Forum internetowe Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego
Strona głównaPortal Gniezno.com.plPytania i odpowiedziUżytkownicyGrupyStatystykiRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kremacja? Tak, ale po pogrzebie...
Autor Wiadomość
Diabel-tasmanski

Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 15426
Wysłany: Nie Sie 21, 2011 17:11   Kremacja? Tak, ale po pogrzebie...

Kremacja jest dopuszczalna przez Kościół Katolicki, ale msza pogrzebowa musi się odbywać nad trumną z ciałem. Kremacji można dokonać dopiero później.

http://www.franciszkanska...osciele,a,11084
 
     
Diabel-tasmanski

Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 15426
Wysłany: Nie Lis 13, 2011 19:47   

dziś w sprawie kremacji i sposobu sprawowania mszy pogrzebowej ponownie wypowiedzieli się biskupi. We wszystkich kościołach został odczytany list pasterski KEP w sprawie

http://www.katolik.pl/bis...2,794,news.html
 
     
Xenna 


Wiek: 36
Dołączyła: 08 Cze 2009
Posty: 904
Skąd: Gniezno
Wysłany: Pon Lis 14, 2011 00:24   

Zalecenie Soboru Watykańskiego II czytamy : " Tym którzy wybrali spalenie swych zwłok, należy udzielić pogrzebu chrześcijańskiego, chyba że na pewno wiadomo, iż podjęli oni tę decyzję z motywów przeciwnych zasadom wiary chrześcijańskiej. (...0 obrzędy pogrzebowe należny odprawiać w formie przyjętej w danym kraju, tak jednak, by było wiadomo, że Kościół wyżej ceni zwyczaj grzebania zwłok, ponieważ sam Chrystus chciał być pogrzebany" Z kolei Kodeks Prawa Kanonicznego jest nieco dokładniejszy choć bardziej zachowawczy 1176 paragraf 3 Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została ona wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej (np. Wiara w reinkarnacje)Kościół od 1963 roku zezwala na spopielenie osób ochrzczonych, JESLI DOKONAŁY TAKIEGO WYBORU.
Owe zmiany w podejściu i zgoda Kościoła jak uważam wykazywała na osobliwą i jedyną w swoim rodzaju Innowację, polegająca na pierwszej w historii probie wprowadzenia praktyki kremacji do ustabilizowanej kultury chrześcijańskiej. Obecnie kiedy czytam zmiany jakach się rząda/narzuca w postaci warunków typu sprowadzenie zwłok, niemożność zebrania rodziny na 2 etapach pogrzebu mam wrażenie, że kościół utrudniając wycofuje się z tego na co sam wyraził zgodę! Utrudnia i zgadzajac się na 2 torowy pogrzeb oczywiste jest, ze odciągnie ludzi od tego bo kto chciałby podwójnie przezywać coś takiego, inna sprawą są też koszty!!!

w artykule czytamy :
„Kremacja nierzadko pociąga za sobą pewne praktyki, których Kościół nie może zaakceptować, takie jak rozsypywanie prochów w określonych miejscach (tzw. ogrodach pamięci)CZY NIE WYSTRCZYŁO BY JASNIEJ NAWIĄZUJĄC DO TEGO POPROSTU NA TĄ FORMĘ NIE DAWAĆ JASNEGO PRZYZWOLENIA?? "lub przechowywanie ich w różnej formie w domu” - czytamy.(W POLSCE JEST NA TO ZAKAZ, NIE MOŻNA ZABRAĆ PROCHOW DO DOMU) Biskupi wskazują, że inną konsekwencją kremacji może być zanikanie tradycyjnych cmentarzy, a „groby zmarłych i stojące na nich krzyże przypominają żyjącym o przemijaniu ziemskiego życia”, są miejscem modlitwy za zmarłych i pamięci o poprzednich pokoleniach. ZASTANAWIA MNIE CMENTARZE WIELKIE ROZLEGŁE PRZYPOMINAJĄ NAM O SMIERCI I PAMIECI TYCH CO ODESZLI, TYLKO CMENTARZE?? - dla mnie jest to kiepskie tłumaczenie, wręcz infantylne tak naprawdę osoba, która straciła kogoś bliskiego nie musi przechodzić koło cmentarza, stać nad grobem by pamiętać zmarłego to oczywiste chyba dla każdego...taką osobę ma się w sercu i pamięci zawsze! Nie wiem dlaczego ale owe utrudnianie kremacji dla mnie jest raczej wskazaniem że nie chodzi wcale o wielkie kościelne przepisy bo te jak sama podałam zmieniły się już dawno temu... a jak nie wiadomo o co chodzi to...chodzi o PIENIĄDZE!
 
     
emigrant 

Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 3372
Skąd: z powietrza
Wysłany: Wto Lis 22, 2011 20:37   

Xenna napisał/a:
chodzi o PIENIĄDZE!

