
która też będzie świecić parę razy w roku. Należy podjąć działania przynoszące realny skutek,
a nie kolejny PR.

KONCEPCJA TURYSTYCZNEJ PROMENADY GNIEZNA
Zamyka krąg legend, historycznych faktów oraz istniejących realiów dnia dzisiejszego Gniezna. Ewentualna realizacja rozłożona etapowo w czasie i według uznania ich kolejności za istotne dla wizerunku Gniezna i możliwych korzyści materialnych dla miasta nadałaby papierowym tytułom, materialne pokrycie – „Perle Szlaku Piastowskiego”.

Miejscowości, w których turyści przebywają dłuższy okres czasu mają perspektywy tworzenia nowych miejsc pracy, tak w obiektach, które są turystycznymi atrakcjami, jak i usługach związanych
z obsługą ruchu turystycznego.
Gniezno, jeżeli przerwie tradycję zwiedzania miasta na trasie parking – Katedra – parking,
też może czerpać dochody z turystyki - ale turyście trzeba zaoferować coś więcej poza Katedrą.

Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim, którzy pomogli mi w zakresie zdjęć, opracowania graficznego, przepisania tekstu i wysłania z własnego komputera.
W związku z powyższym nie udzielę odpowiedzi na pozytywne lub negatywne komentarze
do przedstawionej koncepcji TURYSTYCZNEJ PROMENADY GNIEZNA.
To władza i radni dysponujący środkami finansowymi oraz możliwością pozyskania środków zewnętrznych wystawią ostateczny werdykt.
Jeszcze raz pragnę podziękować tym, którzy wsparli tę inicjatywę, kierując się dewizą
„Dla Gniezna warto”, uznając ją za patriotyczne wyzwanie, a nie tylko zwykłe pustosłowie.


Z poważaniem
(-)
Zbigniew Jaworski
Mieszkaniec Gniezna
 
     
stefan12 
stefan12

Dołączył: 14 Cze 2012
Posty: 37
Skąd: Gniezno
Wysłany: Czw Lis 28, 2013 10:04   

Bardzo ciekawe koncepcje, ale obawiam się, że jedyne czego możemy się spodziewać z nowych atrakcji turystycznych zainicjowanych przez Prezydenta to ewentualnie "pierogarni u Jacka"...
 
     
aniela 

Dołączyła: 02 Sty 2014
Posty: 6
Skąd: Polkowice
Wysłany: Pią Sty 10, 2014 15:51   

Trzymam za Was kciuki! Niech władze miasta się wezmą za robotę, jeszcze jest szansa. Ważne żeby polskie miasta prezentowały najwyższą klasę europejską! :)
 
     
elvis 

Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2558
Skąd: Graceland
Wysłany: Pią Maj 16, 2014 13:45   

Wszystko zalezy od wyborow
 
     
sasayaku4 

Dołączył: 19 Maj 2014
Posty: 4
Skąd: Konin
Wysłany: Pon Maj 19, 2014 15:57   

Musimy głosować na inne twarze a nie tych samych
 
     
elvis 

Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2558
Skąd: Graceland
Wysłany: Wto Maj 20, 2014 12:21   

W 2016 Gniezno będzie tam gdzie teraz. W głebokiej.....
 
     
zandir 

Dołączył: 31 Maj 2007
Posty: 173
Skąd: Gniezno
Wysłany: Sro Cze 04, 2014 14:44   

Gratuluje pomysłu, koncepcji na stworzenie czegoś w tym mieście co przyciągnie turystów, tego zawsze w tym mieście ( rzadzących miastem czy powiatem ) brakowało - wizji. Mam nadzieje że uda sie wprowadzić to kiedyś w życie. Czekam na dalsze informacje jak sie sprawy rozwijają, moje poparcie Pan ma.
 
     
evev 


Wiek: 40
Dołączyła: 25 Mar 2015
Posty: 4
Skąd: Gniezno
Wysłany: Sro Mar 25, 2015 10:18   

Bardzo ciekawe koncepcje. Na prawdę byłoby świetnie gdyby ktoś wprowadził je w życie...
 
     
luj z grzybowa 

Dołączył: 05 Sty 2011
Posty: 47
Skąd: grzybowo
Wysłany: Czw Kwi 02, 2015 10:01   

evev napisał/a:
Bardzo ciekawe koncepcje. Na prawdę byłoby świetnie gdyby ktoś wprowadził je w życie...

"Na żywo" pamiętam obchody komunistycznego tysiąclecia państwa polskiego. Nawet z "Bydgoszczu" zwozili ludzi by zapełnić rynek, żeby Spychalski miał do kogo wygłaszać swoje blubry. A rynek był wtedy jeszcze z kocimi łbami i na to spotkanie obwarowany workami z piaskiem. Katedra był otoczona posterunkami milicji, która zatrzymywała i legitymowała wiernych spieszących się na nabożeństwo z udziałem księdza Prymasa Wyszyńskiego. Generalnie można powiedzieć, że rozwój Gniezna jest limitowany historią. Pamiętam również pierwszą wizytę Ojca św. Jana Pawła II, ten strach komunistów przed rozruchami, skoro zwieźli nawet 300 trumien. Generalnie zły to obraz miasta, który nie potrafi wygenerować swojego wizerunku. Mamy nowego Prezia, nie komucha ale z jedynie słusznej opcji. Co On jest w stanie zrobić, by np miasto nie było sypialnią do Poznania czy Wrześni? Jak na razie, to najbardziej w III RP gnieźnieńskim władzom samorządowym wychodzi likwidacja i wyburzanie.
 
     
lova.ova1 

Dołączyła: 09 Lut 2016
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Lut 09, 2016 14:03   

trochę przerażające te wspomnienia

--------------------------------------------
jagoda acai
 
     
Lucky8 

Dołączyła: 26 Lut 2016
Posty: 17
Skąd: gniezno
Wysłany: Wto Maj 24, 2016 14:10   

Trzymam kciuki za wąskotorówkę :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Copyright Gniezno.com.pl ©
Wszelkie prawa zastrzeżone.
2002 - 2013

Polityka prywatności

Korzystanie z tej witryny oznacza akceptację regulaminu

Polecamy:
Agencja Interaktywna www.by.pl | Gniezno.com.pl |

Gniezno.com.pl jest firmą niezależną oraz samofinansującą i nie korzysta ze wsparcia środków publicznych; rządowych, samorządowych ani UE.

Właścicielem Gniezno.com.pl oraz Forum.Gniezno.com.pl jest firma Patryk Pawlak Sp. z o.o. z siedzibą w Gnieźnie, 62-200 Gniezno zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Poznaniu - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego z kapitałem zakładowym w kwocie 5000 złotych w całości opłaconym. KRS: 0000475702, NIP: 7842490681, REGON: 302504149

Forum.Gniezno.com.pl stanowi integralną część portalu Gniezno.com.pl i z tego tytułu wszystkie elementy serwisu objęte są ochroną prawną. Powielanie, kopiowanie i wykorzystywanie jakiejkolwiek części jest dozwolone wyłącznie do celów osobistych. Wykorzystywanie do celów komercyjnych tylko za zgodą Gniezno.com.pl z zastrzeżeniem, iż nie mogą być one w żaden sposób modyfikowane.
Wypowiedzi użytkowników forum są ich prywatnymi opiniami. Gniezno.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi naruszające dobra osób trzecich ani za prawdziwość informacji przedstawianych przez użytkowników. Korzystający z forum ponoszą wyłączną odpowiedzialność za czyny i zachowania naruszające prawo i skutki takich zachowań.
Serwis Gniezno.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, ogłoszeń oraz informacji dostarczonych przez osoby trzecie.

Nasze serwisy:
Gniezno.com.pl | Agencja Interaktywna www.by.pl | Forum.Gniezno.com.pl

Informacje:
Kontakt | Reklama | Regulamin | Osoby odpowiedziane za forum | Załóż swój dział | Zostań moderatorem

Realizacja: Gniezno.com.pl & Agencja Interaktywna www.by.pl