Naprawdę wierzysz w to co piszesz? Nikt nikogo do niczego nie zmusza.
 
     
Diabel-tasmanski

Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 15426
Wysłany: Wto Lis 22, 2011 20:39   

O pieniądze zapewne chodzi, tylko może nie w tym znaczeniu... Ci którzy mieli życzenie poddać się kremacji na pewno musza liczyć się ze znacznie większymi wydatkami.
 
     
emigrant 

Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 3372
Skąd: z powietrza
Wysłany: Wto Lis 22, 2011 20:44   

Ludzie czasami oczekują, że wszystko powinni dostać za darmo. Od wykopania grobu po organistę, który "co łaska" powinien zagrać na pogrzebie. A jeszcze im się kremację utrudnia...

Jak zmienią przepisy na bardziej liberalne to pewnie wprowadzą dodatkowy podatek vat ;)
 
     
Diabel-tasmanski

Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 15426
Wysłany: Wto Lis 22, 2011 20:47   

emigrant, niezupełnie tak. Nigdzie nie jest napisane - za darmo. Ale będzie więcej - temu nie da się zaprzeczyć. Sporo więcej. I trudniej - organizacyjnie.
 
     
emigrant 

Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 3372
Skąd: z powietrza
Wysłany: Wto Lis 22, 2011 20:55   

Diabel-tasmanski napisał/a:
Nigdzie nie jest napisane - za darmo.

Nigdzie nie jest, ale takie przypadki są :)
Diabel-tasmanski napisał/a:
I trudniej - organizacyjnie.

I myślisz, że księża będą tego tak przestrzegać?
 
     
Diabel-tasmanski

Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 15426
Wysłany: Wto Lis 22, 2011 21:02   

emigrant napisał/a:
I myślisz, że księża będą tego tak przestrzegać?


Tak. Co gorsza - powinni.
 
     
Xenna 


Wiek: 36
Dołączyła: 08 Cze 2009
Posty: 904
Skąd: Gniezno
Wysłany: Wto Lis 22, 2011 22:47   

emigrant napisał/a:
Naprawdę wierzysz w to co piszesz?
tak!
emigrant napisał/a:
Nikt nikogo do niczego nie zmusza.
fakt jedynie utrudnia =]
emigrant napisał/a:
Ludzie czasami oczekują, że wszystko powinni dostać za darmo. Od wykopania grobu po organistę, który "co łaska" powinien zagrać na pogrzebie.
za darmo nie ale nie wiem dlaczego zwieksza się problemy w tej kwestii i tym samym robi się to w ten sposób, że koszt takiego pochówku jest droższy to może powodować, że Ci którzy chcieli na tą formę się zdecydować będą musieli zrezygnować, bo zwyczajnie nie będzie rodziny stać na podwójny pogrzeb i to uważam pewne posunięcie celowe.
emigrant napisał/a:
Diabel-tasmanski napisał/a:
Nigdzie nie jest napisane - za darmo.

Nigdzie nie jest, ale takie przypadki są
ja nie znam!
 
     
emigrant 

Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 3372
Skąd: z powietrza
Wysłany: Wto Lis 22, 2011 23:44   

Kościół katolicki nie potępia ale ogłasza, że bardziej w chrześcijańskim duchu jest cielesne pochowanie zmarłego. Jeśli rodzina jest wierząca i uważa, że zawsze zgodnie postępowała z zasadami głoszonymi przez Kościół, to taki pochówek nie będzie podlegał dyskusji. Natomiast wybór pochowania prochów zmarłego wymaga w duchu chrześcijańskim zachowania pewnych norm, pozwalających odprawić mszę nad ciałem zmarłego. Warto zagłębić się trochę w motywy tym kierujące, a nie oceniać wybiórczo.

To, że rodzin może być nie stać na to, wynika też w dużej mierze z obniżenia zasiłków pogrzebowych o 2,5 tysiąca złotych (rząd szukał oszczędności w kieszeniach podatników). Obcięcie tego o tę kwotę wcale nie obniżyło cen za pewne usługi, jak też błędnie zakładano.
 
     
Xenna 


Wiek: 36
Dołączyła: 08 Cze 2009
Posty: 904
Skąd: Gniezno
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 22:16   

emigrant napisał/a:
Jeśli rodzina jest wierząca i uważa, że zawsze zgodnie postępowała z zasadami głoszonymi przez Kościół, to taki pochówek nie będzie podlegał dyskusji.
zabrzmiało to jakby ta która się jednak zdecyduje nie do końca żyla i postepowała z zasadami głoszonymi przez Kościół ale może się czepiam :mruga:
emigrant napisał/a:
wybór pochowania prochów zmarłego wymaga w duchu chrześcijańskim zachowania pewnych norm
tak i było tak od samego poczatku kiedy Kosciół zezwolił na ten typ pochówku chodziło głównie aby powody tej decyzji nie były sprzeczne z nauczaniem np. wiara w reinkarnację, dlatego ja nie wiem po jakie licho zaostrzać te przepisy czy normy jakie własciwie dają tylko utrudnienie w przeprowadzeniu tego typu pochówku.
emigrant napisał/a:
Warto zagłębić się
zrobiłam to już dawno bowiem ja chciła bym być poddana po śmierci kremacji. =]
 
     
emigrant 

Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 3372
Skąd: z powietrza
Wysłany: Czw Lis 24, 2011 09:23   

Xenna napisał/a:
zabrzmiało to jakby ta która się jednak zdecyduje nie do końca żyla i postepowała z zasadami głoszonymi przez Kościół ale może się czepiam

Napisałem o rodzinie, która przestrzega zasad. Jeśli tak robi, to chyba postąpi według nich.
Xenna napisał/a:
po jakie licho zaostrzać te przepisy czy normy

Ano właśnie dlatego, że:
emigrant napisał/a:
Warto zagłębić się trochę w motywy tym kierujące

20-30 lat temu, nikt nie przewidywał, że kremacja zacznie zdobywać taką "popularność". Uważano to za chwilową "modę", która przyszła z Zachodu. Ta jednak się przyjęła, uznano ją społecznie mimo iż skojarzenia z tym rodzajem pochówku dotąd były raczej negatywne. Ponieważ liczba takich pogrzebów rośnie cały czas, zdecydowano się podjąć jakieś decyzje, które będą zgodne z duchem chrześcijańskim. Skąd wiesz, czy nad tym nie trwały kilkanaście lat debaty? Nie twierdzę, że decyzja Kościoła jest ewidentnie jedyna i niepodważalna. Jednak zgodnie z zasadami, po śmierci człowieka na ziemi pozostaje tylko jego ciało. To zaś jest jego jedyną materialną pamiątką, której należy się szacunek i cześć, dlatego należy nad nią odprawić modlitwę a potem podjąć kroki odnośnie pochówku.
 
     
Diabel-tasmanski

Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 15426
Wysłany: Czw Lis 24, 2011 10:03   

Dla mnie jest to jasne. Niestety martwi mnie to mimo wszytko. Uważam że jest to spore utrudnienie. Może sobie każdy z nas wyobrazić nasz własny pogrzeb i z jakimi to się wiąże komplikacjami. Są ludzie, którzy ze względów osobowościowych bardzo chcieliby zostać poddani kremacji. Ale nie w tym rzecz. W moim skromnym odczuciu albo coś jest dobre albo coś jest złe. A tymczasem wychodzi na to, że coś co było przez jakiś czas dobre i praktykowane bez przeszkód teraz okazuje się, że jest złe. Taki eschatologiczny relatywizm.
 
     
Xenna 


Wiek: 36
Dołączyła: 08 Cze 2009
Posty: 904
Skąd: Gniezno
Wysłany: Sob Lis 26, 2011 09:53   

emigrant napisał/a:
Napisałem o rodzinie, która przestrzega zasad. Jeśli tak robi, to chyba postąpi według nich.
Ale Kościól zgodził się na kremacje w zwiazku z tym, że ZGODA jest i to już od dłuższego czasu nie można uznać, że podjęcie takiej decyzji jest decyzją wbrew zasad!
emigrant napisał/a:
20-30 lat temu, nikt nie przewidywał, że kremacja zacznie zdobywać taką "popularność
błąd
emigrant napisał/a:
Uważano to za chwilową "modę
no i mają problem skoro tak w mało poważny sposób to postrzegali, ale słowo sie rzekło zgoda była
Diabel-tasmanski napisał/a:
albo coś jest dobre albo coś jest złe. A tymczasem wychodzi na to, że coś co było przez jakiś czas dobre i praktykowane bez przeszkód teraz okazuje się, że jest złe. Taki eschatologiczny relatywizm.
!!
 
     
emigrant 

Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 3372
Skąd: z powietrza
Wysłany: Sob Lis 26, 2011 15:52   

Xenna napisał/a:
błąd

No to skoro jestem w błędzie nawet w takiej kwestii to dla mnie jest już eot :)
 
     
Xenna 


Wiek: 36
Dołączyła: 08 Cze 2009
Posty: 904
Skąd: Gniezno
Wysłany: Nie Lis 27, 2011 18:57   

Xenna napisał/a:
emigrant napisał/a:
20-30 lat temu, nikt nie przewidywał, że kremacja zacznie zdobywać taką "popularność
błąd
mnie chodziło, ze to nie Twój a Koscioła bląd jesli zgody dokonał myślać że to taki chwilowy kaprys, moda czy co tam i to minie!
poza tym przyznaj jeśli zgoda zapadła, były konkretne uwagi co Kościół popiera, czemu jest bliższy po co po jakimś czasie zaostrzać jakieś uwagi, jakie utrudnią w znaczny sposób podjęcie decyzji powtórze się bowiem i w
Diabel-tasmanski napisał/a:
moim skromnym odczuciu albo coś jest dobre albo coś jest złe. A tymczasem wychodzi na to, że coś co było przez jakiś czas dobre i praktykowane bez przeszkód teraz okazuje się, że jest złe
 
     
andrzejks 

Dołączył: 29 Gru 2015
Posty: 95
Skąd: Gniezno
Wysłany: Pią Gru 30, 2016 13:09   

trotef napisał/a:
A jakie mogą być koszta kremacji teraz?


Sama kremacja to koszt od kilku do kilku tys zł. Ale wchodzą to jeszcze usługi jak zakup urny i inne tego typu kwestie.
Generalnie z tego co wiem, to wychodzi chyba taniej niż tradycyjny pogrzeb. Sieć spalarni nadal nie jest rozległa w naszym kraju, więc i koszta są lekko wyższe. Dopytaj tutaj. Oni tam jak coś powinni podpowiedzieć co i jak.
 
     
Yaroo 


Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 327
Skąd: Gniezno
Wysłany: Sob Kwi 08, 2017 11:50   

A kto ma zmienić podejście i na jakie?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Copyright Gniezno.com.pl ©
Wszelkie prawa zastrzeżone.
2002 - 2013

Polityka prywatności

Korzystanie z tej witryny oznacza akceptację regulaminu

Polecamy:
Agencja Interaktywna www.by.pl | Gniezno.com.pl |

Gniezno.com.pl jest firmą niezależną oraz samofinansującą i nie korzysta ze wsparcia środków publicznych; rządowych, samorządowych ani UE.

Właścicielem Gniezno.com.pl oraz Forum.Gniezno.com.pl jest firma Patryk Pawlak Sp. z o.o. z siedzibą w Gnieźnie, 62-200 Gniezno zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Poznaniu - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego z kapitałem zakładowym w kwocie 5000 złotych w całości opłaconym. KRS: 0000475702, NIP: 7842490681, REGON: 302504149

Forum.Gniezno.com.pl stanowi integralną część portalu Gniezno.com.pl i z tego tytułu wszystkie elementy serwisu objęte są ochroną prawną. Powielanie, kopiowanie i wykorzystywanie jakiejkolwiek części jest dozwolone wyłącznie do celów osobistych. Wykorzystywanie do celów komercyjnych tylko za zgodą Gniezno.com.pl z zastrzeżeniem, iż nie mogą być one w żaden sposób modyfikowane.
Wypowiedzi użytkowników forum są ich prywatnymi opiniami. Gniezno.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi naruszające dobra osób trzecich ani za prawdziwość informacji przedstawianych przez użytkowników. Korzystający z forum ponoszą wyłączną odpowiedzialność za czyny i zachowania naruszające prawo i skutki takich zachowań.
Serwis Gniezno.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, ogłoszeń oraz informacji dostarczonych przez osoby trzecie.

Nasze serwisy:
Gniezno.com.pl | Agencja Interaktywna www.by.pl | Forum.Gniezno.com.pl

Informacje:
Kontakt | Reklama | Regulamin | Osoby odpowiedziane za forum | Załóż swój dział | Zostań moderatorem

Realizacja: Gniezno.com.pl & Agencja Interaktywna www.by.pl